De Gouden Ciskei Officiële nieuwsgierigheid naar allerlei privé-aangelegenheden De KAJ heelt juniorenstatus gereed ROMEINEN, GRIEKEN EN EGYPTENAREN HIELDEN REEDS VOLKSTELLINGEN MAANDAG 23 MEI 1960 DE LEIDSE COURAN1 PAGINA 10 11 KA JOTTERS NAAR NOORD-RHODESIA „Wij zijn zover, dat de inhouds- bepaling en beargumentering van 'n juniorenstatus voor de werkende jongeren gereed is. Deze zal binnen kort aan het nationaal verbond van de KAB worden verstrekt met het verzoek om al het mogelijke te doen om tot het realiseren van de junio renstatus te komen". Dit deelde de voorzitter van de katholieke arbei ders jeugd, de heer Huub Larosch zondag op de nationale raadsverga dering van de KAJ in huize Bergen te Vught mede. Voor dezelfde groep van jongeren, waarvoor getracht wordt een junio renstatus te realiseren, vroeg de heer Larosch zich af of in verband met de plannen tot verkorting van de werkweek voldoende met het jeug dig zijn van deze jongeren rekening wordt gehouden. Volgens hem houdt een verkorting van de werkweek te vens een verlenging van de overige werkdagen in, waardoor het avond onderwijs, de vrije tijd en het jeugd werk voor de werkende jongeren wel eens in gedrang zouden kunnen ko men. In het kader van de KA J-wereld- wijd actie kon de heer Larosch me dedelen, dat op 6 juli weer 11 ka- jotters als lekenmissionarissen naar Noord-Rhodesia vertrekken. De uit zending van deze kajotters werd mo gelijk gemaakt door de diocesane bonden van de KAB van 's Herto genbosch, Utrecht en Haarlem. Ten slotte kondigde de heer Larosch aan, dat binnenkort zal worden begonnen met een 3-maandelijkse training in de meest elementaire zaken van de Kaj ottersbeweging voor groepen van 10 a 15 kajottersleiders. De heer Wim Pennings gaf aan het slot van de vergadering een over zicht van de werkzaamheden van de KAJ in de afgelopen 15 jaar. Dit ju bileum zal naast de eigen viering in de afdelingen, worden gevierd met een feestelijke bijeenkomst van alle nationale en diocesane leiders en oud-leiders van de KAJ. Tijdens de vergadering werd de heer Huub Larosch als nationaal voorzitter van de KAJ voor de vol. gende twee jaren herkozen. SLACHTOFFER VAN GAS- VERST1KKING. Zaterdagavond is in Amsterdam de 70-jarige weduwe L. U.—B in haar woning aan de Hoofdweg door gas- verstikking om het leven gekomen. Het slachtoffer werd aangetroffen voor een brandende gashaard. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de koppeling met de haardkraan niet voldoende gesloten was, waardoor een geringe hoeveelheid gas kon ont snappen. SPORT ZEVEN DODEN BIJ DRAMA VAN AIX LES BAINS Het aantal personen, die het leven verloren bij het ongeluk in Aix les Bains, waar een loopbrug over het circuit instortte op het moment, dat de racewagens aankwamen, (men zie hiervoor pag. 8), is gestegen tot ze ven. Er zijn nog 22 zwaargewonden. 99 Ik wtHÈs ut eehoormen iteifilm bei'h/e hebben een oor om de fsibcm te weken'Of we mienirnnoim mSnoeffefenêitteM/tehebben be Men mar hear te ont ploffen.Jone.- v? EIND MEI ALGEMENE VOLKSTELLING «In die dagen ging er een gebod uit van keizer Augustus. merkelijk groter en het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat het dubbel zo sterk was als het aantal vrije bur gers. Ook in de Romeinse buitenprovin cies werden op gezette tijden volks tellingen georganiseerd, in de regel met een tussentijd van veertien jaar. Evenals in het moederland waren de belastingheffing en de indeling voor de militaire dienstplicht de meest op de voorgrond tredende oogmerken. Het wordt als zeer waarschijnlijk geacht, dat de verplichting tot het vervullen van de krijgsdienst kon worden afgekocht door een bijzon dere belastingheffing. /"^EEN VAN DEZE volkstellingen is zo bekend geworden als die, waarover wordt bericht in het Bij belverhaal, dat handelt over de reis van Jozef en Maria naar Bethlehem: „In die dagen nu ging een gebod uit van keizer Augustus dat de gehele wereld moest opgeschreven wor den. Deze eerste opschrijving had plaats toen Quirinus stadhouder was over Syrië. En allen gingen op reis om zich te laten opschrijven, ieder naar zijn stad. Ook Jozef ging op uit Galilea, uit de stad Nazaret, naar Judea, naar de stad Davids, die Beth lehem heet; omdat hij uit het huis en geslacht van David was om zich te laten opschrijven met Maria, zijn verloofde die zwanger was" (Lucas 2:1). Na de ondergang van het Romein se Rijk is het houden van volkstel lingen op zo uitgebreide schaal en met een zo grote regelmatigheid in onbruik geraakt. Slechts sporadisch en dan nog maar voor beperkte ge bieden vooral in de oude stede lijke centra in Europa vernamen wij na de zestiende eeuw nog wel eens iets over tellingen van het aan tal inwoners. •TOT SLOT VAN DIT korte over- zicht van de voorgeschiedenis van de moderne volkstellingen kan nog melding vlorden gemaakt van 'n poging de bevolking van Engeland tegen het einde van de zeventiende eeuw te „beschrijven". In 1696 ver scheen in Londen een statistische studie van Gregory King, waarin hij op grond vooral van gegevens be treffende de belasting op het aantal stookplaatsen het inwonertal van zijn vaderland berekende. King be cijferde de totale bevolking van En geland voor het jaar 1689 op iets meer dan 5,5 miljoen zielen. Daar van woonden alleen in Londen 530.000 mensen, in de overige steden en marktplaatsen 870.000, terwijl in dorpen en gehuchten nog 4,1 miljoen mensen zouden hebben gewoond, 't Aantal plattelandsbewoners was dus bijna drie maal zo groot als de stede lijke bevolking. Het aantal families stelde King op ruim 1,3 miljoen. Maar onze Engelse onderzoeker deed méér: hij deelde de bevolking in naar standen en beroepsgroepen, hij maakte schattingen over de ge middelde omvang van de gezinnen in deze uiteenlopende maatschappe lijke groepen en waagde zich zelfs aan berekeningen ten aanzien van 't gemiddelde jaarinkomen van de ge zinnen. De studie van Gregory King kon uiteraard geen aanspraak ma ken op onbetwistbare nauwkeurig heid in Engeland was men even als in de andere landen in dit we relddeel nog lang niet toe aan een wetenschappelijke beoefening van de statistiek maar de resultaten van zijn berekeningen zijn niettemin van blijvende betekenis gebleven ter be oordeling van de Britse toestanden in zijn tijd. Bepaalde waarnemingen van King behoren ook nu nog tot de oogmerken van de volkstellingen van tegenwoordig, met dit grote verschil, dat nu de uitkomsten van het onder zoek veel preciezer kunnen zijn dank zij de beschikking over perfect func tionerende statistische diensten. het inwonertal veranderde regel matig, hetzij door de afval van ge biedsdelen, hetzij door veroveringen, die tot een uitbreiding van het ter ritoir leidden. Bovendien schijnt het iegel te zijn geweest, dat de belas tinginning werd verpacht, zodat het in het belang van de inners was het aantal cijnsplichtigen lager voor te stellen dan het in werkelijkheid was! QOK UIT HET OUDE GRIEKEN- LAND zijn berichten tot ons ge komen over volkstellingen. Bekend is vooral gebleven de telling die in het jaar 315 voor Chr. onder het be stuur van Demetrios van Phaleron in Athene werd gehouden. Volgens de overlevering zouden daar toen 21.000 burgers hebben gewoond en 10.000 vreemdelingen, terwijl het aantal slaven op niet minder dan 400.000 wordt gesteld. Maar latere onder zoekers hebben de uitkomsten van deze telling sterk in twijfel getrok ken. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat in het cijfer, dat betrek king heeft op het aantal echte Athe- ners, alleen de volwassenen zijn be grepen. Eenzelfde correctie zou moe ten worden worden gemaakt op het cijfer betreffende de inwoners van vreemde herkomst. Maar vooral het aantal slaven zou aanmerkelijk klei ner zijn geweest, ofschoon het eco nomisch leven toen in hoge mate van de slavenarbeid afhankelijk moet zijn geweest. De volkstellingscijfers uit twee tijdvakken van de Atheense geschie denis, die ongeveer een eeuw uit el kaar liggen, zijn in het jongste ver leden het voorwerp geweest van een nieuwe bestudering. Voor het jaar 431 voor Chr. is men daarbij geko men tot een inwonertal van ruim 315.000. Daarvan zouden 172.000 mannen, vrouwen en kinderen van Atheense oorsprong zijn geweest. Het aantal vreemdelingen moet vol gens deze herberekening 28.000 heb ben belopen, terwijl de slaven een bevolkingsgroep van 115.000 zielen zouden hebben gevormd. r\E VOLKSTELLINGEN werden in U het Romeinse Rijk om de vijf jaar gehouden. Volgens sommige schrijvers zouden zijn een navolging zijn geweest van de Griekse tellin gen, maar aan de 'andere kant wordt het mogelijk geacht, dat Egypte in dit opzicht tot voorbeeld heeft ge diend. Zoals alle uit de Oudheid be kende pogingen een duidelijk beeld te krijgen van het aantal bewoners van het land, lagen ook bij de Ro meinen vrijwel uitsluitend militaire en fiscale overwegingen aan de volkstelling ten grondslag. De re geerders hebben blijkbaar altijd de behoefte gehad te weten op hoeveel weerbare mannen zij kon reknen voor het geval een conflict met an dere landen en volken mocht ont staan. Maar het voeren van oorlogen kostte veel geld en dus was het voor de regeringen in de Oudheid van groot belang op de hoogte te komen van het vermogen hunner onderda nen, waarbij met het opleggen van belastingen rekening kon worden ge houden. Bij de Grieken en de Ro meinen was de hoogte van de be lastingplicht bovendien een maat staf voor het indelen van de be volking in verschillende standen en de toekenning van daarmee verband houdende politieke rechten. „Uw omvang is sinds 1947 iets toegenomen". Is u al eens 25 geweest?" riND MEI ZAL de dertiende algemene volkstelling in ons land worden *-■ gehouden. Misschien dat sommigen nog enige voorstelling hebben van het invullen van vragenlijsten bij vroegere volkstellingen, met name die van 1930 en 1947. Maar bij velen zal deze nieuwe volkstelling waarschijnlijk slechts weinig of geen herinneringen aan het verleden opwekken. Er zullen dan ook zeker mensen zijn, die zich met enige verwondering afvragen, waarom van officiële zijde zoveel „nieuwsgierigheid" aan de dag gelegd wordt voor zaken die nauw verband houden met wat iedereen toch wel als privé-aangelegenheden zal beschouwen. Men is er mee vertrouwd, dat. een huwelijk bij de burgerlijke stand van zijn plaats van inwoning moet worden aangegeven. En men heeft er vrede mee, dat mededeling moet worden gedaan van eventuele verhuizingen, ofschoon dat nog al eens wordt vergeten. Maar zo - zullen velen wellicht vragen - moet de overheid zich ook interesseren voor de godsdienstige ge zindheid van haar onderdanen en voor de vraag of men eigenaar dan wel huurder is van het huis, waarin men woont? Moet zij zo precies weten, welke akten of diploma's de ondervraagden bezitten? Is verder de vraag, tot welke inkomensgroep men behoort, niet een uiting van vrijmoedigheid, die misschien met enige argwaan zal worden bekeken, omdat al spoedig een verband wordt verondersteld met de werkzaamheden van de belasting- f dienst? Maar waarom dan de vragenlijsten, die eind mei huis aan huis zullen worden gebracht? gentiende eeuw op gezette tijden DE ANTWOORDEN op deze met plaats vinden, hebben in allengs veel zorgvuldigheid uitgezochte sterkere mate tot oogmerk gehad, en opgestelde vragen zullen de het regeringsbeleid nauwer te doen bouwstoffen gaan leveren voor een aansluiten bij de behoeften van land zo volledig en nauwkeurig mogelijke en volk op economisch en maat- beschrijving van ons nationale be- schappelijk gebied, vanzelfsprekend staan. Het doel van de komende binnen de grenzen van wat men volkstelling is namelijk een algemeen daaronder in de loop van de tijd inzicht te verwerven in de aard en meende te moeten verstaan, omvang van bepaalde verschijnselen, zoals de groei en de samenstelling RU DE VOLKSTELLINGEN in het van de bevolking en de daarin op- grijze verleden was daarentegen getreden wijzigingen sedert de vori- van dat sociale en economische as- ge telling. Voorts van de omvang der peet nauwelijks of geen sprake. Twee gezinnen, de vruchtbaarheid van de elementen stonden bij de volkstellin- huwelijken, de veranderingen in het gen in de oudheid steeds op de voor- economische leven en de verschui- grond: het ging om de vraag, welk vingen in de samenstelling van de deel van de bevolking als cijnsplich- beroepsbevolking. onder meer ten tig moest worden bschouwd en hoe gevolge van de industrialisatie en groot het aantal mannen was, dat de emigratie. Ook zal de komende onder de wapenen kon worden ge- volkstelling uitsluitsel moeten geven roepen. En in veel gevallen hielden over de omvang van het forensen- het onderzoek naar de belastingplicht verkeer en over de mate, waarin de en de oproep voor de militaire dienst- bevolking gebruik heeft gemaakt van vervulling nauw met elkaar verband. de verschillende vormen van alge- De oudste tellingen, waarvan in de meen vormend en vakonderwijs. Het geschiedenis melding wordt gemaakt, verkrijgen van een duidelijk inzicht zijn die in China waarvan de eerste in al deze verschijnselen is van groot omstreeks 3000 jaar voor Christus' belang voor het bedrijfsleven en we- geboorte plaats vond. Maar de ge- tenschap en, niet in de laatste plaats, gevens daarover zijn zeer schaars, voor het overheidsbeleid op tal van Iets meer weten wij van een latere gebieden zoals onderwijs, woning- telling in dat land, met name van bouw, verkeer en industrialisatie. die in het tweede jaar van onze jaar telling. Het aantal inwoners werd EEN GERUSTSTELLING voor wie toen bepaald op bijna zestig miljoen de weetgierigheid van de over- Maar in het jaar '57 na Christus was heid zou wantrouwen, mag liggen dit bevolkingscijfer teruggelopen tot in de wetenschap, dat de persoonlijke 21 miljoen tengevolge van aanhou- gegevens, die op de vragenlijsten dende oorlogen en binnenlandse worden ingvuld, naamloos worden, troebelen, die gepaard gingen met 'n zodra zij zijn geregistreerd en sta- ernstige verslechtering van de le- tistisch zijn verwerkt. Bovendien vensomstandigheden der bewoners, wordt een onbevoegde inzage of een onbevoegd gebruik van de individu- C*EN KLEINE HONDERD jaar later ele informaties uitgesloten, omdat de was 't zielental weer toegenomen functionarissen, die op de een of an- tot vijftig miljoen. Uitgangspunt van dere wijze bij de tellingswerkzaam- de tellingen was het aantal belas heden zijn betrokken, strikte geheim, tingbetalers, waarbij de gezinnen op houding is opgelegd. gemiddeld vijf leden werden gesteld. Maar deze cijfers kunnen geen aan- Dit is juist het grote verschil tus- spraak maken op nauwkeurigheid: sen de volkstellingen in ónze tijd en het Chinese grondgebied en dus die, welke reeds lang vóór ons en omstreeks het begin van onze jaar- telling werden gehouden. De tellin gen, die in de verschillende Euro- „Met die moderne machines kan ik pese landen sinds het begin der ne- niet werken". Uit de cijfers van de opeenvolgen de volkstellingen, voorzover deze zijn overgeleverd krijgt men een indruk, in welke mate de vrije bevolking toenam. Zo bleek bij de census van 131 voor Chr., dat 319.000 weerbare burgers ter beschikking stonden. Dit aantal steeg bij de volgende census, die in 125 voor Chr. werd gehouden, tot 395.000, een toeneming dus van 76.000. Maar in die tussentijd was het tot een verdeling van braaklig gende grote landerijen onder de ar me boerenbevolking gekomen, het geen in de resultaten van de laatst genoemde volkstelling duidelijk tot uiting kwam. DE EMIGRATIE, de talrijke oor logen en een tijdvak van hevige burgeroorlog hadden een ongunstige invloed op de groei van de vrije be volking van Italië. Alleen de burger oorlog moet volgens vrij ruwe schat tingen in Rome het aantal vrije bur gers met ruim 100.000 hebben ver minderd, terwijl in heel Italië 300.000 mensen in de bloedige partijstrijd het leven verloren. Volgens de volkstelling van het jaar 70 voor Chr. werden in Italië 910.000 weerbare burgers geregis treerd, hetgeen wel ongeveer zal hebben gecorrespondeerd met een totale vrije bevolking van tussen.de zes en zeven miljoen zielen. In die zelfde tijd was het aantal slaven aan-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10