Uitbreiding eerst gezocht in „Noord" BROMFIETSER BI) AANRIJDING GEDOOD DE TOCHT VAN DE »l. HENRI DUNANT« Auto - bevolking van Nederland Huis voor Margaret Rapport over een Kanaaltunnel Brazilië's nieuwe hoofdstad Brasilia DONDERDAG 21 APRIL I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NIEUWE ALPHENSE PLANNEN Nieuwe rijksweg in ontwerp In verband met de zich uitbreiden de bebouwing van de gemeente Al phen aan den Rijn is het gewenst, dat tijdig planologische maatregelen worden genomen, die de voortschrij dende woningbouw en de daarbij nodige voorzieningen in goede banen leiden. Uit die maatregelen vloeit o.a. voort, dat een complex gronden in het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor „woonwijk" wordt bestemd. Voorts dat enkele hoofdverkeers wegen worden geprojecteerd en dat tot dit plan behorende bebouwings voorschriften worden vastgesteld. Met de bedoelde maatregelen maakt het gemeentebestuur tegelijk een aanvang met de verwezenlijking van een nieuwe kern, die een nieuwe toekomst voor Alphen aan den Rijn moet gaan inluiden en woongelegen heid zal gaan bieden voor 24.000 30.000 inwoners, naar gelang er de hoogbouw sterker of minder sterk dan is gepland, in het nieuwe stads deel zal gaan domineren. Gelet op de bestaande situatie en de reeds vastgestelde uitbreidings plannen in onderdelen zijn er twee mogelijkheden om in de behoefte aan bouwgrond voor de uitbreiding tege moet te komen, namelijk de uitbrei ding van de bebouwde kom naar het zuidwesten over de spoorlijn Leiden Utrecht, in de polder Kerk en Za- nen en naar het noorden aan weers- fljden van de Herenweg, in de Groote, Kleine en Kalkovensche pol ders. Op grond van gefundeerde plano logische overwegingen en geheel in overeenstemming met het inzicht van de stedebouwkundig adviseur ir. De Ranitz te Rotterdam prefereert het gemeentebestuur een begin te maken met de realisering van het plan „Noord", beginnend met het stich ten van een woonwijk aan beide zij den van de Herenweg (tussen de Oudshoornseweg en de Hoge Dijk). Het inzicht van het college van ge deputeerde staten staat de uitvoering van dit plan niet in de weg. In eerste aanleg zal de nieuwe woonwijk aan ruim 12.000 inwoners onderdak verschaffen ten noorden van de Oudshoornseweg en de Nieu we Sloot, aan weerszijden van de Herenweg en ten zuiden van .de Hoge Dijk. De woonwijk zal door reeds bestaande wegen, waaFvan het tracé later enigszins verlegd zal moe ten worden, met het overige deel van de gemeente verbonden zijn. I.v.m. de in de toekomst nodige ver vanging van de Oranje Nassausingel en het zuidelijke gedeelte van de Herenweg als provinciale weg, is ten oosten van de woonwijk en onmid dellijk ten zuiden van de Ridder- buurt een tracé voor een vervangen de weg aangegeven. Het plan voorziet nog in een an dere belangrijke uitbreiding van het wegennet in de gemeente, namelijk ALPHEN AAN DEN RIJN Ongeluk op Herenweg De 62-jarige aannemer J. Snel uit Alphen aan den Rijn is hedenmorgen om negen uur, toen hij met zijn brom fiets de Herenweg overstak, door een hem achterop komende auto aange reden en op slag gedood. Doordat het rijwielpad, dat aan de linkerzijde van de weg gelegen is. ter plaatse was opgebroken, was de heer Snel gedwongen aan de rechterzijde van de rijbaan te rijden. Toen hij voorbij het opgebroken stuk, weer naar het rijwielpad wilde terugke ren, werd hij door de auto gegrepen. Men neemt aan, dat de heer Snel die zeer slecht van gezicht was pas op het laatste ogenblik de toegang naar het rijwielpad heeft gezien en daarom zeer schielijk de weg opreed, zonder op het achterop komende ver keer te letten. in de aanleg van een nieuwe (rijks)- weg van de grens met de gemeente Hazeswoude noordelijk van de spoor baan naar de rotonde in de Prins Bernhardlaan, nabij het centrum van de gemeente. Voorts worden door het gewijzigd uitbreidingsplan in hoofdzaak de door de Koninklijke Landmacht (Genie) aan de Hoorn in gebruik genomen gronden voor „militaire doeleinden" en het tussen dit perceel en het in dustrieterrein „West" gelegen land voor industrieterrein bestemd. De in het uitbreidingsplan „Noord", voor lopig plan ..Herenweg" genoemd, lig gende Delftziehtweg zal t.z.t. enigs zins in westelijke richting worden verlegd. I.v.m. de bouwplannen van de ver eniging voor Christelijke Ziekenver zorging in Nederland wordt het, aan de Oudshoornseweg, de Delftzieht weg en de Oranje Nassausingel gren zend terrein voor de bouw van een ziekenhuis worden bestemd. De wijziging van het uitbreidings plan in hoofdzaak alsmede de vast stelling van een uitbreidingsplan in onderdelen (van het plan „Noord" „Herenweg" brachten echter met zich het probleem, dat nader bezien moest worden of en in hoevere het aannemingsbedrijf van de firma Ges man en Zoetemeijer aan de Ouds hoornseweg gehandhaafd kan blijven en of het bedrijf (proefboerderij) van de heer J. A. Boere aan de Nieuwe Sloot, zo mogelijk door beschikbaar stelling van andere grond in de ge meente behouden kan blijven. Wat het eerste bedrijf betreft zal dit wel lukken na enige wijziging in de terrein-grenzen. Wat de proef- boerderij aangaat, zien b. en w. tot heden geen reële mogelijkheid het voor Alphen a. d. Rijn te behouden. Vervangende grond en gebouwen voor deze proefboerderij heeft de ge meente immers niet aan te bieden. LEIDERDORP Binnensportavond. Donderdag avond 21 april zullen in het Dorps huis gecombineerde wedstrijden wor den gehouden tegen Voorschoten van bridgers en dammers, terwijl de Lei- derdorpse schaakvereniging, daar zij geen tegenspelers heeft, een schaakde monstratie zal geven. De uitgever van het Leiderdorps Nieuwsblad, de heer W. Bavelaar, heeft een wissel- beker beschikbaar gesteld, terwijl burgemeester Van Diepeningen ver zocht zal worden de avond te ope nen. Belangstellende zijn hartelijk welkom. Opening bazar. In het gebouw „Irene" vond gisteravond de opening plaats van de bazar welke ten doel heeft, een fonds te vormen voor de restauratie van dit gebouw. Want evenals overal elders is ook in Lei derdorp gebrek aan ruimte om de jeugd te herbergen tijdens hun acti viteiten. Een van deze activiteiten was de afgelopen week het inrich ten van deze^ bazar. De voorzitter van hét comité, de heer H. Verbeek, was dankbaar voor het resultaat. Hij hoopte, dat het doel zou worden be reikt. Allereerst verzocht hij mevr. Dijk de poppenstand van H.M. de Koningin te willen onthullen, waar mede een rijk gesorteerde collectie voor de dag kwam. Uit vele landen uit de gehele wereld welke de poppen als geschenk hadden aangeboden uit erkentelijkheid, waren deze poppen gekomen. Ze vormen een rijke scha kering van klederdrachten. Hierop verzocht de voorz. de burgemeester, een schilderij te willen onthullen, voorstellende Leiderdorp omstreeks 1300. Alvorens hij hiertoe overging, zei de burgemeester dat hij grote waardering heeft voor het vele werk, dat hier door de jeugd is gedaan. Te meer waardeerde hij dit omdat de he dendaagse jeugd zich veelal van de gemakkelijke kant laat zien. Het schilderij, dat hij hierna onthulde, toonde een landschap in vogelvlucht, waarop het eertijds reeds zeer uitge strekte Leiderdorp is afgebeeld met alle toen bestaande burchtexi en kloos ters. Ook de stad Leiden staat er op afgebeeld maar die had toen nog geen expansiedrang. Dit schilderij, getekend door een plaatsgenoot, de heer S. Goedhart, werd de burge meester aangeboden voor het nieuwe raadhuis. De burgemeester was hier zeer mede vereerd en aanvaarde het dankbaar. Behalve dit schilderij, dat geheel natuurgetrouw naar oude te keningen en gegevens is gemaakt, wa ren er vele oude prenten en oude foto's van Leiderdorp tentoonge steld die een zeer interessante ver zameling vormen. Veilig Verkeer. Op 29 april zal er in Leiderdorp een „Veilig Verkeers- dag" worden gehouden. Een reclame wagen van de „Bond van Veilig Ver keer" zal de hele dag door het dorp rijden. Aan de schooljeugd wordt in het Dorpshuis een verkeersfilm ver toond, terwijl 's avonds, ook in het Dorpshuis, eveneens een film over verkeersproblemen de aandacht van belangstellenden vragen. Deze film is toegankelijk voor personen boven 14 jaar. Van de aanwezigen zullen en kelen worden uitgenodigd deel te nemen aan een praktische hersen gymnastiek op verkeersgebied. De verkeersexamens voor de jongens en meisjes van de lagere scholen, die het schriftelijk examen hebben afgelegd, zullen plaats vinden in de 3de week van mei. Nadere bijzonderheden hier over zullen worden bekend gemaakt aan de schoolhoofden. Geboren: Ineke Antonia Maria d. van K. L. H. M. Eijck en G. M. T. Korsten. Johannes z. van A. B. de Goede en A. A. Bruning. Maria Hen- drika d. van C. D. M. van Berge He negouwen en M. H. Keunen. Arie Peter z. van A. de Lange en A. Nag- tegaal. Maria Wilhelmina d. van W. Honders en A. H. van Poelgeest. Getrouwd: W. M. Kostelein 29 j. en E. M. Burger jon 20 j. Ondertrouwd: A. Kwik te Leiden en M. van Teijlingen 24 j. Z0ETERW0UDE (H. R.) R.K. Landbouwschool Met een openbare les, waarbij aanwezig wa ren de ouders en genodigden werd de 4-jarige cursus van de R.K, Land bouwschool besloten, waarna de di ploma's werden uitgereikt. Burgemeester Smeets, als voorzit ter van de commissie van toezicht, heette allen welkom en gaf daarna goede leiding aan de bijeenkomst, waarop verschillende leerlingen een oratie gaven over diverse onderwer pen binnen de leerstof welke zij hadden behandeld. Gerrit van der Meer leerde de ouders en belangstellenden, hoe zij op moderne wijze moeten hooien om de hoogste voedingswaarden te be reiken, Jac de Vogel gaf een verhaal over het weidesysteem, S. Velseboer over de opfokmethode van kalveren, Jac. van der Geest over kalk als bouwstof, Nic. van der Hulst toonde tenslote aan, dat het niet gebruiken van stro onder de koeien in de stal een verkeerde zuinigheid is, waar mede iedereen het niet ten volle eens was. De inspecteur van het landbouw onderwijs, de heer Doorenbosdh roemde de vlotheid, waarmede de jongens hadden gesproken; hij feli citeerde de heer v. Vliet, directeur van de school, de commissie van toe zicht, de ouders en de jongens met het behaalde succes, en hoopte dat het de basis mag zijn voor verdere studie, waardoor zij goede leden van de maatschappij zullen worden. Met toepasselijke woorden reikte de inspecteur de diploma's uit aan: Nic. Rotteveel te Rijpwetering en Simon Velseboer te Oud-Ade met lof, vervolgens aan G. van der Meer, Hoogmade, J. van der Geest, Jac. v. Schie, J. Pennings en Jac. van der Geest allen uit Oud-Ade, Jac. de Vo gel en Huub van Bohemen uit Stompwijk, Nic. van der Hulst uit Voorschoten en J. C. van Ham, L. P. de Jong en Joe. Wesseling uit Zoeterwoude. Nadat de voorzitter zijn beste wensen had gebracht, spraken de heer De Meester namens de Onder wijscommissie en de heer ir Buck, directeur van de Middelbare Land bouwschool in Voorhout, waarbij de laatste de hoop uitsprak, dat de ge slaagden zich zouden melden voor de Midd. school in Voorhout. Namens de leerlingen dankte L. P. de Jong de heer v. Vliet voor de goe de lessen en de wijze, waarop dit ge schiedde. Als blijk van dankbaarheid werd hem een boekenbon aangebo den, waarna mevr. v. Vliet met bloemen vereerd werd. Namens de ouders sprak de heer Van der Hulst uit Voorschoten woor den van dank aan de heer Van Vliet, voor de wijae waarop hij het onder wij wist te leiden, en aan Pastoor Kouwenhoven, die verhinderd was, voor zijn wijze lessen, die hij aan de jongens had gegeven. Als laaste spr. dankte de heer Van Vliet, ook namens zijn vtouw, allen voor hun goede medewerking. ZOETERWOUDE (Dorp) EEN EIGEN HUIS BOUWEN. In de laatste ledenvergadering van de K.V.P. werd het bestuur herin nerd aan het denkbeeld, dat het en kele jaren geleden al eens geopperd had: namelijk het gezamenlijk bou wen van een blokje van 5, 10 of 15 eenvoudige, doch keurige en solide woonhuizen. Hieromtrent kan thans het volgen de worden bericht: Indertijd zijn deze plannen gestrand op gebrek aan bouwgrond. Momenteel liggen er bouwrijpe gronden op de hoek Zuidbuurt-Zwetkade en aan de Jan van Banningstr.; in de naaste toe komst zal ook de Loete voor de wo ningbouw beschikbaar komen, zodra er andere sportvelden zijn. Voor 1960 heeft de gemeente slechts toewijzing van 8 woningwet woningen gekregen: de woning- bouwveren. ziet dus haar zegenrijk werk beknot. Het bouwen van eigen woningen is dan ook hard noodza kelijk zowel voor de oplossing van de woningnood in het algemeen als ook voor de jonge mensen, verloof de pareu, die niet jarenlang willen wachten. Voorts is particuliere bouw van belang voor hen, wier inkomen te hoog ligt óm voor een woningwet woning in aanmerking te komen. Het tijdstip is dus stellig aange broken, dat men meer zelf voor woongelegenheid gaat zorgen. Het Rijk springt nog steeds bij met een premiebijdrage van circa 4000.en daarboven nog een zo genaamde premie voor bezitsvor ming, als men in het eigen huis gaat wonen. De gemeente zal garant staan voor een geldlening, die afgesloten moet worden. Voor belangstellenden zal op korte termijn een speciale bijeenkomst door het bestuur van de K.VP. be legd worden, waarop de gang van zaken in bijzonderheden door een insider zal worden uiteengezet. Dit zal een bijeenkomst zijn met een besloten karakter, n.l. voor een gezelschap van geïnteresseerden: jongeren die een woning zoeken, ouders van dezen, of ook wel oude ren die naar woongelegenheid uit zien. Onderscheid van godsdienst of richting wordt niet gemaakt. Wie deze bijeenkomst wil bijwo nen, diene zich even te melden bij mej. T. Schouten, secretaresse, Zwet- kade 1 of bij Adr. J. v. d. Poel. voor zitter, Noordbuurt 22a, uiterlijk op donderdag 21 april a.s. Uit Zwolle berichtte men ons gis teravond, dat de opvarenden van het Rode Kruisschip J. Henri Dunant weer een prachtige zonnige dag ach ter de rug hadden. Om half zes wa ren de meeste patiënten al wakker. Na de morgenwerkzaamheden en het ontbijt vertrok men om acht uur uit Amsterdam. Via de Oranjesluizen ging het op het Usselmeer aan, dat werd overgestoken. Aan stuurboord hadden de gasten uitzicht op het fort Pampus en op Lelystad. Verderop zagen zij Urk en het Ketelmeer. Door het Keteldiep voer de Henri Dunant naar Schokkerhaven, waar het vaar tuig voor anker ging voor de mid dagpauze. Vervolgens passeerde men Gene- muiden, Zwartsluis en Hasselt. Om kwart over vijf werd Zwolle bereikt. De avond was bijzonder feestelijk. De Zwolse Philipskapel zorgde voor pittige marsmuziek en ook kregen de opvarenden bezoek van vertegen woordigers van het Zwolse Rode Kruis, die doosjes Zwolse blauwe vingers en Zwolse balletjes uitreik ten. Voorts gaven van hun belang stelling blijk de burgemeester van Zwolle, het bestuur van het plaatse lijk Rode Kruis en de kringcomman dant Overijssel van het Rode Kruis, burgemeester Crommelin, die in ge zelschap was van zijn secretaresse. Om half negen moesten de bezoe kers het schip verlaten,' waarna ka pelaan Bos uit Zwolle een avondslui ting hield. Vandaag ridht men de ste ven naar XJmuiden. Naar het half miljoen Blijkens de door de RAI bijgehou den registratie van afgegeven ken tekenbewijzen was maart 1960 een recordmaand voor de Nederlandse autohandel. In de afgelopen maand werden door de rijksdienst voor het wegverkeer kentekenbewijzen voor 11.350 nieuwe personenauto's afge geven. Het tot nu toe hoogste maand cijfer bedroeg 8.445 (juni 1959). De eerste drie maanden van 1960 leverden een totaal op van 24.873 verkochte personenauto's, dat is bij na 50 procent meer dan in dezelfde periode van 1959. Inmiddels is het Centraal Bureau voor de Statistiek gereed gekomen met de jaarlijkse telling van het Ne derlandse autopark. Op 1 augustus 1959 weren er in ons land 450.390 personenauto's op de weg. Dit cijfer vermeerderd met de sedertdien in omloop gebrachte aantallen, geeft grond voor de veronderstelling, dat er zeer binnenkort in Nederland een half miljoen personenauto's in ge bruik zal zijn. Oostenrijk wordt op het ogen blik geteisterd door de ergste kever- plaag van de laatste tientallen jaren. De plaag wordt geweten aan de ge leidelijke uitroeiing van de natuur lijke vijanden van de kevers, zwa luwen en nachtgalen, die bij hun te rugkeer van hun winterverblijf in Afrika, in Italië vaak het slachtoffer worden van jagers. De vogels gelden als een lekkernij in Italië en bren gen veel geld op. In de noord-Italiaanse stad Ber gamo is woensdag het proces begon nen tegen de 44-j. Vitalino M oran- dini, die bekend heeft negen personen te hebben vermoord. Volgens de ten lastelegging waren het roofmoorden. Groothertogin Xenia van Rusland, zuster van wijlen tsaar Nicolaas, is woensdag op 85-jarige leeftijd in Londen overleden. Zij is gehuwd ge weest met groothertog Alexander Mi- chailiwitsj en heetf zes zoons en een dochter gehad. Koning George V van Engeland, neef van tsaar Nicolaas, redde haar destijds het leven. Hij zond in 1919 een oorlogsschip naar Jalta om de leden van de familie van de tsaar, die de revolutie hadden over leefd, op te halen. Tsaar Nicolaas is de laatste tsaar van Rusland geweest. Meer lessen voor lichame ijke opvoeding „Wij willen allereerst met grote waardering vaststellen, dat in een land, waar een minister van onder wijs destijds zei en kon zeggen: „bij mij staat de lichamelijke oefening on der aan het lijstje", nu een minister en staatssecretarissen van onderwijs in functie zijn, die de lichamelijke oefening in haar principiële waarde volledig erkennen, dit openlijk uit spreken, en het nodig vonden een zuiver beeld van de bestaande toe stand te verkrijgen als grondslag voor het nemen van maatregelen om de noodzakelijke verdere ontwikkeling van de lichamelijke opvoeding te be vorderen en de achterstand op dit gebied in te halen". Aldus heeft de voorzitter van de vereniging van le raren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding in Nederland, de heer J. M- J. Korpershoek, vandaag in zijn openingsrede van de in Haar lem gehonden 98ste openbare alge mene vergadering van deze vereni ging verklaard. In veel scholen worden minder dan 2 lesuren per week besteed aan li chamelijke oefening en de regering wenst dit aantal te brengen op 3 per week door het tekort aan gymnastiek lokalen in vyftien tot twintig jaar od te heffen. Hierdpor zou het mogelijk worden in het basis-onderwijs het aantal lesuren op drie per week te brengen evenals bij de kweekscholen, die nu ook nog gemiddeld twee uur per week aan lichamelijke oefening wijden. Dan is nog niet bereikt de vier uur per klasse, die de vereniging gevraagd heeft, namelijk drie uur voor eigen oefening en een uur voor voorbereiding van het onderwijs in lichamelijke oefening. Voor het mid delbaar en gymnasiaal onderwijs worden thans in de lagere klassen drie en in de hogere klassen twee lesuren lichamelijke oefening gege ven, terwijl er volgens de heer Kor pershoek eveneens vier uur nodig zijn. Prinses Margaret en Antony Arm strong Jones zullen zich na hun hu welijk vestigen in Kensington Palace in Londen. Deze zogenaamde „grace and favour"-resid entie (d.w.z. dat zij er gratis kunnen wonen) is hnn door koningin Elisabeth aangeboden. In Kensington Palace, in het Lon- dense West End, is indertijd konin gin Victoria geboren. In de afgelo pen jaren hebben er familieleden van de Britse koninklijke familie ge woond. De laatste bewonei was de markies van Carisbroke, een klein zoon van koningin Victoria. Hij is enige weken geleden overleden. Simon de Wit te Zaandam zal aan de op 9 juni a.s. te houden ver gadering voorstellen over het boek jaar 1959 een onveranderd dividend van negen procent uit te keren. In een rapport aan de Britse en Franse regeringen zegt een speciale studiegroep, dat een tunnel door het Kanaal „technisch en financieel uit voerbaar" is en in vijf jaar aangelegd kan zijn. „De beste oplossing" zou een spoorwegtunnel zijn, waarbij de trei nen ook auto's vervoeren. De kosten worden geraamd op 107 miljoen pond sterling (ongeveer 1.070 miljoen gul den). Volgens de plannen van de com missie zou het met de aanbevolen verbinding mogelijk zijn de afstand ParijsLonden in 4 uur en 20 minu ten af te leggen. Elk uur zouden door de tunnel in beide richtingen 1800 auto's vervoerd kunnen worden en de snelheid van de treinen zou ge middeld 110 kilometer per uur zijn. Door gebruik te maken van de tunnel zou een reiziger, die anders de boot neemt, 5 procent kunnen besparen en een automobilist 30 procent Het goe derenvervoer per trein door de tun nel zou de helft goedkoper zijn dan per schip. De commissie is van oordeel, dat de bekostiging van de tunnelbouw een volledig particuliere zaak kan zijn mits de Britse en Franse regeringen voldoende waarborgen geven. De commissie acht de bouw van een brug over het Kanaal in vijf jaar eveneens mogelijk, maar daar zouden de hogere kosten tegenover 6taan Bovendien zou een brug niet renda beler zijn dan een spoorwegtunnel. Dezelfde bezwaren gelden voor een tunnel voor auto's en treinen. Marktberichten HERTOGENBOSCH, 20 april. Vee Op de markt van heden werden aangevoerd 8791 stuks vee, zijnde 3289 runderen, 316 graskalveren, 1101 vette kalveren, 733 nuchtere kalve ren, 181 schapen, 14 geiten. 152 lam meren, 59 fokzeugen, 425 slachtvar- kens, 8 lopers, 2513 biggen. De prij- ■zen waren behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwali teit als volgt: Melk en kalfkoeien 6751300, guiste koeien f 600950, kalf vaarzen 850—1250, klamvaarzen 660—875, guiste vaarzen 600—860, pinken 400—650, graskalveren f 290 440, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij f 65220, weideschapen 40 85, ooyen met lammeren 100 145, drachtige zeugen f 225300, lo pers 5570, biggen f 3451, slacht- runderen aanvoer 668 stuks. Extra kw. ƒ3.303.50, le kwaliteit ƒ3,15 3.30, 2e kw. 2.80—3.05, 3e kw. f 2.56 2.75 per kg gesl. gew. Vette stieren 2.903.20, worstkoeien f 2.452.56 per kg. gesl. gew., vette kalveren le lav. ƒ2.70—3,05, 2e kw. 12.40—2.60, 3e kw. 2.2.25, nuchtere slacht- kal veren 1.301.50, slachtvarkens 1.401.48, slachtzeugen le kw. 1.20 1.30, slachtzeugen 2e kw. ƒ1.14 1.20, per kg. levend gew. Vette scha pen 90125 per stuk, vette lammeren 85120 per stuk, nuchtere slachtkal- veren 4070 per stuk. Melk- en kalf koeien aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen onveranderd. Guiste koeien groot, kalm, prijshoudend, jongvee minder, matig, constant, vette kalve ren zeer groot, williger, ruimgehand- haafd, nuchtere slachtkalveren nor maal, slepend, aflopend, schapen en lammeren minder, vlot, stijf duur, fokzeugen normaal, kalm, niet hoog, lopers en biggen, groot, rustig, nau- meliiks prijshoudend. GOUDA 21 april Kaas Op de kaasmarkt te Gouda werden vanmor gen aangevoerd 19 partijen kaas, eerste kwaliteit per kg. 1.86 tot 2.C3, tweede kwaliteit per kg. 1.78 tot 1.85. Handel flauw. TER AAR 20 april Groente Peu len 3,20—3.70; idem B 1.50—1.80; kas- snij'bonen 2.80; spinazie 0 40—0.50; idem B 0.310.37; andijvie 0.720.78; prei 0.310.45; rabarber 0.140-22; aardappelen 0.110 12; waspeen 0.54; idem B 0.33; witlof 0.98; sjalotten 0.20 alles p. kg; sla 1 0.170.25; idem 2 0.11—0.17; idem C 0.06—0.09; bloem kool A 0-64; idem B 0.51; idem C 0-31 —0.33; komkommers B 0.46; idem C 0.400.44; idem D 0.23—0.39; idem stek 0.130.22 alles per stuk; radijs 0.060.16; selderij 0.050.O6 per bos; stoofsla 0.402.00 per kist laard- beien 1.50; idem klein 0.90 per doosje. VEUR Staandglas komkommers A 5344; idem B 44—50; idem C 36 38; idem D 3234; kromme komkom mers 8087; platglas komkommers A 60—62; idem B 51—56; idem C 47 —51; idem D 37—39; kassla H 1780— 2010; rijensla I 20502480; idem C 12101730; stoofsla 5362; andijvie 6378; snijbonen 310320; spinazie 1227; postelein 9799; peterselie 89; tomaten 300330. R'VEEN 20 april Bloemen Ane monen 2335; freessia's 421.28; irissen 951.65; dhoronicum 2146; narcissen 14.35; tulpen: Moederdag 1.001.20; Kleurenpracht 81—98; Ph. Snowdon 8095; Golden Harvest 71 1.23; Queen Elizabeth 63—96; Lus tige Witwe 5071; Rose Copland 52— 84; Edith Eddy 4870; v. d. Eerden 3175; Zwanenburg 7079; Bartigon 5381; China Pink 6071; Carara 5068; Purper Copland 5877; Kampfire 5366; Pink Gem 6069; Wintergold 4057; Wm. Pitt 5970; Preludium 54—66; White Sail 4)876; White Pax 4761; Parkiettulpen 90 1.40 per bos; violen 1.90 per bak; Or- nithogalum 1329; Calla's 12—22; Am. Anjers 10—»27 per stuk; Aard beien I 1.40—1.95; idem H 70—1-25 per doosje; Kropsla 12.00—18.00 per 100. Brasilia, de nieuwe hoofdstad van Brazilië, in aanbouw. De omgekeerde halve koepel is de senaatskamer van het regeringsgebouw. De nieuwe stad Brasilia, boven op het centrale plateau in het geografi sche centrum van Brazilië, is te mid dernacht de nieuwe hoofdstad van het land geworden nadat kardinaal Carejeira, de speciale pauselijke afge zant, een H. Mis had opgedragen. De geboorte van de nieuwe stad, die Rio de Janeiro naar de tweede plaats heeft verdrongen, werd gevierd met het spelen van het volkslied, het aan steken van alle lichten en het lawaai van vuurwerk. De Paus heeft in een speciale bood schap van het Vatican Brazilië geluk gewenst en er zijn genoegdoening over uitgesproken,, dat de officiële inge bruikneming op christelijke wijze is geschied. Hij smeekte Gods genade af voor Brazilië, opdat het als een welvarende christelijke natie zou kun nen voortbestaan en eindigde zijn boodschap met het verlenen van een bijzondere apostolische zegen voor de nieuwe hoofdstad. Op het ogenblik herbergt de nog onvoltooide stad ongeveer 100.000 bezoekers uit alle delen van het land en uit het buitenland. Deze bezoekers hebben huisvestingsproblemen ge schapen en moeilijkheden veroor zaakt bij de voorziening van stroom en water. Duizenden werklieden zijn nog druk bezig de laatste hand te leggen aan gebouwen, plantsoenen en bestrating. Een leger van 40.000 werklui heeft de stad in vier jaar gebouwd op een plek, die by het begin van de werk zaamheden een volmaakt verlaten en troosteloze aanblik bood.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3