Minister en monumentencommissie willen gedeelte ongedempt Levendaal behouden Scherp B en W. echter dringen op demping aan Oosienrijkse kinderen weer naar Leiden e.o. „SPORT' ondergoed f 1 K PeektCloppenburg Strijd in achtste Leidse Jeugd-tour weer ontbrand TOUR DE FRANCE.... Koopman bedroog Leidse dame DINSDAG 28 JUNI 1960 DE l.EIDSE COURANT PAGINA 2 Langebrugbewoners moeten zeil rioieiing van hun panden verbeteren De demping van het Levendaal staat weer op het programma van B. en W. Zij brengen het in verband met de moeilijkheden die zijn ontstaan rond de nieuwe riolering van de Lan- gebrug. Aan de hand van deskundige ad viezen zijn B. en W. van mening, dat het aanbeveling verdient het riool in de Langebrug aan te sluiten aan de centrale riolering. Daartoe moet een riool worden gelegd, welke de riole ring in de Langebrug met die in de Korevaarstraat verbindt. Volgens dat plan zal in het Steen- schuur een zinker worden gelegd ter hoogte van de Lodewijkskerk en is rekening gehouden met demping van het resterende gedeelte van het Le vendaal. Bovendien zal aan de noordzij van het Levendaal een riool worden ge- potlood ON gooot 1 2 3 4 5 6 9 10 11 12 13 M 15 16 17 18 19 I 20 21 22 Men weet het: b. en w. van Leiden willen dit laatste stukje ongedempt Levendaal al lang opruimen. De raad heeft zich ook al in die geest uitge sproken. Maar de minister en de monumen tencommissie adviseren het stukje Levendaal tot aan de bocht (zie foto) als doodlopend grachtje te handha ven. Hiermede beoogt men voorna melijk het behoud van het typisch stukje stedenschoon: het spiegelende water en vooral de tekening van de brugleuningen die karakteristiek is voor oud-Hollandse steden. B. en W. blijven echter op hun eerder genomen standpunt staan. De vereniging Oud-Leiden is vah me ning dat dit gehele grachtje niet gedempt mag worden. legd voor de diverse huisaansluitin gen. Als gevolg van de demping van het gedeelte Levendgal komt de Leef- steenbrug te vervallen, in verband waarmede de Groenebrug in de toe den verbreed en verlaagd. Teneinde het uitvoeren van graaf werken bij de Groenebrug in de toe komst te voorkomen wordt de in het Steenschuur (weg) te leggen riole ring 55 m in de richting Breestraat doorgetrokken. De kosten van uitvoe ring van dat plan worden begroot op ƒ233.000.— voor het leggen van het verbindingsriool en <!e demping van het Levendaal, en op f 185.000. voor de verlaging en verbreding van de Groenebrug derhalve op f 418.000. No. 527. Horizontaal: 1. genees krachtige wortel, 5. rund, 7. neven schikkend voegwoord, 8. genoeg ge kookt, 10. venster, 11. adellijke titel in Engeland (afk.), 12. voegwoord, 13. bijb. figuur, 14. niet begroeid, 15. zekere noordzeevis, 16. vaartuig, 17. vaartuig, 18. scheikundig element (afk.), 19. rekening, 21. meisjesnaam, 22. uitroep, 23. verlegen, 24. graveur. Verticaal: 1. tegenslag, 2. bijwoord 3. gelijk, 4. tweetal, 5. vreemde munt (afk.), 6. dorp in Gelderl. onder Eist, 9. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 10. getroffen, 11. plantenge slacht v. d. familie der lelie-achtigen, 12. inwendig lichaamsdeel, 13. werk van Ibsen, 14. pit met was omgeven, 15. aardapnel, 17. boodschapper, 19. bekende afkorting, 20 soort café, 21. waterstand (afk.), 22. uitroep. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 526. Horizontaal: 1. Roermond, 9. mee, 10. toe, 11. ik, 13. kei, 15. ge, 16. eer, 18. pet, 20 sein, 22. rot, 24. leer, 26. nop, 29. meel, 31. pa, 32. en, 34. Piet, 36. lap, 37 Neer. Verticaal: 2. om, 3. eek, 4. reep, 5. Ot, 6. nog, 7. deel, 8. vies, 12 keel, 14. Ier,, 17. riem. 19. ton, 21. neep, 23. top, 25. rein, 27. pas, 28. bel, 30. Lee, 33. na, 35. te. Verschil van mening. Omtrent de demping van het ge deelte Levendaal hebben B. en W. de Gemeentelijke Monumentencommis sie gehoord. De commisie erkent, dat dit doodlopende water, waarop huis rioleringen uitmonden, moeilijk voor vervuiling is te behoeden. Van de andere kant acht zij de demping een zwaar offer. Verder vreest zij toe name van het verkeer langs het Ra penburg, hetgeen een ernstige bedrei ging zou vormen voor de zeer vele monumenten aldaar. In verband met een en ander wil de commissie het in het verlengde van de Garenmarkt liggende gedeelte van het water gehandhaafd zien. Ook de minister. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft het col lege medegedeeld voorstander te zijn van het behoud van het doodlopende grachtje. Zijne Excellentie zou het toejuichen dat, ter oplossing van het probleem, de huizen aan een normaal riool, te leggen onder het wegdek aan de noordzijde van de gracht, worden aangesloten en het doodlopen de grachtje in verbinding wordt ge bracht met het diepriool, hetwelk op de bodem van de gracht zou moeten worden gelegd. Zijne Excellentie meent, dat, indien deze werkzaamhe den hebben plaats gevonden, het euvel zal zijn verholpen zonder dat aan het historische karakter van de fraaie stad geweld zal zijn aange daan. Oud-Leiden. Het bestuur van de Vereniging „Oud Leiden" heeft te kennen gege ven behoud van het ongedempte ge deelte Levendaal voor te staan. Het bestuur vraagt of het mogelijk is het stamriool via de Garenmarkt of op andere wijze op de riolering in de Korevaarstraat aan te sluiten. In dit geval zou de riolering via de Ga renmarkt en de Hoefstraat op het stamriool nabij het zuidelijk rioolge maal moeten worden aangesloten. Neen. Volgens B. en W. zullen deze plan nen geen afdoende oplossing kunnen brengen. Het doodlopende grachtje zal, ook in geval van gedeeltelijke demping, steeds aan ernstige vervui ling blijven blootstaan, ondanks rei niging van het water op geregelde tij den. Voor het verkeer zal bij handha ving van het grachtje de aanwezig heid van water en de Leefsteenbrug een obstakel vormen, mede met het oog op de verwezenlijking van de plannen voor de aanleg van een par keerruimte, voor welk onderdeel van stadsreconstructie het vroegere fa briekscomplex van de fa. Parmentier is aangekocht. Er bestaat voor B. en W. dan ook geen aanleiding uw vergadering voor te stellen van uw op 16 februari 1959 ingenomen standpunt terug te ko men. Langebrug. Met betrekking tot het verzoek van de raadsleden Van Iterson en Woudstra tot maatregelen, welke ge nomen dienen te worden om de lozing van de percelen aan de Langebrug op afdoende wijze te verbeteren, mer ken B. en W. op, dat zowel uit de rap porten van de directeur der Gemeen tewerken als uit het rapport van het Technisch Adviesbureau der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten blijkt, dat de :n de Langebrug aange legde riolering zelf, o.m. wat diame ter betreft, niet foutief is berekend en/of aangelegd. Bovendien blijkt, dat het euvel door maatregelen van gemeentewege, zoals aansluiting van de riolering óp de centrale riolering, wel is te beper ken, doch niet geheel is op te heffen. Het is dus niet uitgesloten, dat over last weder zal optreden, zij het ook in mindere mate, daar in een klein aantal gevallen de abnormale toe stand van de percelen zelf in hoofd zaak de reden van de overlast vormt. De enige afdoende oplossing is het treffen van voorzieningen aan de be treffende panden zelf- De overlast is niet het rechtstreeks en voorzien baar gevolg van ,de demping, doch van de abnormale en slechte toe stand, waarin de bewuste panden hoofdzakelijk verkeren. Het is toch wel opvallend "aldus B. en W. dat niet alle panden, welke in het gebied lig gen van de riolering Langebrug, en dat zijn er vele, dezelfde last onder vinden, doch sleohts een betrekke lijk gering aantal. Na nauwgezette afweging van alle hier in de geding zijnde belangen zijn B. en W. met de rechtsgeleerde raadsman dec ge meente, wiens advies wij ter zake hebben ingewonnen, van oordeel, dat nu de gemeente ten deze in geen enkel opzicht enig verwijt treft noch wat betreft de demping zelf, noch wat betreft de wijze van uitvoering. de voorzieningen in de betreffende panden door de eigenaren zelf moe ten worden getroffen en dat geen aansprakelijkheid kan worden aan vaard voor de wateroverlast, welke sommige percelen aan de Langebrug ondervinden sedert de demping van de overkluisde gracht en het leggen van de riolering ter plaatse. Prol. dr. J. H. van Vleck (Amerika) ontving Leidse penning Gistermiddag is aan de Amerikaan se gasthoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Rijksuniversi teit te Leiden, prof. dr. J. H. van Vleck, de oniversiteitspenning uit gereikt. Bij deze in de senaatskamer gehouden plechtigheid heeft de rec tor magnificus, prof. mr. J. E. Jon kers, een korte toespraak gehouden. Hij wees daarin onder meer op de betekenis, die behalve de colleges ook de vele gesprekken met vakge noten over de vragen van het mag netisme een der specialisaties van de scheidende gasthoogleraar heb ben gehad. In het bijzonder memoreerde de rector magnificus de komst naar Leiden 'van de Zweedse hoogleraar Waller, waardoor een „Van Vleck- waller symposium" over de para- magnetische relaxatie vorige week in Leiden kon worden gehouden. „Op grond van uw verdiensten", aldus spreker, „jegens onze univer siteit en de wentschap in het land, waar uw voorvaderen leefden en werkten, heeft de commissie van overleg tussen curatoren en senaat besloten u de universiteitspenning uit te reiken". Na deze toespraak werd de pen ning aan prof. dr. Van Vleck ter hand gesteld. Restauratie Marekerk Zoals bekend, vertoont de kap constructie van de Marekerk zoda nige gebreken, dat het uitvoeren van de nodige werkzaamheden voor ae consolidatie van de koepel onvermij delijk is. De Marekerk, een aohtzijdige koe pelkerk met omgang, is in de jaren 16391649 gebouwd naar een ont werp van Arent van 's Gravesande en is vermeld op de voorlopige lijst GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Druckerstraat, de Grè- venstraat en de Marendorpsedwars- straat met ingang van 30 juni a.s. voor de duur der bestratings werk zaamheden aldaar zullen zijn afge sloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. Vrijdag aankomst Het Ned. R.K. Huisvestings Comi té deelt mede, dat de Oostenrijkse kinderen bestemd voor Leiden en omgeving a.s. vrijdag 1 juli met de trein van 11.20 uur v.m. zullen aan komen. Daar de mogelijkheid be staat, dat een voortrein zal rijden, worden degenen die de kinderen komen afhalen verzocht minstens een kwartier voor aankomst van bo vengemelde trein aan het station te Leiden aanwezig te zijn. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Kok, Rapenburg i, tel. 24307. elke woensdag jongensmarkt per 2 stuks voordeliger prima wasbaar ijzersterk singlet of slip leeftijd 3 jaar »öc«. Speciaal verlaagde J. M. prijs per 2 stuks 1*65 (kleine stijging per maat) (Advertentie; Piet Prins en Arie Duyndam in de gele trui Ruim 50 renners zijn van start ge gaan voor de eerste étappe in de achtste Leidse Jeugd-Tour. Twintig ronden (totaal 9 km. lijkt een peuleschil, maar de deelnemers weten nu, dat je wat in je mars moet hebben om mede te komen zonder „gelapt" te worden. In de eerste serie van de B-klassers zaten de Chr. ULO en ULO Pieters kerkstraat, tezamen met Zoeterwou- de. Na enkele ronden gingen Martien v. d. Geest en Piet Beereboom, bei den van Zoeterwoude, er tussenuit en vergrootten steeds hun voorsprong. Dick v. Veen van ULO Pieterkerk straat was met hen medegegaan. Hij liet zich echter terugvallen om zijn ploeggenoten bij te sleden. Hij kreeg echter géeh sfêun. '.M. v. d. Géést won de^pprint van twee, Fred Noppen van de Chr. ULO won de sprint van de groep en werd derde. De tweede serie met de Noordwij- kers erin, ging van meet af sneller. Arie Duijndam en Niels Hoek joegen het tempo steeds op. Maar hier zaten meer oud-gedienden in en deze ga ven de Noordwijkers voorlopig geen kamp. Wel vielen er van lieverlede enkele af, die dan spoedig een „lap" kregen en uit de baan moesten. In de eindsprint liep. Arie Duijndam nog ver uit. Jan de Jong uit Voorschoten wrong zich tussen de Noordwijkers en werd tweede voor Niels Hoek (15 m. 35 sec.). De A-klassers startten gelijk (14 man) Direct ging Wim Zaalberg er in een furieuze aanval vandoor. Hij kwam 60 meter los. Even haalde het peloton op en kwam hem op de hie len. Piet Prins uit Rijnsburg sprong toen weg uit het peleton. Zaalberg zag hem komen en pakte gelijk zijn wiel. Drie ronden later hadden zij een halve voorsprong en verdedigden die met succes. Toen trof Z ialberg een lekke band. Een reservefiets was snel aangebracht, maar toch had hij zijn voorsprong verspeeld. Piet Prins ging alleen door en al haalde het pe loton nog iets op, hij v/on onbedreigd der Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Het kerkge bouw is een fraai voorbeeld van de weinige in Nederland voorkomende koepelkerken en is de enige van die vorm in Leiden. In overleg met de directeur van de afdeling Constructie van de Rijksge bouwendienst heeft het architecten bureau Dekker en Van der Sterre te Leiderdorp, een restauratieplan met daarbijbehorende begroting ontwor pen. De restauratiekosten worden begroot op 173.989.70. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft in de restauratiekosten een rijkssubsidie toegezegd van 60% der kosten tot een maximum van 104.394.terwijl de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holand aan de Staten der provincie hebben voorgesteld in de bedoelde kosten uit de proviciale kas een subsidie toe te kennen van 10% dier kosten tot een maximum van 17.399. in 13 min. 58 sec. (gem. 38.5 km. per uur). Zaalberg raakte in een der laat ste ronden nog even z'n stuur kwijt en kwam te vallen. Hij zette direct de achtervolging in, maar kon het pelo ton niet meer geheel inlopen. Twee de werd Theo Schrijvers uit Voor schoten en Wim v. d. Zeijden, die een verstandige race reed, kwam als der de binnen. Piet Prins in de A-klasse en Arie Duijndam in de B-klasse werden toen in een gele trui gestoken, die zij mor gen moeten verdedigen. Voorschoten won. het dagploegenklassement A. Vrijgezellen uit Noord wijk in B. Jammer was, dat door een val, een der rennertjes zoveel schaafwonden opliep, dat hij de tour wel niet zal uitrijden. Stand na de eerste étappe: A-persoonlijk: 1. Piet Prins 12 m. 58 sec. 2. Theo Schrijvers 13 m. 48 sec 3. Wim v. d. Zeijden 14 m. 0.3 sec. 46 Rob Faber, The Does, Her man Elligers 14 m. 18 sec. 7. Wim Zaalberg, 8. en 9. Wim v. d. Poel, Ker- pershoek 15 m. 33 sec. A-ploegen: la Voorschoten 42 m. 24 sec. 2. Leidse Nat. Ploeg 43 m. 0.9 sec. 3. Rijnsburg 44 m. 16 sec. 4. Sas- senheim 47 m. 36 sec. B-persoonlijk: 1. Arie Duijndam 14 m. 35 sec. 3. Jan de Jong 15 m. 0.5 sec. 3. Niels Hoek 15 m. 30 sec. 4. en 5. M. v. d. Geest, P. Beereboom 15 m. 47 sec. 6. en 7. Leen Cramer, Leo v. d. Berg 15 m. 50 sec. B-ploegen: 1. Vrijgezellen 45 m. 55 sec. 2 Zoeterwoude 47 m. 0.7 sec. 3. Rijnsburg 49 m. 17 sec. 4. Sassen- heim 49 m. 18 sec. 5. Maredijk 50 m. 0.1 sec. 6. ULO Pieterskerkstraat 50 m. 52 sec. 7. Chr. ULO 51 m. 32 sec. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas Th. G. C., z. v. P. T. Hilgersom en G. C. van Schie; Nicolaas, z. v. A. Nijgh en J. v. d. Plas; Jean M. H., z. v. M. W. Klaas- sen en H. v.d. Heijden; Elisabeth W. M., cL v. C. Annard en E. A. l'Ami; Marjan, d. v. D. v.d. P.las en A. W. Jansen; Hendrikus P. M., z. v. H. J. J. v.d. Meer en A. G. C. v. Leeuwen; Catharina J. W., d. v. F. J. Bernsen en A. E. M. v. d. Louw; Sylvia M. T., d. v. B. H. M. Velthuijzen en M. T. v.d. Berg; Annet Karin, d. v. H. D. L. Odendaal en H. v.d. Horst; Christina Maria, d. v. A. J. M. Bonnet en N. v. Alphen; Sonja, d. v. S. Kukler en J. Nagtegeller; Arie, z. v. J. M. v. Duij- venbode en A. v. Rooijen; Wilhel mus J., z. v. D. J. v. Klaveren en W. E. Noordermeer; Willem J., z. v. R. J. de Wit en J. S. Kluivers; Hui- bert je, d. v. H. Ouwehand en A. d. Haas; Willebrorda H., d. v. W. H. Steenbergen en M. M. Speel; Jan, z. v. G. J. Dexel en G. Petersen; Sabine P. A. M., d. v. A. J. Boons en E. L. M. Koenraad; Yolanda D., d. v. H. Koolstra en T. M. Schellin gerhout; Henry Johannes, z. v. W.. J. v.d. Drift en M. B. Koree; Cornells J., z. v. W. v.d. Plas en A. v.d. Wiel; Hendrina W. M., d. v. C. M. v. Schie en H. W. Verhoeff; Franciscus J. W., z. v. F. Marqenie en J. v.d. Velden; Maarten, z. v. H. Schaap en W. van Rijn; Robert, z. v. A. G. Kloosterman en M. J. v. d. Blom. Gehuwd: J. M. Kleinjan en M. C. Biegstraaten; A. M. van Kesteren en M. R. Sandvos; J. M. G. Schouten en A. Spierings. Overleden: G. J. Alkemade, 64 jr., Bij de vliegende controle Boulogne sur Mer (na 73.5 km) passeerde het peloton in gesloten gelederen om 3 minuten over één met een voor sprong van zeven minuten op het tijdschema. De renners worden om streeks half vijf in Dieppe verwacht. De man zag er zo betrouwbaar uit en hij liet een legitimatie-bewijs zien, een monsterboekje of zoiets. Een 82-jarige Leidse dame liet hem gisteren haar huis binnen, want de man bood tegen spotprijzen kleedjes aan. „Echte Perzische kleden, die net niet meer met de boot mee konden, en daarom. Om het effect van de koopwaar te demonstreren, mocht de koopman even binnenkomen. Hij spreidde zijn waar uit op tafel. De kleedjes werden gekeurd en het echte Perzische kleedje - e'lgendom van de dame - dat op tafel lag, werd zo lang op de grond gelegd. De kleedjes van de koopman werden de een na de ander op het echte persje van de Leidse dame gelegd. De een na de ander en de koopman vertrok weer zonder zaken gedaan te hebben. Maar hij ging wel rijker weg, want hij het vertrek vouwde hij alle kleedjes in elkaar en nam op die manier ook de echte pers ter waarde van 300 gulden van de Leidse dame mee. Bij „vergissing", natuurlijk. Het signalement van de koopman is als volgt: leeftijd 25 tot 26 jaar, lang ongeveer 1.70 meter, normaal postuur, donker haar; droeg bril en legitimeerde zich met een paspoort of monsterboekje, waarin zijn foto voorkomen. Nachtelijk alarm in de Morslaan „Hein word wakker, er zit een man in de auto". Met deze lugubere woorden j werd vannacht om twee uur een bewoner van de Morslaan te Lei- den door zijn vrouw in de echte- lijke sponde opgeschrikt. Sidderend begaf de echtge- noot zich naar het raam en ja.er zat een man in de auto. Op het eerste gezicht een S stevige kerel, die zélfs snurkend S nog een griezelige indruk maak- te. Op zulk een moment wordt 2 van een heer des Huizes da.den verwacht en het gezinshoofd i sloop aus gewapend met een S wanueistok naar buiten, waar hij klam van ellende op handen en voeten kruipend, het portier van zijn lelijk eenaje benaaerde. Tot hij met een ruk de deur j 2 openwierp en dreigend met de wandelstok geheven „handen t omnoog" sommeerde. „Vader!" nep het slachtoffer. 2 En inaerdaadde Morslaan- 2 bewoner kon het niet ontken- nen: de man die zich in zijn wa- gen te ruste had gelegd was zijn s 2 oloedeigen zoon, die van een laat feest naar de ouderlijke woning terugkerend tot de ont- dekking was gekomen dat hij j 2 zijn sleutels was vergeten. En op zijn bellen kreeg hij geen ge- hoor. man; H. J. Hendriksen, 66 jaar, echt genote van D. J. Ravensbergen; A. Heuvelmans, 8 jaar, zoon; G. M. Phi- lippo, 28 jaar, echtgenote van. H. Bauer; A. C. Bakker, 61 jr., man; H. C. Draijer, 56 jaar, man; J. Roon, 82 jaar, wed. v. M. Mulder; J. P. van der Velde, 76 jaar, man; J. H. van der Ham, 73 jaar, man. Leidse agenda DINSDAG 28 JUNI' Holland. Festiual-Toonkunstkoor. Hohe Messe, J. S. Bach, 7.45 uur nam. Pieterskerk. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP 189 Leerlingen maakten uitstapje Gisteren maakten de leerlingen van de zesde klassen der Leider- dorpse scholen en van de St. Bernar- dusschool te Zoeterwoude (H. R.) het traditionele schoolreisje, waar aan door 189 scholieren werd deelge nomen. 's Morgens te 8.30 uur vertrokken 4 autobussen naar „Schiphol", waar per „Schiphol-expres" een rondrit over onze roemruohte luchthaven werd gemaakt, die wel zeer in de smaak viel. Natuurlijk werden hier de nodige foto's genomen. Vervolgens werd naar Amsterdam gereden, waar een bezoek werd ge bracht aan Artis. dat twee uur lang door de jeugdige bezoekers werd doorkruist. Hier werd ook de boter ham verorberd. Tenslotte hebben de scholieren zich enige uren, na een mooie tocht door ons onvolprezen Gooiland, ver maakt in de speeltuin „Oud Valke veen". 's Avonds te 7.15 uur kwamen de bussen weer te Leiderdorp terug. Allen hadden genoten van de mooie reis. die op goede wijze georgani seerd was door de Oranjevereniging te Leiderdorp.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2