VELPON Wachtmeester rijkspolitie zou akten vervalst hebben Oud-wethouder N. P. Kaptein ridder in de Orde van Oranje-Nassau Juwelen (f 5000) uit hotelkamer gestolen Schudel's Jonge Jenever weekelykse CRonycke DONDERDAG 28 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Leids museum-directeur kreeg hoge onderscheiding Dr. L. D. Brongersma, directeur van het museum van Natuurlijke Historie te Leiden, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dr. Brongersma was algemeen leider van de expeditie naar N. Guinea. De bur gemeester van Leiden speldde hem vanmorgen ten stadhuize de hoge onderscheiding op. Prettig lijmen! met de nieuwe dop (Advertentie). Meisje bij Bunnik aangerand Bij Bunnik is woensdagavond ter hoogte van 't Vogelenbos het 21-ja- rig meisje B. S. uit Utrecht door een onbekende man aangerand. Zij werd ingehaald door een fietser, die haar vastpakte en een zakdoek, vermoe delijk met ether, tegen de mond drukte. Door het verweer, dat het meisje bood, kwamen beiden te val len. Toen mej. S. luidkeels oip hulp riep vluchtte de aanrander op zijn fiets. De rijkspolitie te Bunnik heeft de man nog niet kunnen achterha len. Volgens het meisje was de man ongeveer dertig jaar. Verdediger maakte vreemde opmerking De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr Kemper, heeft tegen een 40-jarige bij de par- ketgroep werkzame wachtmeester der rijkspolitie uit Voorschoten an derhalf jaar gevangenistraf geëist. De wachtmeester stond terecht om dat hij akten vervalst zou hebben. Op zeker ogenblik zei de verdedi ger, mr Huisman, dat de officier van justitie ook wel eens een valse akte maakte. Hoewel de verdediger direct hierop zijn excuses aanbood, wilde mr Kemper deze niet aanvaarden. Mr Huisman leverde hierna een be wijs voor zijn uitlating door aan te tonen, dat verdachte onder meer diefstal ten laste was gelegd, terwijl dit in het geheel niet gebeurd zou zijn. Deze akte was ondertekend door mr Kemper. Verdachte zou akten, die hij moest uitreiken, vals hebben ingevuld, on der andere door op duplicaten aan te halen dat hij deze of in persoon of ten gemeentehuize had betekend, terwijl dit niet het geval was. Ver dachte ontkende dit. De waarnemend (Advertentie). waren gedagvaard om als verdachte ter zitting te verschijnen, niet waren opgekomen omdat zij, naar zij be weerden, geen dagvaarding hadden ontvangen. De wachtmeester gaf weliswaar toe dat hij in akten per vergissing sommige verkeerde aanhalingen heeft gedaan maar hij hield vol dat hij de stukken wel heeft uitgereikt. De officier van justitie merkte naar aanleiding hiervan op, dat het wel heel toevallig zou zijn als juist de door deze wachtmeester uitgereikte stukken, waarover klachten waren geuit, bij de griffie van de Hoge Raad of in het gemeentehuis waren zoekgeraakt. Ten overvloedp had de officier nog een steekproef genomen met een ander stuk dat door ver dachte moest zijn uitgereikt en ook dat geval was raak. De wachtmeester bleef ter zitting bij zijn verklaringen dat hij de stuk ken wel had uitgereikt en dat de onjuistheden per vergissing waren ontstaan. Uitspraak 12 mei. Die jaren kunt U nooit van U afschudden... Rheumatische Pijnen wel! Regelmatig Kruschep nemen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzuiverheden in Uw bloed - oorzaak van Uw lijden en pijn - vanzelf afgevoerd, langs na tuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking ondervinden. (Advertentie) Gouden medaille aan P. de Vetten te Warmond uitgereikt chef van de griffie van de Hoge Raad waar de betrokken akten geregi streerd moesten worden, getuigde dat er in de administratie niets van een uitreiking was aangetroffen. In een ander geval bleek dit ten ge meentehuize ook niet het geval te zijn. In zijn requisitoir vermeldde de officier van justitie dat personen, die HAZERSWOUDE De heer N. P. Kaptein te Hazers- woude is, om zijn vele verdiensten voor de gemeenschap, door H.M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De hoge onderscheiding werd hem uitgereikt door de burgemeester van Hazerswoude, de heer A. Smit. Daar bij waren aanwezig de kinderen van de heer Kaptein, mevrouw Smit" en de beide wethouders. De burgemeester hield tei inleiding een toespraak waarin hij zeide, dat als een burgemeester ergens een bezoek brengt of zegt iemand graag even te spreken, men altijd veronderstellingen gaat maken. Een landbouwer gaat denken: zou hij weer grond van me nodig hebben voor het nieuwe uitbreidingsplan, iemand met een kwaad geweten zal denken: „is hij er achter gekomen" en zou zou ik voort kunnen gaan. „Laat ik U echter geruststellen", aldus spr., „het laatste is niet het ge val en het eersfe ook niet. Nu u al enkele maanden rustend wethouder zijt en er bij uw heengaan als zodanig daartoe geen gelegenheid was, wilde ik vanmorgen toch eens even, in gezelschap van uw kinderen en belangstellenden, komen memore ren dat u toch uitzonderlijke ver diensten hebt gehad voor de ge meente Hazerswoude en wel op alle terrein, op politiek gebied, op kerke lijk gebied, op maatschappelijk ge bied, op cultureel gebied en zo zou ik verder kunnen gaan. Het is een indrukwekkende lijst. Dertig jaar raadslid, twintig jaar wethouder, 28 jaar voorzitter van de Kring Rijnstreek van de Coöp.. Boe renleenbanken, 29 j. lid v d. Raad van Toezicht der plaatselijke Boe renleenbank, waarvan 21 jaar voor zitter. Van de Kath. Volkspartij bent u 30 jaar bestuurslid geweest, waarvan 23 jaar tevens voorzitter. Van uw paro chiekoor bent u dertig jaar lang direc teur geweest en als bestuurslid van dat koor hebt u niet minder dan 40 jaar gefungeerd, waarvan de laatste 30 jaar als 2e voorzitter. Daarenbo ven waart u van de oprichting af se cretaris van de R.K. Zangkorenbond „De Rijnstreek", een bond, die dit jaar 40 jaar bestaat. Al die jaren waart u eveneens lid van de exa men-commissie voor het afnemen van examens om toegelaten te wor den tot zangkoren in de Rijnstreek. Van de Leidse Courant bent u se ders mei 1940, dus 20 jaar, commis saris. Als ik, om niet al te veel van uw te vragen, in één adem opnoem, dat u nog penningmeester zijt van de Land- en Tuinbouwbond afd. Hazers woude, bestuurslid van de Rietveldse polder, bestuurslid van de plaatselijke Fok- en Controlevereniging van 1941 tot 1967, tot voor kort bestuurslid van de plaatselijke vereniging Wijk verpleging en bestuurslid van de bouwvereniging „Volksbelang" te Hazerswoude sedert 1941, dan zal een ieder met mij moeten instemmen dat u vele verdiensten hebt met opzicht tot de plaatselijke gemeenschap zowel als voor de gehele streek. In hogere kringen zijn deze ver diensten dan ook niet onbekend ge bleven en daarom is het mij wer kelijk een bijzonder groot genoegen u ervan mededeling te kunnen doen, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd u te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Met een hartelijke gelukwens over handigde de burgemeester daarna aan de heer Kaptein de onderschei dingstekenen van het ridderschap. Voor de heer Kaptein kwam deze onderscheiding als een volkomen verrassing. In een vlot dankwoord be tuigde hij zijn erkentelijkheid jegens H.M. en de burgemeester met de hem verleende onderscheiding. Hij beschouwde het als een grote eer voor hemzelf, en ook voor zijn kin deren. De plechtigheid had plaats ten hui ze van de heer Kaptein, waar ter ere van de nieuwe ridder een glas ten heildronk werd geheven! Prof. dr. W. Bronkhorst overleden In Bilthoven is vanmorgen vroeg overleden prof. dr. W. Bronkhorst, oud-geneesheer-directeur van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilt hoven en oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Bronkhorst was in 1933 een van de stichters van het sanatorium „Berg en Bosch", dat uitgaat van de Katho lieke Arbeidersbeweging. Hij was tot 1950 geneesheer-directeur van het sanatorium. De heer Bronkhorst werd op 26 juni 1888 op Ambon geboren. Hij be zocht de HBS te Utrecht en studeer de vervolgens medicijnen aan de Rijksuniversiteit aldaar. Na als assis tent geneeskunde aan het St. Anto- nius-ziekenhuis werkzaam te zijn ge weest, was hij van 1915 tot 1917 huisarts te Warmenhuizen. In 1946 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld: „contrasten, in het Röntgenbeeld". Sedert 1920 was hij geneesheer- directeur van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. Hij was hoofd van de afdeling long ziekten van het St. Antoniuszieken- huis te Utrecht. In september 1948 werd hij benoemd tot hoogleraar in longziekten te Utrecht. Prof. Bronkhorst was voorts lid van de Kon. Ned. Akademie van we tenschappen. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, of ficier in de Orde van Oranje Nas sau en ridder in de Orde van de H. Gregorius. T Y P C KI 10 vingersyst. t 1^1 blind-ritm. STENO syst^jGroote" Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 „Flo iade"-postkoets nog 600 km van huis Nog 600 kilometer scheiden de Flor iade-postkoets nu van het eind punt Rotterdam. Gisteravond is men in Stockstadt aangekomen. De paarden schijnen minder met vermoeidheid te kampen te hebben dan de mensen. Zij worden ook om de 25 tot 40 km. verwisseld. De ver trektijd voor de bevolking van de koets variëert van drie tot zes uur in de morgen, al naar gelang de te ver wachten moeilijkheden op de route, ende festiviteiten. Men rijdt on geveer tien kilometer per uur. Door de talrijke ontvangsten onderweg ligt het tijdstip van aankomst bij de over nachtingsplaats zelden vroeger dan acht negen uur 's avonds. Dit geeft wel een beeld van de inspanning, die de rit vergt. Vanmorgen is de karavaan uit Stockstadt vertrokken. De climax van deze dag zal liggen in Frankfort am Main, waar zowel op het stadhuis als in het Holland-huis festiviteiten ge houden worden. De 43-jarige portier M. Verhoef is na een botsing met zijn bromfiets tegen een andere bromfietser op het Amelandsplien in Rotterdam, in het ziekenhuis overleden. De heer P. de Vetten te Warmond is de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toege kend. Vanmorgen heeft de burge meester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne de onderscheiding met een waarde rende toespraak uitgereikt. Bij deze plechtigheid waren, behalve de fa milie De Vetten o.m. aanwezig de pastoor en het bestuur van „St. Mat thias", waarvan de heer De Vetten vice-voorzitter is. Op deze uitreiking komen wij nader terug. Uit een Scheveningse hotelkamer is gisteren een aantal juwelen gesto len ter waarde van ongeveer 5000. De sieraden behoorden toe aan een dame uit Milaan, die tot de ontdek king kwam, dat de kostbaarheden gestolen waren. Zij had een bezoek aan Den Haag gebracht en bij haar thuiskomst bleken de juwelen ver dwenen te zijn zonder dat een spoor van inbraak te bekennen viel. De Koudenhornkazer zal aan de gemeente Haarlem kunnen worden overgedragen tegen vergoeding van een bedrag van ongeveer 200.000. De kazerne zal worden ingericht als hoofdbureau van politie. N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Advertentie) (Advertentie) Moeder benam kind het leven In een vlaag van verstandsverbijs tering heeft de echtgenote van de veehouder V. te Sondel gistermiddag omstreeks twee uur haar anderhalf- jarig dochtertje door middel van ophanging van het leven beroofd. Al vorens dit drama zich voltrok, had de vrouw verdovende tabletten inge nomen, waarmee zij zelfmoord tracht te te plegen. De tabletten werkten echter onvoldoende. Een plaatselijke dokter heeft nog getracht de levens geesten bij het kind op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. De vrouw is naar de psychiatrische in richting te Franeker vervoerd, waar zij reeds eerder verpleegd is ge weest. REÜNIE 28 R. I. IN DORDRECHT Dinsdag 10 mei a.s. zal Dordrecht e.o. de plaats worden waar zeer vele oud-militairen van het voormalige 28e Regiment Infanterie met elkaar herinneringen aan de meidagen 1940 rullen ophalen. De oud-stryders is het een behoef te geworden jaarlijks bijeen te ko men teneinde hun gevallen kamera den te herdenken. Daar het ditmaal de 20-jarige her denking betreft, is de reünie wat grootser georganiseerd dan vorige jaren. Om 10.15 uur bijeenkomst in de Bentienkazeme te Dordrecht. Na eer» korte algemene vergadering achter eenvolgens herdenking door de voor zitter majoor C. W. van Hoek en de beide oud-geestelijke verzorgers. Stille Herdenking bij het Monument, défilé langs de graven van de geval lenen en rondrit langs de bekende punten te Dordrecht e.o. ..Tenslotte om 17.30 uur snertmaal- tijd in de Bentienkazeme. Het comité 28 R. I. rekent op uw aanwezigheid; opgave voor deelname wordt ingewacht bij de secretaris, Halleystraat 28, Den Haag. Het leeven gaet maer door voor jonghen en voor ouden, al isset sestich jaer geleén dat 't ectpaer trouwde dat nu in SASSENHEYM woont in verdiende rust. De bruygom, welbekend in d'oude bollenstreeck, die maeckt het leeven nogh graegh meede, yedere weeck is ny te vinden op de beurs waer hy met fraeye hand de naemen op magh schryven. Siem Leegwater die hoopt, dat 't langh nogh soo magh blyven. In Sassem wasser oock een plecht'ge eerste misse van paeter Zwetsloot (D), een naem, bekend in Lisse ock en in de ghantsche streeck. Paerochies waeren er, die nieuwe herders kreeghen die gaeven - naer gebruyck - voor d'eerste mael de seeghen aan hunne schaepenschaer ais splinternieuw pastoor (ofwel gepromoveerd). Oock daer gaet 't leeven door. LEYMUYDEN maeckt sich op te vieren 't groote feest van suster Barbara, die vyfftich jaer geweest soo hier en daer, naby en verre, in de troopen. Geluckigh is sy daer de Jappenhel ontcroopen om thands, gesond en wel in 't oude dorp te vieren met loffsangh, geest'lyck en profaener tierelieren. In WARMOND siert het cruys van Pro Ecclesiae de borst van mynheer Flint en van syn trouwe gaê, die met haer man èn vreughd ses jaeren cruymels gaerde voor kerck en ander doel; een werck van groote waerde. Dies siert hun beyder borst het pauselyck sieraed en oock in Warmond weer het leeven verder gaet. Siesoo, 't is weer genoegh, myn ruymte, uytgemeeten, is vol en mocht ick soms een feest of anders syn vergeeten, dan vraegh ick wel excuus en heffe noch het glas (in geestelycken sin) voor watter oock nogh was, dat het vermelden weerd. Het leeven gaet toch door, oock sonder myn cronycke, voor jongh en oud en stram en styff, voor armen en voor rijcken. WILLEM VAN HORSTENDAEL

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7