Koen Jansen nummer één in ballonrace om de Tropheeder Rode Vesten"? Vijf ballons kwamen in zelfde polder achter Nieuwveen terecht BRIEF AAN REDACTIE VAN COMMANDANT Vijf ballons op Schulterveld MAANDAG 20 JUNI 1960 DE LEI USE COURANT PAGINA 6 (Advertentie) GEACHTE REDACTIE OP HET DAK van een volkstuin huisje in Leiden-noord zat een man te schilderen. Ik liet m'n ballon zakken tot we hem beroepen konden en Pieter van der Vliet, verslaggever van het Leidsch Dagblad en mr. Spengler, praeses van de Lustrum commissie riepen: „hallo!, schilder, weet u soms hoe laat het is?" De man keek naar boven of hij het in Keulen hoorde donderen. Het was toen kwart over acht. Het donderen kwam echter, zoals gij weet, van on ze ballon „Oxygenium", die vijf mi nuten daarvoor gestart was op het Schuttersveld, tot meerdere eer van de burgerijdagen in 't 77e lustrum van de universiteit. We hadden een prachtige start, zoals u en vele lezers, die onder de tienduizenden van het Schuttersveld waren, wel gezien zullen hebben. Alleen hield ik myn hart vast voor nieuweling mr. Van Spengler, ent housiast lustrumleider, die ver' uit de mand hing en geheel leunde op de speciale rustlijn, die ik gauw nog even had aangebracht, in zijn ijver om voor de Leidse Courant mooie foto's te maken. De onfortuinlijke Eckert en zijn bal lon vanuit onze mand gezien. IK KAN me zo voorstellen, dat gij geachte redactieleden, toch geen Spengler had willen offeren om één foto-pagina rijker te zijn. Het ging allemaal goed - ik hoop dal gij het zelfde van de foto's kunt zeggen. .(We zeggen mi ar niets. Red.). Pie ter van der Vliet hield zich ook bij zonder goed. Hij wist zich zelfs tot v/at vaag handgevvuif op te werken, op het moment dat hij over de eerste schrik heen was. U mag daarbij niet vergeten, dat hij /ijf minutendaar voor door zijn colleges, die veilig met tien tenen op het weiland ble ven, ontmoedigd was met opmerkin gen over: „groeten aan nabestaan den" en over „de storm van sollici tanten die op zijn vakature reeds ter redactie waren gekomen." Dit doet me denken aan mijn eer ste start, toen mijn vrouw bezorgd vroeg of ik schone zakdoeken bij me had. Vindt u het niet om te wenen? MAAR LAAT IK liever terzake ko men en u een beschrijving ge ven van wat men ziet als men met een ballon boven Leiden vaart. „Een oude rommel" zou ik denken. Als je zo vanuit je verheven standplaats je blikken over dit stadje aan de Rijn laat gaan, zie je pas goed waarom in mijn lijfblad steeds geklaagd wordt over het feit, dat er nog geen noord- zuidverbinding is. Geen doorkomen aan, voor geen enkel voertuig, be- Start van Nini Boesman. Op de achtergrond de ballon van notaris Demenint. halve voor een ballon. Voor de Lei- denaar, die zijn gemoedsrust wil be houden is dit wellicht de juiste ma nier van voortbeweging. Nog even een blik terug op de mensenmenigte rond het Schuttersveld, die zich al lemaal een stijve nek keken naar onze ballon, en die we op een be paald moment als op bevel „hoera" hoorden roepen. Het klonk niet on aardig, maar het had iets gediscipli- neerder gekund. Voorts zagen we de ballon van de onfortuinlijke Alfred Eckert, die er zó op gebrand was, na de vorige mislukking, te starten, dat zelfs zijn beweeglijke wanhoop - zij het in lucifer-kleine armgebaar- tjes - ook tot op onze hoogte was waar te nemen. We stonden wat nauw met zijn drieën, 't moet ge zegd; Spengler nog in zijn lustrum- rok met wit strikje. Een kwartier daarvoor was hij nog onkundig van het feit dat ik zou zeggen: „Stap maar in!" \700RT GING HET, met een slak- ken gangetje van om en nabij de vijftien kilometer per uur. Er zijn wel eens lieden, geachte redactie, die mij vragen, waarom gaan jullie in deze aera van straalvliegtuigen in zo'n bezopen mandje zitten. Het antwoord is snel gegeven, om dat we een beetje gek zijn. Nu is, dunkt ons „een beetje gek" zijn, de beste manier in het huidig tijdsge wricht ze alle vijf bij elkaar te hou den. Wij houden niet van gierende geluiden, we haten de lucht van kerosine; we wensen geen snelheid; we willen alleen maar in een klein rieten mandje zitten; lekker kijken en ons door de wind laten voortbe wegen, stijl anno 1850 iets om over naar heeroom te schrijven. Je hoort niets dan de wind en de dwaze ge luiden, die op de grond gemaakt worden, door nijvere lieden, die niet begrijpen dat werken eigenlijk zo nutteloos aandoet als je het van bo ven bekijkt. Misschien zijn de lezers belangstel lend in de plaatsen die we in de lucht passeerden. Dat waren tussen grote lappen weiland en over veel sloten heen: Hoogmade, de Wijde Aa, Woubrugge en Ter Aar. Zo voeren we ook nog boven de plaats Lan- geraar, dat ik ken van een vorige opstijging. Ik zakte tot 150 meter en het grappige was, datvmen mij her kende. „Kom hier landen" riepen ze. Maar ze vergaten, dat ik in deze wedstrijd eens serieus voor de eerste prijs wilde vechten. We voeren dus door. ZOALS U WEET had de wedstrijd commissie op de kaart een stuk van een cirkel getrokken, Jie dwars door een polder achter Nieuwveen liep. „Hier moet het zijn", dachten we. Hoewel als vierde gestart, landde ik als tweede. Dat komt omdat we op 160 meter hoogte bleven zitten en daar iets meer snelheid maakten dan onze voorgangers. Dus landden we, midden in een korenveld. Dat vond ik sneu voor de boer en voor mijn eigen portemonnee. Ik ben dus op mijn tenen met het hele geval in het land blijven staan. Mijn sleepkabel lag door het weilana en vijf minuten later werd ik netjes door behulpzame veners in het hooi land daarnaast gezet, zonder de dood van ook maar één der korenaren op mijn geweten te hebben. Hier ontmoetten wij de politie postcommandant Geitenbeek, een buitengewoon vriendelijk en behulp zaam lid van Hermandad, die aan de hand van de kaart met de meestmogelij stelligheid beweerde dat ik bóven op de cirkel was geland en dus verkla-^de, dat we nummer één waren geworden. Vermeldt deze politieman, geachte redactie, ik hoop dat het een uwer abonnees is en be- Eckert had moeilijkheden Van half acht af zaterdagavond zijn vijf ballons, de een na de ander, van het Schuttersveld te Leiden gestart. Koen Jansen met de ballon „Oxygenium" werd naar de eer ste berekeningen aangaven, waarschijnlijk winnaar van de „Trophee der Rode Vesten". Bij gaand schrijft hij hierover, in een brief aan de redactie. Voor de duizenden belangstel lenden vertrok als eerste Charles Dollfus uit Frankrijk met een miniatuurballonnetje van 275 kub. meter. Tweede vertrekkende was me vrouw NinieBoesman met de Utrecht (600 kub. meter). Nummer drie was notaris De menint met de Expo (400 kub. meter) en als vierde steeg naar hoger sferen Koen Jansen met de ballon Oxygenium (475 kub. meter). Alfred Eckert had met zijn be- trekelijk grote ballon „Augs burg" (630 kub. meter) de pech dat het gas op was. Hij vertrok om half negen met een voor drie kwart gevulde ballon en veel kunst- en nog meer vliegwerk. dank hem van harte, want hij heeft het verdiend. Dollfus was reeds geland. Ninie Boesman daalde iets verder in het weiland en achtereenvolgens zag het verbaasde Nieuwveens publiek, dat er vier ballons in dezelfde prlder landden. De eensgezindheid was roe rend en een half uur later kwam in het donker ook nog vriend Eckert met zijn ballon en zijn passagier v.d. Brule aanzeilen. Het zaakje was weer compleet. Geitenbeek heeft het al lemaal op papier gezet en ik gelo dat ik wel met enig recht mag hopen dat „onze ballon" zoals u het belief de te noemen gewonnen heeft. Als ik de „plaquette der Rode Vesten" binnen heb kom ik hem nog wel eens laten zien. Er komt nog veel rekenwerk by van de wedstrijdcom missarissen en daar kan de krant niet op wachten. P.S. Van der Vliet mocht naar goede ballonvaarders-gewoonte bij het dopen met een likje champagne een tweede naam voeren en ik heb er Spoelmeer van gemaakt. Jhr. Van Spengler mag voortaan een Braas- sem aan zijn naam toevoegen. Hartelijke groeten van uw commandant KOEN JANSEN l VOORSCHOTEN 15-JARIG BESTAAN KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING De georganiseerde katholieke jeugd van Voorschoten herdenkt dit jaar het 15-jarig bestaan. Ais inzet op het lustrumfeest kwamen zaterdagavond in Allemansgeest te Voorschoten de leiders en leidsters van de St. Lau- rèntiusgroep en de St. Irmagroep bij een. Als gasten waren aanwezig het oudercomité van de jeugdbeweging met hun echtgenoten en oud-leiders en -leidsters. De afdelingsleider, de heer J. P. Peeters maakte in zijn openingswoord melding van het ern stige speelruimte tekort in Voor schoten. Het is thans praktisch on mogelijk om binnen de gemeente grenzen een weekeinde te houden, daar alle bestaande „rimboe-gebie den" in Voorschoten gebruikt wor den voor de woningbouw. Om te kamperen is Voorsehotens jeugd aan gewezen op de goedwillendheid van „Duinrell" in Wassenaar en dit is nu spoedig afgelopen, daar Duinrell in gaande volgende week „camping" wordt en het financieel 'bijna onmoge lijk wordt de jongens en meisjes voor een weekeindje naar naar toe te la ten gaan. Na de opening gaf een cabaret groep, samengesteld uit leiders en leidsters, onder leiding van de heer Fons Ouderkerk, een zeer gevarieerd programma, waarin vele herinne ringen uit de beginjaren uitgebeeld werden. Om twaalf uur werd de feestavond gesloten met de medede ling dat er voor alle leden van de St. Laurentius- en de St. Irmagroep een gezamenlijk weekeinde georganiseerd zal worden. De burgemeester van Leiden over handigt de stadssleutej aan de reünisten-praeses. In de mand voor het vertrek. V.l.n.r.: jhr. mr. L. van Spengler, praeses van de lustrumcommissie, Koen Jan sen, balloncommandant en Pieter van der Vliet. Zondagmorgen vond de heer J. Th. Wijsman, wonende te Leiden, Ka naalstraat 46, op het Schuttersveld Seetinstrumenten, paspoorten, réis- ischrijvingen van ballonvaarten enz. enz. toebehorende aan ballon vaarder Boesman, die dit blijkbaar allemaal vergeten had. De heer Wys- man stelde de politie hiermede in kennis, zodat deze waardevolle be scheiden weer ter hand konden wor den gesteld aan de gedupeerde. Naar bed gaan tijdens lustrumfeest is gevaarlijk Vanmorgen vroeg, om onge veer 5 uur, vervoegde zich op. het Leidse politiebureau aan de Zonneveldstraat een student on der minder rooskleurige om standigheden. Hij had nl. een bloedende verwonding aan de rechter voet. Tijdens het verbin den gaf hij een verklaring van zijn toestand. Hij was vannacht gewoon naar bed gegaan, zei hij. Maar dit naar bed gaan blijkt toch wel een wijds karakter ge dragen te hebben, want hy zwaaide met zijn voet door een ruit bij het voeteneinde van het bed. De ruit werd vernield en de student hinkte naar de eerste hulp. In het gebouw, waar dit voor val plaats vond, bevonden zich mede-studenten van de gewon de. En ze konden zich maar niet voorstellen hoe iemand zich kan verwonden bij het zich te bed begeven. Een van de heren had evenwel de manoeuvre van na bij meegemaakt en was gaarne bereid nog even een verduidelij kende demonstratie ervan te geven. Men groepeerde zich rond het ramp-bed en de de- monstrateur nam zijn aanloop. Het gerinkel was deze keer niet zo groot, want de ruit was grotendeels al verdwenen. Er was echter nog genoeg glas overgebleven om voor de twee de maal een voet te verwonden. Op het politiebureau hinkte van morgen nogmaals een gewonde student binnen. CAD0RICIN 's-Werelds besie haarglans- middel

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6