36 Sportsmen kwamen week te vroeg van hun eiland naar de Sleutelstad „Handige" inbreker moest wel bekennen Jongeman gaf zich uit voor officier visie op televisie DINSDAG 19 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Engels Paasei werd zonder reden in Leiden gelegd Burgerlijke Stand Leidse agenda Nieuwe spori: Waar zai de foui? Was het omdat men zich vergist heeft in de woordjes „voor" en „na"? We zijn er nog niet achter, maar ze ker is, dat op Goede Vrijdag j.l. 36 Engelse sportsmen op Schiphol ge reed stonden vol energie en gebun delde bedrijvigheid om zich in Leiden in een ..sportweek" van de beste kant te laten zien. Er liep een afspraak, dat er een Leids-Engelse sportweek ge houden zou worden. Verschillende takken van sport stonden op het pro gramma. Op Schiphol \Varen echter geen Leidenaars om de Engelsen af te ha len. In Amsterdam was er op Goede Vrijdag ten gevolge van de invasie van buitenlanders geen bed meer te krijgen. Dus zette het KLM-perso- SPORT Willem Touienhoofd zweelt van Teriet naar Parijs Nieuw Nederlands record 7 Willem Toutenhoofd, student te Leiden, heeft op de tweede Paasdag per zweefvliegtuig een doelvlucht gemaakt van tenminste 509 km. (mis schien zelfs 520 km.) en zal dus waarschijnlijk de nieuwe Nederland se recordhouder doelvlucht worden. Het oude record, daterende uit 1957, stond met 498 km. (van*Terlet bij Arnhem naar Le Havre in Frank rijk) op naam van A. Dekkers met een „Skylark 2". Toutenhoofd maakte gisteren op Teriet een lierstart in een ka-6 toe stel en slaagde er met gunstige wind in het van te voren gestelde doel, 'n vliegveld bij Chartres (75 km. ten Zuidwesten van Parijs) te bereiken. Op Teriet was nog niet bekend hoe lang deze zweefvlucht geduurd heeft. GEWICHTHEFFEN LEIDSE KRACHTSPORT VER. De krachtsportvereniging LKV heeft de competitiewedstrijd tegen Hercules (Dordrecht) met groot verschil gewon- Th. Langeveld, extra vedergewicht, boekte een nieuw reocrd van 217»/s op 220 kg.; K. Devilee 255 kg.; vederge wicht H. v. d. Berg 247'/2 kg.; middenge- Wicht J. J. de Romijn 275 kg; half zwaar gewicht P. v. Buuren 202i/«kg. Voor de centrale training ter voorbe reiding van buitenlandse wedstrijden en de komende olympische spelen zijn uit genodigd: K. Devilee en S. Stokkel, bei dén LKV, dit in tegenstelling met vorige berichten dat er geen gewichtheffers naar de O.S., zouden gaan. „DE SPARTAAN" De LAC ,.De Spartaan" heeft op 2e Paasdag, onder leiding van de heer Th. Brandt, deelgenomen aan de kamp. van West-Nederl. te Amsterdam. Na een spannende wedstrijd kwam „De Spar taan met de meeste prijswinnaars uit de strijd. Alle deelnemers .(5 in totaal) wer den prijswinnaar. De uitslagen: H. A. Brittijn, extra vedergew., 2e van West Nederl. totaal 387V2 kg.; C. Ligt- voet vedergewicht kamp. van West Ne derl. totaal 442l/s kg.; J. Overdijk ve dergewicht 3e van West Nederl. totaal 417Va kg.; F. Pieters lichtgewicht 3e van West Nederl. totaal 455 kg.; J. Minke middengew. 3e van West Nederl. totaal 5471/2 kg. Vier Spartaan-leden gaan op uitnodi ging van de KNKSB naar de centrale training in Den Haag, n.l. H. P. Brittijn, J. de Vink, A. J. Koppe en M. Anneeze. neel de sportslieden ten einde raad maar op de KLM-bus met bestemming Leiden, waar het hoofd van de ge meentelijke sportstichting, de heer J. C. F. Coers door hun komst totaal werd verrast. ,,De sportweek is pas volgende week" zei hij (in het Engels) tot zijn (thans no-g ongewenste) gasten. „Neen", zei de aanvoerder van on ze westelijke naburen, „ik heb nog geschreven: Acoord met de datum". „Dat is juist" antwoordde hierop de heer Coers, maar die datum was na de twintigste april. „Neen", hernam de aanvoerder, de „vrijdag vóór de twintigste april". Men zal er waarschijnlijk nóg niet over eens zijn, hóe dit misverstand in de wereld is gekomen. Wij weten er het fijne niet van. Maar wel weten wij, dat de heert Coers zich een goed gastheer toonde (hoewel hij zelf die dag met vacantie zou gaain) en alles in het werk stelde om toch nog onder dak voor de Engelse gasten te krijgen. Dit is met medewerking van het WV te Leiden, ondanks de over stelpende drukte, nog gelukt. Maar wat nu? De Engelsen zijn ge bleven, het is echter nog niet zeker of de Engels-Leidse sport-ontmoeting vrijdag aanstaande nog dóór zal gaan. In het afgelopen weekend is er in elk geval van internationaal sport- contact geen sprake geweest. Geboren: Ronald zn van H. Eiker bout en A. W. Swanenburg; Susanna Hendrica Wilhelmina dr van J. Uljé en H. H. C. Plantfeber; Pieter Johan nes zn van P. J. M. Overdevest en J. M. Verhoog; Olaf Ariën zn van C. J- J. M. Schouten en J. H. M. van den Bergh; Wilhelmina Maria Geer- truida dr van A. P. van Houten en H Feenstra; Rutger Adrien z. van A. van der Kloes en M. C. Kamsteeg; Maria dr van W. de Ruijter en P. den Haas; Hendrike dr van J. ter Brugge en J. Hi van Drecht; Antonius Johan nes Maria zn van P. J. Boere en M. G. Strijk; Jan Willem zn van J. W. Vriezen en W. R- Boltendal; Arie zn van J. N. van Duijn en J. Ros. OndertrouwdH. Lens en J. Brandt: J. Colijn en J. M. van den Burg; W. J. Boom en C. Boezaard; C. de Loor en A. M. Everts; M. W. van Groeningen en R. Spadon; W. Harte- velt en G. M. Montanus; F. H. Zwart en A. S. Schuster; M. C. Opdam en M. C. J. Mokkenstorm; I. Roelandse en C. L. Wisse; J. N. Vervoorn en M. G. Kuhl; K. J. de Vogel en L. L. de Vos; A. Beekman en B. J. Bronsgeest; H. J. Hensing en J. Selier; A. IJkema en H. ten Haken; H. J. J. Witte en J, H. Wijtsma; J. de Jonge en L. Jans sen; K. B. Brandt en C. le Febre; W. J. Ford en M. G. van Dijk. Getrouwd: C. Sweris en J. J. M. Seisveld; H. Honsbeek en G. van Al phen G. Heruer en M. M. Willem- sen; G. J. van Leeuwen en A. de Jong; T. J. Dijkstra en E. S. J. van den Dop; G. van Beelen en M. Ro man; J. de Tombe en A. A. L. Mens. Overleden: A. Baart 78 jr, man; P. J. van der Hoorn 47 jr, man; H. R. de Jong 67 jr, man; H. C. Doove 68 jr, man; W. van Heijningen 75 jr, man; M. H. de Graaf 80 jr, wed. van C. J. de Heiden. Neerlandia - Akkordeana PAAS-ZATERDAG is voor velen zeer ongelegen om een concert bij te wonen; wat zaterdag 1.1 dan ook duidelijk waarneembaar was in het St. Antoniusclubhuis, waar het Leidse Akkordeon-orkest Neerlandia met medewerking van Akkordeana uit Frankfurt a. d. Main een mooi con cert gaf voor een matig bezette zaal. Deze avond stond dan gedeeltelijk op naam van Neerlandia, met Lauw Boellaard als dirigent; broederlijk het programma delend met het bo vengenoemde Frankfurter orkest on der leiding van Rudolff Kirchner. Aanleiding tot dit concert was het in ternationaal concours te Straatsburg, ten bate van het Europese vluchtelin genwerk. Neerlandia heeft toen een uitstekend figuur gemaakt onder de aanwezige orkesten en won als prijs een beker van de stad Frankfurt. Ver leden jaar was Neerlandia de gast van het Frankfurter Akkordeon-or kest en nu werden de rollen omge keerd en was Akkordeana de gast van Neerlandia. Neerlandia opende met een boeiend en zeer beschaafd gespeeld program ma, te weten: ouverture „Italiaanse in Algiers" van Rossini. Onder de muzikale leiding van Boellaard kwam men onder de bekoring van Rossini's prikkelende rhythmiek en diens mee slepende melodieën. De bewerking van Willy Münch is goed geslaagd. Maar ook de prettige oorspronkelijke accodeonmuziek van Rudolf Würth- ner, (gewaardeerde dirigent van het Hohner-orchester) heeft men be langstellend beluisterd. De mooie pit tige Volkssthümliche Enterhaltungs- stüoke eveneens van Rudolf Würth- ner werden karakteristiek gespeeld. 't Is niet meer dan hoffelijk nu eerst iets te releveren van de uitvoe ring, die Neerlandia's gast Akkor deana met twee groepen gaf. Enige vergelijking valt niet te treffen tus sen het Hollandse en Duitse orkest. Rudolf Kirchener is eveneens een uit stekend muzikaal dirigent, maar an ders geaard. Zijn orkest speelt virtuoos en levendig zoals ook de leidsman levendig en druk gebarend aangeeft, wat hij verlangt. Dit bemerkten wij in de „Amphytrion Walzerf" van Doeller, bewerkt door Lüders in het smaakvolle „Eine Student geht vor- bei", van Millöcker, die Strauss en Suppé heeft geëvenaard in dit genre. Het stuk is geestig bewerkt door de dirigent Kirchner, die ook het Hol landse volkslied in zijn potpourri met goede smaak heeft verwerkt. NA DE PAUZE was Neerlandia weer aan de beurt met een orir gineel akkordeon stuk :„Foxtrott vi sion" van Hans Rauch; waarin mej. Ine Dreef vaardig solieerde. In dit orkest werken ervaren orkestleden mede, goed in staat een smaakvolle bewerking te componeren. Wij noe men de heer Geertsema, die Weber's „Aufförderung zum Tanz" met waar begrip voor deze spirituele persoon lijkheid bewerkte. De dirigent heeft blijk gegeven ervaring van klank en kleur te bezitten en gaf een uit stekende voordracht van het roman tisch stuk. Toen met langdurig ap plaus gedankt werd voor de Taran tella uit de suite van Fischer „Süd- lich der Alpen", bewerkt door Ru- dolf Würther, gaf Neerlandia in dank hiervoor een pfachtige repro ductie van Mozart's „Schlafe mein Prinzchen" en wij herhalen het: de klank en kleur, die dit orkest hier bereikte was ongelooflijk fijn en po ëtisch. Nu kwam de tweede groep van Akkordeana uit met de le Rhap- sodie van Risener. Goed getraind speelde dit kleine orkest met het no dige élan. In de ouverture van Hans Löhr en méér nog in de Potpourri van Hollandse wereldsuccessen van de hand van de dirigent kwamen wij meer en meer tot de overtuiging dat Rudolf Kirchner zeer levendig, vaardig en rhythmisoh goede amuse mentsmuziek weet te leiden en zijn slagvaardig klein orkest hierin specialiseert. Hij presteerde het al di rigerend, zijn zwaar instrument om te hangen en met succes te soliëren. Met een sympathiek woord riep_ hij zijn Hollandse collega op het podium, dankte deze en overhandigde de heer Boelaard een paar herinneringsge schenken. 't Was een uitstekend geslaagde avond met nog een toegift. J. KORTMANN WOENSDAG 20 APRIL Pauzeconcert door organist Theo ten Hooven in de Waalsche Kerk Breestraat, 13 uur. Soliste mevr. J. G. Schoenmaker van Helden, sopr. Toegang vrij. K. O. - Een avond in Saint Ger main des Pres met Tom Manders (Dorus), Son ja Oosterman, Cor Steyn etc. 8 uur nam. Stadsgehooi'zaal. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1960 Deze week onderzoek aan boord van de salonboot „Ursula", liggende bij de 5 Mei-brug op: Dinsdag 19 april 14.0016.30 en 19.30—21.30 uur. Woensdag 20 april 9.1512.00 en 14.00—16.30 uur. Donderdag 21 april 9.0012.00 én 14.00—16.30 uur. Vrijdag 22 april 14.00—16.30 en 20.3021.30 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, telefoon 21060. BIOSCOPEN De films in de week van 1522 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De vierkante rekruut", alle leeftijden. (Donderd.: „Doctor .at see", alle leef tijden). Lido: „Du bist wunderbar", alle leeftijden. Luxor: „The Geisha Boy", alle leeftijden. Studio: „Een linke jongen"', alle leeftijden. Trianon: „Operatie „Petticoat", 14 jaar. Rex: „The lone ranger", 14 jaar. OEGSTGEEST Geboren. Willibrordus Marg. M. dr van J. A- L. van Beek en E. G. van Velzen; Lena Jacoba dr van A. Wassenburg en L. J. de Jongh; Leen- tje Mathilde dr van A. Gelling en L. Ciggaar; Susanna Janna dr van G. Berkhout en M. C. Verhey; Elisa beth Johanna Wilhelmina Louisa dr van G. A. de Graaf en D. Sepers; Pieter Marinus Leonardus zn van A. G. Hoogduin en M. C. van Ees; Alice Ruth dr van P. van Royen en P. J. van Tinteren; Jonathan Hendrik zn van A- H. Esser en L. I. Bergema (A'dam); Theodoor Maximiliaan zn van E. R. E. Slaghek en E. J. S. Hulst (Leiden); Marjanne dr van G. Tolsma en S. Hokke (Leiden); Pau line Josepha dr van P. L. Verkerk en R. J. Hondema (Leiden). Ondertrouwd: C. H. Guldemond (Leiden)-en M. A. P.-van der Poel. Getrouwd: J. Kalter (Schonebek) en A. C. A. Blansjaar; T. H. van den Honert (Amsterdam) en E. R. Kess- ler. Overleden: G. C. I. Montagne, 81 jr, wed. van A. L. Oversluijs. De neus' kwam niet terug De Amerikaanse luchtmacht is er niet in geslaagd de neuskegel van de „Ontdekker XI", die vrijdagmiddag is gelanceerd, op te vangen. Acht vliegtuigen, uitgerust met netten om de neuskegel op te van gen, hebben hem niet naar beneden zien komen. Wel zijn radiosignalen van de neuskegel, die nu eens zwak, dan weer goed waren, gehoord. Vermoed wordt dat de cabine van de „Ontdekker XI" door een of an der mankement niet zoals de bedoe ling was, naar de aarde is terugge keerd, maar nog om de aarde draait. De 31-jarige los werkman H. J. W. B., die de losprijs wilde halen voor gestolen juwelen ter waarde van 30 mille, heeft inmiddels de inbraak be kend. Er bleken bij de controle van de assuradeurs nog enkele gouden kettingen te ontbreken. Op aanwij zing van B. werden deze gevonden in het depot van het Hollandse Spoor station in Den Haag. Aanvankelijk heeft B. alle relaties met de inbraak zelf ontkend, maar na enkele sorteerproeven met de twee honden van de Haagse politie werd het bewijs tegen hem ook in zijn eigen ogen zo sterk, dat hij heeft toegegeven deze inbraak te hebben gepleegd. Hij zegt, daarbij alleen te zijn geweest, hetgeen de politie voor alsnog wel aanneemt, aangezien hij in het bezit was van de gehele buit. Men vermoedt, dat B. nog wel meer inbraken op zijn geweten heeft. Naar de politie mededeelde, was de aan dacht in eerste instantie op hem ge vestigd, omdat hij zeer vel geld uit gaf. Dit geld kan onmogelijk afkom stig geweest zijn van de juwelendief- stal, want hiervoor had de dief nog geen cent ontvangen. Een 24-jarige jongeman die ten on rechte was gekleed in de uniform van eerste luitenant is door de Nijmeegse politie aangehouden. Om ontzag in te boezemen bij de soldaten en rekruten had hij zijn bur gerkleding verwisseld voor het mili taire tenue. Herhaaldelijk hield hij soldaten aan om hen op onregelma tigheden in hun keding te wijzen. Met de mededeling dat zij er nog wel meer van zouden horen, werd hij de schrik van de soldaten. De politie kreeg argwaan tegen de pseudo-officier, toen hij schijnbaar doelolos in de buurt van de kazernes aan de Groesbeekseweg flaneerde. De uniform bleek hij te hebben gestolen van een officier met wie hij in het zelfde pension woonde. HAKENKRUIS VA ARDER KREEG EEN PAK SLAAG Schipper Hoovle, van het West- düitse sleepschip „Greta", die Ne derland niet binen mag, omdat hij een hakenkruisvlag „voert", heeft in de loop van hedenmqrgen een pak slaag gehad van de. waterpolitie, de „Wasserschutz". Het verzoek van de rederij, om de „Greta" naar Duisburg te laten sle pen, kon niet worden uitgevoerd, omdat de schipper dit weigert. Hij eist, dat hem toestemming wordt verleend naar Rotterdam door te gaan. Het schip ligt thans weer aan de Duitse oever. Vanmorgen kwam de Wasserschutz aan boord. Schipper Hoovle weigerde hen echter de toe gang tot zijn schip, omdat naar hij zei zijn schip reeds door de Duit se douane is uitgeklaard De Duitse rivierpolitie zag echter kans toch aan boord te komen. Bij zijn verzet liep de schipper het pak slaag op. De hakenkruisvlag werd door de po litiemanpen doormidden gescheurd. De schipper, die overigens de gast vrijheid zelve is tegenover ieder ander die .aan boord van zijn schip Wil, deelde aan televisie-verslagge vers uit Nederland en Engeland mee, dat hy lid is van de „Stahlhelm" Hij leidde hen rond en toonde hun on der meer de oude Duitse marine vlag op standaard en een exemplaar van „Mein Kampf". Drie maal zijn vandaag vertegen woordigers van de „Gelsenkirchener Reederei", voor wie de schipper vaart (het schip is eigendom), aan bcord geweest met verzoeken en or ders om de „Greta" naar Ruhrort te doen slepen Schipper Hoovle negeert deze orders echter. Op het ogenblik heeft niemand er een idee van wat er met het schip gaat gebeuren. Marktberichten ROTTERDAM, 19 april Vee. Aanvoer 5219, w.o. 875 vette koeien, 1367 gebruiksvee. 375 vette kalveren, 327 graskalveren, 1573 nuchtere kal veren, 481 varkens, 20 lopers, 7 big gen. 57 paarden, 56 schapen, 39 lam meren, 42 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kwal. 3.00- 3.25, 2e kw. 2 80—2.95. 3e kw. 2.50-- 2.75; vette kalveren le kw. 8.853.10, 2e kw. 2.502.85, 3e kw. 2.302.50; graskalveren f 430370270; nuchte re kalveren 604940; varkens le kw. 1.50, 2e kw. 1.48, 3e kw. 1.46; lopers 807060; biggen f 50'40 36; slachtpaarden le kw. 2-50, 2e kw. 2.00, 3è kw. 1.90: schapen f 11095 65; lammeren j 12095—70; melk en kalfkoeien ƒ12801100—900; va rekoeien f 900780680'; vaarzen 925—760—600; pinken 570— 500—400. Vette koeien": aanvoer veel kleiner dan vor. week, handel kalm, wat stijver in prijs, prima's boven note ring; vette kalveren: aanvoer klei ner, handel goed, iets stijver in prijs; graskalveren: aanvoer ruimer, han del stroef, prijzen constant; nuchtere kalveren: aanvoer minder, handel stroef, prijzen gemiddeld iets ge drukt; varkens: aanvoer klein han del vlot, prijzen wat hoger, zware varkens van 1.421.44 per kg.; lo pers: aanvoer matig, handel stroef, prijzen als vorige week; biggen: aanvoer matig, handel stroef, prij zen als vorige week; slachtpaarden: aanvoer kort, handel kalm, ruim prijshoudend; schapen en lamme ren: aanvoer klein, handel redelijk, prijzen stabiel; melk- en kalfkoeien: aanvoer iets minder, handel stil, prijzen wat gedrukt; vaarzen: aanv. aanvoer kleiner, handel slepend, pijzen wat gedrukt; vaarzen: aanv. matig, handel lui, prijzen ongewij zigd; pinken: aanvoer matig, han del lui, prijzen onveranderd. Het nut van in 't spiegeltje kijken No. 515. Horizontaal: 1. zekere dans, 6. verkeerd, 7. spitse bek van een vogel. 9. meisjesnaam, 10. heks, 12. ontkenning (Eng.), 13. stad in België, 15. gem. in N. Brab., 16. gem. in Over., 17. land in Europa, 19. vreemde munt (afk,), 21. holte in een muur, 22. voornaamw., 23 rivier in Zwitserland, 25. ontkenning (spreek taal), 26. Franse dans. Verticaal: 1. Europeaan, 2. rund, 3. teugel. 4. voorvoegsel, 5 voorzetsel, 6 Poolse volksdans, 8. oude fr. snelle rondedans. 10. stuk geschut, 11. schrijfkosten, 13. bedrog (bargoens), 14. knopje op een priktoL 18. strand- eiland tussen lagune en zee, 20. draad van een spinneweb, 22. bij woord, 24. deel van de mast, 25. deel van de bijbel (afk.). Oplossing morgenavond. 40 Jaar bij S.L.F, P. J. de Raad koninklijk onde scheiden Vanmorgen reikte wethouder S. M. Stolp de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uit aan de heer P. J. de Raad, die 40 jaar werkzaam is bij de Stedelijke Lichtfabrieken. De heer De Raad bekleedt thans de functie van hoofdmonteur en is belast met het onderhoud en de controle van de verwarmingstoestellen bij scholen en bedrijven. De wethouder was vol lof over de uitnemende wijze, waarop de jubi laris altijd zijn werk verricht had. Na deze serie feestdagen is het voor u vandaag een nog heuglijlcer dag. Veertig jaar geleden kwam u als leerling-fitter in dienst bij de ge meente en u kunt terugzien op een uitstekende staat van dienst" aldus de heer Stolp. Spr. ging daarna in het kort de veertig jaar na, waarin de heer De Raad diverse functies had bekleed. „Een dag zult u nog wel goed onthouden hebben. De eer ste juli 1955 werd u aangesteld als hoofdmonteur bij de gasdistributie. Naast uw werk hebt u zich in uw vrije tijd o.a. gewijd aan het bestu deren van technische tijdschriften, wat in een tijd van grote technische vooruitgang zeer belangrijk is". Na deze waarderende woorden speldde de wethouder de bronzen medaille op, waarna hij evenals de directeur van de lichtfabrieken, ir Y. Ykema, zijn gelukwensen aan het echtpaar De Raad aanbood. Het nut van „in het spiegeltje kij ken" is gisteravond omstreeks negen uur weer eens bewezen op de Zoeter - woudseweg waar de bestuurder van een Austin, na de weg gevraagd te hebben, weer de weg opreed langs 'n voor hem geparkeerde auto in de richting van de Herenstraat zonder op het hem achterop rijdend verkeer te letten. Een passerende Opel-Olympia ge raakte hierdoor zodanig in moeilijk heden, dat hij aan de linkerzijde van de weg een lichtmast ramde, die om viel en in zijn val een aldaar gepar keerde Skoda-station-wagen kraakte. Ook deze bijna nieuwe wagen werd geheel onherstelbaar vernield. Door de onvoorzichtigheid van één chauffeur werd dus enorme schade aangericht. In totaal wordt deze glo baal (zonder lichtmast) op 9 a 10 dui zend gulden geschat. Persoonlijke on gelukken bleven gelukkig uit. De foto laat de grote schade aan de Opel-Olympia zien. Kerkelijk Pasen. Hoogtepunt van de Paasviering in christelijke zin was nu ook de plech tigheid in het Vaticaan bij gelegen heid van de pauselijke zegen „Urbi et Orbi". De camera's, die in 360 gra den 'n blik van Rome gaven, verwijl den daarna bij de Heilige Vader, die naar het ons voorkwam er wat vermoeid uitzag. Nochtans zette hij veel kracht en gebaar bij aan de toe spraak tot gans de wereld: inet forse zangstem heeft Z. H. de traditionele zegen gegeven. Het immense Sint Pietersplein stond geheel gevuld met een mensenmassa die zich tot ver in de Via della Conciliatione uitstrekte. En daar verscheen plotseling temid den van opgestoken parapluies een spandoek met de woorden .Holland", kennelijk van de pelgrims uit ons land, die'deelnemen aan het congres van de missiegenootschappen. Nau welijks had de Paus zijn „Zalig Pa sen" uitgesproken, of vijfhonderd duiven werden losgelaten en trok ken boven de hoofden uit. Deze keer gaf de journalist Jan Schiphorst een korte vertaling van het pauselijk wodtd en commentaar. Vooraf was gegaan een pontificale Hoogmis vanuit de prachtige Dom te Monreale op het eiland Sicilië. Het was een echte Italiaanse plech tigheid met veel pompa, maar toch ook vol devotie. Zes bisschoppen stonden aan het zilveren altaar in schitterende gewaden en de came ra gaf ook de indruk van de litur gische attributen die gebruikt wor den. Vergissen we ons niet, dan was dit de grootste afstand die de euro visie ooit met üopik heeft over brugd. Er was voor de kijker veel te zien en te beluisteren in deze fees telijke Paasmis. In het eurorisie- verband was tevoren opgenomen 'n korte uitzending van de Floriade te Rotterdam, waar katholieke en pro testantse jongeren bijeen otonden, waar het befaamde Utrechts byzan tijns koor en verder muzikale onder steuning van andere christelijke zij de wijding gaven ook aan hen die thuis aan ,hun toestel gezeten waren. Reeds zaterdag kwam het NTS jour naal met interessante beelden over kerkelijke paasvieringeh. Voor wat de katholieke viering van de zater dag betrof, waren opnamen gemaakt in de Hilversumse Verrijzeniskerk. Cultureel Pasen. Over „De wachters bij het graf" is niet eerder een spel geschreven, misschien wel, omdat de H. Schrift niets over hun lot vermeldt. Nu heeft de journalist Piet Franse voor de NCRV oen t.v. stuk bereid, dat ge durende een goed uur het duel om de waarheid heeft geopenbaard. Het was misschen geen Paasspel in de gebruikelijke zin, maar toch een aan- zef ging, dat achter het romeinse zwaard de schaduw van het kruis oprijst. Dat laatste nu hadden we graag wat meer onderlijnd gezien, omdat het stuk kort-af eindigde met de schuldigverklaring van de hon derdman. De tekst was doorgaans suggestief en vooral Johan Schmitz als de ondervrager en Cas Baas als de beschuldigde honderdman hebben in sterke dialogen voortreffelijk spel geboden. Aan dit spel ging vooraf de ver klanking van Handel's oratorium „De Messias". Na een instructieve inleiding heeft Will Hartingsveldt de korte uitzending op wat vage telerecording geregisseerd met nut tig gebruik van de camera's. De klank van koren, orkest en beide so listen kwam in de huiskamers goed over. We behielden de suggestie van bel canto en Engelse kerkmuziek. Wereldlijk „Pasen". De Avro heeft zich feitelijk be paald tot het wereldlijk .Pasen", bijvoorbeeld door de mond van Wil lem O. Duys praten over zo juist ge boren kuikentjes uit paaseieren, maar niet over het feit van de Ver rijzenis des Heren. De bijbehorende weekendshow was deze keer bezet door Nederlandse artisten, maar zê hadden veelal buitenlandse namen aangenomen en zongen als evenzeer „buitenlands". Vooraf heeft Pete Fel- leman een ietwat gezwollen verhaal gedaan over het leven van Frank Sinatra. Bij wijze van apotheose wer den een paar zwoele tekstjes afge draaid. Aantrekkelijk op maandag was de euro-visie-voorstelling van Mozart's opera „Don Giovanni", een uitgesteld Brits relais, dat liefheb bers van bel canto uitstekend zal hebben voldaan. Komende uitzendingen. Heden dinsdag wordt „Een zaak van levén en dood" vertoond, een film, die we graag aanbevelen voor veertien jarigen en ouder. Woensdag herdenkt de Vara de honderdste ver jaardag van Pieter Jelles Troelstra. Men krijgt verder Dorus te zien en wederom 'n forum ..Welbeschouwd" te horen. Donderdag presenteert Jack Dixon bij de VPRO het t.v. spel „Niks voor ons". Moge het wel wat Voor deze en gene zijn. CUP FINAL OP TELEVISIE. De finale om de Engelse voetbalbe ker tussen Wolvernampton Wande rers en Blackburn Rovers, die op 7 mei in het Wembley-stadion te Lon den gespeeld zal worden, zal door tien landen over de televisie worden uitgezonden. In België, Denemarken Finland, Frankrijk, West-Duitsland. Monte-Car lo, Nederland, Noorwegen. Zweden en Zwitseland zal dit jaarlijkse eve nement te zien zijn.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2