CETALAtf Scherp Hedenmiddag: onrust op de Doezastraat naar aanleiding van ontslag filiaalhouder Raadsleden met F. 5 - meer naar huis Nog niet best met Kikkerpolder Ziekentriduum siaai er gezond voor Nog meer restauratie aan Joodse synagoge Twee Limburgse jongens in zanderij bij Ruigenhoek verdronken WOENSDAG 8 JUNI 1960 DE LF.inSP COM WANT PAGINA 2 Politie moest tegen demonstranten optreden Hedenmiddag om half drie is er op de Doezastraat onrust ontstaan rond een zuivel-bedrijf aldaar. De politie moest optreden en heeft zelfs van de gummiknuppel gebruik moeten ma ken om in de samenscholing voor deze winkel wat beweging te krijgen. Voor het overige heeft zij zich be perkt tot het vrijhouden van de rij baan en van het trottoir voor de be treffende zuivelhandel. Aanleiding van het gebeuren was een geschil tussen de eigenaar van de zuivelhandel De G- aan de Doeza straat en een filiaalhouder van dit bedrijf, die de leiding had over een winkel aan de Beatrixstraat. De filiaalhouder werd na een ge rechtelijke procedure, waarbij de eigenaar in het gelijk werd gesteld, op straat gezet. De betrokkene heeft hier zeer sterk tegen geprotesteerd. Voor het overige is ons over de oor zaak van dit geschil nog weinig be kend. Het resultaat is overigens ge weest, dat klanten van de winkel aan de Beatrixstraat uiting gaven aan heftige verontwaardiging en, nadat de filiaalhouder gisteren uit de zaak en zyn huis was gezet, vandaag besloten een demonstratie tegen de eigenaar in de Doezastraat te ondernemen. Bij het ter perse gaan van dit nummer rond drie uur was de rust nog niet weergekeerd. De vrouwelijke cliëntèle van de fi liaalhouder vormden op dit moment spreekkoren. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis: a. dat het Rapenburg, oost- en westzijde, voorzover gelegen tussen de Nonnenbrug en de Doelenbrug op 15 juni a.s. van 12.00 tot 14.00 uur is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, alsmede voor voetgangers, in beide richtingen; b. dat het Rapenburg, oostzijde, voorzover gelegen tussen de Klok- steeg en de Langebrug van 11 tot 22 juni a.s. van 14.00 tot 21.30 uur, als mede het Gerecht van 9 juni tot en met 23 juni 1960 zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, in beide rich tingen. De afsluitingen en de omleidingen van het doorgaande verkeer zullen ter plaatse worden aangegeven. De vergoeding, welke door de le den van de Leidse raad voor het bij wonen van een raadsvergadering wordt genoten, is in 1954 vastgesteld op 15 en sindsdien niet gewijzigd. Nu echter het loon- en prijspeil de laatste jaren in niet onbelangrijke mate is gestegen, bestaat er naar mening van B. en W. aanleiding een bescheiden verhoging van' dit bedrag voor te stellen. Hierbij hebben zij in aanmerking genomen, dat voor het bijwonen van een commissie-verga dering in deze gemeente geen en voor het bijwonen van meer bijeenkom sten van de Raad op één dag slechts éénmaal een vergoeding wordt ge noten. Na vergelijking met de vergoedin gen, welke in gemeenten van onge veer gelijke grootte worden toege kend, komt hen een verhoging, in gaande op 1 januari 1960, tot 20 redelijk voor. 10 WONINGEN ONBEWOONBAAR B. en W. van Leiden stellen voor tien woningen onbewoonbaar te ver klaren. De termijn van ontruiming der woningen is, met het oog op de toe stand waarin deze verkeren, voor de woningen 4e Binnenvestgracht 20a en 37, Langestraat 38, 40 en 42, Oranje gracht 14, Waardkerkplein 6 en Zuid singel 39, te stellen op 6 maanden; voor de woning Kerksteeg 3a op 2 maanden; voor de woning Kruis straat 7 op 1 maand, aangezien deze woning reeds ontruimd is. Open gesprek boven de achttien Verf met gemak en... van Ceta Bever (Advertentie» potlaai •M Wat doen we eigen lijk? Bij allerlei bezig heden kun je je dit af vragen. Meestal zal het nodig blijken de vraag persoonlijker te maken en te zeggen: Wat doe ik eigenlijk? Voordat dat zover is, het misschien nog wel praktiso^ een algemene vraag te stellen en al lerlei persoonlijke antwoorden van allérlei lui te beluisteren. Zo is er een algemene vraag: Wat 1 doen wij met onze vrije tijd? We wil den met een stel jongeren van daar dat boven de 18 hier eens mee bezig zijn in een open gesprek. Opener dan dit gebeurt in de ge spreksgroepen van het Jongeren- kontakt, omdat dat doorgaans vaste kernen zijn geworden van jonge men. sen, die elkaar min of meer re gelmatig treffen. Iedereen is dus uitgenodigd voor donderdag 9 juni a.s., 's avonds 8 uur, in de Romanuszaal, ingang achter de Hartebrugkerk, Lange Mare. De bedoeling is een algemene kijk te geven op het onderwerp en dan later op de avond tot het meer bij zondere en meer persoonlijke te ko men. Denk eens over het onderwerp na, en kom, ook als je vindt, dat het geen onderwerp is om er mee bezig te zijn. Dan komt er misschien nog iets anders en beters uit de bus. Vanzelfsprekend: toegang vrij. Modern schoenreparatiebedrijf trok veel bewondering Gistermiddag heeft wethouder J.i C. van Schaik aan de Bonairestraat 17 de officiële opening verricht van het eerste pand op het voor de vestiging van kleine ambachtsbedryven gere serveerde terrein. Het was het be drijfspand van het schoenreparatie bedrijf fa H. L. van Kampenhout Zoon, dat reeds gevestigd was aan de Atjehstraat. Wegens het grote ruim tegebrek bestond behoefte aan be- drijfsuitbreiding. Het resultaat van deze uitbreiding is een werkplaats, die op zijn minst opvallend genoemd mag worden. De firma is er trots op, dat het hier een inrichting betreft die in opzet en indeling de grootste en modernste van Nederland is. De schoenen die 's morgens gebracht zijn, worden des avonds weer thuisbezorgd. Het is de bedoeling, dat de klant, die in de toe komst zijn schoenen komt laten re pareren er even kan bij gaan zitten om een kopje thee te drinken; de re paratie is dan in een wip gebeurd. Deze snelheid van repareren wordt verkregen door een lopende-band- systeem. Na elke bewerking gaat de schoen naar een volgende machine. Het einde van het liedje is, dat de schoenen gepoetst en wel weer aan getrokken kunnen worden. Wethouder Van Schaik was in zijn kort openingwoord vol lof voor het initiatief van de heer W. van Kam penhout. De mooie werkplaats, licht en luchtig door het vele glas, moet ieders bewondering wekken. Na een dankwoord van de heer W. van Kam penhout werd een rondgang door het nieuwe pand gemaakt. Onder de aan wezigen bevond zich o.a. de onder voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de heer C. F. Meerpoel. GEREFORMEERDE KERK HOEK SURINAMESTRAAT In verband met de voorgenomen bouw van een Gereformeerde Kerk c.a. heeft de Kerkeraad der Gere formeerde Kerk Leiden van de ge meente te koop gevraagd een per ceel bouwterrein, groot ongeveer 1.190 m2, gelegen aan de Curagao- straat, hoek Surinamestraat. Leidse agenda Slechte waterafvoer Aangezien op de sportvelden in de Kikkerpolder wateroverlast is ge constateerd, heeft de Nederlandse Heide Maatschappij op verzoek van de Sportstichting een onderzoek in gesteld naar de oorzaken daarvan. In haar ter zake uitgebracht rapport komt de maatschappij tot de conclu sie, dat de wateroverlast een gevolg is van de zeer slechte doorlaatbaar heid van de grond rondom de drains en de te grote drainafstand. De wa teroverlast kan volgens de maat schappij worden voorkomen door het achterwege laten van infiltratie, het bijleggen van drains, alsmede het blootleggen van de bestaande drai nage en het verwijderen van de oude zodegrond. De kosten van een en ander worden begroot op 9.350 in totaal. Burgerlijke Stand Geboren: Dirkje dr van K. G. Schuitemaker en A. van der Bent; Istvan Adrianus Gerardus zn van J. Schuitemaker en E. Jansen; Wilhel- mina Maria dr van C. W. Uijlenbroek en M. A. T. Bik; Margrietha dr van A. Overduin en M. Gijsman; Paul Rudolf zn van L. H. J. Scheeren en B. E. A. Vasen; Johnny zn van J. W. Schlagwein en A. Smits; Frederik Jan zn van K. F. A. Droog en K. van der Bent; Yvonne Jacqueline Maria dr van H. J. M. Pols en M. H. H. Meijer; Astrid dr van B. J. van oKo- peren en S. Kanbier; Arnoldus zn van A. Zonderop en L. E. de Jong; Jacomina Suzanna dr van W. Zwik- ker en S. Broerse; Karina Christina dr van A. P. de Gouw en T. V. Ger- ke; Ferdinand Michiel zn van T. W. Pet en C. W. Snoeker; Cornelis zn van D- Heemskerk en W. Schone- veld; Ronny Wouter Antonius zn van W. C. Beugelsdijk en J. de Wit; Jo hannes Leonardus zn van J. L. Stok- huijzen en H. Grotenhuis; Helena Ma thilda dr van J. P. de Graaf en H. M. van Haarlem; Adrianus zn van A. Pardon en J. Disseveld; Antonia Johanna dr van .J. van Rijn en A. J Kroesemeijer; Arij zn van A. in 't Veld en F. van der Kuij; Karen Elizabeth dr van A. Bijl en E. C Slack; Adrianus zn van J. Schild- meijer en E. van Veen; Henricus Theodorus zn van A. M. M. Turnhout en D. van der Zwart. Overleden: M. W. van der Voort 1 dag, dochter; G. van Ommering 68 jr, man; M. M. Collewijn 75 jr, wed. van C. J. A. Spithoven; D. J. de Haas 73 jr, man; M. A. Strijk 70 jr, wed. van I. van Houten; H. Brandt 58 jr. man; C. Rol 57 jr, man: J. Pijn. aker 63 jr, echtgenote van G. de Jong; C van den Nieuwendijk 60 jr, man. VOETBALLENDE ZANGERTJES VAN ST PETRUSKFRK WONNEN BEKER Gistermiddag is de wedstrijd tussen de voetballers van het zangkoor, van de misdienaars en van de jongens van de Elisabethspenning allemaal van de Petrus-parochie gespeeld. De eerste wedstrijd speelden de jongens van het zangkoor tegen de jongens van de Elisabethspenning. Dat werd een 30 nederlaag voor de Elisabethspenning. Na deze wedstrijd moesten de jon gens van de Elisabethspenning tegen de misdienaars spelen. Ook deze wed. strijd liep voor de „Elisabethspen- ning-jongens", ook wel „leeuwen" genoemd, niet goed af (40). Daarna speelden de misdienaars tegen de koorzangers. De zangertjes pakten de zaken weer flink aan en klopten de misdienaars met 30. Kapelaan Truijens had een beker gekocht en kapelaan De Jong reikte de beker aan zijn naamgenoot Hans de Jong over. Daarna werd iedereen van een ijsje voorzien. Dit was het einde van de middag waarbij de koorzan gers zo als altijd de overwinning ver diend hadden. W. HETTINGA, De Sitterlaan 43, Leiden. APOTHEKERSDIENSTEN STEM VAN BOVEN WELKE MERKWAARDIGE voor- delen het varen met een ballon oplevert vertelde ons gisteravond de heer Koen Jansen uit Voorhout, be kend gezagvoerder, die zondag aan staande van het Schuttersveld te Lei den op zal stijgen met de ballon Oxy- genium. Onlangs voer hij met zijn ballon over een kerk in Bergen waar een timmerman geacht werd werkzaam heden uit te voeren. „Geacht werd" want de man was buiten zicht van alle superieuren en andere belangstellenden boven op dak in slaap gesukkeld en genoot van een verkwikkende siësta. Tot Koen Jansen er met zijn ballon boven kwam en luid riep: „luilak wil je wel eens gauw aan je werk gaan". De man is spoorslags aan het timme ren geslagen, maar hij heeft het echt nooit begrepen hoe plotseling een stem uit de hoogte hem tot grotere inspanning kon vermanen. Misschien heeft hy het uiteindelijk op zijn en gelbewaarder gehouden. Een zelfde vermanende stem heeft ook wel eens tot een vrijend paartje op de Veluwe geklonken. Maar dat is een ander, wat gecompliceerder verhaal. Oplossing no. 510. Horizontaal: 1. gave, 4. dl, 6. kilo, 7. poon, 9. ar, 10. opa, 12. on, 13. Socrates, 16. ed, 17. i.e., 19. kleverig, 22. er, 23. een, 24. de, 25. maal, 27. ceel, 29. ma, 30. gene. Verticaal: 1. giro, 2. al, 3. voordeel, 4. do, 5. loos, 6. kast, 7. patience, 8. nn, 11. pa, 14. cel, 15. eer, 18. egel, 19. kram, 20. V.E., 21. idee, 22. Em, 26. Aa, 28. en. No. 511. Horizontaal: 1. verlegen heid (figuurlijk), 4. bezigheid tot ontspanning, 7. zeehond, 8. harde rots, 9. wel, 11. stad in Frankrijk, 14. bloeiwijze, 15. lijdzaam, 19. stad in Arabië, 20. onbep. voornaamw., 21. vaarwel, 22. tweetal, 23. boom. Verticaal: 1. meisjesnaam, 2. drie tal, 3. zangstem, 5. vreemde munt, 6. leeg, 9. deftiger dan reeds, 10. voor voegsel, 12. stuk hout,'13. slaapt men op, 15. zwemvogel, 16. moeder van Castor en Pollux, 17. kneep, 18. zoon van Jacob. Oplossing morgenavond. Namens het Jongeren-kontakt DONDERDAG 9 JUNI Jongerenkontakt Groep F, Open- TON v. d. VELDEN Gespreksavond, 8 uur n.m. in de Ro- p. HERMAN HAGEN o.fjn. manuszaal. nog doen opgeven. Formulieren voor inschrijving zijn te verkrijgen bij de heer J. van Zijp, Haarlemmerstr. 279. Autobezitters worden vriendelijk uitgenodigd hulp te verlenen bij het vervoer der zieken 's morgens tussen 8 en 9.30 naar de kerk en 's middags tussen 4 en 6 uur weer naar huis Men wordt verzocht zich voor deze liefde-dienst op te geven vóór 15 juni, bi: de heer O. A. M. Langezaal, Nieu we Rijn 93, tel- 20684. Het comité van voorbereiding is reeds dankbaar gestemd voor alle hulp in geld, stoffelijke gaven en dienstbetoon en hoopt op de mede werking van alle gezonden (die ook wel eens ziek kunnen worden!) Opgaven iot en mei 15 juni Het ziekentriduum, dat op 22. j£3 en 24 juni weer gehouden zal worden in de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart en St. Jozef aan de Herensin gel mag zich opnieuw in grote be langstelling verheugen. Gelijk reeds eerder medegedeeld zal mgr Buis op de tweede dag een pontificale H. Mis opdragen en op de derde dag het slui tingslof verrichten. Tot en met 15 juni kunnen zieken, die het triduum willen bijwonen, zich Wat lezers schrijven KINDEREN IN NOOD OP DE ZOETERWOUDSE SINGEL Leiden, 8 juni 1960 Mag ik een klein plaatsje in uw veelgelezen blad? Vanmorgen kreeg ik de schrik van m'n leven, doordat een kleine peuter van ongeveer 3 jaar zich midden op de rijweg bevond en een auto nader de. De bestuurder had niet kunnen helpen, als hij de kleine jongen had aangereden. Het kind dat daar geheel alleen rondwandelde, zonder enig toezicht, lag heel trouwhartig z'n knuistje in m'n hand en ging gewoon met me mee. Ik kreeg er geen woord uit, waardoor ik h_>t kind niet naar huis kon brengen. Ik geloof wel, dat de moeder van dit keurig verzorgde jongetje 't druk heeft. Maar is het nu niet onverant woordelijk om zó weinig op zo'n kleine jongen te letten? Moeten die moeders zioh noch verwonderen, als ze door haar kinderen heen komen op deze manier? Vooral met het oog op de a.s. va kantie schrijf ik deze regels. Dit kindje is verder door oom politie agent verzorgd en ik hoop toch, dat de moeder niet te lang in angst heeft gezeten. Met dank voor de plaatsing. Uw abonné Eindelijk TOT ONS PLEZIER heeft de leger. leiding eindelijk gezien uit welke hoek de wind waait, en waar Abra ham zijn mostert pleegt te halen. Voorbeeldig gedrag van militairen wordt minstens met een goede aan tekening op een feestelijke lijst be loond. Van de militairen wordt ver wacht, dat zij het rapport met goede aantekeningen trots aan hun werkge vers zullen tonen Maar we geloven dat het getal belangstellende liedeq aanmerkelijk uitgebreid zal worden. Wat te denken van tante Lena, die toch ook graag wil weten hoe het haar lievelings-neef in 's konings wapenrok gegaan is en die de lijst zeker belangstellend door haar eier- brilletje zal bestuderen, tot zij ge roerd naar haar beurs grijpt en er een kwartje uit opdiept. Misschien kan opa zich tot een gul den opwerken, en wellicht voelt peet oom, dat hij er beneden het tientje niet onderuit komt. Jammer, dat de berichten ons nog in het onzekere laten over het wan neer van deze vaderlijke schouder klopjes. Het is moeilijk hiervoor maatsta ven te geven zegt de legerleiding, maar dat vinden we flauw. Jan Sol daat moet weten waar hij aan toe is Hij wil gerust de latrine schoonma ken, maar moet ook wéten, dat het wat oplevert. De synagoge van de Nederlands Is raëlische gemeente te Leiden, aan het Levendaal 16, is vermeld op de voor lopige lijst der Nederlandse Monu menten van Geschiedenis en Kunst. Het gebouw vertoont ernstige gebre ken. Enige daarvan waren van dien aard, dat voor de openbare veilig heid werd gevreesd, in verband waar mede onmiddellijk voorzieningen moesten worden getroffen, waaron der het vervangen van enkele houten stijlen door betonnen kolommen, net aanbrengen van ankers en het her stellen van het dak. Deze werkzaamheden zijn in over leg met de rijksdienst voor de monu mentenzorg en de dienst van gemeen tewerken uitgevoerd. De kosten daar van hebben f 3.212,90 bedragen. Ter voltooiing van de restauratie annex herstel dienen thans aan de gevels aan de Korevaarstraat en het Levendaal de volgende werkzaamhe den te worden verricht: het dichten van de aanwezige scheuren, het ver vangen van de valse stenen en het opnieuw voegen van het metselwerk. Voorts zullen voorzieningen worden getroffen aan enige houten stijlen en de buitenramen. De kosten dezer werkzaamheden worden begroot op f 5.788,De totale restauratiekosten zullen dus naar raming f3.212,90 4- f 5.788,— f 9-000,90 of rond f 9.000 bedragen. Leidse Univers*f*»?t Geslaagd voor het cand.ex. F Wis- en Natuurkunde de heer J. D. M. Wisse te Leiden. Laatste Berichten Heldere vuurbol waargenomen Gisteravond omstreeks 10 minuten voor half twaalf is door velen in Ne derland een heldere vuurbol waar genomen. De vuurbol was enkele seconden zichtbaar en verspreidde volgens enkele waarnemers een hel- dei blauwachtig licht, dat volgens sommigen Helderder was dan de volle maan. Hij werd gevolg door een staart van vele kilometers lengte. De sterrewacht te Utrecht vraagt aan personen, die het verschijnsel nauwkeurig hebben gezien, een ver slagje per briefkaart te willen zen den aan de sterrenwacht te Utrecht en daarin o.a. te vermelden in welke richting men begin- en eindpunt zag en op welke hoogte in graden boven de horizon, voorts gedurende hoeveel seconden het verschijnsel zichtbaar was en hoe helder het was in verge lijking met de volle maan. Medede lingen over kleur en omvang worden op prijs gesteld. De verongelukte piloot is de 21-ja- rige beroeps-sergeant-vlieger A- A. Fikkert van de vliegbasis Deelen, af komstig uit Almelo. Hij was onge huwd. DE TOESTAND VAN DE PRINS De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: „De behandelende geneeshe ren van Z.K.H. de Prins hebben mee gedeeld dat de temperatuur heden morgen normaal was. Indien dit zo blijft mag verwacht worden dat de Prins tegen het einde van de week naar Soestdijk zal mogen terugke ren". DE COLORADOKEVERS. Het koelere weer en de verander de windrichting hebben nu wel on geveer een einde gemaakt aan de in vasie van coloradokevers langs de Nederlandse kust, zo meent men bij de plantenziektenkundige dienst te Wageningen. Verwacht wordt dat er nog maar heel weinig zullen worden aangetroffen. Aan het Scheveningse strand, zo vernemen wij van de gemeente 's-Gravenhage, werden met het hoog water van gistermiddag nog enige duizenden kevers gevonden. Vandaag zoekt een zeventig man sterke ploeg van de Haagse plantsoenendienst het strand af. Mochten er toch nog meer kevers aankomen dan op grond van de weersomstandigheden verwacht wordt, dan is het mogelijk dat mor gen klasser schoolkinderen bij de bestrijding worden ingeschakeld, zo als dat ook in het verleden is ge beurd. In Arnhem is vandaag een 13-ja- rig meisje gedood door een vallende boomtak. Het meisje W .J M Brou wer stond in een voortuin in de Da Costastraat naar het vellen van een boom te kijken, toen een juist afge zaagde tak losschoot en haar trof Zij was vrijwel onmiddellijk dood. DRIE BOERDERIJEN IN WASPIK AFGEBRAND Te Waspik heeft een brand, die vanmorgen door nog onbekende oor zaak is begonnen rond het middag uur drie kapitale boerderijen geheel in de as gelegd. Toen 't vuur oversloeg van de boer derij van A- Kamp in de beneden- Kerkstr. naar die van de fam. Zeil- mans en Wouters, werden de brand weren van Tilburg en Kapelle te hulp geroepen. Ook deze konden ech ter niet verhoeden, dat de branden de gebouwen met hun inhoud geheel verloren gingen. Enkele andere gebouwen in de omgeving liepen waterschade op. LEIDERDORP Leiderdorpse Harmonie op con cours De Leiderdorpse Harmonie kapel heeft 2e Pinksterdag deelge nomen aan een muziekconcours te De Bilt. Voor de aanvang werden de voorzitter, de heer v. Wijck en de directeur, de heer Boelhouwer en diens echtgenote op het Raadhuis door de burgemeester, in aanwezig heid van de Raad, ontvangen. De Harmonie kwam uit in de 2e afde ling en behaalde een derde prijs. De drumband nam deel aan de mars wedstrijden echter buiten mededin ging in verband met de korte voor bereidingstijd. Opbre?ist collecte De hier ter plaatse gehouden collecte voor het Diaconessenhuis heeft opgebracht f321,52. Geboren: Hendrik zn van H. van Laar en G. van Houten; Wilhelmina Antonia Maria dr van R. M. Turk en W. A. van den Hoek. NOORDWIJKERHOUT Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur zijn in de zanderij nabij de Ruigen hoek onder Noordwijkerhout twee Limburgse jongens verdronken. Het waren de 20-jarige H. Hulzebos uit Gulpen en de 16-jarige J. H. Muij- zers uit Wijlre, die bij kennissen aan de Delfweg logeerden. Hoewel zij niet konden zwemmen waren zij met een derde vriend in het gevaarlijke zwemwater gaan ba den. Een der jongens geraakte in het ter plaatse ongeveer twee meter die pe water in moeilijkheden en bij zijn pogingen om hulp te bieden is ook de tweede Limburgse jongen ver dronken. De in de omgeving aanwezige zwemmers bemerkten te laat wat er gebeurde. Nog geruime tijd is tever geefs getracht bij de slachtoffers de levensgeesten weer op te wekken. Opnieuw is gebleken, dat het ba den in de zanderijen, zowel bij de Ruigenhoek als bij het dorp Noord wijkerhout voor niet-zwemmers le vensgevaarlijk is, omdat de bodem diepte zeer ongelijk is.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2