HUYS TE WARMONT" De nieuwe heer vestigt zich niet op het Geschiedenis, met bloed geschreven, werd door het vuur weer uitgewist De heer C. Houweling 40 jaar in dienst van Van Wijk en Heringa WIE DE LAARS PAST Doctoren zoeken medicijn tegen de OORLOG Nog 49 politieke delinquenten zitten gevangen DINSDAG 17 MEI 1960 ÜE LE1USE COURANI 99 In de late zon, ruggelings liggend aan de oever van een donker-glimmende waterpartij temidden van weelderige bosschages, heeft het Huys te Warmont iets van een gegoede heer, die aan het eind van een drukke dag nog wat van een lui leventje geniet. Het oude huis aan het noordoostelijk eind van War- monds dorpskom, paart strakke, vastberaden lijnen aan een onmiskenbare luxe. Met royaal uitnodigend gebaar strekken zich ter weerszijden van de hoofdingang twee vleugels als open armen uit naar de vreemdeling, die de oprijlaan inslaat. In het licht van de late zon, die zich reeds naar de horizont haast, springen de lichte gevels van het oude kasteel naar voren tegen het donker gewarrel van de boomkruinen. BIJNA WAS DE ZON al ondergegaan over het ge slacht Van den Woude: Jacob, de elfde, was de laatste telg van het Huis Jacobswoude te Esselijker- woude, een reeds lang verdwenen gehucht nabij het huidige Woubrugge. Toen hij huwde, in 1280, vestigde hy zich in het oude huis op de bezittingen te Warmond, waarover zijn vader de Heerlijke rechten uitoefende. Was reeds lang te voren een Van den Woude leenman op „Terwoude", het Huys te Warmont was niet minder „gevestigd" want dat was, vóór Jacob van den Woude er zijn intrek nam, al bewoond geweest door de familie Warmond. Na het huwelijk van Jacob heerste er zestien jaar lang vrede en rust in de heerlijkheid Warmond. Althans ogenschijnlijk want de derde stand, de bur gerij, werd roerig. VAN GRAVEN EN ONDERGRAVEN DE GRAVEN WILLEM I en Willem II hadden de derde stand zekere privileges gegeven en dat werd door de edelen gevoeld als een aantasting van hun rechten. Toen graaf Floris V de bevoorrechting van de steden nog krachtiger doorvoerde, stonden de onderge schikte edelen tegen hem op. In 1296 werd graaf Floris vermoord. Ook Jacob van den Woude stond aan de zijde van de opstandelingen. Daarmede verspeelde hij zijn rechten en zelfs moest hij huis en land verlaten. Het kasteel werd waarschijnlijk tijdelijk door ande ren bewoond, want het was door de Van den Woude's geleend van een andere edeling, die het op zijn beurt in leen had opgedragen aan de graaf van Holland-zèlf. Op grond van zijn heldhaftige daden in de strijd van de Hollanders tegen Guido van Avesnes, bisschop van Utrecht, werd heer Jacob in zijn eer hersteld en mocht hij weer te Warmond wonen. Hij heeft daarvan niet lang meer kunnen genieten, want hij stierf een jaar later. In 1330, dinsdag voor' St. Maria Magdalena, kreeg Gerard, heer van Voorne, die burggraaf was van Zee land, van Graaf Willem die hem „neef" noemt „500 pond Hollands" tot verbetering van het huis. Heer Hendrik van Borselen, ridder, werd in 1358 dpor de Vrouw van Voorne, wier „neef" hy is be leend met het Huys te Warmont plus dertig morgen lands, die Dirk van Warmond dan leent „zoals" op dezelfde voorwaarden) de Vrouw van Voorne het van de Graaf van Holland in leen had. Na de moord op Aleid van Poelgeest, op een septem- beravond in 1392, werd het huis verwoest op last van graaf Albrecht van Beieren, die inmiddels de macht had overgenomen van graaf Willem IV van Henegou wen. Het vechten schijnt de heren van Warmond in het bloed gezeten te hebben, want in 1396 werd een Jan van den Woude tot ridder geslagen als beloning voor zijn dapper gedrag in de strijd tegen de Friezen. Daardoor werd de heerlijkheid in 1399 een vrij en erfelijk leen. In 1402 verhidf Albrecht van Beieren Warmond tot een vrije of hoge heerlijkheid, waardoor degene, die de heerlijkheidsrechten uitoefende, zekere juridische bevoegdheden verwierf. UITDAGENDE EDELMOEDIGHEID JAN VAN DEN WOUDE kon zich niet onbetuigd laten en stichtte achtereenvolgens twee aanzienlijke con venten, die hij financieel krachtig steunde. De ene edelmoedigheid lokte de andere uit en in 1416 werd Jan van den Woude, heer van Warmond, door hertog Willem van Beyeren „verlijdt met het ambacht van Alkemade" (Vergelijk het Duitse: leien lenen). In 1420 bevestigde Jacoba van Beieren dit nog: ze verlijdt Jacob van den Woude, Janszoon, met de heer lijkheden, ambachten, tienden en renten, hem van zijn vader aanbestorven en van haar te leen gehouden". Maar het zijn sterke benen, die de weelde dragen. In 1417 was Jacob getrouwd met jonkvrouwe Reintgen van Brakel. Het schijnt een huwelijk geweest te zijn op huweliiksvoorwaarden en toen Heer Jacob binnen drie jaar 2500 „schilden" van de bruidsschat had verbrast, moest hij een verklaring tekenen, dat ze verhaald kon den worden od zijn eigen goederen en bezittingen. In 1420, tijdens de bloedige burgeroorlog tussen de aanhangers van gravin Margaretha en die van haar zoon, Willem V van Beieren, werd het Huys te War mont door de belegeraars van Leiden verwoest en het stamslot te Jacobswoude deelde zes jaar later dit lot. De daders waren de Kabeljouwen, de „reactionaire" edelen, die op de hand waren van Graaf Willem. De familie Van den Woude, die sinds de dood van Floris V, de bakens bleek te hebben verzet, had wéér op het verkeerde paard gewed! Maar er braken opnieuw betere tijden aan: in 1481 werd het oude kasteel verbouwd om als woning te dienen voor Jacob XVIII, de laatste loot aan de stam Van den Woude. Hij stierf in 1503. Volgens het gebruik werd zijn wapenschild stukgeslagen en met hem be graven. Maria van Mathenesse, het petekind van Jacoba van den Woude, erfde in 1525 de bezittingen van de heer lijkheid Warmond en door haar huwelijk met Jan van Duivenvoorde kwamen ze vervolgens in het bezit van de familie Duivenvoorde - Wassenaar. HET GING ER SPAANS TOE 'T'OEN BRAK DE tachtigjarige oorlog uit en ook die ging niet ongemerkt aan Warmond voorbij. De Spanjaarden trokken op naar de stad Leiden, die een sleutelpositie innam in het Holland van die dagen. De Hollanders wilden tegen elke prijs verhinderen, dat de Spanjolen zich in het Warmondse kasteel vestigden. Op 6 december 1573 veroverde de viiand de eebouwen: een minder plezierige surprise uit Spanje. Ze vonden het huis volledig uitgebrand. De Staten van Holland gaven in 1579 aan Jan van Duivenvoorde toestemming ,.omme te demolieren slopentot sijnen koste en profijte het convent det Bernardijten tot Warmond mitsgaders van 11.000 maagden aldaar, tot opbouwinghe van sijnen Huysinge, aldaar afgebroken, in de respecte ende recompense van de groote en irreparabele (niet te herstellen) schade en verlies bij hem geleden". Uit het hout en de stenen van de beide kloosters mocht Van Duivenvoorde dus een nieuw kasteel bou wen. Hij bleek die kunst te verstaan hij had trouwens méér in zijn mars, want hij promoveerde van hout vester tot admiraal van Holland en in 1590 was het huis klaar: groots en sierlijk en voorzien van vele torens. De dichter Paulus Merula schreef in het Latijn, de DIN! EEN OORD VAN RUST NA EEUWEN VAN RUMOER taal van de renaissance, een loflied, waarvan we een vertaling aantroffen in „Het Huis te Warmond", een publicatie van de heer J. B. van Loenen in „Het Huis, Oud en Nieuw" van augustus 1910. Het luidt: Het oorlogsvuur en twist, die maakte 't mij bang waarvan een was genoeg tot mijnen ondergang; Op Lodewijk zijn komst, die 't beleg opsloeg, en den Castilliaan van zijne wallen joeg. Ik lag zes jaren in een puinhoop dicht besloten, dat heeft die sterke vuist van 't Leids beleg verdroten. Eer zeven maal de zon haar loop voleindigd had, zo voelde ik een kasteel oprijzen als een stad; 't Was Hollands admiraal uit 't Duivenvoords geslacht die mij met groot geluk op zulk een aanzien bracht door wien kon mijn kasteel ooit beter zijn hersteld, dan hij, die met zijn zwaard afweerd' het Spaans geweld". GROTE VERANDERINGEN EN RUST Jacoba van Wassenaar huwde in de tweede helft van de 17de eeuw met Ferdinand van Berlo, met wie ze in het kasteel ging wonen. Tot 1774 bleef het Huys te Warmont in de familie van Berloo. Toen werd het vèr- kocht aan Pieter Cornelis van Leyden, echtgenoot van Herpiine Jacqueline, gravin de Thoms. De heer Van Leyden deed het in de jaren 17791780 in zijn huidige staat verbouwen. Later is ëlleen nog de ringgracht ge deeltelijk gedempt en werd de houten ophaalbrug ver vangen door een aarden dam, waardoor het huis zijn karakter van kasteel goeddeels heeft verloren. Na de dood van het echtpaar Van Leyden verviel het huis aan hun enige zoon, van wie het overging op zijn weduwe, baronesse Van Pallandt. Zij stierf in 1844 en Met de bezittingen na aan jonkvrouwe A. W. A. van Wijck, echtgenote van graaf Leopold van Limburg Stirum. Sinds 1902 is het Huys te Warmond bezit van de fa milie Krantz te Leiden, die het met de omliggende gronden kocht voor ƒ80.000,-. Het is een groot, regel matig buiten, waarvan de romp, met de noordelijke en zuidelijke vleugel, elk eindigende in twee forse torens, een vierkant binnenplein omsluit. Volgens „De Monumenten van geschiedenis en kunst in Leiden en westelijk Rijnland", deel VII (door dr. E. H ter Kuyle, 1944) bevat het nog twee zalen met be timmering en stucwerk in de rustige Louis XVI-j Sinds de oorlog heeft het huis een veelbewogen perioi doorgemaakt, waarin het verschillende functies he^ vervuld. In verband met een boedelscheiding heeft than familie Krantz het Huys te Warmont tegen een bedri van 725.000,- te koop aangeboden aan de stichtifl „Het Zuid Hollands Landschap". In verband met de voorwaarden, die het Rijk sti t.a.v. subsidiëring aan deze stichting in de kosten vf eventuele aankopen, zal deze stichting het kasteel portierswoning, de boerderij en voorts weilanden tj wateren, met uitzondering van die, welke aan d eigenlijke buitenplaats grenzen, moeten doorverkopl tezamen voor een bedrag van 210.000,- waar'tl ervan is uitgegaan, dat dit aan de gemeente WarmoA zal geschieden. De heer A. Krantz is bereid het koetshuis en de a: j beiderswoning terug te kopen. Hij stelt de voorwaaröi i het in een tijdsverloop van ongeveer twee jaar tl woonhuis voor zich en anderen te doen verbouwen. I De aankoop van deze bezittingen zal in de eerstvoB gende vergadering van Warmonds gemeenteraad tA tafel komen. DE LAATSTE SPOREN..Ij In de zuidelijke toren van het Huys te Warmoa hangt een klokje, dat blijkens het opschrift, het oudst is van de omgeving. De opgegoten tekst luidl „MCCCXCII ET VOCOR BARBARA". Het draagt voorts het wapen van Warmond en eel kerf duidt erop, dat het eens (tijdens een brand?)- ui de toren is gestort. Behalve het wapen op het klokjt zijn er nog twee schilden te zien in het timpan van dl voorgevel, waarop de blazoenen van de baronnen Va: Leyden en van de heerlijkheid Warmond. De rest vai de oudste geschiedenis van het huis, geschreven mei bloed, is door het vuur uitgewist Alleen in het koor van de oude kerk liggen nog tw« grote grafzerken in renaissancestijl. (Men heeft waar schijnlijk in de zestiende eeuw de oorspronkelijke ste nen vervangen). Het opschrift van de ene luidt: „Hier leit begraven Jacob van Wouden (vermoedelijk Jacob XIV) ende sterf int jaer 1398". Deze steen beva: de wapens van Duivenvoorde. Mathenes, Evmondt, Fo- reest, Valkenaar, Van der Mij, Boetbergen en Van der' Hevy. Op de andere staat te lezen: „Hier leit begraven Joncheer Nicolaes van Mathe nesse Heer van Hazerswoude en Lochorst, Ambachts-, heer van Sliedrecht etc., ende sterf op ten XIII Juny anno 1617 ende vrov Geertrvit van Lochorst sijn huis- vtov starf den XIIII December in 't Jaer ons Herec 1630". Deze steen draagt de blazoenen of kwartieren van Mathenesse, Bronchorst, Onima, Poelgeest, Lo> chorst, Schoonhoven, Driebergen en Nassov. penning en het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Na hem spraken nog de heren C. v. d. Zanden, namens de leiding van de dekenfabriek, de heer A. Spek, namens de. collega's van de dekenfabriek, de heer A. K. van Leeuwen, namens P.V. de Spil en na mens het Leger des Heils, kapitein R. J. Schurink, die herinnerde aan het moment, waarop de heer Houwe ling als jongen zijn leven in dienst stelde van God en de naasten. Een hartelijk en persoonlijk dankwoord van de jubilaris besloot het officiële gedeelte van de huldiging. De heer C. Houweling is veertig jaar in dienst van N.V- Van Wijk en Heringa te Leiden en werd daarom vanmorgen in het hoofdkantoor Vliet 15 hartelijk gehuldigd. De heer Houweling is thans werk zaam als voorman in de kaarderij. Wethouder J. C. van Schaik wenste de jubilaris en zijn echtgenote geluk met dit jubileum. Hij tekende hem als een rustig en bekwaam werker, die niet alleen opvalt door de prettige wijze, waarmee hij met zijn collega's omgaat, maar ook door de zekerheid die van hem uitgaat. De heer Houweling maakt deel uit van het muziekgezelschap van het Leger des Heils in Leiden, hij is Heilsoldaat en dit bewijst wel, dat hij van zijn leven, zowel in zijn werk als in zijn vrije tijd iets bijzonders wilde maken. Het verheugde hem te kunnen me dedelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer Houweling te onderscheiden met de bronzen ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ook de directeur van de N.V., ir W. J. van Ree sprak har telijke woorden van waardering en gelukwens en overhandigde de jubi laris de gebruikelijke „enveloppe", de draagmedaille behorend bij de ko ninklijke onderscheiding, een leg- Ongeveer 75 artsen uit twaalf landen zullen van 23 tot 29 mei a^. in „Huis ter Duin" te Noord- wijk deelnemen aan een inter nationaal congres ter voorko ming van oorlog. De Nederlan ders prof. R. H. M. Bergman, prof. dr. G. C. Heringa, prof. dr. M. Knap, J. Fieyra en A. Rodri- gues-Brent zijn de organisatoren. Zij zijn van mening dat de arts een grote verantwoordelijkheid heeft tegenover de mens, een verantwoordelijkheid die voort vloeit uit zijn beroep. Dank zij de ontwikkeling van de genees kunde zijn de artsen thans in staat talrijke ziekten te voorko men of te bestrijden. Desondanks is de revalidatie van oorlogs slachtoffers een groot maat schappelijk probleem gebleven. De organisatoren menen dat de artsen bij uitstek in staat moeten worden geacht om de gevolgen van een oorlog genetische schade tengevolge van atoom splitsing, revalidatie e.d. te kunnen vaststellen. Daarom is men van mening dat een gedach- tenwisséling op internationaal niveau over het thema „voorko ming van oorlog" groot nut kan hebben. PREMIER NASH IN NEDERLAND De 78-jarige Nieuwzeelandse minis ter-president, de heer Walter Nash, brengt deze week van donderdag tot zaterdag een bezoek aan Nederland. Hij komt donderdagmiddag tussen vijf en zes uur per auto uit Brussel in Den Haag aan. Hij luncht met de koningin en be zoekt vrijdagmiddag de Floriade te Rotterdam. Van de 127 Nederlandse en 14 Duit se politieke delinquenten, die in de ra-oorlogs jaren in Nederland ter dood zijn veroordeeld en een verzoek tot gratie hebben ingediend, is in 35 gevallen van Nederlanders en 5 ge vallen van Duitsers dit verzoek af gewezen en het vonnis voltrokken. Dit blijkt uit een overzicht van de minister van Justitie in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Berkhouwer (WD). Van de gegratieerden kregen er 90 levens lang en 11 zagen hun straf gewijzigd in een tijdelijke gevangenisstraf, va riërend van 7Vs tot 11 jaar. Later zijn nog 79 levenslange gevangenisstraf fen van delinquenten omgezet in tij delijke straffen. Uit dit overzicht blijkt verder, dat op 30 april j.l. nog 42 Nederlandse en 7 Duitse oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten gevangen za ten. Van hen zijn 22 ter dood ver oordeeld, 3 tot tijdelijke gevangenis straf en 17 tot levenslang. Van de gegratieerde gevangenen zijn twee Nederlanders ontvlucht en vier Nederlanders inmiddels over leden. Een fles gas in de kelder van de boerderij van de heer G. Jansen te Nieuw Scheemda is gisteren ontploft. Door de explosie werden enkele mu- Het ging er niet bepaald zachtzinnig toe toen politieversterkingen in New ren ontzet en gescheurd, twee bin- York een einde maakten aan de strijd tussen voor- en tegenstanders van nenmuren en een stuk buitenmuur de Cubaanse premier Fidel Castro voor het Cubaanse consulaat in Man- werden weggeslagen. Persoonlijke hattan. De foto laat zien hoe een forse politieman een betoger in bedwang ongelukken deden zioh niet voor. hield door hem een even forse laars op de nek te zetten.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6