ENGELINA FEENSTRA „Diamanten" bruidspaar in Huize Si Bernardus, Sassenheim „Floriade7,~postkoets begon het zware Alpentraject S. Leegwater - Way Koninklijk brons voor j. Mooij en Nic. Sampiemon Vreugdevolle opening van kath. kleuterschool te Leimuiden ZATERDAG 23 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In een veldslag, die gisteravond ln het hart van Sliedrecht plaatsvond tassen een groep Sliedrechtse jon gens en een knokploeg van veertig jongelui uit Gorinchem, is de 19-ja- rige Kors Kraaijeveld uit Sliedrecht door een mes in de hartstreek ge troffen en op straat overleden. Er werd een vete uitgevochten tus sen jongens uit Gorkum, die het niet konden verkroppen dat op een markt dag, enkele dagen geleden, Slie drechtse jongens contact hadden ge zocht met Gorkumse meisjes. De veertig Gorkumers trokken daarom met boksbeugels, messen en fietskettingen naar de Kerkbuurt in Sliedrecht, waar de Sliedrechtse jeugd 's avonds zijn vertier zoekt bij ijstentjes en frites-zaken. Later ver plaatste het gevecht zich naar de Middelstraat, waar Kors Kraaijeveld door messteken getroffen werd en overleed. Ook andere jongens werden gewond. De dood van een van de jongens veroorzaakte enige consternatie. De dader was niet bekend. De Gorku mers maakten zich uit de voeten. Daarom zette de politie van Slie drecht het station en de bushalte af, om te voorkomen, dat de vechters bazen naar huis zouden kunnen te rugkeren. Later hield de politie twee jongens aan, die mogelijk een ver klaring van het gebeuren hebben kun nen afleggen. Later in de nacht kreeg de politie de beschikking over het adres van de dader. Die bleek toen voortvluchtig. Paard sprong op auto. DODE en GEWONDE In verband met het onderzoek „Wim v. d. Berg". - Een recente foto van Engelina Feenstra, het meisje dat ten huize van een Amsterdamse politie- inspecteur om het leven is gebracht. Het beroep van politiecommissaris W. J. Binnendijk op „de caféhouder of barkeeper, die op 1 april j.l. 's avonds een gesprek heeft gehad met Lina Feenstra" toen deze met „Wim van den Berg" diens café bezocht, heeft succes gehad. De opgeroepene heeft zich nJ. met de commissaris in ver binding gesteld. De heer Binnendijk is nu voornemens, een signalement van „Wim van den Berg" te verspreiden, hetgeen naar hij hoopt, tot diens opsporing en aanhouding zal leiden. Tulpe Vrijdagavond omstreeks half tien is op de Schermerhornerweg te Beem- ster een loslopend paard plotseling boven op een langsrijdende personen auto gesprongen. De bestuurder, de 44-jarige heer N. Voorhoeve, tuinar chitect te Wassenaar verloor de macht over het stuur, waarna de wagen over de kop sloeg en in de sloot langs de weg belandde. De heer Voorhoeve was op slag dood. Van de drie ove rige inzittenden, mevrouw Voorhoeve en het dochtertje met haar vrien dinnetje, werd alleen laatstgenoemde ernstig gewond. Het meisje (12) is met een zware hersenschudding en een shock naar het ziekenhuis in Purmerend overgebracht. In „Huize St. Bernardus" zal het echtpaar Simon Leegwater en Eliza beth Way binnenkort de dag herden ken, waarop zij, 60 jaar geleden, in het huwelijk traden. De bruid, geboren op 13 september 1879 te Noordscharwoude, en de bruidegom, geboren op 24 februari 1878 te 't Veld, gemeente Nieuwe Niedorp, werden in de echt verbon den op zondag, 29 april 1900, te Noordscharwoude. Na hun huwelijk vestigden zij zich te Lisse en wel in het koetshuis van de fam. Van Lynden aan de Lisser- brug. De bruidegom was namelijk in het jaar 1900 in dienst getreden bij de firma Grullemans en wel als in- en verkoper van bloembollen. Hij is daardoor in het bloembollenvak zeer zeker geen onbekende. Hij was zelfs een zeer geziene figuur op de beurs in Haarlem. Dat het bollenvak nog steeds de belangstelling van de bruidegom heeft, ondanks dat hij gepensioneerd is, blijkt wel uit het feit dat hij van tijd tot tijd nog naar Haarlem trekt om een bezoek te brengen aan de beurs. Aan zijn laatste bezoek heeft hij een onprettige herinnering. Een zwa re kou heeft hem hier te pakken ge kregen, waardoor hij nu na een lang zaam herstel rust moet houden. Bij ons onderhoud met het bruidspaar vertelde de bruidegom nog honderd uit over zijn diensttijd bij de ma rine. Hij liet nog een staaltje van handschrift zien, waarvan men ge zien zijn 82 jaren perplex moet staan. De bruid, die al jaren aan reuma lijdt, verhaalde honderd uit. Zij liet in revue passeren, hoe zij in 1929 verhuisden van Lisse naar Hillegom (het koetshuis moest worden afge broken) en zich daar vestigden aan de Leidsestraat. Wegens reuma van de bruid, ont staan in deze woning, vertrok het echtpaar naar Brouwerslaan 16. Na een ernstige ziekte van de bruid namen beiden op doktersadvies op 23 mei 1957 hun intrek in „Huize St. Bernardus" te Sassenheim. In de achter hen liggende huwelijks jaren is het leed niet gespaard ge bleven. Van de acht kinderen zijn er nog twee in leven. Deze zullen met de tien kleinkinderen het diamanten- feest medemaken. Als bijzonderheid vermelden wij. nog dat de heer Leegwater als lezer van „De Leidse Courant" reeds in de eerste jaren van haar bestaan propaganda maakte voor deze krant. penkaravaan snoerde congres de mond De Busbecq nog een bezoek aan het stadhuis had gebracht en de burge meester hem een boekwerk, bestemd voor de burgemeester van Rotterdam, weer, de Oostenrijkse Alphen in. had aangeboden, werd de overnach- De Floriade-postkoets bevindt zich De laatste dag van het verblijf van tingsplaats opgezocht. Deze bevond thans in Oostenrijk. Vandaag zal de de Floriade-postkoets in Joego-Sla- zich enkele kilometers verder, op de Hohetauerepas moeten worden over- vië heeft nog een enigszins sensatio- weg naar Bruck am Mur Om half getrokken, een hoogte van 1300 me- neel voorval opgeleverd; dat overdui- zeven 's morgens reed de koets al- ter met een stijging van 27 procent, delij'k de belangstelling van de Joe- go-Slaven voor het gebeuren van de postkoets tekent. In de hoofdstad Bel grado werd op dta ogenblik een be langrijk internationaal politiek con gres gehouden, dat vrijwe in zijn geheel door de Joego-Slavische ra dio in een directe reportage werd uitgezonden. De uitzending van gis teren evenwel werd tot driemaal toe onderbroken om mededeling te doen over de plaats waar de postkoets zich op dat moment bevond. Eenmaal ge beurde het zelfs, toen een redevoe ring van een der topfiguren van het congres door de luidsprekers klonk. De mensen in de Joego-Sla vische grensplaats Maribor, die de extra-uitzendingen voor de deelne mers aan de karavaan vertaalden, zeiden dat ze zoiets in geen jaren hadden meegemaakt en dat de om roeper, die af en toe het congres de mond snoerde om over een Hollandse postkoets te gaan praten, risico liep, een boete te krijgen. Afscheid in stromende regen. Maribor, de laatste plaats, die de koets in Joego-Slavië aandeed, heeft Ogier Chislain de Busbecq een daverend af scheid bereid. Dat gebeurde in alle vroegte, 's morgens om ongeveer half negen, in de stromende regen op het grote plein in het centrum van de stad. Er waren weer vele kostbare boeketten, kruiken landwijn (Maribor is het centrum van een Sloveense wijnstreek) en andere zaken, die ver gezeld van vriendelijke woorden aan de reizigers van de Floriade-postkoets werden overhandigd. Ook hier ston den duizenden langs de straten. De regen, die op de vele paraplu's neer- m m stroomde, kon het enthousiasme niet Jclcir Dl| ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester Bruins Slot speldt Nic. Sampiemon de Koninklijke onder scheiding op. J. Mooij ziet belangstellend toe, nadat hij even te voren als oudste van de twee het eerst het bronzen eremetaal kreeg opgespeld temperen. Tulpen voor zieken van Graz. fa. Oosthoek hij een overzicht gaf van de werk zaamheden door beiden in het bedrijf verricht Beiden zijn thans werkzaam in de pannenfabriek. 'Zij mochten beiden uit handen van de directeur De grens werd in bijzonder korte Tijdens een gisteravond in pavil- een geschenk onder couvert ontvan- tijd „genomen". De meeste tijd be- j0en „Avifauna" gehouden bijeen- gen, alsmede de medaille van de steedde de douane nog aan het ma- komst van de „Zilveren Club", be- H3BLN en de daarbij behorende oor ken van (privé-)foto's van de koets, staande uit personeelsleden van de konde, terwijl de dames een mooie van De Busbecq, de paarden en de bedrijven Oosthoek en Zn. te Alphen bloeiende plant kregen aangeboden, karavaan. Rond het middaguur reed en Zoeterwoude, die minstens 25 Burgemeester Bruins Slot zeid ver men langs het Oostenrijkse grens- jaar jn het bedrijf werkzaam zjjn. baasd te zijn, dat dit bedrijf zoveel stadje Spielfield op weg naar Graz. heeft burgemeester Bruins Slot na- leden telt van de Zilven Club, wat Daar was s avonds omstreeks half mens H. M. de Koningin aan de heren toch wel wijst op een hechte band zes weer voor een grootse ontvangst j Mooij en Nic. Sampiemon de bron- tussen directie en personeel, aldus gezorgd. Even buiten de stad had- zen medaille verbonden aan de Orde Alphenss burgervader. Ook't eenvou- den duizenden Nederlandse tulpen, van Oranje Nassau uitgereikt. Beide digste werk is vaak zeer belangriik die daags tevoren door de KLM naar heren mochten deze onderscheiding en verdiend daarom waardering, wij Wenen waren gevlogen, een plaatsje ontvangen omdat zij 40 jaar werk- moeten bedenken zo besloot de bur- de bloemen haaktede" eeel-rwartë zaam zijn «eweest de £a' °°st- e™»ee«ter zijn hartelijke toespraak. kLts een^are sor^kiës karor oë hoek' dat ieder mens °P z«n Plaats nodi« hëf hiëëëJëfëln ëlëhfi rfidë t ar, Te voren hade de Acteur, Ir. F. is en dat God ons op die plaats heeit deshaus zetel vaë de fandsreKerine" H' Kot,er de """P vijftig leden van de êesteld- Hie™a spelde hij de jubi- overhandigde De Busbecq nadat h®' !lZilve/ehn .Clubj m!^ J™65 Wa!" 'arissen de KoninklÜke onderschei door een aantal autoriteiten was ont- kom leheten, alsmede de burgemees- dingen op vangen, de tulpen aan verpleegsters ter en diens echtgenote, mevr. Oost- Beide lubilanssen mochten vervol van drie ziekenhuizen in Graz De hoek. de echtgenote van de overleden gens de gelukwensen van de direc- Nederlandse bloemen waren bestemd directeur en de vice-president com- tie-leden alsmede van hun collega's om ook de patiënten in de zieken- missaris, de heer Vonk. en dames in ontvangst nemen, waarna zalen te laten mee-genieten van de Jbr. Z. H. M. van Asch van Wijck zowel Mooij als Sampiemon in enkele vreugde, die de Floriade-postkoets in sprak als directeur van het bedrijf woorden dank zegden voor deze har deze Oostenrijkse stad bracht. Nadat de jubilarissen hatelijk toe, waarbij telijke huldiging. Zusier Jeroena in 't zonnetje gezet Gisteren was het dan de dag, waar op de eerwaarde zusters kleuterleid sters, maar ook het schoolbestuur met vruegde en dank naar uitgezien heb ben. En deze dag zal ook nog lang een bijzondere aangename herinne ring blijven, want, was de inzegening en opening een officiële plechtigheid, daarna, en 's avonds werd het een fraaie uiting van hulde en dank. Om 10 uur kwamen de genodigden bijeen in de St. Jozefschool. Onder hen wa ren pastoor Hofstede, kapelaan v Rijn, de overste en zusters van hel klooster, de overste van het klooster te Harlingen die kort geleden van hier vertrok, de burgemeester en het gemeentebestuur, dokter en mevr. Brinkhorst, de architect De Groot en aannemer De Graaf. Kwart over 10 ging het gezelschap voorafgegaan door 4 kleuters naar de nieuwe school. Hier werden door de kleuters de schaar en sleutel over handigd aan de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. Gelauff, die de opening verrichtte. Pastoor Hofstede zegende toen de school in. Nadat de genodigden geze ten waren werd de koffie gebruikt. Pastoor Hofstede sprak over het ge luk, waarin vandaag het kerk- en schoolbestuur zich verheugen mocht. Een mooie school in een mooi land met prachtige vrijheden, waarin iede re levensbeschouwing recht heft op het nodige. Dank fij de medewerking van inspectie en ourgerlijke overhe den is deze gemeente verrijkt met een kleuterschool, die in de toekomst zeker een voorbeeld zal zijn voor an dere plaatsen. De inspectrice sprak haar blijd schap uit over de tot standkoming van dit „juweeltje", zoals zij het noemde. De kleuters voerden nu enkele aar dige liedjes en dansjes uit. Burgemeester Kammenga was de volgende spreker, Ook hij was zeer verheugd over wat in onze dagen voor de jeugd bereikt wordt. Na ge lukwensen roemde hij de goede sa menwerking tussen Gemeentebestuur tn kerk- en schoolbestuur. Een avond van hulde en dank Des avonds om half acht was het parochiehuis geheel gevuld, om een programma bij te wonen, waarvan het idee geopperd was door de ouders. Deze samenkomst was hoofdzakelijk bedoeld om zuster Jeroena hulde te brengen voor de zware taak, welke zij alleen gedurende 14 jaren bij het kleuteronderwijs heeft vervuld. Het hoofd van de Jongensschool, de heer L. v. Dueren, noemde in zijn ope ningswoord de huisvesting en de mid delen van het kleuteronderwijs in het verleden niet rooskleurig, met als enig lichtpunt zuster Jeroena. Onver wacht, aldus spr., is een religieuze onderwijzeres overgeplaatst zonder dat men de gelegenheid kreeg enige waardering te uiten. Bij deze opening heeft men een gelegenheid gemaakt, zuster Jeroena eens in de bloemetjes te zetten, en het aantal ouders wat aanwezig is, is al een bewijs van dankbaarheid. Men heeft hierna, genoten van een vlot afgewerkt feestprogramma. De dameszangvereniging, die deze avond haar medewerking had aangeboden, opende het programma met Angelus Domini, dat onder leiding van de di rigent Chr. v. d. Mart fraai werd uit gevoerd. De kleuters lieten nu op het toneel zien, wat zuster Innocenta hun geleerd had. Eerst een welkomst liedje, daarna een spreekkoortje met kroontjes en vlaggetjes en daarna een dansje met vele muziekinstrumenten Dit optreden was niet feilloos, maar juist echt kinderlijk, en de ouders genoten ervan en zuster Jeroena niet het minst. Met Bloemenlied van Br Laetantius door „Gloria Deo" werden zuster Jeroena bloemen aan geboden Pastoor Hofstede sprak ook deze avond weer zijn vreugde uit op deze belangrijke dag in de parochie. Hel verheugde hem, dat deze avond was voortgekomen uit de ouders zelf. De pastoor deed een oproep aan de ouders te trachten met dezelfde liefde en offervaardigheid als op de kleu terschool de kinderen te leiden. De kleuters, die dit thans niet beseffen zullen hiervoor op latere leeftijd dankbaar zijn, want de liefde blijft nawerken, en de indrukken blijver achter, om in moeilijke dagen naar boven te komen. Hij eindigde met d wens dat zuster Jeroena nog een aan tal jaren haar krachten mag geven aan de kleuters. Een schetsje door leerlingen en oud-leerlingen van de kleuterscho- was op zich al aardig, omdat van elk der 14 jaren er een aan deelnam Riet Scholte beeldde hier zuster Je hierin opgehaald en op een leuk' kennissen weer te ontmoeten. Ver schillende herinneringen werdei hnerin opgehaald en op een leuke manier verteld. Namens de ouders was het de hee J. J. v. d. Meer, die bij de klas kwan staan om zuster Jeroena toe te sprc ken Haar grote verdiensten, welk niet naar waarde te schatten zij* werden belicht. Spr. wenste haar no een goede gezondheid toe om haa taak te kunnen vervullen- Na huid' en dank te hebben gebracht, bood hi het geschenk aan: 'n fruitmand, hand schoenen en tot slot een pick-up mei platen. Ontroerd aanvaardde de zuster or het toneel de geschenken en dankt< hiervoor en ook voor de hulde haar gebracht. De gehele dag, aldus de

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4