RUYS RUYS Minister Luns: bereid te vergeten Minister Von Brentano: 't Nederlandse volk is zwaar onrecht aangedaan S.E.R. ontstemd neemt het toch wel ernstig?' Mej. Meyer koos Auto voor haar Rijkspolitie op de weg nog sneller 18 April aanstaande begint de boottocht voor chronische invaliden uit Leiden e.o. Nog geen licht in mysterieuze wurging ZATERDAG 9 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT Rustige reactie in correctiegebieden De parafering van het Nederlands- Duitse verdrag is voor wat het cor- rectiegebied Wyler/Ubbergen-Beek betreft weinig opwindend verlopen. Hetzelfde geldt voor Elten. Geduren de enige tijd is in Wyler een vrij in tense actie gevoerd die er in korte trekken op neerkomt, dat men wilde, dat al de correctiegebieden weer bij Duitsland zouden komen. De wensen van deze groep werden zelfs aan dr Konrad Adenauer voorgelegd. De burgemeester van Ubbergen- Beek, mr P. Sassen deelde mee, dat de correcties in zijn gemeente rustig zijn geaccepteerd. Zoals de situatie nu is komen er 25 volwassen Duit sers in Nederland te wonen en wor den 70 Nederlanders die in het cor- rectiegebied woonden thans burgers van Ubbergen. Ongeveer 4/5 van het correctiege- ibied hier komt nu aan Nederland. Het gedeelte dat Nederland krijgt be vat vrij veel natuurschoon, waartoe Ook behoort een gedeelte van het Wylermeertje, waar de grens in de lengte doorheen loopt. De bossen in deze streek werden vrij veel door Ne derlanders bezocht, en bijna niet door Duitsers. Minister Luns heeft na de onder tekening gezegd dat het zojuist onder, tekende algemeen verdrag voor de Nederlands-Duitse betrekkingen van zeer bijzondere betekenis is. Dit ver drag beoogt deze betrekkingen te be vrijden van de hypotheek welke daar. op als gevolg van de oorlog en de Duitse bezetting van Nederland rust. Nederland heeft aldus minister Luns als gevolg van de nationaal- sociatistische terreur grote verliezen aan mensenlevens geleden. .Velen gaan ook nu nog gebukt onder de ge volgen van de mishandelingen, welke zij in gevangenissen en concentratie kampen hebben doorstaan. Ook in materieel opzicht is enorme schade toegebracht. „Het Nederlandse volk", zei de mi nister, „kan niet vergeten wat er in die verschrikkelijke jaren is gebeurd. Het is desondanks bereid met de bondsrepubliek, het andere Duitsland, waarvan u, excellentie, zo'n waardig vertegenwoordiger bent, samen te werken om op vredelievende en de mocratische wijze een nieuwe toe komst op te bouwen, zowel bilateraal als in Europees en Atlantisch ver band. Daarom ook heeft Nederland de opneming van de bondsrepubliek in de Europese en Atlantische orga- nisaies van harte voorgestaan. Minister von Brentano heeft in zijn antwoord gezegd dat het zojuist getekende verdrag de basis moet ge- VEROORDEELD VOOR RIJDEN ONDER INVLOED. De rechtbank te Dordrecht heeft de 38-jarige tekenaar J. N., wonende te Dordrecht, die onder invloed van het gebruik van alcohol een auto had bestuurd vanochtend veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. ven voor de verdere verdieping van de betrekkingen tussen Duitsland en Nederland, die zich „in de afgelopen jaren reeds zo fortuinlijk hebben ont wikkeld". „Het Duitse volk is zich daarbij terdege van het feit bewust dat de schaduwen van een droef verleden nog in de huidige tijd doorwerken. Het Nederlandse volk is zwaar on recht aangedaan". De minister verzocht echter er aan te denken dat ook het Duitse volk vreselijk heeft geleden „onder de meedogenloze terreur van een mis dadig regime". (Advertentie) PRIJSKAARTJES VERWISSELD IN KLEDINGMAGAZIJN De Venlose recherche heeft de veertigjarige weduwe S. de G. uit Venlo wegens oplichting aangehou den. Zij had tot tweemaal toe met succes een haar voordeel opleveren de truc toegepast. Met dure en goed kope kledingstukken begaf zij zich in de paskamer van een kledingma gazijn. Dpar verwisselde zij de prijs kaartjes en kocht dan het dure kle dingstuk dat goedkoop geprijst was. en blijde gezichten voor haar klanten „Ziet u wel't valt best mee om dat uitritje in te rijden. Keurig ge daan, hoor. Zo, en nu gaan we weer eens verder. Deze straat uit en dan links afOho, niet zoveel gas! U wilt tocht geen vliegbrevet halen?" Zo, rustig pratend om haar leerlingen op hun gemak te stellen, heeft mej. Meyer al heel wat mensen opgeleid tot vaardige automobilisten. In ver schillende typen auto's heeft zij al les gegeven. Kleine auto's, want die le nen zich het best voor de opleiding. „In een kleine auto rijden de men sen rustiger", weet zij uit ervaring, „een auto van bescheiden omvang laat zich makkelijker beheersen Toch heb ik er wel eens over gedacht een wat grotere wagen te kopen. Voor het comfort, begrijpt u. Tot ik de Ford Anglia zag. Dat was nu precies, waar ik naar uitgekeken had. Een kleine wagen, zéker. Maaralleen van buiten. Van binnen bood de Ford Anglia precies de ruimte en het com fort, dat ik wenste. Ja, waar ik naar verlangde.u moet bedenken, dat ik per dag héél veel uren in mijn auto zit. Ja, en dan mijn klantendie zijn óók erg ingenomen met de Anglia. Ik zie altijd blijde gezichten als ik bij de mensen voorrijd. En dat is meteen de goede stemming voor een eerste les. Nu, u hoort het wel.... ik ben heel enthousiast over de Ford Anglia. En ik heb dan ook niet eens de volle 5 dagen proefrit van Elam nodig ge had om tot een beslissing tekomen. Over Elam gesproken: gewéldig, die service. Of u dat in de krant mag zetten? Welja, natuurlijkwaarom niet?" Aldus mej. Meyer, eigenaresse van een rijschool in de omgeving De SER voelt zich gegriefd door een besluit van staatssecretaris Stijkel. De staatssecretaris heeft nl. een commissie ingesteld, die hem van ad vies zal moeten dienen over de Euro pese samenwerking op het gebied van het vervoer. Dit is in feite een doublure van het werk, dat reeds lang en zon der dat dit ooit tot klachten aanlei ding heeft gegeven werd verricht door de werkgroep vervoer van de SER-commissie voor internationale sociale en economische aangelegen heden. In feite wordt deze werkgroep nu door de instelling van de nieu we commissie overbodig. Bovendien werd de commissie inge steld zonder enig overleg met de SER. Het bestuur van de Raad was er ge heel van onkundig en heeft het be richt over de instelling in de kran ten moeten lezen. Daarover is men zeer ontstemd. Met algemene stemmen werd daar om in de gehouden vergadering van de raad besloten, de voorzitter op dracht te geven die ontstemming aan de staatsseretaris kenbaar te maken, hem te vragen welke motie ven tot deze eigenaardige en betreu renswaardige gang van zaken heb ben geleid en hem te wijzen op de ongewenste gevolgen, die hieraan verbonden zijn. Patrouilleren in sportwagens Naar het Duits en Britse voor beeld wil ook de Nederlandse ver keerspolitie gebruik gaan maken van snelle sportwagens voor het patrouil leren op de grote wegen. De wagens, die men tot nu gebruik te, acht men te zwaar, te duur en te onhandelbaar. Een aantal hoge Ne derlandse politie-autoriteiten, onder wie majoor Van Ballegoyen de Jong, hoofd van de verkeersgroep der Rijkspolitie heeft een bezoek aan Duitsland gebracht om de mogelijk heden te onderzoeken. Met succes maken de Duitsers gebruik van witte sportwagens van het merk Porsche, die snelheden van 160 kilometer kunnen halen. De bestuurders van deze wagens worden voor deze hoge snelheden opgeleid. Majoor Ballegoyen deelde mee, dat men ook in Nederland binnenkort sportwagens gaat bestellen. In het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag hebben de Duitse en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, dr Heinrich von Brentano (links) en mr J. M. A. H. Luns (rechts) vrijdagmiddag het Duits-Nederlandse algemene verdrag tot regeling van bilaterale kwesties ondertekend. De foto geeft hiervan een beeld. GOEDERENTREIN GREEP AUTO Op een niet beveiligde spoorweg overgang in Huiten (gemeente Gilze- Rijen) is gisteravond omstreeks elf uur een personen-auto door een goe derentrein gegrepen, ongeveer 800 meter meegesleurd en volkomen ver nield. De inzittenden liepen geen letsel op. Z0ETERW0UDE OUD-DEKEN D. BONT f precies wat ik wou Mocht u er voor voelen (en dat zal allicht) om in zo'n comfortabele nieu we Anglia autorijles te krijgen, belt u dan eens telefoonnuummer 02533— 539 op.. En voor een welverzorgde proefgrit weet u natuurijk waar u te allen tijde terecht kunt: ELAM Leiden. (Ingezonden mededeling). Vele tips worden vergeleken Nog steeds is geen enkel lichtpunt ontdekt in de zaak van het meisje Engelina Feenstra uit Leeuwarden, dat woensdagnacht op mysterieuze wijze gewurgd is in het huis van de Amsterdamse hoofdinspecteur van po litie, Schipper. Vastgesteld is, dat het ongeveer twee uur geweest moet zijn, toen eer- onbekende haar met vrij grote kracht de keel met beide handen heeft dicht geknepen. Later heeft hij het meisje een geel-zy den sier lint van de gi taar, die aan de muur hing, om de hals geknoopt. Maar dit is niet diep in de hals gesnoerd. Niettemin heeft de recherche dit lint veilig opgebor gen, op een wijze, die de „reuk" van de moordenaar voor de speurhonden bewaart. Een beeldje, dat op een tafeltje placht te staan, werd op de vloer aangetroffen. Bovendien had het meisje enkele onbetekenende ver wondingen opgelopen, hetgeen er op wijst, dat er een korte worsteling heeft plaats gevonden. Het beeldje wordt op bloedsporen onderzocht. De zoon van hoofdinspecteur Schip per is uit militaire dienst teruggeroe. pen omdat men hem vingerafdrukken wilde afnemen. Dit,in verband met het feit, dat de recherche een archief moet aanleggen van alle vingeraf drukken, die zij op haar speurtocht in het huis tegenkomt. De begrafenis van het- meisje zal waarschijnlijk maandag plaats vin den. Op het bureau Linnaeusstraat ko men tal van tips binnen over ongure typen, die 's avonds in de laantjes en brandgangen van de Oost-Amster damse wijken rondsluipen. Deze tips De schrijfster Ina Boudier-Bakker hoopt 15 april a.s. te Utrecht haar 85ste worden zorgvuldig met elkaar verge- verjaardag te vieren. leken. Met J. Henry Dunant Ook dit jaar maakt het Rode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Dunant" onder auspiciën van de Afdeling Lei. den en Omstreken van het Neder landse Roode Kruis met zeventig chronisch invaliden, mensen die an ders nooit of praktisch nooit, naar buiten komen, een tocht door de bin nenwateren van Nederland. Scheepsarts is ditmaal de heer A. van der Bijl, arts te Oudewetering, die zich voor deze taak beschikbaar stelde, en die gedurende de reis wordt bijgestaan door een aantal ver. pleegsters, helpsters en helpers, voor een overgroot deel allen lid van de Colonne's van het Rode Kruis Korps der bij deze tocht betrokken afde lingen. Ook het transport van de patiën ten naar en van het schip wordt door colonne-leden verzorgd. Dank zij de prachtige medewer king van verschillende instanties, di recties en personeelsverenigingen van diverse bedrijven, en van particulie ren kan de afdeling Leiden e.o. haar patiënten deze tocht geheel gratis aanbieden. kantoormachines (Advertentie) Uiterlijk 1961 wordt een begin ge maakt met de bouw van het eerste Kartuizerklooster sinds de Refor matie in Noord-Nederland. Dit kloos ter, dat de St. Jozefs Kartuize zal heten, verrijst in Fleringen bij Tub- bergen en zal bewoond worden door Nederlandse Kartuizers uit Calci in Italië. De Stichting „Dionysius de Kar tuizer", welke door de orde belast is met de bouw, heeft, in overleg met de prior van Calci, architect H. W. Valk opdracht gegeven een uit gewerkt nlan te maken voor de par tiële bouw van het klooster. Het aanvankelijk te bouwen gedeelte van de St. Jozefs Kartuize zal zich bepalen tot het minimaal nodige voor de huisvesting der eerste be woners. Vooi de afronding van haar terreinen heeft de Stichting nog door aankoop een perceel woeste grond verworven. De gemeenteraad van Tubbergen heeft besloten, de lang en door dit grondbezit lopende zand weg aan de openbare dienst te ont trekken en dit wegvak aan de Stich ting in eigendom over te dragen. De „J. Henry Dunant" zal op 16 april a.s. des avonds te Leiden arri veren en ligplaats nemen aan de Havenkade. Op maandag 18 april d.a.v. vangt om 7 uur v.m. het embarkement der patiënten aan, dat vanaf ongeveer 9.30 uur v.m. zal worden opgeluisterd door de Muziekvereniging „Nieuw Leven". Door de Afdeling Rijnland van het Nederlandsche Roode Kruis worden aan het schip en aan alle patiënten bloemen aangeboden, de overhandi ging waarvan zal worden verzorgd door leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool te Leiden, die boven dien aan de patiënten zelf vervaar digde versnaperingen zullen aanbie den. Om ongeveer 11 uur v.m. zal het schip vertrekken voor de eerste etap pe van de route, die zal voeren langs Alphen aan den Rijn, waar 10 pa tiënten worden geëmbarkeerd Gouda, Amsterdam, Zwolle, Westervoort, Rotterdam, Alphen aan den Rijn, te rug Leiden, alwaar het schip op za terdag 23 april des middags arriveert en de patiënten gedebarkeerd wor den. De „J. Henry Dunant'' blijft dan te Leiden aan de Havenkade liggen tot maandag 25 april a.s., op welke da tum 70 patiënten uit Den Haag aan boord worden genomen voor een nieuwe reis. KINDERZEGELACTÏE 1959: 2,3 MILJOEN De kinderpostzegelactie 1959 heeft netto 2.350.000 opgebracht. Dit is 300.000 meer dan de actie in 1958. Dank zij de medewerking van bijna 600.000 leerlingen uit 7584 (voorna melijk lagere) scholen in het gehele land alsmede van de plaatselijke co- mité's zijn 24,4 miljoen kinderzegels verkocht met een totale toeslag van ruim 1,7 miljoen gulden. Er zijn dit maal minder zakjes zegels van de hand gegaan dan andere jaren, doch meer mapjes briefkaarten, waardoor de aanzienlijk hogere opbrengst is verkregen. De opbrengst is bestemd voor de kindertehuizen in de hygiënische en justitiële sector van 'de kinderbe scherming. MELKAUTOMATEN Het bedrijfschap voor de detailhan del in melk en melk- en zuivelpro- dukten heeft tijdens zijn openbare bestuursvergadering in Utrecht de exploitatie van melkautomaten be sproken. Het bestuur kwam daarbij tot de conclusie, dat voorlopig rui me mogelijkheden aanwezig zijn voor de uitbreiding van de exploitatie van melkautomaten, ook wanneer deze exploitatie beperkt blijft tot degenen die een vergunning hebben en aan de vestigingseisen voldoen. Het bestuur sprak tevens als zijn mening uit, dat de dagaanduiding op de kartonnetjes melk in de auto maten vervangen kan worden door een codering. In het Bejaardencentrum te Leid- schendam is gistermiddag overle den de zeereerw. heer D Bont, oud deken van Zoeterwoude. Oud-deken Bont werd op 25 mei 1893 te Zaan dijk geboren en werd priester ge wijd op 14 januari 1919. Hierna was hij twee jaar kapelaan op Texel (Den Burgt). In 1921 werd hij be noemd tot leraar aan het Klein Se minarie Hageveld te Heemslede, welke functie hij waarnam tot 31 maart 1939, toen hij pastoor werd te Haastrecht. Op 12 februari 1944 volgde zijn be noeming tot pastoor en deken van Zoeterwoude. Deken Bont ging met emeritaat op 17 september' 1955, waarna hij zijn intrek nam in het Bejaardencentrum te Leidschendam. Deken D. Bont heeft zeer veel ge daan voor de verfraaiing van de de kenale kerk van St. Jans Onthoof ding. Door zijn toedoen werd niet alleen in januari 1950 het nieuwe al taar voltooid, doch bovendien kwa men onder deze hooggewaardeerde zielzorger de ramen en het afsluit hek van de doopkapel en het hek op het priesterkoor de kerk verrij ken. Deken Bont, die adviseur was van de kath. Vrouwenbeweging, is in den lande zeer bekend geworden door zijn godsdienstonderwijs voor ouderen, katechismuslessen voor de KRO, welke uitzendingen hij ver zorgde vanaf oktober 1927 tot april 1939. In het geheugen /an de ouderen zal nog wel leven het optreden van de Franse zangertje. „Les petits chanseurs de la Cóte d' Azur", die door deken Bont naar Zoeterwoude werden genodigd. Op maandag !1 april a.s. des avonds te half acht werden dv ziele- vespers gezongen in de kerk van St. Jans Onthoofding te Zoeterwoude. Dinsdag 12 april om tien uur zijn de Lauden en de plechtige H. Mis van Requiem, waarna het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het priestergraf op iet parochiëel kerk hof.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7