De Gouden In de Krantentuin KNUTSELHOEKJE CbambcT) Staat leent f 300 miljoen ZATERDAG 23 APRIL I960 DE LEIDRE CfHJRANT PAGINA 0 Het DE SPARTAANSE BRIEFSTOK Avonturen van Correspondentie Naverteld door Wei, terwijl Bambo nog vast sliep, was de schipper naar de haven gegaan. Hoewel 't nog zeer vroeg was, waren er toch al heel wat mensen op de been en ieder van wie" hij verwachten kon, dat ze hem nuttige iiüichtlngen konden ver schaffen over Van Walden of Wolsey, klampte hij aan. Op zijn terugweg ont moette hij nog een stelletje half of heel dronken matrozen van het Engelse schip. Ze hadden een rumoerige en ru- zierijke nacht aan wal doorgebracht, waarbij één hunner zelfs de dood ge vonden had. Behalve dit vernam hij van hen ook nog, dat ze over twee dagen weer zouden vertrekken naar de eerst volgende haven, waar hun meester de familie Van Walden hoopte te ontmoe ten. Het was voor hen geen geheim, dat hij achter de dochter van de Hollander aanjoeg. Hun mening was echter, dat 't meer om haar rijkdom dan om haar zelf te doen was. Zij wisten ook nog te ver tellen, dat Wolsey zijn vreugde niet had kunnen verbergen, toen hij van de ver missing van die Franse matroos had ge hoord, terwijl toch iedereen 't een nare geschiedenis had gevonden. De Engels man was dus ook wel overtuigd van Bambo's dood. Teruj Manoa deels hersteld van zijn uitputting. Hij deelde hem alles mede, wat hij zoal ge hoord had. Toen Bambo vernam, dat de schurk van plan was zijn vrienden in te halen, riep hij uit: „Oh, hoe kunnen we hem beletten die goede mensen weer met zijn valse bedoelingen lastig te val len?" „Daar Is maar één middel", aldus de schipper, „namelijk met zijn schip mee gaan". „Maar dat is onmogelijk". „Luister eens jongen. Als men t maar goed aanpakt, worden veel dingen mo gelijk, die men eerst voor onmogelijk hield. Je hebt gehoord, dat één van Wol- sey's matrozen vannacht bij een twist gedood is. Daar hij toch al niet te veel scheepsvolk heeft, zal* hij dus trachten een plaatsvervanger te krijgen. En daarvoor moet jij je aanbieden". „Maar goede man, als de Engelsman mij zou herkennen, zorgt hij er wel voor, dat ik in de kortst mogelijk tijd voor altijd verdwijn". „Dat is zo, Bambo, maar ik zal ervoor zorgen, dat hij je niet herkent. Onder de bemanning van het schip zijn ook een paar negers. Welnu, mijn matrozen pakje heb je al en een neger zal ik van je maken. Ikzelf ben in dezelfde ver momming tot Wolsey doorgedrongen zonder door hem herkend te worden. Als je dus toestemt, heb ik over een uur een rasechte negermatroos van je gemaakt en met een gerust hart kun je je op het Engelse schip vertonen om je diensten aan te bieden". Het vooruitzicht, wellicht over enkele dagen Elsa en haar vader weer te zien en hen te kunnen helpen tegen hun boze belager, lokte Bambo zó aan, dat hij zich terstond aan de behandeling van de slimme schipper overgaf. Een uur later was de gedaanteverandering geschied en stapte een keurige negermatroos naar de haven. Wel klopte zijn hart sneller dan gewoon, toen hij zich aan boord van het vreemde schip meldde. De bootsman, die hem ontving, vroeg hem naar zijn naam. leeftijd, diensttijd, schepen waar op hij gevaren had enz. Natuurlijk kreeg hij als antwoord heel wat onwaarheden te horen. Zijn nieuwe vriend had hem daarop terdege voorbereid. Er volgden nog een aantal vragen om de vakken nis van de kandidaat te toetsen en toen deze zeer bevredigend beantwoord wer den, zei de bootsman. „Wat mij betreft, ben je aangenomen, want je komt als geroepen en daarbij beval je me weL Blijf even wachten, dan ga ik aan mijn heer Wolsey vragen, of hij mijn keuze goedkeurt". Na een paar minuten kwam „de baas" even uit zijn hut, bekeek Bambo enige ogenblikken en zei toen: ,,'t Is in orde bootsman. Zeg maar aan de man dat hij zich morgenvroeg melden kan". Je begrijpt dat Bambo wel enige be nauwde ogenblikken gehad heeft. Maar nu Wolsey hem blijkbaar niet herkende, was zijn hart weer opgelucht Bij Manoa teruggekeerd, dankte hij hem uitbundig voor zijn vriendschap en zijn wijze raad. Want nu zou hij zeker gelegenheid krij gen om de boze plannen van de listige schurk te verijdelen en hem de straf toe te dienen, die hij aan hen beiden en aan de familie Walden verdiende. „Ditmaal zal hij, als we tegenover elkander komen te staan, zijn lot niet ontgaan, dat beloof ik u". Dat waren de afscheidswoorden van Jambo, toen hij de voli zijn nieuwe vriend verlie' Anneke van Leyden, Hazerswoude. Je hebt natuurlijk al iedere week uitge keken of je verhaaltje in de krant 6tond. Eindelijk dan MIJN ZUSJES VERJAARDAG Het was zondag en iedereen was al in spanning voor het feest van maandag, want dein zouden mijn twee zusjes jarig zijn; de een werd 11 en de andere 10 jaar. Wat duurde die zondag toch lang, maar eindelijk was het dan toch maan dag geworden. Mijn broertje Jan was het eerste wakker en maakte mijn zus jes wakker. Hij riep: „Jullie zijn jarig", maar het was pas zes uur. Ze riepen aan moeder of ze al mochten komen en ja hoor, het mocht. Daar gingen ze al naar beneden, de een al sneller dan de ander. De cadeaus lagen al op de tafel, 't Was te veel om op te noemen, potloden, klad- bloks, kalkeerpapier, snoep en peper- muntrollen. Wat waren ze blij. 's Mid dags mochten de vriendinnetjes komen spelen en daar kregen ze ook cadeautjes van. De dag was veel te gauw om. Marian 1'Ami, R'veen. Natuurlijk mag Je met ons mee doen. Stuur maar trouw de oplossingen van de raadsels in, dan heb je nog kans op een mooi boek en als je ingestuurde verhaaltje goed en netjes geschreven is, komt het zeker in de krant. Dus Marian tot ziens of liever tot schrijfs. DE FAMILIE KWIKSTAART Zo, nu zal ik Jullie eens iets vertellen over de familie Kwikstaart. De mensen noemden dat gezin zo, omdat ze acht meisjes hadden, allen met een kwik staart op hun hoofd. Jullie kunnen even kennis met hen maken. Aangenaam, hier zijn vader en moeder Kwikstraat, hier is het oudste meisje Corrie, dan de tweelingen Lies en Loes, dan Greetje, dan Elly, dan Mirjam, Em my en Silvia". Nu kennen jullie ze allemaal. Op een dag, het was mooi weer, zei vader: „Ik heb net met moeder afge sproken, dat we morgen naar Breda gaan. Ik heb daar in de bossen een huisje gehuurd en we blijven daar 2 weken". Er ging natuurlijk een geweldig hoera op en vader werd eens lekker omhelsd. Toen ze de volgende dag in Breda aankwamen, pakten moeder en Corrie de koffers uit en daarna kregen ze alle maal een glas si-si. Daarna gingen ze met vader en moeder de bossen in. „Zullen we verstoppertje spelen?" vroeg Mirjam. Ze stemden allemaal toe en Loes moest hem zijn. Ze kropen gauw weg en Greetje riep: „Kom maar!" Nu laten we Loes rustig zoeken en we gaan eens bij Lies kijken. Ze had een mooi plekje uitgezocht. Maar opeens, wat was dat? Lies luis terde scherp. Ze hoorde gefluister maar kon niet goed verstaan, wat er gezegd werd. Ze ging voorzichtig wat naderbij en toen zag ze, tussen de struiken, twee mannen zitten, armoedig gekleed. Stil! Wat zeiden ze nu? „Dus vannacht om kwart over één, bij het hek. Jij maakt de waakhond onscha delijk en intussen probeer ik het slot Ha, ha, ha, wat zal boer Haspel morgen op zijn neus kijken, ha, ha, ha!" Lies hoorde niets meer, want opeens werd ze van achteren vastgegrepen en voor ze het wist, werd haar een prop in de mond geduwd. Haar handen en voe ten werden vastgebonden en sterke mannenarmen droegen haar naar een hutje in het bos. Lies* gedachten werkten snel. Wat moest ze doen? Ze wist wel zeker dat die mannen een inbraak wilden gaan plegen. „Zo", zei de man, die haar gedragen had. „Zo, dus jij wou ons afluisteren, hè? Maar je zal niet veel meer van ons te weten komen". Hij bracht haar naar een hoek in de kamer, deed de deur open en zei: „Hier zit je wel veilig juffie" en sloeg de deur achter haar dicht en maakte hem op slot. O, o, wat moest ze nu doen? Ze pro beerde de touwen los te maken maar dat ging niet. Wacht, daar zag ze een stukje glas liggen. Ze schuifelde er naar toe en kon toen de touwen doorsnijden. Nu de prop uit haar mond en klaar was Kees. Nu begon ze te zoeken of er er gens een uitgang was, waar ze door kon vluchten. Ha, daar had ze iets. Het was een haak, die aan de grond vastzat Met veel moeite kreeg ze de haak los en toen kon ze een luik open maken. Ze zag nu duidelijk een trapje. Wat zou daar onder zijn? Vlug klom ze het trapje af en kwam terecht in een gang. Op het eind van die gang was weer een trapje. Nu klom ze weer omhoog en daar bo ven was weer een luik. Ze deed het open enze zag dat ze midden ln het bos zat. Tja, waar moest ze nu naar toe? Ze wist hier helemaal de weg niet Na een poosje zoeken, zag ze in de verte het huisje waar ze logeerden. Vader, moe der en allemaal stonden in de tuin en ook waren er politiemannen. Zodra vader en moeder haar zagen, volgen ze op haar af. „Waar ben je toch geweest?" vroeg vader angstig. In geuren en kleu ren vertelde Lies wat ze meegemaakt had. Toen ze uitverteld was zei één van de politiemannen: „Weet je, dat je ons daar een grote dienst hebt bewezen? We zijn nL al een paar maanden lang aan 't zoeken naar die beruchte inbrekers. Kom morgen maar even met je vader op het bureau, dan zullen we dat zaakje eens onderzoeken". De volgende dag, zaten de twee dieven al achter slot en grendel enLies kreeg als beloning een mooie fiets. Ze hadden nog een leuke vakantie. Ria van Haastreg, Zuidweg 3, Rljpwe- terlng zou graag met een meisje van 12 13 jaar corresponderen en wie weet, misschien elkaar deze vakantie eens op zoeken. Wie heeft er zin? Marianneke Weyermans, Oegstgeest. Zeg Marianneke nog wel gefeliciteerd met Je verjaardag, 't Was zeker wel een fijne dag. Je bent nu al groot hoor en ik vind het heel knap dat je zo helemaal alleen een briefje schrijft, 't Wordt nu steeds mooier hé. Dag meiske, groetjes aan allemaal thuis. Agnes Vink, Oad Ade. Nog zo'n flink meiske, maar ik denk dat je je moeder al goed kan helpen, als oudste dochter. We hopen nu maar da beter wordt. Dag Agn< Greet Hagen, Zoeterwoude. Weer een nieuw "nichtje, die van harte welkom is. De oplossing was goed Greetje. Dlck v. d. Meer, Leimniden. Hoe oud ben jij Dick? Schrijf dat er voortaan even bij. Verder alles prima in orde. Nellie v. d. Meer, Rijnsborg komt met: DE TWEE LAMMETJES De lente was weer ln het land, maar moeder schaap had haar bontjas nog aan. Zij stond bij haar 2 kinderlamme tjes. De wei was mooi groen. Moeder schaap had haar kinderen verboden om uit de wei te lopen, maar op een dag, toen moeder het niet zag, gingen ze de wijde wereld in. Als ze honger hadden, aten ze van het gras langs de weg. 't Werd middag en het begon te regenen, heel erg hard zelfs en later begon het te onweren. Ze lagen dicht bü elkaar, koud, moe en nat. Ze blaatten: waren we maar bij moeder gebleven, dan was er niets gebeurd. Wat gebeurde er op gindse wei? Moe der schaap vond haar kinderen niet, hoe ze ook zocht. Ze riep en riep maar tevergeefs. Toen kwam de boer. die al leen maar de moeder zag. Hij zag ook het open hek. Toen riep hij de hond Max en ze gingen op zoek. Na een uur tje zagen ze de lammetjes, die nog op dezelfde plek waren en even later wa ren ze weer bij moeder in de wei. Alles was nu vergeten en vergeven en ze von den het: Oost, West, thuis best. VOOR EEN REGENACHTIGE VAKANTIEDAG Wie is het sterkste? De spelers gaan aan de lange kanten van de tafel zitten, aan beide kanten evenveel, laten we zeggen, aan elke kant drie. De spelers die over elkaar zitten, zijn eikaars tegenstanders. Nu moeten we nog een middellijn hebben. Is de tafel oud, dan trekken we met krijt een streep in de lengte van de tafel, precies in het midden. Is het geen oude tafel dan spannen we een touwtje. Als dat gedaan is, leggen de spelers hun onderarm op de tafel en precies boven de middellijn, haken ze in eikaars wijsvingers, dat doen ze twee aan twee, dus alleen met het kind vlak over je. Als iedereen klaar zit, wordt het be- ginsein gegeven en nu gaat het erom, wie door trekken, de hand van zijn tegenstander over de lijn krijgt. Wie los laat heeft verloren, en denk er om, op de stoel blijven zitten. Als iedereen een beurt gehad heeft krjjgen we nog een extra ronde van de winnaars GRAANTJE PIK We zitten allemaal om de tafel en hebben ieder voor ons 8 10 kleine snoepjes. We geven iedere speler een nummer vanaf no. 1. We schuiven alle maal 4 snoepjes naar het midden van de tafel en leggen ze in een kringetje. Als dat gedaan is, gaat no. 1 onder de tafel zitten, terwijl no. 2 een bepaald snoepje aanwijst die we goed in het oog moeten houden, dat is graantje pik. Nu mag no. 1 weer op zijn plaats gaan zitten en hij mag nu de snoepjes één voor één oppakken, zodra hij het graan tje pik vastpakt, roepen alle kinderen: „graantje pik", en hij laat dat snoepje weer vallen. De rest mag hij houden. Nu gaat no. 2 onder de tafel zitten en no. 3 mag er een aan wijzen. Zo gaat het spel voort, tot we allemaal een beurt gehad hebben. We kunnen het nu ook nog eens voor de tweede keer doen. Dag kinders, speel maaT prettig. TANTE JO EN OOM TOON Als het Jong zowat 18 cm. groot Is, wordt het anders. Het kruipt op de rug van zijn moeder en klemt zich daar met zijn stevige voorpoten vast. Moeder klimt met hem in de bomen rond, want de Koala leeft van bladeren. Het liefst lust bij ecalyptus bladeren en daarvan eet hij per dag ongeveer een pond. Niemand heeft tot nu toe de Koala zien drinken; hij krijgt vocht genoeg door het sap der bladeren en door de dauwdruppels die erop liggen. De Koala slaapt zowat de hele dag in een holle boom of onder een tak van de stam. Als hij boos wordt, kan hij driftige kreten uitstoten, maar als hij bang is, jammert hij hartverscheurend. Vroeger fraren er in Australië mil- lioenen Koala's. Er werd echter op hen jacht gemaakt om hun mooie pels Ten slotte waren er nog slechts een psar duizend over. Ge lokkig greep toen de regering in. De „teddybeer" werd onder natuurbescherming gesteld en sindsdien leeft zijn familie weer in rust en vrede. Fig. a. Geheime boodschappen en brie ven in geheimschrift (z.g. codeschrift) hebben er al bestaan vanaf de tijd, dat de mensen oorlog gingen voeren. In de oudheid gebruikte men in Sparta (Grie kenland) reeds een zeer eenvoudige maar handige wijze van briefwisseling, die steeds werd aangewend, als een veldheer aan de raad zijner stad schreef of omgekeerd. Men deed dit door middel van een briefstok Een smalle riem of een strook papyrus (taai, sterk papier) werd om een staf (stok) van een bepaalde breedte gewikkeld. Daarop schreef men de mededeling en gaf aan de boodschapper (loper) alleen die strook mee. Werd hij mogelijk onderweg opgevangen en ge raakte de strook in handen van de vij and, dan kon niemand uit de wirwar van woorden de juiste betekenis opma ken. Bereikte de brief echter de juiste ontvanger, dan behoefde deze slechts de brief om zijn stok te wikkelen, die pre cies overeenstemde met die van de af zender. Dan was de boodschap makke lijk te ontcijferen. KENNEN JULLIE DE KOALA? In Australië leeft een klein buideldier, de Koala. Zijn mooie naam is echter „Australische Teddybeer". De Koala is ongeveer 60 cm. groot, wanneer'hij volwassen is. Maar op de dag van zijn geboorte meet hij 6lechts 2 cm. Daarom moet hij ook zijn eerste 6 levensmaanden in een buidel onder de buik van zijn moeder doorbrengen. Fig. c. Kleine broer zou zeker blU zijn met een „molenboom", die hij ofwel in zijn tuintje kan planten of op zijn vaar tuigje (scheepje) vastmaken. Hoe maak je die voor hem zonder kosten? Zoek een stok van plm. yK 1 meter lang en daarbij twee dwarsstokjes. Maak hierin inkepingen (uitsnijdingen), zodat grote stok en dwarsstokjes in el kaar passen (zie fig.). Lijm of bind ze dan aan elkander (een paar spijkertjes kunnen ook nog helpen). De molentjes zelf worden als altijd uit vierkanten van pepier of celluloid gevouwen. Voor het grote molentje van 20 cm lang en breed, voor de kleine vierhoeken van 15 cm lang en 12 enj breed. Knip de papieren tot aan de stippellijn door (zie fig. c.) sla de puntjes naar het middelpunt om en bevestig ze met een stevige speld of 'n spijkertje. Bevestig ze aan de uiteinden der stokjes en je molentjes kunnen draaien. 99 BuManluk 'iluimhoimlitm nmktrmrli Imilmtrthmim... hou' j miummtomt DE LAATSTE MOHIKAAN „Mijne vrienden, de Mohikanen en ik een bootje van boomschors, dat de In- willen alles doen om jullie te helpen", zei Valkoog tegen majoor Heyward. „Maar daarvoor moet u ons beloven muisstil te zijn en zweren nooit de schuilplaats te verraden, waar we u nu naar toe brengen". Heyward ging gaarne op deze voor waarden in en nadat zij de paarden be neden aan de rivier verstopt hadden, bracht Valkoog het reisgezelschap naar zagen er wel tegen op om in zo'n broos vaartuigje in zulk 'n bruisende stroom te stappen, maar er bleef haar geen an dere keus. Na een korte maar gevaarlijke reis in de nacht kwamen zij behouden in een rotsholte aan. Die holte bestond uit ruimten, die beide een uitgang naar buiten hadden. „Mijn vrienden en ik zijn te slim om ons in een ruimte te verstop pen, die maar één uitgang heeft" zei Valkoog, toen Heyward hem vroeg, wat te doen, als vijandelijke Indianen de in gang van de voorste holte zouden ver sperren. Op beide zijden van het eiland, waarop ze zich thans bevonden, bruiste een waterval; en daarom meende Valk oog, dat de Huronen hen daar niet be reiken konden. Ruzie aan boord beslecht met 't mes De 39-jarige in Aden geboren don keyman Hassan Aideed uit Hull is gisteravond met ernstige verwondin gen door messteken in buik en rug in het Wilhelminagasthuis te Amster dam opgenomen, na een vechtpartij met een kameraad aan boord van zijn schip, de „Filleigh" uit Londen. Dit vrachtschip had juist de Amsterdam se haven verlaten op weg naar Rot terdam en voer in het Noordzeeka naal. De rijkspolitie te water heeft de andere donkeyman, de in Brits-Soma- liland geboren Ibrahim Obseyeh, woonachtig in Huil, gearresteeerd verdacht van zware mishandeling c.q. poging tot doodslag. Een twist, die vermoedelijk ontstaan was over het lenen van geld, ontaardde tijdens de reis in een steekpartij met bovenge meld gevolg. De donkeyman O. is in Amsterdam opgesloten. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. De 3-jarige Car la Venns is giste ren te Amsterdam verongelukt. Het kind stak plotseling de druke rijks straatweg over, juist toen een bestel wagen naderde. Hoewel de bestuur der krachtig remde kon hij een aan rijding niet voorkomen. SUIKERZAKJES VOOR „DOE OPEN". De verzamelaars van suikerzakjes in ons land zullen ten bate van de actie „Die Open" voor de som van vijf en negentig cent in het bezit kun nen komen van een serie suikerzakjes met als beeld een kindertekening, welke op het vluchtelingenlee be trekking heeft. Door storting op gi- rorkening nr. 901618 „Aktie Doe Open" Deventer komt men in het be zit van de 5 gevulde zakjes die de complete serie uitmaken. De minister van Financiën is voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 4Vj pet. lening groot 300 miljoen, tegen een koers van 99}4 pet. Aflossing van de lening zal geschie den in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet per jaar, zodat telkens in drie opeenvol gende jaren 10 pet. van de lening wordt gedelgd, te beginnen op 1 juni 1961. Verstrekt of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen De rente gaat in op 1 juni 1960, de coupons verschijnen jaarlijks op 1 juni. De storting op de toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschie den op woensdag 1 juni 1960. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stuk ken van 10000 en 100, terwijl deel neming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kun nen geschieden tot bedragen van ten minste 100.000. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op maan dag 9 mei a s. van 9 tot 16 uur, by het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Opne ming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotter dam zal worden bevorderd Het pros pectus zal binnenkort, vermoedelijk op 29 april a.s., verschijnen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9