Wanhopige strijd van achttien mannen tegen overmacht Duitse slagschepen gesignaleerd... bent u bereid om aan te vallen? Er was geen keus meer Slechts vijf man overleefden de zware luchtgevechten met de Focke Wulfs Voor luitenant Edgar Lee leek de wereld leeg ZA-l^LDAG 14 MEI 1960 DE LEIDSP COI1 De officier van de inlichtingendienst keek de achttien mannen van het 824ste R.A.F.-eskader strak aan. „Jongens, ze hebben eindelek de haven verlaten. Ze bevinden zich halverwege het Kanaal", zei hy. Een gespannen gemompel klonk in de instructiekamer want iedereen wist wie „ze" waren. Zy hadden al lang op dit bericht gewacht. De Duitse slagschepen „Scharnhorst" en de „Gneisenau" alsmede de kruiser „Prins Eugen" hadden zich buiten de haven van het door de Duitsers bezette Brest begeven Daarop sprak de commandant van het 825ste eskader. Een kleine man met opvallend scherpe ogen, die nooit lang op eenzelfde punt gericht waren. Hij had een ervaring van meer dan 6500 vlieguren „We zullen ze op geringe hoogte moeten naderen en achter elkaar moeten duiken" zo zei hy. „Eerst nadat wij onze torpedo's hebben gelanceerd, kunnen wy er over na gaan denken, hoe wy weer terug kunnen komen. Het is natuurlijk werk voor vrijwilligers Hy wachtte even, keek de achttien mannen stuk voor stuk aan en vroeg toen, wie meeging op deze operatie. Uit de manier echter, waarop hy z'n vraag stelde, was duidelijk op te maken, dat de kansen om van deze operatie terug te keren vrywel nihil waren Maaret was voor de achttien mannen geen keus. Negen dagen ge leden zouden zij nog een excuus heb ben kunnen vinden zich terug te trek ken. Toen werd hun eskader spe ciaal voor deze operatie naar Man- ston in de omgeving van Kent in En geland overgeplaatst. Nu was het te laat om zich terug te trekken. Thans was er meer moed voor nodig om achter te blijven dan om te gaan. Bo vendien als een man als Esmonde - de commandant van het eskader een karwei aanvaardde, dan kon je hem niet in de stëek laten. Maar niemand van de achttien mannen had verwacht, dat het allemaal zo zou gaan. Geen van de mannen had er op gerekend, dat zij met zes van die zware en trage zwaardvis-vlieg tuigen boodschappenmand jes noem den zij ze) op klaarlichte dag dit van top tot teen bewapende convooi van Duitse oorlogsschepen zouden moeten aanvallen. Zij hadden alle maal aangenomen, dat de aanval in de nacht zou gebeuren. x/iaar dit was een operatie, die van het begin af wanhopig fout was gegaan. Maandenlang werd het ver trek van die zware Duitse oorlogs schepen uit Brest al verwacht. Al les wees er op, dat dit vertrek aanstaande was: herstelwerkzaam heden aan de schepen alsmede con centratie van Duitse vliegtuigen en bewakingsschepen in Noord Frank rijk. Maar op het moment, dat de schepen vertrokken, wist men in En geland niets. Men was verrast en men werd eerst gealarmeerd toen het grote Duitse convooi reeds in vollr zee was Geallieerden om de tuin geleid Het was 11 februari 1942, acht uur 's avonds, toen de Duitse slagsche pen en de kruiser "Prins Eugen" hun ligplaats in de haven van Brest ver lieten. Nauwelijks waren echter de ankers gelicht of er kwam bericht, dat vijandelijke vliegtuigen in aan tocht waren. De schepen keerden haastig terug en toen de Engelse vliegtuigen - twaalf Wellingtons en acht Sterlings - over de haven vlb- gen, was alles rustigDe pilo ten rapporteerden: "Alles slaapt in Brest". Maar nauwelijks waren zij op de terugweg of het was met de De mannen, die zo'n zware slag moesten leveren met de Duitse oorlogsschepen in Het Kanaal, „plezieren" in een ou de Ford. rust in de haven van Brest gedaan. Zo kwam het, dat de schepen al meer dan twaalf uur op zee waren en tot vlak bij het nauwste gedeelte van het Kanaal waren genaderd, voor de vloot werd gesignaleerd door een speciale ópitfire-escadrille, die uitge zonden was omdat de radarschermen op de Engelse kust maar steeds Duit se signalen opvingen! Van dat ogenblik af werd er snel gehandeld op het vliegveld Manston by Kent. Commandant Esmonde werd gewaarschuwd en hy haastte zich in zyn auto naar de controletoren, 600 meter verderop. De vice-admiraal te Dover, admiraal Ramsey, was aan de telefoon. "Bent U bereid de Duitse schepen by daglicht aan te vallen?" vroeg de admiraal. "Natuuriyk admi raal!" Esmonde antwoordde zon der enige aarzeling hoewel hy vrij wel geen tyd had zich op deze zeer gevaariyke operatie voor te berei den. Geen vertraging Negentig minuten later steeg hy met zijn eskader op... Spoedig cirkelde het eskader van Esmonde boven Ramsgate, waar het gevechtsvliegtuigen zou ontmoeten. Er was namelijk bescherming toege zegd van drie eskaders jachtvlieg tuigen uit Biggin Hill terwyi twee es kaders jagers uit Hornchurch in hun onmiddeliyke nabijheid zouden blgven om by te springen als het nodig mocht zyn. De eerste elf Spitfires van het eska der uit Biggin Hill ar riveerden maar de overigen waren nog nergens te zien. (Later bleek, dat de twee andere eskaders van Biggin Hill op eigen gelegenheid naar het doel waren gevlogen). Moest Esmonde op de andere ge vechtsvliegtuigen wachten of moest hy doorgaan? De Duitse slagschepen en kruiser bevonden zich met hun be schermend convooi toen op 23 myi van Ramsgate. De logge zwaardvis vliegtuigen maakten een gemiddelde snelheid van 90 knopen terwijl de oorlogsschepen hoogstens 30 knopen haalden. Iedere verspilde seconde zou de jacht bemoeiiyken en de aan val minder kans van slagen geven. Esmonde besloot daarom niet lan ger te wachten. Hy zette koers naar de schepen. De eerste drie zwaard vissen, geleid door Esmonde, vlogen in rechte lijn achter elkaar, de an dere drie in "V"-vorm, zodat zy sa men een gans met een uitgestrekte nek vormden. De zwaardvissen waren ongeveer tien minuten op weg toen sjj vijandelijke gevechtsvliegtuigen ontdekten. Het waren vjjf-- tien of twintig van die gevaarlijke nieuwe Focke Wulfs 190. Het leek of de Duitse piloten regelrecht uit de wolken .neerdoken op de staarten van de eerste drie zwaardvissen. Maar ook de Spitfires hadden de vijand gesignaleerd en zij gingen onmid dellijk tot de aanval over. Z(j raakten in een afschuwelijk ge vecht gewikkeld. De Spitfires verloren weldra alle contact met de trage zwaardvissen van Esmonde. De zwaardvissen waren nu op zichzelf aangewezen in de strijd tegen de snelle Focke Wulfs. Het was een ongelijke strijd, maar de manoevreerbaar- heid van de zwaardvissen, zelfs met een torpedo aan boord, was buitengewoon groot en de ongebruikelijk lage snelheid bracht de Duitse piloten kennelijk in de war Ook geraakt Kingsmill was de nieuweling ln het eskader. Het was zijn eerste opera tie. zyn toestel had al veel te ver duren gehad. Een projectiel, afge vuurd door een van de kanonnen van een slagschip, was op de motor te rechtgekomen en had de beide boven ste cylinders weggeschoten. De mo tor bleek evenwel nog krachtig ge noeg om het toestel in de lucht te houden. De drie bemanningsleden waren ge wond geraakt maar Kingsmill kon het zwaar beschadigde toestel nog steeds in de goede koers houden. Ook nog toen een granaat de bovenste vleugel van het vliegtuig aan bak boord in brand zette. Gevangen in een kruisvuur "Vliegtuig aan bakboord!" klonk het plotseling uit de mond van de verschrikte 20-jarige onderluitenant Edgar Lee, de waarnemer in het toestel van piloot Brian Rose. Hg stond rechtop in zgn cockpit en wacht te tot de aanvaller zich in positie had gebracht en gaf toen aanwg zingen voor het uitwijken. De waarnemers Williams (in het vliegtuig van com mandant Esmonde) en Samples (in het toestel van luitenant Kingsmill) deden hetzelfde. De boordschutters vuurden met hun wapens zo vaak ze maar konden maar het waren prop penschieters vergeleken by de vier kanonnen en twee machinegeweren van de Focke Wulfs. Zeven tot acht minuten moesten de zwaardvissen zich verdedigen tegen opeenvolgende aan vallen. By één van die aanvallen raakte het toestel van Rose gevangen in een kruisvuur en boordschutter Johnson zakte plotseling in elkaar. De jonge en lichtgebouwde Lee was niet in staat Johnson weg te trekken om zyn plaats in te nemen. Johnson was be wusteloos of geraakt door een kogel. Tgdens de felle gevechten had men het Duitse convooi ontdekt want de Duitsers hadden een rookgordgn ge legd dat duideüjk van verre te zien was. Ze waren er nu dichtby en ze kregen onmiddeligk een hevig af- weervuur te incasseren van de sche pen. Lee zag hoe het leidende vlieg tuig van commandant Esmonde twee honderd meter vóór hem door een gra naat werd getroffen. Een stuk van het toestel werd weggeschoten en een ogenblik later liet het toestel van Esmonde een spoor van rook en vuur achter. Maar commandant Esmonde ging door Lee zag, dat hij het tweede schip van het convooi, dat ondanks het rook gordijn duidelyk te zien was, voor een aanval uitkoos. Maar hij wierp zyn torpedo te vroeg af en direct daarop zagen Rose en Lee waarom hij dat had gedaan. Verborgen in een zee van vlammen en nog steeds aangevallen door vyandelijke jagers, stortte de zwaardvis in zee Geen teken van leven Rose vloog direct daarop over de plaats, waar Esmonde was veronge lukt. Hg ontdekte geen enkel teken van leven in het water. Het was nu zyn beurt als commandant op te tre den. Hg had echter nauweiyks tyd om dit te overdenken want plotseling voelde hg een hevige schok. Een ben zinetank was getroffen.... Ogenblikke- lyk schakelde Rose de hulptank in. De inhoud van deze tank was vyftig liter - genoeg om de torpedo nog af te kunnen weipen en waarschgniyk ook genoeg om na de aanval uit de buurt van het convooi te komen. "Ik ga volle kracht vooruit!" hoor de Lee piloot Rose schreeuwen. Kort daarop hoorde hy echter een gierend geluid in het voorste deel van de cockpit, gevolgd door kreu nen van Rose. Een granaat had het afscheidingsschot tussen Rose en Lee getroffen en Rose was ernstig aan zgn rug gewond geraakt door een scherf. Rose viel voorover op zgn stuurknuppel. Het toestel dreig de neer te storten maar met een wanhopig gebaar kon Lee de stuur knuppel nog juist op tgd terugtrek ken. "Nog eens er op af en laat de tor pedo vallen" riep Lee maar door de verwondingen aan zgn rug waren de spieren van Rose krachteloos gewor den. Beide mannen stikten haast door de dampen van de ontsnappende ben zine maar toen zg plotseling het slag schip "Scharnhorst" voor zich ontdek ten vatten zy weer moed. Moed om toch een torpedo af te werpen'" Nadat Rose de torpedo had laten vallen, lieten de Duitse jagers hem gaan en richtten zy hun aandacht op het toestel van Kingsmill, die juist ppsitte koos voor eon duikvlucht. ESMONDE commandant van he eskader Kingsmill koos eveneens de "Scharnhorst" als doelwit. Half ver blind door de vlammen en de rook van de in lichterlaaie staande vleu gel en vervuld van vrees, dat de benzinetanks elk ogenblik konden ex ploderen, wist Kingsmill, dat hy niet meer dan twee minuten ter beschik king had. Hg wierp snel zgn torpedo af en trachtte daarop buiten het be reik van het Duitse convooi te ko men om een noodlanding op zee te maken in de hoop, dat hij en zijn bemanning zouden worden gered door Britse torpedoboten, die zeker ln de buurt zouden zgn. Motor weigerde Terwyi hg de stuurknuppel liet vie ren om met de staart op het water te landen, weigerde plotseling de mo tor. Met een klap stortte het toe stel in zee. Drie gewonde mannen worstelden zich uit het als een fak kel brandende vliegtuig en sprongen in het ijskoude zeewater. Zy klamp ten zich aan dryvende brokstukken van het toestel vast en zy werden la ter door Britse torpedoboten gered Dit speelde zich af niet ver van de plaats, waar Rose's vliegtuig we gens gebrek aan benzine - een nood landing op zee had gemaakt Voor het toestel zonk had Lee het nood- vlot in zee kunnen brengen en het was hem .net veel moeite gelukt de overleden Johnson en de gewonde Rose op het vlot te trekken. Het vlieg tuig zonk in een paar minuten... Toen Lee omkeek om het Duitse convooi te ontdekken, zag hij de tweede formatie zwaardvis-vlieg tuigen overtrekken nog steeds in V- formatie. Zg moesten voortdurend manoeuvreren om de fel aanvallende Focke Wulfs te ontwgken maar zij naderden desondanks de Duitse sche pen. Lee was de laatste Engelsman, die ze zag Niemand van de be manningsleden kwam terug. Er wa ren geen overlevenden en er is niets bekend van hun lot. Rose viel spoedig bewusteloos neer op de bodem van het vlot en Lee viel enige tyd later, overmand door uitputting, over hem heen. Hy was nog niet bewusteloos maar zgn her sens waren als verdoofd. Onbewust LEE de jongste voelde hy, dat er van de Duitse schepen af nog op het vlot gevuurd werd en dat hun enige bescherming werd gevormd door Ie golfslag, die het vlot nu en dan uit het gericht deed verdwynen. Hij herstelde zich langzaam en besefte, dat er spoedig hulp moest komen wilde het leven van Rose gespaard blgven Het vlot was reeds halfvol met water. Hy pro beerde het leeg te hozen met zyn helm maar dacht toen plotseling aan het reddingspakket, dat in een hoek van het vlot moest rijr geborgen. Hy zoch* een vuurpgl en even later scho ten gekeurde kleine sterren omhoog. Allerlei vliegtuigen, Duitse en Engel se. stortten in het water als puin na een aardbeving. Lee vroeg zich af of men zgn vuurpgl onder deze om standigheden wel zou zien maar na EXCLUSIEF VOOR DE LEIDSE COURANT zo'n anderhalf uur op het water ge dreven te hebben in barre kou. hoor de hy een motor ronken. Er naderde een torpedoboot. De boot had een vlag met een doodskop er op in top. "De vyand" dacht Lee maar even later hoorde hij in het Engels schreeu wen. Een van de matrozen van het schip sprong in het water en trok het vlot naar de torpedoboot, waarna Lee, Je gewonde Rose en de overle den Johnson aan boord werden gehe sen... Geëerd Van de vyf overlevenden was Lee de enige, die niet ^ewond was. Er waren vele offers gebracht. Was het niet onverantwoordelijk geweest zes van die trage zwaardvissen weg te sturen om het op te nemen tegen twee Duitse slagschepen en een kruiser en de flinke bescherming van deze sche pen? De zwaardvissen waren verrast door de vele snelle vyandeiyke ja gers. Zg waren buitengewoon onge lukkig geweest al zo gauw door de vyand te worden ontdekt. Niemand van de RAF-mannep had verwacht de schepen tot zinken te kunnen bren gen maar zy hadden er wel op gere kend een aantal treffer* plaatsen, die de schepen zou hebben bescha digd. Geen enkele torpedo bereikte echter zgn doel Esmonde werd posthuum het Vic- toria-Kruis verleend, de vier overle vende officieren kregen de DSO en de enige overgebleven boogschutter de CGM. De andere twaalf mannen, die hun leven gaven werden eervol vermeld. Maar voor luitenant Edgar Lee leek de wereld h ep op de avond van de 12de februaari 1942!

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7