$e£eidbe(Eou/tcmt gisteren NAVO TROF HET SLECHT IN ISTANBOEL Luohtverbmdmg Sieeds meer 'yiuchieiin9enp°st" °p soes^ Vergadering in Andere wind waait in Zuid-Korea staat van beleg Uit Zuid-Afrika Korreltje De laatste Nederlanders uit Indonesië Mutaties in Sowjet- legerleiding GEEF MOEDER M DINSDAG 3 MEI I960 D^teur J F J M koens KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN zn werk Hoofdredacteur- L C J ROOZEN. BUREACS: PAPENGRACH1 32 J Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ 12.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p.p. f8.— Advert.: 17 ct p. m.m Telefoontjes f 1.50 De stapel bevrijdingskaarten op het paleis groeit gestaag: reeds meer dan 500.000 betuigingen heeft de post op het paleis afgeleverd en met iedere bestelling komen er meer. Opnieuw relletjes Terwijl de ministerraad van de N-A.V.O. in het stadhuis van Istan- hoel bijeenkwam om de laatste hand te leggen aan de voorstellen die het Westen op de topconferentie aan de Sowjet-Unie zal voorleggen, zijn in deze Turkse stad gisteren weer ern stige ongeregeldheden uitgebroken. Duizenden jonge Turken, meest studenten, raakten slaags met politie- troepen op enkele honderden meters van het stadhuis waar de NAVO-mi- nisters om de conferentietafel zaten. Toen de vijftien NAVO-ministers het stadhuis binnengingen, begonnen demonstranten „Vrijheid. vrijheid"te roepen. De politie trachtte aanvanke lijk de jongelui met zachte drang te verspreiden. Toen dit niet lukte sloeg de politie met geweerkolven op de de monstranten in. Er vielen verschei dene gewonden. Ook 's middags werden er nog be togingen gehouden. Er was ook een demonstratie van enkele tientallen advocaten. De studenten eisen zoals bekend 't aftreden van de regering van pre mier Menderes, omdat deze naar hun mening de oppositie onder leiding van oud-premier Inönü onderdrukt. Ministerraad in belegtoestand. Het is de eerste maal dat de NAVO- ministerraad bijeen is in een stad waar de staat van beleg heerst Toen de zitting van de NAVO-raad gistermorgen begon waren noch de Turkse president Bayer noch premier Menderes aanwezig om de ministers officieel welkom te heten. Dit Werd Het Zuid-Koreaanse parlement heeft vandaag Syngman Rhee offi cieel ontslag verleend uit zijn func tie als president van Zuid-Korea. Het parlement verklaarde even eens de verkiezingen van 15 maart ongeldig, waarbij Syngman Rhee voor de vierde maal tot president werd gekozen. De waarnemende president, Hoeh Tsjoeng, heeft na de voltooiing van zijn zakenkabinet, waarin hij zelf minister van buitenlandse zaken is, bekendgemaakt, dat verscheidene journalisten van Japanse bladen da delijk naar Zuid-Korea mogen ko men. De mildere houding jegens Ja pan blijkt ook uit een bekendmaking van de onderminister van buiten landse zaken, over de voorbereiding van de onmiddellijke repatriëring van 28 Japanse vissers, die op 9 april hun gevangenisstraf wegens het vis sen in verboden watei langs de Ko reaanse kust hadden uitgezeten. toen gedaan door minister van Bui tenlandse Zaken Zorlu. Hij bood de andere ministers zijn verontschuldigingen aan voor de ge spannen atmosfeer waarin zij bijeen kwamen. Zorlu zei, dat de ongeregeldheden het werk zijn „van slechts een klein groepje jongelui met egoïstische po litieke doelstellingen". Hij zei verder, dat de huidige onge regeldheden de fundamentele een heid van 't land niet zullen aantasten. Het gehele land, aldus Zorlu, staat met geheel zijn hart achter de Atlan tische alliantie en de NAVO. Uitstel kwam te laat Caryl Chessman, bijgenaamd de „man met de negen levens'omdat hij reeds achtmaal aan de terechtstelling wist te ontkomen, is maandag, 2 mei, in de gaskamer van de gevangenis van St. Quentin, te San Francisco, terechtgesteld. Chessman stierf koel en kalm, met een glimlach op zijn lippen en een knipoogje naar twee vrouwelijke journalisten, die op zijn uitnodiging de terechtstelling zouden bijwonen. Op het laatste moment verleende de federale districtsrechter te San Francisco nog een uitstel van een half uur, doch dit uitstel kwam te laat. Zijn secretaresse belde de gevan genis van St. Quentin op, doch zij vergiste zich in het telefoonnummer. Dit maakte dat de terechtstelling reeds aan de gang was, toen de order tot opschorting met een half uur be kend werd. Nadat Chessman naar de gaskamer was geleid en op een stalen stoel was gebonden, geschiedde de executie op de normale wijze. Door middel van een handle worden balletjes van het zware vergift blauwzuur of Prui sisch zuur in een kuip met zwavel zuur geworpen, die zich onder de stoel van de veroordeelde bevindt. Chesmann glimlachte, wierp het hoofd achterover en haalde diep adem. Enige ogenblikken later was hij dood. Snel akkoord. De NAVO-ministers hebben snel overeenstemming bereikt over vrij wel alle Westerse voorstellen voor de aanstaande topconferentie met Rus land. Met algemene stemmen hebben de vijftien bewindslieden het Westerse programma inzake algemene ontwa pening goed gekeurd, alsmede Duit se, Britse en Franse plannen inzake een oplossing van de kwestie Duits land en Berlijn. Zij waren het voorts nagenoeg eens over voorstellen inzake de betrekkin gen tussen Oost en West en 't vraag stuk van het vreedzaam naast elkaar bestaan. De bewaker Dickson verklaarde op een persconferentie, die onmid dellijk na de terechtstelling in de ge vangenis van St. Quentin werd gege ven, dat Chessman, vlak voor hij naar de gaskamer werd geleid, tegen hem had gezegd: „Ik verzoek je spe ciaal te verklaren, dat ik niet de bandiet met het rode licht was". Dickson zei ook: „Toen Chessman voelde, dat zijn einde nabij was, zei hij te hopen, dat zijn leven ertoe zou bijdragen de doodstraf af te schaf fen". Chessman weigerde in zijn laatste ogenblikken elke geestelijke bijstand. Zijn lijk werd een uur na de terecht stelling naar het bij San Francis co gelegen San Rafael overgebracht, om daar, overeenkomstig zijn laatste wens, verbrand te worden. Een van Chessmans laatste daden was het opstellen van een aanvulling van zijn testament, waarin hij be paalt dat alle baten van zijn boeken zullen worden aangewend om de strijd te steunen, die wordt gevoerd om tot afschaffing van de doodstijf te komen. Verworpen beroepen. In het laatste uur voor de terecht stelling werden drie beroepen van Chessmans advocaten verworpen. Twee ervan waren gericht tot het Californische hooggerechtshof en het derde tot het federale gerechtshof te Washington. Het Californische hooggerechtshof verwierp de beroepen met drie stem men voor en vier tegen, dezelfde stemmenverhouding, waarmede dit hof in de laatste tijd alle beroepen van Chessmans advocaten heeft ver worpen. Na de terechtstelling van Chess man werd medegedeeld dat de fede rale districtsrechter Goodman zijn te rechtstelling een half uur had wil len opschorten, om de argumenten van Chessmans verdediger Davis te vernemen. Het beroep bij Goodman was vijf minuten vóór het tijdstip van de te rechtstelling ingediend. Brown kon het ook niet helpen. Gouverneur Brown van Californië heeft maandag verklaard: „Ik be treur elke terechtstelling in Californië, in het verleden en in de toekomst, en daarbij inbegrepen die van vandaag. Mijn persoonlijke oppositie tegen de doodstraf blijft even sterk als ooit. Ik blijf hopen dat het volk van Cali fornië de wet zal wijzigen. Totdat dit is gedaan, moet ik de wet en de voorzieningen van de grondwet met alle middelen waarover ik beschik uitvoeren". Voor zijn woning stonden maan dagavond posters met borden, waarop hij werd uitgemaakt voor de „beul van Californië". Onaangenaam avontuur in N. York De bekende Nederlandse actrice Georgette Hagedoorn, die ook in de Leidse Schouwburg vaak is opgetre den, heeft dezer dagen kennis ge maakt met een vorm van de Ameri kaanse „way of live", welke zij niet bizonder kon appreciëren. Zij is n.l. in de avond op weg naar haar appartementen in New York door een individu overvallen, die het op haar handtasje gemunt had. Na een korte worsteling, waarbij Geor gette Hagedoorn kwam te vallen, wist hij haar het handtasje met een inhoud van ongeveer 100 dollar te ontrukken. Ofschoon zij hevig gilde kwam niemand haar te hulp, totdat tenslotte de portier van haar appar tement voorzichtig verscheen. Op de vraag, waarom hij niet eerder was gekomen, antwoordde hij* „Ik kijk wel uit. Die kerels hebben dikwijls messen bij zich". Georgette vond ook bij de New Yorkse politie weinig medewerking. „Zij vonden het niets bijzonders, het gebeurt zo vaak hier". Duitsland weigert toestemming De reeds definitieve plannen van de Swiss Air om de bestaande lucht lijn Zürich-Stuttgart-Keulen gedu rende de komende zomerdienstrege ling tot Rotterdam door te trekken zijn plotseling door de bevoegde Duitse autoriteiten de grond in ge boord. Zij hebben de Swiss Air thans medegedeeld daarvoor geen toestem ming te kunnen verlenen. De opneming van Rotterdam in het Swiss Air-net moet daarom tot een latere datum worden uitgesteld, al dus de Swiss Air directie. In Nederlandse luchtvaartkringen is men van mening dat Duitsland weinig of geen schade zou lijden bij het verlenen van toestemming. Dat deze niettemin aan Swiss Air ont houden wordt, wijdt men aan de na ijver tussen de Air Union (waarbij met de Lufthansa een viertal andere Europese maatschappijen zijn aange sloten) enerzijds en de combinatie SAS en Swiss Air anderzijds, waar mede de KLM nauw contact onder houdt Fabrieken van elektrische appa. raten in Johannesburg en omgeving hebben maandag opdracht gekregen werkloze blanken het werk te geven, dat op het ogenblik door 2.450 ne gers en 100 kleurlingen wordt ver richt, zo meldt de „Johannesburg Star". Er zijn niet voldoende speciaal voor blanken voorbehouden betrek kingen beschikbaar. Het gevolg hier van is volgens het blad, dat vele ne gers met een lange staat van dienst ontslagen zullen worden. Te Kimberley in de Kaapprovincie is maandag de plaatselijke voorzitter van het verboden Afrikaanse Natio nale Congres, John Itholeng, veroor deeld tot zes zweepslagen en ander half jaar gevangenisstraf, omdat hij negers had aangespoord hun per soonsbewijs te verbranden. Voorts kregen hij en nog een ander een boe te van duizend gulden of zes maan den gevangenisstraf, omdat zy hun eigen persoonsbewijzen hadden ver nietigd. Een achttal andere inheem sen kreeg voor soortgelijke vergrij pen gevangenistraffen van anderhalf jaar of 1500 gulden boete. Het Zuid-Afrikaanse parlement heeft maandagavond het plan van de regering voor een referendum over het uitroepen van de republik goed gekeurd. De goedkeuring door de se naat beschouwt men als een forma liteit. Alle amendementen van de oppositie zijn verworpen. De rege ring heeft verklaard, dat een een voudige meerderheid voor de repu bliek voldoende zal zijn. Waarne mers verwachten dat die meerder heid net kan worden behaald. Aan de volksstemming zullen alleen de blanken deelnemen. POSTSLUITINGEN HR. MS. SCHEPEN VAN OORLOG. Luchtpostsluitingen voor de opva renden van de navolgende schepen zijn als volgt vastgesteld: Spuadron mijnenvegers 127 be staande uit: Hr. Ms. Axel, Hr. Ms. Meppel, Hr. Ms. Aalsmeer en Hr. Ms. Venlo: 4 mei, 12 mei, 18 mei en 25 mei (allen te 13.00 uur). De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Am- sterdam-CS-Marine. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? 4 mei: zon op 05.05, onder 20.09; maan op 12.08, onder 02.04. 4 mei: eerste kwartier om 02.01 u. Hoogwaterstanden 4 mei: 8.51 v.m., 9.28 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luid an: temp. gisteren max. min. HELSINKI geh- bew. 9 2 STOCKHOLM geh. bew. 8 0 OSLO onbew. 12 3 KOPENHAGEN 1. bew. 9 4 ABERDEEN h. bew. 13 3 LONDEN zw. bew. 9 5 AMSTERDAM zw. bew. 10 2 BRUSSEL zw. bew. 11 -O LUXEMBURG 1. bew. 9 0 PARUS 1. bew- 13 1 BORDEAUX onbew. 19 4 GRENOBLE onbew. 17 1 NICE onbew. 16 9 BERLUN zw. bew. 10 2 FRANKFORT 1. bew. 11 —3 MUNCHEN 1. bew. 8 0 ZURICH onbew. 12 1 GENèVE onbew. 15 —1 LOCARNO zw. bew. 19 9 WENEN onbew. 11 0 INNSBRUCK onbew. 14 —2 BELGRADO onbew. 13 6 ATHENE onbew. 13 ROME onbew. 6 AJACCIO onbew. 17 4 LISSABON 1- bew. 22 9 Het leven van een mens is meer waard dan een idee. Alpen is aangekomen. Het hogedruk- gebied, dat nog in omvang toeneemt, zal de komende 36 uur invloed op het weer in Nederland blijven uit oefenen. Het blijft daarom droog en tamelijk zonnig weer. De tempera tuur wordt iets hoger. In het zuid oosten van het land is het nacht vorstgevaar de komende nacht ech ter nog niet geheel verdwenen. Keizerin en padvindster De sjah van Perzië en zijn gemalin keizerin Farah, gefotografeerd op een jamboree van padvindsters in Manzarieh in Perzië. De sjah heeft zijn ge malin benoemd tot presidente van de padvindstersbeweging in Perzië. Nieuwe maatregel van Djakarta Als reactie op de Nederlandse maatregel om de defensie van Neder lands Nieuw Guinea te versterken heeft Djakarta bepaald, dat alle Ne derlanders in dienst bij de drie grote olie-maatschappijen moeten worden vervangen door Indonesiërs. Djakarta heeft de drie maatschap pijen die concessies hebben in Indo nesië nog slechts tot het einde van dit jaar de tijd gegeven om de Ne derlanders op straat te zetten. In een brief aan de maatschappijen de Amerikaanse Caltex en Stan- Volgens welingelichte kringen in Moskou zou maarschalk Vassill So- kolofski, de 63-jarige stafchef van de Sow jet-Russische strijdkrachten, ont slag hebben genomen. De maarschalk zou ziek zijn. Volgens genoemde kringen is maarschalk Matvei Zacharof, voor malig bevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland, de opvol ger van Soko'ofski. Naar verluidt zou ook maarschalk Iwan Konief, die officieel de opper bevelhebber is van de strijdkrachten van het pact van Warchau, ziek zijn. Zacharof heeft zondag voor het eerst de westelijke militaire attaché's begroet die in Moskou de 1-mei- parade bijwoonden. Zij verwonder den zich toen over de afwezigheid van maarschalk Sokolofski, v^iens ontslag officieel niet is bekendge maakt. Maarschalk Zacharof, die nu 62 is, was de grote man achter de Russi sche mobiele troepen in Oost-Europa in de tweede wereldoorlog. Hij is vorig jaar tot maarschalk bevorderd. Sokolofski, een van de bekwaamste Russische tactici, was de man die de crisis om Berlijn in 1948, die leidde tot de Berlijnse blokkade en de luchtbrug, verhaastte. In de tweede wereldoorlog hielp hij mee bij de verdediging van Mos kou en Stalingrad. Hij was bevelheb ber van de troepen, die het eerst Berlijn binnenrukten. Na de blok kade van Berlijn werd Sokolofski naar Moskou teruggeroepen en werd hij vice-minister van defensie. vac en de overwegend Britse Shell wordt gezegd dat de Nederlandse personeelsleden „feitelijk al lang vervangen hadden moeten zijn". Hoeveel Nederlanders op het ogen blik nog bij de oliemaatschappijen in Indonesië werken valt niet pre cies te zeggen. Slechts is bekend dat de Shell nog 175 Nederlanders in dienst heeft. Zij bezettten over het algemeen posten waar zij moeilijk, vervangbaar zijn. Op de lagere pos ten zijn de Nederlanders al veel eer der door Indonesiërs vervangen. Bovendien heeft gisteren de laat ste groep Nederlandse bedrijven in Indonesië de aanzegging gekregen dat de volledige nationalisatie bin nen korte tijd zal volgen. Het betreft hier 20 Nederlandse zakenbedrijven en 21 ondernemingen die al in 1957 waren „overgenomen" zonder dat tot nu toe de volledige nationalisatie had plaats gehad. De situatie bij deze bedrijven is echter zo dat de officiële nationalisatie praktisch van weinig betekenis is. De aankondiging van deze natio nalisatie werd gisteravond gedaan door de secretaris van het bureau van toezicht op genationaliseerde be drijven in Indonesië, majoor Soehar- diman. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Vooral in het binnenland hogere temperaturen. Vannacht In het zuidoosten van het land echter nog kans op nachtvorst. Advertentie een KOELKAST. Prijzen vanaf f 225. b(1 de Elektra Speciaalzaak gETü! UI üu»LI'I AALMAKKI 4 (Advertentie» DROOG WEER De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De afgelopen nacht is er in Neder land zware nachtvorst voorgekomen. Op talrijke plaatsen daalde de tem peratuur op normale waarnemings hoogte tot enkele graden beneden het vriespunt. De laagste waarde be droeg min twee graden. Dicht bij het aardoppervlak kwam hier en daar on geveer 5 graden vorst voor. In een smalle strook langs de kust kwam echter vrijwel geen nachtvorst voor. De koude nacht was een gevolg van het voorbijtrekken van een hoge- druk gebied, dat dagenlang boven Engeland heeft gelegen dat nu met rijn centrum ten noorden van de

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1