Een meer dan diamanten huwelijksfeest Radio-activiteit in drinkwater nog niet verontrustend Door bommen verwoeste kerk, opnieuw gebouwd Voeibaltoto geen struikelblok weekelykse CRonycke Gehuurde auto's verkocht Dokter Claudia (63) ZATERDAG 14 MEI 1960 DE LEIDSE (..OURANT PAGINA 4 Er kunnen nog meer kruisen op hun jas De Amerikaanse ambassadeur in ons land, Philip Young, heeft vrijdagmiddag op de ambassade in Den Haag twee Nederlandse officieren namens president Eisenhower het „Legion of Merit" opgespeld. Op de foto zien we de ambassadeur terwijl hij luitenant kolonel J. M. Vermeys feliciteert. In het midden kolonel J. Rothuizen. PAX-CHRISTI VOETTOCHT VAN UTRECHT NAAR AMSTERDAM Onder auspiciën van de Neder landse afdeling van de Pax-Christi- beweging wordt op zaterdag 18 en zondag 19 juiii a.s. de eerste voettocht van Utrecht naar Anuterdam gehou den, waaraan jongeren van 2030 jaar kunnen deelnemen. Het onder werp van de gesprekken zal zijn: „Oecumenische houding". De inschrijving - Pax Christi- beweging, afd. Nederland, Wüste- laan 59 Santpoort - sluit op 31 mei. Het ligt in de bedoeling ook deze voettocht, evenals de Voettocht Den Bosch, voor jongelui uit de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs, jaarlijks te herhalen. Deze tocht zal echter een geheel ander karakter dragen. Krnschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor C wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheum&tische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lij den Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuiverende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen ver wekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlos sing al gauw. (Advertentie). Minister stelt kamerlid gerust wachten, hetgeen bij meting in ri vierwater is bevestigd. Op de vraag, of de minister het niet gewenst acht om op geregelde tijden in grote openbaarheid via de Er is geen sprake geweest van een pers bekendheid te geven aan de waarschuwing tegen het gebruik van mate van diverse soorten van radio regenwater als drinkwater ten ge- activiteit in Nederland, antwoordt de volge van een verhoogde radioacti- minister, dat met het geven van viteit na de Franse kernproef in de voorlichting omtrent de resultaten Sahara. van de radio-activiteitsmetingen in Het tweede kamerlid de heer N. Nederland eerst dan zal kunnen wor- van der Veen (PSP) had in verband en„ begonnen, wanneer o. m. met de radioactiviteit in Nederland jn. Euratom verband eenstemmig - aan de minister van sociale zaken ^eid za* zlJn ontstaan omtrent de bij en volksgezondheid, de heer Van deze metingen toe te passen metho- Rooy, schriftelijk gevraagd of het clleK:• Westduitse bondsministerie voor atoomkernenergie en waterhuishou ding een dergelijke waarschuwing had doen uitgaan. In antwoord op deze vraag heeft de minister mede- Zwaar onweer 7 t Bij een zeer zwaar onweer boven gedeeld, dat langs officiële weg is Schoonhoven en Berg-Ambacht is gis- bekend geworden dat dit niet het termiddag te half vijf de bliksem ge- geval is geweest. De staatssecretaris slagen in een stenen landbouw- van dit bondsministerie, dr Cartel- schuur van de landbouwer Peters lieri, heeft desgevraagd in de bonds- aari de Lekdijk, dag op 16 maart medegedeeld, dat, Wegens het gevaar, dat de nabij wanneer de graad van radioactiviteit staande boerderij liep, moest de Berg- in de regen niet hoger zou worden Ambachtse brandweer ju'.st terug- dan tot dusver het geval was geweest gekeerd van een brandje in een tim- nadat explosies met kernwapens wa- merfabriek de hulp inroepen van ren gehouden, de verhoogde radio- de Schoonhovense brandweer Geza- activiteit slechts voor die bevolkmgs- menlijk wist men het vuur te beper- groepen van belang is, die regenwa. ken tot de schuur, die echter ge- ter in putten verzamelen, om dit als heel uitbrandde. Een koe, enkele drinkwater te gebruiken. Sommige biggen en een tractor konden in vei- Duitse dagbladen hebben uit deze iigheid worden gebracht, mededelingen op eigen verantwoor- Boven Maastricht heeft zich een delijkheid de conclusie getrokken, enorme regenbui ontlast, gepaard dat het gebruiken van regenwater als gaand met onweer Hierbij zijn grote drinkwater gevaarlijk was gewor- hoeveelheden water gevallen en zijn den, nadat de radioactiviteit van het zowel in Maastricht als in Meerssen, regenwater na de ontploffing van de Valkenburg en Beek veel onaange- Franse kernbom inderdaad was ver- naamheden veroorzaakt, hoogd. Hierbij is evenwel deze acti- Vele kelders stroomden vol. Zo viteit op zijn hoogste punt ver onder kreeg de brandweer van Maastricht die van dezelfde periode van 1959 ongeveer 200 verzoeken 'om assisten- gebleven en binnen vier dagen daar. tie. In Valkenburg lag het van de na gedaald tot de lage waarden van heuvels afgespoelde slib centimeters de voorafgaande maanden. dik op de wegen en op andere plaat sen waren zware keien uitgespoeld Officiële mededeling. en over de weg gerold. Het bericht van het ANP, dat de EeJ "°S nie' bewoonde bungalo verhoging van de radioactiviteit in 7ai\ recreatie-oord „Herperduin" Nederland „zeer gering is geweest de hossen van de gemeente Raven- en generlei reden tot ongrustheid be- stein werd door de bliksem getrof- hoeft te bestaan bij het gebruiken ?P' huisje brandde uit. van regenwater als drinkwater" kan De tweede maal sloeg de bliksem in als een officiële mededeling worden boerderij m de gemeente Nuland. beschouwd, want het was afkomstig bewoond door de gezinnen van de van het ministerie, aldus de minister ^broeders r- en J. Hanegraaf, elk uit Van de gevaarlijke radio-actieve «s personen bestaande. De boerderij stoffen is ta verband met de kern- Sr?ndde Ult van df ,nboe" wapenproeven alleen Strontium-90 dels kon n,ets worden êered' van belang. De maximaal toelaat- Sirenes loeiden bare concentratie hiervan is 100 pi kocurie per liter. In regenwater is de Strontium-90-concentratie reeds aanzienlijk lager geweest dan deze waarde. Deze cijfers gelden voor een voortdurende bestraling gedurende het gehele leven. na blikseminslag Tijdens een hevig onweer dat gis- Een verhoging van de radioactivi- termiddag boven Geleen en Spaubeek teit in de lucht, welke naar alle woedde is de bliksem ingeslagen op waarschijnlijkheid aan de Franse de ondergrondse kabel van het tele- kernproef in de Sahara kan worden foonnet bij het gemeentehuis van Ge- toegeschreven, is in Nederland leen, waardoor deze kabel doorbrand- slechts gedurende een tijdvak van de en het in- en uitgaande telefoon- vier dagen (van 27 februari tot 2 verkeer van gemeentehuis, politie en maart 1960) waargenomen. Op geen brandweer geblokkeerd werd. moment van dit tijdvak is de maxi- Door deze blikseminslag werd te- maal toelaatbare concentratie over- vens de luchtalarminstallatie van de schreden. gemeente in werking gesteld. Nadat Verhoging van betekenis van de de sirenes tien minuten lang geloeid radio-activiteit in het zee-, rivier- en hadden, slaagde de BB er in deze tot grondwater is hier nauwelijks te ver- zwijgen te brengen. Weer Steigerin R'dam Vandaag is het niet alleen twintig jaar geleden dat in het centrum van Rotterdam twee R.K. kerken bij het Duitse bombardement werden ver woest, te weten de Steigerse kerk en die aan de van Oldenbarneveltstraat, maar ook wordt de nieuwe Steigerse kerk, officieel geheten St. Dominicus- kerk „Het Steiger" in het centrum van Rotterdam gelegen, plechtig in gewijd door de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen. Zondag zal na de eerste plechtige Hoogmis de kerk door de bouwers worden over gedragen aan de paters Dominicanen en het kerkbestuur. Het complex bestaat uit» drie ge deelten: de zondagskerk met 570 en de dagkerk met 130 zitplaatsen, de pastorie, die ook klooster zal zijn, en een parochiehuis voor vergaderingen etc. De kerk moet niet alleen als pa rochiekerk, maar ook als stadskerk worden gezien. De architecten heb ben naar soberheid gestreefd, waar door naar hun mening aan waardig heid is gewonnen. AR-voorzitter: De voetbaltótc of de mammoetwet behoeven volgens dr. W. P. Berghuis geen oorzaak te zijn van het vastlo pen van de tegenwoordige politieke constellatie. Dit immers stelde hij als voorzitter van de Anti-Revolutionaire partij vast tijdens een rede voor het A.R.-partijconvent. De voetbaltoto zal in vormgeving zodanig moeten zijn dat - ook om de onderlinge verbondenheid van de regeringspartners te demonstreren - op enigerlei manier tot uitdrukking komen de bezwaren van de tegen standers. Met de mimmoetwet die al heel sterk de algemene politieke struc tuur van ons land raakt, ligt het in gewikkelder, zo zei dr. Berghuis gis teravond in Utrecht in een rede voor het a.r.-partijconvent. - 'ij hoopte dat minister Ca's de protestants-christe lijke partijen zou kunnen bewaren voor een dwangpositie die tot een gewetensconflict zou kunnen leiden en waarin zij voor de keuze kwamen te staan tusser het prijsgeven van de politieke onstellatie en een voor hen principieel niet bevredigende onderwijswetgeving. Priklimonade en Plinius De Jongere Amerikaan drinkt 200 flesjes p.j. Plinius de Jongere, die van 61 tot 113 na Christus leefde, was de eerste die een (geslaag de) poging deed om kunstmatig mineraalwater (prikwater) te vervaardigen. De eerste fabri kant van kunstmatig mineraal water was de Zweed Torbern Bergman. In 1776 stichtte hij een fabriek in Falun, die drie flessen mineraalwater per uur produceerde. Een moderne in stallatie van vandaag heeft een capaciteit van dertig- a vijf-en- dertig duizend flessen per uur. Dit zei de heer Becht giste: ren over de ontwikkeling van koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken. In de negentiende eeuw hiel den vele apothekers zich bezig met de vervaardiging van mi neraalwater en frisdranken. Vóór 1839 werden zij reeds in Nederland gemaakt. Een warme zomer heeft een enorme invloed op het ver bruik van frisdranken, hetgeen in 1959 duidelijk is gebleken. Het percentage huisvrouwen dat frisdranken kocht bedroeg 43, tegen 23 in 1958. Per aan koop schaften zij gemiddeld 3,8 flessen aan, 0,6 meer dan het jaar daarvoor. Het huisverbruik verdubbelde dus tijdens de war me periode. Het gemiddelde verbruik van frisdranken in Ne derland, dat nu ongeveer der tien liter bedraagt, is nog niet groot vergeleken bij dat in een land als bijvoorbeeld Zweden, waar de bevolking enkele jaren geleden al 33 liter per persoon consumeerde. De Amerikaan dronk verleden jaar per hoofd van de bevolking vijftig liter cola- en frisdranken ofwel 200 flesjes en de Duitser 23 liter. jyiYNHEERE van Boesbeelce was deese weeck in LEYDEN, sooals hy oock eens was in ooveroude tyden. Hy bracht uyt Istanboel weer enck'le tulipaanen voor synen ouden vriend Carolus. 'k Sagh'se staen en spreeckend met malkander al fraeylyck uytgedost, de een soowel als d'ander: Heer de Busbecque Van Vliet en Clusius Van der Pyl, sooals het was gebruyek destyds. Maer onderwyl, o waey, welck ongemack, en sagh het braeve volck Clusius' koussen sackenl Geluckigh quaemen daer twee jofferen ter hulpe om d'affgesackte kous strack om de kuyt te stulpen en daermee braefjens te beletten die hoogh geleerde heer voor schut te setten! V'OMT, laeten we in LEYDEN nogh eeven blyven hanghen, waer een en onderwyser de hulde mocht ontfanghen wyl hy was veertich jaer ter schoole werrecksaem en ""Titus Brandsma-Ulo besorghde groote faem. Soo vele Leydenaeren, die in de bancken saeten waerdeeren omdermeest de lessen van Diepstraten, die als bescheyden man toch echt niet kon beletten dat men hem deese weeck In 't sonnet jen quam setten! OOCK vierden we weer feest in 't dorp RYPWEETERINGHE, Daer kon men vry en bly G. Warmerdam toesinghen die veertich jaeren langh syn werckkracht heyt gegeeven in mest of voer voor 't vee (dat is hem om het eeven). De burghervaer van 't dorp quam oock nogh eeven kyeken nu loopt vriend Warmerdam met brons O.N. te pryeken. Maer dat sal hem welseecker niet beletten syn werek nogh jaer en daeghen voort te setten! WILLEM VAN HORSTENDAEL de auto. Na de Utrechtse auto te heb ben verkocht, ging hij naar Rotter dam, waar hij er nog eens een huurde. Ook deze werd verfcocht en met het geld dat W. nu verdiend had kocht hij in Bussum 'n nieuwe wagen. Hier mee reed hij naar 's-Hertogenbosch en parkeerde hem. Hij huurde hierop weer een wagen, maar ditmaal ver zuimde hij om naar Hilversum te rug te gaan. Onderweg naar Eindho ven vervalste hij nu het rijbewijs, doch minder deskundig dan de vorige keren. In Eindhoven liep hij dan ook tegen de lamp. W., die nog nimmer met de politie in aanraking is geweest, deelde de po litie mede, dat hij wilde emigreren. Voordat hij wegging wilde hij echter nog zijn zuster in Perzië bezoeken en daarvoor had hij geld nodig. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip crmeld. Argentinië: ms „Alberto Dodero" 15/5; ts „Argentina" 17/5. Australië: ss „Orcades" 15/5. Brazilië: ms „Montferlanr" 16/5. Canada: ss „Nw. Amsterdam" 15/5; ms „Noordam" 19/5. Ind mesië: ss „Clytoneus" 16/5. Ned. Antillen: ms „Adonis" 16/. Ned. Nw.-Guinea: ms „Bengkalis" 19/5; Suriname: ms „Oranjestad" 18/5. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Pendennis Castle" 15/5; ss „Me- liskerk" 17/5. Brits Dos' Afrika: ss „La Bourdonnais" 19/5. De 66-jarige drs. J. Taal, oud gemeentearchivaris van Gouda, heeft gistermiddag in de aula van de uni versiteit te Nijmegen zijn proefschrift ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte met goed succes verdedigd. De pro motor mgr. dr. R. R. Post, had grote lof voor de dissertatie. De politie in Tigerkloof, een dorp in de buurt van Vrijburg (Zuid-Af- rika), heeft vrijdag 203 negerstu denten gearresteerd nadat 'n brand verscheidene gebouwen van de school van een Londens zendings genootschap had verwoest. Volgens de politie hadden studenten ruiten en deuren van de gebouwen vernield en daarna de gebouwen in brand ge stoken. om reisje naar Perzië ie bekostigen In Eindhoven is gisteravond aan gehouden de 23-jarige technisch te kenaar W. uit Hilversum. Hij tracht te er een kleine auto te verkopen, doch de adspirant-koper waarschuw de de politie, die man arresteerde. Het bleek toen, dat W. drie weken geleden in Naarden bij een garage een Volkswagen had gehuurd op naam van iemand uit Naarden. Toen de volgende dag de wagen niet terug kwam, ging de garagehouder op on derzoek uit. De opgegeven naam bleek in Naarden niet te bestaan. De politei kwam er achter, dat de auto in Utrecht was verkocht. W. had daar een andere auto gehuurd, nu op naam van de garagehouder in Naarden. Zijn technische kwaliteiten als teke naar kwamen W. goed van pas, want steeds reed hij naar Hilversum en vervalste daar het rijbewijs deskun dig om het in overeenstemming te brengen met het kentekenbewijs van Echtpaar Vianen-Compier (De Meije) 65 jaar getrouwd JUW ETEN \S KLAAR ME- jVROUW CLAUDIA.U MOET <,]ETEN.U RAAKT DE LAAT- >TE DAGEN NIETS AAN. jS PAT NU EEN VOOR. BEREI- .DlNG VOOR EEN 1 v èr^\ Zaterdag 21 mei a.s. hoopt het echtpaar Vianen-Compeer de dag te herdenken, dat het voor 65 jaar het ja-woord sprak. Dit is een uitzonder lijk feit, dat slechts zeer zelden voor komt. vooral ook doordat beiden, hun hoge leeftijd in aanmerking ge nomen, genieten van een betrekke lijk goede gezondheid. De bruide gom, de heer A. Vianen, werd gebo ren 27 jan. 1865 te Noorden. Reeds op zeer jeugdige leeftijd werd hij boerenarbeider, welke arbeid hij tot zijn 82ste jaar heeft verricht. Vóór zijn huwelijk werkte hij zowel in Zegveld als in De Meije en zijn hoog ste „huur" zoals dat toen werd ge noemd was 160 per jaar. In deze contreien maakte hij ken nis met zijn bruid en hun huwelijk werd burgerlijk gesloten te Zegveld voor de toenmalige ambtenaar van de burgerlijke'stand, de heer J. Lok horst op 17 mei 1895; 21 mei d.a.v. werd het kerkelijk ingezegend door de eerste pastoor van de pas opge richte parochie Meije-Zegveld, de zeereerw. heer J. de Groot. De bruid, mevr. C. Vianen-Compier werd geboren te Zegveld 16 dec. '74. Van haar vernamen wij, dat zij reeds op 13-jarige leeftijd door haar moe der 's morgens om 5 uur naar de boer werd gebracht voor ƒ0.50 per week. Na haar huwelijk was het niet alleen het gezin, dat haar opeiste, ook moest zij enkele dubbeltjes bij verdienen met melken, als aanvul ling op het dagloon van haar man van 0.90. Ook is zij op latere leeftijd vele malen uit „bakeren" gegaan en heeft daardoor tot in de wijde omtrek ge holpen babys ter wereld brengen. Kort voor de eerste wereldoorlog vestigde het echtpaar zich in De Meije. Uit hun huwelijk zijn 13 kin deren geboren, waarvan er zes op zeer jeugdige leeftijd hun ziel aan de Schepper teruggaven Van de overi ge zeven is de oudste 64 jaar en op een na allen gehuwd. Het bruidspaar heeft daardoor een nageslacht gekregen van 42 klein kinderen en 36 achterkleinkinderen. Rest ons nog te vermelden, dat bei den nog zelfstandig wonen op Sticht- se Meije 30 en zoveel mogelijk hun eigen bedoening verrichten, zij het dan met enige assistentie van een getrouwde dochter Zaterdag 21 mei a.s. zal in de parochiekerk om half tien een H. Mis aan God worden op gedragen om Hem te danken voor een zo lang en vruchtbaar huwelijks leven. Het zal het hoogbejaarde bruidspaar op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4