Minister ziet werkelijke oorzaak van ontsnappingen over het hoofd Dienst Materieel Landmacht verdwijnt Er zijn flessen en FLESSEN Burgemeester Bruins Slot metselde eerste „eerste steen'' Fabriek volkomen afgebrand Paarden gewond bij transport Sluiting «Keukenhof» Klassiek en Jazz Wereldomroep gaat t.v.-programma's exporteren Dokter Claudia (65) „Veronica" zoekt andere go!fengte DINSDAG 17 MEI 1960 DE I.EIDSE COURANT Voor meer lopische en eUiciente dienst De Dienst Materieel Landmacht, bekend door de helmenaffaire, de schoenen-kwestie, de gasmaskers en door majoor K., gaat verdwijnen. Het is niet alleen om de kwade naam die deze dienst in de jaren gekregen heeft, maar meer nog uit overwegin gen van efficiency, dat deze dienst die een groot deel van de aanko pen van onze landmacht doet een reorganisatie niet zal overleven. Voor een deel is deze reorganisatie Haringvisserij begint 23 mei Maandag 23 mei zullen van Scheveningen uit 77 loggers uitvaren ter haringvisserij. Om 12 uur precies kiezen de sche pen zee. Vorig jaar voer de vloot in twee ploegen uit. maar thans zal één ploeg met in totaal 50 netten ter vangst gaan. De trawlers, die met sleep netten vissen, zullen pas op 27 mei uitvaren. Het is dus vrij wel zeker, dat de eerste haring door een (drijfnet)logger aan de wal zal worden gebracht. De laatste jaren is de haring vangst steeds meer teruggelo pen. In 1957 was de aanvoer van zoute haring 550.000 kant. jes, in 1958 500.000 kantjes en het vorig jaar 430.000 kantjes. In 1957 werd er 6 miljoen kg. verse haring aangevoerd, in '58 8 miljoen en in '59 maar 3 mil joen kg. De vangst van de traw lers was 't afgelopen jaar goed. Aan verse haring werd vorig jaar in totaal 29 miljoen kg. gevangen tegen 24 miljoen kg. in 1957 en 1958. De trawlloggers gaan steeds meer de taak van j de drijf net vissers overnemen. pas in schema gereed, voor een deel Is ze al in gebruik. Het hoofd van de nieuwe dienst, die de aankopen re gelt, wordt een kwartiermeester-ge neraal. Voor deze functie wordt ge dacht aan generaal majoor ir. M. Brinkgreve. Deze is thans hoofd van de DML maar ondanks alle „affai res" rond deze dienst, is zijn persoon nooit in opspraak gekomen. Onder zijn supervisie staan vijf inspecteurs voor de voornaamste sectoren van 't leger: technische dienst, verbindings dienst, intendance, genie en militair geneeskundige dienst. Deze reorganisatie heeft een vurig voorvechter in de persoon van staats secretaris Calmeyer. Hij kreeg uit voerige voorlichtingen van de effi ciency-expert drs S. C. Bakkenist. Het ligt in de verwachtingen dat de nieuwe dienst logischer en meer efficient zal werken dan de veelbe sproken DML. Landbouwschap be'reurt coniractleelt peen In zijn vergadering van 22 maart j.l. heeft het bestuur van het pro- duktschap voor groenten en fruit besloten, het telen van grove peen op contract toe te staan aan erkende en aan niet-erkende telers tot elke gewenste oppervlakte. Deze contrac ten mogen worden afgesloten zowel met de conservenindustrie als met de erkende handel. Het landbouwschap heeft thans in een brief aan het bestuur van het produktschap medegedeeld het zeer te betreuren, dat dit besluit is geno men, zonder dat tevoren aan 't land bouwschap de gelegenheid is gebo den dienaangaande zijn zienswijze kenbaar te maken. Door incidentele besluiten van deze aard wordt in niet onbelangrijke mate ingegrepen in het geheel van de ordenende maatregelen in de tuinbouw. Esso Gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus met Esso bent u beter uit. Vakkundige voorlichting en vol ledige service door ervaren depot houders. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD. Zaterdag, 14 mei, hebben opspo- rings-ambtenaren van PTT, in sa- iJavoronn ciirrpt vnnr menwerking met de rijkspolitie van L/a CICIIVJ oULL Oostendorp de clandestiene zender „Succes", ook „Colombia" genaamd, pantomime-Kunstnaar opgespoord en in beslag genomen. m Proces-verbaal werd opgemaakt te- MrlffPl MrUfPflli gen de 21-jarige fabrieksarbeider D. I idrtci i id'icau p te oldenbroek Reeds tijdens de karakterstukjes vóór de pauze, de „excersies de stylé", maar vooral tijdens en na de nieuwe creaties van Marcel Mar. ceau's 13-jarige Mime-stripmannetje Bip, heeft de overvolle zaal van het gebouw voor kunsten en wetenschap pen gisteravond voor de Franse pan- tomine-kunstenaar enthousiast en langdurig geapplaudiseerd. Na de krachtproef van „de maskermaker", die gezicht en het overig lichaam van Marceau deed uitkomen als geheel afzonderlijk van elkaar levend, riep het publiek de kunstenaar dertien keer terug. Mogelijk heeft men ge tracht een gooi te doen in de rich ting van de Hamburgse open doek jes, die volgens Marceau een record opleverden van enkele tientallen ke ren. Den Haag werd wel geen record, maar dat zegt weinig of niets van het evenement zelve, dat zich in de zaal voltrekt met gefluisterde, dan hardere uitroepen, hartelijk en gul gelach, en handgeklap als ovatie. Op het toneel schakelt Marcel Marceau de functie van de klank (op een lichte muziekbegeleiding en een dreunende voet na) uit, om overbe kende. maar gemakkelijk vergeten gebaren dienstbaar te maken, aan de uitbeelding van totale mensen, cre aturen die, een tikje clownesk, een beetje karikaturaal, uit het dagelijk se leven binnenstappen in een won dere porseleinwinkel van onvermoe de grollen. Voor iedere gebeurtenis, geestelijk of materieel gemanifes teerd, had Marceau figuren uit een levend poppenspel, waarin de pop pen dansten op een strak gespannen koord. Marceau treedt vandaag, 17 mei, weer op in Den Haag. ALPHEN AAN OEN RIJN (Advertentie) Een hevig uitslaande brand heeft vanmorgen de papierwarenfabriek van A Dekker Pzn. aan de Wever straat te Wormerveer volkomen in de as gelegd. Omwonenden werden om half vijf wakker van een hevige ontploffing. Waarschijnlijk sprong toen een vat met een benzineprepa raat, dat gebruikt wordt bij het schoonmaken van de drukpersen. Als gevolg van deze ontploffing sloeg een deel van het dak weg en kregen de vlammen vrij spel Toen de Wor- merveerse brandweer met groot ma teriaal verscheen, sloegen de vlam men naar alle kanten uit het be drijfspand en viel aan redding niet meer te denken. De brandweer be paalde zich in hoofdzaak tot het nat houden van de omringende woningen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op vier h vijf ton ge schat. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Dierenmishandeling: Acht paarden zijn dezer dagen bij een transport van de veehallen in Utrecht naar het abattoir In Gronin gen ernstig gewond. Een van de die ren moest direkt bU aankomst worden afgemaakt. Tegen de vervoerder werd proces verbaal opgemaakt wegens dieren mishandeling. In Utrecht waren de acht paarden onder toezicht van een inspecteur van de dierenbescherming in de auto geladen. In de kleine wagen wilde men aanvankelijk zelfs tien paarden laden, maar daar kwam de inspecteur tegen op. Men weet niet precies wat er on derweg is gebeurd, vermoedelijk heeft de chauffeur de bochten te snel ge nomen of te plotseling geremd, waar door de paarden zijn gevallen. De chauffeur van de veewagen, de heer K.B. uit Leek, beweerde niet harder gereden te hebben dan 40 ki lometer per uur. In Amersfoort had hij wel gemerkt, dat er iets niet in orde was. Omdat de wagen echter verzegeld was, is hij doorgereden. Voor 140 militaire woningen Gisteren heeft burgemeester Z. Bruins Slot, zoals hij zelf vertelde, de eerste „eerste steen" in deze gemeen te gelegd. Hij deed dit ten behoeve van de bouw van de aan de Prinses Irenelaan te bouwen winkelgalerij, welke een onderdeel vormt van de aldaar in Alphen West te bouwen 140 huur- en flatwoningen. Mr. K. T. Ebes commercieel ad junct-directeur van N.V. Coördinatie- bouw, sprak o.m. zijn erkentelijkheid uit voor de grote belangstelling voor dit gebeuren. Mr. W. H. van Someren Greve directeur van de Rentekas te Den Haag feliciteerde Alphens bur gemeester met dit belangrijke bouw- object, waarna majoor W. Rende ring namens de Genie dank bracht voor de vlotte wijze waarop de auto riteiten deze bouw hebben willen realiseren. Hierdoor zulen 140 mili taire en burgergezinnen werkzaam bij de Genie-werkplaatsen in de Wegens de versnelde bloei, als ge volg van het warme weer, is de slui tingsdatum van de nationale bloe mententoonstelling „Keukenhof" te Lisse voor dit seizoen definitief vast. gesteld op woensdag, 18 mei 's avonds te 20.00 uur. Toegang tol Rotterdams Cinerama t. 4 - tol f. 7.- De inrichting van het nieuwe Clne- rama-theater te Rotterdam vraagt een bedrag van 439.000. Een kopie van een cinerama-film moet ongeveer 30.000 gulden kosten. De directeur van Scala, de heer II- mer, voorziet dat de toegangsbewij zen van vier tot zeven gulden gaan kosten.; Er zijn thans zes cinerama- films waaronder een speelfilm met Marlon Brando in de hoofdrol. De eerste film die in Scala gaat draaien is „This is cinerama". In juli wordt het theater geopend. Maatregelen die moeten lei den tot een strengere bewaking van de ter beschikking van de re gering gestelde delinquenten wor den door de minister van justitie, mr A. C. W. Beerman, voorbereid. Zij zullen het antwoord zijn van de minister op de vele ontvluchtingen van psychisch gestoorde misdadigers. De minister heeft om zich te oriën teren gisteren bezoeken gebracht aan de gestichten Avereest (Over ijssel) en aan de Kruisberg te Doe- tinchem. Hij heeft in Avereest geruime tijd geconfereerd met de dirigerende ge neesheer-directeur van de rijksasie len, dr Van Hasselt en de genees heer-directeur mevrouw A. Fisher Van Rossum. Onderwerp van het ge sprek waren de praktijk van het vrijere systeem van opsluiting en de vraag in hoeverre strenge bepalingen nodig zouden zijn. HET IS WEL DUIDELIJK, dat de inhoud van de brief van een ver pleger, die we in de krant van gis teren plaatsten de vinger op de ge voelige plek legt. Uit de berichten die wij over de bezoeken van de minister aan de verschillende gestichten ontvingen, valt niet op te maken, dat de be windsman zich heeft laten voorlich ten over de voornaamste aanleiding van het groot getal ontsnappingen uit de inrichtingen in Nederland: het gebrek aan personeel. Deze aanleiding heeft een oorzaak: de schriele wijze, waarmede de re gering het verplegend personeel van de inrichtingen, in Nederland beloont voor het moeilijke, hoogst ondank bare, maar mooie werk, dat zij moe ten verrichten. Salarissen van vijftig tot zeventig gulden in de week zijn voor het mannelijk verplegend per soneel normaal. Velen verdienen minder. Het is tevens duidelijk, dat deze onderwaardering voor deze vorm van maatschappelijke arbeid niet onge straft blijft. Slechts weinigen voelen er voor het zware beroep van ver pleger of verpleegster in inrichtin gen voor ter beschikking van de re gering gestelde delinquenten of voor geestelijk gestoorden te gaan wer ken. Hier ligt de fout, die door justitie werd gemaakt, hier ligt ook de weg tot verbetering. De Wereldomroep wenst een eigen afdeling, die de buitenlandse t.v.-sta- tions van Nederlandse programma's kan voorzien. Ook andere landen stel len regelmatig hun programma's ter beschikking van het buitenland. Er bestaat in het buitenland belangstel ling voor zulke programma's en Ne derland mag daarom niet achter blijven. Het is een vitale kwestie voor de export en voor de goodwill van ons land. Deze zaak sleept zich al jaren voort, doch het ziet er nu naar uit, dat deze televisiedienst er gaat komen. Een overleg tussen de dlrekteur van de Wereldomroep, drs. L. F. Tijmstra en de direkteur van de Rijksvoorlich tingsdienst, dr. G. J. Lammers, heeft tot resultaat geleid, er kan nu spoedig een begin worden gemaakt met de werkverdeling. De beide concertmeesters van het Residentie-orkest Theo Olof en Her man Krebbers, zullen de gasten zijn van bandleider Eric Krans in de laat ste uitzending van AVRO's jazz-so- ciëteit van dit winterseizoen. In deze uitzending (donderdagmiddag 19 mei, van 16.35—17.00 uur) zullen de he ren Olof en Krebbers geconfronteerd worden met een mogelijk contact tusesn jazz-muziek en klassieke mu ziek. encontact met de wal Het commerciële radio-schip „Ve ronica", dat voor de kust van Sche veningen ligt, heeft zijn uitzendin gen voor twee dagen gestaakt om de zender om te schakelen naar 'n golf lengte boven 190 meter. Deze om schakeling is nodig omdat het schip op de golflengte van 185 meter het radio-telefonische verkeer van het Loodswezen en de Rijkskustverlich- ting stoorde. Bovendien werd Veronica gestoord door Norddeich Radio en andere (stoor-) zenders. Het schip „Veronica", is een be zienswaardigheid op de Noordzee. Het heeft geen verbinding meer met de wal. Scheveningen Radio sloot 't uit van radiotelefonische service en de zeelieden laten het schip links liggen. De leiding van het drijvende ra diostation heeft intussen een oude reddingsboot gekocht van de Neder landse reddingsdienst. Daar wordt 'n nieuwe motor ingebouwd, waarna 't bootje gebruikt zal worden om de verbinding met de wal te onderhou den. Het wordt voor „Veronica" de hoogste tijd, dat er een geregelde verbinding komt want ieder schip, dat vanaf de Veronica te beroepen is, wordt gepraaid met de vraag of het maar langszij wil komen om een paar mensen naar de wal te brengen. Maar de schippers reageren niet: de meesten zijn Nederlandse vissers en hun mening is: „Er is al genoeg te doen om die Veronica en'ik wil geen last hebben met de douane en de scheepvaartinspectie, als ik mensen overneem van 'n buitenlands schip". Wanneer 't (voormalige) reddings bootje in dienst gesteld wordt, zal het indien niet in gebruik aan boord van de Veronica gehesen wor den en als reddingsboot van dit schip eveneens onder Panamese vlag va ren: een witte vlag met witte en ro de blokken en strepen. Iloorn mettertijd een uitstekende woning verkrijgen. Na het inmetselen van de gedenk steen werd in Avifauna de lunch ge bruikt waarbij aan burgemeester Bruins Slot de zilveren siertruffel met inscriptie als herinnering aan deze plechtigheid door de heer Roe- ters een der bouwers werd aange boden. Aetherklanken WOE TSDAG 18 MEI HILVERSUM i. 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.20 Een moeder gezocht, hoorspel. 12.20 Gram. 12.30 Land- cn tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Het sneeuwmeisje opera (le acte - gr.). 15.30 Interscholair jeugdtoernooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het spectrum van het Christelijk organi satie- en verenigingsleven. 18.00 Gr. 18.15 Boekbespr. 18.30 RVU: De ge heimen van reuzen en dwergen in de dierenwereld, door prof. dr. E. J. Slijper. Eerste lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Dameskoor. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Koperork. 20.10 Omr. ork. en solist. 21.10 Buitengewoon stoutmoedig, rep. 21.30 Koorzang. 22.05 Lichte muz. 22.15 Meisjeskoor. 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Zaal- sportuitsl. 22.45 Avondoverd. 23.00 Muzikale Curiosa. 23.30 Platennws. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de Vrouw. 9.09 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 1.00 Kleinkunstprogr. 11.30 Lichte muz. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Or gelspel. 13.45 Gesproken portr. 14.00 Gram. 14.25 Radio Filharm. orkest. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 Dubbelkwar- tet. 17.15 Gram. 17.30 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het Emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 De spijtoptanten, toespr. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammondtrio. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.10 Interl. voetbalwedstrijd Zwitserland-Nederland. 22.00 Metro- pole-ork. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.05 Tussen mens en nevelvlek lezing. 23.20 Voordr. en muz. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELE VISIEPROGR A MM A'S NTS: 17.00 Intern, leugd-journaal. KRO: 17.10 V. d. kind. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15-22.00 Interland voetbalwedstrijd Zwitser land-Nederland. VARA: 22.00 Forum. Grammofoonpl. progr. Draadomroep (Over de 4e lijn) /an 18-20 uur Sel. La fille de Madame Aiigot, Serenade, Toi l'oiseau, Domani, Na- pule n'ambraccia te; Carina; Non di- menticar; Anami se vuoi; Narcissus; Musetto; Eh cumpari; Guarda che luna; Marina; Io; El millionario; Donne du rhum a ton homme; If you were the only girl in th< world; A voice in the wilderness; Bongo blues; Charlie Brown; Tust between you and me; Rai nchy; Promise me love; Battle of New Orleans; Save your love for me; Too marvellous for words; ITi Fitz; Alone together; When your lover has gone. VATIKAANSE RADIO (2567 m; 31.10 m; 41.21 m; 196 m.) 22.15 uur: Vatikaanse wetenswaar digheden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8