De Gouden Cirkel Leerling-automobiliste geraakte in paniek EEN KIND GEDOOD, DRIE ANDEREGEWOND Gemaskerde overvaller in Schevenings holel Aanslag op chasseur President directeur A.N.P. gaat heen MAANDAG 20 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In de Bremstraat te Utrecht zijn zaterdagmiddag vier kinderen door een in paniek geraakte leerling-auto mobiliste overreden. De vijfjarige kleuter Heime Dirk van Dijk liet daarbij het leven. Drie andere kin deren werden met gebroken benen in het academisch ziekenhuis opge nomen. Een 22-jarige mevrouw, die rijles van haar man, de 25-jarige chauffeur J. W. A. T. kreeg, reed omstreeks half vijf de trottoirloze Bremstraat in. Op het wegdek voor een der huizen za ten vier kinderen op een matje te spe len, aan de andere kant van de straat stond een auto geparkeerd. AUTO OP RIJKSWEG OVER DE KOP Vermoedelijk als gevolg van een moment van onoplettendheid is vrij dag tegen 11 uur een automobilist met zijn personenauto op de Rijks weg van Amsterdam naar Den Haag ter hoogte van de Schipholweg over de kop geslagen. De bestuurder werd uit zijn wagen geslingerd en kwam op meters afstand van zijn ernstig beschadigde auto terecht. Hij zelf liep vele verwondingen op en werd door de GGD naar het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam vervoerd. Uit het spoor dat de wagen naliet kon de politie uit de Haarlemmer meer nagaan, dat de automobilist, die in de richting van Den Haag reed, iets te veel naar links wat uitgewe ken. Hij ramde daarbij een berm- paaltje, zwaaie toen geschrokken de weg op, maar kon kennelijk het stuur niet meer houden. De wagen slipte opnieuw scherp naar de lin kerkant van de weg, sloeg over de kop en buitelde door het struikge was van de brede tussen de twee delen van de rijksweg gelegen af scheidingsberm. Tenslotte bleef het wrak op zijn rechterkant staan. De bestuurder was de 43-jarige K. S. Levisson uit Amsterdam. AFSCHEID VAN MGR HUIBERS Bij gelegenheid van het afscheid van mgr. J. P. Huibers als bisschop van Haarlem zal er op zondag 26 juni a.s. een receptie worden gehou den voor alle leken en religieuzen (broeders en zusters) ten huize Nieu we Gracht 80 van 12 tot 2 uur. Op maandag 27 juni 's morgens om half elf draagt de scheidende bis schop in de kathedraal een pontifi cale H. Mis op waarbij in het bijzon der alle priesters worden uitgenodigd. Na afloop van deze H. Mis is er een ontvangst voor de priesters in de grote zaal van het gemeentelijk con certgebouw aan de Lange Begijnen- straat te Haarlem. BISDOM HAARLEM Mg J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal in de week van 19 tot 26 juni geen audiënties verlenen. Vanaf 27 juni zal mgr J. P. Hui bers zich vestigen in Huize Bosbeek, Glipperdreef 109 te Heemstede. Mgr J. A E. van Dodewaard ves tigt zich met ingang van dezelfde da tum in het bisschoppelijk paleis, Nieuwe Gracht 80 in Haarlem. PROF. Dr. H. VAN ROOY O.F.M. HOOGLERAAR AAN DE RIJKS UNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Dr. M. H. van Rooy O.F.M., lector criminologie en directeur van het criminologisch instituut van de rijks universiteit te Groningen, is met te rugwerkende kracht van 1 januari 1960 benoemd tot hoogleraar aan de faculteit der rechtsgeleerdheid en de verenigde faculteit voor sociale we tenschappen aan de rijksuniversiteit van Groningen. Dr. Van Ro'oy is se dert 1953 lector criminologie te Gra ningen en kreeg in 1954 tevens op dracht aan de Groninger universi teit een criminologisch instituut op te richten, waarvan hij als eerste di recteur optreedt. Angst en paniek schijnen mevr. T., die op de hoek stopte om een over zicht te krijgen, bevangen te hebben. Zij heeft blijkbaar niet durven pas seren, gaf een gil, liet het stuur los en trapte in verwarring op het gas pedaal. Voordat haar man kon ingrij pen schoot de onbestuurde auto voor uit, recht op de kinderen in. Het jon getje Van Dijk kreeg een wiel over zijn hoofd en overleed terstond. De 4-jarige Johan Pastoor, de 7-jarige Kasper van der Woude en de 9-jarige Aart Dol kregen de wielen over hun benen en als gevolg daarvan enkele gecompliceerde beenbreuken. De 29-jarige wasser W. F. van der Tier, die voor zijn woning zat, heeft nog gepoogd een der kinderen voor de plotseling aanstormende auto weg te trekken. Hij werd ook gegrepen en bijna vier meter meegesleurd, de daarbij opgelopen schaafwonden kon den echter thuis verbonden worden. De politie heeft de ongedeerde heer en mevrouw T. na verhoor naar huis gezonden. ZAKKENROLLERS-WEEKEND Zaterdag hebben zakkenrollers in Den Haag zes personen beroofd van in totaal 1000 gulden. DE KERNREACTOR TE DELFT. Binnenkort zal worden begonnen met het aanbrengen van de alumi nium buitenmantel op de kernreac tor, die te Delft in de nieuwe tech nische hogeschool wijk wordt ge bouwd. De stalen koepel, waaronder de reactor komt, is thans vrijwel vol tooid, er is reeds een aanvang ge maakt met de bouw van vijf labora toria, voor reactorfysica, radiochemie, kernfysica, traceschemie en een labo ratorium waarin op kleine schaal ra diobiologische proefnemingen kun nen worden verricht. De reactor krijgt een vermogen van honderd KW, als splijtstof zal ura nium worden gebruikt. COMITé „PRO MARIA". Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft pastoor L. C. Schin kel te Dordrecht benoemd tot voor zitter van het Nederlands Comité Pro Maria. Het Comité Pro Maria or ganiseert geregeld bedevaarten naar het Belgische Mariaoord Beauraing. Dit weekeinde weer verscheidene slachtoffers van weg en water Zowel het water als het verkeer op de weg hebben het afgelopen weekeinde wederom verschillende slachtoffers geëist in alle delen van het land. Het kind was in haar normale kleding, dus niet om te zwemmen, naar het bad gegaan. In Loosduinen zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen uit Honselersdijk met een bromfiets in de vaart langs het Zwarte Polder- tje en de Nieuwe weg verdronken. Omstreeks half twee in de nacht hoorden bewoners van de Nieuwe weg het geluid van een bromfiets, dat plotseling ophield. Toen men vanuit huis niets zag ging men aan het water kijken en zag bellen op stijgen. De politie werd dadelijk ge waarschuwd. Na korte tijd dreggen kwam eerst een bromfiets boven wa ter en kort nadien vArden de stof felijke overschotten van twee man nen op de wal gebracht. Het waren de 29-jarige fabrieksarbeider C. Zon neveld, eigenaar van de fiets en de 25-jarige Olieventer A. W. Looyen, beide uit Honselersdijk en onge huwd. Een onderzoek aan de niet van een duo voorziene bromfiets toonde aan, dat de linkerstrop van het ge veerde stuur was losgeschoten. Ver moedelijk is het daardoor onbestuur baar geworden voertuig tegen een lantaarnpaal geslagen en vervolgens in het water terecht gekomen. De lijken van de slachtoffers van dit ongeluk zijn naar 't Haagse zieken huis aan de Zuidwal gebracht. Zaterdagmiddag is de zesjarige Bennie Commandeur uit De Rijp met zijn fietsje te water gereden en ver dronken. Kinderen vertelden, dat zij een plons hadden gehoord maar niets hadden gezien. Hierop werd de po litie gewaarschuwd, waarna men ging dreggen en het lijkje van de jongen ophaalde. In de Lo-Ee in Zenderen (ge meente Borne) zijn zaterdagmiddag tijdens het vissen twee jongens, de 9-jarige Stef van Iersel en de 12- jarige Herman Middelkamp, te wa ter geraakt en verdronken. Stef viel door een onverwachte beweging in het ruim 1.70 meter diepe water, een gracht tussen Zenderen en Almelo. Zijn vriendje Herman wilde hem redden en sprong hem na. Ook hij wist zich evenwel niet op de hoge oever te werken met het gevolg, dat de jongens samen verdronken. De hulp, die een 8-jarig vriendje bij een boerderij had ingeroepen kwam he laas te laat. In het bij het kampeercentrum „Rabbit Hill" te Nieuw Millingen behorend zwembad is zaterdag de 5-jarige Maartje Koene uit Den Brielle verdronken. Het kind, dat vrijdagavond met haar ouders en zusje in het kampeercentrum was gearriveerd, werd door een 14-jarige jongen op de bodem van het bassin ontdekt en onmiddellijk met een haak op de kant gehaald. Twee dok ters hebben getracht door middel van kunstmatige ademhaling en met behulp van zuurstofapparaten de le vensgeesten weer op te wekken, ech ter tevergeefs. Op de Haagse Gouverneurlaan is een 78 jaar oude man dodelijk aangereden door een motorfiets toen hij onvoorzichtig de straat overstak. Het slachtoffer, de heer M. Corne- lisse, overleed op de plaats van het ongeluk. De motorberijder, de 25-jarige huisschilder P. R. moest voor enkele hoofdwonden in het ziekenhuis West einde worden verbonden. De twee en een half-jarige Gijs- bertus Kirpensteyn uit Gouda, die zondagmiddag met zijn elfjarig zus je aan het wandelen was, stak plot seling de Provinciale weg over en werd gegrepen door een personen auto, die in de richting Rotterdam reed. Het knaapje was op slag dood. Vrijdag 8 juli a.s. zal Z. Em. Kar dinaal Alfrink een bezoek brengen aan de Nijmeegse Universiteit en de inwijding verrichten van het dezer dagen voltooide Centraal Laborato rium van de Faculteit der Wis- en Natuurkunde. De Senaat der Universiteit houdt des namdidags te 4 uur een acade mische zitting ter huldiging van de kardinaal-aartsbisschop, die var. 1945 tot 1951 tot zijn leden heeft behoord en die bij deze gelegenheid tot de universitaire gemeenschap zal spre ken. Prof. Dr. A. G. M. van Melsen, voorzitter van de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, zal in deze zitting een voordracht houden over de ver houding van geloof en wetenschap in onze tijd. Op het ogenblik vergadert te Pa rijs het Centraal Bestuur van het Pauselijk Missiewerk der kinderen, de H. Kindsheid, o.l.v. Mgr. A. Bres- solles, algemeen president. 12 Lan den zijn vertegenwoordigd. Over '59 heeft de H. Kindsheid 20.866.000 gul den bijeengebracht, 1.662.000 gulden meer dan vorig jaar. De USA bracht bijna de helft op nl. 9.823.000 gulden. Ofschoon de meeste landen een ho gere opbrengst kenden was de netto opbrengst van Nederland met ruim 380.000 gulden gelijk aan die van het vorig jaar en daardoor komt Neder land eerst op de 9e plaats tegen het vorig jaar op de 7e. Op voorstel van de president Mgr. A. Bressolies werd de nationale di recteur van Nederland Mgr. H. J. J. van Hussen benoemd tot vice-pre sident, als opvolger van de Belgische nationale directeur kanunnik Steels aan wie om gezondheidsredenen eer vol ontslag weird verleend. STUDIE-COMMISSIE SINT ADELBERT OVER STRUCTUUR WIJZIGING. Het hoofdbestuur van de Sint Adelbertvereniging heeft een stu diecommissie ingesteld die, naar aanleiding van het bisschoppelijk schrijven, de toekomstige structuur van de katholieke organisaties zal bestuderen. In de commissie hebben zitting: mr. P. J. M. Aalberse, 's-Gravenhage dr. L. H. A. Bremmers, Breda; drs N. J. M. V. van Dijk, Nijmegen; dr. W. J. J. Dijsselbloem, Oegstgeest; prof. dr. J. C. Groot, Warmond; ma joor mr. M. J. Koeken, 's-Graven- hage; dr. R. C. Kwant OESA, Eind hoven; prof. mr. dr. J. J. Loeff, Den Bosch; mr. L. H. C. H. van der Loo, Arnhem; J. A. M. Nolet, 's-Graven hage; mr. J. V. Nolet, Arnhem; dr. F. J. C. J. Nuyens, Heerlen; ir. H. J. A. Post, Utrecht; mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, Wassenaar (voorzitter); mr. J. J. van Wessem, Rotterdam; mr. H. M. Koning, Utrecht (secretaris). Een gemaskerde man heeft zon dagmiddag in een lift van het Sche- veningse Palacehotel een chasseur, de 23-jarige C. G. J. Wiggers getracht neer te steken toen deze hem ont dekte. De hevig geschrokken over valler trok een mes en stak de chaui - seur in de schouder. De stoot was echter niet krachtig genoeg om veel letsel te veroorzaken en een lichte schram was slechts het gevolg. Wél raakte de aangevallende even bui ten bewustzijn toen hij, gevallen zijnde, van zijn overvaller een trap tegen het hoofd kreeg. Toen hij weer bijkwam alarmeer de hij direct de portier en de politie, die direkt het hotel begon uit te kammen, overigens zonder resul taat. Ook een speurtocht met poli tiehonden had geen succes. Het overgrote deel van het otel- personeel bevond zich tijdens de overval aan de maaltijd doch de chasseur moest op een der étages even een boodschap overbrengen. Toen hij de lift binnenstapte ont dekte hij daar de gemaskerde over valler. Indiër mei geen siok vliegtuig in ie krijgen Een inwoner van India, met een Canadees paspoort, de 34-jarige B. Singh, heeft zaterdagavond op Schip hol enige consternatie verwekt, toen hij, nadat hij met een vliegtuig uit Vancouver was aangekomen, onder geen beding meer de lucht in durfde hoewel hij verder moest naar New Delhi. Eerst op de Rotterdamse luchtha ven, waar men hem naar toe had ge bracht om een goede verbinding naar Londen te krijgen, en later op Schiphol, waar hij was teruggekeerd, nadat hij zich in Rotterdam verzet had tegen een luchtreis, bleek de man dusdanig door luchtvrees be vangen, dat hij woedend werd op een ieder, die hem naar het platform wilde brengen. Het werd zelfs zo erg, dat hij de luchthaven met achterlating van al zijn papieren ontvluchtte, maar toen zette de machaussee een korte ach tervolging in. Nadat men de man in de omgeving van de Fokkerfabrie ken te pakken gekregen had kwam de dokter er aan te pas, die het no dig achtte, de totaal overspannen In diër in een ziekenhuis te laten op nemen. Bij het vliegveld Zanderij van Paramaribo is zondagochtend vroeg 'n Amerikaans globemastervliegtuig verongelukt, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen. De vier ove rige inzittenden van het toestel, dat voor een deel is verbrand, hebben het ongeluk overleefd. Nederl. journalistiek bijna 'n halve eeuw gediend De heer H. II. J. van de Pol neemt 1 jui a.s. afscheid van het Algemeen Nederlands Persbureau, waarvan hij tot die datum president-directeur is. Dan zal een goed deel van een zeer merkwaardige loopbaan zijn afgeslo ten. Als zeventienjarige begaf hij zich, zonder enig middelbaar onder wijs genoten te hebben, in de jour nalistiek als leerling-verslaggever. Sindsdien voerde de weg regelma tig omhoog, totdat hij de eerste man werd van 't Alg. Ned. Persbureau A.N.P. Deze functie zal hij 1 juli a.s. 25 jaar hebben vervuld, terwijl dan ook het A.N.P. zelf een kwarteeuw zal bestaan. De heer H. H. J. van de Pol, gebo ren 16 augustus 1894, is auto-didact en heeft getracht zich door zelfstudie te bekwamen voor de verschillende functies, waartoe hj later in de maatschappij is geroepen. Hij heeft later krachtens het wetje-Limburg, dat voor personen zonder m.o.-examen op grond van hun algemene ontwik keling toelating tot universiteiten of andere instellingen van hoger onder wijs mogelijk maakt toelating ver kregen tot de Handelshogeschool in Rotterdam, waar hij, tussen zijn ge wone werkzaamheden door, enige tijd college heeft gelopen. Zijn werk ver hinderde hem in Rotterdam een stu die af te maken. Zijn leerjaren in de journalistiek heeft hij (aanvangende 1/12/11) doorgemaakt aan de Nieuwe Apel- doornse Courant, aan de Alkmaarse Courant en aan de (oude) Dordrecht- sche Courant. Daarna trad de heer Van de Pol in de journalistiek in het Westen als parlementair verslaggever voor de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, dat in de vóór-oorlogse jaren vaak een omvang van één of meer pagina's had. Hij maakte dit verslag in de jaren begin 1917 tot half 1919. Op het einde van de eerste helft van 1919 heeft het Algemeen Han delsblad hem aangesteld als Haags correspondent en tweede parlemen tair redacteur voor het Kamer-over zicht. Voor het Handelsblad heeft hij in Den Haag gewerkt tot 1 september 1929. In de Oostenrijkse Alpen zijn in het afgelopen week-einde zeven alpinisten (o.w. vier Duitsers) om het leven gekomen en drie gewond. Voorts is zondag een Oostenrijkse toerist, die op een steile helling ge strand was en daar zes dagen zonder eten had doorgebracht, gered. De politie van Bayreuth (West- Duitsland) heeft zondag een jongen van 16 jaar gearresteeerd, toen deze op het punt stond nabij Kulmbach een brug over de grote autoweg van München naar Berlijn op te blazen. De jongen, die zei dat hij was ge ïnspireerd door de film „De brug over de rivier Kwai", was in het bezit van een honderdtal dynamietpatro- nen, die hij had gestolen uit een steengroeve, waar hij weikte. Wilt U iets weten? Dienstmeisje valt van brommer. Mevr. P. J. <F. D. schrijft: Ons dienst meisje kreeg op haar vrije dag een ongeluk met de bromfiets en dien tengevolge kon zij een week niet werken. Zij' verdient 30.per week. Dit geval valt niet onder de ziektewet, moet ik haar nu toch loon betalen over die week? Waarom valt dit geval niet onder de ziektewet, er is hier toch sprake van arbeidsongeschiktheid? Indien u bent aangesloten bij de bedrijfsver eniging „DETAM" te Utrecht, dient u deze vereniging alsnog direct ken nis te geven op het daarvoor be stemde formulier, tenzij u uw dienst meisje niet hebt verzekerd bij deze vereniging, in welk geval u zelf de kosten welke uit de arbeidsonge schiktheid voortvloeien moet betalen. Ook v.z.v. betreft het loon. Wij kon den u tot onze spijt niet berichten vóór zondag. U 66 0 n ein wwmx srooum non trnwimtcn Hmoois op/mom - lil nr' Op 1 september 1929 is de heer Van de Pol benoemd tot directeur hoofdredacteur van de Delftsche Courant, waar de heer Van de Pol heeft gewerkt tot 1 februari 1935, toen de eerste practische bezigheden moesten worden gedaan voor de op richting van het thans bekende Al gemeen Nederlands Persbureau. Eén dag na de overgave van de Nederlandse legers door generaal Winkelman bleef 't ANP doorgaan met de verspreiding van objectief nieuws, uit alle bronnen van de geallieerde nieuwsagentschappen, van het Engel se Reuter, het Franse (toenmalige) Havas, het Deutsches Nachrichten- büro. Tot 's nachts een vertegen woordiger van de (voormalige) Duit se ambassade het hoofdkantoor van het A.N.P. (toen nog in Amsterdam gevestigd) binnenstapte en de wet naar zijn hand stelde. Het ANP was het enige pershuis in Nederland, waar dit onmiddellijk en in de per soon van een Duitse machthebber geschiedde. Het verlies van de onafhankelijk heid van het AN.P., al gauw in de volksmond Adolfs Nieuwste Pape gaai geheten, was voor de heer Van de Pol en zijn medewerkers en het gehele Nederlandse volk een zware, onoverkomelijke slag. Het vrije nieuws moest voortaan komen uit de zenders van de bondgenoten van Ne derland in den vreemde. In augus tus 1940 ving een samenwerking aan tussen wijlen J. C. E. baron van Lyn- den, destijds reeds contactman van de heren die later het College van Vertrouwkensmannen zouden vor men, en de heer Van de Pol over de technische voorbereiding van de her leving van het nationale persbureau, onmiddellijk na de bevr In de eerste dagen "**ri 1941 waren de (geheirr he installaties en het kanloo. T- ANP gereed, wachtendeop de bevrijding. Het ANP bestaat 1 juli 25 jaren en de heer Van de Pol zal het dan, op de bezettingsjaren na, al die tijd heb ben geleid en tot ontplooiing ge bracht. De invloed van de op richting van het ANP in 1935 en zijn werkzaamheid in latere jaren op de ontwikkeling van de Nederlandse dagbladen is moeilijk te schetsen. Op initiatief van de heer Van de Pol is enige jaren geleden op een vergadering in Rome gesticht de Alliance Européenne des Agences de Presse, waarvan lid geworden zijn practisch alle nieuwsagentschappen van het Europese vasteland met uit zondering van die achter het ijzeren gordijn. De heer Van de Pol is vice-presi dent van het bureau dezer Alliance. Hij is voorts officier in de Orde van Oranje-Nassau, Officier in de Kroon orde van België, Ridder in het Le gioen van Eer, Ridder in de Militaire Orde van Jezus Christus van Portu gal. VOORHOUT Hert strompelde in sportpark' Tweejarige reebok gevangen Tussen de beplantingen van het Voorhoutse sportpark werd in de vroege morgen van zondag door een Voohoutse jager, de heer A. Bax, een reebok waargenomen. Na enige voorzichtige manoeuvres •werd het dier in een hoek van het erf van de heer J. v. Steyn gedre ven en daar door beide mannen ge vangen. De ree werd opgesloten in een der stallen van het café de „Bonte Koe", De heren Bax en Van Steyn met de iu Voorhout gevangen reebok. Het bleek een 2-jarig dier te zijn. Helaas dat het hert een poot gebro ken had .onherstelbaar naar een in middels gewaarschuwde veearts con stateerde. Het zal dus wel moeilijk zijn het fraaie dier in het leven te houden. STOMP WIJK Personalia Te Uden is voor het eindexamen Gymnasium A geslaagd N. C. J. Havik. De bus was weg Een toerbus van een Bredase firma is in de nacht van zaterdag op zon dag in Ruedesheim, waar hij tussen honderd andere geparkeerd stond, ge stolen en zondagmiddag in Duisburg, ongever 140 kilometer noordelijker, teruggevonden. De 45 passagiers van de bus, allen uit Breda afkomstig, zouden zondag morgen met deze bus van een vacan- tietocht naar huis terugkeren. Aan gezien de Duitse politie de gestolen bus nog niet had vrijgegeven, moest de onderneming een tweede bus stu ren om de passagiers naar Breda te rug te brengen. Scheepsberichten ABIDA (t) 18 juni van Rotterdam naar Stockholm; ALCA 18 juni van Rotterdam naar Hamburg; ALDABI 20 juni te Rotterdam; ARNEDIJK 18 juni van Rotterdam naar Havan na; passeert 19 juni Landsend naar Havanna; GAASTERKERK 20 juni te Rotterdam; KINDERDIJK 18 juni van Rotterdam naar Tampa; LEU- VEKERK 18 juni te Rotterdam; MAASDAM 18 juni te Rotterdam; MOLENKERK 18 juni te Rotterdam; PIETER S 18 juni van Rotterdam naar Swansea; PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK 19 juni van Rotterdam naar IJmuiden; SEVEN SEAS 19 juni naar Montreal; STAD AMSTERDAM 18 juni van Rotter dam naar Beira; WONOGIRI 19 juni te Rotterdam; WONOSOBO 19 juni ran Rotterdam naar Amsterdam.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5