>^2'i^C4^IÓC'C^O'll/,^C|/IW6 I EdCohem,e"n de Veiligheidsraad bespreekt geval-Eichmann het FORMEEL WEL GELIJK, MAAR TOCH Géén maximum van f. 25.000 SS-generaal Koppe aangehouden De onderhandelingen met de Algerijnen schilder zelf met HOE wordt het weer? B DONDERDAG 23 JUNI 1960 J I "1 mA 51ste JAARGANG No. 15047 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ij Veiligheidsraad? BUKEAOS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementen rijs f 0.59 p. w. f 2J5 p. maand, f7.50 p kwartaal Franco p. p f8Advert.: 17 cl p m.m Telefoontje» f U5». Argentinië klaagt over schending soevereiniteit tegen elke schending van de natio nale soevereiniteit van staten". De Amerikaan Cabot Lodge was het in beginsel eens met de Argen tijnse ontwerpresolutie. Hij stelde echter twee toevoegingen voor. In de preambule wilde hij de volgende alinea invoegen: „Bewust van de al- Argentime heeft de Veiligheidsraad woensdag verzocht een resolutie aan gemene veroordeling van de vervol te nemen, waarin wordt verklaard, dat de ontvoering van Eichmann door ging van de Joden onder de nazi's Israël uit Argentinië een internationale spanning heeft veroorzaakt, die in ™nh£' X'tanden,"!™ tt$JïLSÏ\e'- het geval van herhaling de internationale vrede en veiligheid in gevaar zou rechtstaat op een wijze die overeen- hrenaen komt met do misdaden waarvan hij wordt beschuldigd". Aan het slot In de ontwerp-resolutie wordt gezegd, dat door de ontvoering inbreuk van de 0ntwerp-resolutie wilde hij is gemaakt op de souvereiniteit van Argentinië en dat een dergelijke in- de volgende zin inlassen: „Spreekt breuk in strijd is met het Handvest van de Verenigde Naties. Dergelijke de hoop ^^rhe^|s^ka»fe ONTPLOFFING IN SCHOTLAND. Het Ministerie van oorlog te Lon den heeft woensdag meegedeeld, dat zes mensen zijn omgekomen bij een ontploffing in een munitiefabriek te Bishopton in Schotland. Eén man werd zwaar gewond en drie licht. De ontploffing geschiedde in een ondergrondse nitro-glycerine-afdeling van de fabriek. Een enorme, oranje paddestoelvorminge wolk steeg van de plaats van de ontploffing op. lef, verklaarde het standpunt van In een omtrek werden rui- Argentinië te delen, „aangezien de ten vernield en renden mensen ge- Sowjet-Unie uit beginsel gekant is schrokken de straat op. Schoonzuster van prins Bernhard inbreuken scheppen een klimaat van onveiligheid en wantrouwen. betrekkingen tussen Argentinië en In de ontwerp-resolutie wordt Israël verzocht om genoegdoening in over- Israël te bevorderen". eenstemming met het Handvest en het internationale recht. Bij de opening van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad werd de agen da zonder bezwaar aangenomen. Als eerste sprak het Argentijnse De betrokkenen hadden evenwel lid van de raad, Amadeo, die zei, ook een eerste stap gezet in de rich- dat president Frondizi bereid was ting van een herstel van „een ern- premier Ben Goerion in Europa te stige historische onrechtvaardigheid". TOT O-wet wordt aangekleed Inleg van II. tol 1.2 - Op het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet zijn thans bij de Tweede Kamer drie belangrijke Sir Pierson Dixon, de Britse ver- amendementen ingediend. tegenwoordiger, was het daarmee ontmoeten, indien zulks tot een gun stig resultaat zou kunnen leiden. Tegenover de schending van soe vereiniteit, waarvan Argentinië eens. Daarna werd het debat tot don derdagmiddag verdaagd. In Bonn is gearresteerd de gewe- vereiniteit van de menselijke geest zen generaal van de en van het begrip menselijke recht- Koppe, zo is officieel SS Maar Ben Goerions verklaring, dat zijn ontwerp-resolutie spreekt, vroeg Eichmann niet zal worden uitgele- mevrouw Meir zich af, of het feit, verd, had tot gevolg, dat de Argen- dat een man als Eichmann vijftien tijnse regering van oordeel was, dat jaar lang op vrije voeten kon blij er geen minimale basis voor derge- ven, niet „een schending van de soe- lijke besprekingen aanwezig was. ■3~— President Frondizi kon niet met on derhandelingen beginnen, waarvan vaardigheid" is. bij voorbaat vaststaat dat zij mis lukken, aldus Amadeo. Gezien het ontbreken van een ba- vernietiging waarvan hij al zijn sis voor overleg heeft Argentinië energie had gewijd", aan de gerech- - - zih genoodzaakt gezien, de Kwestie tigheid is overgeleverd, maar in het de politie in het Poolse district War- aan de Veiligheidsraad voor te leg- feit, dat deze ongestraft en op vrije thegau was, woonde in Bonn onder Mr. P. A. Blaissc (KVP) en mr. dr. C. Berkhouwer (WD) willen de be paling, dat de prijzen ten hoogste 25.000 mogen bedragen schrappen. Voor de „top" willen zij geen be perking. Mr. dr. C. Berkhouwer en mr. P. Blaisse willen het inleggeld per per soon verhogen van 1 tot '2. Mr. W. J. Geertsema (WD), lid van de bijzondere commissie van voorbereiding, keert zich tegen één c_ voetbalpool en wil de mogelijkheid Wühelm °Penen meer vergunningen te ver- meegedeeld. lenen. De opheffing van d- beperking en Hij wordt ervan verdacht verant- De werkelijke bedreiging van de woordelijk te zijn voor het vermoor- verhoging van de inlegprijs wordt vrede lag niet in het feit, dat Eich- den van duizenden Poolse Joden. De ook door mr. Vrolijk (P.v.d.A.) in mann „door het volk, aan de totale arrestatie is in maart al verricht. een apart amendement gewenst. (Over de nieuwe nota van de Stich- tog sporttotalisator zie men pag 8). gen, aldus de Argentijnse vertegen- voeten zou blijven. woordiger. Hij was van oordeel, dat Tenslotte stelde mevrouw Meir, -»r het optreden van Israël onder alle dat het gevaar van een herhaling van klager heeft meegedeeld, dat het on- aus Soustelle. een valse naam. het dus het verstandigste is om diens Het bureau van de openbare aan- bevelen maar direct op te volgen, al- de monster van het formaat Eichmann kent". De Russische afgevaardigde Sobo- omstandigheden zeer errisLig was, Daarbij kwam nog, dat het niet pas te in het raam van de hartelijke be trekkingen, die er tussen beide lan den bestaan. De verklaring, dat Eichmann door particuliere burgers was ontvoerd, achtte hij geen ver ontschuldiging, daar een staat ook verantwoordelijk blijft voor hetgeen zijn staatsburgers in het buitenland doen. Tenslotte bestreed hij het ar gument, dat het hier een „uitzon derlijk" geval betreft, gezien de om vang van de misdaden van Ecihmann. Wanneer men zich hierop beriep, zou niets herhaling van dergelijke iGOGnSXdnd Vdfl •n van Vipf int.pmat.innalp -* het gebeurde niet bestaat, aangezien derzoek vermoedelijk veel tijd in be- „de moderne geschiedenis geen twee- slag zal nemen, omdat vele getuigen van zijn overleden wijsstukken zich plaatsen bevinden. Geen aanvallen op burgers. de schriftelijke be- Het Franse militaire hoofdkwartier in Soustelle verscheidene Algiers heeft woensdagavond mede- deeld, dat een der zes militaire be velhebbers der in Algerië opererende rebellen zijn onderhebbenden heeft opgedragen geen aanvallen meer uit te voeren op burgers of hun bezittin gen. Deze bevelhebber heeft het commando over de opstandelingen in het gebied van Algiers en streken ten oosten, ten westen en ten zui den van de stad. Volgens de woordvoerder van het hoofdkwartier, die dit mededeelde, wijst deze order erop, dat er moei lijkheden zijn in de guerilla-eenhe- ISRAëLS STANDPUNT Vervolgens zette mevrouw Meir het standpunt van de Israëlische re- schuldigingen aan. ZAND EROVER Nog een gegadigde. Familie Ben Goerion op paleis Soestdijk Prinses Simone van Lippe Biesterfeld-Arnoux, een schoonzuster van prina Bernhard, is gistermiddag met haar Franse zoon Stephan Archibald de Watzdorf, op Schiphoi aangekomen. Na aankomst op de luchthaven vertrok ken zij in een hofauto naar paleis Soestdijk. Het betreft een particulier bezoek. Prinses Simone is de echtgenote van prins Bernhard's broer, prina Aschiwin, die in New York conservator van een museum is. Foto: prinse* Simone van Lippe Biesterfeld-Arnoux en haar zoon Stepham Archibald de Watzdorf verlaten het vliegtuig. vrijdingsfront, is echter een heel andere zaak. Het gaat er maar om, of het Alge- ^XJXX xxx uci.no-v.cmc- rijnse bevrijdingsfront de kans mag den der opstandelingen en dat enkele hebben om een eenzijdige dictatuur nlaatseliike leiders weiperen de last- Jacques Soustelle, op het oSenhlik in AIgerië in te stellen. Als dat zou Langen van de voof"p?ge Alre- ..c. de erkende leider van de beweging in gebeuren, zou er een explosieve toe- rijnse"regering" uit'te voeren, gering uiteen. Zij erkende, dat de Frankrijk en Algene, die niets w 1 stand ontstaan, aldus Soustelle. De mensen, die Eichmann van Argenti- weten van onderhandelingen met de ex-minister verklaarde dat de strijd nië naar Israël hebben overgebracht, Algerijnse verzetsleiders, heeft Algerië geen militair, maar een de Argentijnse wetten hebben ge- woensdag de Franse regering be- poiitiek karakter heeft. De Algerijnse nationale bewe- schonden. Daarvoor bood zij namens schuldigd van zwakheid bij de be- jjij kantte zich in het bijzonder te- ging" (M.N.A.), die een meer gema- Israël nogmaals Argentinië veront- handeling van de Algerijnse kwestie. gen het voorstel van De Gaulle om tigde koers stuurt dan het „Nationale „iu:-:De „psychologische demobilisatie" het bevrijdingsfront in te schakelen Be vrijdingsfront" (FJL..N.), de poli- van de publieke opinie in Frankrijk hij het toezicht op de komende tieke organisatie der Algerijnse re is wel het zwakste punt van de re- volksstemming in Algerië. bellen, heeft in een verklaring, die op gering geweest, aldus Soustelle. Als een Mohammedaanse boer een het bureau van president De Gaulle Van de mensen, die het niet eens terrorist in een stemlokaal ziet zit- werd overhandigd, het recht op ver zijn met de Algerijnse politiek van de ten en ontdekt, dat deze terrorist zijn tegenwoordiging opgeëist in bespre- a -Rr-TTNrmrMTS rmrvr r-VTTTK- bot regering zo zei hij is natuurlijk buren of familieleden heeft vermoord, kingen over een staken der vijan- A .2?^ T^Tip.r niemand gekant tegen een wapenstil- zal hij denken, dat die man nu een delijkheden in Algerië. q 53b. er iit stand in Algerië. Waar zij wel iets officiële functie heeft. Hij zal dan Het is echter onwaarschijnlijk, dat f™ ifïüJL tó aiinn tegen hebben, n.l. politieke onder- concluderen, dat hij met zijn toe- het verzoek van de M.N.A. zal wor- Satmen tem zo %aag zijn'g™ handelingen met het Algerijnse be- komstige baas te doen heeft en dat den ingewilligd, rechte straf wil geven. Juridisch en formeel valt er niets te zeggen op het standpunt van de Argentijnen, maar toch zullen er niet veel men sen zijn, die Argentinië bijvallen in de procedure welke zij thans hebben aangespannen, door het ge- 0 val Eichmann voor de Vei ligheidsraad te brengen. Wij hebben niet zo heel veel res pect meer voor de Veiligheidsraad, sinds dit college door de wijze, waar op de Sowjet-Unie het veto-recht hanteert, een vrijwel machteloos in stituut is geworden. Maar men kan toch wel met recht en reden volhouden, dat de Veilig heidsraad wel wat anders te doen heeft dan dit varkentje te wasjsen. Dit is geen kwestie voor de Veilig heidsraad; dit is een kwestie, welke de twee landen Argentinië en Is raël zelf onderling moeten rege len. En wel in een geest van onder ling begrip. Argentinië blaast in dit geval van een heel hoge toren, zó hoog, dat men er geen waardering voor kan opbrengen. De vrede en de veilig heid in de wereld zyn door het op treden van de Israëlische mannen, die Eichmann ontvoerden, op geen enkele wijze in gevaar gebracht en gevaar voor herhaling is er ook nau welijks. De leden van de Veiligheidsraad zitten nu een beetje verlegen met het geval. Zij kunnen moeilijk ont kennen, dat er een onregelmatigheid heeft plaats gevonden, maar in hun hart geven ze Israël sdhoon gelijk. H Amerika heeft de weg gewezen tot |gg een compromis-oplossing. Het wil de door Argentinië ingediende resolutie nipt ïeledi^zafïe- Premier David Ben Goerion heeft met zijn echtgenote en dochter, vergezeld van ambassadeur Cidor, het noen- 'hnwpn to voelen maal op paleis Soestdijk gebruikt. Foto: v.l.n.r.: premier David Ben Goerion. H.M. de koningin» mevr. Renana- En dam zand erover. Öeo Goerion, mevr. Ben Goerion en mevr. Cidor» - DE TWEELING SATELLIETEN. De twee satellieten, die woensdag morgen met behulp van één Thor- Ableraket van de basis Cape Cana veral zijn gelanceerd, beschrijven verschillende banen. De baan van de „grote" satelliet, de Transit-twee, maakt een hoek van 67Vi graad met de evenaar, die van de kleine, de Transit-lb, een hoek van 50 graden. Russische geologen hebben in het westen van Siberië een uitge strekt ondergronds warmwatermeer ontdekt zo groot als de Kaspische Zee. sikkens-tjallema produkt (Advertentie) Plaatselijk onweer De Bilt, donderdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedruk- gebied boven de Noordzee breidde zich afgelopen 24 uur over geheel Scandinavië uit en nam daarbij nog iets in betekenis toe. Tegelijkertijd bewoog een vooral in de hogere luchtlagen goed ontwikkelde depres sie van de Oceaan langzaam naar het zeegebied bij Ierland en vormde zich boven Frankrijk een randsto- ring, welke zich gedurende de nacht, vergezeld van zwaar onweer, naar de omgeving van Londen verplaat ste. In Engeland viel plaatselijk by- na 50 millimeter. In Frankrijk was bij het binnendringen van de koele re Oceanische lucht de onweersac tiviteit veel geringer. Verwacht mag worden, dat ons land zich morgen in het overgangsgebied tussen deze koelere lucht en de warme conti nentale lucht zal bevinden en plaat selijk onweer zal voorkomen. Het front zal het noordoosten van het land echter nog niet direct bei-eiken en daar houdt het warme weer bij oostelijke winden nog aan, elders wordt de wind veranderlijk. Dit nummer bestaat uit 11 pagina's Advertentie Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI onbew. 21 10 STOCKHOLM licht bew. 23 14 OSLO zw. bew. 24 14 KOPENHAGEN onbew. 20 12 ABERDEEN half bew. 18 9 LONDEN geh. bew. 26 16 AMSTERDAM licht bew. 20 14 BRUSSEL licht bew. 25 13 LUXEMBURG licht bew. 14 PARIJS geh. bew. 29 16 BORDEAUX zw. bew. 26 17 GRENOBLE onbew. 31 17 NICE zw. bew. 25 18 BERLIJN onbew. 22 14 FRANKFORT onbew. 26 12 MüNCHEN onbew. 21 10 ZüRICH licht bew. 26 12 GENèVE onbew. 30 13 LOCARNO geh. bew. 25 16 WENEN onbew. 23 10 INNSBRUCK onbew. 28 9 BELGRADO onbew. 22 14 ATHENE onbew. ROME onbew. 30 14 AJACCIO licht bew. 29 18 MADRID licht bew. 36 19 MALLORCA onbew. 33 15 LISSABON licht bew. 15 (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK ONWEER Voor het noorden van het land: Aanvankelijk nog zonnig en ta melijk warm met een overwe gend matige oostelijke wind, later kans op enkele onweers buien. Voor het zuiden van het land: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen of onweersbuien. Koeler. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. 24 Juni: zon op 04.20; onder 21.04; maan op 05.03; onder 20.54. Hoogwaterstanden 24 Juni: vm. 3.36; nm. 4.02. Korreltje Zonder strijd geen overwinning.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1