Prinses Beairix bezocht een hartelijk Limburg Bromfietsbotsing met dodelijk alloop De uren die men slaapt vóór twaalven Een schat van een zomerjurk Zi-kiiiivLAG 7 MEI I960 DE l.HIDSE COURANT NOVEEN VERGEZELT KINDERBEDEVAART Op 4500 katholieke kleuterscholen en scholen voor L.O. begint maandag de noveen, waarmee een gebedsactie van het Kinderthuisfront de 75 zieke kinderen, die maandag met de VNB naar Lourdes vertrekken, vergezelt. Alle kinderen van die 4500 scholen, vele tienduizenden, hebben een aan sporing gekregen, een brief te schrij ven of een tekening te maken voor de zieke kinderen, die van 916 mei de bedevaart naar Lourdes meema ken. Deze brieven en tekeningen krijgen de zieken in de trein te lezen of te zien. Zij zullen daaruit veel troost putten en constateren hoe heel het Thuisfront der katholieke school jeugd yan Nederland met hen mee leeft. Ook worden de gezonde kinde ren aangespoord om brieven naar Lourdes mee te geven. Een paar der zieke Lourdes-bedevaartgangers leg gen deze in de grot, waar Maria ver schenen is, neer. Vorige jaren waren het duizenden brieven, die uit alle delen van het land bij de aalmoezenier binnenkwa men. Kinderaalmoezenier Bank te Rijs wijk verwacht nu weer vele duizen den inzendingen. De bedevaart zelf omvat 900 per sonen, van wie ongeveer 300 zieken. Zij keert op 16 mei in ons land terug. Vergezeld van de commissaris der koningin in de provincie Limburg dr. F. J. M. A. H. Houben en de burgemeester van Roermond, mr. R. G. A. Hoppe- ner, begeeft H.K.H. Prinses Beatrix zich van het stadhuis in Roermond naar De noveen'eindigt op 17 mei. de OJL. Vrouw Munsterkerk. Een gedeelte van deze route was met gekleurd sand bedekt. Vooral contact met kinderen In gezelschap van haar particulier secretaresse, M. C. C. Wijnen, heeft prinses Beatrix gisteren een begin gemaakt met haar tweedaags oriën- tatiebezoek aan Limburg. Om tien uur werd zij aan de grens van Gel derland en Limburg, bij het plaatsje Mook door de commissaris der Ko- nigin in de provincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben ontvangen. Het eerste bezoek werd gebracht aan een kleine pottenbakkerij te Mils. beek, waar speciale kunstaardewerk- produkten voor de export worden vervaardigd. Via de Noordlimburgse Maasdor pen arriveerde de Prinses om twaalf uur in Venlo, waar zij werd ontvan gen door burgemeester dr. L. de Gou, die haar een peperkoek aanbood, 'n traditioneel geschenk voor vorstelijke gasten en hoogwaardigheidsbekle ders. Vanaf het bordes van Venlo's eeuwenoude stadhuis wuifde de Prinses de vele honderden schoolkin deren toe, die haar op het Markt plein toezongen. Na in Venlo de lunch gebruikt te hebben ging het gezelschap naar het jeugddorp Bethanië te Horn. Dit jeugdcentrum werd door prinses Bea trix officieel geopend. Het jeugd dorp waarin 240 kindereen, waar van de ouders uit de ouderlijke macht ontzet zijn, een onderdak vinden, staat onder beheer van de zusters Dominicanessen van Bethanië. Bij haar aankomst werd zij be groet door algemeen overste van het jeugddorp moeder Imelda. Daarna ging de tocht naar Roer mond, waar de jeugd in groten ge tale op het marktplein verzameld was. Evenals in Venlo plaatste prin ses Beatrix ook hier haar handteke ning in het gulden boek der gemeen te. Te voet werd een wandeling ge maakt naar de O.L.Vrouwe Munster, kerk, waar de prinses door de bis schop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, ontvangen werd, die de leden van het kerkbestuur voorstelde. Aan het slot van de eerste dag van haar oriëntatiebezoek aan Limburg heeft de Prinses 's avonds in de Maas trichtse Schouwburg een voorstelling bijgwoond ten bate van het Neder lands vluchtelingencomité. Aan de uitvoering werkte mee de Mastreech- ter Staar, de balletgroep „Limburg", leerlingen van het conservatorium Maastricht en de speelgroep „Lim burg". OOSTERLAND HEEFT TWEE SGP-WETHOUDERS De gemeenteraad van Oosterland heeft gisteravond nadat in twee voorgaande vergaderingen het quo rum niet aanwezig was geweest weer besluiten kunnen nemen. In de vergadering waren aanwezig drie SGP-leden, waarvan er een, namelijk de heer J. J. de Bruine, beëdigd werd. Na de beëdiging kwam de wethoudersverkiezing aan de orde. De heer M. Boogert werd gekozen met twee stemmen, terwijl een blan co stem werd uitgebracht. Na deze benoeming heeft Oosterland nu twee SGP-wethouders. Sedert 1949 heeft de SGP in Oosterland geen wethou derszetel meer bezet. In 1958 trachtte deze partij daartoe te geraken, door aan de PvdA voor te stellen, samen te werken. Toen deze partij weiger de verleende de SGP-fractie haar steun bij het kiezen van een linkse wethouder. Gisteren zijn op de Silvoldseweg in Terborg twee bromfietsers tegen elkaar gebotst. Een van hen, de heer F. Reijnier, kwam uit de rich ting Doetinchem en trachtte een tweetal wielrijders te passeren, ter wijl uit de richting Silvolde de heer G. Weenink naderde. Het fietspad bleek te smal voor de manoeuvre van Reijnier met het gevolg dat hij te gen Weenink opbotste. Deze werd ernstig gewond en was nagenoeg op slag dood. Het slachtoffer was 27 jaar en ongehuwd. Reijnier moest met lichte verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Op de vlucht voor sterke arm door de dood achterhaald De 28-jarige ongehuwde A. D. de Exter is gistermorgen om het leven gekomen, toen hij en zijn vriend met een motor verongelukten. Zij waren gevlucht voor de Belgische politie. De jongeman, die uit Made komt, was met een vriend, de 29- jarige C. de Jong, die een motorfiets bezat, naar België gegaan De jon gelui begingen in Antwerpen een verkeersovertreding en werden aangehouden door de Belgische po litie. Terwijl een proces-verbaal werd opgemaakt sloegen de jonge lui op de vlucht. Zij reden zo hard, dat de agenten geen nut zagen in een achtervolging. In het dorpje Oorderen volgen zij met de motor fiets tegen een tulpsilo. De duorij der overleed op weg naar het zie kenhuis. De bestuurder brak beide armen en benen en werd ook opge nomen. ONTHEEMD MAAR HuM de koningin heeft vrijdagmiddag op paleis Soest dijk twintig vertegenwoordigers van de vluchtelingen organisatie ontvangen, die heeft bijgedragen aan de vluchtelingententoonstelling „Ontheemd, maar ongebro ken". De delegatie bestond uit vluchtelingen uit Hongarije, Polen, Oekraine, Estland, Tsjechoslowakije, Let land, Rusland, Joegoslavië, Bulgarije, Llttauen, Roemenië Hong Kong, Algerië en Palestina. Gebrek aan nachtrust ondermijnt de gezondheid Mensen, die voortdurend slaap te kort komen, hebben een vermin derde geestelijke en lichamelijke weerstand. Zij zijn geprikkeld en zij worden gemakkelijk ziek. Dat geldt niet alleen voor volwassenen! Bij kinderen die te weinig slaap krijgen, is het precies eender. Dat onuitgeslapen kinderen ver velend zijn weten eigenlijk all® ouders. Ze spreken dan tegen, ze zijn ongezeggelijk, kribbig, bazig, hangerig, huilerig en eigenwijs. Minder vaak komen vaders en moe ders op de gedachte dat ziekte van hun spruit wel eens mede het ge volg zou kunnen zijn van het her haalde gebrek aan nachtrust. Op het kleuterconsultatiebureau kan men in allerlei toonaarden ver nemen waarom Joke, Wimmetje, Annetje en Keesje geen middag slaapje meer doen. De kinderen kunnen dat niet of ze „willen" dat niet Volgens moeder gaan ze toch al die tijd maar gillen, of klimmen ze toch maar uit hun ledikantjes. Sommige kinderen, zo kan men ver nemen, scheuren uit kwaadheid het behangsel kapot als ze 's middags in bed gelegd worden! Het nodige overwicht van moeder op de kleuter is in zulke gevallen natuurlijk ver te zoeken. De voor het kind nog zeer lange dag wordt niet meer door een verkwikkende middagrust onderbroken. En hoe is het met de grote kinderen? Mogen wij van de zomer het schouwspel weer beleven dat zes- en achtja rigen 's avonds om tien uur nog op straat aan het knikkeren, touwtje springen, hinkelen of voetballen zijn? En hoe lang kijkt uw kroost naar de televisie? Addertje. De meeste schoolkinderen gaan veel te laat naar bed, tot schade van hun gezondheid, want door die voortdurend te korte- nachtrust worden zij nodeloos vatbaar. Na tuurlijk zijn er ook ouders, die er wel de hand aan houden dat hun kinderen op tijd in bed komen. Toch schuilt ook hier nog dikwijls een addertje onder het gras. Tal van gezinnen met twee kin deren beschikken namelijk over een driekamerwoning. De gebruike lijke en meest natuurlijke Indeling is dan: woonkamer, slaapvertrek ouders, slaapvertrek kinderen. Over de bezwaren dat twee of meer kin deren een slaapkamer delen, wordt weinig nagedacht. De behuizing in ons land is nu eenmaal niet zo, dat men op dit ge bied voor zijn gezin de meest gun stige omstandigheden mag opeisen. Ieder kind een eigen kamertje, dat zou de geestelijke gezondheid van de enkeling zeker ten goede komen! Buikpyn. Aan de gemeenschappelijke slaap kamer zijn direkte bezwaren voor de lijfelijke gezondheid verbonden, ook al is dat vertrek hygiënisch in gericht, ook al wordt het voldoende vaak gelucht. In de gemeenschap pelijke slaapkamer komen de kinde ren dikwijls slaap tekort, ook al worden ze nog zo vroeg naar bed gestuurd. Het inslapen op een gemeenschap pelijke kamer gaat moeilijker: al tijd houdt de één de ander nog een poosje wakker. Bij he ontwaken zijn er dezelfde moeilijkheden: die het eerst uitgeslapen is, wekt steeds de ander. Midden in de nacht worden de kinderen bovendien, behalve door hun eigen buikpijn en hun eigen angstige dromen, ook nog wakker wanneer de ander op z'n tijd zulke aardigheidjes krijgt. Inslapen. Zo op het eerste gezicht lijkt het of men deze moeilijkheden geschikt uit de weg kan ruimen, door één van de kinderen geheel en al op de ouderlijke slaapkamer te nemen. Dit is echter beslist verkeerd. De oplossing is, dat men zoveel mogelijk de kinderen apart laat in slapen. De één begint de nacht dan op de kinderkamer, de ander wordt te slapen gelegd in het bed van va der en moeder, tenzij men er de voorkeur aan geeft, één kinderledi kant je in de voornacht in het ouder lijk slaapvertrek neer te zetten. Het inslapen kost zo tenminste al weinig moeite meer. Wanneer de ouders zich ter ruste begeven, kun nen de kinderen nadat zij eventu eel nog zijn „opgenomen", beiden in de kinderkamer verder slapen. Met het spoken in de nacht valt het meestal nogal mee. Gordijnen. Om beide kinderen 's morgens zo lang mogelijk door te laten slapen, verdient het juist nu, bij het steeds vroeger licht worden, aanbeveling, de kinderkamer *s avonds te ver duisteren met voldoende dikke of gevoerde gordijnen, die goed slui ten. VOOR DE KOMENDE WINTER De Engelse modeontwerper Ha- rella ontwierp deze mantel voor de komende herfst en winter. De mantel is gemaakt van zwart witte tweed en heeft een grote kraag van zwart vossebont. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Vooral nu het weer warmer wordt, waardoor de eetlust dikwijls minder groot is dan verwacht werd, blijft er na het weekend meestal zoveel brood over dat er gezocht moet worden naar een goede verwer kingsmogelijkheid. De zoete nagerechten als brood schotel, wentelteefjes enz. zijn be kend genoeg maar oud brood kan ook heel goed tot bijzonder lekkere en voedzame hartige gerechten wor den verwerkt! ZONDAG: ossestaartsoep, bloem koolsoep met kaas, kalfscotelet, aardappelen, grapefruit (abriko zen in de week zetten). MAANDAG: ramequin met gemeng de sla en aardappelpurée, abri- kozencompöte. DINSDAG: gebakken lever, aard appelen, appelmoes, krentenpan- nekoekjes. WOENSDAG: gevulde eieren, spi nazie, gebakken aardappelen, kof- DONDERDAG: slakropjes gevuld met gehakt, rauw gebakken aard appelen, yoghurt met plakjes ba naan en gaar tarwegries. VRIJDAG: panvis met witte bonen, vla met gebakken appelschijven. ZATERDAG: bami, rabarber met RAMEQUIN In een beboterde vuurvaste scho tel worden laagsgewijs 150 gram dunne sneetjes brood en 200 gram jong belegen in plakken gesneden kaas gelegd. 3 Eieren worden met zout, peper en noot losgeklopt, 1. melk erbij gedaan en over het brood gegoten. Zodra het vocht er in is getrokken wordt wat paneer meel over het brood gestrooid, een paar klontjes boter erop gelegd en de ramequin in ongeveer 30 minuten in de oven gaar en lichtbruin ge bakken. PANVIS 1 Kg. schelvis, IV2 kg. rauwe aardappelen, 80 gr. boter, 2 uien, V« 1. melk, zout, water. De schoon gemaakte vis in moten snijden, van de graten en huid ontdoen en zou ten de uien fijn snijden en in een gedeelte van de boter fruiten. Een vuurvaste schotel beboteren en de aardappelen (in plakjes gesneden), de stukken vis en de uien er laags gewijs in leggen (bovenste laag- aarappelen). Op de vis klontjes bo ter leggen. De melk erover gieten en over de bovenkant paneermeel strooien, nog een paar klontjes bo ter erop leggen en de panvis met een deksel op de schotel in onge veer 1 uur in de oven gaar stoven. Onze illustratie toont een schat van een zomerjurkje, dat vele jonge vrouwen en 9 meisjes ongetwijfeld zou- I den willen bezitten en niet ten onrechte. Dit snoezige jurkje van veredelde katoen dankt !^H zijn effect nu eens niet aan het piodel, maar ln eerste |^H instantie aan het fraaie 9 dessip van kleurige rozen in groen en rood op de ■ffjjMHj witte ondergrond. Hef ge- Jm heel is uitgesproken fris en vrolijk en verleent de m TK' draagster een natuurlijke «IS charme. L - Het is hoofdzakelijk de \mg mff J 2 'f|jgg verdeling van de bloemen - F. jH Iffig in het geheel, die dat bij- zonder leuke effect geeft. iH» Dit werd mogelijk gemaakt W JE*»» doordat de stof een bij- f WjM zonder dessin heeft. iifr fjjl De bloemboeketten liggen VH ruim uit elkaar in de oor- spronkelijke en het is mogelijk door een bepaal- H manier van dergelijke effecten te ver- krijgen als op de foto te Een juweel van een kleur- rijk boeket voor op het I lijfje en precies zo'n boeket achterop. de de boeketten ook keurig ver- deeld, namelijk een boven rtie^inke^ej^en boven het rechter been met wtt tn het midden. Bij I Stalen voorwerpen Wilt u iu- «jj gedroogde waterspatjes op een sta- he,ef n?®n zo'n verdeling niet len aanrecht, keukenmessen of an dere stalen voorwerpen wegwer ken, behandel ze dan met azijn. De aanrecht met een doekje; de stalen voorwerpen legt u gewoon in hete azijn. De waterspatjes verdwijnen en roest laat los. Het bespaart u veel werk. in de hand, maar bij stoffen van het hier gebruikte genre, waarbij het dessin ruim verdeeld is en een royale effen achtergrond overblijft, kan men zich dergelijke speciale effecten veroorloven. Natuurlijk is er iets meer stof nodig dan anders, omdat men de patroondelen niet strak aan eengesloten op de stof kan leggen en uit kan knippen; men moet met het dessin rekening houden en dat kost een metertje extra, maar het resul taat is toch wel buitengewoon aantrekkelijk. Stoffen van een dergelijk dessin zullen dit seizoen veel aftrek vinden I (Nadruk verboden) OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIlo"ollc3li0|l0liOllOIIOIIOIIOIiOIIOIIOllOllO reeds een complete electrische machine vanaf

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10