25 Kilometer met Leids lange leiding gaat Braassem Duinwaterterrein verbinden CTH6&W& RIJK BETAALT DE KOSTEN Reserves in Katwijk raken langzamerhand uitgeput Watergebruik neemt zeer snel toe VIERLING IN BENNEKOM 1 Kind dood geboren Is plassenwater geschikt als drinkwater Minister De Pous stelt vast dat prijspolitiek resultaten boekt Conflict in Raad te Goes duurt voort AANTAL PAARDEN IN NEDERL. GROEIT WEER ZATERDAG 25 JUNI 1960 DE l.EIDSE C:OI IIMNi (Advertentie). LEDERWARENFABRIEK WERKT IN ST. MICHIELSGESTEL. De directie van de Schiedamse le- derwarenfabriek n.v. te Tilburg heeft besloten zo deelt zij mede met ingang van maandag a.s. de produktie in Sint Michielsgestel gedeeltelijk te hervatten in een ander daartoe ge huurd gebouw. Deze maatregel maakt het heen en weer reizen van in Til burg te werk gestelde uit St. Mi chielsgestel afkomstig personeel over bodig. De directie heeft dan tevens de mogelijkheid de resultaten van het onderzoek naar de mogelijke in vloeden van buiten af ten aanzien van de optredende ziekteverschijnse len af te wachten. Joke Haanschoten" Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering van Putten heeft de voorzitter, burgemeester mr. W. F Quarles van Ufford meegedeeld, dat de gemeente bericht heeft ontvanger, van minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, dat zij de kosten die bij ongeveer twee jaar ge leden heeft moeten maken in het ge val „Joke Haanschoten" namelijk 10.000,volledig van het Rijk terug zal krijgen. Joke Haanschoten, een Puttense kleuter, had zoals bekend na een be handeling in het Stads- en Acade misch ziekenhuis in Utrecht een stuk je van een naald met radioactieve stof in de neus gekregen, dat daar enkele dagen was blijven zitten. Op weg naar de TT-races in As sen is gisteravond omstreeks elf uur de heer K. W. Rütte(, afkomstig uit Dortmund, in Pesse (gemeente Rui nen) met zijn motor uit de bocht ge- vlogfcn. Hij was op slag dood. NA NEW YORK en vele andere wereldsteden vanaf 15 juli in ROTTERDAM WESTBLAAK 18 Het enige theater in heel Nederland dat CINERAMA kan en zal vertonen Opnieuw is een kritiek punt genaderd. De Leidse Duinwater Maatschappij ziet uit naar nieuwe waterwinning. Het verbruik van drinkwater per hoofd van de bevolking neemt steeds toe, de bevolking breidt zich uit en de voorraad, waarover men in het bevloeide duinterrein kan beschikken slinkt. Daarom zal een nieuw waterwin-gebied worden gezocht in de plassen nabij Leiden. Om te beginnen in de Braas- semmermeer, en wel aan de Wijde Aa op een stukje provinciaal terrein tussen Hoogmade en Woubrugge. Hier zal na proeven met een filter- installatie welke op aanwijzing van de directeur der L.D.M. ir P. C. Lin- denbergh is gebouwd een nieuw waterwingebied ontwikkeld worden, dat moet leiden tot een verdubbeling van het getal kubieke meters water waar over de waterleiding thans kan beschikken. O I I voor tien jaar de stijging van het IXQKQflinCI flOUOGn waterverbruik zou kunnen opvan- gen. Deze stijging echter gaat sneller met de toekomst Dit is de filterinstallatie (thans op Katwijks terrein), die volgende week aan de Wijde Aa wordt geplaatst. Het apparaat is ongeveer drie meter hoog en zuivert het water in ver schillende fasen. Alleen door middel van nauwkeurige filtering, zegt ir Lindenbergh, kan men onderzoeken of het water van de plas geschikt is als drinkwater. Sommige stoffen zijn niet te filteren, zij weerstaan elke zuivering. Dit kan men door che misch onderzoek alléén niet bepalen. Als het onderzoek gunstig uitvalt zal een definitieve installatie worden ge plaatst en een betonnen pijpleiding van 25 km naar Katwijk worden aangelegd. Dit werk zal ongeveer twee jaar duren en totaal zes miljoen gulden kosten. Van de plassen tot aan het duin gebied in Katwijk waar de waterlei ding gevestigd is, zal een 25 kilome ter lange betonnen buisleiding wor den aangelegd. Enige maanden per jaar zal met dit water het duin ter rein bevloeid kunnen worden met gevolg, dat men straks over grotere reservoirs in de grond kan beschik ken. 25 Jaar geledien is men in het duinterrein al maatregelen gaan ne men tegen - mogelijke uitputting van de watervoorraad. Toenemende ver- zilting van het water dreigde. Er werd een systeem van bevloei ing gemaakt, waardoor het mogelijk was boezemwater in het duinterrein te brengen. Enige jaren geleden heeft men opnieuw de bevloeiing van het terrein uitgebreid. De directeur was toen van mening, dat men voorlopig Dorst De industrie is steeds dorstiger geworden, maar ook het verbruik door de burgerij gaat snel omhoog. Overal zijn tegenwoordig douches, ook in arbeiderswoningen. Tuinen worden veelvuldig besproeid, men is niet zo zuinig meer met water. Het verbruik per hoofd van de bevol king bedraagt thans al 110 liter per dag. 25 Jaar geleden stond dit getal nog op 70 liter per dag. Maar er zijn andere mogelijkheden in een nieuw wingebied. Men moet altijd rekening houden met calami teiten. Mocht er oorlog komen, dan is de waterleiding, liggend langs het vliegkamp Valkenburg zeer kwets baar. Een nieuw wingebied bij de plassen maakt hetmogelijk Leiden en omgeving van water te blijven voorzien, ook al zou de toevoer van Katwijk vernield worden. In het Protestants Christelijk Streekziekenhuis in Bennekom is don derdag een vierling geboren. Eén van de kinderen, een jongetje, is echter dood ter wereld gekomen. De drie overige kinderen, twee jongens en een meisje, verkeren volgens de artsen in uitstekende conditie. Hoewel hun gewicht niet meer dan vier pond be draagt, hoeven de kinderen toch niet in couveuses te worden verzorgd. De moeder, mevrouw J. Threels uit Ben nekom, maakt het eveneens uitste kend. Het echtpaar Threels had reeds twee kinderen, een jongen van vijf en een meisje van 4. Het kleine gezin is nu in één keer een grote familie geworden. De behandelende geneesheren wis ten reeds door middel van een rönt genfoto, dat zich een viertling aan kondigde en ook, dat een van de kin deren in zorgwekkende toestand ver keerde. De 10-jarige Bernardus Wijnen uit Venlo is gisteren in de Maas al daar verdronken. Zonder toestem ming van de ouders was de jongen met enkele vriendjes naar de Maas gegaan. Hij kon niet zwemmen. JONGEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Gistermiddag omstreeks kwart voor zes is de 12-jarige Henk Grams- her, wonende te Leur bij Wijchen toen hij met de loonwerker W. Steeg onderweg naar huis achter een boer derij voor onweer schuilde, door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. De 34-jarige loonwerker klaag de over hoofdpijn, doch behoefde zich niet onder geneeskundige behandeling te stellen. Brandende man onder douche geduwd In een hoogspanningsstation aan de Nieuwe Hemweg te Amsterdam is gisteren door een steekvlam van 20.000 volt de kleding van de 27-jari- ge technisch opzichter G. Christiansen in brand gevlogen. Een te hulp ge snelde monteur heeft hem direkt on der een douche geduwd, doch kon toch niet verhinderen, dat de man met levensgevaarlijke brandwonden werd overdekt. De monteur, de 31-jarige P. F. van Ombergen, liep bij zijn kordate op treden brandwonden op aan nek en handen, die echter slechts van lichte aard zijn. De steekvlam was het gevolg van het aarden van een verkeerde kabel, waar een spanning op stond van 20.000 volt. 35 Jaar geleden al onderzoek BOERDERIJBRAND. Gistermiddag kort na het middag uur is brand ontstaan bij de boerderij van de landbouwer P. van Meyei aan de Deurnseweg onder Venray. De stallen en de schuur brandden uit. Een gedeelte van de hooi-oogst, enige landbouwmachines en een varken gingen verloren. Het woonhuis kon dank zij snel ingrijpen van de brand weer behouden worden. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Meisje door trein aangereden SLECHTS LICHT GEWOND Een tienjarig meisje uit Sappe- meer, Adri Koeneman, is gistermid dag door een trein aangereden Ze kwam er nog betrekkelijk goed af met een hersenschudding en wat schaafwonden. Het meisje stak in Hoogezand met haar fiets een met draaihekken afgesloten overpad over. Zij zag de trein die uit Winschoten kwam en op weg was naar Gronin gen, te laat. Haar fiets is totaal ver nield. De trein die licht beschadigd werd, had elf minuten vertraging. 35 Jaar geleden al heeft ir Lindenbergh een onderzoek in gesteld naar mogelijkheid het plassenwater als drinkwater te gebruiken. Het rapport is vast gelegd in het jaarboek van Rijn lands boezem. Maar er is veel veranderd in 35 jaar. Het Rijn water is ernstig verontreinigd door industrieën (denk aan de visvergiftiging) en het plassen water is dan ook maar enkele maanden van het jaar te gebrui ken. In rond de maanden april, mei, juni en juli is de kwaliteit van het water doorgaans zodanig dat 't na een voorlopige filtering waarschijnlijk voor transport naar de duinen geschikt is. Hoewel de kwaliteit van het water, dat bij Gouda in Rijn lands boezem wordt gelaten, aanzienUjk is achteruit gegaan, is het boezembeheer verbeterd. Hoezeer het waterverbruik omhoog is gegaan moge blijken uit enige cijfers: het waterver bruik bedraagt thans tussen 7 tot 10 miljoen kub. meter per jaar. Een nieuwe toevoer vanuit het plassengebied brengt nog eens 7 tot 8 miljoen kub. meter per jaar. Hierbij is ook in overweging genomen, dat volgens het pro vinciaal streekplan de bevolking van Leiden en omgeving zal ver dubbelen. Elk jaar gaat het wa terverbruik met 8 procent om hoog. Met de huidige potentie zal men waarschijnlijk nog tien jaar zonder moeilijkheden kun nen leveren aan het Leids duin watergebied dat gevormd wordt door de plaatsen Leiden, Kat wijk, Oegstgeest, Valkenburg, Rijnsburg, Warmond en een stuk van Voorschoten, een gebied van nabij 200.000 zielen. De 59-jarige heer J. A. Schamp is gisteren in het Nijmeegse Cani- siusziekenhuis bezweken aan een Schedelbasisfractuur, die hij twee we ken geleden bij een verkeersongeluk had opgelopen. Door onvoorzichtig met zijn bromfiets te manoeuvreren op de Daalseweg, kwam hij in bot sing met een auto en kreeg zware inwendige kneuzingen en fracturen. Wethouder laakt behandeling In de gemeenteraad van Goes is een conflict gerezen over beleidsfouten, die door het college van B. en W. zouden zijn gemaakt. Een raadscom missie heeft een onderzoek ingesteld en een rapport gemaakt, dat in een besloten raadsvergadering is bespro ken. Wethouder De Roos van Goes, tegen wie verdenkingen waren gere zen, omdat hij de burgemeester in zijn door de commissie onjuist geachte handelingen had gesteund heeft zich hiertegen in een persconferentie uit gelaten. De wethouder betoogde, dat de raad onjuist handelt door de zaken in een geheime zitting te behandelen. Het rapport zou voor publicatie vrij gegeven moeten worden, maar dat heeft de raad geweigerd. Hij zal zich tegen de behandeling achter gesloten deuren blijven verzetten. De onjuistheid van enige zaken in het beleid van B. en W. heeft de wet houder wel toegegeven. Zo is hij van mening, dat het college verkeerd ge handeld heeft door het staangeld van een circus aan de eigenaresse van de grond uit te betalen zonder toestem ming van de raad. Ook werd een fout gemaakt met het aanschaffen var een auto voor de directeur gemeentewer ken en voorts heeft het college met de aanstelling van een hoofdcommies een tactische fout gemaakt. Woensdag zal de raad opnieuw bij eenkomen. Het is nog niet bekend of dit in een openbare ziting zal zijn. Jean Giraud, lid van de sport- vliegclub van Grenoble, is donder dag met een licht vliegtuig op de top van de Montblanc geland. Dit is de eerste maal, dat een vliegtuig op deze top is geland. Tot nu toe zijn hier alleen hefschroefvliegtuigen geweest. Giraud heeft de Franse driekleur op de top geplant. Prijsdalingen vangen hogere huren op De verhoging van de melkprijs per 1 april èn de huurverhoging (die blij kens een enquête gemiddeld 15 pro cent is geweest) blijken thans door prijsdalingen te zijn opgevangen. De looncompensatie, die door de huur verhoging gegeven werd en de loons verhogingen, die in verband met de vrijere loonpolitiek sedert 1 april zijn gerealiseerd, zijn dus geheel ten goede gekomen aan de stijging van de wel vaart. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders over mei 1960 is namelijk ten opzichte van de vorige maand met 1 punt ge daald. In april bedroeg het indexcij fer met inbegrip van de huurstijging per 1 april en inclusief AOW 127 Het cijfer voor mei is 126. Exclusief AOW waren deze cijfers respectieve lijk 122 en 121. Hoewel uit de cijfers inclusief AOW blijkt dat het indexcijfer eind mei nog 1 punt hoger was dan eind maart, blijkt dat de index exclusief AOW op hetzelfde niveau als eind maart is beland. Minister De Pous kan dus aan de hand van de indexcijfers zien dat zijn prijspolitiek resultaten begint af te werpen. In mei werd een prijsstijging ge registreerd voor brood, varkensvlees en eieren. Prijsdalingen traden op voor margarine en vaste brandstoffen, terwijl voorts de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit daal den. Volgens het jaarverslag over het jaar 1959 van de Vereniging tot Be vordering van de Landbouwtuig- paardfokkerij in Nederland (VNL) waren er in 1959 ongeveer 2000 paar den méér dan het jaar daar voor. Het dieptepunt is thans voorbij, al dus het jaarverslag. De toekomst van de paardenfok kerij kan met optimisme tegemoet worden gezien; er is een terugke rend gebruik van het paard op het specifieke landbouwbedrijf en de belangstelling voor keuringen, de monstraties en manifestaties op het terrein van het paard is enorm. Wat betreft de keuringen, die in steeds grotere mate in het centrum der be langstelling komen te staan, deze worden nog steeds door de regering met hetzelfde subsidie bedacht als twintig jaar geleden. 't HOORNTJE IJET VESTTVAL is geblust. Wer- kelijk, het waren evenementen, veelal origineel en dikwijls voor naam van allure. Maar zelfs geen feestelijk omdartelde, academische kermis der eerbiedwaardige Leidse Olympus houdt het een eeuwigheid uit en de glans der rode vesten is verbleekt. De bruisende heildronken komen freewheelend de komende vijf jaren nog wel door, doch overi gens is het lustrum 1960 ter ziele. Gistermorgen daverde het Gerecht achter het Gravensteen van de ha merslagen. Een aantal studenten in burgerlijk werktenue en kennelijk handlangers der lustrumcommissie hadden de huizenhoge stellage, waar de schijnwerpers al van verdwenen waren, beklommen om de hand aan de ploeg te slaan. Het leek er echter veel op, of ze de hand aan zichzelf wilden slaan, want ze zochten hun ongeluk. Vanwege de recente, hechte samenwerking tussen civitas en brandweer stond er een brandladder- wagen. Boven op de ladder zwiepte een jongeman, die met een breek ijzer spijkers uit een plank trachtte te halen. Incidenteel gelukte dit. Weer anderen waren bezig, met overleg een knoop in een touw te ontwarren. Men sjouwde er omstan dig met planken of torste eenzaam een zware paal van een meter of tien. Er werd veel gewrikt en ge wrongen, men groepte samen onder vallende planken en iedereen zag manmoedig het gevaar in de ogen. Ergens stond een speciale groep raadgevers om verwarring te stich ten en het ging allemaal prachtig. Dit was geen los-wegtechniek, het was bestudeerd teamwork. Tegen aller verwachting had men een balk van de stellage weten los te krijgen. De balk zou weggedra gen worden. „Loop deze kant maar uit", klonk het advies. „Misschien zou het aan te bevelen zijn, de tegen overgestelde richting te kiezen", op perde de oppositie. Een toegevoegd brandweerman, bescheiden op de achtergrond, maakte kennis met de soepele academische geest, die zo nu en dan de intuïtie voorrang ver leent boven de redenatie, want op zijn goedmoedige wenk stapten de weledelgeboren torsers achterwaarts onder de stelling vandaan. Een wijle later stortte een plank, rijk met spij kers bezet, naar beneden op de plek, waar kort tevoren minder heilzame uitwijkmogelijkheden waren over wogen. Wij hebben veel waardering voor de werkers aan het lustrum. Ze heb ben niet alleen gecreëerd, maar zich ook met heilige ernst beheerst ge worpen op de afbraak. Ongetwijfeld is hiermede een schone parel toege voegd aan de luisterrijke lustrum- kroon. Gisteren klonk het lome lied der arbeid. In de benauwende mid dag werd bovendien de arbeid door loomheid overvallen. Nog iets later was er van lied noch van arbeid sprake en lag het Gerecht verlaten te doezelen en te dromen van zijn verleden, ergens ver weg in de his torie. De overgebleven verroeste sta ketsels, eindjes touw en ander ma teriaal bleven vergeten achter. Sic transit gloria Vestivalis. EEK.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7