1 (etalac Pater Pio wijding - Nieuwenhuizen - 7 jaar na te Zevenhoven ingehaald Eerste Kamer over PBO en Bezitsvorming WEEK FOTO GRAFIE Spelen met vuur Informeel overleg over Zuid Afrika Amerikaans overschot naar India De Arabische boycot Dokter Claudia (55) WOENSDAG 4 MEI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 weer 'n nieuwe priester in hun mid den mogen begroeten, voortgekomen uit deze parochie. Tijdens het plechtig lof, dat door pater Nieuwenhuizen hierna werd gecelebreerd, richtte hij zich in een kort dankwoord tot de aanwezigen, waarin hij bijzonder dank bracht aan God voor zijn uitverkiezing, welke mede zij het gebed van zijn plaats genoten is bereikt. Al de hem op heden betoond hulde wilde deze mis sionaris opdragen aan O.L.Heer, voor het vele goeds aan hem gedaan. Spr. toonde zich zeer verheugd over deze huldeblijken, niet omdat ze hem ten deel vielen, maar omdat hieruit weer duidelijk bleek, dat men in deze goe de parochie van de H. Joannes de Doper nog steeds het priesterschap eert. Morgen zal pater Nieuwenhuizen een plechtige H. Mis opdragen bij gelegenheid van het huwelijk van zijn nichtje, dat hij nauwelijks ge kend heeft, omdat zij bij zijn ver trek naar Brazilië nog maar enkele jaren oud was. KONINKLIJK PAAR LEGT KRANS BIJ NATIONAAL MONUMENT Tijdens een korte plechtigheid heb ben HM Koningin Juliana en ZKH Prins Bernhard vanochtend 'n krans gelegd bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. Daarmee werd de de vijftiende herdenking van de gevallenen uit de tweede we reldoorlog ingeluid. Terwijl het trompetterskorps van de cavallerie koraalmuziek ten ge hore bracht, legden achtereenvolgens HM de Koningin en ZKH Prins Bernhard en de minister-president en de minister van defensie namens de raad van ministers kransen aan de voet van het nationaal monument. In de groene krans van het konink lijk paar waren witte tulpen uit de paleiskwekerij verwerkt. TUSSEN BUMPERS BEKNELD Vanmorgen omstreeks zeven uur is de 45-jarige weduwnaar J. de K. uit Zaltbommel op het terrein van de Nederlandse Kabelfabriek in Alblas- serdam bij het afkoppelen van een wagon van een bedrijfstreintje be kneld geraakt tussen twee bumpers. Hij werd daarbij op slag gedood. Eerst gisteravond werd de parochie van de H. Joannes de Doper te Ze venhoven in de gelegenheid gesteld om een harer zonen die reeds vanaf 1953 priester is, feestelijk in te ha len als „neomist". Het betrof hier pater Pio Nieuwenhuizen, missiona ris in Brazilië. Pater Nieuwenhuizen werd in '13 geboren in Zevenhoven en trad na zijn lagere studies in de orde der Franciscanen, alwaar hij in 1938 in het klooster Alverna te Wychen het subdiocanaat ontving en daarna naar de missie in Brazilië vertrok. Als re gel ontvangt men na één jaar de wijding tot diaken, doch wegens ziekte werd dit voor hem uitgesteld tot 1943. Ook de priesterwijding zou voor hem nog lang op zich laten wachten. Het werd 15 augustus 1953 alvorens hij hersteld het H. priester schap kon ontvangen in Sao Paolo. Thans was deze missionaris voor zijn eerste verlof weer in Nederland en het was vanzelfsprekend, dat zijn geboorte-parochie hem alsnog de hulde wilde brengen, bestemd voor een neomist. Aan de grens van de gemeente, nabij zijn geboortehuis, werd pater Pio Nieuwenhuizen gisteravond om half zeven verwelkomd door burge meester Detmers van Zevenhoven, die hem een hartelijk welkom toe riep namens geheel katholiek Ze venhoven, dat hem als priesterzoon van deze parochie toch noch deze warme hulde kon brengen. Begeleid door de burgemeester, 't voltallig kerkbestuur en de naaste familie vertrok de neomist hierna in een kleine stoet van auto's naar de parochiekerk in het Noordeinde, al waar een kei/rige stoet van bruidjes en misdienaars de nieuwe priester begeleidde naar het kerkportaal, waar pastoor D. Plaat de neomist ontving en hem verder de kerk in leidde. Voor de aanvang van het door pa ter Pio Nieuwenhuizen te celebre ren plechtig lof, sprak pastoor Plaat namens de gehele parochie van de H. Joannes de Doper een welkomst woord. Spr. memoreerde in zijn toe spraak de moeilijkheden waarmede deze priester heeft te kampen gehad en het lange wachten van hem om zijn doel, het H. Priesterschap, te be reiken. Twaalf jaren heeft het ge duurd eer de bisschop hem de han. den heeft kunnen opleggen en hem tot priester van de Kerk van Chris tus heeft kunnen maken. Thans is deze grote stap reeds ruim 6 jaren geleden gezet en heeft hij geduren de al die tijd gewerkt in zijn missie in Brazilië in een parochie, welke ongeveer zo groot is als de provincie Utrecht. Spr. besloot met pater Pio te feliciteren met deze uitverkiezing, alsook met een gelukwens aan de katholieken van Zevenhoven, die „Geen dwang op het tot stand brengen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is de mening van het kabinet". Dit is gisteren nog eens bevestigd in de Eerste Kamer door de minister-president tijdens de be handeling van de begroting van al gemene zaken. Verschillende sena toren hadden gevraagd om versnel ling van de procedure. Het is gevaar lijk, aldus de minister aan de pu bliekrechtelijke organen meer taken toe te dienen met de bedoeling de publiekrechtelij ke bedrij fsorganisatie uit te breiden. Als er geen natuurlijke ontwikke ling is, dan is het onjuist deze met de wet in de hand te forceren. In gelijke zin liet zich staatssecretaris Schmelzer uit. Over de bezitsvorming zei deze nog dat meer dan de helft van de werknemers, die daar voor in aanmerking komt, deelneemt aan de gepremiëerde spaarregeling. Met andere maatregelen zal men in de toekomst nagaan op welke manier men het eenvoudigst kan werken. Van 7 t/m 14 mei van de L9>t-i* uw fotohandelaar or tal van verrassingen rgt. U hoort er meer van I Dubbeldekkersloeg om in Liverpool President de Gaulle is woens dagochtend na een reis van zeven tien dagen naar Canada, de VS en Franse bezittingen in het Caraïbische gebied in Parijs teruggekeerd. Ondanks het vroege uur waren er veel mensen op de been om de pre sident toe te juichen. Verf met glans en met gemak Verf het zelf met de superieure plasticverf van CETA-BEVER meegedeeld, dat ongeveer tien Ame rikaanse vrachtschepen, die Arabi sche havens hadden moeten aandoen, in de afgelopen dagen een andere bestemming hebben gekregen. Vier Amerikaanse schepen met in totaal circa 50.000 ton graan voor Egypte zullen nu niet naar Alexan- drië, maar naar een Italiaanse haven varen, waar hun lading zal worden overgenomen door Italiaanse vracht boten, die dan koers zullen zetten naar Egypte. De V.A.R. is hiermede akkoord ge gaan en zal de extra kosten betalen. Navo-ministers snel eens De te Istanboel vergaderende mi nisters van de Navo zijn het er dins dag over eens geworden dat men straks op de topconferentie naar ont spanning zal moeten streven maar clan een ontspanning in alle delen van de wereld. De Russen zouden geen .beperkte ontspanning" kunnen krijgen en on- Op 30 april j.l. (koninginnedag) ls geboren Simone, Alide, Juliana, dochter van ir. S. C. H. Drost en mevrouw E. Drost-Wijntjes. Ir. Drost is het hoofd v^n de stedebouwkun- dige afdeling van gemeentewerken te Leiden. Naar aanleiding van deze blijde ge beurtenis heeft de stedebouwkundige afdeling de heer en mevrouw Drost een boom aangeboden, welke gister middag in de voortuin van hun wo ning aan de Sitterlaan 68 werd ge plant. De boom was versierd met een schild en wimpel met namen: Simo ne, Alide, Juliana. Ir. Drost is de ontwerper van het nieuwe wegenschema voor Leiden. derwijl toch doorgaan met propagan dacampagnes tegen West-Duitsland en Perzië. Niet eens werd men het echter over de vraag of ook de kwestie van hulp aan onderontwikkelde landen en niet-inmenging met andermans aan gelegenheden moet worden aange sneden. De westelijke leiders zullen daarover het beste ter plaatse zelf kunnen beslissen, aldus de mening van de ministers. Zesenveertig passagiers van een „dubbeldekker" in Liverpool werden ge wond toen de bus na een botsing met een auto over een afstand van 25 me ter slipte, tegen de pui van een winkel boste en omsloeg. De bestuurder van de aangereden auto werd gedood. Mariene was uit niet uit het hart De Indonesische ambassadeur in Australië, dr Helmi, heeft woensdag te Port Moresby verklaard, dat Indo nesië „zal terugslaan als het door agressie vanuit Nederlands Nieuw Guinea wordt uitgedaagd". De ambassadeur, die een reis van vijf dagen naar Australisch Nieuw- Guinea maakt, verklaarde, dat zijn regering „zeer verrast" was door de aangekondigde versterking van de Nederlandse defensie op Nieuw-Gui- nea. „Het is een zeer gevaarlijke si tuatie en zij spelen met vuur", zei hij. Leninprijs voor Soekarno President Soekarno van Indonesië is, naar gisteren in Moskou bekend werd, de internationale Lenin-vre- desprijs toegekend. Soekarno had deze volgens het Rus sische persbureau Tass verdiend als „één der meest op de voorgrond tre dende leiders van het vrije Azië". De Britse premier Macmillan heeft gistermorgen in Londen de conferen tie van de premiers van de elf Geme- nebestlanden geopend. De premiers zullen algemene wereldproblemen be. spreken. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Louw heeft zich bereid verklaard om in Londen op vrijblijvende, niet-officiële basis met de premiers van de Britse gemene- bestlanden over de apartheidspolitiek te beraadslagen. Aanvankelijk hadden de premiers van Malakka en van India, Tengku Abdoel Rahman en Nehroe, er op aangedrongen het optreden in de Zuidafrikaanse negerdorpen en de kwestie van de rassenscheiding als zodanig in hun geheel officieel aan de orde te stellen. Premier Macmillan had dinsdag ochtend gewaarschuwd dat zulk een openbare botsing van meningen ern stige gevaren inhield. Wel achtte hij het mogelijk de netelige zaak buiten conferentieverband en op informele wijze te behandelen. Zuid-Afrika is hiermee akkoord ge. gaan. De Verenigde Staten zullen een deel van hun landbouwoverschotten, met name tarwe en rijst, ter beschik king van India stellen. De leveran ties, die over verscheidene jaren ver deeld zullen worden, zullen een om vang hebben van 17 miljoen ton gra nen. Op het Witte Huis werd bevestigd, dat de desbetreffende overeenkom sten vandaag door president Eisenho. wer en de minister voor de voedsel voorziening van India ondertekend zullen worden. India zal met eigen valuta voor de leveranties betalen en door deze leveranties zal dit land over voldoende reserves komen te be schikken om het hoofd te bieden aan hongersnood, waardoor de bevolking van tijd tot tijd wordt getroffen. Het Amerikaanse vrachtschip „Mount Evans" is dinsdag uit de Syrische ha ven Lattakia vertrokken zonder zijn lading tarwe te hebben kunnen los sen, zo heeft radio-Damascus meege deeld. Het schip heeft meer dan tien dagen in de haven gelegen, maar de Arabische havenarbeiders weigerden bet te lossen. Zoals bekend boycotten de Arabi sche havenarbeiders Amerikaanse schepen uit protest tegen de weige ring van Amerikaanse havenarbeiders om de „Cleopatra", een schip van de V-A.R., dat in de haven van New York ligt, te lossen. De actie van de Ame rikanen moet gezien worden als een protest tegen de Arabische boycot De Nederlandse premier, prof. dr. J. E. de Quay, heeft dinsdagochtend in van Israels scheepvaart. Irak en Sa- zijn kabinet in Den Haag ontvangen, de Amerikaan Paul Hoffman, directeu. oedi-Arabië steunen de boycot van de van het speciale fonds van de V.N. voor hulp aan de ontwikkelingsgebieden V.A.R. De heer Hoffman is in Nederland om dank te brengen voor de Nederlandse Het State Department heeft dinsdag bijdrage aan zijn fonds. De foto toont prof. De Quay in gesprek met zijn gast. Voor het eerst sinds 29 jaren heeft Mariene Dietrich weer een voorstelling voor de inwoners van haar oude stad - Berlijn - gegeven. In 1931 emigreer de zij naar de Verenigde Staten en behoudens een kort optreaen voor de Amerikaanse troepen kort na de tweede wereldoorlog heeft zij sindsdien geen voet meer in Berlijn gezet. Maar nu kwam zij terug - en werd zij op het vliegveld begroet door (Je actrice Hildegarde Knef (midden) en een enthousiaste menigte persmensen en vrienden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4