brinta =iarwe Dienstplichtigen naar N. Guinea JL wegens agressief beleid van Indon. regering Moeder tbabydermst^ Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! Gouden echfp. Th. Elstgeest-v. Gerven „Veronica" stoort en wordt gestoord DONDERDAG 28 APRIL I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Minister Visser aan de beide Kamers: I f I worden overgeplaatst. Aanvulling röfCTÖ mQnTQn geschiedt later door selectie van ge- L w I J1C Uw(C7Uf!UlllWf!lWil schikte dienstplichtigen tijdens de f basisopleiding in de infanterie-depots. M -1, - De opleiding zal daarna worden vol- V P ff r P K K P n in LI Cf IJ 5 L LJ S tooid bij het derde infanterie-depot TCI II III auy UJIUJ in Roennond De dienstplichtigen ont vangen bijzondere toelagen, zij krij- In augustus zijn de eerste detachementen dienstplichtig personeel van de gen verlof vóór het vertrek en na Koninklijke Landmacht klaar om naar Nieuw-Guinea te vertrekken. terugkomst- De minister van defensie, ir. S. H. Visser heeft in een brief aan de voor- Het soldij van de ongehuwde vrij- zitter van de tweede kamer uitleg gegeven over de de versterking van de williger of dienstplichtige in Nieuw verdediging van Nieuw-Guinea. Hij schrijft „de agressieve elementen in Guinea bedraagt voor een soldaat het buitenlands beleid van de Indonesische regering, gepaard aan de ver- 124 gulden, voor een soldaat eerste sterking van de militaire kracht van Indonesië, hebben de regering na diep- klas 138 gulden en voor een sergeant- gaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging titulair 256 gulden per maand. Een van Nederlands Nieuw-Guinea geboden is. De regering heeft derhalve be- korporaal ontvangt 185 gulden. Dit sloten tot drieërlei maatregelen, te weten: bedrag wordt belastingvrij uitge keerd. De manschappen dienen ech- Aan hen, die zich daarvoor aanmel- ter hun eigen uitrusting in orde te den, zal, met inachtneming van het houden en bijv. uit eigen middelen dienstbelang en bij overigens nage- nieuw schoeisel aan te schaffen. Bo- lanrl an lor tao r.oeg gelijke capaciteit om te voldoen vendien ontvangt men voor elke dag idliu Cll Ier Ltrc aan de te stellen eisen, de voorkeur uitzending per dag een toelage van worden gegeven. f 1,25 voor een soldaat, 1,50 voor een korporaal en twee gulden voor Eerst opleiding in Arnhem een sergeant. Dit is een soort spaar potje, want deze toelaee wordt eerst Nader vernemen wij van de leger- na terugkeer uitbetaald, van de vliegveldbeveiliging met leiding, dat de verblijfsduur in N.- luchtdoelartillerie van de koninklijke Guinea voor dienstplichtigen onge- landmacht; veer twaalf maanden zal zijn. Kader- B. De vergroting van de mogelijk- personeel zal anderhalf of drie jaar heden tot luchtverkenning der ko- Jven* naar gelapg het resp. on- ninklijke marine met maritieme ver- gehuwd of gehuwd is en met gezin kenningsvliegtuigen ter vervanging ir. Nieuw-Guinea van de Martin Mariners; Uit de jongste lichtingploegen, die in opleiding zijn in de ïnfantene- C- De versterking van de directe dep0ts of bij de parate onderdelen gebiedsverdediging door middel van za, men Kn aantai infanterie-deta- - SsSpHt,n d00r de konmk' chementen vormen, die hun eerste M0TEIi MAARSBERGEN GEOPEND lamfmaonr. tropen-opleiding krijgen in de Sak- sen-Weimar-kazerne te Arnhem. Hedenavond 9.05 uur: Zoals je me wilt EenTV.-spel van Luigi Pirandello Versterkingen te en ter zee A. De versterking van de luchtver dediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de konink lijke luchtmacht en het uitbreiden Baby-huidje Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct. Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GENEVER van Wynand Focklnk ia beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER In de handige kneepfles ZEER OUDE Advertentie. GENEVER de gehelde gebelde van Wynand Focklnk - Anno 1679 (Advertentie) l\jke landmacht. De minister schrijft verder: Mijn ambtsvoorgangers hebben ter gelegenheid van de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet en de wet voor het reserve-personeel der krijgsmacht het stellige voornemen te kennen gegeven om, indien naar de mening der regering, anders dan ter vervan ging, eenheden van de krijgsmacht buiten Nederland dienen te worden geplaatst, de daartoe geëigende in stanties van de beide Kamers der Staten-Generaal tijdig in te lichten. Daar de eerste detachementen in de loop van de maand augustus voor vertrek gereed zullen zijn, heb ik mij verplicht geacht het stellige voorne men mijner ambtsvoorgangers tot het mijne te maken en meen ik door het richten van deze brief tot de voorzit ters der beide Kamers van de Staten- Generaal op de meest geëigende wijze aan dit voornemen uitvoering te heb ben gegeven. Aanwijzen Minister Visser vestigt de aandacht op een aspect van het vraagstuk, dat eveneens ter sprake is gekomen bij de behandeling der beide eerderge noemde wetsontwerpen in de beide Kamers der Staten-Generaal, te we ten de mogelijkheid om gebruik te maken van vrijwilligers in plaats van aan te wijzen dienstplichtigen. Zorgvul studie van de aanwe zige mogelijkheden en de ervaring, gedurende enige tijd opgedaan met de uitzending van personeel op basis van vrijwillige aanmelding voor het op sterkte houden en de aflossing van het bataljon van de koninklijke land macht in Suriname en van de reeds in Nederlands Nieuw-Guinea gesta tioneerde eenheid lichte luchtdoelar tillerie, hebben geleid tot de conclu sie, dat de beoogde versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw Guinea zal dienen te worden geba seerd op de uitzending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienstplich tig personeel. ROELOFARENDSVEEN - De commissaris der koningin in de Daarna zullen zij naar N. Gumea provincie utrecht, graaf Th. E. van Lynden van Sandenberg, heeft gis termiddag in Maarsbergen een nieuw motel officieel geopend. Bij die gelegenheid merkte hij op, dat de motels meer en meer ingang vinden in ons land omdat zij in een grote behoefte voorzien. Motel Maarsbergen ligt op een ter rein, dat behoort tot kasteel Maars bergen. Daar stond reeds het café ,.de Bloemheuvel", een in de kringen van het zware verkeer bekende pleis terplaats. „De Bloemheuvel" dateert uit de 18e eeuw. In vroeger eeuwen was op deze plaats een paardewisselplaats gevestigd, die tevens de functie van dorpsherberg vervulde. Aan „de Bloemheuvel" is thans een geheel nieuw restaurant gebouwd, dat in Scandinavische stijl is ingericht. Het oude „Bloemheuvel" is nu in gericht als „coffee-shop", speciaal be- Z6 uit het pak stemd voor vrachtwagenchauffeurs in de bordenvan het internationale zware verkeer. Het is dag en nacht geopend. Het be schikt over een bescheiden hotelca paciteit. In de tussen coffee-shop en restaurant gelegen hal is de receptie ingericht- Hier is ook de logiesinfor- matiedienst van de ANVV gevestigd, waar reizigers voor het gehele land kamers kunnen bespreken. Het motel heeft een capaciteit van 45 bedden. Aan de kop van het motel is o.m. een „micro-market" voor de verkoop van levensmiddelen in ge ringe hoeveelheid aan de gasten in gericht. Aan de achterkant beschikt elk van de dertien moteleenheden over een eigen overdekte autoparkeergelc- genheid. Een tweede motelblok zal op 1 juli aanstaande gereed komen. (Advertentie) Deze moteluitbreiding, een gevolg van de overweldigende belangstel- ling die er nu reeds voor „Motel Maarsbergen" bestaat, krijgt een ca paciteit van 36 bedden en zal voorts worden voorzien van twee conferen- tiekamers. 'Tengevolge van de geringe regen- val in de afgelopen winter beschik- Dit neemt echter niet weg dat ik de ^w^ners van het eiland in Munsteras bij Kalmar aan de aldus de minister, mede ter'voldoe- Tiengemeten thans met meer over Zweedse zuid-oost-kust is een zilver- ning aan de desbetreffende toezegging ™ldoende drinkwater voor huishou- schat uit de tiende eeuw gevonden, van mijn ambtsvoorganger S. J. van de'9k gebruik. afkomstig, zo denkt men, van de be- den Bergh in de Eerste Kamer der Evenals het vorig jaar wordt nu manning van een Vikingschip. Er Staten-Generaal. de gelegenheid tot zoet water per tankboot van de ge- waren Arabische munten bij en ver- vrijwillige uitzending naar Neder- meentelijke drinkwaterleiding te schillende sieraden of gedeelten daar- lands Nieuw-Guinea zal openstellen. Rotterdam aangevoerd. van. De dood verstomt het schoonste spel Woensdagmorgen is èet stoffelijk overschot van de acteur Jan Musch opgebaard in de Stadsschouwburg te Amsterdam. De dodenwacht werd gevormd door Jules Hamel, Willem Nijholt, Henk van Efferen en Guido Demoor. Wij hadden het genoegen dezer da gen wederom een bezoek te brengen aan een gouden bruidspaar. Theodorus Elstgeest en Adriana van Gerven, zoals zij in de burger lijke stand staan ingeschreven, be gonnen het echtelijke leven met een blanco kasregister. Mijn laatste daal der zo vertelde gouden bruidegom Dirk ons gaf ik aan mijn vriend die op mijn trouwdag voor een ge zellig stukje muziek zorgde. Zonder één dubbeltje rijk te zijn met een daggeld van enkele harde guldens zijn zij samen begonnen. De eerste weken nog bij de moeder van de bruid inwonend en daarna geheel op eigen benen. Uit hun huwelyk werden 5 kinde ren geboren, waarvan 3 in leven met 16 kleinkinderen. Juist in de moei lijke en zware crisisjaren werd een der jongens tot het priesterschap ge roepen. Pater Donatus Elstgeest is in zijn priesterlijke arbeid al in heel wat plaatsen in Nederland geweest. Zijn gave van het woord is oorzaak, dat hij een zeer druk bezette agenda te verwerken heeft. Maar juist in zijn studiejaren heeft hij het gouden paar zeer zeker vele zorgen gegeven. De gouden bruid heeft voor haar harde werken want naast haar ge zin heeft 21 jaar lang de werk zaamheden gedaan van kerk schoon houden, wassen voor de pastorie etc. de beloning gekregen haar zoon de H. Priesterwijding waardig te zien worden. Wat dit voor hen betekende is niet in woorden weer te geven, maar dat zij hiervoor met dankbaar heid en enige trots vervuld waren, spreekt duidelijk ook uit bijgaande foto waar zij tesamen een brief van heerzoon pater Donatus met welge vallen lezen en herlezen. Ook de bruidegom heeft het werken niet be hoeven te schuwen. Van zonsopgang tot zonsondergang en soms nog lan ger. Vooral in de eerste jaren met het groenten ophalen voor de veiling en daarna het „balen" van augurken en laden der wagons aan het spoor voor de verzending naar Duitsland. Zeer smakelijk kan de bruidegom over deze periode vertellen, alhoewel de bruid over deze schriel beloonde werkzaamheden blijkbaar minder ge noeglijk te spreken was. Ik heb van alles gedaan in mijn leven, aldus de bruidegom. Ruim 23 jaar heb ik op de baggerpraam gestaan en inge wijden weten wat dit zware werk op het heus niet altijd vriendelijke Braassemermeer betekende met daarnaast bollenrooien, en zelfs nog een periode als huurder zelfstandige tuinder. Nu 77 jaar oud kan hij het werken nog niet laten, „maar mijn zittend werk bij Jan Klein doe ik nu louter voor mijn plezier". Ook do gouden bruid komt bij de familie Klein nog wel eens een handje hei pen. Wij hebben daar altijd veel ple zier, zegt zij, vooral met het kijken naar de televisie en Jan Klein zijn koffie opdrinken. Als wij na deze regels er nog aan toe kunnen voe gen, dat zij haar zieke moeder nog 4 jaar in haar huis heeft opgenomen, en ook dat haar broer Koos nog 8 ja. ren in haar gezin is geweest, dan ge loven wy wel niet te veel te zeggen dat alleen „een hart van goud" dit heeft kunnen volbrengen. Vrijdag 29 april gaan de bruidsda gen in, en dit wordt reeds een dub bel feest want de bruid gaat dan te vens haar 72ste verjaardag vieren. Zondag 22 mei zal haar zoon, pater Donatus. de Hoogmis uit dankbaar heid tot hun intentie opdragen. Op de dag wordt het feest dan in eigen huis op Noord-Einde 178 met kinde ren, broers en zusters gevierd. Maar 's avonds gaan in café „De Haven" de beentjes van de vloer, en ik hoop me dan beslist niet onbetuigd te laten, zo verzekerde ons de bruid. Onge twijfeld zal het dit gouden paar deze dag niet aan belangstelling ontbre ken. De afgelopen dagen worden de technische proefuitzendingen van „Radio Veronica" herhaaldelijk ge stoord. Volgens de heer Oswald zijn het amateurs, die morsesignalen uit zenden of zomaar wat op een sein- sleutel zitten te tikken. Woensdagavond, toen „Veronica" zelf niet in de ether was heeft men geprobeerd met een peilwagen een vrij krachtige zender op te sporen, die een soort telegraafsignaal uit zond, dat het effect had van een stoorzender, precies op de golflengte waarop de „Veronica" werkte. Naar de indruk van de heer Oswald moet deze zender zich ergens tussen Am sterdam en Zaandam bevinden, ter hoogte van Tuindorp-Oostzaan. Woensdagavond kwam deze zender echter niet in de lucht. Toen de avond tevoren de „Veronica" te mid dernacht ophield, bleef deze zender nog enkele minuten werken. Men had de indruk, dat het een automaat was, waarin een zgn „zenderbandje" op verkeerde wijze was ingelegd. Naar aanleiding van de klacht, die de technische dienst der kustverlich- ting bij de PTT heeft ingediend over de zender „Veronica" heeft de gene- raal-agent van deze commerciële radio-omroep, de heer H. Oswald, woensdagmiddag het hoofd van de bijzondere radiodienst van de PTT in Den Haag, om een onderhoud ver zocht. „Uw verzoek om een onderhoud wordt pertinent afgewezen", zo werd de heer Oswald meegedeeld. Hij voegde eraan toe dat men van de zijde van de „Veronica", wier zen der nog niet op volle kracht werkt, bereid is om „wat opzij te schuiven op de bewuste band, waarop het loodswezen en de kustverlichting hinder van de zender ondervinden. Maar dan moeten beide diensten ook bereid zijn op hun eigen golf te blij ven. Wij willen alsnog proberen een oplossing te vinden en zullen recht streeks contact opnemen met genoem de diensten. We willen zelfs een PTT-ambtenaar aan boord toelaten om de zender te controleren en vast te stellen op welke golflengte wij zenden". Voorts deelde de heer Os wald nog mede, dat men „gaarne be reid is, de programma's van „Vero nica" te laten bekijken door een cen suur te aanvaarden van een commis sie. Liefst van de PTT of door de regering in te stellen, en als dat niet kan, door een commissie te formeren uit te goeder naam en faam bekend staande Nederlanders bijvoorbeeld hoofdredacteuren van kranten en za kenlieden". De heer Appelboom, die zijn func tie van programmaleider heeft neer gelegd, wordt opgevolgd door me vrouw Ellen van Eek, die omroepster van de „Veronica" is. AetkprW*nken vrijdag 29 april HILVERSUM 402 m. 7.00—24.00 kro 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd, 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8-50 V. d. huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 V. d. jeugd. 10.05 Gram. 10.25 Pontificale hoogmis. 12.15 Gram. 12-30 Land -en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuw. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. Vrouw. 14.00 Prome- nade-ork. en sol. 15.00 V. d- kind. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz 18-10 Vaticaanse act. 18.25 Metropole ork. en solist. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek Het emigratiepraat je door H. A. van Luyk. 19.00 Verz. progr. v. d. mil. 20.35 Water in Euro pa, klankb. 20.55 Lichte muz. 21.15 Theater andersom: en dat er vruchten, vlinders, veulens, vogels, vissen zijn, satire. 21.45 Kamerork. 22-25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Mgr. dr. Alfons Ariëns: Apostel van de kentering, toespr. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 289 m- 7.00 vara. 10.00 vpro 10.20 vara 12.00 avro 16.00 vara 19.30 vpro 21.00 vara 22.40 vpro 23.00—24.00 vara 7-00 Nieuws. 7.10 Gym 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nieuws. 8-18 Gram en act. 9.C0 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de oude dag, lezing. 10.05 Mor genwijding 10.20 V. d. vrouw. 1100 V. d. kleuters. 11.15 Pianorecital.-11.45 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege ringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draai- orgelspel 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14 00 Vioolduo. 14.25 Voor dracht. 14.50 Gevar. progr. 16-00 Or gelspel en zang. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. 18 00 Nieuws. 18-15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 Hulp aan vluchtelingen, lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinder koor. 19.30 Het platteland nu, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 19.50 Literair progr. 20-55 Nieuws. 2100 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. week- overz. 22.30 Nieuws. 22 40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23 55 24.00 Nieuws. televisieprogramma's NTS: 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.30 Act. 21.00 Ballet. 21.30 Film. 22.15 Wat ben ik? grammofoonplatfnprogr. draadomroep (Over de 4e lijn) I. Friedrich von Flotow: Ouverture „Alessandro Stradella". II. Albert Lortzing: Fragmenten uit „Undine", en uit ,.Der Waffenschmied". III. Gia- como Meyerbeer: Kroningsmars uit „Le Prophéte". IV Peter Cornelius: fragmenten uit „Der Barbier von Bagdad". V. Richard Strauss „Der Rosenkavalier" (2e bedrijf). vaticaanse radio (25.67 m.; 31.10 m.; 41.21 m.; 196 m.) 22.15 uur Wat denkt de H. Stoel over...

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3