Balloncommandanten te Leiden bleven met beide benen op de grond KATWIJKSE LOGGER HEEFT M0T0RSCHADE Grote brand te Grouw legt houtloodsen in as Technisch adviseur „VERONtCA vrij Hei was: nul komma nul, nul, nul Starten bij hoge windsnelheid levensgevaarlijk „De waarachtige historie van doctor Faustus' Vrolijkheid boven op DE BURCHT MAANDAG 13 JUNI 1960 DE LE1DSE COUKANT PAGINA 4 Veilig kopen een bosfiguurtje houdt het niveau van een vijver op peil. Zaterdagmiddag zou de kunst markt geopend worden; de aanloop tot dit gebeuren is goed geweest, maar de hindernis werd nog niet ge haald. De markt bleef gesloten. Wel licht vanmiddag. Op het kermisterrein aan het Pieterskerkhof is het tamelijk rustig geweest zaterdagmiddag. De foto geeft hiervan een beeld. PRINS BERNHARD HOUDT RUST. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt nfee, dat prins Bernhard teneinde volledig herstel zoveel mogelijk te bevorderen op advies van de behan delende geneesheren, voor de eerst komende weken alle verplichtingen buitenshuis heeft moeten afzeggen. MAN OP SCHIP VERMIST. De Shell-tanker „Koratia" (12.154 ton) heeft gistermiddag aan Scheve- ningen-Radio gemeld, dat aan boord een man wordt vermist. De kapitein vermoedt, dat de opvarende tussen Hoek van Holland en het lichtschip Noord-Hinder op de Noordzee in de nacht van zaterdag op zondag over boord is geslagen. Duizenden inzenders bij ballonwedsirijd De ballonnen zijn niet omhoog ge gaan en dus hebben de tientallen, die op hun wedstrijdformulier van de Leidse Courant 0 kilometer 0 meter ingevuld hebben het bij het juiste end. Duizenden hebben een bepaalde afstand ingevuld en afgezien van de enkelen, die tot 29.000 kilometer in vulden, is men met overleg te werk gegaan. Met de windsnelheden van gisteren echter had men geen reke ning kunnen houden. Als de ballon nen gestart waren, zouden zij zeker over de grens geland zijn. Onder de deelnemers, die 0 kilometer 0 meter ingevuld hebben is een loting ge houden en de gelukkige is: WIM VREEBURG DE GENESTETSTR. 37 LEIDEN Hij mag dus met partner op een zélf te bepalen dag met de helikop ter van de Sabena naar Brussel en terug. De Leidse Courant verzorgt het korte verblijf in de hoofdstad van ons nabuurland. In een storm met windkracht 8 tot Noordzee, dicht onder de Engelse 10 op de haringgronden van de kust bij Aberdeen, heeft de Katwijk- se motorlogger KW 138, Wilhelmina 11 zondagmiddag motorschade opge lopen. Het schip drijft rond, maar de bemanning zal trachten het op deze visgronden ten anker te brengen, op ongeveer 295 mijl ten noordwesten van IJmuiden. De schipper van de KW 73, „Maria Jacoba", die ook op deze visgronden is, is naar de KW 138 onderweg om eventueel hulp te ver lenen. Indien h$t weer beter wordt, zal de KW 138 maandag waarschijn lijk op sleeptouw worden genomen naar IJmuiden. Schipper Van Beelen van de KW 73 is er zondagavond omstreeks zes uur in geslaagd vast te maken aan de in nood verkerende KW 138. Hij houdt de logger weliswaar op zee. maar kan door het slechte weer niet gaan slepen. Vanmorgen zou besloten worden of de KW 73 of de KW 6 het vaartuig naar IJmuiden zal kunnen slepen. Door het instorten van een huis te Moeltan in Pakistan tijdens een bruiloft zijn zaterdagavond dertig mensen omgekomen. Op de foto kunt u de „oranje bus" zien, een bekend object op het Schut tersveld, waar de vele duizenden in zendingen in ontvangst werden ge nomen. Schade 1.5 milj. gulden Een grote brand, die kilometers ver in de omtrek was te zien, heeft za terdagavond een deel van de hout- loodsen van de Halbertsma's fabrie ken voor houtbewerking^ n.v. te Grouw in de as gelegd. Aangewakkerd door de hevige wind, vraten de vlammen zich razend snel een weg door de aan het water staande loodsen, die volgetast waren met hout. De grote loodsen brandden als een fakkel, en zetten het hele dorp in een helle gloed. Geweldige masa's vonken en brandende hout- vlokken regenden tot op grote afstand in het Pikmeer. Tien brandspuiten uit Grouw en omliggende gemeenten, Leeuwarden, Leeuwarder vliegbasis, Heerenveen en Sneek, bestreden met man en "macht de geweldige vuurzee, en slaagden er in het vuur op zijn ver nietigende weg te stuiten. De blus- singswerkzaamheden duurden de ge hele zondag voort. De brand heeft een schade aangericht van naar schat ting anderhalf miljoen gulden. Acht houtloodsen, die een oppervlakte be sloegen van 5.000 vierkante meter, zijn in vlammen opgegaan. Drie schiphuizen, particulier eigendom van de directieleden van Halbertsma. gingen eveneens verloren. Omtrent de oorzaak van de brand tast men iti het duister. Onachtzaamheid met vuur lijkt het meest aannemelijk. Verzekering dekt de schade. De Amsterdamse zakenman H. O., technisch adviseur van „Veronica" en zijn zwager J. L.. die vorige week op last van de officier van justitie gear resteerd werden onder verdenking van bedriegelijke bankbreuk respec tievelijk medeplichtigheid daaraan, zijn zaterdagmiddag op vrije voeten gekomen. De rechter-commissaris achtte geen termen aanwezig om toe wijzend te beschikken op de vorde ring van de officier van justitie tot in bewaring stelling van beiden. Verwacht mag worden, dat de offi cier van justitie, mr R. I. Heukels, van deze afwijzende beschikking be roep zal aantekenen by de rechtbank. komen, met opgewekt commentaar bezig. Zij vertelden over de wind snelheid en hielden interviews met de ballóncommandanten, die er ove rigens ook geen gat in zagen. In de loop van de middag wakkerde de wind aan tot 22 meter per seconde, dit komt overeen met een snelheid van tachtig kilometer per uur. „Dat zou gekkenwerk zijn" zei commandant Koen Jahsen, die, zoals bekend, voor ons de reportage van de wedstrijd zou verzorgen. Met zo'n snelheid breek je bijna zeker bij de landing de benen. Het moet sport blijven". Dat zei ook de Duitse comman dant Eckert, die toch wel wat risico durft te nemen. Bij de piloten en jury-vergadering om twee uur bood hij aan te vertrekken. „We kunnen het „publicum" toch niet teleurstel len," meende hij, maar een uurtje later, met steds krachtiger wind, dacht hij daar toch anders over. De laatste opmerking van Boes man: vijftig procent kans, dat het volgende week doorgaat. Wij hopen u alsdan een uitvoerige reportage te bieden. Ook de televisie, die een filmre portage zou verzorgen, leed een strop. Fraai maar iric de kamer van dr- FaRst is ontwor- I laai in aai iiio pen, dan weer beneden en de perso- nnonlurh^no/ Ra®es bunnen van alle kanten het to- UpcniUCiilspcl neei 0p komen en verlaten. Zelfs de duivels uit de hel, die een zeer be- P*én van de hoogtepunten van de langrijke rol spelen, vinden hun ver- 1-1 Leidse Lustrumviering is naar blijf in de galerij, en geven met onze smaak de opvoering door net smook en solfer van hun tegenwoor- Leidsch Studenten Toneel van „De digheid blijk. Waarachtige hisorie van doctor Faustus", een zelden (of nog nooit?) GESCHIEDENIS van dr. Faust opgevoerd werk van de Engelsman door Marlowe geschreven in Christopher Marlowe die leefde in de jggg naar aanleiding van een in 1587 tweede helft van de 16e eeuw verschenen „Volksbuch vom Doktor De regisseur van het SP^' de be- Faust", waarin nu eens niet het be- k®nd® ,acteur Voorbergh, kencje verhaal van Faust met Gret- schrijft in een inleiding: »Het poots wordt behandeld, maar allerlei opgezette bouwsel van Varlowe s anecdotes worden weergegeven, wei geest dat wy tijdens dit Lustrum ten ke die tijd verteld werden van de doop houden, biedt voor het beroeps- befaamde geleerde, die wonderbare toneel bezwaren die m het Kader van toverkunsten wist uit te halen, het Leidse Lustrum gelukkig opge- Er zijn allerlei Faust.verhalen uit vangen konden worden W« weten de Middeleeuwen in omloop, die alle met welke deze bezwaren zijn maar tQt grondslag hebben het verlai>gen als het moeilijkheden zijn, welke met de toneelbouw verband houden, dan kunnen wij constateren, dat zij in dit openluchtspel buitengewoon gelukkig zijn opgelost. Tegen half één: Lucifer komt Faust Marlowe's „Warachtighe historie" halen. Het was knap koud bij het valt uiteen in een groot aantal ta- Gravesteen en misschien was doctor frelen, welke tegen de gevel van het Faustus wel blij via de muil van het Gravensteen op een vlotte wijze in monster het warme (Bengaalse) hel- elkaar overlopen. Nu eens speelt de letje ergens in de ingewanden van 't scène zich af boven de galerij, waar Gravensteen in te mogen gaan. Ballloncommandanten zijn optimis ten. Ondanks de slechte berichten, die de Bilt bleef fabriceren, hield men er zondagmiddag op het Schut tersveld de moed in. Tót er om vier uur het bericht van de meteo-dienst Soesterberg kwam, dat alle hoop de bodem insloeg: windkracht zal waar schijnlijk nog toenemen. En daar bal- loncommandantten, tevens lieden zijn die met twee benen op de grond wensen te blijven, werd de wedstrijd om de „Trophee du Ballon Libre" afgelast Rond kwart voor vijf vertrokken de luchtvaarders weer met hun be scheiden mandjes, die aan kippe- eieren doen denken, boven op de wagen. Zij hadden tevergeefs de reis naar Leiden gemaakt. Veel geld was verloren, want zo'n ballonstart kost handen met geld. Maar ook nu bleef iedereen het breed bekijken. „Zaterdag of zon dag proberen we het misschien nog een keer zei de wedstrijd-leider Jan Bosman gistermiddag. We moeten nog overleg plegen, maar alle deel nemers op één na willen terugko- De pijn van deze middag: de wind. Commandant Koen Jansen neemt de windsnelheid op en stelt vast dat de snelheden boven de twintig meter per seconde uitstijgen. Rechts wed strijd-leider Boesman, die het publiek ervan vertelt. men, ook de buitenlanders. En de ene, die onmogelijk nog eens de reis naar Leiden kan maken, laat zijn ballon achter, opdat een van zijn vrienden er gebruik van kan maken. „Triest" De wind heeft er overigens zon dagmiddag een wat trieste vertoning gemaakt van dit in het kader van het lustrum van de Leidse universiteit georganiseerde evenement. De heer Boesman en de heer De Vos Kloot wijk hielden het publiek, dat blééf jyiUZEEKCORPSEN en drumbands wekten zaterdagavond de burger op naar het feestterrein op de Burcht te gaan, waar de lustrumvierende studenten een keur van établissemen. ten hadden opgericht. Spiritualiën waren hier in vele soorten en uit voeringen te verkrijgen. Volgens de aankondigingen zijn er circa 75 bar keepers, die het publiek ten dienste staan. Wellicht ook hierdoor is er la ter op de avond wat glaswerk ge sneuveld. Ruim 2500 burgers van Leiden hebben aan de roepstem van de studenten gehoor gegeven. Zij heb- zen zich practisch de gehele avond wegens de vrij gure wind binnens huis vermaakt met dansen op de mu ziek van een orkestje, die in de ver schillende établissementen zijn opge steld. Aardig is de Mississippi-show boat, de rock-'n' roll-tent en het café- chantant. De ingang van de Burcht valt op door de orginele vormgeving: van de mens naar meer weten, zijn dorst naar kennis, welke hij denkt te kunnen bevredigen door de Ma gie, duivelskunst, waarover men niet anders kan beschikken dan door zijn ziel aan de duivel te verkopen. Dit probleem is een onderwerp, dat ons ook nu nog sterk aanspreekt. In de Middeleeuwen was het 't spelen met de chemie, het zoeken naar de in nerlijke samenstelling van de ma terie, de goudmakerij, de alchemie, welke de niet-ingewijde met stomme verbazing sloeg en de beoefenaar de illusie gaf van verheven te zijn boven zijn medemensen. In het tegenwoordige atoomtijd perk is het wederom het zoeken naar de innerlijke samenstelling van de materie, nu in de vorm van het door vorsen van de atoomkernen, dat de mensheid verbluft en beangstigt te vens. Vandaar dat wij de keuze van dit oude spel door studenten zo ge lukkig achten, al zij'n er in Marlo we's schepping enige momenten, welke wij minder gelukkig achten. Het is in het kader van zo'n spel be grijpelijk, dat wel eens de spot ge dreven wordt met kerkelijke zaken. Er was in Marlowe's tijd ook wel re den voor, en de auteur maakt van de gelegenheid dan ook maar al te gre tig gebruik. Er is werkelijk geen re den om dat nog eens bijzonder te ac centueren. Wij doelen in het bijzonder op de Paus, die door de onzichtbare Faust werd beetgenomen. ^^VEIRIGENS IS ER ook volop aan- leiding om de dartele en speelse toets van de regie te waarderen, wan neer zij duivels en „papen" over het toneel laat buitelen en het „gemene volk"met losse zwier z'n grollen laat verkopen. In de humor is Marlowe niet bepaald sterk, al vindt men hier reeds de bekende Shakespeareaanse intermezzo's aanwezig. Een openluchtspel in de avond is vóór alles een kijkspel, waarhij men met lichteffecten fantastische dingen kan doen. Cruys Voorbergh is zich daar terdege van bewust geweest en heeft het visiuele effect nagestreefd zowel in de schilderachtige achter grond van het oude Gravensteen, als in de belichting en de costumering. In het uitdossen van de duivels kon hij zijn fantasie de vrije loop laten, waarbij hij blijkbaar te rade is ge gaan bij Hieronimus Bosch en andere Middeleeuwse schilders, die voor hun duivelsfiguren de gekste gestalten uitdachten. Zelfs liet hij de hertog van Anhalt met gemalin te paard en per rijtuig aanrukken, een stunt, welke met luid applaus werd begroet. Wij hebben bewondering voor deze opvoering, niet alleen voor de regie maar ook voor het spel, dat over het algemeen goed was en voor wat be treft de rollen van Faust en Mefisto zelfs uitstekend. Jammer dat de re gie het weer en de wind niet in de hand heeft- Toen de eerste opvoering zondagnacht tegen één uur was ge ëindigd, zal menige verkleumde toe schouwer Faust benijd hebben, toen deze in de warmte van het hellevuur verdween. (Advertentie)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4