ven DE ANDEREN éP Ter Aar krijgt een uitbundig festival Wie puzzelt ei* mee -■ 31 i BF54 weekelykse CRonycke Voor Laat de zon maar schijnen ZATERDAG 21 MEI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De laatste slag om de Arti-uniformen Ben (Blokker) Essing engageerde beroemde Beierse kapel Ter Aar en omgeving gaat twee dagen feestvieren. Er komt geen kermis, er is geen aubade en er wordt ook geen fancy-fair gehouden. Nee. het wordt iets, dat al het voorgaande op het gebied van gemeenschappelijke gezellig heid en plezier met stukken belooft te gaan slaan. Vanuit Blokker, waar zij tevoren hebben opgetreden in het reeds beroemd geworden Blokker Festi val van de organisator Ben Essing, komen 13 mannen en een vrouw zorgen voor de ene muzikale explosie na de ander. Het is de Oberbayern Kapelle Kolatzny uit München, een orkest, dat in Duitsland grote triomfen heeft ge vierd en dit nog steeds doet. Twee avonden is de grote hal van de groen- tenveiling „Ter Aar en Omstreken" een oord, waar een zeldzame show wordt gehouden, afgewisseld met demonstraties „Schuhplattlern". En verder lean men zich te goed doen aan allerhande dranken en spijzen; kortom, we voorspellen een uitbundigheid zoals onze streken maar zelden hebben mee gemaakt. En waarom dit alles, zult u vra gen? Welnu, het is allemaal begon nen om de uniformen van „Arti et Religioni", de wijd en zyd bekende muziekvereniging van Ter Aar. Te gen het einde van het jaar bestaat de vereniging 40 jaar en dan wil men toch wel een beetje „gekleed" voor de dag komen. Geen wonder, dat nu, nadat ongeveer drie jaren geleden het korps van nieuwe in- stumenten werd voorzien, men ook graag geüniformeerd het feestvar ken wil zij;-; Arti is het wel de gelijk waard. „We gaan het zélf verdienen" Een klein comité van Ter Aar- ders vormde zich tegen het einde van het vorig jaar om te trachten „startgeld" te verzamelen voor het bedrag dat nodig is om de 70 leden van Arti in een uniform te steken. Dit vraagt een bedrag var 11.000. Het comité werd tot ongeveer 13 man uitgebreid en thans is men zo ver, dat bijna de helft van de som is opgebracht. „En het leukste is", zo dachten de leden van het comi té, „dat ontbrekende geld zeil bij elkaar te verdienen. Het geeft ons een veel groter genoegen dan dat wij moeten aankloppen bij officiële instanties, bij de gemeente of het Anjerfonds. Nee, we gaan het zélf doen." Het is niet bij dit voornemen ge bleven en onder leiding van de voorzitter vai het comité, de heer W. M. van Tol, ging men eens pra ten met Ben Essing, de burgemees terszoon uit "Slokker, die reeds een naam heeft gevestigd met het or ganiseren van festivals mc; een in ternationale »-oep. We denken hier bij alleen al aan het optre "en van Louis Armstrong; volgende week komt Caterine Valente en speelt het orkest van de Belg Eddie de Latte. Ben Essing was meteen enthousiast voor het idee, een dergelijke gebeur tenis te organiseren in Ter .Aar. Eveneens in het kader van het Blok ker Festival speelt volgende week de Oberbayern Kapelle uit München. Nu is het gelukt, dit gezelschap en kele dagen vast te houden en over te brengen naar de veilinghal van Ter Aar. Essing voerde een gesprek met München en het was voor el kaar. Duizenden folders en raambiljetten hebben inmiddels het evenement aangekondigd. Het festival vindt te Ter Aar plaats in de hal, die een af meting heeft van 1650 vierkante me ter. Per avond - zaterdagavond 28 mei om acht uur is het eerste op treden - kunnen een 1300 personen genieten van een uitgebreid pro gramma. Het wordt beslist geen avond, wel ke alleen aan de jeugd vertier biedt, vooral ook de ouderen zullen volop kunnen proeven \an de Beiers' ge- mütlichkeit bij een glas wiin of bier. Het orkest geeft Oberlander shows en demonstreert 't originele „Schuh plattlern" - wat wij hand-knie-en- boemsadesie zouden kunnen noemen, maar dan onnavolgbaar -. Aan mu ziek is er geen gebrek en buitendien kan iedereen terecht in de V\ ein stube. aan het ijsbuffet of bij de bier tap; en te eten is er ook voldoende. De consumptie verkoop is geheel ten bate van het uniformenfonds en op dit ongedwongen feest zullen de Arti-leden allen belangeloos helpen bij het bedienen. Er zijn normale prijzen zonder bedieningsgeld. De veiling stelt het gebouw gratis ter beschikking. Accoustiek verbeterd Een belangrijke verbetering heeft de accoustiek van de hal ondergaan en een prima geluidsinstallatie staat er borg voor dat elke toon goed te beluisteren valt (niemand behoeft overigens muisstil te zijn, want dat is niet de bedoeling van een festival). Hulde ook aan het gemeentebestuur, dat voor de voorstellingen van za terdag en zondag (de tweede en laatste avond) vrijstelling van be lasting heeft verleend. We denken, dat niemand nog een arnsporing nodig heeft om de vol gende week zaterdag of zondag een kijkje in Ter Aar te gaan nemen. Het uniformen-comité heeft een uitste kend doel nagestreefd met een unieke gebeurtenis. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 32 33 34 35 36 37 38 39 |40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 55 56 57 58 59 60 S1 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 j 78 Horizontaal: 1. loon, 4 huid, 6. door twee deelbaar 9. bijwoord, 10. lelie achtig gewas, 12. stadje in Italië bij Padua, 14. oude lengtemaat, 16. faam 18. gem. in N. Brab., 20. gem. in Gel- derl. 22. elke, 24. gem. in Limb., 26. munt in Ned. (afk.), 27. opbrengst, winst, 30. rijkstelefoon (afk.), 31. kropgezwel, 32. lied, 33. spitse bek van een vogel, 35. familienaam, 36. ijverig, 38. vis, 40. doortochtgeld, 41. afgelegen, 42. muzieknoot, 43. achting 44. vreemde munt, 46. was heerser over Rusland, 48. steen, 50 levens vocht in organische lichamen, 52. telwoord, 53. voertuig, 55. algemeen kiesrecht (afk.), 57. vuurtoren, 60. rechten inbegrepen (afk.), 61. lucht bol, 63. jongensnaam, 65. bijrivier v. d. Tiber, 66. hoog bouwwerk, 69. stad in 't midden van Sicilië, 70. term bij het boksen (afk.), 71. iemand de ach ting geven welke hem toekomt, 73. denkbeeld, 75. van het teken af te herhalen (afk. in de muziek), 76. broedplaats voor vogels, 77. geit, 78. iedere. Verticaal: 1. beleefdheidsbetuiging, 2. gem. in Gelderl., 3. als 14. hor., 4. huisdieren, 5. water in Z.-H., 6. voeg woord (Fr.), 7. raam, 8. in de rich ting naar omlaag, 9. dopheide, 11. voorteken (Lat.), 13. snede, 15. jaar. getijde, 17. bekende afkorting, 19. tegenstelling van kwade 21. afkor ting van een jongensnaam, 23. kip penloop, 25. zijtak Donau, 28. bij woord, 29. stad in Italië, 31. deel van Engeland, 34. zuivelprodukt, 35. vier voetig dier, 36. troefkaart, 37. hou ten vat, 39. lopend touw tot het in korten der zeilen, 45. stad ten N. van Jeruzalem, 47. als 8 vert., 48. slot, 49. rookt men, 51. voor, 53. deel van het gelaat, 54. vaartuig 56. stuk geschut, 58. hoekpijler, 59. kant, 60. omme gang, 62. munt in China, 64. voor voegsel, 67. gewicht, 68. boom, 72. rijkstelefoon (afk.), 74. water in Friesland. De trouwe puzzelaars weten het al: ook deze week liggen weer twee (goede) oplossing op bijgaande kruis woordpuzzel. Wie een kansje wil wagen moet zijn inzending voor vrij. dagmorgen, acht uur, (doen) bezor gen aan de PUZZELREDACTIE. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. Ob, 3. wenk, 7. smak, 10. d.i., 12. dag, 14. Maarten, 16. Pan, 17. eren, 18. pater 19. port, 20. sen, 21. wen, 22. eis, 24. ere, 25. stapel, 27. teller, 29. de, 30. s.s., 32. K.E., 33. ui, 34. Vere, 36. pal, 38. riem 40. hé, 41. Cleobulus, 42. of, 43. leek, 45. rat. 46. stam, 49. nn, 50. et, 51. Sm., 53. el, 55. Petten, 58. aarden, 61. air, 62. til, 64. dra, 65. alg, 66. aker, 67. galei, 69. Made, 70. nee, 71. smalend, 73. rel, 74. Sr, 75. paar, 76. Neer, 77. N.S. Verticaal: 1. Odessa 2. baret. 4. em. 5. Napels, 6. kaan, 7. stee, 8. merite, 9. An, 10. darre, 11. intern, 13. ge nade, 15. Rt, 16. poelie, 21. we, 23. Se, 26. percent, 28. luister, 31. sport, 32. kluts, 34. vel, 35. elk 37. aba, 38. Rus, 39. mom, 44. entree, 47. aldaar, 48. spaans, 50. enigma, 52. marine, 54. engels, 56. eiker, 57. et, 59. Aa, 60. Elden, 63. laar, 64. Deen, 68. 1.1., 71. sa, 72. de. De twee gelukkigen, die vorige week de prijzen in de wacht sleep ten, zijn G. v. d. Hoeven, „Berg en Bos", Zonnbzaal, Bilthoven en mevr. H. M. v. d. Krogt-Deckers, Wiardi Beckmanstraat 8 in Leiden. Zij krij- prijzen van vijf gulden klaar ter gen zo spoedig mogelijk hun prijzen verloting onder de inzenders van 'n thuis. Eén onbescheyden vraegh: hoe staet het met de duyten? De silv'ren dubbeltjens, die moesten weg en ingeleeverd. Maer waerom, naer ick segh, moet Neêrland naer dat mooye silver fluyten? Het raeckt myn verder niet, ick had er toch niet eene, geen duyt en hadd'ick netjens opgepot. Al vind ick dan d'inleeveringh maer sot, het raeckt myn niet dat 't silver is verdweenen mits ick genoegh aen nickel maer houd oover; want och, een silver dubbeltjen is toch niet meerder weerd. En wie het cleen gedoe als grooter eert, die is met nickelgeld tevreên. Maer toch.. Welaen, genoegh daervan. In 't lieflyck SOETERWOUDE was Klaas van Rijt waerachtigh sestich jaer in dienst van eenen booterhandelaer. Sulck feest en is geen feest als niet en soude koomen de burghervaer met 't silver O.N.plackjen en Klaas van R^jt's goê wereken had geloofd, die, in de booter, het nooyt en had op 't hoofd. Hoe fier pryekt 't lint jen op syn f rack jen. In LEYDEN viel weer bronce, wylder hier veertich jaeren C. Houweling er werekte in de woL En (door de wol geverfd) wist hy, vol- geern, syn energie aen Chaeritas te paeren. DE MEYE spant de croon, want meer dan diaemanten vergaerde daer het hooghbejaerde paer Vianen en Compier af vyff en sestich jaer aen synen houwelyckscroon. Van alle kanten quamen veel wenschen in, waerby ick oock wil voeghen de myne en die van de Leydsche Crant: veel liefelycks uyt onser Heeren Hand en voor de rest des leevens: veel genoeghen! WILLEM VAN HORSTENDAEL NA HET FEEST Hij: „Onzin, het was toch een heel onschuldig gevalletje, we hebben samen wat gedanst en Zij: „Ja je hebt haast de hele avond met haar gedanstik be grijp eenvoudig niet, wat je in haar ziet. Zij is minstens vijf jaar ouder dan iken ze heeft kromme be nen, en haar haar is geverfd, dat ziet iedereen...." Het kan natuurlijk irriteren als een echtgenoot zich in gezelschap al teveel bemoeit met een andere vrouw. Misschien wekt hij zelfs on ze jaloezie op door zijn houding. maar dan doet men het best, die jaloezie te verbergen. Het is in elk geval niet ongevaarlijk, een discus sie over zijn „flirt" te beginnen als beide partijen moe en niet fris meer zijn. Moet de zaak overigens be sproken worden, dan kan men er beter eerst eens „over slapen". Poreuze vaas. Als de vaas lekt omdat ze poreus is, kan men haar met onverdund waterglas dichtstrijken. Men giet het waterglas in de droge vaas en neemt dan een penseel waarmee het waterglas tot in elke hoek kan komen; de overige vloeistof giet men dan weg. De vaas moet nu weer helemaal droog zijn voordat men haar gebruiken kan. Indien nodig, kan men de behandeling her halen. Met citroen bedruppelen. Wanneer men een citroen op ta fel legt voor hen, die bepaalde ge rechten graag met citroensap willen „kruiden", moet men een stukje gaas om een halve citroen binden om zo de pitten en het vruchtvlees tegen te houden. Zo doet men het in ieder geval in het Waldorf As toria hotel in New York, dat door zijn vooraanstaande cliënten en zijn slaatjes beroemd is. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Mei, juni, juli zijn voor de huis vrouw wel dé maanden om eens echt exclusieve gerechten te kunnen maken want allerlei middelen staan haar daarbij nu ten dienste! Bleek selderij, aubergines, asperges, peul tjes, aardbeien! Maar te lang moet ze daar ook alweer niet mee wachten. Asperges zullen wel niet veel goedkoper worden; bleekselderij b.v. is nu nog heerlijk zacht, maar wordt over enkele weken al wat harder en vooral de vroege peul tjes zijn een ware delicatesse! ZONDAG: schelp garnalenragout, gebakken hamplakken, bleeksel derij in kaassaus, aardappelen, aardbeienpudding. MAANDAG: gebakken aardappelen met uien en kaas, gemengde sla, rabarber. DINSDAG: nierbroodjes, spinazie, aardappelen, griesmeelpudding met bessensapsaus. WOENSDAG: spinaziesoep, lams- coteletten, peultjes, aardappel koekjes. DONDERDAG: gevulde aubergines, risotte, grapefruit. VRIJDAG: gestoofde vis, postelein, aardappelen, drie in de pan. ZATERDAG: vissoep, oranjesla. GEVULDE AUBERGINES 4 Aubergines worden in de leng te doorgesneden, het zaad eruit ge haald, de rest met zout bestrooid, in de koekepan in wat boter kort gebakken en in een vuurvaste schotel geschikt 100 Gr. gesneden ham, 200 gr. ge bakken champignons, 2 eidooiers, 1 lepel gehakte peterselie en 1 dL room worden dooreengemengd, de helften ermee gevuld. Tot slot een laagje geraspte kaas erover, waar na men ze in de oven een bruin korstje geeft ORANJESLA 250 Gr. gelegen kaas, 2 appelen, 2 sinaasappelen en eventueel wat fijn gesneden sla vermengd met citroensap en -rasp naar smaak, met 3 eetlepels honing en zoveel yoghurt tot een samenhangende massa is verkregen. INDANTHREN KEERT TERUG De ouderen onder ons herinne ren het zich zonder enige twijfel nog: Indanthren. Vóór de oorlog een vertrouwde aanduiding en af beelding in iedere textielzaak. In- dathren immers was het over de gehele wereld gekende merk, dat de absolute licht-, was- en weerecht heid van geverfde stoffen garan deerde een verfmethode, zó goed, dat licht en zon geen invloed op de kleur kunnen hebben. Dit Indanthren keert nu terug. Na de oorlog maakte de textielindustrie een stormachtige ontwikkeling door Veel oude en vertrouwde begrip pen verdwenen of maakten plaats voor nieuwe, :ntussen al lang weer aanvaarde waarden. Maar aan In danthren bleek in onze wereld van vandaag nog altijd behoefte te be staan. In steeds meer landen kwam In danthren terug, en dat met over weldigend succes. Thans is Neder land aan de beurt. Ook hier ver wacht men een enthousiast ont haal. Dat de handel nog steeds ver trouwen heeft in dit bekende pro cédé blijkt wel uit het feit dat één der vooraanstaande groothandels in woningtextiel besloot al zijn ko pas-dobby-stoffen voortaan Indan thren te verven. De terugkeer van Indanthren in Nederland betekent voor de oude ren het weerz van een goede oude bekende, voor de jongeren goed nieuws op textielgebied. ,LEER OM LEER Tijdens een modebeurs in Berlijn werd als nieuwste snufje een lede ren dameshoed getoond. VOL VERWACHTING kijken we weer uit naar de zomer en ongetwijfeld hopen we allen dat die ons veel zon mag brengen. De meesten van ons zullen de wens reeds tegemoet ko men, door er voor te zor gen, dat er de nodige jurkjes in de kast hangen die op dit voortreffelijke weertje zijn afgestemd echt zomerse japonnetjes. Maar we moeten er toch ook rekening mee houden, dat we niet elke dag het zonnetje zullen zien. Iedere verstandige Nederlandse vrouw, haar klimaat kennend, zal tr zonder twijfel voor ge zorgd hebben, dat er ook kleding in de garderobe- kast hangt die voor die dagen geschikt is. Er is echter nog een andere mogelijkheid waar mee we rekening dienen te houden en dat is dat het weer ons tracht een poets te bakken. Het be gint met stralende zonne schijn en later op de dag vertrekt de zon en het wordt kil. Wie dan een echt zomers jurkje draagt, kon het wel eens erg fris krijgen. Voor dit doel zijn ge lukkig van die prettige combinaties in de handel combinaties in de handel, die ons in de gelegenheid stellen op elke plotselinge weerverandering naar be horen te reageren. Onze illustratie toont hiervan een voorbeeld. Een schat van een zo mers japonnetje met blote schouders en een soort shawlkraag, geeft de zon alle kansen ons lekker bruin te bakken. Maar bij dit dunne japonnetje, ver- katoen met een frotté effect, behoort ook een er^le^f laste^an"^?!!!!! ichijnbaar gemelleerde stof, maar waarin ook strepen zijn verwerkt Dat ™fh hm blJ bel P'oOelIng omslaan van het weer bijzonder nuttig zijn We behoeven dan niet te rillen en toch blijft onze kleding een harmonisch nïdtLlrT1' WeI een" te wensen overlaat, wanneer we ln zo'n noodtoestand genoegen nemen met een wollen vestje, dat dikwijle helemaal kmtd t krb' °n P maar dal we maar aantrekken om het niet ze OIIOIIOIIOIfOIIOIIOIIOIlOIIOIIOllOIIOIIOMOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10