Zeeploze toiletzeep heet Woonhuis vloog de lucht in RUROL Koningin Juliana overal in Zeeland enthousiast ontvangen Vrachtauto verloor zijn achterwielen DONDERDAG 19 MEI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 VRAGEN OVER OPGESLAGEN BOTER Het Tweede Kamerlid de heer Borst (CPN) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat de voorraad oppge- slagen boter bij het voedselvoorzie- nings in- en verkoopbureau (VIB) en bij particulieren omstreeks 6 miljoen kilogram bedraagt? Is het juist, dat de minister toe stemming aan het produktschap zui vel heeft verleend om een toeslag van 60 cent per kilogram boter te verlenen op de export van boter naar landen buiten het Euromarktgebied? Aoht de minister in verband met de in de eerste vraag gestelde voor- raadvorming de tijd niet gekomen het produktschap zuivel te adviseren de binnenlandse boterprijs aanmerke. lijk te verlagen? Is de minister ook van mening, dat een aanzienlijke prijsverlaging, ge zien de ervaring in 1958, de afzet van boter in eigen land sterk zal bevor- (Advertentie) deren? Puistjes verdrogen door Purol-poeder (Advertentie) eerder willen slaan. Maar ze kregen de kans niet. Op 19 januari lukte het: De ver tegenwoordiger had zijn auto nau welijks voor de woning van zijn moeder geparkeerd, of het drietal ging er met de wagen vandoor. Toen „de jongens" tot de ontdek king kwamen dat de politie hen op het spoor was, lieten zij de kostbaar heden in de „plomp" verdwijnen. Een kikvorsman bracht het grootste deel van de buit later weer boven wa ter. Bij de bepaling van de straf maat hield de officier van justitie er rekening mee, dat de drie verdach ten reeds meermalen wegens dief stal werden veroordeeld. In deze zaak stonden ook drie Amsterdammers wegens heling te recht. Een 21-jarige broodjesverko per hoorde een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils tegen zich eisen. De jongen had geld geleend aan twee van de juwelendieven. Hij hoopte het terug te kunnen krijgen door de gestolen juwelen te verber gen in de kelder van zijn bedrijfje, een plateau met ringen deponeerde hij in de ijskast. De officier van jus titie was van mening, dat de drie juwelendieven lelijk misbruik van deze jongen hebben gemaakt. De 58-jarige broer van de café houder, zou een deel var de buit hebben gekocht. Het pakje dat hij in de Amsterdamse grachten liet verdwijnen is nog niet terecht. Vol gens hem zou het tweeduizend, maar volgens de president van de recht bank zesduizend gulden waard zijn. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van twaalf maan den met aftrek van voorarrest, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en on dertoezichtstelling. Ontstemming. De behandeling van de zaak tegen de derde heler, een 37-jarige koop man uit Amsterdam, werd geschorst, omdat de rechtbank nog een getuige wilde horen. De verdachte ontkende namelijk, dat hij sloopgoud van de caféhouder zou hebben gekocht. De caféhouder verklaarde evenwel on der ede, dat hij voor een partijtje van acht ons honderd gulden zou hebben ontvangen, maar de koop man hield vol, dat hij dit geld had geleend. Het goud zou hem wel te koop zijn aangeboden, maar hy had het aanbod afgeslagen, omdat er volgens hem „een luchtje aan zat". De publieke tribune was het met de verklaring van de caféhou der blijkbaar helemaal niet eens, want ze gaven door uitroepen als „Bah" en „vuile patser" van hun ontstemming blijk. De president liet hierop de publieke tribune ontrui men. De zaak tegen een 36-jarige me taalbewerker uit Amsterdam, die wegens medeplichtigheid aan deze diefstal terecht stond, werd met ge sloten deuren behandeld. Hij heeft het sleuteltje voor de auto nagemaakt. Uitspraak in alle zaken over Veer- tion rjagftn Gezeten in een jeep maakte ELM. de ais eerste een tocht over de pas voltooide dam in de Zandkreek. H.M. de koningin in gesprek met de ruim 91-jarige heer Duivenkaate, de oudste inwoner van Vrouwenpolder, die bijzonder getroffen was door het korte gesprek dat de vorstin met hem voerde. DAM WERD SYMBOLISCH GESLOTEN Het werkbezoek van HJWE. de Ko ningin, dat zij gisteren aan Zeeland bracht, kenmerkte zich wederom door spontaneïteit en ongedwongen heid. Stormachtig was de ontvangst die haar werd bereid in Vrouwenpol der en in Wemeldinge. De koningin bezocht de werken van het drie-eilandenplan bij Vrou wenpolder. De politie was niet in staat de afzetting te handhaven zo dat het publiek vooral de jongeren,. H.M. omstuwden. Om precies tien uur heeft de ko ningin de „dam" in het Veerste Gat gesloten. Het gat betrof echter de opening tussen de modelcaissons op een maquette. De koningin heeft zich uitgebreid laten voorlichten over de moeilijkheden die bij de afsluiting van de zeearmen moesten worden overwonnen en het gebruik van de materialen. In Wemeldinge, waar koningin Juliana in de tuin van de ambtswo ning van de burgemeester een uit eenzetting volgde over de kunstma tige kweek van oesters, viel de ko ningin ongetwijfeld de stormachtig- ste ontvangst ten deel die haar tij dens haar tweedaags bezoek aan Zeeland werd bereid. Voor de wo ning van de burgemeester had zich een 420-tal kinderen van scholen op gesteld, die een speciaal gecompo neerd welkomstlied zongen. Behalve de ruim 400 kinderen was praktisch de hele bevolking van Wemeldinge naar de nauwe hoofdstraat samenge stroomd om H.M. langduirg toe te juichen en toe te zingen. Kunstmatige kweek oesters. De koningin bracht vervolgens een bezoek aan het oester-laboratorium, waar zij zich op de hoogte stelde van de genomen proeven. In een toe lichting werd er op gewezen, dat de aanleiding tot het biologisch onder zoek is of het mogelijk is de oesters kunstmatig te kweken, nadat het Del taplan de zeegaten heeft afgesloten. De kunstmatige larvencultuur houdt in het kweken van larven in beperkte hoeveelheden zeewater van 20 tot 1000 liter, waarbij de milieu factoren beter en constant worden gehouden. Nadat het oesterlaboratorium was bezichtigd, begaf de koningin zich Zware straffen Amsterdamse Een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van voorarrest, heeft de officier van justitie bij de Amster damse Rechtbank gisteren geëist te gen een 43-jarige caféhouder, een 41- jarige monteur en een 47-jarige rij schoolhouder uit Amsterdam, die be gin januari een in Amsterdam ge parkeerde auto leegroofden. De buit was aanzienlijk: vyf kof fers vol met juwelen, met een totale waarde van 60.000.. De juwelendieven konden spoedig gearresteerd worden. De kostbare buit werd grotendeels achterhaald, zij het dat de dieven alle ringen, armban den, horlogebanden e.d. volgens het gebruik in de onderwereld in elkaar In Wemeldinge werd HJW. de konin gin verwelkomd door een grote groep schoolkinderen, die een welkomstlied zong. Een jongen en een meisje, ge kleed in Zuidbevelands kostuum - bo den de vorstin bloemen en de tekst van het lied aan. naar het dorpshuis te Kruiningen, waar de lunch gebruikt werd. Na het gebruiken van de lunch werd gereden naar de Deltadijk on der de gemeente Kapelle, waar het verschil tussen een nieuwe zeedijk volgens Deltanorm en de bestaande oude zeedijk werd getoond. In Terneuzen werd de koningin eveneens een bijzonder hartelijke ont vangst bereid. De politie slaagde ook in deze plaats er niet in de afzetting te handhaven, zodat de koningin om stuwd werd door jong en oud. Omstreeks kwart over acht ver trok H.M. de Koningin uit Zeeland naar Woensdrecht Vandaar ging de terugtocht naar paleis Soestdijk. gevraagd voor juwelendieven hadden geslagen om de verkoop te kunnen bevorderen. De drie juwelendieven hebben deze diefstal zorgvuldig voorbereid. Ze hoopten door middel van de op brengst van de gestolen juwelen hun schulden te kunnen betalen. Het viel niet mee. Het was het drietal bekend, dat de Amsterdamse vertegenwoordiger in sieraden V. geregeld zijn moeder op de Jacob van Lennepkade bezocht en dan zijn auto voor haar woning parkeerde. Ze waren de vertegen woordiger al eens in een auto ge volgd, want zij hadden hun slag al en verkeer „rolde' niet meer Op de hoge brug over de Zuid- Willemsvaart te Veghel, (provinciale weg Eindhoven-Nijmegen) verloor gistermiddag om twaalf uur een zwaar beladen vrachtauto van een bouwmaterialenhandel te Den Bosch zijn achteras met de wielen. De ravage die werd veroorzaakt, blokkeerde drie uur lang het ver keer. Het ongeluk gebeurde, toen de auto de brug opreed. De brugleuning werd op twee plaatsen vernield. De losse achteras met de wielen hing boven de Oeverweg, die onder de brug loopt. Het wrak van de auto met de grotendeels versplinterde laadbak lagen dwars over de weg. De chauffeur werd met een shock in het St Jozefziekenhuis te Veghel opge nomen. AUTOSNELWEG LANGS VELUWE Het tracee Beekbergen-Katerveer in de toekomstige noord-zuid verbin ding (autosnelweg vanaf Helmond) is opnieuw door Gedeputeerden van Gelderlnad aan de orde gesteld. Sa menvattend stellen zij in hun voor stel oan de Prov. Staten, dat een oos telijk tracee weliswaar op bezwaren van landbouwkundige aard stuit, maar dat de bezwaren, die uit een oogpunt van recreatieve natuurbe scherming in de IJsselstreek tegen een westelijk tracee rijzen, veel ern stiger zijn. Ter verduidelijking zij hierbij nog opgemerkt, dat aan de westzijde van Apeldoprn, Vaassen en Epe, het grote bos- en heidecomplex van de midden-Veluwe ligt, dat van grote en steeds toenemende beteke nis is voor de recreatie van de be woners van haast het gehele land. Het leggen van een autosnelweg door deze streek zal, volgens gedeputeer den niet alleen de recreatieve waar den ervan sterk doen verminderen, doch bovendien de vermelde plaatsen van dit recreatie-gebied afsnijden. Door de weg ten oosten van Apel doorn aan te leggen wordt bereikt dat het industrieterrein onmiddellijk buiten bezwaar van het plaatselijk wegennet bereikbaar is. En wat uitermate belangrijk wordt geacht: de steden Deventer en Zutphen ko men op een afstand van niet meer dan 15 kilometer van de weg te lig gen. Door een geweldige gasontploffing is gistermorgen 'n woonhuis, deel uit makend van een dubbel woonhuis onder één kap aan de Enterstraat in Rijssen volkomen verwoest. De ex plosie deed zich voor, toen de bewo ner, de heer J. Scholten, omstreeks zes uur het flessengas aan wilde ste ken om warm water te maken. Een seconde later dreunde het huis op zijn grondvesten, stenen muren vie len in grote brokken uiteen en alle pannen vlogen van het dak. De heer Scholten rende met brandende kle ren de tuin in, waar hij, door zich op de grond te rollen de vlammen- in zyn kleren wist te doven. In de andere helft van het dubbele woonhuis, bewoond door de familie G. Kreijkers, vielen grote brokken puin in een kinderledikantje, waarin nog enkele minuten tevoren een baby had gelegen. Mevrouw Kreijkers werd in de keuken door enkele brok stukken geraakt. De andere bewoners van beide panden kwamen met de schrik vrij De heer Scholten is in een ziekenhuis opgenomen. Een raming van de schade is nog niet te maken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9