Leger neemt proef met beloningen voor voorbeeldig gedrag Overwegwachter viel in slaap Artikel is al versleten, maar afbetaling loopt nog door Haarlemse bloemen- keuring Nederland gal ruim acht miljoen voor de vluchtelingen WOENSDAG 8 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGTNA 5 ouüoei zo scnoon Was U éénmaal met DU-NY en beleef de sensatie van dubbel zo schoon te zijn Geen spoortje overtollig vet- vuil- of kalkaanslag blijft achter in de huidporièn U voelt het. de huid tintelt van leven U ziet het. een watje met alcohol over de pas gewassen hals gestreken blijft wit en dat bereikt U nooit met een andere zeep Ja. baadt U deze week eens DU-NY bespaart werk, want boorden en manchetten blij ven dubbel zo lang schoon. DU-NY de „zeep- loze zeep" neutraal en alkalivrij, is ook ideaal als haarwas middel. Bijt niet in de ogen. DU-NY vormt geen kalkzeep en laat dus geen vieze, vettige randen achter in wastafel en bad. Door DU-NY géén transpirerende han den en voeten meer. Een uitkomst voor velen. (Advertentie) E E NRICHTINGS VERKEER duwend de verboden rijrichting van de straat met éénrichtingsverkeer in gaat, is in overtreding, waarschuwt de ANWB. De personen die een invalidewa gen voortduwen mogen gebruik ma ken van beide richtingen, evenals de duwers van kinderwagens of krui wagens en dergelijke. Tegenpool van de petoet'' Al lang zijn er in kringen van leger en marine stemmen opgegaan over een tegenhanger van het straf- systeem en straflijsten. „Tegenover de „petoet" zo merkte men op, be hoort een instelling te staan, die in positieve zin het goede gedrag van de soldaat beloont". Sinds kort neemt nu de legerleiding een proef met een beloningssysteem, waarbij men ge bruik maakt van lijsten. Op deze lijs ten worden aantekeningen gemaakt, welke aan het eind van de diensttijd de militair ter hand worden gesteld. Hij kan ze vervolgens aan zijn werk gever laten zien, of aan ieder die daar belangstelling voor mocht heb ben. De resultaten van deze proef blijken zodanig te zijn, dat ook de marine belangstelling heeft. De beloning kan op verschillende manieren gegeven worden. De ge ringste, maar wellicht niet minst ge waardeerde, is de verklaring, waar in men van zijn tevredenheid voor de betreffende militair getuigt. Voorts kan hij vrijstelling van cor vee- of wachtdienst krijgen en toe stemming om eerder met verlof te vertrekken of van het weekverlof terug te keren. De Volkskrant verneemt, dat ook maximaal twee dagen buitengewoon verlof, of uitreiking van een waar debon van ten hoogste vijftien gulden tot de beloningen behoren. Van ho gere orde zijn: drie dagen buitenge woon verlof of daarboven: drie da gen verlof en een waardebon van maximaal 25 gulden. Als hoogste beloning wordt ge noemd buitengewoon verlof voor een tijd te bepalen door de divisie-com mandant en uitreiking van een divi sie-aandenken met bijbehorend di ploma. Nuttige artikelen. De legerleiding heeft uitreikingen in geld verboden en bepaald dat waardebonnen niet mogen worden besteed aan genotsmiddelen of ver maak. De beheerder van de kazerne of legerplaats zal er voor zorgen dat wordt besteld en gekocht, wat de be loonde militair voor het bedrag van zijn waardebon wil hebben. De leger leiding zal er zorg voor dragen, dat de fondsen waaruit de bedragen van de waardebonnen moeten worden ge put, verruimd worden. Als het beloningsstelsel bij het Eerste Legerkorps slaagt, is het de bedoeling dit bij de gehele Konink lijke Landmacht in te voeren. Daar voor is een wijziging van het Regle ment betreffende de Krijgstucht no dig. Zoals dat boekwerkje nu een aantal artikelen over krijgstuchtelijke straffen bevat, zal het dan noodza kelijk zijn er een aantal artikelen over beloningen in op te nemen. Idee overgenomen. Het idee om in het leger een stel sel van beloningen in te voeren is in december van het vorig jaar in het tijdschrift De militaire Spectator ge lanceerd door de kolonel van de ge nerale staf J. C. E. Haex. De com mandant van de Vierde Divisie, ge- neraal-majoor F. van der Veen, heeft de kolonel gevraagd zijn ideeën ver der uit te werken. Kort na de invoe ring in de Vierde Divisie heeft het Eerste Legerkorps (waarin ook de divisie van generaal Van der Veen is ondergebracht) het beloningssys- team eveneens op proef over genomen. Kolonel Haex is op het hoofdkwar tier van de Generale Staf in Den Haag geplaatst onder meer om spe ciaal „de morelistiek" in het leger- beleid te verwerken. Met morelistiek wordt bedoeld: alles doen wat nodig en gewenst is om het moreel van de Koninklijke Landmacht gunstig te beïnvloeden. Bij de legerleiding heeft zich de laatste jaren het inzicht vast gezet, dat het leger zonder morelis tiek evenmin kan functioneren als zonder tactiek en logistiek. Een overwegwachter aan de Brink laan te Apeldoorn voelde zich gister ochtend niet goed en ging even zit ten. Dat „even zitten" is bijna fataal geworden, want de man viel in slaap. Dank zij de oplettendheid van een treinmachinist, die met een lege mi litaire trein de niet gesloten overweg naderde en tijdig stopte, zijn er geen ongelukken gebeurd. De trein kon met een kleine ver traging vertrekken. De N. S. stelt een onderzoek in. De 35-jarige classificeerder B. Peters uit Dordrecht wilde gister avond op de Nieuwe Maas te Rotter dam van het zeeschip, waarop hij ge werkt had, overstappen op het bootje „Marsdiep", dat hem aan de wal zou brengen. Hij stapte echter mis en viel in het water. Toen enige mannen van de „Marsdiep" het ongeluk merkten sprongen zij gekleed te wa ter om de man te redden, maar de man bleek al overleden te zijn. Sophia's juwelen toch nog niet voor de lorren Nieuw spoor leidt naar Neder.and De Engelse politie vermoedt dat de juwelen van Sophia Loren, die onlangs in Londen gestolen zijn, en die een waarde hebben van twee miljoen gulden, in Nederland zijn. Een gevangene van de Pentonville gevangenis heeft verteld, dat de kostbaarheden per vliegtuig naar Rotterdam zijn overgevlogen en dat zij zich nog steeds in ons land bevin den. Hij heeft de namen van de ver moedelijke helers genoemd en ook Interpol is op het spoor geplaatst. Scotland Yard houdt ook rekening met de mogelijkheid dat de juwelen met het schip zijn vervoerd. De poli tie heeft vele zeelieden ondervraagd en voorts een onderzoek ingesteld bij de bevrachtingsloodsen aan de ha ven. De directeur van de verzeke ringsmaatschappij die de grootste strop heeft te dragen en een diep gaand onderzoek instelt, verklaarde gisteren, dat hij met de gevangene welke de mededeling deed gespro ken had, en dat zijn woorden zeer geloofwaardig klonken. Hij is thans van plan naar Nederland te komen om hier zijn onderzoek voort te zet ten. Sophia Loren heeft uit geheel de wereld bewijzen van medeleven ont vangen bij het verlies van haar ju welen. Zij is nog steeds „ontroost baar", maar vindt in de belangstel ling van haar bewonderaars toch veel steun. Hier wordt de basis gelegd voor records In een straat met éénrichtingsver keer mogen de voetgangers natuur lijk in beide richtingen lopen als zij op het trottoir blijven. Degene die een fiets of een brom fiets aan de hand meevoert wordt ook tot de voetgangers gerekend, maarde motor, of scooterrijder, die zijn weg denkt te bekorten door van zijn voertuig af te stappen en Regering kondigt nieuwe wijzigingen af MINIMUM-STORTING CIRCA 15 PROCENT De kritiek, door de Tweede Ka mer geoefend op het wetsontwerp op het afbetalingsstelsel, is niet vruchte loos gebleven: de regering heeft een gewijzigd ontwerp ingediend. De voornaamste veranderingen zijn: 1. Op misbruiken, die gepleegd worden door een afbetalingsleveran cier, en oorzaak van overkreditering kunnen zijn, moet volgens de onder tekenaars van de memorie van ant woord (staatssecretaris Veldkamp en de ministers Beerman, Zijlstra, Van Rooy en Klompé) een sanctie komen. Heeft een leverancier b.v. een blanco contract laten tekenen, of een inlich tingenformulier verkeerd laten in vullen, dan moet, na een waarschu wing, zijn inschrijving bij de Kamer van Koophandel vervallen. 2. Transacties, die voor een kor tere periode dan drie maanden zijn aangegaan, zullen niet onder deze wet vallen. Wat de verhuurtransac- ties betreft, daarvoor zal de wet al leen gelden, als ze betrekking hebben op goederen, die met name in een algemene maatregel van bestuur zijn aangegeven. Op kantoormachines en tandartsinstallaties, in het algemeen dus op goederen, die bij de uitoefe ning van een bedrijf of een zelfstan dig beroep worden aangewend, zal de wet evenmin van toepassing zijn. Consumptief. 3. Consumptieve geldleningen leningen dus die particulieren opne men bij geldschieters, om consump tiegoederen te kunnen kopen en die in termijnen moeten worden terugbe taald worden ook buiten het ont werp gehouden. Gaat het erhter om geldschieters, die met handelaren af spraken hebben gemaakt over de fi nanciering van de bij dezen te kopen artikelen, dan zullen voor hen vol gens de regering dezelfde bepalingen moeten gelden als ten aanzien van de huurkoopfinanciering. Om dat te be reiken, zal de geldschieterswet moe ten worden aangevuld. Minimum-kapitaal. 4. Wanneer de wet van kracht wordt, zullen financieringsmaat schappijen die nog geen vijf jaar be staan, moeten aantonen, dat ze aan de voorschriften voor het minimum eigen bedrijfskapitaal voldoen. Kun nen ze dat niet, dan krijgen ze drie jaar de tijd, om zich aan die eisen aan te passen. Minimum-storting. 5. Hoewel de regering niet kan vooruitlopen op de vaststelling van de verplichte minimum kassastorting voor consumptieve goederen, meent ze voorlopig dat deze ongeveer 15 procent moet bedragen. Nemen vorstenkinderen ook hun driekwart kan? H.K-H. prinses Beatrix en ZJLH. prins Albert van Luik zijn aanwezig geweest op „M-Dag-U", een nationale ma nifestatie van de M-brigade voor Unicef, welke dinsdag onder auspiciën van het Nederlands Zuivelbureau ln Utrecht is gehouden. De foto toont Prinses en Prins te midden van de enthousiast opgedrongen M-brigadiertjes. Te lang. Dat afbetalingsovereenkomsten nog voortduren, wanneer het artikel al is versleten, laken ook de bewindslie den. Mocht het sluiten van abnor maal langdurige overeenkomsten veld winnen, dan kan het noodzake lijk zijn, menen ze, de looptijd te regelen. Geen gebrek aan bloemen op de wekelijkse keuring in het Haarlemse Krelagehuis. Men zag er een rijk sortiment irissen, tientallen soorten pioenen, een imposante collectie Ixia's en voor de rest diverse andere soorten bijgoed. Twee grote collecties pioenen be heersten een belangrijk deel van de keuringszaal: die van J. de Jong Zn te Aalsmeer, waaraan een gouden medaille werd toegekend en van Maas Van Stein, Hillegom, die met een zilveren medaille werd onder scheiden. In beide groepen zag men diverse oude gezichten. Van die on verwoestbare snij soorten, die in de afgelopen kwart eeuw nog niet ver beterd zijn. In de groep van De Jong prijkten ook nog een paar van die fraaie enkelbloemige Japanse typen. Een fantastisch mooie groep Ixia's voerde de fa. P. Rumphorst uit het bijgoed-Eldorade Uitgeest ten tonele. Prachtige kwaliteit in een uitzonder lijk rijk sortiment. Irissen waren er te kist en te keur. We zagen een machtig mooie nieuwe zaailing van D. van Bugge- num, Hillegom: Hollands Glorie. Een bijzonder fraaie iris met grote bloem en beste vorm. Van de irissen die De Graaff Bros S. A. van Konijnen burg Co te Noord wijk, ten toon stelden, vonden we Royal Beauty een aanwinst van klasse. Er werd een ge tuigschrift van verdienste aan toe gekend. Heel mooi was ook Lilac Beauty. J. Heere, Beverwijk, etaleer de de mooie Delight en de beste Yel low Triumph (get. v. verd.), terwijl we beste Imperator zagen van C. Horter, Andijk, mooie Hillegarda van J. de Goede, Breezand, de mooie Marquette van de fa. v. d. Gulik uit Bovenkarspel, beste kwaliteit White Excelsior van de fa. G. Koster uit dezelfde plaats, mooie Belle Jaune van de fa. v. d. Ploeg, Heemskerk en de fa. P. J. Timmer uit Breezand, toonde enkele nieuwe zaailingen met zeer lange standaards. Een fraaie oranjegele zaailing van Gebrs. Berg man, Sassenheim, werd met een ge tuigschrift van verdienste onder scheiden. Beste Imperator bracht ook de fa. Kooiman, Andijk, voor het voetlicht en de fa. Piet Njjssen Zn, Santpoort, toonde een viertal irissen in het geel-met-wit-genre, die on derling niet zo bijster veel verschil- diool Ravissant" Duizenden sportmensen zullen voor en tijdens de zomerspelen in Rome een onderdak vinden in het Olympisch dorp. De foto's geven een beeld van een van de eetzalen met keuken. Als het aan de koks ligt, zullen er zeker records worden gebroken den. KI. Hommes, Heiloo, exposeerde de bijzonder mooie Bluè Giant met Angel Wings. Van Til-Hartman, Hillegom, was present met de elegante rose lelie Rubellum en de goudgele lelie Ele gance. De ranonkels die deze firma inzond waren mooi, maar zijn het nu ook verbeteringen van de bestaande selecties in het pioenbloemige type? Een zeer mooie lelie-zaailing noteer den we van de fa. Rijnveld, Hille gom. Een aanwinst, waarin men het bloed van de bekende (en beste!) Fire King kan herkennen, goed ge bouwd is en mooie gele bloemen heeft. De typische pluimhyacint Mus- cari plumosum en de beste zwavel gele calla (zantedeschia of zo men wil: Richardia) werden door A. Twaalfhoven, Uitgeest, naar voren gebracht. Een imponerend bloem stuk van de rose nanusgladiool Im pressie was er van S. de Goede, Eist. Joh. Neefjes, Obdam, toonde de witte anemoon Purity, de stokoude gladio lus byantinus werd door P. v. d. Berg Egmond Binnen en Joh. Kaptein, Heemstede, geëtaleerd en tot slot toonde de fa. A. J. Preijde, Breezand, de puike witte gladiool White Fried- ship (sport uit Friendship) waarvan men in Breezand ongetwijfeld veel genoegen gaat beleven. Van dezelfde firma was er nog de mooie rose gla- Vier maal het streefbedrag Het Nederlands comité Vluchtelin- genjaar heeft uit particuliere bron nen tot nu toe 6.650.000 ontvangen en van regeringszijde nog 1.360.000, een totaal dus van ruim 8 miljoen gulden of wel zeventig cent per in woner. Dit is vier maal het streef bedrag. Het Nederlands comité zal blijven bestaan tot 31 december a.s., men verwacht n l. dat er nog bijdra gen zullen binnenkomen o.a. uit ak- ties van kerken en andere organi saties. Uit de bekend gemaakte cijfers van deze aktie komen enige interessante giften naar voren: de aktie „Redt een kind" bracht 2200 ton op, jeugdaktie „Doe open" zes ton, de nationale be- vrydingsmanifestatie 5 ton en twee anonieme giften, een van twee en een van vijf ton. Nieuwe Tonge leverde de hoogste opbrengst per inwoner, namelijk 107 cent per inwoner.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5