Hoe de jury het corso beoordeelde STROPER DOOR KOGEL GETROFFEN ZATERDAG 23 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT Laten we voorzichtig: zijn met onze woorden. Hebben we niet reeds en kele jaren achtereen gezegd dat het bloembollencorso zijn hoogtepunt nu wel heeft bereikt, dat het toch echt niet mooier kan? Immers, het werd van jaar op jaar toch maar steeds moeilijker de juiste niet afgezaagde woorden, superla tieven zo u wilt te vinden, waarmee we het jaarlijkse corso-van*-de-bol- lenstreek konden beschrijven. In ons hart heben wij dan de verzuchting geslaakt, was het maar eens anders, was er maar eens wat nieuws, een nieuw idee, een nieuwe lijn, een nieu we vorm! Maar dan vroegen wij ons toch ook weer af: zien wij ons corso niet te veel met het oog van mensen-uit-de- Ibollenstreek, gewend aan een veel heid van kleuren, van combinaties van tinten, van vormen? Want als wij dan steeds weer de bewonderen de blikken zagen van de duizenden vreemdelingen uit de naaste of de verre omtrek of van over de gren zen; mensen, die de fleurige stoet met een ander oog bekeken dan wij, bollenstreekse nuchterlingen, dan moesten wij toch ook weer stilstaan bij die ene, toch eigenlijk enig juiste gedachte, dat dit lentefeest geboden werd aan de vreemdelingen, die in de bollentijd onze gasten zijn. Welnu, zonder ons te buiten te wil len gaan aan gemeenplaatsen en te zoeken naar nieuwe, minder gebruik te superlatieven: Lenteparade 1960 is écht anders dan anders, het is een ander corso, het is een nieuwe ver schijning. En dat vinden wij als bol- lenstrekers, die op bloemengebied wel wat gewend maar ook een tik1 keltje verwend zijn, woorden genoeg om uitdrukking te geven aan onze verrasisng: Het corso 1960 is het mooi ste, dat wij ooit zagen. Fris en origineel Er zit een strakkere lijn in dan we de laatste jaren zijn gewend geweest, het wordt thans gedragen door een motto: het vierde eeuwfeest van de tulp in ons oude werelddeel en het honderdjarig bestaan van de „Ko ninklijke Algemene". Op frisse, originele en schone wijze is die geschiedenis verbeeld, tegelijk met vier eeuwen evolutie^ verleden, heden en zij het dan wat fantas tisch geziene toekomst. En het moge dan nuchter-zakelijk bezien een reclamestoet zijn, al hult zij zich dan ook in een zo goed als geheel onper soonlijke sfeer, het is tegelijk een hulde aan kwekers-vakmanschap en handelsgeest, die de streek groot en het vaderland in de wereld bekend heeft gemaakt als het land van de tulp. Er zit lijn in dit corso, een re gionale historiebeschrijving in bloe men met als apotheose hét eeuwfeest. En dan is het van minder belang, dat dit corso eigenlijk uiteenviel in twee afzonderlijke delen als we deze twee dan ook maar afzonderlijk willen beschouwen zonder niet ter zake doende vergelijkingen te tref fen of te zeggen, dat wij het ene mooier vonden dan het andere. Wél achten wij de verruiming van het le vende element in de stoet een voor uitgang, de bewegelijke ruiterscha ren zijn tóch rustpunten in de kilo meterslange bontkleurige rij. Het corso werd ditmaal geopend door een viertal grote praalwagens, aangeboden door de jubilerende ver. eniging en haar groepen èn door de stad Haarlem als haar zetel. De „Ont moeting tussen Oost en West", de verschijning van de tulp in West- Europa; „De Tulpomanie van 1637 te Haarlem", de dwaze windhandel van die dagen (waarop wjj tóch weer niet zo denigrerend hoeven neer te zien, want dwaze jaren zijn er in de latere historie óók nog wel geweest); „De Hyacinth aan het Franse Hof" en ten slotte „Rijnland zorgt voor een con stant waterpeil", de bouw van de Katwijkse sluis, die de weg heeft be reid voor de latere bloei van de bol lenteelt in deze gewesten. Daarna kwam met een gepaste tussenruimte het andere deel van het corso. Het zou ons te ver voeren alle details daarvan stuk voor stuk te gaan beschrijven. We willen met enkele woorden wijzen op „De We tenschap" (gemeente Hillegom), op de eerste bollenreis, typisch Van Driel-achtig die bollenkist met bolle zeilen (gemeente Lisse), „Ontdek kingsreizen" (afdelingen Katwijk, Noordwijk, Voorschoten, Warmond en Wassenaar), de trekschuit, de eer ste (geestige) automobiel, het eerste vliegtuig, de reis naar de maan; de prachtige wagen „Het beste paard van stal" van de afdeling Sassenheim, de leuke „Aap, noot, bol, bloem" van de afdeling Lisse, de min of meer ku bistische van onze veertigjarige KLM en zo vele andere, soms min, soms meer geslaagd. Maar alles bijeen een stoet vormende waarvan we leren het toch eigenlijk nooit we weer moeten zeggen: kan het nog wel mooier? De twaalf provincies Het meest imposante deel van de stoet, en ook een der fraaiste van het corso vonden we de wagen met de twaalf provinciewapens, voorafge gaan en gevolgd door ruiters met de wapens van alle afdelingen van „Bloembollencultuur". Dat was een apotheose die er waarlijk zijn mocht. Ruim twintig muziekkorpsen zorg den voorts in de dorpen waar men door trok voor de klinkende nóót. Alle korpsen uit de streek maar ook van elders in het land, die het een eer vonden aan het beroemd gewor den schouwspel deel te nemen; uit Apeldoorn, Zwolle en Bodegraven, uit Venendaal, Hengelo en Beverwijk. Om dan verder maar niet te spreken van de vele figuranten met de reeds zo veel besproken Bollenstreek-drie ling Hilda, Lisa en Saskia aan het hoofd. Dat alles en zij allen liepen of re den vanaf 11 uur bij de Warmonder- dam vandaan naar het Bennebroekse en na een korte lunchpauze weer naar het punt van uitgang te rug. Maar eer het uur van vertrek had geslagen waren er dagen en nachten van arbeid en zorg aan besteed en had de jury over dat alles het cri- tisch oog laten weiden, 's Morgens in alle vroegte togen de rijdende bloem stukken al van Lisse af op weg naar de startplaats bij „De Uiver" aan de Warmonderdam. Er stond een koele, wat straffe bries maar de zon scheen toch het hare aan de glorie van de dag te willen bijdragen want, al gaf ze dan ook nog weinig warmte, het vroege licht streek prettig over de kleurrijke velden langs de straatweg. De vele politiemannen waren pa raat want het verkeer, al mocht het dan in die vroege uren nog doorrij den, had toch reeds last van het corso omdat de kolossen zo tergend lang zaam voortkropen. Bij „De Uiver" werd gedraaid en stelde de lang stoet zich langzamerhand in front. Wat la ter kwamen de figuranten, sommige routiné's moesten bij de debutanten de zenuwen nog wat verdrijven. Men keek naar de lucht, men keek naar de wagens en het was reeds vrij spoe dig daar aan de Warmonderdam een gezellige drukte van kijkende, note rende en fotograferende bezoekers. De jury bezag de werkstukken en beoordeelde ze in alle onderdelen. Dan klommen de figuranten op de zitbankjes en klommen er later weer af, want de jury wil de wagens zien met de levende have. Want niets wordt verwaarloosd, zelfs de combi natie mens en wagen is een van de facetten die meetellen voor de be kroning. Maar eindelijk werd het dan toch 11 uur. Muziek had reeds een poosje het wachten wat veraange naamd; precies op de minuut af be gon de kop van de stoet in beweging te komen. Lenteparade 1960 was van start gegaan voor de lange tocht heen en weer. 1) Ontmoeting tussen Oost en West (vereniging „De Tulp", Haar lem). 2) De Tulpomanie van 1637 te Haarlem (stad Haarlem). 3) De Hyacinth aan het Franse Hof (verenigingen „De Hyacinth" en „De Iris"). 4) Rijnland zorgt voor een con stant waterpeil (Kon. Ver. voor Bloembollencultuur en groepen „De Narcis", „De Lelie" en „Het Bij goed"). Eerste tot en met vierde wagen buiten mededinging. 5) Wereld vol bloemen (n.v. H. Verdegaal Zn. en Bloembollenkwe kerij „Bulbhorst", Sassenheim). 3e prijs. 6) Feest in Lenteland (Comité Bloemendrieling, Hillegom, Lisse en Sassenheim). Buiten mededinging. 7) Land van de Sultan (Verduyn Tenhagen; N.V. G. B. de Vroo- men, Sassenheim; Waling van Geest Zn., 's-Gravenzande). Ie Prijs (mooiste kleurencombinatie). 8) Ontdekkingsreizen (Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, afd. Kat wijk, Noordwijk, Voorschoten, War mond en Wassenaar). 2e prijs. 9) De Eerste Bol (n.v. F. Rijnveld Zn.; n.v. L. Stassen jr.; n.v. gebr. Van Zanten; n.v. gebr. Van Zij ver den; C. Keur Zn., allen te Hille gom). Ie prijs. 10) Van Bol tot Bols (Erven Lucas Bols, Amsterdam). Ie prijs. 11) Flowerdream. (Amarylliskwe kerij WeyersMense, Hillegom Vijfhuizen). Ie prijs en ereprijs. 12) De Wetenschap (Gemeente Hillegom). Geen prijs. 13) 1810—1960 (Comité ((150 Jaar Blikconserven). Geen prijs. 14) De Eerste Bollenreis (Ge meente Lisse). Ie prijs. 15) Mooie Plaatjes (n.v. A. J. v. Engelen, W. S. Warmenhoven, beiden te Hillegom). Geen prijs. 16) De Gramofoon (c.v. Mart. D. Leloux, II. M. J. Willemse, beiden te Hillegom). Uitgevallen. 17) Eieren zo gezond zo lekker. (Produktschap voor Pluimvee en eieren, De Bilt). 3e prijs. 18) Bloemen in het Licht (Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, afd. Eennebroek-Vogelenzang). Ie prijs. 19) Aap-Noot-Bol-Bloem (Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, afd. Lisse), le en ereprijs. 20) Freesia (Personenwagen Wül- finghoff's Bloembollenbedrijf n.v. te Rijswijk ZH.), uitgevallen, niet op gekomen. 21) De Mechanisatie (Stichting Mechanisatie Bollenstreek), 3e prijs. 22) Uw tuin per Post (Bond van detail-bloembollenhandelaren), 2e prijs. 23) Telecommunicatie (n,v, Phi lips Telecommunicatie Industrie, Hil versum, Den Haag, Huizen), 2e prijs. 24) Peter Stuyvesant (American Cigarette Company s.a. Ltd.) geen prijs. 25) De Trekschuit (Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur), le prijs. 26) Het Beste Paard van Stal (Kon. Ned. Ver. v. Bloembollencul tuur, afd. Sassenheim), le prijs. 27) Hollands Lentelied (Black Diamond Lines, Rotterdam), le prijs, ereprijs en „Blauwe Wimpel". 28) De Auto (Kon. Ned. Ver. v. BloemJbollencultuur, afd. Voorhout), le prijs en ereprijs (meest humoris tische idee). 29) Auto 1960 (Biermans Automo bielbedrijf, Voorhout), 2e prijs. 30) Het Vliegtuig (Groep kwe kers en belanghebbenden te De Zilk) le prijs. 31) 400 Jaar Bloembollen 40 Jaar KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij), 3e prijs. 22) De Eerste Bol naar de Maan (n.v. Baartman Koning; n,v, A. Frijlink Zn; n.v. Warnaar Co; n.v. Zonneveld Co.; n.v. Gebr. Van Zonneveld Philippo, allen te Sas senheim), le prijs (meest originele wagen). 33) Flora en Mereurius (Bond van Bloem'bollenveilingen, Ha-arlem), 2e prijs. 34) 400 Jaar Tulp (Nationale Bloembollententoonstelling „Keuken hof", Lisse), 3e prijs. 35) Luxe auto (Van Staay, Hil legom), 3e prijs. Donderdagavond omstreeks 19 uur ging de knecht W. de B. van de land bouwer C. v. Dijk te Werkhoven ge wapend met een buks op hazenjacht. Hij werd hierbij betrapt door de jachtopziener C. H. A. uit Drieber gen. Deze beval hem zijn naam op te geven en ook zijn buks af te ge ven. De stroper wilde hier niets van weten en zette het op een lopen. De jachtopziener zette de achtervolging in. Tijdens deze achtervolging loste de jachtopziener een schot in de lucht om hem te bewegen tot stoppen. W. de B. vluchtte bij zijn baas het huis binnen en verborg zich op de hooi zolder. Ook hier wist de jachtopzie ner hem te vinden. Er ontstond eerst een woordenwisseling gevolgd door een hevige vechtpartij. Tijdens deze vechtpartij viel er een schot en kreeg de stroper een revolverschot in zijn long. In zorgwekkende toestand is hij naar 'het Aekenhuis vervoerd. De jachtopziener kon na door een dokter verbonden te zijn naar zijn woning worden overgebracht. Het is niet zeker of de jachtopzie ner tijdens de vechtpartij heeft ge schoten of dat de revolver toevallig is afgegaan. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7