Ministers gingen met waslijst van universitaire verlangens naar huis „Pro Ecclesia" voor de heer en mevr Flint Plannen voor grote studenten-sporthal Gouden kloosterjubileum van zuster Barbara DINSDAG 26 APRIL 1960 DP IPinSF COURANT PAGINA 6 Torenflat voor studenten de Haagweg aan Het zal de negen ministers aan het eind van hun bezoek gisteren aan Leiden wel wat geduizeld hebben. De gehele dag werden zij n.l. geconfron teerd met de enorme lijst van uni versitaire verlangens, die dit deel van het kabinet werd gepresenteerd. Het was jammer, dat de minister van fi nanciën niet aanwezig was, want on getwijfeld betroffen de meeste wen sen op de eerste plaats hem. Bijna altijd moet de geldbuidel er aan te pas komen. Zo stelde de rector-magnificus. prof. mr Jonkers 's middags bij de samenkomst in het groot auditorium de vraag of het niet hoog tijd wordt, dat Leiden zijn „auditorium maxi mum" krijgt. „Over vijftien jaar vie ren wjj het vierde eeuwfeest van de universiteit; dan moeten wij vele buitenlanders ontvangen envijf tien jaar zijn voorbij vóór men er erg in heeft". Hij wees voorts op het belang van een goed restaurant, buiten de mensa, waar niet alleen de studenten kunnen eten, maar waar ook een goede gele genheid is voor de professoren te eten en mensen te ontvangen. Dit is overal in het buitenland, waarom dus hier niet? Gezellig Overigens is het bezoek van de mi nisters in alle harmonie en gezellig heid verlopen. Er was zelfs onder de bewindslieden een ietwat uitgelaten stemming die zidh uitte in kwinksla gen over en weer. Men nam de tijd voor de verschil lende excursies. De lunch in het Aca demisch Ziekenhuis duurde ook al langer dan men verwacht had en het een bij het ander was de oorzaak, dat men 's middags bijna drie kwartier op het tijdschema achter raakte. Ook de rede van de president-curator 's morgens nam meer tijd in beslag dan gepland was Spreker had kenne lijk niet gerekend op de hilariteit, die op vele van zijn grapjes-tussen-neus- en-lippen-door volgde. Van het Psy chologisch Instituut, dat niet op de kaart stond aangegeven, zei hij bij voorbeeld: „het is zó klein, dat het niet getekend kon worden". Een van zijn belangrijkse wensen was onge twijfeld de enorme uitbreiding voor de B-faculteiten tussen de Rijksweg Den HaagAmsterdam en de Rijns- burgerweg, met een totaal aan voor zieningen. die ruw geschat 250 mil joen gulden zal vragen. Een ander reeds lang gekoesterd verlangen is het verdwijnen van de Doelen kazerne uit Leiden. Het terrein zal plaats kunnen bieden aan universitaire ge bouwen in de stad. Studenten 's Middags onder een lunch is er voor de twintig bij dit bezoek aanwe zige journalisten een uiteenzetting gegeven over de huisvesting der stu denten en een complex van sociale voorzieningen, die men noodzakelijk acht. De studentendekaan, jhr mr Chr. van Nispen tot Sevenaer. wees op het grote belang van sportbeoefe ning voor studenten. Zij staan aan grote spanningen bloot. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat de licha melijke toestand van de studenten steeds beter wordt, echter in tegen stelling tot hun geestelijke conditie die slechter wordt Sport kan hier de gewenste verbetering brengen. Men heeft daarom een plan in voorbereiding een grote sporthal te doen bouwen. De plaats is nog niet bekend, dit hangt af van het overleg met de gemeente. Het voorstel om dit gebouw nabij de Haagse Schouw op te richten werd afgewezen, omdat men niet kan verwachten, dat de stu denten drie en een halve kilometer zullen reizen om sport te kunnen be oefenen. Nieuwe studentenflat Over de huisvesting gaven prof. mr J- F. Glastra van Loon en mr J. Drijber, bestuursleden van de desbe treffende commissie, een uiteenzet ting. In juli zal een tweede belang rijke uitbreiding van het complex aan de Haagweg (sterflat) worden aan besteed. Het betreft hier een reeks flats met „verticale eenheden" voor 160 studenten, die veel op normale stadswoningen zullen gelijken. Voorts wordt hier een twaalf ver- liepingen hoge torenflat gebouwd, waar nog eens 120 studenten kunnen worden ondergebracht. Daar deze universitaire eenheid grote afmetin gen gaat aannemen is men voorts van plan een sportzaaltje te doen bouwen, een mensa en wat andere ruimten voor bijeenkomsten. Prof. dr F. M. Uhlenbeck vertelde de ministers 's middags iets over de expansie van de universiteit. Ook hij noemde getallen, die duizelingwek kend zijn. Aan het Stationsplein, zo werd nog bekend, zal waarschijnlijk ruimte vrij komen voor kantoren en instituten van de universiteit. Na de thee, omstreeks kwart over vier. vertrok de minister-president. Anderen volgden hem, maar een deel van de bewindslieden maakte nog een rondwandeling door herbarium, „psychologie" en het Gravensteen. STOMPWIJK COÖP. BOERENLEENBANK De jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Stompwijk werd dit jaar gehouden in de zaal van „Het Blesse Paard". De voorzitter van de Raad van Toezicht opende de ver gadering met een hartelijk woord van welkom en gaf een overzicht van de economische toestand over het af gelopen jaar, dat voor de land -en tuinbouw gekenmerkt werd door een droge en warme zomer, waardoor de opbrengst van de lichte gronden zeer slecht was, terwijl op de kleibedrij- ven de resultaten niet zo slecht wa ren. In het algemeen was de pro ductie niet zo hoog, maar waren de prijzen wel gunstig. Komende tot de resultaten van de eigen bank constateerde de voorzit ter een lichte vooruitgang. De totale omzet van de bank was iets toegenomen en beliep in 1959 5.609.000.Het aantal dagboek- posten was met 150 toegenomen en beliep nu 6340. In 1959 was door de spaarbank meer ontvangen dan uit gegeven een bedrag van 76.000. De rente is per 1 jan. 1960 vastge steld als volgt: Voorschotten 3% rekening-courant D 5%, idem C 1% en voor de spaarbank 3% ongelimi teerd. M.i.v. 3 juli 1959 heeft de kas sier op de vrijdagen ook te Leiden zitting gehouden en het resultaat was, dat in het tijdvak van 3-7 '59-22-4 '60 41 zittingen werden gehouden met een omzet van 76COO. Na benoeming van de kassier, de heer J. Th. v .d- Kolk tot secretaris van de vergadering, kreeg de heer A. L. v. Wijk de gelegenheid de no tulen van de vorige jaarvergadering voor te lezen. Zonder aanmerkingen werden de notulen goedgekeurd. Ver volgens kwam het punt „Rekening en Balans 1959" ter sprake. Althans was het de bedoeling er over te spre ken. Ook na een door het bestuur aangeboden kopje koffie was er geen enkel lid dat iets te vragen had over de rekening en balans en werden de jaarstukken goedgekeurd. De winst over 1959 f 4.995.01 werd op voorstel van het bestuur aan de on- derhouds- en gewone reserve toege voegd. De periodiek aftredende leden, de heren Th. v. Boheemen, bestuur, en L- de Haas, Raad van Toezicht, werden herkozen omdat er geen te genkandidaten waren. Beiden be dankten voor het in hen gestelde vertrouwen en wilden het wel weer voor 3 jaar proberen De financiële commissie liet haar verslag uitbren gen door A. v. Santen Lzn., die ver klaarde, dat alles in orde bevonden was. De voorzitter bedankte het af tredende lid v. Santen voor zijn moei te en als nieuw lid van de financiële commissie werd benoemd de heer C. v. Vliet. Bij de rondvraag was er een Jid, die het niet kon aanzien, dat de voor zitter bij gebrek aan een voorzitters hamer maar met een glaasje tegen een asbak tikte. Hij stelde voor, van de winst ook maar een voorzittersha mer aan te schaffen. Het bestuur kwam met het voorstel om de kwakel voor het bankgebouw te vervangen door een klapbrug en dan tevens een parkeerplaatsje te maken. De leden konden hiermee akkoord gaan. Tot Feest te Leimuiden Op zondag 1 mei a.s. beloofd het in het St. Jozef-klooster te Leimui den een groots en luisterrijk feest te zullen worden. Op die dag nl. hoopt de eerw. zuster Barbara, in de wereld Martina Hogenboom, gebo ren te Rijnsaterwoude, dus oud- parochiaan van Leimuiden. haar gou den Professiefeest te vieren. Zuster Barbara behoort tot de con gregatie van de zusters Franciscanes sen van Bennebroek en deed haar intrede in het klooster op 27 april 1908, toen nog in het Moederhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. Vanaf haar kleine Geloften op 27 april 1910 is zr Barbara 15 jaren lang in Nederland werkzaam geweest o.a. ook in de Beemster en tot 1923 in het klooster „Huize Tienakker" te Wychen. Toen voelde zij zich ge roepen te gaan werken in de Missie, waarvoor zij met nog 5 medezusters werd uitverkoren en zo vertrok zij in augustus 1925 per ss „Johan de Witt" naar het verre missieland in het huidige Indonesië. De eerste jaren van haar missiearbeid heeft zij door gebracht in Sawah Loentho, op Su matra, vervolgens ook in Fort de Koek en Paja Combo. Twintig jaar lang heeft zij daar met ware helden moed gewerkt onder de heidenen, waaronder ook vele Chinezen, waar van ook vele jaren als Eerw. Moe der. Zij was nog maar korte tijd in Sawah-Loentho, toen zij op een avond plotseling werd opgeschikt door een aardbeving, die de huizen op hun grondvesten deed trillen. Ge- gelukkig deden er zich geen persoon lijke ongelukken voor. Maar enige jaren later, toen ook ons land in oor log kwam met Duitsland, kwam ook Indië onder de knoet van de Jappen en wat zij daar toen 4 5 jaar heeft moeten verduren is met geen pen te beschrijven. Wij willen daar niet ver der over uitwijden, daarvoor is het veel te erg; alleen dient toch even te worden vermeld, dat moeder Bar bara in zo'n toestand is geweest, dat haar de Sacramenten der Stervenden slot deelde de voorzitter nog mede, dat de zitting te Leiden vervalt in dien de marktdag, zoals b.v. op Goede Vrijdag, verzet wordt naar een andere dag, waaraan hij tevens vastknoopte, dat het bestuur nog één jaar zal pro beren de zitting te Leiden te hand haven, daar het resultaat gemid deld bijna 2 posten per zitting niet aan de verwachting beantwoordt. WARMOND De zee ech'conferentie De zeerechtconferentie in Genève heeft het Amerikaans-Canadese compromisvoorstel tot een territo riale zóne van zes mijl met aanslui tend een visserijzöne van zes mijl, waarin landen die daar gewoonlijk vissen dit nog tien jaar kunnen blij ven doen, verworpen. Er werden 54 stemmen voor en 28 teken uitgebracht, bij vijf onthou dingen en één afwezige (Libanon). Voor aanvaarding waren 55 stem men nodig, zodat het voorstel slechts één stem tekort kwam. In de maanden februari en maart j.l. zijn de spreekuren der huisartsen in Tuindorp-Oost;aan te Amsterdam- noord extra druk geweest vanwege de psychische gevolgen van de overstro mingsramp half januari. Tevens kwam in die maanden verhoudingsge wijs meer dan elders in de stad geel zucht voor onder de kinderen. Boven dien vernamen de artsen meer reu maklachten, als gevolg van de ver hoogde vochtigheidsgraad. Niettemin mag, de omstandigheden in aanmer king genomen, worden gesproken van een algemeen goed gezondheids toestand in dit zo ernstig getroffen stadsdeel. Dit antwoorden b. en w. van Am sterdam op vragen van het raadslid de heer A. A. Verhij (comm.) over de gezondheidstoestand van de Tuindor- pers. Voor zes jaar zorq om ,,Kruime tjesfonds In juni 1954 werd besloten tot op richting van het thans bij de paro chianen alom bekende „Kruimeltjes fonds" Deze instelling had tot doel bij de parochianen gelden in te za melen ter bestrijding van de kosten van de restauratie van het kerkge bouw. Dank zij dit fonds konden de voor de gehele kerk zo nodige kerk- kussens worden aangeschaft en een geluidsinstallatie aangebracht, een koffer-harmonium aangeschaft en het hoofdaltaar bij gelegenheid van het eeuwfeest der parochiekerk wor den vernieuwd Toen bleef nog over de algehele restauratie van het kerk orgel. Nu ook deze restauratie heeft plaats gevonden heeft het kruimel tjesfonds bereikt, wat het zich had voorgesteld. Dit was nu voor het kerkbestuur aanleiding om de pro pagandisten van het fonds een feest avond aan te bieden in de even eens prachtig gerestaureerde zaal van hotel „De Zon". Pastoor Gussen- hoven bracht, mede namens het kerkbestuur, de propagandisten har telijk dank voor hetgeen zij in de af gelopen zes jaren voor het kerkelijk leven en de parochie hadden gedaan. „In deze jaren", aldus spreker, „hebt gij voor de restauratie van de kerk en wat daarmede samenhangt, niet minder dan 22.931.- bijeengebracht, waarvoor ook een woord van bijzon dere dank toekomt aan de parochia nen, die in al die jaren blijk hebben gegeven van een grote offerzin. Het zou jammer zijn als dit fonds nu gaat verdwijnen. Van verschillende zijden is er dan ook op aangedron gen 't fonds in stand te houden. Dit is nu ook de bedoeling, al zal dan in de toekomst ook het accent meer liggen buiten het kerkgebouw. En dan denk ik hierbij in de eerste plaats aan „De Burcht", een groot zorgenkind voor het kerkbestuur. Dit gebouw wordt thans gebruikt door het Wit-Gele Kruis, terwijl een gedeelte ervan in gebruik is voor het kleuteronderwijs. Binnen zeer korte tijd zal het Wit-Gele Kruis de beschikking krijgen over een eigen gebouw terwijl verwacht mag wor den, dat binnen niet al te lange tijd eer. nieuwe kleuterschool zal worden gebouwd Hierdoor komt de Burcht leeg te staan en zal er een andere bestemming aan moeten worden ge geven. Daarvoor gaan de gedachten van het kerkbetuur in de eerste plaats uit naar de jeugd. De jeugd heeft bescherming nodig en deze be scherming brengt noodzakelijk met zich mede de beschikking over een beschaafd en prettig gebouw waarin het aangenaam is te vertoeven, een zogenaamd parochiehuis. De op brengst van het kruimeltjesfonds zal in de toekomst hiervoor dienen". Hierna betuigde de pastoor zijn bij zonder dank en erkentelijkheid aan mevrouw Flint, die hij de „moeder van het kruimeltjesfond" noemd§. Zij is het geweest, die de eerste stoot tot oprichting van dit fonds heeft gegeven. „Ik weet dat gij veel, zeer veel werk hebt verzet en wat door het fonds bereikt is, is voor een zeer groot gedeelte aan uw inspan ning te danken. Het is mij daarom een groot genoegen U te kunnen me dedelen, dat het Z.H. de Paus heeft behaagd, U de orde toe te kennen van „Pro Ecclesia et Pontifice". Ik spreek hierbij de hoop uit dat het U gegeven moge zijn, deze onderschei ding nog tal van jaren met ere te dragen". Een donderend applaus toonde duidelijk aan, dat de vele aanwezi gen deze onderscheiding van harte toejuichte. Hierna richtte de pastoor zich tot de heer Flint. „In al die jaren", aldus spr., „waart gij bij dit werk de rechterhand van uw echtgenote, en uw medeleven met het wel en wee van het fonds is over bekend. De aansporingen tot steun aan het fonds die gij maandelijks in „Sursum Corda" plaatste, hadden steeds mijn grootste bewondering en de wijze waarop gij dit deed, getuig den van een groot vertrouwen in het werk van uw echtgenote; een ver trouwen dat ten volle werd bevestigd. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken dat het kerkbestuur u voor dit ales ook wilde eren en zij meende dit niet beter te kunnen doen dan ook voor u dezelfde onderschei ding aan te vragen ,als die zoëven aan u echtgenote is toegekend, op welker aanvrage door Z.H. de Paus goedgun stig is beschikt. Het zal niet veel voorkomen dat man en vrouw op deze wijze gelijktijdig worden onderschei den en dit mag dan ook als een uni cum worden gezien, maar gij hebt het beiden ten volle verdiend. Op nieuw klonk ovationeel applaus als teken dat men volkomen instemde met deze onderscheiding. De burgemeester zeide dankbaar ge bruik gemaakt te hebben van de invi tatie om deze huldiging bij te wo nen, waarvan hij enkele uren te voren nog niets afwist. „Het doet mij", al dus spreker, „een groot genoegen dat aan u beiden deze onderscheiding is toegekend. De Warmondse gemeen schap kan trots op u zijn want on danks uw dagelijkse zakelijke be slommeringen, hebt gij nog tijd ge vonden om een groot stuk naasten liefde tot stand te brengen. Het doet mij genoegen, te hebben mogen ver nemen dat het Kruimeltjesfonds zal blijven bestaan en wat nog meer zegt, dat in de toekomst de opbrengst zal worden aangewend om een parochie huis te stichten. Ik denk dan hierbij aan wijlen Mgr. Alphons Ariëns, wiens 100ste geboortedag wij eerst daags zullen herdenken en die als een voorvechter kan worden gezien voor de stichting van parochiehuizen, overtuigd als hij toen reeds was van dé noodzakelijkheid hiervan. Ik kan u de zekerheid geven dat de burger lijke overheid zeer sympathiek staat tegenover dit streven, daar zij een dergelijk tehuis voor de jeugd van grote waarde aöht. De heer Flint, medq sprekende na mens zijn echtgenote zeide moeilijk onder woorden te kunnen brengen, wat thans in hen beiden omging. „Per soonlijk", aldus spr-, „was ik steeds van oordeel, dat er heel wat gedaan moet worden om in het bezit te ko men van een dergelijke onderschei ding. Wat mijn vrouw en ik gedaan hebben, hebben wij gaarne gedaan en met de steun, die wij ondervonden hebben van de propagandisten, was het niet zo moeilijk. Of dit de grote beloning, die wij hiervoor ontvangen hebben, wettigt, is voor ons moeilijk te beoordelen. Wij willen voor deze enderscheiding een woord van eer biedige dank brengen aan Z.H. de Paus, aan de pastoor en aan het kerkbestuur voor hun bemiddeling. Ik wil in mijn dankwoord nogmaals betrekken de propagandisten zonder wier steun en medewerking dit alles niet bereikt zou zijn. Ik doe thans een beroep op hen om ook in de toe komst op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan, waardoor het ideaal om te komen tot een eigen parochie huis, ongetwijfeld verwezenlijkt zal worden". Behalve de reeds genoemde onder scheidingen werden de heer en mevr. Flint nog verschillende bloemstukken aangeboden. De muziekvereniging „St. Matthias" bracht hun beiden nog een muzikale hulde, waarbij door de voorzitter, de heer Th. de Vroomen, hartelijke woorden van felicitatie werden gesproken. Het jg voor de heer en mevr. Flint een onvergetelijke avond geworden waarbij zij hebben kunnen vaststellen dat de kruimeltjes zijn uitgedijd tot een groot feestbrood, waarvan de katholieke gemeenschap nog elke dag geniet. zijn toegediend. Het mag wel als ee wonder worden beschouwd, dat het leven nog heeft mogen behon den. Het moest niet zo zijn, war O.L.Heer had blijkbaar nog groter plannen met haar, en zo zette zij ii januari 1946, hoewel nog zeer zwa en uitgeput, weer voet op Neder landse bodem. Na enige tijd in het Moederhuis 1 Bennebroek te hebben doorgebrach' zond haar Overheid haar naar he klooster te Oudewater voor een rust kuur van enige maanden en toen zi weer voldoende was aangesterk werd zij benoemd tot eerw. moede te Leidschendam. Daar wist zij doo haar blijmoedig karakter spoedig d harten van haar medezusters te win nen, en toen zij dan ook zes jaar ter op last der Overheid haar dier baar Leidschendam moest gaan ver laten, om als eerw. moeder van hc St. Franciscusklooster te Rotterdar haar taak te gaan vervullen, zagei de zusters haar met lede ogen ver trekken. Daar in Rotterdam wachtte haa een zware taak en waren de zorge: nog veel groter en omvangrijker da: in Leidschendam, maar dank zij haa opgeruimd karakter, heeft zij oo daar met Franciscaanse blijheid e optimisme het roer met vaste han gehanteerd tot heil en zegen va gans de communiteit. En toen zij da in de maand november van het vori, jaar, na een zo welbesteed en vrucht baar leven, ook daar haar dierbaa; klooster moest gaan verlaten, om ii het klooster „Huize Tienakker" Wychen een rustiger leven te gaa beginnen, was het voor haar. maai ook voor de zusters een hartr'oerent afscheid, want ook van de Rotter damse zusters had zij door haar be minnelijkheid aller harten veroverd geen wonder dus dat dit voor beidei een zwaar afscheid werd. En nu geniet zij dan enige maan den een welverdiend en zorgeloo leven, wat wij haar van harte toe wensen. En zoals reeds bij de aan hef is gemeld gaat zij, na op woens dag 27 april haar gouden Professie feest in haar klooster te hebben ge vierd, op zondag 1 mei dit nog een herhalen in Leimuiden, maar dan te midden van haar familieleden. Tei overvloede zij nog vermeld, dat gouden jubilaresse die dag zal reci piëren des namiddags van 4.305.3* uur. KATWIJK Raadsagenda. Vergadering de gemeenteraad van Katwijk op don derdag 28 april, des avonds om hai acht. Punten der agenda zijn o.m het uittrekken van gelden voor he witten van de Oude kerk aan Zuid-Boulevard; aankoop van strook jes grond ter verbreding van het ge deelte van de Koningin Julianalaa tussen Nieuwe Duinweg en Zeewec aankopen van een strook grond v; mej. M. Kromhout, ter verbredin van de Molentuinweg; uitkeren va een schade-vergoeding groot 19.11 aan gebr. Bellekom, wegens beëind ging van een pachtovereenkomst be treffende gronden in het uitbreidings plan 't Sandt, voorheen van het Mis' sie-College; het instellen van functie van bode-chauffeur ten raad huize met de bedoeling, dat deze ee gedeelte van de taak van bode Va' Beelen kan overnemen; het aanvr; gen van voorschotten en bijdrager uit 's Rijks kas ten behoeve van i uitvoering van een bouwplan aan c Meeuwenlaan, 5 winkels met daarb ven 20 woningen; het beschikba stellen van gelden voor her aanbre gen van een parkeerstrook voor 2 auto's in de Seinpoststraat tussen d Boulevard en de Seinpostdwarsstraa enkele verzoeken om medewerkir van schoolbesturen volgens ex art. "i der L.O.-wet 1920; voorziening in d vacature van lid va* de Commiss voor de Oudheidkamer; het verstrek ken van een crediet ad f4000.— tr het inrichten van een „Hertenkamp m „De Pan". KATWIJK AAN DEN R'JN Kaakfractuur. De 20-jarige Leid se wielrijder Moonen kwam giste, avond tegen half zeven, bij het afrij den van de brug over het kanaal, doo,. nog onbekende oorzaak plotseling te vallen. Een dokter, die spoedig te, plaatse was en medische hulp ver leende, constateerde een diepe hoofd wonde en een kaakfractuui Hij werci direct per ambulance-auto naar hei Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6