S)e £ddóe(Sotvfccï/fit Syngman Rhee door het volk weggejaagd Perzische stad Lar tweede Agadir OPROER IN STRATEN VAN SEOEL DUIZENDEN DODEN De Gaulle in Amerika De collectivisatie in 0. Duitsland Frans parlement in geladen stemming De dans werd aan de beschaving geofferd DINSDAG 26 APRIL 1960 51ste JAARGANG No. 15000 Directeur J F. J. M KOENS Hoofdredacteur- L C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEAOS: PAPENGRACH1 32 CHAOS in SEOEL Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 10.59 p. w, 12.55 p maand, f7.50 p. kwartaal Franco p-p. f 8.— Advert.: 17 et p m.m Telefoontjes f 1-50. Nehroe en Tsjoe „U wordt toch presidents-vrouw?' zijn het oneens De politie liet het afweten Het schijnt op het ogenblik in de Zuidkoreaanse hoofdstad een grote chaos te zijn. Een oproerige menigte trekt door de straten van Seoel. Politebureaus worden geplunderd en vernield. Een standbeeld van de president wordt door de straten gesleept. Men verwacht dat pres. Syngman Rhee per hefschroefvliegtuig uit de hoofdstad naar zijn huis aan zee zal vertrekken. De woning van vice-president Li Ki Pong is vrijwel gesloopt. De kostbare inboedel is op straat in elkaar getrapt. De politie in Seoel heeft het bijltje er bij neergelegd. Het leger is niet in staat de orde te herstellen. Regeringspartij en oppositie zijn het er over eens, dat er een nieuwe grondwet moet komen met een premier en een kabinet die verantwoording aan het parlement schuldig zijn. Het aantal betogers in Seoel bereikte dinsdagochtend spoedig het half miljoen - een kwart van de gehele bevolking. Volgens een betrouwbare schatting zijn vandaag 30 betogers om het leven gekomen en 100 gewond. BOTSING MET MILITAIREN Gisteravond was het in Seoel ook al tot botsingen met de militairen gekomen, die de orde moesten hand haven. Een menigte van verscheide ne duizenden drong op naar de wo ningen van president Syngman Rhee en vice-president Li Ki Pong. De mi litairen openden het vuur en min stens één betoger werd gedood; er waren vele gewonden. Zelfs na middernacht liepen in Seoel nog 30.000 mensen door de stra ten, zodat in de Zuid-Koreaanse hoofdstad een chaos heerste- Maar enkele uren later verspreidden de vermoeide betogers zich. Een bioscoop, waarvan een aan hanger van de regering eigenaar was. werd verwoest. De boycott-dreiging in Egypte Volgens buitenlandse waarnemers in Cairo zouden plannen tot een al gehele boycot tegen Amerikaanse schepen, waarvan maandag in de dagbladen in Cairo melding is ge maakt, kunnen leiden tot de grootste crisis tussen de Verenigde Staten en de Arabische landen sinds de Suez- kanaal-crisis. De Egyptische dagbladen hebben maandag gemeld, dat met ingang van vrijdag a.s. te middernacht een anti-Amerikaanse boycott zal wor den gevoerd, tenzij de havenwerkers in New York de boycott tegen het Egyptische vrachtschip „Cleopatra" opheffen. Volgens deze dagbladen zouden de Verenigde Staten worden geboycott op dfe vliegvelden en in de havens van Libanon, de Verenigde Arabi sche Republiek, Irak en Lybië, als mede in Aden. Het dagblad „Al Akhbar" meldde, dat Amerikaanse schepen in de Arabische havens van de wal zouden worden losgemaakt, terwijl het provianderingspersoneel geen levensmiddelen en water meer zou leveren. Taxichauffeurs zouden bovendien geen Amerikaanse toeris ten meer willen vervoeren. Radio Cairo maakte gisteravond bekend, dat de Egyptische havenar beiders besloten hebben, ingaande de nacht van '29 april, de schepen van de Verenigde Staten te boycotten. Deze boycotactie zal .worden gevoerd in de havens van Alexandrië, Port Said en Suez. BEREID AF TE TREDEN Wellicht onder de indruk van de be togingen van maandagavond had pre sident Rhee dinsdagmorgen reeds verklaard, dat hij bereid was onmid dellijk als president af te treden „in dien dat de wil van het volk is". Hij deelde voorts mee, dat hij de autoriteiten opdracht had gegeven nieuwe presidentsverkiezingen voor te bereiden op een zo vroeg mogelijk tijdstip, want hij had vernomen dat de verkiezingen van de vorige maand waren vervalst. Hij zei een nieuw regeringsstelsel te zullen invoeren, dat verantwoor delijk zal zijn tegenover het parle ment. Hij gaf de verzekering, dat hij thans bereid is „alles te doen" wat het volk van hem verlangt. De Nationale Vergadering heeft dinsdag een resolutie van alle par tijen aangenomen, waarin wordt ge- eist, dat president Syngman Rhee al zijn functies neerlegt. De verklaring van Syngman Rhee dat hij bereid is ontslag te nemen, zal worden gedrukt en door vlieg tuigen worden verspreid. In Poesan waren dinsdag naar schatting 50.000 demonstranten op straat. Openbare gebouwen zijn ge plunderd. Vijf Anglikaanse geestelijken, die tot de Katholieke Kerk zijn overge gaan, hebben maandagochtend uit handen van de provicaris van Rome, kardinaal Traglia, in de basiliek van St. Jan van Lateranen de priester wijding ontvangen. De oudste van hen is 46 jaar, de jongste 36. Na afslui ting van hun studies aan het St. Beda- college in Rome, keren zij in juni te rug naar Engeland, waar zij in de zielzorg te werk zullen worden ge steld. Volgens de jongste onofficiële schattingen zijn bij de aardbeving in de Zuid-Perzische steden Lar en Ga- rasj drieduizend mensen omgekomen; er zijn drieduizend gewonden en ze ventienduizend daklozen. Lar, dat 900 kilometer ten zuiden van Teheran ligt, is nog vollediger verwoest dan de Marokkaanse stad Agadir, waar twee maanden geleden 12.000 mensen omkwamen. Geen muur staat overeind en de bevolking leeft in een dorp van ten ten, die reddingsvliegtuigen hebben uitgeworpen. Militairen en Rode-Kruisgroepen, in enorme stofwolken werkend, heb ben vijfhonderd lijken uitgegraven, de aardbeving, twee schokken, trof de bevolking in enkele seconden. De politie van Lar neemt niet deel aan het reddingswerk; slechts één politieman bleef in leven. De overige leden liggen met de burgemeester en vele regeringsfunctionarissen onder het puin bedolven. Vele van de daklozen die in de open lucht kamperen, hebben ver wondingen. Honderden strompelen terug om naar verwanten in het ver nielde gebied te zoeken. Ladingen tenten, dekens, voedsel en medicamenten stromen Lar, een tabaks- en katoencentrum met 17.000 inwoners en Garasj, twaalf kilometer verder naar het zuiden, binnen. Men schat, dat men drie weken no dig zal hebben om alle slachtoffers uit te graven. Bij de ramp kwamen ongeveer 500 kinderen om, die in Lar op school bij een waren gekomen om de „kinder dag" te vieren. Het gebouw stortte in PERZIE In een gezamenlijk communiqué, dat na het overleg van Nehroe en Tsjoe En Lai in Nieuw Delhi is uit gegeven, wordt gezegd, dat „de be sprekingen van de premiers de ge rezen moeilijkheden niet hebben op gelost". Beiden zijn van mening dat functionarissen van beide zijden het feitelijk materiaal waarover beide re geringen beschikken, verder moeten bestuderen. Daarom zijn Nehroe en Tsjoe over eengekomen, dat functionarissen van de twee regeringen bijeen moeten ko men om alle historische documenten, gegevens, verklaringen, kaarten en ander materiaal over de grenskwes tie, die beide partijen gebruiken ter ondersteuning van hun standpunt, te onderzoeken, controleren en bestu deren. De functionarissen zullen daarna een rapport opstellen dat bij beide regeringen zal worden ingediend De Chinese premier zei later op een persconferentie dat, hangende een re. gehng van het grensgeschil, beide landen zich moeten houden aan de grens waar feitelijke controle wordt uitgeoefend en dat zij geen territo riale aanspraken als eerste voorwaar den moeten stellen. De Chinese premier zei voorts, dat de Mac Mahon-linie voor China on aanvaardbaar is. „Wij zullen deze echter niet overschrijden". President De Gaulle van Frankrijk heeft maandag in een rede voor het Amerikaanse Congres de Senaat en het Huis van Afgevaardigden verklaard dat vernietiging van de kernwapens onder internationaal toezicht de enige hoop is „voor de toekomst van het mensdom". In de groeiende onzekerheid, waar in de angst de volkeren bevangt, groeit het gevaar dat de dingen uit de handen lopen van hen, die de rede gehoorzamen en dat de ernstig ste catastrofen ontketend worden door krankzinnigen of mensen met ambitie, .aldus de Franse -president.- Kennelijk verwijzend naar de Rus sische dreigementen om een af on derlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten, verklaarde De Gaulle nogmaals met nadruk dat een eis tot het sluiten van een verdrag, door welke mogendheid ook gesteld, erg ongelegen zou komen. De Gaulle doelde hierbij ook op de eisen inzake grensgebieden of de een of andere actie „in de gevoeligste gebieden". Tijdens een receptie op de Franse ambassade in Washington werd mevrouw Kennedy, echtgenote van de democratische kanidaat voor het presidentschap in de V.S., voorgesteld aan president Charles de Gaulle. en de kinderen werden onder het puin begraven. De gouverneur, Mosdat Gharib, die alles verloor, telegrafeerde naar Te heran, dat op het gebied van Lar een nieuwe stad zou moeten worden ge bouwd. De schade is niet te schatten. Het Rode Kruis gebruikt helikop ters om gewonden naar het door de Amerikanen gebouwde hospitaal in Sjiraz, 270 km van Lar te vervoeren. Een blad in Teheran heeft gepleit voor een nationale rouwdag Keizerin Farah heeft de verant woordelijkheid op zich genomen voor alle weeskinderen. De Westduitse staatssecretaris voor kwesties geheel Duitsland betreffend Franz Thedieck, heeft namens de Bondsregering in een commissie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een uiteenzetting gegeven over de geforceerde collec tivisatie van de landbouw in Oost- Duitsland en zijn mededelingen zijn van dien aard geweest, dat de As- semblée mogelijk in de loop van de week een speciaal spoeddebat aan de kwestie zal wijden. Thedieck verklaarde, dat er sedert Goede Vrijdag geen onafhankelijke boeren meer in Oost-Duitsland zijn. Een „monsterlijke campagne van nauwelijks acht weken die met een ongelooflijke mate van propaganda, agitatie, terreur en dwang werd uit gevoerd" heeft tot gevolg gehad, dat meer dan 500.000 boeren zich in zeer korte tijd hebben moeten aansluiten bij zogenaamde „Agrarische produk- tiecoöperaties". Deze collectivisatie, die niet alleen in strijd is met de rechten van de mens, doch ook met art. 24 van de Oostduitse grondwet, dient volgens de Bondsregering als een politieke manoeuvre van 't Oostduitse regiem dat nog vóór de topconferentie van mei een nieuw argument zou willen hebben voor zijn stelling, dat Oost en West Duitsland twee absoluut verschillende staten zijn met ver schillende sociale en economische stelsels. ZANDSTORM OVER EGYPTE In het afgelopen weekeinde heeft geheel Egypte te lijden gehad van een zware zandstorm. Bijna 2.000 huizen werden vernield en alle ha vens en vliegvelden in de Nijldelta konden anderhalvedag niet worden gebruikt. De scheepvaart in het Suezkanaal lag geheel stil. Tengevolge van grote wolken fijn zand, die met een snelheid van hon derd km. over het land werden ge blazen, verminderde het zicht tot slechts enkele meters, waardoor ook het wegverkeer ernstig werd gehin derd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Van 19-27 april worden in Ghana algemene verkiezingen gehouden. Tot diep in de binnenlanden hondt Krome Edoes-Sai (links), kabinetslid van de regering Nkroemah, zijn toespraken voor aanvaarding van de nieuwe grond wet en de verkiezing van dr. Kwame Nkroemah als president. Waren de dorpelingen in Kondngo enige jaren terug nog gewoon grote danspartijen te aanschouwen, thans moeten zij als staatsburgers beslissen in een ern stige zaak. Machteloos gedoe Vandaag begint de zomerzitting van het Franse parlement in een ge laden sfeer. Vele parlementariërs zijn bijzonder gebeten op president De Gaulle en de regering-Debré, om dat zij menen dat noch De Gaulle, noch het kabinet zich veel van hen aantrekken. Zij zijn kwaad op De Gaulle, daar hij in maart geen spe ciale zitting van het parlement wil de laten uitschrijven om de boeren gelegenheid te geven hun grieven te luchten, hoewel meer dan de helft van de afgevaardigden een verzoek hiertoe had ondertekend. De Franse regering wil niet buL gen voor de agitatie van de boeren leiders, die maatregelen willen die volgens haar de stabiliteit van de frank in gevaar zouden brengen. Er is onder de parlementsleden ook nog al wat ongerustheid over de toestand in Algerië, waar de Fran sen er sinds 2 januari, toen het par lement op reces ging nog steeds niet in geslaagd zijn een beslissend mili tair voordeel te behalen. Onder de oppositieleden is een stroming, die wenst dat het parle ment een motie van afkeuring aan neemt, die als ze de meerderheid krijgt tot gevolg zou hebben, dat de regering-Debré aftreedt. De so cialistenleider Guy Mollet, die ook leider van de oppositie is maar te vens een vurig aanhanger van De Gaulle, zou trachten alle stappen te gen de regering tegen te houden tot dat De Gaulle uit Amerika terug gekeerd is. Wat er ook moge gebeuren, het ie niet erg waarschijnlijk, dat de kri tiek van de parlementariërs enig praktisch effect zal hebben. Soustelle ligt eruit. De Gaullistische „Unie voor de nieuwe republiek" heeft maandag avond Jacques Soustelle, die na de januari-revolte in Algiers uit de re gering werd verwijderd, geroyeerd. Het centrale comité van de partij heeft in een communiqué verklaard, dat de UNR gesticht werd om op ieder terrein generaal De Gaulle's politiek krachtig te steunen. Het feit constaterend, dat de huidige hande lingen van Soustelle niet langer overeenstemmen met dit doel, heeft het centrale comité met spijt doch met beslistheid besloten Jacques Soustelle te royeren. KOUD WEER De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukge- bied bij Ierland handhaaft zich vrij wel onverminderd, maar beweegt daarbij heel langzaam naar het oos ten. Om dit hogedrukgebied stroomt over de Britse eilanden tamelijk vochtige Oceaanlucht, die van de koude polaire lucht, welke in onze omgeving aanwezig is, wordt geschei den door een warmte-front. In dit front ontwikkelde zich een kleine storing, die in de nanacht langs onze kust naar het zuiden trok. Dit ver oorzaakte op de meeste plaatsen enige regen. Boven Scandinavië blijft de luchtdruk stijgen. De wind zal daarom geleidelijk naar het noord oosten gaan ruimen, waardoor de kans op opklaringen groter wordt. Het blijft koud voor de tijd van het jaar. weer (Medegedeeld door het KN.M.I., Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Aan houdend koud weer met hier en daar nachtvorst. 27 april: zon op 05.19, onder 19.57; maan op 06.28, onder 21.34. Hoogwaterstanden 27 april; 4.28 v.m., 4.47 n.m. Het weer in Europa temp. gisteren weer max. min. HELSINKI zwaar bewolkt 8 1 STOCKHOLM sneeuw 10 0 OSLO geheel bewolkt 11 4 KOPENHAGEN licht bew. 8 3 ABERDEEN regen 13 7 LONDEN half bewolkt 10 6 regen 9 5 regenbui 10 5 zwaar bew. 8 1 regen 14 7 onbewolkt 18 4 AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE zwaar bewolkt 18 BERLIJN sneeuwbui 12 FRANKFORT zwaar bew. 10 13 MüNCHEN ZÜRICH GENèVE LOCARNO WENEN sneeuwbui zwaar bewolkt 10 1 onbewolkt 15 0 licht bewolkt 18 4 zwaar bewolkt INNSBRUCK geheel bewolkt 10 ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbewolkt 19 half bewolkt 20 onweer 19 onbewolkt 22 licht bewolkt 23 onbewolkt 20 4- Korreltje

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1