MURGUPA' ENHOF Paradijsparade c Boeiend boek over het verzet De Kleine LISSE Zelfbescherm ing" Voor O C/.C/l Vindingrijkheid gevraagd! SSkM&S' z,i zo achtei°°s -*>« g 5 o o o g g o o o 0 0 0 0 0 0 g o o S GORDIJNEN VRIJDAAG 29 APRIL 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 13 ..De dag waarop mijn vader huilde gids dienen, die bij de volwassenen de herinnering aan toen zal oproe pen en de jeugd eerlijk voorlicht over wat er in de jaren 1940-'45 is gebeurd. Een rüime verspreiding, vooral onder de jeugd, zouden wij daarom zeer toejuichen. Wij kunnen Volgende week vieren wij, het Ne- of het verbergen van onderduikers, allen nog zoveel leren van hen, die derlandse volk, het 3e lustrum van allen op hun manier hebben zij de wisten wat Nederlander zijn bete- onze bevrijding en herdenken wij te- onderdrukker een hartgrondig nee kende die ook wisten te strijden vens hen, die voor deze bevrijding toegeroepen. Zij waren de uitbeel- voor een ideaal en aan wie wij nu zijn gevallen. Wie zijn echter die ge- ding van de gedachte, die bijna on- nog zoveel te danken hebben, vallenen naar wie op de avond van der het gehele Nederlandse volk de 4e mei onze gedachten uitgaan, leefde, van een volk dat het een- wanneer wij bij honderden de ere- voudig niet nam, dat het van zijn 1) »De dag waarop mijn vader velden overal in Nederland bezoe- vrijheid beroofd werd. Het leger had huilde", door Dick Hendrikse. Uit. ken. Hoevelen van de volwassenen gecapituleerd, de regering was naar gave De Spaarnestad, Haarlem. (Pr. onder ons weten nog wie een Reina het buitenland gegaan, maar toch 5.25). Prinsen Geerlings was, een Nico wisten de Nederlanders van geen Snijders of een Theo Dobbe? Voor wijken. Ondergronds werd de strijd de meesten zijn het alleen nog maar tegen het Duitse monster voortgezet, namen uit een tijd, die al weer ver Fel sprak het Nederlandse volk ook achter ons ligt. De jeugd, die deze zijn afkeuring uit tegen het brute ge- tijd in het geheel niet of althans niet weid, waarmee de Nederlandse Jo- bewust heeft meegfemaakt, weet den werden behandeld, vaak maar bitter weinig van het ver zet uit die dagen. Eerlijke getuigenis. Ik geloof, door Pierre Joe- vanet, O.P. Uitg. Cante- leer, Utrecht. Mogen wij omzien? i/uiuu uiuui vasi/.ciiciir .In opdracht van het Katechetisch C'entrum Canisianum werd dit boekje naar een bewerking van G. Wüst s.j. samengesteld. Het is een geïlustreer- 0 de katechismus over de voornaamste ÈEL Ulterm5te b°?^nd,veI- waarheden van het H. Geloof en zal tt t. u Hendrikse over deze Nederland- v00r je kinderen, die hun eerste H. „Heeft het zin vijftien jaar na de se verzetshelden. Geen geromanti- communie doen, een waardevol ge- bevrijding van de onderdrukking seerae verhaaltjes, doch een eerlij- schenk zijn. hieraan nog herinnerd te worden?" ke, maar diep gemeende getuigenis 1I zo vraagt de auteur Dick Hendrikse van het verzet. zich af in zijn onlangs verschenen Nu wij zover van die verschrik- Duim in muur vastzetten? boek „De dag waarop mijn vader kingen afstaan, dat wij de gebeurte- huilde" 1). Met hem kunnen wij de- nissen nuchter en zonder haatgevoe- ze vraag met een overtuigd ja be- lens kunnen overzien, is het goed antwoorden. Wij beseffen vaak niet ons hierop te bezinnen. Een boek, goed meer wat een voorrecht het is als door Hendrikse geschreven, kan in een vrij land te mogen wonen, ons hierbij als een verantwoorde Het wordt als iets vanzelfsprekends aanvaard en men vergeet zo gemak- kelijk, dat er zo dicht bij nog mil joenen mensen onder een terreur zuchten. De concentratiekampen zijn met de overwinning op het nazi-mon. ster niet uit Europa verdwenen. Het is nu alleen een andere bende, die zijn medemens de laars op de nek zet. Laten wij althans dankbaar zijn voor onze vrijheid en met eerbied denken aan hen, die deze vrijheid voör ons hebben bevochten, vaak met opoffering van hun leven. van Cela-Bever (Advertentie). 280 Duizend doden. Het zijn 280 duizend doden, die Nederland ieder jaar betreurt, bijna zoveel mensen als er in de provincie Drente wonen! Zij zijn de soldaten, die in die vier eerste oorlogsdagen in mei '40 zijn gesneuveld, de zeelui, die met hun schepen op de zeeën zijn gebleven, de velen, die van honger zijn omgekomen in dat laatste ver schrikkelijke oorlogsjaar, doch zij zijn ook de duizenden, die in het on dergronds verzet zijn gevallen. Over die laatste groep nu vertelt Hendrik se in zijn boek. Uit de rijen van de verzetshelden heeft hij willekeurig een aantal mannen en vrouwen ge nomen, van wie hij het verzetsver- haal vertelt. Onder hen zijn intel lectuelen, zoals de priester Titus Brandsma, doch ook van de eenvou dige Drentse boer Johannes Post en van de grondlegger van de illegale U_i naJOD| pers Bernard IJzedraat vertelt hij c ,,aucc' het levensverhaal. yan v00rjee| Ieder op zijn manier. Kort voor Pasen werd Of zij nu met een wapen in de proces-verbaal opgemaakt hand gevochten hebben tegen de be- tegen een landbouwer uit zettei\ dan wel verzet pleegden door Eemnes, die het graan: dat (Advertentie). valt niet bij benadering te hoeveelheid duivenboutjes de verspreiding van illegale blaadjes hij in zijn akker zaaide, eerst had vergiftigd om vraat door vogels tegen te gaan. De man had succes gehad: honderden vogels, waaronder vele zangertjes, bleven dood, nadat ze van het graan gepikt hadden. De buurt, en spoedig ook de kranten, spraken er schande van. Er zou wer kelijk van schande sprake zijn, wanneer de betref fende landbouwer opzet telijk, behalve spreeuwen, baart. De imkers kunnen kan slaan! door een overzicht van de nen brengen voor de boe ren, die tientallen duiven op hun akkers zien neer strijken om er graan en erwten te pikken voor hun - hele gezin. Daarentegen en indirecte schade, ver- moest de vogelwacht oorzaakt door landbouw- „Schouwen-Duiveland" vergif, vonden we de toen op haar jaarvergade- vorige week donderdag ring het onderwerp ter in de dagbladen. Land bouwers op Schouwen- Duiveland hebben gebruik gemaakt van zwaar ver gif om de schadelijke dui ven te doden. Het gevolg is echter geweest, dat ook een groot aantal nuttige vogels het slachtoffer mussen, koolduiven en an- geworden. Daaronder wa- schadelijk gebroed, ook die zangvogeltjes zou hebben willen treffen. De huidige stand van de land bouwwetenschappen dwingt immers tot het ge bruik van tal van ver giftige stoffen? Men moet daarvan ook de bittere consequenties dragen. Hoe vijf buizerds, zes kie kendieven en verder berg eenden, Teigers, grutto's en honderden vinken en mezen, die in de Westhoek van Schouwen nauwkeu- sprake werd gebracht openlijk toegeven, dat het uiterst moeilijk is, de dui ven effectief te bestrijden. Een vuurwapen mag men zo maar niet gebrui ken, zelfs niet als het uit sluitend tegen de duiven gericht is. Zou het niet dienstig zijn, in de vuurwapenwet wat meer vrijheid te brengen zodat iedere belanghebbende de schadelijke vogels op zijn land kan (laten) afschie ten, en daarentegen een rig geregistreerd werden, strengere controle door te Buizerds en kiekendieven zijn de roofvogelsoorten, die de natuurlijke bestrij- groot de schade, veroor- ders zijn van de duiven, zaakt door vergiften en Advertentie, biochemische middelen is, voeren op het gebruik van vergif in de landbouw? De Nederlandse vogel stand zou er wel bij varen. En de volksgezondheid evenzo. worteltjes, rauw gebakken aard appelen, appelmoes. ZATERDAG: boerenomelet, fruit. ZELF MAKEN VAN KWARK Wanneer kwark niet door de melkinrichting wordt geleverd kan men deze zelf maken door ltys 1. Twee automobilisten uit Bonn, die eenmaal in een don kere nacht doodsangsten hebben uitgestaan, omdat zij langs een drukke verkeersweg hun auto moesten repa reren, zijln gaan piekeren over een afdoende beveiliging en hebben uiteindelijk het apparaat ontworpen dat op deze foto's is te zien. Het is een opblaasbaar „algemeen gevaar-teken", dat kan worden meegenomen in een ron de plastic doos met trekschakelaartje, welke een batte rij bevat ter verlichting van het verkeersteken. t3IIOIIOIIOIIOtlOlfOIIOIIOIIOII01IOIIOIIOIIO<IC3<IOIIOIIOIIOIIC3IIOIIOIIOIIOMcj Een vast samengerolde reep wat ten is een goed vervangingsmiddel voor een gewone lampepit in een spirituslichtje. Men moet er alleen voor zorgen, dat de wattenknoedel helemaal met spiritus doordrenkt is, voordat men ze aansteekt, omdat de watten anders gaan roeteru EEN LOSSE WASLIJN Het is helemaal niet zo moeilijk om de waslijn strak te spannen als men maar het eind van de lijn dub bel legt en op passende afstand een paar knopen erin, zodat er ver schillende „ogen" in ontstaan, waar aan men de lijn aan de haak in muur of paal kan ophangen. Op deze wijze wordt tegelijkertijd de lengte van de lijn juist ingesteld. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK. Kwark is een voor velen nog on bekend voedingsmiddel. Het doet zowel in smaak als in consistentie enigszins aan hangop denken en kan zowel hartig als zoet worden ge geven. Men kan er b.v. een heerlijk har tige broodbelegging van maken of ook b.v. in combinatie met vruch ten tot een nagerecht verwerken. Men kan de kwark gelukkig weer hier en daar klaar kopen. Degenen die ter plaatse geen kwark kunnen krijgen zullen zich helaas wat meer moeite moeten getroosten en zelf kwark moeten maken. Helemaal dezelfde resultaten als bij het fa- brieksproduct bereikt men daar mee echter niet. (Zie voor enkele kwarkrecepten onder het week- menu). ZONDAG: toast met kruiden- kwark, lamscoteletten, spinazie, aardappelen, blanc manger. MAANDAG: spinaziesoep, warme kaassandwiches, sla, aardappel- croquetten (bonen in de week zetten) DINSDAG: witte bonen, aardappe len, peterseliesaus, schuimige yoghurtvla. WOENSDAG: bonensoep, gegrati neerde bloemkoolschotel, aard appelkoekjes, gepocheerde eieren. DONDERDAG: andijviekropjes ge vuld met gehakt, aardappelpurée, karnemelkpudding. VRIJDAG: gebakken scholletjes, Laten wij niet de fout be gaan te menen, dat uit- gaansklediog zoals cock tailjaponnen en dergelijke alleen voor het wintersei zoen gereserveerd dient Ie worden, want dan zijn wij beslist abuis. Ook in voor jaar en zomer zijn er ge noeg gelegenheden, waar op wij er wel eens feeste lijk wensen uit te zien en wat komt dan meer in aan merking dan de kleding die wij eigenlijk alleen voor de winter geschikt dachten; onze cocktail- japon Maar vele cocktailjaponnen zijn toch wel vervaardigd van een stof die voor het warme seizoen minder ge schikt is. Zo zitten wij dan met de vraag, wat wij zou den moeten dragen bij feestjes, gelegenheden in de zomer. Het antwoord is vrij een voudig. Velen van ons zul len voor de zomerse dagen wel een mooi japonnetje willen hebben. Zo'n fraai kledingstuk wordt dan meestal vervaardigd van een wat duurdere zomer stof en zal een speciaal uitgezocht zomers model krijgen, een model dat over het algemeen mouwloos, of met zeer korte mouwtjes, of misschien wel strapless zal zijn. Onze mooie zomer jurk kan voor dergelijke feestelijke gelegenheden dienen wanneer wij een klein beetje improviseren en zorgen er een mooie bij passende stola bij te heb- kunnen wij dan op elk zomerfeest verschijnen. Onze Mustrat" geeft'hfe'r- van een duidelijk voorbeeld. Denlse draagt een fraaie strapless zomer- Japon van een vrolijk bedrukte structuurstof (katoen met llnneneffect) HOEDJE VOOR ZONNIGE DAGEN - 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 1 0 0 0 Q 0 0 g g o 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o 0 0 0 Ontworpen voor de hopelijk zonnige dagen Is deze fraaie cloche uit Londen, gemaakt van heel lichtgroene satijn en versierd met een grote roos in een bijpassen de tint. Voor de afwerking zorgt een fijne volle. melk of taptemelk op ongeveer 40 gr. C te brengen en dan te vermen gen met yK 1. karnemelk. Op een lauwwarme plaats (b.v. in een teilt je met warm water) dik laten wor den en deze massa, evenals men dat voor de bereiding van hangop doet, in een vochtige doek welke in een vergiet is gelegd, doen en hierin laten uitdruipen. Men houdt onge veer 500 g. kwark van bovenbe doelde hoeveelheid melk over. KRUIDENKWARK 250 g. kwark met een vork (geen ijzeren vork gebruiken!) zo nodig goed glad roeren en vermengen met heel fijn gehakte tuinkruiden (bies look, peterselie, kervel), wat rauw geraspte of fijngesneden ui en iets zout. Desgewenst kan de kruiden- kwark met wat paprikapoeder wor den bestrooid. VRUCHTENKWARK 250 g. kwark vermengen met 50 g. basterdsuiker en 1 blikje vruchten op sap of met 200 g. verse vruchten (zo nodig in stukjes gesneden of fijngemaakt). Bij dit gerecht kan koffieroom de smaak desgewenst nog verhogen. In tegenstelling tot wassen van gordijnen is de opmaak hiervan een heel werkje. Wij willen de huis vrouw bijstaan met enige tips. Drogen Laat de gordijnen wat drogen door ze zo op te hangen, dat de drooglijn in de breedterichting loopt. Slaat de zelfkanten op het gordijn terug, teneinde uitrekken te voorkomen. Strijkt ze, voordat ze geheel droog zijn geworden, of vocht ze opnieuw in. Rekken Het mooiste resultaat wordt verkregen als de gordijnen op een beklede tafel of op de vloer opgespannen worden. Legt u er een moltondeken onder. Mochten ze moeilijk bij te rekken zijn, zorgt dan dat in elk geval de lengte op maat is en geeft u in de breedte iets toe. Ze hangen niet zo ruim, maar dat valt minder op wanneer ze te kort zijn. Strijken Strijken doen we op de verkeerde kant, maar steeds in de lengterichting, want de lengte draad rekt het minst. Is de midden- strook klaar, strijkt u dan pas de banen er naast en tenslotte de zelf kanten. Ontstaan er ergens bolle plaatsen, z.g. blazen, maakt u deze dan iets vochtig en krimpt u ze door er het ijzer plat op te zetten. Trekt nooit op terwijl u strijkt, maar laat het gordijn plat liggen, ter voor koming van „lubberen". Strijkt de zomen aan de goede kant bij. Hangt de gordijnen direct op.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 13