S)e CoidóeSoii^cmt Men staakt weer lustig in Frankrijk m Vandaag weer eens staking in Frankrijk Geruchten over staatsgreep in Indonesië Rond Eichmann Eisenhowers bezoek aan Tokio Ontvoering in Italië Twee Nederlandse pastoors verongelukt Toch gevechten in Tibet Koelkasten weer l Korreltje VRIJDAG 10 JUNI 1960 51ste JAARGANG No. 15036 Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. f2.55 p. maand, f7j>0 p kwartaal Franco p p f8.— Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f 1.50 Tegengesproken Nadat, ook in Nederland, donder dag het gerucht de ronde had ge daan, dat militairen in Indonesië de macht in handen zouden hebben ge nomen en dat Soekarno gearres teerd zou zijn, heeft radio-Djakarta dit van officiële zijde ontkend. Het gerucht werd volkomen onjuist en ongegrond genoemd. President Soekarno zou vandaag zijn functie, die tijdens zijn reis door premier Djudanda is waargenomen, weer opnemen. De minister van voorlichting, Ma- lad'i, verklaarde later voor de radio, dat de berichten over een staats greep vals en uitdagend zijn. Aan gezien de geruchten afkomstig zijn uit Amsterdam 2n samenvallen met het zenden van Nederlandse verster kingen naar Nieuw-Guinea, kan men gemakkelijk begrijpen wat de ware bedoeling is die er achter steekt, zo zei hij. De minister wees er op, dat uit de verklaringen van de president en de legerleiding steeds is gebleken, dat er een krachtige eenheid tussen de president, de regering en de strijdkrachten bestaat. In diplomatieke kringen in Buenos Aires verklaarde men donderdag, dat de door de Argentinië geëiste uitle vering van Eichmann een „ongeluk kige toestand" heeft geschapen. De zaak schijnt uit de hand te zijn gelo pen ondanks de betuigingen van goe de wil van de beide partijen. Naar verluidt verwacht men op het Argentijnse ministerie van buiten landse zaken niet, dat Israël de Ar gentijnse eisen zal inwilligen. Het Is raëlische antwoord wordt binnen 24 uur verwacht. In bovengenoemde diplomatieke leringen vindt men zowel het Argen tijnse als het Israëlische standpunt begrijpelijk. De Argentijnse president, Frondizi, heeft donderdagmiddag een persoon lijke brief van de Israëlische premier, Ben Goerion, ontvangen. De Argentijnse ambassade in Tel Aviv heeft donderdag politiebewa king gekregen, nadat telefonisch een anonieme waarschuwing tegen een bomaanslag was ontvangen. Foto's waren toch te scherp Leden van het Amerikaanse con gres hebben donderdag gezegd, over betrouwbare gegevens te beschikken, volgens welke de Russische regering na het incident met het Amerikaanse spionagevliegtuig de bouw van een aantal nieuwe lanceerbanen voor ra ketten heeft gestaakt en is begonnen ze op een andere plaats te bouwen. De congresleden, die hun namen niet gepubliceerd wilden hebben, zeiden, dat de Russen verbaasd wa ren over de scherpte van de foto's die door het neergehaalde spionage vliegtuig werden gemaakt. Op de foto's zouden voltooide lan ceerbanen voo intercontinentale ra ketten en dergelijke banen in aan bouw voorkomen. Ondanks al deze beweringen te Djakarta is het een feit, dat er een toenemende spanning in Indonesië bestaat wegens het streven van Soe karno om communisten op sleutel posities te plaatsen. Zo wil hij een „kernkabinet" van zeven man vormen, waarin de com munisten drie of vier zetels zouden bezetten, waaronder die van defen sie. Het is begrijpelijk, dat de anti communistische legerleiding zich niet gelukkig gevoelt met het vooruit zicht van een communist als minis ter van defensie. Eisenhowers perschef, James Ha- gerty, is vrijdag in Tokio aangeko men. Duizenden betogers zwaaiden met spandoeken, waarop stond: „Kom niet, Eisenhower" en „Ga naar huis, Hagerty". Bij de Amerikaanse ambassade had den. de demonstranten tegen het Amerikaans-Japanse veiligheidsver drag rode vlaggen bij zich. Zij zon gen revolutionaire liederen. De betogingen zijn georganiseerd door diverse linkse groeperingen en door een radicale studentenvereni ging. Regeringsgezinde groepen wekken de bevolking door middel van luid sprekerswagens op, president Eisen hower toe te juichen als hij op 19 juni aankomt. De regering hoopt op die dag het veiligheidsvérdrag door het parlement bekrachtigd te krijgen. Toen Hagerty, die naar Japan komt om voorbereidingen voor Eisen howers bezoek te treffen, uit Oki nawa op het vliegveld van Tokio aankwam, beletten een 3.000 stu denten hem en de Amerikaanse am bassadeur, Douglas Macarthur, het vliegveld te verlaten. Meer dan een uur lang waren de beide Amerika nen in feite de gevangenen van de betogers. De politie stond machte loos. Een Amerikaanse helikopter pro beerde de studenten te verjagen, maar ook dat gelukte niet. Het hef- schroefvliegtuig landde en Hagerty en Macarthur renden er heen, waar bij zij over een lage afrastering moesten springen. Het toestel heeft hen naar Tokio gebracht. Attilio Vaccari, de 23-jarige zoon van de burgemeester van de ten zui den van Milaan gelegen plaats Lodi, is ontvoerd, nadat hij zich uit zijn woning naar Milaan had begeven voor het afleggen van een universi teitsexamen. Zijn vader, die ook bankdirecteur is, ontving een gestencilde brief, waarin hem werd medegedeeld dat zijn zoon niets mankeert en dat hij, na betaling van een bedrag van tien miljoen lire ongeveer zestigdui zend gulden weer op vrije voe ten zal worden gesteld. De brief be vatte geen aanwijzingen over de wijze, waarop het losgeld moet wor den betaald. De woning van burgemeester Vac cari wordt thans door de politie be waakt. Het zit daar niet lekker Hebt U ook zo'n leuke deugniet, die broeken verslijt aan de lopen de band Morgen hebt U een zorg minder, want Coster heeft een sortering broekjes in de moderne COTELE, in 30 verschillende dessins en kleuren, de één nog leuker dan de ander. Vervaardigd Van een schit terende kwaliteit RAILCORD, die voor luxe confectie bestemd was. Normaal betaalt U voor een rnirv^ dere kwaliteit al 8 i 9 gulden méér en daarom is dit een verras sing zonder weerga, want morgen, één dag, betaalt U voor deze schitterende kwaliteit cotelé JONGENSBROEKEN voor 1 -3 jaar 1 95 4-6 jaar 2.95 In White Castle in de staat New Orleans (Verenigde Staten), zijn ten gevolge van een autobotsing de pas toor van Sittard, de zeereerw. heer G. Wijshoff en pastoor P. L. M. van der Knaap uit Den Haag, die pastoor was te Melville (V.S.), om het leven gekomen. Pastoor Wijshoff werd in Sittard geboren en vierde verleden jaar al- daar zjjn zilveren priesterfeest. De correspondent van de „Times of India" in de Nepalese hoofdstad Kat- mandoe meldt van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat Tibetaanse verzetsstrijders er, na tien dagen van verbitterde gevechten in geslaagd zijn de belangrijke, ongeveer tachtig kilometer van de Nepalese grens ge legen Tibetaanse stad Sjekhardzong op de Chinese communisten te ver overen. Het Chinese garnizoen werd onder de voet gelopen. De Chinezen zenden thans verster kingen, die afkomstig zijn uit het on geveer dertig kilometer verder gele gen Tingri. In deze plaats, die over een vliegveld beschikt, hebben de Chinese communisten een belangrijk militair hoofdkwartier gevestigd. Tot dusverre hebben de Chinezen nog geen vliegtuigen tegen de Tibe taanse verzetsstrijders in Sjekhard zong gebruikt. De „Times of India" noemt deze plaats een belangrijk knooppunt van wegen. De Chinezen hadden er een districtshoofdkwartier gevestigd. Een correspondent van het Indische persbureau „Press Trust of India" te Katmandoe meldt, dat de Chinezen druk bezig zijn met de aanleg van wegen, die alle 45 bergpassen aan de grens tussen China en Nepal moeten verbinden met de van oost naar west lopende Tibetaanse hoofdweg tussen Naar schatting 4.000.000 werknemers ln Japan hebben geprotesteerd tegen Lhasa en Gartok. het veiligheidsverdrag tussen de Verenigde Staten en Japan. Ongeveer Een zevental passen is reeds met 350.000 leden van de bond van spoorwegpersoneel maakten het treinverkeer deze weg verbonden. onmogelijk. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsestngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Dit nommer bestaat ait 12 pagina's (Advertentie) In het noorden van Tanganyika is de leeuwenjacht voor twee jaar verboden om de soort te beschermen. Een dergelijke maatregel was het vo rig jaar in het gehele land genomen ten aanzien van de rhinoceros. Tege lijk met deze maatregelen woedt de strijd tegen de stropers, vn wie vorig jaar duizend werden gearresteerd. Zij dansen niet zo onberekenbaar als Nikita Donderdagochtend arriveerden de solisten van het beroemde Bolshoi-ballet uit Moskou in ons land voor het geven van een voorstelling in Den Haag, vrijdagavond. Op de foto zien we de dansers op het platform van Schiphol op weg naar de aankomsthal. Alle overheids diensten liggen stil Vandaag zijn meer dan 1.300.000 Franse ambtenaren voor 24 uur in staking gegaan, om kracht bij te zet ten aan een eis tot een onmiddellijk ingaande loonsverhoging van drie procent en hogere minimumlonen. De Parijse gemeentediensten wa ren vandaag gesloten, evenals de scholen en universiteiten, want ook de leraren en professoren nemen aan de staking deeL Er werd vrijdag ochtend geen post bezorgd en de vuilnisemmers bleven ongeledigd. De sluiswachters en havenarbei ders van Duinkerken zijn donderdag, te. middernacht, eveneens voor 24 uur in staking gegaan. De veerdienst over het Kanaal zal hierdoor vertra ging ondervinden of geheel gestaakt moeten worden. Ook de vluchten van Europese luchtvaartmaatschappijen naar en uit Frankrijk zullen in feite gedu rende 24 uur tot stilstand komen. Zo ligt de KLM-lijn op Parijs van daag stil en zal de lijn Amsterdam- Luxemburg-Nice-Madrid niet worden geleid via Nice, maar via Milaan. Dit is de ernstigste staking in Frankrijk sedert generaal De Gaulle twee jaar geleden aan de macht kwam. Men had verwacht, dat de vak bonden der Franse spoorwegarbei ders sympathiestakingen zouden hou den, maar tot nu toe is daar/an niet veel te merken. De (onafhankelijke) machinistenbond deelde mede dat zijn leden niet zouden staken. Men verwachtte echter wel op bepaalde provinciale trajecten plotselinge sta kingen van het spoorwegpersoneel. Het personeel van de Franse on dergrondse spx>rweg en de autobus- diensten zal, naar verwacht wordt, zijn plotselinge, korte stakingen voortzetten, zoals dit in de afgelo pen drie weken reeds het geval is geweest. De Franse overheidsdienaren in AJgerië zouden een sympathiesta king van twee uur houden. Het Franse kabinet heeft na een vergadering op woensdag beloofd - Twee Hongaarse soldaten zijn in uniform de Oostenrijkse grens over- gevlucht en hebben de Oostenrijkse autoriteiten om politiek asiel ver zocht. Eén van hen was gewapend en heeft zijn wapens aan de Oostenrijk se grenswacht overgegeven, aldus is donderdag uit Wenen gemeld. binnenkort met een loonplan voor 1961 te komen voor genationaliseer de bedrijven, maar het beloofde geen onmiddellijke salarisverhogingen. Het herhaalde wel de reeds in fe bruari genomen beslissing, dat de ambtenaren dit jaar een salarisver hoging van vijf procent in drie sta dia zouden krijgen. De vakbonden hebben dit al als onvoldoende af gewezen. In een aantal staalfabrieken en hoogovenbedrijven in alle delen van het land zijn donderdag arbeiders in staking gegaan. prijzen vanaf ƒ225.— ORIGINELE FRIGIDAIRES Nu ook in huur v.a. 16.50 p.w. ■U.IJ.I.IILWJJ Aalmarkt 4 Opklaringen De Bilt, vrijdag 10 uur - Het KN MI deelt mede: Bij de azoren ligt een gebied van hogedruk, terwijl boven het zeege bied tussen Schotland en Zuid-Noor- wegen een depressie wordt aange troffen. Tussen beide druksystemen in, die ook in de hogere atmosferi sche lagen duidelijk aanwezig zijn en die nauwelijks van plaats veran deren, is boven 3000 meter hoogte een krachtige westelijke stroming ontstaan. In deze stroming bewoog het afgelopen etmaal een kleine sto ring mee, die vanochtend West- Frankrijk bereikte en in het gebied ten westen en zuidwesten van Pa rijs langdurig regen veroorzaakte. Om de op de Noordzee gelegen depressie stroomt onstabiele polaire lucht. Hierin kwamen vanochtend ook in ons land enkele onweersbuien tot ontwikkeling. Bij Ierland is een zwakke rug van hogedruk aangekomen. Deze beweegt in oostelijke richting. Daarom is mor gen in ons land de kans op buien niet groot en komen er bovendien meer opklaringen. De rug wordt echter gevolgd door een in diepte toenemende depressie, die morgen middag de bewolking weer kan aoen toenemen. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. KOEL WEER Opklaringen en nog slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord west en zuid-west. Koudere nacht. Morgen ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. 11 Juni: zon op 04.20; onder 20.59; maan op 22.37; onder 06.43. Hoogwaterstanden 11 Juni: vm. 4.26; nm. 4.56. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren weer max. min. STOCKHOLM geheel bew. 22 13 OSLO zwaar bewolkt 15 12 KOPENHAGEN onbewolkt 19 12 ABERDEEN regenbui 16 10 LONDEN regen 18 11 AMSTERDAM regenbui 19 13 BRUSSEL zwaar bewolkt 19 11 LUXEMBURG regen 15 10 PARIJS 20 12 BORDEAUX geheel bew. 20 13 GRENOBLE mist 23 15 NICE zwaar bewolkt 24 18 BERLIJN onbewolkt 28 16 FRANKFORT regen 23 13 MUNCHEN 24 14 ZURICH geheel bew. 21 13 GENèVE zwaar bew. 22 13 WENEN regen 26 17 INNSBRUCK 24 14 ATHENE licht bewolkt 33 -f ROME onbewolkt 31 15 AJACCIO half bewolkt 27 15 MADRID licht bewolkt 28 15 LISSABON zwaar bewolkt 24 14 „Nodig is vóór alles de ware Europese geest, het zich bewust zijn van de in wendige eenheid, welke niet slechts gebaseerd is op de verwezenlijking van economische tendenzen, maar op de overtuiging van gemeenschappe lijke geestelijke waarden, een over tuiging die diep genoeg geworteld is om uiting te geven aan de oprechte en vaste wil om verenigd te leven en te blijven leven." Piu* xn

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1