De grenswijziging in beeld J. Henri Dunant vertrok met chronische invaliden aan boord uit Leiden OOST NOORD e/7D£7o?o?~™ Zoon redde gez'n uit brandend hu:s DINSDAG 19 APRIL 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Overwegboom ging weer open op Haagweg Bromfietser gegrepen maar niet gewond Tot hun ontzetting zagen de wach tenden voor de overweg Haagweg gistermiddag om vijf over drie hoe een bromfietsberijder onder een ge opende boom van de overweg Haag weg te Leiden reed en gegrepen werd door de trein die uit de richting Al phen snel naderbij kwam- Fiets en berijder werden meege sleurd. De jongeman echter werd door de zijkant van de trein van de rails geveegd. De bestuurder remde ogenblikke lijk, maar kon toch niet verhinde ren, dat de trein tot op de spoorbrug doorreed. Hier kwam zij met een to taal vernielde bromfiets aan de bum per tot stilstand. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de rechter overwegboom uit zich zelf weer omhoog was gekomen tot een stand in een hoek van ongeveer 45 graden. De bediening geschiedt hier door middel van een motor, die na het neerlaten der bomen automatisch wordt uitgeschakeld. Waarschijnlijk heeft een defect in het mechanisme het opnieuw openen van deze afsluit boom bewerkt. De politie stelt nog een onderzoek in. In elk geval werd de jongeman, de 17-jarige J. Ouwer- kerk, wonend in de Pelikaanstraat door dit gebeuren misleidt. Hij start te zijn bromfiets en reed tegen de trein met genoemd gevolg. Zijn bromfiets werd geheel ver nield; maar het is een wonder dat hij met de schrik en een enkel onbete kenend schaafwondje vrij kwam. De trein had zes minuten vertraging. OOST De Meerburgerwetering. Volgens het G.S.-plan de nieuwe grens van Leiden. Achter de wetering de Rijksweg 4a (Den Haag-Am- sterdam). Links het Kruisheren klooster, dat dus aan Leiden zou komen, evenals De Goede Herder en „De Meerburg". OOST De spoorlijn Leiden-AIphen en de Rijn zijn de grenzen van het gebied aan de Hoge Rijndijk dat aan Leiden zou komen. NOORD De Broek en Simontjespolder ten noorden van Leiden, tussen de Stinksloot en de Grote Sloot (Warmond) zou aan Leiden ko men. Leiden koestert reeds het voornemen hier een ruime, met veel groen gestoffeerde bebou wing te plaatsen, die de kom van de stad tot dicht bij de Kager- meren brengt. Rechts op de foto ziet men vaagjes een toren voor een proefboring van de Neder landse Aardolie Maatschappij. De foto werd vanuit het oosten over de Zijl heen genomen. WEST Het bekende gebied van de Hoge Morscb nabij het I.B.B. dat Leids moet gaan worden. ZUID De Voorschotense Polder achter de Vink, die ook tot de Leidse annexatie-gebieden behoort. Het Rode Kruis-schip „J. Henri Dunant" is in de morgen van de 2e Paasdag, met 60 chronisch invaliden uit Leiden en omgeving aan boord, van de Haven vertrokken voor een vaartrip van zes dagen. Aan de eer ste aanlegplaats Alphen a.d. Rijn zijn omstreeks het middaguur nog een tiental patiënten aan boord genomen. Reeds in alle vroegte werd met de inscheping begonnen, waarbij de co lonne-leden der Leidse afdeling gro te diensten hebben bewezen. Met ambulances werden hun gasten-van- de-week van de verpleegadressen gehaald en zorgzaam geïnstalleerd in de boord-bedden met een prachtig uitzicht op het hollandse landschap. Voor deze zieken, die hun dagen binnen vier muren plegen te slijten, is deze met veel zorg voorbereide vacantrip een vreugdevolle beleve nis. De stralende zon, die de kilheid van de morgen enigszins verzachtte en vrolijk weerkaatste op de spier witte „Henri Dunant", hield schone beloften in voor de reis. Terwijl tal rijke familieleden aan boord afscheid namen speelde op de Havenkade de harmonie „Nieuw Leven" vrolijke wijsjes en maakten de genodigden 'n rondgang door het prachtige dubbel dekschip, o.m. waren daar Rijnsburgs burgermeester B. H. Koomans in zijn functie van voorz. afd. Rijnland van het Rode Kruis; hoofdbestuurslid Jhr G. M. Verspyck; prof. dr P. J. Gaillard, voorz. afd. Leiden en de be stuursleden de heer E. H. Moens, mevr. E. Sillevis-v. Itersum en de heer A. Molenaar, de laatste als nau tisch techn. adv. De alg. assistente mevr. S. M. A. Keunig kweet zich charmant van haar taak als chef de reception en zal gedurende de reis op de pleisterplaatsen voor een waar dige ontvangst van genodigden en belangstellenden zorg dragen. Prof. Gaillard sprak via de boord- radio hartelijke begroetingswoorden tot de patiënten, die hij tijdens de reis niet als zodanig wenste aan te spreken, doch als welkome gasten van het Rode Kruis. Op de valreep ontving men nog 'n kapitale ham van de Leidse Keur slagers. Spr. dankte Markt- en Havendienst voor de bijzondere medewerking op deze dag en wenste ten slotte de op varenden een goede vaart. Terwijl de voltallige staf helpers en helpsters o.l.v. hoofdverpleegster M. P. Rietmulder in smetteloos wit op het bovendek stonden aangetre den, speelde „Nieuw Leven" ons volkslied en vertrok „Henri Dunant" precies elf uur, via Alphen naar Gou da. Vandaag ging men naar A'dam, morgen over het IJsselmeer naar Zwolle. Daarna stond Westervoort op het programma, doch door de te lage waterstand van de IJssel heeft men de route moeten wijzigen in Zwolle- A'dam-IJmuiden. Vervolgens van daar naar R'dam en zaterdagmorgen weer thuis. Het schip kwam gistermiddag om 12 uur Alphen aan den Rijn binnen varen. Daar werden nog tien patiën ten aan boord gebracht. Na de lunci werd naar Gouda gevaren. Het re gende daar een beetje, maar de stem. ming bleef uiteraard opperbest. Om half zes nuttigde men de warme maal tijd; rijst, doperwten, paprika, vlee: en saus. Van de afdeling Gouda vai het Roode Kruis kregen allen twe« kaarsen en van het jeugd-Roodi Kruis bloemen en een pakje kaarsen Frof. Gaillard kwam ook hier aan boord. Om tien uur verzorgde mej Verbrugge de dagsluiting. Als be^ sluit werd een gedeelte van de Mat- thaus-Passion ten gehore gebracht. Te Harlingen heeft zondagmorgen een hevige brand gewoed in een bo venwoning aan de Noorderhaven, be woond door het gezin van de 42-jari- ge weduwe A. Schoot-Outhuyze. De bewoners van het huis konden zich, toen zij om kwart voor drie 's mor gens tengevolge van de verstikkende rook wakker werden, niet meer via de trap in veiligheid stellen. Deze stond reeds in brand. De 19-jarige zoon Jan sprong uit een slaapkamer raam in een steeg naast de branden! de woning, nadat hij een laddertje! naar buiten had gegooid. De jongeman, die bij zijn sprong zijn been ernstig had verwond, slaag de er in, om ondanks hevige pijnen, die hij leed, zijn moeder, zijn 15-jarige broertje, een 16-jarig logeetje en eert 67-jarige oom, via het laddertje met grote moeite in veiligheid te bren gen. De familie Schoot kon niets red den. De woning brandde totaal uit, evenals een magazijn van luxe- en huishoudelijke artikelen, dat in de benedenverdieping was gevestigd. De schade wordt door verzekering ge dekt. Mevrouw Schoot liep een zwa re shock op: enige maanden terug verloor zij haar broer en een neefie. die bij een benzinebrand om het le ven kwam°n. De oorzaak van de brand is onbekend. Op de kruising Rooseveltlaan— Maasstraat in Amsterdam-zuid is een Duitse toerist, Alfred Langersdorf uit Muehlheim, met zijn wagen in botsing gekomen met een auto van een Am- terdammer aan wie hij geen voorrang verleende. De Duitser, die in de ver onderstelling verkeerde dat hij op de Rooseveltlaan, waar een tram loopt, op een voorrangsweg reed, werd met een hersenschudding en buikklachten in het Weesperpleinziekenhuis opge- genomen. Zijn wagen werd zwaar be schadigd. De twee andere inzittenden konden na onderzoek op eigen gele genheid naar huis terugkeren.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6