WEET DAT IS BOFFEN! GOEMAAT Ho&kuii 16.90 Bij elk Peli produkt tijdelijk voor slechts 21 cent zo'n prachtige PELI EDELGLANSDOEK voor Lhet mooiste resultaat! KATWIJK - RIJNSBURG B^l UTfeNINf^ Haarl. straat hoek Donkersteeg g HET LEIDSCHE WOLIFNDEKENHUIS WEET U HET OOK NIET Vraag. Een abonné vraagt ons, hoe iemand staatloos kan worden en hoe een staatloze een paspoort kan krij gen. Antwoord. Een Nederlander kan staatloos worden doordat hij de Ne derlandse nationaliteit verliest zon der een andere nationaliteit te heb ben verkregen. Dat kan bijv. door zonder verlof in vreemde krijgs- of staatsdienst te treden, of (voor een Nederlander, die buiten Nederland is geboren en permanent in het bui tenland woont) door te verzuimen om de tien jaar mededeling te doen van zijn wens om Nederlander te blijven. Een niet-Nederlander kan ook zijn nationaliteit verliezen op grond van buitenlandse wetten; als hij hier komt wonen heeft hij dan zyn eigen nationaliteit verloren, doch verkrijgt hij niet automatisch de Nederlandse nationaliteit, zodat hen hier.staatloos is. Ook zijn vrouw en kinderen zijn dan staatloos. Voorts wordt een buitenlandse vrouw, die met een Nederlander getrouwd is, Nederlandse door dit huwelijk; doch wanneer dit huwelijk wordt ontbon den kan zij te kennen geven, dat zij niet langer prijs stelt op het Neder landerschap. Indien zij geen andere nationaliteit bezit, wordt ook zij staatloos. Dit laatste geval zal wel niet vaak voorkomen. Voor staatlozen geldt een bijzon dere regeling t.a.v. paspoorten. In- formeert u eens op de desbetreffen de afdeling van het stadhuis. Hertenhuid bereiden. Hoe kan ik zelf een hertenhuid bereiden? Probeert u het eens in een kooksel van 6 liter water, waarin 360 gram zout en 375 gram aluin zijn opgelost. Het water laten afkoelen en er daar na iets verdund zwavelzuur aan toe voegen. De huid hierin leggen, ge- gedurende 24 uur. Dan 't vel op hout spannen en vlees- en vetdelen er af schaven. Vervolgens in de wind dro gen. Tenslotte de huid bestrooien met talkpoeder en over een rond voorwerp, b.v. de ronde kant van 'n tafel of balustrade heen en weer trekken, opdat de huid soepel wordt. Teddyzak reinigen. Kan een witte baby teddyzak die iets vuil is, gerei nigd worden en op welke manier manier? aldus mevr. C. d. H. U kunt deze teddyzak wassen in sop van 6ynthietisch wasmiddel. Denkt u er om, geen warm sop te nemen? Na het wassen de zak op borstelen. Een plastic kinderbadje kunt u reinigen met een alom be kend schuurmiddel. Daarna neemt u eveneens een lauw sopje van syn thetisch wasmiddel. Broederdienst. J. J. vraagt: wij zijn met vier broers. Twee zijn er in militaire dienst geweest. Ik ben de jongste van de tweeling; wie van ons moet er nu in dienst? Als er drie minstens 30 dagen in militaire dienst zijn geweest, kan de vierde in aanmerking komen voor broederdienst. U (de tweeling) moet beiden nog gekeurd worden, dus moet u wachten met het aanvragen wegens broederdienst tot die keu ring heeft plaatsgethad en de oudste van de tweeling al 30 dagen gediend heeft. Als het zover is, kunt u zich in verbinding stellen met de afdeling militaire zaken op het gemeentehuis, dan helpt men u daar wel verder. Heroïne. Hoe en waar wordt hero ine bereid? 2. Waar wordt dit ver handeld? aldus V. S. Wat bedoelt u met versohil van in zicht? En waarom interesseert die heroïne u zo? Heroïne is een opium- alkaloid, dat in veel opzichten met morfine overeenkomt. Het heeft nl. een verwante scheikundige bouw en het wordt hier en daar (in ons land zelden) gebruikt om dezelfde reden als men morfine toepast. D.w.z. door de geneeskundigen wordt het niet voorgeschreven, maar sommige per sonen proberen het te bemachtigen om zich met behulp daarvan in een aangename stemming te brengen. Heroïne is vrijwel even gevaarlijk als morfine, wat betreft de kans van verslaafdraken en chronische vergif tiging. Alle opiumhoudende en van opium afgeleide stoffen mogen vol gens de wettelijke bepalingen uit sluitend worden afgeleverd op spe ciaal medisch voorschrift. Zaterdag heel of half. Ik werk in in een textielfabriek. We hebben 3 snipperdagen en 10 vakantiedagen, nl van 23 juli t.m. 2 augustus. Nu vallen hierin 2 zaterdagen, die vol gens mij als één dag geteld moeten worden. Over dit onderwerp heb ik het met mijn chef gehad. Deze ver telde mij dat volgens de c.a.o. deze 2 zaterdagen als 2 hele dagen wor den meegeteld. Ik ben het hiermede niet eens, aldus mej. A. H. Uw werkgever is blijkbaar wel op de hoogte van de c.a.o. en u als werkneemster niet! Toch zult u de c.a.o. moeten raadplegen, want het is niet uitgesloten dat uw werkgever gelijk heeft. In sommige c.a.o.'s wordt in het onderhavige geval de ene za terdag voor heel en de andere voor half berekend. Is er geen c.a.o., dan geldt de overeenkomst bij de in diensttreding getroffen. Uw werk gever zal u de c.ao. och wel willen laten zien, en anders kunt u zich wenden tot de bond, waarbij u kunt zijn aangesloten. De correspondentie voor Ageeth Scherphuis en Karin Kraaykamp kunt u richten respectievelijk tot de AVRO en de VARA omroepvereni gingen te Hilversum. Mevr. Scherp huis woont in Zaandam en mevrouw Kraaykamp in Rotterdam. Huurverhoging kamerbewoners. Moet ik als kamerbewoonster 90k huurverhoging betalen? aldus een abonnee. Ja, indien de hoofdbewoner huur verhoging moet betalen, moet u naar evenredigheid ook bijdragen, doch alleen over de z.g. „kale huur", dus niet over de vergoeding wegens gebruik stoffering en meubilair enz. Op welke huur heeft het door u genoemde bedrag betrekking, op uw huur of op de huur van het ge hele pand? Hoeveel huur u betaalt doet niet terzake. Als de hoofdbe woner geen huurverhoging betaalt, bent u ook vrij; moet hij wel huur verhoging betalen, dan betaalt u 'n evenredig deel bij in verhouding van het gehuurde deel van het huis tot het geheel. Geel geworden rieten wieg. Hpe kan een geel geworden rieten wieg weer schoongemaakt worden, aldus G. T. D. U zult een vrij aardig resultaat bereiken door deze wieg te behan delen met sop van synthetisch was middel. Goed naspoelen met schoon water en in de wind drogen. Adressen televisie-omroepsters. Beiastingvraag. Wil mej. v. d. A. te Z. ons berichten of zij in loon dienst is of niet. Indien in loondienst hoeveel bedraagt dit loon (tijdvak) of bent u kleine zelfstandige? Passiespelen. J. A. D. vraagt: 1. Hoeveel bedraagt de toegangsprijs voor de passiespelen in Tegelen? Frontloge kost ƒ8.50, lcte rang ƒ6.2de rang ƒ3.50. 2. De opvoeringen hebben plaats als volgt: première op 26 mei. Voorts cp 21, 28 en 29 mei. In juni op: 5, 6, li, 12, 18, 19, 25 en 26 juni. tn mli: 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30 en 31 juli. Op 6. 7, 14, 15, 20, 21, 27 en 28 augustus en op 3 en 4 septem ber. Aanv rgstijden: 14 uur 15 pre cies, einde ongeveer 18.20 uur. Wij raden u aan zich in verbinding te stellen met dc Ned. Reisvereniging voor Katholieken, Keizersgracht 229, Amsterdam. BIOSCOPEN De films in de week van 8—15 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „I want to live", 18 jaar. Lido: „Te jong voor liefde" 18 jr. Luxor: „De tien geboden", alle leeftijden. Stndio: „De hel in de stad", 18 jaar. Trianon: „En eeuwig zingen de bos sen", 14 jaar. Rex: „Het teken van don Mar cos", 18 jaar. (Donderdag: „Bastogne", 14 jaar). Op 1 mei a.s. hopen onze geliefde ouders PETRUS V. d. MEER en JOHANNA BAKKER de dag te herdenken dat ze voor 25 jaar in het huwelijk zijn ge treden. Dat God hen nog lang moge spa ren is de wens van HUN DANKBARE KINDEREN EN KLEINKIND Op 30 april zal er om 9.30 u. een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. R.A.Veen. 12 april '60 Noordeinde 78. W. v. R0SSEM CHIRURG Van 14 ton. 18 april AFWEZIG J. 's-Gravesan^e ARTS HERVAT MORGEN HAAR PRAKTIJK SP Wat kost het.bed- enreparatie? 1-pers. v.a. 18.50; 2-pers. v.a. 24.90 met damast. Desgewenst in één dag gereed. De 3 Eenen, Haarl.straat 111, tel. 26867 CP Juffrouw bjza. voor 's avonds en/of 's zondags. Liefst administratief of huishoudelijk werk. Br. onder no. 5909 bur. v.d. bl. Staatsloterij. Nog enige loten verkrijgbaar bij: P. G. M. Monod de Froide- ville. De Meij van Streef- ikerkstraat 10, Leiden, tel. 20882. SP 6 st. eierdopjes 39 ct. Stevige kwaliteit plastic, diverse fraaie kleuren. Nu met advertentie 6 stuks verpakt in cellopha in. sa men 39 ct. I.V.A.. Haar lemmerstraat 48, Nova, Noordeinde 43, Leiden. GP Auto kopen of verko pen? Even bij v. d. Berg aanlopen. Hoogl. Kerkgr. 42, Leiden, tel. 30962. Weergaloos mooi Weergaloos sterk B MAANDEN GARANTIE ook op het lostrappen van de .,FORT"-rubberzool Kleuterjurkje van wit katoenen filité. Bedrukt met grappige kleine bloemmo- tiefjes in lila, bleu of geel. Een leuk model met knoopjesgarne ring en wit piké kraagje. Maten 35 t/m 45, jg 25 maat 35 /v\eiS|es|urK Zomer i960 model met biesgar- nering en strikjes op het voor pand. Zonnig streepdessin met grote, fris gekleurde noppen. Bijzonder royale rok. Maten 60 t/m 80, maat 60 0 q WoningTuil: Maassluis- 1 iden of omgeving. Aan geboden: mooie vrije 4-ka- merwoning te Maassluis. Gevraagd: woning te Lei den voor echtpaar en 4 kinderen. Br. onder no. 5911 bur. v. d. bad. CP Woningruil. Aangebo den ruime zonnige boven woning in Morskwartier voor heel huis of ruim be nedenhuis. Spieghelstr. 2a <ET Te koop: accordeon, 7 mnd. oud, 7 registers, 120 bas. Met koffer geheel, compl. 350.Rijnegom- merstraat 19, Zoeterwoude (H.R.) CT Enige nette meisjes gevraagd voor schoon, licht werk. Leeftijd tot 17 jaar. Event, reiskosten worden vergoed. Uiterste gracht 144, Leiden. <3? Biedt zich aan: babysit, meisje 17 jaar. Br. onder no. 5915 bur. v. d. blad. OP Van particulier: 2 C.V. 1200.Koster, Haarlem merstraat 247a, Na 6 uur. CP Te koop: motor C.Z. 150 c.c. '53; in prima staat. J. van Cassel, Dorpsstraat 30, Zoeterwoude. CP Net meisje gevraagd voor winkel en huishou ding. Strijkinr. „Ozon", Hoge Rijndijk 34 2* Metalen tafel ƒ19.95 waar buismateriaal met plastic omkleed, groot bo- venbl:d 50x80 cm., bedekt met origineel Linofeld en zware plastic rand. Bij passend krukje 5.98. I.V.A., Haarlemmirstr. 48, Nova, Noordeinde 43, Lei den. Artikel 3068 De nieuwe verfi|nde „FORT* barrevoeu- «andaal, een en al veer kracht en soepelheid, heerlijk-luchtig en door sublieme pasvorm zeer geriefelijk. In naturel leder met bruine rub- berzooL Maten 28-45. Hogewoerd 2 TeL 24237 Meisjesjurk met zomers ruitdessin in linde groen, aquicn lilt. Een bijzonder geslaagd model gemaakt van so lide, wasechte katoen. Leuke wijde rok met grote zakken. Maten 60 tjm 90, maat 60 Artikel 3002-3005. Ook een zeer bijzondere „FORT"-creatle. In beige en bruin, met bruine rubberzooL Maten 28-47 en voor kleuters In de maten 24-27. CetCetnatta, HAARLEMMERSTRAAT 140 Hoek Janvossensteeg TeL 25973 'Hazewind' jongenscoat van waterafstotende „Hawiflex" poplin in blauwen bleu. Sportief model met rondom ceintuur en gespgarnering op de mouwen. Geheel gevoerd. Leeftijden 2 t/m 6 jr, 2 jaar, O 90 van waterafstotende no-iron poplin. In licht lila en tomaat. Capuchon met koordsluiting. 6 t/m 14 ifj.6 jaar Pél 75 Terlenka rok met dubbele plissé plooien. In grijs en korenblauw. Maten 40 t/m 100, maat 40 13.50 •ongenspakje bestaande uit leuk geruit hesje en uni broekje. Met uni garne ring. Bijzonder solide. Prima wasbaar. Keuze uit groen, grijs, geel en blauw. Leeftijden Z t/m 6 jaar, 2 jaar, g «-q Alles met kleine stijging per maat CP 2-wieligc aanhangwa gen voor luxe auto, compl. met koppeling 375.Tus sen 7—8 u.: Julianastraat 32a, Noordwij k aan Zee, ■CP Nette werkster gevr.J voor 3 of 4 ochtenden per week of 2 ochtenden en 1, hele dag. Zich vervoegen:] Lorentakade 24 J Rest. „De Beukenhof". Oegstgeest, vraagt voor 't seizoen: huisknecht in de keuken. Aanmelden dage- ilijks. ■MUM CP Auto, merk Goliath '57 open laadbak. Auto heeft weinig gereden. Met ga rantie kan ook gefinan cierd worden. Teleï. 30692. Gaan minstens 2 jaar mee

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5