Duits vestzakslagschip „Lutzow werd zwaar getroffen Voorgevoel bedroog de piloot niet.... Toestel raakte uit de koers Duitsers zagen bommenwerper van Britvoor een „Junker" aan... Afweergeschut zweeg DE LETDSE COURANT „W moeten dit schip te pakken zien te krijgen," zei op een Engels vlieg veld de wing-commander. „En dat betekent, dat de strijd deze nacht moet worden beslist." Hij verklaarde zijn woorden als volgt: Het schip het miniatuurslagschip „Lutzow" van 14.000 ton, was op weg van Kiel naar Noorwegen om zich daar bij Hitler's vloot te voegen, die de Atlantische Oceaan afstroopte, „Het schip zette koers naar de fjorden ten noorden van Stavanger. Als het daar eenmaal is, is het er overdag volkomen veilig en kan rustig 's nachts op strooptocht gaan. U zult begrijpen hoeveel schade dit schip in de Atlantische Oceaan zou kunnen uitrichten Niemand had meer ingespannen naar de instructies van bevelhebber Roy Faville van het 42e eskader Beaufort-torpedobommenwerpers geluisterd dan de 22-jarige sergeant uit Coventry, Ray Loveitt. Loveit was geen typisch voorbeeld van een held met vierkante kaken en ogen als staal. Hij was nog maar een jongen, met zijn blonde haar, dat onder zijn vuile pet uitkrulde. Hij had één bijzondere eigenschap: hij spotte met bij geloof. Als het maar even kon wandelde hij onder een ladder door en stak hij drie sigaretten met één lucifer aan. Hij stootte zijn navigator, de atletisch gebouwde Al Morris uit Nokomis aan: „Kijk eens op je horloge," fluisterde hij. „Het loopt tegen twaalven. Tegen de tijd, dat we op de plaats van bestemming zijn is het vrijdag de 13e. Ik heb zo het idee dat het morgen een ongelukkige dag gaat worden „Ongelukkig?" „Ja, voor de „Lutzow." "Devellhebber Roy Faville was nog niet -*-* klaar met zijn instructies. „Onze eerste aanval zullen we doen met een formatie van negen vliegtuigen in drie groepjes van drie. We hebben 13 vlieg tuigen dus we houden er vier in reser- Toen de bevelhebber het over 13 vliegtuigen had, stootte Loveitt zijn na vigator aan. „We krijgen maar éénmaal de kans het schip onschadelijk te maken. We hebben dus geen tijd tè verliezen. Laat je torpedo zo didht mogelijk bij het schip vallen!" Een geroezemoes van stemmen gons- EXCLUSIEF VOOR DE LEIDSE COURANT de door de zaal. Navigotors zochten him kaarten bij elkaar, marconisten verza melden hun identificeringsbrieven en codes. Boordschutter Wallace-Pannell kwam het eerst bij Loveitt. Hij droeg een mandje met duiven, die gebruikt werden voor het zenden van SOS seinen in geval het vliegtuig in zee terecht zou kc len. „Heb je de vogels?" vroeg Loveitt. „Ja en nu moet je eens raden.... we hebben mand nummer 13". „Heb je dat zo uitgezocht?" „Neen, eerlijk niet." Om kwart over 11 verlieten de eerste drie bommenwerpers van het 42e eska der onder leiding van Faville, het vlieg, veld Leuchars en enige minuten latei- zetten zij koers naar het zuiden van Noorwegen. Zwaar weer Het was stormachtig en bewolkt ge durende de reis, met nu en dan opkla ringen van helder maanlicht. Meer dan een uur vlogen zij door, meestal door zwarte regenwolken. Op het hoofdkwartier van het kust- commando te Londen volgde luitenant- generaal Sir Frederick Bowhill, hoofd van het kustcommando, de ontwikkeling van de operatie met gespannen aan dacht. Het was inmmidels middernacht geworden. Het was vrijdag de 13e juni 1941. Op het moment, dat de ene dag in de andere overging, sig naleerde een Blenheim verkennings vliegtuig het Duitse convooi. De pi loot kon de Lutzow" duidelijk on derscheiden. Vóór het schip voer één torpedo boot en er achter nog vier. Binnen het tijdsverloop van enkele minu ten had luitenant-generaal Bowhill het rapport voor zich liggen. Het convooi bevond zich 30 mijl ten zui den van Lister en koerste west noord-west. Bowhill liet het rapport doorseinen naar de bommenwerpers. Zij waren toen al halverwege over de Noordzee en in gc -de positie. 'p3rwijl de leidende groep de laatste 200 mijl in de richting van het opgege ven punt ten zuiden van Lister aflegde, ELUKSGETAL 13 Het was de eerste keer, dat een van de RAF torpedobommenwer- pers zijn wapen op een Duits schip had afgevuurd in open zee. Het was vrijdag de dertiende; alle 13 vliegtuigen van het eskader op één na hadden de jacht opgegeven; maar de jonge man, die dit laatste vliegtuig bestu irde, was iemand, die altijd onder ladders doorliep steeg de spanning in de vliegtuigen. Niettegenstaande de voortdurende duis ternis, werd Loveitt er steeds zekerder van, dat hij deze keer geluk zou hebben. Loveitt's toestel kwam terecht in de maalstroom van hun uitlaten, het vlieg tuig werd heen en weer geschud en werd stuurloos. Het toestel maakte een bijna verticale duikvlucht. Toen Loveitt het toestel weer in zijn macht kreeg, bevon den zij zich vlak boven het water. En zij waren alleen Loveitt stuurde voorzichtig bij naar stuurboord, in de richting van de lich ten. „Zie je de lichten?" Loveitt antwoordde pas tófen hij rond om de lichten gecirkeld had. Er was geen twijfel mogelijk. Het war ren vissersboten. „Wat moeten we nu beginnen?" „Ik zal de richting naar de kust in slaan. Daar zullen we een nieuwe op gave van het doel vragen, waarna we het schip zullen achterhalen." „O.K." Loveitt steeg weer tot 180 meter. De regen had een zwakke plek in de cabi ne gevonden en sijpelde op zijn knie. De optimistische stemming zakte. Hij voelde zich kalm en onprettig. „Er zijn tien minutenvoorbij", riep Morris. ,,Geen land te zien." Terwijl Loveitt naar bakboord bij stuurde, keek hij even naar het kompas. Hij schrok van wat hij zag en keek nog nauwkeuriger. De naald ging de ver keerde kant op. Hij realiseerde zich direct wat er ge beurd was. De regen was op het'kom pas gedruppeld en had het zicht on duidelijk gemaakt. Het kruisstuk dat de richting „noord" aangaf, was fout. Sinds zij de vissersboten verlaten hadden, wa. ren zy in omgekeerde richting gevlo gen weg van de kust. Een veel voor komende fout. Loveitt ergerde zich gru. welijk. Geen wonder, dat zij niets ge zien hadden. „Ik heb een fout gemaakt, Al. Ik ben precies de verkeerde kant op gevlogen. Ik maak nu een draai van 180 graden en we zullen minstens nog eens vijrtien minuten door moeten gaan. Het spijt me jongens." Zij vlogen terug en de spanning nam toe. Om hen heen werd het steeds don kerder. Loveitt begon de moed te ver liezen, maar plot seling veranderde de onbekende we reld onder hen in een vulkaan. Een stem sprak kalm in Loveitt's oor. „Afweerge schut, schipper. Onder ons en achter ons." „Waar zijn de schepen?" Morris riep van voren: „Het zijn geen schepen. In het licht van de explosies kan ik land zien." „Laten we dan maken, dat we hier weg komen." Loveitt koerste weg van het af weergeschut te rug naar de zee. Wat was dat?" „Ik heb het juist uitgezocht. Het was het vliegveld van Lister." Lister.' De nieu we Nazi-basis voor de Duitse Dorniers. Ze had den wellicht sla pende honden wakker gemaakt. In een paar se conden zou er een heel escaker ja gers achter hen aanzitten ^1 een half uur lang waren ze bezig geweest een punt te vinden, dat hen zou ver tellen waar ze zich bevonden. Nu wisten zij het dan met angstwekkende zekerheid. Morris kwam naast Loveitt zitten. „Hoe lang hebben we nog om rond te snuffelen?" Beide mannen waren even stil en berekenden de brandstofpositie. Meer dan een half uur mochten zij absoluut niet besteden met het zoeken. Loveitt herstelde zich van de schok, die het plotselinge afweergeschut hem had bezorgd. Toen hij op de kaart keek, realiseerde hij zich, dat zij alleen nog tijd hadden op te trekken voorbij Lister Fjord tot ongeveer enige mijlen ten noorden van Egers- mund. Maar als het convooi zijn weg in dezelfde richting had vervolgd dan moest het zich in dat gebied bevinden. „Werk de nieuwe positie uit," zei hij tot Morris. „Neem aan, dat het convooi 26 knopen snelheid heeft gehad sinds de Blenheim het signaleerde. Als mijn berekening juist is, moet het dan nu ongeveer onder Egersmund zijn. We kunnen het net halen." Morris ging aan het werk en Loveitt koerste noordwestelijk in de richting van Egersmund. Hij hield dus geen rekening met de kans, dat de „Lutzow" zich nog ergens op de onmetelijke watervlakte achter hen zou kunnen bevinden De „Lutzow" kon onmogelijk nog verder noordelijk zijn. Ze hadden het schip gemist. Loveitt draaide tot een koers van 267 graden. Dit was ongeveer de goede koers naar huis. Morris werkte een nieuwe positie uit. Wallace-Pannell kwam uit de geschuts koepel. Loveitt stak een sigaret op. Zij moesten nu alleen nog zien thuis te komen. Eén torpedo was voldoende „Ik heb het juist opgevangen van de aan voerder", zei hij. „De anderen geven de strijd op. Zij hebben niets ontdekt en gaan terug." „O.K." Loveitt had het nieuws nog maar nauwe lijks verwerkt toen Morris hem weer riep. .,We bevinden ons nu tegenover Egersmund." Nog even vervolgde Loveitt zijn koers terwijl hij overdacht wat te doen. Het was stikdonker. De lege duisternis deed hem pijn aan de ogen. De kranige bemanning van Lo veitt's toestel. Van links naar rechts Downing, Ray Loveitt, Al Morris en Wallace-Pannell. In het vizier De wereld om hen heen was een ver duisterd toneel, waar lichtvlekken van twee zoeklichten de duisternis alleen ma. r zwar ter maakten. Plotseling zag Loveitt in de eerste lichtvlek als de eerste regendrup pel op de droge straat een klein plekje wit opduiken. Het was het kielzog van een schip. Het was een fantastisch gezicht. De licht plek stond stil maar het voorwerp bewoog. Met een statige vaart schoof de „Lutzow" in de lichtplek ongeveer 1000 m. achter de mijnenveger. Zij werd geflankeerd door een rechthoek van kanonneerboten. De eerste twee beschermden de toegangsweg voor een eventuele torpedo-aanval. Dat was een knap trucje van de Duitse kapitein om 25 mijl uit de richting te gaan. Ze zouden er nooit aan gedacht h -ben het convooi daar te zoeken. Het was te laat het schip op de eerste lichtplek aan te vallen. Maar meer noorde lijk. precies in de richting waarin het con vooi voer, was de tweede lichtplek. Als hij dezelfde koers hield, recht op het convooi af, er achterheen draaide en op een mijl afstand van bakboord zou blijven om daarna weer om te zwenken, kon hij de aanval op de „Lutzow" wagen als deze zich in de tweede lichtplek bevond. Hij draaide naar het noordwesten, regel matig dalend en bepaalde vlug en punctueel de afstand, snelheid en tijd. Hij moest zijn duikvlucht ondernemen als hij precies in het centrum van de tweede lichtplek was, zodat hij in staat zou zijn precies te richten. Eindelijk met zijn voet op het gaspedaal, niet sneller vliegend dan 140 knopen. Op hetzelfde mo ment kwam de mijnenveger in het zicht, met sterk dreunende motoren. Loveitt leunde voorover, wachtend op de „Lutzow". die nog niet in het licht verschenen was maar op het punt stond haar entree te maken. Daar was ze eindelijk! Volkomen onbe wust van het gevaar, dat haar bedreigde Verbaasd herkende Loveitt 't Duitse vest zakslagschip. Het was alsof hij een be roemde actrice door de straat zag wande len. Het schip was prachtig en zag er pre cies zo uit als de afbeeldingen hadden aan gegeven. Hij richtte de neus van zijn toestel om hoog om de torpedo te kunnen richten, re kening houdend met een normale afwijking, mikkend op het voorste deel van het schip, net naast de stalen beplating. Hij had de tijdsduur perfect berekend en behoefde al leen nog maar een zachte druk met zijn voet uit te voeren op het pedaal van het richtingsroer aan bakboord. De neus zwenkte iets naar bakboordzijde en bleef toen in de positie, waarin hij hem wenste. Het was onmogelijk te missen. Zijn wijs vinger hield de ontladingsknop al vast. Hij drukte de knop met ingehouden adem in. „Hé", riep Downing vanuit de romp. „U hebt de torpedo laten vallen." Pas toen kreeg Loveitt in de gaten, dat hij sinds de ontdekking van het convooi, waarvan alleen de navigator en hij op de hoogte waren, nog geen woord had gespro ken. Plotseling gaf hij vol gas en probeerde zijn toestel met de moed der wanhoop laag te houden. Hij passeerde de kanonneerboot, steeg naar bakboord in angstige afwachting van de beschieting, die moest volgen. Pas later wist hij, dat hij in zijn angst voor het komende geschut, geschreeuwd had „Nu komt het, nu komt het" toen zij de Lutzow passeerden en opstegen. „U hebt het schip geraakt, U hebt het geraakt!" Downing en Wallace-Pannell. die eindelijk ontdekten wat er gebeurd was, schreeuwden het uit door de telefoon. Lo veitt steeg hogercirkelde boven de eer ste kanonneerboot en keek over zijn lin kerschouder naar zijn prooi. De vloedgolf van water, opgeworpen door de explosie, bevond zich als een indrukwekkende muur om het getroffen schip. blik te werpen op wat hij had gedaan. Toen kreeg de angst hem weer te pakken hij keerde en steeg buiten bereik. Het convooi verminderde snelheid. Men was volkomen verrast. Er was geen enkel schot afgevuurd. Het Duitse escadron had Loveitt's toestel aangezien voor een Juncker 88 die in de buurt „patrouilleerde". De torpedo had zijn bestemming gevon den! De Lutzow kreeg onmiddellijk een hevige slagzij aan bakboord en doordat een deel van het bovendek onder water kwam, stopten de motoren. De schroefas aan bak boord werd ernstig beschadigd en door de zware slagzij bevond de schroefas aan stuur boord zich bijna geheel boven water. Zes maanden in dok Vier dagen later lieten foto's de „Lut zow" zien in droogdok te Kiel. Het schip bleef hier meer dan zes maanden. Toen Loveitt landde werd hij omstuwd door de andere vliegtuigen, die zijn be richten hadden opgevangen. Daarna werd hij de „operations ro. binnengeloodst en onderworpen aan een int nsieve on dervraging. Zij wilden zo zeker zijn van hun zaak voor ze hem lieten gaan, dat het er op leek of-zij niet wilde aan vaarden, dat het vijandelijk doel was ge troffen. Het was de eerste torpedo, die Loveitt had laten vallen op vrijdag de 13e.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4