MURGUPA Géén telefoon voor radio „Veronka" Het wordt geriefelijk La Courtine in 's Werelds grooisie oorlogsschip maakte aanvaring Catherina Valente te laat in Blokker Voetganger door motor gegrepen VRIJDAG 27 MEI 1960 HE I.E1DSP COURANT PAGINA tl Door DU-NY géén transpirerende han den en voeten meer. Een uitkomst voor velen. De juridisch adviseur van degenen, die betrokken zijn bij radio „Vero nica", mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag, heeft de P.T.T. verzocht, de „Veronica" weer toe te laten tot het radiotelefonieverkeer via Scheve- ningen-radio. Op 8 mei j.I. werd de „Veronica" daarvan uitgesloten om dat haar omroepuitzendingen het openbaar radiotelefonieverkeer van Scheveningen-radio ernstig stoorden. De directeur-generaal van de PTT heeft aan mr. Klaassen geantwoord, dat, hoewel deze storing zich op het ogenblik niet meer voordoet, hem nu weer klachten hebben bereikt van ernstige storingen in het radiover keer van een andere van vitaal be lang zijnde dienst, (welke dienst die is, wilde de PTT niet zegen, aldus mr. Klaassen). De directeur-generaal deelde mede, geen aanleiding te zien de „Veroni ca" tot het openbaar radiotelefonie verkeer via het Rijkskuststation Scheveningen-radio toe te laten, zo lang erkende radiodiensten storing van de omroepuitzendingen van de „Veronica" ondervinden. Tenslotte merkte hij in zijn brief aan mr. Klaas sen nog op, dat ten aanzien van de ondervonden storingen „de nodige stappen bij de betreffende buiten landse administratie zijn gedaan" (hiermede wordt bedoeld bij de daar voor in aanmerking komende instan tie in het land waar het schip gere gistreerd staat: Panama). Van de weigering tot toelating in het radiotelefonieverkeer kan men krachtens de telegraaf- en telefonie wet in beroep gaan bij de minister van verkeer en waterstaat en dit zul len, aldus mr. Klaassen, de belang hebbenden op korte termijn doen. Wlereldvrïjgezellendag Enkele honderden vrijgezellen heb ben gistermiddag in Utrecht de we reldvrijg.ezellendag gevierd. Tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse vrijgezellenbond heeft de voorzitter van de landelijke woon ruimte-commissie, de heer E. J. van Spankeren, gepleit voor betere huis vestingsmogelijkheden voor vrijge zellen. Hij acht het van belang dat de vrij gezellen niet in speciale flats gese pareerd worden van andere groepen, maar in woonblokken worden op genomen, waarin ook kinderrijke ge zinnen, bejaarden e.d. wonen. In de minister voor maatschappelijk werk, mej. M. A. M. Klompé, die, aldus de heer Van Spankeren uit eigen erva ring weet wat het betekent, vrijgezel te zijn, vinden de Nederlandse vrij gezellen een goede pleitbezorgster bij de regering. Hierin wordt* ze-ge steund door de secretaris-generaal van het ministerie van justitie, die zich thans ook bij de bond heeft aangesloten. De heer Van Spankeren adviseerde de bond van vrijgezellen, een beroep te doen op de nationale woningraad om de woningbouwverenigingen er op te wijzen, de bouw in de gemeen ten ook af te stemmen op de behoefte van de vrijgezellen. De heer C. G. van As, voorzitter van de afdeling Den Haag van de Nederlandse Vrijgezellenbond rele veerde hetgeen de bond in de afge lopen zeven jaar heeft bereikt. Maar er wordt volgens hem nog te weinig met de vrijgezellen rekening, gehou den bij pensioenregelingen, zieken fondspremies e.d. Ook acht hij het onjuist dat de vrijgezellen mee gaan betalen aan de kinderbijslagpremies en de weduwen- en wezenwet-pre mies. De soms hoge kamerhuur, die de vrijgezellen in rekening wordt ge bracht, heeft de volle aandacht van het hoofdbestuur van de bond, zo zei de heer Van As, die het voorts onredelijk vindt, dat soms kamerhu ren van meer dan honderd gulden worden betaald. De honderden dames- en heren vrijgezellen amuseerden zich 's mid dags met een cabaretprogramma dat afgesloten werd met een bal. Met DU-NY dubbel zo schoon Was U éénmaal met DU-NY en beleef de sensatie van dubbel zo schoon te zijn Geen spoortje overtollig vet- vuil- of kalkaanslag blijft achter in de huidporièn. U voelt het. de huid tintelt van leven U ziet het. een watje met alcohol over de pas gewassen hals gestreken blijft wit en dat bereikt U nooit met een andere zeep Ja. baadt U deze week eens met DU-NY en onderga de sensatie van deze zeep- loze toiletzeep. DU-NY bespaart werk, want boorden en manchetten blij ven dubbel zo lang schoon. DU-NY de „zeep- loze zeep" neutraal en alkalivrij, is ook ideaal als haarwas middel. Bijt niet in de ogen. DU-NY vormt geen kalkzeep en laat dus geen vieze, vettige Twee divisies van het Nederlandse leger, met een gezamenlijke sterkte van bijna 28 000 man, zullen, evenals verleden jaar, binnenkort naar de oefenterreinen van La Courtine, in het Franse departement Creuse, ver trekken. Vier brigades zullen deze zomer achtereenvolgens in de omgeving van La Courtine oefenen. De eerste een heden komen aldaar 26 juni a.s. aan. De eigenlijke oefeningen beginnen acht juli en duren dan ononderbro ken tot 31 oktober voort. De materiële omstandigheden in de kampementen van La Courtine, die verleden jaar reeds aanzienlijk werden verbeterd, worden dit jaar nog beter, opdat het mogelijk zal zijn er verscheidene duizenden mili tairen op gerieflijke wijze te huis vesten. A.F.P. verneemt in Parijs van ge zaghebbende zijde, dat Nederland en Frankrijk op 't punt staan een over eenkomst te sluiten /oor het gebruik van de kampementen van La Cour tine voor de tijd van vijf jaar. Vol gens dit akkoord zou het Nederland se leger elk jaar gedurende drie en een halve maand de beschikking over deze kampementen kragen. A.F.P. meldt voorts nog, dat Ne derland, volgens de nieuwe overeen komst, de helft van de kosten van instandhouding der kampementen van La Courtine zul dragen. Onfstorinobesluit voertuigen volgende week van kracht Met ingang van 2 juni a.s. zullen de eigenaars van auto's, scooters, motorfietsen en brommers moeten voldoen aan de eisen die de wet stelt ten aanzien van de ontstoring van hun voertuig, waarschuwt de AN WB. Na deze datum mag de ontste king van de verbrandingsmotor geen „hinderlijke omroepstoring" meer opwekken binnen een afstand van 10 meter van een TV toestel, aldus een „vrije vertaling" die de Toeristen bond geeft van het betreffende wets besluit. De ANWB raadt de eigenaars van bromfietsen en andere één-cilinder motoren aan, de normale bougie te voorzien van een kapje met een in gebouwd ontstoringselement. Ook kan de normale bougie vervangen worden door een type met ingebouw de weerstand. Bij meercilindermotoren zonder stroomverdeler moet men elke cilin der Yoorzien van een dergelijke bou gie of ontstoringskap. Tijdens montagewerkzaamheden bij de sintelfabriek 2 van de Hoog ovens in IJmuiden heeft de 55-jarige constructiewerker van de firma Gus to uit Schiedam, de heer H. J. W. van Riel uit Rotterdam, woensdag de slinger van een lier tegen het hoofd gekregen. De man liep ernstige ver wondingen op en is vrijwel terstond overleden. Woensdagavond is brand uitgebro ken in een der loodsen van de stro- hulzenfabriek „Asten Strawworks" in Asten (N.-Br.). Met behulp van een nevelspuit, slangen op de water leiding en autospuiten slaagde men er in de fabriek te redden. De grote loodsen met een opper vlakte van 2500 m2 brandden echter geheel uit. Enkele gevels stortten in. Zeshonderdduizend kg stro er enke le tonnen ..ulzen gingen verloren. Voorts werden ook enkele vracht wagens, een tractor, een transport band, een persmachine en een snij machine vernield. De schade be draagt minstens vier ton. Het be drijf is tegen brandschade verzekerd. Goedennacht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ichias, hoofd- en zenuwpijnen, reemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt U heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. (Advertentie) Het grootste oorlogsschip ter wereld, het zestigduizend ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Saratoga", Is op weg van de Amerikaanse marinebasis Norfolk in Virginia, naar Mayport in Florida, in aanvaring geko men met het Westduitse koopvaardijschip „Berndt Leon hardt". Beide schepen zoude grote schade hebben opge lopen, er zijn geen mensenlevens te betreuren. Dit is een foto van de reus „Saratoga". Gisteravond is het Vierdaagse Blok ker-festival begonnen met het optre den van Catharina Valente en het or kest van Eddie de Latte. De Duitse ster zou om kwart voor zeven aan de grens van het dorp door burgemees ter Essing, wiens zoon het festival organiseert, worden verwelkomd. Daarna zou zij, in optocht, met de KLM-harmonie voorop in een open sportwagen door het dorp worden ge reden. De intocht werd precies twee uur vertraagd aangezien Catharina Valente bij haar vertrek van de AVRO-landdag in Apeldoorn, waar zij 's middags zong, langdurig opont houd had gekregen. In de Blokkerse veilinghal, der traditie getrouw ge meubileerd met behulp van fruit kistjes, kortte men zich de tijd met de Zaanse band, de Micro-Solisten. Om streeks tien uur verscheen het orkest van Eddie de Latte op het podium en een half uur later klonk het eerste liedje van Catharina Valente. Circa 2500, meest jonge, bezoekers, die zich tot dit tijdstip zeer gedisciplineerd hadden gedragen, toonden veel en thousiasme. Het concert werd ver lengd. De 82-jarige landbouwer G. W. Huiskamp is woensdag overleden als gevolg van verwondingen die hij had opgelopen doordat een op hol gesla gen paard hem meesleurde. Het paard is vermoedelijk gaan draven, toen de heer Huiskamp op een zand weg in de buurtschap Het Woold op de kar wilde klimmen en daarbij struikelde. Hij werd toen een eind over de ongelijke weg meegesleurd. Zijn vliegtuig mocht wel landen Kok pleegde 68 inbraken Zes jaar geëist De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft woensdag te gen de 37-jarige kok P. H. zonder vaste woon- of verblijfplaats aan wie drie inbraken in Aerdenhout waren tenlaste gelegd, maar die verdacht wordt in de laatste maanden van het vorig jaar 68 inbraken te hebben ge pleegd in westelijke Nederland, een gevangenisstraf van zes jaar benevens een voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering gevorderd. H. stond bekend als de „tegelman" en opereerde in villawijken onder meer in Amsterdam, Bloemendaal, het Gooi, Hoorn, Heemstede en en kele plaatsen in Zuid-Holland. Als de man geconstateerd had, dat de bewoners niet thuis waren nam hij een tegel uit een trottoir en wierp die door het raam. Dan kroop hij naar binnen en nam goederen weg, speciaal sieraden en juwelen. De officier van justitie zei onder meer, dat de waarde van het gestole- ne van de 68 inbraken op ongeveer 60.000 geschat kan worden. Uitspraak 7 juni. TWEE DODEN IN HET VERKEER. Op de rijksweg tussen Almelo en Hengelo is woensdag de bromfietsr K. Boes aangereden door een perso nenauto uit Enschede. Bij de botsing werd zijn achtjarig buurjongetje B. Druif tegen de weg geslingerd en do delijk gewond. De heer B. is met ern stige verwondingen opgenomen in het Julianaziekenhuis in Hengelo. In ditzelfde ziekenhuis is overle den de 73-jarige mevr. A. J. Nijen- kampSchepers, die dinsdag door een auto werd aangereden op de rijksweg HengeloDelden. De auto reed mevrouw N. aan toen zij per fiets de rijksweg overstak. De premier van Malakka, Z.E. Toenkoe Abdoel Rahman, is woensdagavond voor een officieel bezoek aan Neder land op Schiphol aangekomen. De foto toont hem bij het passeren van de ere-wacht met prof. dr. J. E. de Quay, de Nederlandse eerste minister die op het vlieg veld aanwezig was om zijn ambtsgenoot te begroeten. PRUS BACONVARKENS LAGER. Gezien de daling van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor bacon- varkens met ingang van maandag 30 mei a.s. met 8 cent per kg. te verla gen. Dientengevolge zal met ingang van deze datum voor baconvarkens van 63 t.m. 70 kg. in de kwaliteitsklas sen 1 t.m. 4 een prijs gelden van resp. ƒ2.05, ƒ2.02, ƒ1.98 en ƒ1.94 per kg. koud geslacht gewicht. Twee doden, een ernstig gewonde Bij een verkeersongeluk op de Ro zengracht in Amsterdam zijn woens dagavond twee personen om het le ven gekomen. Een voetganger werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien over zes, ter hoogte van de kath. kerk. Een grote verkeersstroom be woog zich in de richting van Am sterdam-west. Een voetganger, die de weg wilde oversteken, zag plot seling een opening in de file. Hij trachtte naar de overkant te lopen, maar werd door een uit de stad ko mende motor gegrepen. De motorrij der verloor de macht over het stuur en botste hierna tegen een uit de andere richting komende auto. De bestuurder van de motor, de 20-ja rige dienstpl. soldaat G. Talsma, en zijn duopassagiere, de 16-jarige mej. E. Pastoor, kwamen beiden met het hoofd op de motorkap van de auto terecht. Mej. Pastoor was op slag dood, Talsma overleed korte tijd la ter. De voetganger, de 23-jarige T. M. Beekema, liep ernstige verwon dingen op. Hij is naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. AMSTERDAM KIEST ANDER GAS. B. en w. van Amsterdam vragen de BMHW raad een krediet van 5.2 miljoen gul- i I den voor het doen bouwen van een kraakgasinstallatie op het terrein I van de Zuidergasfabriek, bestemd Hl Ml j wF voor het omvormen van gasvormige wj I SjL of vloeibare grondstoffen tot stads- kBo9l gas. De koolgasproduktie is in de Br JÉ- 1 IfcBSft&ff.jW v. .BSÉ'-'.r.*! Wester- en wordt in de Zuidergasfa- j|y JStr&ïm* briek stopgezet, mede als gevolg van ""W i gaslevering door de hoogovens. Niet- 1 temin zal de totaal beschikbare hoe- W veelheid gas aangevuld moeten wor- Jt* f den door eigen produktie, gebaseerd Ww' yWg jF 1 W op andere grondstoffen dan kolen of jX cokes. Met andere grondstoffen kan vs. 9 namelijk goedkoper stadsgas worden TBf A geproduceerd. Hoe de keuze van deze /BW. 1 nieuwe grondstoffen ook zal uitval- m ."JtJ len, aan het bouwen van een omvor- rm mingsinstallatie op het terrein van de |||i| T m Zuidergasfabriek te ontko- j^H zwemmen de Maas is woensdag in Gronsveld de 10-ja- rige B. Maturbongs verdronken. Het >-.. gjffe stoffelijk overschot is enige uren na f het ongeluk geborgen. De jongen woonde in het Ambonnezenkamp Een beeld van de verkiezingen die in Belgisch Kongo zijn gehouden. De ter plaatse. foto is gemaakt in Leopolds tad, waar de Abako ruime winst boekte. Pleisterwerk repareren?# van Ceta-Bever (Advertentie) Onbevoegde leer ld achten oik bij het Ulo Minister Cals van O. K. en W. heeft woendag in de Tweede Kamer „met bezwaard gemoed" zoals hij het uitdrukte een wetsontwerp inge diend tot het nemen van noodmaat regelen ter bestrijding van he nijpend gebrek aan krachten bij het uitge breid lager onderwijs. Voor telkens een jaar en uiterlijk tot 1964 zullen onbevoegde leerkrachten worden toe gelaten. De minister verwachtte, dat slechts enkele tientallen onbevoegden zich zullen aanmelden. Vooral de grote gemeenten hadden gevraagd om aan vulling door niet-bevoegde leerkrach ten. Hij betoogde voorts, dat niet ge vreesd behoeft te worden voor de de valuatie van het Ulo of van de on derwijzersstand. In overleg met de minister va» Oorlog zal worden ge tracht, meer uitstel van militaire dienst te krijgen voor onderwijzers. De fiscale positie der gehuwde on derwijzeres zal bij de komende be lastingherziening een punt van be spreking uitmaken. Spelenderwijs raakten woens dagmiddag twee kinderen van de familie Pruyn aan de Bakelseweg te Helmond in de rivier de Aa te wa ter. Hoewel direkt voorbijgangers te hulp snelden, bleken bij de drieja rige Rudolf de levensgeesten reed- te zijn geweken. De tweejarige René, die te water was gegaan om zijn broertje de hand te reiken, werd la ter gered door de 18-jarige schilde Bernst, die de drejmes was nage sprongen. Zwart goud voor een vrij Kongo

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11