In de Krantentuin „De Gouden Cirkel Cbambq") KNUTSELHOEKJE Apeldoorn niet gesteld op straaljagers VRI]DAAG 29 APRIL 1960 DE LEIDSb COURANT PAGINA 14 Avonturen van Correspondentie Naverteld door oom Toon Zo voer Bambo dan op het plezier jacht van lord Wolsey. Het weer was zeer gunstig en dat maakte, dat aan boord ook een vrolijke stemming heer ste. En het was vooral de nieuwe neger- matroos. die daartoe het meeste bijdroeg. Bij zijn werk deed hij dikwijls onhan dig en dan had hij natuurlijk spottende opmerkingen van zijn maats te verdu ren. Maar daar leed hij allerminst on der, want hij hield zich alleen maar zo links. Hij beantwoordde hun opmerkin gen met geestige tegenzetten en lollige kwinkslagen. Menigmaal verscheen Wol sey voor een wandeling aan dek en ge noot dan mee van de rake zetten van Bambo, zonder dat hij ook maar enig vermoeden had, dat deze grappige ma troos zijn vijand was, die hij al lang dood waande. Na twee dagen varen, bereikte men de haven, waar Wolsey verwachtte de Muovo te vinden. En inderdaad, bij het invaren van de niet al te grote haven kom, ontdekte hij alras het schip van de familie Walden. Hij gaf de man aan het roer opdracht om ligplaats te kie zen zo dicht mogelijk bij de Muovo. Zijn bedoeling was natuurlijk zo gemakke lijk mogelijk te kunnen bespioneren, wat zich daar aan boord afspeelde. Gedurende twee dagen stond Wolsey herhaaldelijk vanuit zijn prachtige ca bine met argus ogen (scherp spioneren de ogen!) te begluren, wat zich aan boord van zijn buurschip afspeelde. Maar behalve 't gewone werk van het scheepsvolk kreeg hij niets van belang te zien. 't Was er zo stil, dat 't wel leek of er rouw aan boord heerste. Bambo merkte dat natuurlijk ook op en als het inderdaad zo was, dan vreesde hij, dat die rouwstemming er zou zijn om hem. Daarom verlangde hij vurig daaraan een einde te maken en ze te doen overslaan in een vreugdestemming. Maar hij moest noodgedwongen geduld oefenen tot zijn diensttijd bij de Engelsman was afgelo pen. Na een paar dagen hield Wolsey het niet langer uit om vruchteloos naar het buurschip te staan kijken. Hij liet een sloep uitzetten en begaf zich naar de wal om daar te trachten inlichtingen te krijgen over de gezochte familie. Toen Bambo, over de verschansing geleund, de sloep nakeek, ontdekte hij opeens een aap, die voor één der patrijspoorten van Wolsey's hut hetzelfde deed als hij. Tot zijn stomme verbazing herkende hij zijn oude vriend Ami, die hij op Sumatra had moeten achterlaten. Op zijn roep: „Ami" wendde het dier zijn ogen op hem en duidelijk zag hij de vreugde uit drukking erin. 't Goede beest had zijn stem en hemzelf herkend! Maar 't kon niet tot hem komen, gevangen als het was in de hut van zijn nieuwe eigenaar. Toen eindelijk de laatste dag van zijn verblijf op het 'Engelse schip was aan gebroken, haastte ook Bambo zich naar ae wal om op zoek te gaan naar zijn vrienden. Want toen hij in dagen geen levenstekenen van hen aan boord van de Muovo ontdekt had, begreep hij, dat zij afwezig moesten zijn. Dwalend langs de kade en de naaste omgeving, ontmoette hij de kapitein van de Muovo. Hij sa lueerde, zoals 't een zeeman past en vroeg vervolgens of hij hem niet kon inlichten over 't verblijf van de Van Waldens. De kapitein keek de vreemd soortige neger een weinig verrast aan. Hij meende die stem te kennen, maar hoe hij ook zocht in zijn herinnering, hij kon haar niet thuisbrengen. Geen won der ook, als je zo ineens tegenover een tot neger geworden blanke staat. Dan antwoordde hij heel vriendelijk: „Vriend ik zou je graag willen helpen, maar ik weet alleen, dat de familie niet aan boord is en ook niet in de stad of de omgeving logeert". Met een woord van dank wilde Bambo zich verwijderen, maar de kapitein hield hem nog even staande met de vraag: „Ken jij de fa milie van Walden, matroos?" „Oja, zeker, want ik ben vroeger in dienst geweest bij de heer Van Walden en daar ik vernomen had, dat hij in deze stad zou komen, wilde ik hem opnieuw mijn diensten aanbieden". ,,'t Spijt me echt jongeman, dat ik je niet kan helpen". En zonder Bambo te herkennen vervolgde de zeeman zijn weg. Teleurgesteld, maar niet ontmoedigd, ging onze vriend verder, tot hem uit een zeemanskroeg echt Nederlandse klanken in de oren klonken. Zonder zich te bedenken, trad hij binnen en bij de eerste oogopslag herkende hij ver scheidene matrozen van de Muovo. Wordt vervolgd Marianneke van Zoest, Bodegraven. Zeg Marianneke zou je ook niet eens een verhaaltje maken? De oplossing was prima! en toen de agenten weggingen hadden de jongens hun spaarpotten om moeten keren. Ze zullen deze geschiedenis nooit meer vergeten. EEN ONGELUK Marianne kwam uit bed, maar het was al bijna negen uur. Ze moest zich haasten. Vlug zich wassen en aankle den. „Je bent veel te laat Marian", zei haar moeder toen ze beneden kwam. „Ja, daar kan ik ook niets aan doen, de wekker is niet afgelopen". „Schiet nu op kind, vlug ontbijten". Toen ze klaar was, zei ze moeder goe den dag en rende zo hard ze kon naar school, maar ze keek niet links of rechts bij het oversteken van de weg. Opeens een gil en geknars van remmen. Marianne was onder de auto gevallen. Ze werd naar het ziekenhuis gebracht en toen ze bij kwam zaten haar arm en been in de gips. Ze moest wel 2 maan den rusten. Verder was alles goed en wel. Ans Turk, Lijsterbeslaan 31, Leimui- den zou graag een correspondentievrien din willen hebben. Ze wordt in mei 13 jaar en ze houdt veel van zwemmen en ze spaart anzichtkaarten. Welk meisje heeft er zin in? Best een leuk fiets tochtje naar Leimuiden. Ria, Mien, Janet en Corrie van Rijn, Stompwijk. Daar hadden jullie warem pel 4 kansen om het boek te winnen en nog was het mis. De moed maar niet verliezen meiskes. Mieke Straathof, Leimuiden. Fijn Mieke, dat je zo graag met ons mee doet. Je schrijft al keurig voor 7 jaar. Dag Mieke. Tini van Es, R.A.Veen. Wat een kanjer van een zonnebloem heb je er bij ge tekend. Ik zie graag een aardige teke ning bij een briefje. EEN ONGELUK Piet en Klaas waren aan 't voetbal len op straat. Ze wisten wel dat 't niet mocht. Maar ja, je weet hoe 't gaat met jongens. Ze hadden aan alle twee de kanten een steen gelegd, dat was het doel. Maar ze hadden niet lang pret van hun spel, want daar kwam een zwarte volkswagen aanrijden met twee politie agenten er in. De auto stopte en een oudachtige agent stapte uit. „Dag meneer", zei Klaas. „Zo jongens", zei de agent, „weten jullie dat je op straat niet mag voet ballen?" „Ja, j ja", hakkelden ze allebei ver legen. „Nou jongens, dan zou ik er maar mee uitscheiden, anders kon er wel eens een ongeluk gebeuren. Nou jongens, denken jullie er om?" De jongens stonden nu treurig aan de kant van de weg, maar o toen de auto weg was, gingen ze weer voetballen, maar ze deden 't toch wel wat voorzich tiger. Klaas schopte de bal een beetje hoog naar Piet en deze wilde terugkoppen, maar hij kwam verkeerd op z'n hoofd en de bal rolde de weg over. Piet er ach teraan. Daar kwam net een auto aan. De bestuurder wilde Piet ontwijken, maar reed tegen een lantaarnpaal op. De jongens schrokken zich een hoedje en werden zo wit als een laken. De auto zat dik in de kreukels en de bestuurder lag bewusteloos over het stuur met z'n hoofd door de ruit. Daar kwam de politie-auto al aan met de sirene. De deur van de auto werd opengebroken en de man er uit getrok ken. De jongens stonden stijf van de schrik toe te kijken. Er waren onderde- hand 'n heleboel mensen komen kijken. De ziekenauto stopte ook al. Twee zus ters met een brancard kwamen er uit. De bewusteloze man werd er op ge schoven en de auto reed langzaam weg. Daar kwam een agent op de jongens toe stappen. „Zo, zijn jullie die jongens, die op straat aan 't voetballen waren?" vroeg hij. ,.J. j, ja" stotterden ze. „Zo. zo, en waar is jullie bal?" „Hier", zei Klaas en hij gaf de bal aan de agent. Zo en nou zou ik maar vlug naar huis toe gaan. Jullie horen er wel meer van". Een paar dagen later stopte er 'n po litieauto met twee agenten er in, voor 't huis van Piet en Klaas. Ze belden aan en vroegen of ze bij Bruintjes waren. „Ja" zei moeder, „kom u binnen". Binnen werd er lang en druk gepraat DE LAMMETJES Moeder schaap was erg blij, want ze had drie leuke lammetjes. De lammetjes waren zo lekker aan 't spelen en in de wei aan het huppelen. Toch moesten ze opeens ophouden omdat het begon te regenen en anders zouden de krulletjes er uit gaan. En dat zou 'jammer zijn. Lammetjes hebben toch al niet zoveel krulletjes. Eén schaapje was ongehoor zaam en bleef toch in de regen spelen. Nu waren ook al z'n krulletjes er uit. Ze zouden wel weer terugkomen, als ze droog waren. De zon begon weer te schijnen en de krulletjes werden droog. De lammetjes gingen weer naar buiten. Opeens zag één van de lammetjes fijn mals gras langs de slootkant staan. Het ging er naar toe en de andere schaapjes liepen hem achterna. Het voorste lam metje viel in de sloot. „Mè, mè" riepen de anderen. Moeder schaap kwam aan gelopen en haalde hem er uit De an dere schaapjes waren van de schrik een heel eind teruggelopen. Het schaapje werd erg ziek en werd in bed gestopt. Na een week huppelde hij weer buiten. Hein v. Engelen, Leiden heeft een fantastisch verhaal gemaakt over een vakantie. Ik denk dat Heintje er over gedroomd heeft. Maar dan moet hij die droom maar eens vertellen. EEN VAKANTIE Jan en Piet waren dikke vrienden en zij hadden vakantie. Jan mocht bij zijn oom in Indië gaan logeren en nu wou Piet zo graag mee. Jan vroeg of oom het goed vond en ja hoor het mocht. De moeder van Piet vond het ook goed en daarom werden de koffers vlug gepakt en twee dagen later vertrokken ze met het vliegtuig. Piet had nog een mooie dolk en die nam hij natuurlijk ook mee. Na drie nachten reizen kwamen ze in Indië aan. Oom stond al op het vliegveld te wachten. Ze moesten maar een klein eindje lopen en ze waren er al. Het was pikdonker, maar oom had een lantaarn bij zich en de jongens hadden hun zak lantaarns meegenomen. Ze gingen maar gauw naar bed want ze waren erg moe. Om zes uur 's mor gens waren ze al wakker, ze kleedden zich vlug aan en gingen naar een groot bos. dicht in de buurt, daar waren wilde dieren. Oom gaf hun ieder een geweer en zei: „voorzichtig er mee jongens, 't Is geen speelgoed". Ze waren bijna mid den in het bos, toen ze een wild oli fantje zagen. „Die moet je achter de oren schieten, dan is hij het eerst dood", zei oom. Ze schoten alle drie gelijk en het olifantje was geraakt en' viel dood neer. Oom ging naar huis en haalde een paard en het paard sleepte de olifant zo naar huis. DE GROTE VAKANTIE We gingen op zondag weg. Alles was al ingericht. We zouden naar Oostenrijk gaan en een hele omweg maken met de auto. We gingen eerst naar België en even voorbij de grens gingen we iets drin ken. Toen weer gauw doorrijden naar Luik en daar liep juist een processie door de straten. We bleven even kijken maar we moesten door naar Luxemburg en naar Nancy. Daar hebben we gesla pen en 's morgens de grote kathedraal bekeken. We stapten weer in de auto en we gingen een klein 6tukje door Duits land en toen naar Zwitserland. We heb ben daar een hotel gevonden om te overnachten, 's Morgens kregen we daar bij het ontbijt lekkere jam met echte vruchten. Nu ging het weer door naar Kirchberg in Oostenrijk, daar hadden we ons hotel en daar zouden we een poosje blijven. We moesten ieder ons eigen koffer uitpakken en de spullen in de kast leggen en toen gingen we gauw eens buiten kijken. Vlak achter ons huis stroomde een beekje en daar hebben we onze voeten gebaad. Over grote stenen kon je zo naar de overkant lopen, maar er was wel een sterke stroming. Een paar kilometer verder was een meertje waar we heerlijk konden zwemmen en roeien. We maakten verschillende berg tochten, dan mocht de hond ook mee. Op de terugweg hebben we een an dere route genomen, door Duitsland. We kwamen in München en hebben daar ook de prachtige kathedraal bezocht. Ook hebben we Heidelberg bezocht en gingen later rechtdoor naar Keulen. Toch waren we blij weer in ons land te zijn. In Utrecht kregen we nog een glas si-si en om 12 uur 's nachts kwamen we in Leiden. Hannle Kortekaas, Jacob Jnchtstraat 3, Noordwijk B. Wie heeft er zin met haar te corresponderen? Ze is 12 Jaar en gaat met sept. naar de ULO. Nou Hannie, je hebt goed geluisterd, toen de juffrouw het verhaaltje voorlas, want je hebt het heel goed weerge geven. Laat de kinderen er ook maar van genieten en lees het voor: DE LEUKE KOK Er leefde eens in Italië een voornaam heer, die op grote voet leefde. Hij was een liefhebber van jagen, vooral op kraanvogels en hü hield van lekker eten. Op zekere dag had hij een kraanvogel geschoten. Toen hij bemerkte dat het dier nog jong en lekker vet was, liet hij het door zijn knecht naar huis brengen om het door zijn kok, Marco, lekker te laten klaarmaken. Marco was een vrolijke en dikke kok. Terwijl hij de vogel stond te plukken kwam daar Brunette aan, een meisje waar hij veel van hield. „Ach Marco, geef mij dat lekkere pootje van jou?" vroeg ze. „Van mij?" lachte Marco. „Nee dat gaat niet hoor, want dan zou ik mijn verdere leven op één been moeten lopen". „Nee, niet van jou natuurlijk, maar van de kraanvogel". „O", zei Marco. „Maar dat kan toch echt niet, verbeeld je dat mijn meester het zou merken, nee dat gaat echt niet". Brunette werd boos en na een tijdje gekibbeld te hebben zei Marco: „Nou, 't is omdat jij 't bent, maar anders had je het niet gehad". Lachend ging Brunette toen weg. Na de kraanvogel heerlijk klaarge maakt te hebben, liet Marco de vogel naar zijn meester brengen, maar zodra hij bemerkte dat er maar één poot aan zat, liet hij Marco roepen. „Zeg Marco, er zit maar één poot aan, waar is de andere?" „Och meester, u weet toch wel dat kraanvogels maar één poot hebben. Als u me niet gelooft, laten we dan morgen samen eens gaan kijken". Nu dat vond z'n meester goed. De volgende dag gingen ze samen op weg. De kok werd steeds benauwder, totdat zij bij een rivier wel een dozijn kraanvogels zagen staan en.... allemaal op één poot. „Ziet u nu wel!" riep. hij triomfante lijk, „ze hebben maar één poot. „Wacht maar eens even", zei de mees ter en hij liep een paar stappen naar de vogels toe en klapte in de handen. Tege lijk lieten alle kraanvogels hun tweede poot zien en vlogen weg. „Zie je nu wel, dat ze twee poten heb ben". zei z'n meester. „Als ik in m'n handen klap hebben ze twee poten. „Tja", zei Marco, „dan had u giste ren ook maar in de handen moeten klappen". Ineens was de boosheid van z'n heer veranderd in opgewekte vrolijkheid en dat kwam alleen door het opgewekte antwoord van Marco. Voor deze keer is 't weer genoeg. Dag allemaal. TANTE JO EN OOM TOON DE echte, PIJNSTILLER Inderdaad, op Witte Krul* kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller In 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets (Advertentie). tand van wel 10 pond, die zeker 40.000 jaar oud moet zijn en die toch nog vol komen gaaf is. Men gelooft, dat deze tand nog onaangetast is, doordat de mammout ('n reuzenolifant) en andere voorwereldlijke dieren leefden van al gen, (soort waterplantjes) planten en boomschors, die hen voorzagen van be hoorlijke hoeveelheden fluorverbindin gen. EEN HELIKOPTER AAN DE LIJN Het EEN DOBBELSTEEN VOUWEN Fig. a. Dat is nou een prachtig stukje werk voor vouwkunstenaars. Materiaal: een vierkant stuk papier met zijden van plm. 20 cm. Uitleg: Alleen dit: de zwarte lynen geven de vouwen aan. Om van fig. 1 naar fig. 2 te komen neem je 't papier bij de xx vast en breng deze op elkaar. Ben je met vouwen aan één zijde klaar, dan leg je 't vierkant weer uit, keer 't om en doe precies 't zelfde met de an dere zijde. Ben je weer bij fig. 8 ge komen, dan blaas je in het gaatje, dat aan de onderzijde ontstaat en de dob belsteen ontplooit zich. Zorgt voor scherpe vouwen en kijk goed naar de figuur. Succes! water wat vloeispaat toe te voegen. Proeven hebben n.l. aangetoond, dat een bepaald mengsel van deze stof de tan den beschermt en verhindert, dat er zo veel gaatjes in ontstaan. Degenen, die er erg vóór zijn, beroe pen zich o.a. op een gevonden olifants- Fig. c. Een Amerikaan heeft een electronische machine uitgevonden, die het de mensen mogelijk maakt om op aarde staande, een helicopter te bestu ren. Een man en het hefboomvliegtuig worden door een kabel van plm. 50 voet (is 15 m.) met elkaar verbonden en uit gelaten, als het vliegtuig de aarde na dert. Dan koppelt de piloot de kabel aan de electronische machine, geeft de man op de grond een sein en laat hem verder 't sturen van het vliegtuig over. Dat gaat dan zo ongeveer, als men ook met een vlieger doet. Trekt hij de ka bel in, dan landt de helicopter: viert Deze nieuwe vondst is zo nuttig, om dat de piloot in de helicopter moeilijk kan zien. wat er onder zijn toestel ge beurt. Maar met behulp van de kabel, kan hij met de vliegmachine alles doen, wat nodig is, om haar op de juiste plaats te doen dalen om goederen of personen aan boord te nemen. DE LAATSTE MOHIKAAN Men had juist besloten, dat de jonge dames zouden trachten in het binnenste van het hol te slapen, want men moest zorgen, enigszins uitgerust te zijn, als de vermoeinissen van de volgende dag be gonnen. Maar plotseling weerklonk een vrese lijke kreet door de nacht. Valkoog wist niet, wat die kreet te betekenen had. Maar Heyward kendè ze en ook van wie ze kwamen: „Onze paarden zijn door wilde dieren aangevallen". Unkas wilde terstond de stroom oproeien tot de plaats, waar de paarden vastgebon den stonden. Maar vóór hij zou vertrek ken, hoorde men wolfgehuil in het woud, wat betekende, dat de vijanden Valkoog en het reisgezelschap trokken zich terug in de donkere schaduw van een rots tegenover het hol en keken vandaar scherp uit. De nacht bracht weinig slaap. Cora en Alice waren uitgeput naast elkaar in- geslapen, maar zodra 't eerste morgen licht zich in het oosten ver toonde, gaf Valkoog aan Heyward bevel ze wederom te wekken. Ze schrokken zó uit haar slaap, dat Alice zelfs een kreet slaakte. Onmiddellijk klonk daarop een wild ge huil uit het woud. De psalmzanger Da vid ging rechtop staan en vroeg: „waar om huilen jullie zo?". Op hetzelfde mo ment werd van de tegenoverliggende oever op hem geschoten. Hij zonk als levenloos ter aarde, terwijl een woest krijgsgehuil zyn val begroette. Vlak daarop knalde een schot uit de buks van Valkoog. Een vijand was getroffen en de Indianen trokken zich een ogenblik terug. Heyward greep die gelegenheid aan. om de gewonde David en de beide meisjes terug te voeren in het hol. daan te maken. In de Apeldoornse gemeenteraad hebben donderdag bijna alle fractie leiders hun ongerustheid uitgespro ken over het feit, dat het commando van de vliegbasis Deelen heeft beslo ten om met directe ingang de start van straaljagers van dit vliegveld te verleggen in de richting die precies over de gemeente Apeldoorn loopt. Deze mededeling van het comman do van de vliegbasis is voor B. en W- aanleiding geweest de raad om een crediet te vragen voor de aan schaffing van een poederbluswagen voor de brandweer. De raad heeft dit crediet verleend, maar drong er bij B. en W. op aan by' het commando van de vliegbasis stappen te onder nemen om genoemde maatregel onge- INTERNATIONAAL ORTHODONTISCH CONGRES TE LEIDEN. In het anatomisch instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden wordt van 25 tot 30 april a.s. een interna tionaal orthodontisch (tandheelkun dig) congres gehouden, waaraan door 125 vertegenwoordigers uit 12 lan den wordt deelgenomen. De congres sisten zijn onder gebracht in Noord- wijk aan Zee. BEVRIJDING SKA A RTEN VOOR ZIEKEN Alle 12.000 patiënten, die worden verpleegd in ziekenhuizen in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zullen gratis een bevrijdingskaart ontvangen om voor 5 mei aan konin gin Juliana te sturen. Dit is mogelijk gemaakt door een gebaar van éen Amsterdamse parti culier, die de kaarten voor zijn re kening aan de patiënten laat uitde len. Zijn bedoeling is, dat de zieken kunnen deelnemen aan wat er buiten de muren van het ziekenhuis gebeurt. Ouders van Nieuwland houden kinderen thuis De ouders van de 16 leerlingen van de openbare lagere school in Nieuw land hebben besloten hun kinderen riet meer naar school te zenden. Zij zijn namelijk bijzonder ontevreden over de wijze waarop de enige leer kracht van deze school zijn taak ver vult. Protesten tegen de gang van zaken op deze school bij de inspecteur van het lager onderwijs in Gorcum heb ben niet geholpen. Wel werd, als ge volg van reeds in 1958 geuite klach ten, een pedagoog voor de school aangesteld, die per maand een dag naar Nieuwland moet komen. Maar ook over deze pedagoog zijn er klach ten: hij is vaak verhinderd. De oudercommissie van de school heeft nu besloten, dat de kinderen beter thuis kunnen blijven. De dichtst biizijnde openbare lagere school bui ten de gemeente ligt op een kilome ter of tien afstand.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 14