I »DE ANDEREN« Kostelijk boek over één molenaar en één molen Maandag ol dinsdag boter goedkoper Wat de defensie te veel kostte ZATERDAG 18 JUNI 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 VROUWENLIST Ria: „Neeik word altijd maar één keer uitgenodigd. Ik heb ook nog nooit een vriend gevonden. En toch doe ik mijn best, steeds een goede indruk te makenen ik zie er toch ook niet al te onvoorde lig uit, nietwaar?" Annie: „Nee, dat niet, maar je moet eens de moed verzamelen om een beetje vrolijk en levenslustig te zijn als je niet elke avond hier wilt rondhangen. Annie's raad is fout, al heeft ze het ook nog zo goed gemeend. Als men niet van nature vol bruisende levensvreugde zit, dan moet men liever van een oude, goede truc ge bruikmaken en gespannen en ge ïnteresseerd naar hem luisteren. Veel mannen zouden Ria geweldig, knap en levenslustig vinden als zij hen het gevoel zou geven/ dat zij onder de indruk van hen is. „In Holland slaat een molen" Er schuilt in 't geheel geen over drijving of vleierij in, het nieuwste geesteskind van A. Bicker Caarten, dat de naam draagt „In Holland staat een molen", een uitzonderlijk en enig boek te vinden. 1) Het is namelijk, statig gezegd, een Minister vindt het goed Naar het A.N.P. verneemt heeft mi nister Marijnen gisteren in de late namiddag zijn goedkeuring gegeven aan het besluit van het Produktschap voor Zuivel, op de voor de binnen landse iparkt bestemde boter een toeslag uit het zuivelfonds te geven van een gulden per kilogram. De be slissing van de minister is telefonisch aan het produktschap meegedeeld. Het produktschap heeft daardoor nog vandaag circulaires aan de betrok kenen kunnen zenden, zodat de door de toeslag mogelijk gemaakte verla ging van de consumentenprijs maan dag aanstaande zal kunnen ingaan. In de koelhuizen ligt op het ogen blik ongeveer 18.000 ton boter opge slagen, waarvan 10 a 12.000 ton bij het voedselvoorzienings in- en ver koopbureau is ingeleverd. Op zich zelf wordt die hoeveelheid niet on rustbarend groot geacht. Ieder jaar wordt in de maanden met hoge oo- terproduktie een voorraad gevormd met het doel in de maanden met ge ringe produktie een te sterk oplopen van de prijzen te voorkomen. Wel echter maakte men er zich in de zui vel wereld bezorgd over, dat door eventuele slechte afzet in de komen de maanden de voorraden te groot zouden kunnen worden. Rekenkamer geefI cijfers over helmenaffaire Ook de helmen-affaire komt nog eens aan bod in het verslag van de rekenkamer: Van de ongeveer 73.000 buitenhel men, waarvoor garantie gold, wer den er 55.869 herkeurd, waarvan er 26.604 stuks werden afgekeurd. De fabrikant heeft nu hiervoor een be drag van 261.261,40 terugbetaald. Op basis van de tot dusver verkre gen resultaten bij de herkeuring zal de fabrikant voor de resterende hel men nog 65.631,75 terugbetalen. Hiertegenover zal de minister van Defensie finale kwijting verlenen van de garantieverplichtingen en de gehele helmenzaak ten opzichte van de fabrikant als afgedaan beschou wen. Andere cijfers: 41 aanrijdingen van de Kon. Land macht en Kon. Luchtmacht bezorg den een schade van 434.466,10 en een jaarlijks terugkerend bedrag van 5536. Tien vliegtuigongelukken kostten 236.611,57. In totaal bedroeg de schadevergoe ding door „Defensie" te betalen in 1959 1.800.575,30 en een jaarlijks terugkerend bedrag van ruim 5500. Tonnen hebben de schatkist droge batterijen, die niet gebruikt werden en afgevoerd moesten worden als gevolg van het uit de bewapening nemen van apparatuur, gekost. In '56 een som van 520.118,60, in 1957 223.362,60 en*in 1958 183.537,15. monografie van de molen van de pol der Waterloos bij Rijp wetering en van de molenaar Jaap H oogenboom, die 44 jaren de trouwe bewaker van deze molen is. De heer Bicker Caarten heeft al twee boeken over molens geschre ven: „De molen in ons volksleven" en „Molenleven in Rijnland". Hij weet alles van molens af en in de twee genoemde werken heeft hij zijn kennis wetenschappelijk verantwoord en zo volledig mogelijk neergelegd. Maar in zijn derde molenboek „In Holland staat een molen" „licht hij de vang", gaat de molen zelf draai en en komt tot volle leven. Het is, in korte toelichtingen bij vele foto's, het levensboek van 'n molen en van zijn molenaar, en ook maar dat is de bedoeling niet het levensboek van de schrijver. Uit dit gehele boek komt in tekst en beeld de artistieke aanleg van de schrijver te voor schijn, zijn verbluffende kennis van alles wat met molens te maken heeft, maar bovenal zijn mensen liefde. Daarom is het zo'n sympathiek en hartelijk boek; het is een echt men selijk boek, waardoor zelfs de oude molen tot leven komt. Vooraf gaat een nauwkeurig nage plozen geschiedenis van die éne mo len en dan volgen de foto's der- 1) „In Hollam staat een molen" 0 door A. Backer Caarten Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden, 88 p., 34 foto's 0 2,90). Ook in Franse, Duitse, En- - gelse en Spaanse versie. Q tig en de bijpassende teksten, ge zellig, onderhoudend en toch in 't kort véél vertellend. De foto's zijn van de schrijver zelf en gemaakt „zonder ook maar het geringste te ensceneren" (inleiding). Die foto's zijn kostelijk. Ze zijn kunstzinnig en slagvaardig gemaakt, maar wat ook hierbij weer opvalt is, dat ze met zo veel diepe genegenheid voor de mo lenaar en diens beroep zijn genomen. Dit is een boek van molenvriend schap. Uit die vriendschap is 't zeer oorspronkelijke denkbeeld natuurlijk gegroeid: een boek over één molen en één molenaar Door die menselij ke inslag stijgt „In Holland staat een molen" verre uit boven zijn gro te artistieke en folkloristische waar de. Hier staan twee mannen naast elkaar en tussen hen in draait lus tig en rustig de Waterloos-molen. Een volstrekt enig boek, dat zeer ve len met plezier en waardering zullen bezitten. reeds een complete electrische machine vanaf (Advertentie) Je krijgt er 'n punthoofd van PRAKTISCHE WENKEN VOOR DE HUISVROUW De plaid wordt opgefrist Van een plaid wordt door gaans heel wat gevergd en men zou daarom niet mogen verge ten hem zo en dan eens wat te wassen. Het is het gemakkelijks en ook het doeltreffendste hem in lauw water te leggen waar aan men geest van salmiak heeft toegevoegd, ongeveer een kwart liter op de hoeveelheid water dat de plaid precies bedekt. Als de plaid 56 uur in deze oplos sing heeft gelegen is het vuil eruit. Verscheide malen moet de plaid dan in helder water wor den gespoeld. U zult verbaasd staan hoe goed de kleuren weer uitkomen en hoe soepel de plaid na deze behandeling wordt. Een vulpenhouder heeft beslist een grondige rei niging nodig. Eerst pompt men de oude inkt eruit, zet hem in water met wat azijn, vult de pen met deze oplossing en laat hem zo een ogenblik staan voor dat men hem weer leegpompt. Als met de laatste druppels ook de oude, opgedroogde inkt ver wijderd is en men de pen met een stukje zeemleer heeft afge droogd vult men de pen weer met nieuwe inkt en de pen is weer in zijn beste vorm. De rennen te Ascot vormen vanouds behalve een sportief ook een modieus gebeuren: Iedereen komt hier en iedereen ziet elkaar - vandaar dat ^eel Engelse mode-ontwerpers hun nieuwste creaties op de rennen laten „sho wen". De fotograaf werd bijzonder getroffen door het hierbij afgebeelde hoofddeksel, een creatie van mevr. Peters. „Roomijs met rozen" is de toe passelijke naam van de kegel. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Er zijn weer verschillende zomer groenten die er maar kort zijn en die, als ze nog jong zijn, het lek kerst smaken. Tuinbonen b.v. mo gen niet groot of dik zijn eri de aanhechtingsplaatsen van de zaden moeten er mooi lichtgroen uitzien. Zodra deze zwart gaan worden is dit het bewijs ervoor dat de bonen „op leeftijd" zijn! Van de peul eten we de onrijpe vrucht in tegenstel ling tot b.v. jonge doperwten waar van we het rijpe zaad nuttigen. De tuinbonen worden gedopt, ge wassen en met een bodempje water en iets zout in ongeveer 15 minu ten gaar gekookt, zo nodig afgego ten en met wat boter even gestoofd. Tot slot hoort er fijn gehakt bonen kruid over te worden gestrooid. Jonge peultjes hebben beslist ook geen langere kooktijd dan 15 h 20 minuten nodig. Men kan ze daarna met wat boter en desgewenst met suiker op smaak afmaken. ZONDAG: aspergesoep, biefstuk, peultjes, nieuwe aardappelen, aardbeiensoezen. MAANDAG: gevulde komkommers, gebakken aardappelen, turfjes met bessensapsaus. DINSDAG: verscholen eieren, spi nazie, aardappelen, kersen. WOENSDAG: bloemkool, kaasra gout, aardappelkoekjes, schuimige yoghurtvla. DONDERDAG: tuinbonen, hamsaus, aardappelen, karnemelkvla. VRIJDAG: gevulde slakropjes (met gebakken champignons), aardap pelpuree, rabarberpudding met vanillesaus. ZATERDAG: risotto met champig nons en gemengde sla, grapefruit RABARBERPUDDING MET VANILLESAUS Voor de pudding: Vi kg. rabar ber, 1 ons suiker,, 4 blaadjes witte en 3 blaadjes rode gelatine. Voor de saus: Vï liter melk, 15 g. custardpoeder, 30 g. suiker, wat zout, vanillesuiker. De blaadjes gelatine in water we ken. De rabarber schoonmaken, niet schillen, wassen, in blokjes snijden en met wat water snel tot moes ko ken. De geweekte blaadjes gelatine in het warme rabarbermoes oplos sen. Als de massa wat is afgekoeld de suiker toevoegen. De pudding af en toe omroeren en zo gauw ze ge leiachtig begint te worden in een met koud water omgespoelde pud dingvorm of kleine vormpjes over doen. Een vanillesaus maken van boven genoemde ingrediënten. Na bekoe- IOIIOIIO iiOll OIIOIIOIIOIIOIIOIIOII 200 Gr. rijst, 200 gr. kaas, 200 gr uien, 60 gr. boter, zout, 4 dl. wa ter. De rijst wassen en laten uit'ek- ken. De uien snipperen en fruiten in boter, hieraan kunnen ook nog stukjes champignons toegevoegd worden. De uitgelekte rijst erbij doen én meebakken tot ze lichtgeel is. Met water en wat zout gaar ko ken. De geraspte kaas erdoor roe ren. De risotto desgewenst in een vuurvaste schotel, bestrooid met geraspte kaas, een bri^in korstje geven. GLANZEND ZILVER Aangeslagen zilver kan worden be handeld met een in salmiak ge drenkt lapje. Het ziet er na de be handeling weer als nieuw uit. Oneffenheden b.v. op zilveren voor werpen kunt u zelf verwijderen door met een gepolijst houten kraal tje stevig over de oneffenheden heen te rollen. Leg daartoe het voorwerp op tafel, zodat het een goede steun heeft. Zwart geworden zilveren lepels of zilverwerk, kunnen worden schoon gemaakt met wat zout. Daarna zo nodig de gewone poetsbehandeling geven. Sigarenas is een goed middel om vlekken van zilverwerk te verwij deren, indien u deze as mengt met wat petroleum. Neem geen as van pijptabak. Na de behandeling af spoelen met lauw water. Polijst het voorwerp met een zachte lap. MODESHOW OP RENBAAN BIJ WENEN Zoals elk jaar hebben ook nu mannequins van de Weense haute couturehuizen op de renbaan van Freudenau by Wenen in de nieuw ste creaties gedongen naar de „Mo de-Prijs". De foto toont een mannequin die een zomer-cocktail-jurk en een re« genmantel aan het publiek laat zien. IIO oil oiioiioiioiioiioiioiioiioiiot

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10