Nederland beleeft weer Duitse invasie Kabinet vond compromis over Kinderbijslagwet Pastoor Jac. Duivenvoorde kreeg groots onthaal in Aarlanderveen Mg weekelykse CRonycke Gedenksteen op graf van Prins Willem V Zoonfje door vader overreden r. C. KRAMER OPENDE AMATE TE HOOFDDORP Binnenkort ook een schietstoel? ZATERDAG 18 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Strand en aardappelen favoriet Met duizenden komen de Duitsers deze dagen ons land binnen om er even aardappelen te halen tegen betaling. De oorzaak van deze toch ten moet gezocht worden in de voor Duitse begrippen lage aardappel prijzen in ons land, die een tochtje over de grens voor onze oosterburen aantrekkelijk maken. Ze komen te voet, per brommer, op de scooter of in de auto en mogen tien kilo per familie mee terug nemen. „Familie spreiding" en een handige „strategie" bij de douane maakt controle op de familiebanden echter onmogelijk. Alleen in Venlo kwamen vrijdag meer dan honderdduizend Duitsers inkopen doen voor zo'n twee miljoen gulden. den moeten worden aangelegd 550 km autosnelweg met twee rijbanen, 450 km primaire weg met drie rij stroken, 300 km primaire weg met twee rijstroken en 700 km provin ciale weg. De ANWB acht het echter nauwe lijks denkbaar, dat in de komende tien jaar ook maar een redelijk deel van de voor 1970 nodige verkeers- voorzieningen zal worden uitgevoerd. Daarom stelt de ANWB voor, ten einde de toenemende verkeerseisen enigszins op te vangen, een jaarlijks toenemend budget te geven. Behandeling nog dit jaar? Er is in het kabinet een aanvaard bare oplossing gevonden wat de moeilijke punten van het omstreden ontwerp Kinderbijslagwet betreft. Over enkele weken zal de Memorie van Antwoord verschijnen, naar de parlementaire redacteur van De Tel. weet te melden. Het ontwerp, waarop de memorie van antwoord nu zal verschijnen, is destijds door minister Suurhof inge diend. Met name de KVP heeft voort durend op een snelle behandeling aangedrongen. Voor de katholieken had de invoering van de algemene kinderbijslagverzekering eenzelfde urgentie als de algemene weduwen- en wezenverzekering. De kritiek van politieke en maat schappelijke groeperingen tegen het wetsontwerp was echter zo diep gaand, dat velen eraan getwijfeld hebben of het minister Van Rooy zou gelukken een zodanig compro mis te vinden, dat hij althans in het kabinet een fiat zou krijgen. Het is deze bewindsman thans gelukt. Nadat de tekst nogmaals geheel zal zijn herzien, zal de memorie van antwoord nu worden ingediend. Of het ontwerp een meerderheid in de Kamer zal verkrijgen moet worden afgewacht. Ook na de wijzigingen, die ongetwijfeld door minister Van Rooy worden aangebracht, zal er weinig enthousiasme blijven bestaan. Maar zoals de zaken er thans voor staan, mag worden aangenomen dat de parlementaire behandeling toch voor het eind van het jaar acHter de rug zal zijn. Vrijdagavond wachtte een grote dei*veen. Voorafgegaan door de mu- De verwelkoming van pastoor Jac. menigte mensen hun nieuwe pastoor ziekvereniging DSS in fleurige uni- Duivenvoorde te Aarlanderveen. op, aan de grens van de plaats. Ruim formen, jeugd -en sportverenigingen Rechts van de pastoor de heer H. J. half acht arriveerde de nieuw be- met vlaggen en wimpels trok de Straathof, voorzitter van het kerkbe- noemde herder, pastoor Jac. Duiven- nieuwe pasoor de parochie binnen. stuur, links de leden van het kerkbe- voorde vanuit Dordrecht in aanwezig- Bij de kerk had zich een grote ere- stuur, geheel links pater Rozestraten. heid van familieleden en vele geeste- haag van bruidjes gevormd. Namens lijken. O-a. de deken van Dordrecht de kinderen bood Mieke Kleijn de met kapelaans, en deken E. A. M. pastoor bloemen aan en wenste hem deed het p.a. graag omdat hij ver- Paap van Alphen aan dei* Rijn. hartelijk welkom toe, zowel van de zekeren kon dat de priester het volk De heer M. Straathof heette na- bewoners van Aarlanderveen als van dierbaar was. Oud parochianen mens Kerk-Armbestuur en de paro- Korteraar. Vervolgens sprak pater en familieleden kunnen dankbaar zijn chianen de pastoor welkom. Hij feli- Rozestraten als parodhiezoon namens om de pastoor in zo'n mooie parochie citeerde de nieuwe herder met zijn en met de parochianen met voortref- te mogen inleiden. Ook denken wij benoeming als pastoor van Aarlan- felijke woorden de pastoor toe*T Spr. dankbaar en met heimwee en wee- rnoed terug aan pastoor J. Kragtwijk die vanmorgen vanaf hier naar Schie- De drukte aan de grensposten was onbeschrijfelijk, in Elten werden op één dag 22.000 voertuigen geteld en dan niet te vergeten de bromfietsers en scooters. De Paasdrukte is daarmee zelfs overtroffen. In de omgeving van Bloemen daal was het gisteren al zover, dat er geen enkel plaatsje meer over was op de kampeerterreinen en de Duitsers ^ij honderden hun tenten en caravans langs de openbare weg hebben gezel. In het begin trachtte de politie hier nog een stokje voor te zetten, maar ten einde raad hebben ze het maar oogluikend toegelaten. Ze zijn dan in ieder geval van de wegen verdwenen, die tooh al de verkeersstroom op vele plaatsen niet meer kunnen verwer ken. In de binnenstad van Venlo werd b.v. het verkeer totaal stopge zet, tot groot ongerief echter van de oorspronkelijke bevolking van deze .stad. De koopwoede van de Duitsers was zo groot, dat gistermiddag vele win keliers hun totale voorraad aardap pelen al hadden uitverkocht. Omdat de Duitsers vier aanslui tende vrije dagen hebben, Sacra mentsdag, dag van de Duitse eenheid en 't weekend, hebben velen er maar een kort vakantiereisje van gemaakt. Voor zondagavond of maandagmor gen zullen zij wel niet verdwenen zijn en het lijkt ons daarom het ver standigst om dit weekend maar rus tig thuis te blijven. ANWB ongerust over Dutse aankopen en de verkeersontwikkeling In het verschenen jaarverslag van de ANWB wordt o.m. geconstateerd, dat de Duitsers grote belangstelling aan de dag leggen voor aankoop van Nederlandse recratiegebieden. De ANWB constateert verder met spijt, dat de Nederlandse regering met betrekking tot dit vraagstuk tot dus verre niets heeft gedaan. Met het oog op het creëren van ontspan- ningsgebieden heeft de regering, al dus de ANWB, nog geen blijk gege ven van een krachtig planologisch beleid. De verkeersontwikkeling baart de ANWB grote zorgen. De ANWB stelt, dat in 1970 gerekend moet worden op een aantal van 1.050.000 auto's. Op grond van deze verwachting is berekend, dat tussen nu en 1970 zou- JAE, eerst maer LEYDEN by de kop genoomen, de stad, die in het lustrumteecken staet. Nix is te geek en nix is te waensinnigh als het om 't Leydsch studentenlustrum gaet. Men gingh van Doctor Faustus naer de Constmerckt, van Karmis heen naer eenen rappen hap. Ballonnen steeghen wel en niet, weer wèl, en nogh quam niet het eynde van de grap. Heel Leyden staet in 't teecken van de vesten, de gloeyend roode van het vestenval Och, laet se maer; die loose jonghe luyden van 't Leydsch studentencorps is nimmer iet te mal. Niet mal was 't afscheyd van de Leydsche deur(be)waerder P. van der Woude van het Leydsch Kantongerecht. Nae veele jaeren dienst gingh hy syn stiel veriaeten en meenigh vriend'lyck woord is nu tot hem geseghd. Hy kreegh de gulden plack van ons Oranje Nassau, die door syn Eedelachtb're Heer wierd opgespeld. Soo gingh weer heen een trouwe oud-gediende wiens naem met eere in d'annaelen blyv' vermeld. 9 Ons SWAMMERDAMME wasser duysent jaeren een glory van de oude Rhynsche streeck (soo seght men), 't kan selfs wel meerder weesen, dies wierd er feest gevierd, vier daeghen in de weeck. Tien eeuwen (seght men) voerde Swammerdamme een swaere stryd om haer borghers bestaen. Gevochten wierd er dickwyls op haer stareke wallen, maer dat is nu reeds langhe van de baen. Nogh eeven naer een tweetal neomysten in ALPHEN (aen de Rhyn) en t liefelyck BOSCOOP. Daer vierden fonckelnieuwe capelaenen hun eerste plecht'ge mis, sicji vleyend met de hoop dat het voorloopigh niet de laetste mooghe weesen en langhe jaeren nogh hun priesterlycke werek veel vruchten draeghen sal tot onser zielen heyl en vreughde van de Kerck. WILLEM VAN HORSTENDAEL FAMILIE-UITJE MET STAARTJE VAN ZEVEN MAANDEN De 26-jarige Dordtse heier H. N., die op 27 februari met zijn oom op stap was geweest en hem, toen hij zwaar beschonken was, een bedrag van 535,had ontfutseld, is door de Dordtse rechtbank conform de eis veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie'jaar proeftijd en ondertoezicht stelling voor de tijd van twee jaar. Zijn oom was zo dronken niet ge- vveest, of hij had gemerkt dat neef lief hem bestal. Hij had hem daarom verzocht mee te gaan naar het poli tiebureau. Neef had dat gedaan, maar had onderweg de bankbiljetten stuk voor stuk op straat laten vallen. Hij had pech, want juist toen hij ver hoord werd kwam iemand vertellen dat hij een groot bedrag aan geld had gevonden, dat onmiddellijk mat deze neef in verband werd gebracht. Ter herinnering aan de bijzetting van het stoffelijk overschot van prins Willem V in de koninklijke grafkel der te Delft op 29 april 1958, is in de nieuwe kerk te Detlft in een der nis sen van de zuidzijde van het koor een gedenksteen aangebracht. Deze steen vertoont het wapen van de prins boven de woorden „Op 29 april 1958 werd het stoffelijk overschot van Zijne Doorluchtige Hoogheid Willem V Prins van Oranje en Nas sau erfstadhouder der Verenigde Ne derlanden enz. overleden te Bruns- wijk op 9 april 1806 bijgezet in de Koninklijke grafkelder". De steen is vervaardigd dor de Am sterdamse beeldhouwer Leo de Vries. Philips steeg tot 1203 pCt. In het telefonisch avondverkeer van gisteren is de koers van de aan delen Philips opgelopen tot een re cord van 1203%, dit door levendige vraag voor de Philips-aandelen van Amerikaanse zijde. Twee weken ge leden was de stand 1100 bereikt. Te Bergen op Zoom is gistermor gen op de Parallelweg de 10-jarige Johan van O. onder de vrachtwagen van zijn vader terechtgekomen en om het leven gekomen. De heer Van O. wilde de auto uit de garage rij den, maar zag daarbij niet, dat zijn zoontje met zijn fiets naast de auto in de garage stond. De jongen kwam in de klem, viel en kwam onder de wielen terecht. Hij was op slag dood. Algemene Missie Actie Tentoonstelling Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Geboorteaankondigingen dam vertrokken is. Veel werk heeft hij in de voorbije vier jaren zowel materieel als geestelijk gedaan. Thans staat weer een nieuwe priester als leidsman onder ons aldus spr. Moge met Gods genade uw leiden in wer ken en voorbeeld worden bekroond, tot het eeuwig geluk van ons allen- In de kerk werd de nieuw benoem de pastoor geïnstalleerd door deken E. A. M. Paap van Alphen a.d. Rijn. In zijn toespraak wees hij op de taak der priester voor het volk en het volk voor zijn priester en wenste hem ze- Het was reeds vroeg in de avond kunnen toereiken aan andere volken, gen jn al zjjn arfceid jjij spoorde de een druk beweeg van belangstellen- hetzij zwart, bruin, geel of rood. Wij gelovigen aan met de nieuwe leidc den rond de hekken voor het ruime bidden de zegen van God af, aldus gman bi/d™ p^tcT J Krag - kerkplein van Hoofddorp, de „hoofd- de bisschop, die met de beste wen- wyk in zyn moe;iyke opdracht Want stad" van de Haarlemmermeerpol- sen voor het welslagen en woorden graae waa hh onde7u «Heven w« der. Binnen de hekken stonden een van dank aan allen, die zich moeite SdTwi er grote s™DS M-' aantal witte bruidjes, een groepje voor de organisatie hebben gegeven, von(jgn p sympatme ge nonnen in het zwart, rustig afwach- de Amate voor geopend verklaarde. Na d" kerkdienst werd voof de li ie,ü,"eliil,v1 en 1JVenB"do^de Geëscorteerd door de jeugd en met pastorie een serenade gebracht, comité-leden. Vlaggen wapperden volle muziek gingen de genodigden van de huizen in de buurt waarvan daarop naar „De Beurs", waar de j het strakkgelijnde kerkje van Sint tentoonstelling wordt gehouden. Om Johannes de Doper het middelpunt half tien werd deze opengesteld voor vormt. In al zijn eenvoud toch wel het publiek, dat reeds in grote ge- van goede architectuur, kerk- en tale toestroomde. Tot dinsdagavond pastoriegevel m één lijn met de to- blijft de tentoonstelling geopend. Als ren als dominante. Als herinnering speciale attractie voor de jeugd zal aan het jubileum: twee witte getal- kapelaan Stam van Halfweg zater- len op de gevel 1860 1960. dag van 2—3 en van 4—5 uur, als- In de verte klonk tromgeroffel en roede zondag van half 4 tot half 5 flarden muziek. Een stoet van Haar- zÜn poppenkast vertonen. Aan de lemmermeerse jeugdverenigingen, tentoonstelling is ook een fancy fair kleurige vlaggen daar bovenuit verbonden. (Advertentie). waaiend, voorafgegaan door ruiters van de landelijke rijve'reniging „Ka pitein van der Wal" en gevolgd door een reeks auto's met twee bisschop pen, hoge ordesgeestelijken en zus ters en broeders. Parmantig stapte in hemelsblauw uniform een kittig tambour-maitresje met zwaaiende staf aan het hoofd van een drum band. Dat alles was het spectaculaire voorspel van de Amate, de Algemene Missie Actie Tentoonstelling van het dekenaat Hoofddorp, die op het punt stond geopend te worden. Twee bruidjes boden bloemen aan de twee missiebisschoppen, de mon- signori Kramer en Buis. Er was nog een derde bruidje met bloemen, ken nelijk bestemd voor mgr. Konings, maar deze was om een of andere reden niet meegekomen naar de plechtige opening. Het was intussen half negen ge worden eer de ruiters en jeugdige leden van sportverenigingen, welpen en verkenners, kabouters en gidsen de erehagen hadden gevormd en pastoor De Wit van Nieuw Vennep de officiële gasten kon verwelkomen. Behalve de twee reeds genoemde missiebisschoppen waren dat o.m. mgr. J. M. Groot, vic.-generaal van het bisdom Haarlem, drs J. J. M. Visser, burgemeester van Halfweg, de wethouders en verschillende raadsleden van de gemeente Haar lemmermeer. De burgemeester van déze gemeente, mr. G. C. van der Willigen, die 's middags de hoge geestelijke autoriteiten officieel op het raadhuis had ontvangen, was verhinderd de openingsplechtigheid bij te wonen. Een aardig moment was het loslaten door mgr. Kramer van twee duiven, die wegvlogen om den volke kond ,te doen dat de Amate was geopend. In een korte toespraak bracht mgr. Kramer, die in het grijs was gekleed, allereerst dank aan hen, speciaal aan de vele jonge mensen, die hem en de andere missionarissen zulk een hartelijk welkom hadden bereid. Amate Bemint, zo sprak de bis schop, moet een wekroep zijn, een De Zweedse Volvo-fabrieken zijn uitgekomen met een nieuwe auto, welke wekroep om de missie te steunen, veiligheidsgordels als standaarduitrustig heeft. De fabrikanten zijn hiertoe De soms grote middelen die de mis- overgegaan nadat uit de statistieken gebleken is. dat meer dan zestig sie ter beschikking staan zijn altijd percent van de fatale verwondingen welke Zweedse automobilisten op- nog ontoereikend. Laat de Amate er liepen, voorkomen hadden kunnen worden bij gebruik van een veili-*- toe mede werken dat wij de hand heidsgordel.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8