puzzelt e mee 2 Tien ploegen met 70 renners; maar niet door de Maastunnel ijnen verloor gisteravond eerste partij tegen Vingerhoedt OP HET SPOOR K.K. ZATERDAG 9 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT DE RONDE VAN NEDERLAND Gisteren zyn in een persconferentie te Amsterdam door de voorzitter van de Stichting Euro-sport, de heer Leo van Oest, nadere mededelingen gedaan om trent de Ronde van Nederland. Allereerst deelde hij daarbij mede, dat als eerste prijs in het ploegenklassement een fraaie Martini-cup is beschikbaar gesteld, die zal worden uitgereikt aan de firma, die de winnende ploeg „in het „veld" heeft gebracht. Door het inmiddels door de KNWU getroffen besluit, dat profs niet mogen starten in de tijd van de Ronde van Ne derland (uitgezonderd de Vierdaagse van Duinkerken, die hiervan vrijstelling verkreeg en waaraan een Nederlandse ploeg met jeuediee renners, o.a. Jef La- haye, Bram Kool en Piet Rentmeester deelneemt), zullen alle profs voor de Ronde van Nederland beschikbaar ziin De volgende ploegen zullen aan de Ronde deelnemen: Locomotief. Radium, Torpedo. Duitsland), Mimosa, Cabal- lero (Italië), Acifit, Simca, Delbano (Zwits.), Pirelli (België), een Engelse ploeg onder voorbehoud en waarschijn lijk nog enkele andere. Reeds zijn enkele ploegen samenge steld. Daarvan zijn reeds bekend: Locomotief: P. Damen, Coen Niesten, Martien v .d. Borgh, Piet v. Steenvoor den, Jaap Kersten. Bert v. Sluis en Huub lilverberg of J. Huissoon. Radium: Michel Stolker. Joop Captein. J. de Roo, Peter Post, D. Enthoven, Ab Geldermans en nog twee nader aan te duiden renners. Mimosa: Aan de samenstelling hiervan wordt hard gewerkt. Zeker is evenwel, dat Wim v. Est kopman wordt. Simca o.a.: Jo de Haan, Schalk Ver hoef, M. Brinkman, P. Maa9. Pirelli: R. Baens, J. Zagers, J. v. Gom- pel, J. Vliegen. Theo Dingons, R. Mole naars, R. Thomans, Jean Laroy, R. Beelen Torpedo: Alteck, Debuschman, Ommer. Jaroszewicz, Pommer, Reinecke, Ziegler. De samenstelling der andere ploegen volgt later. Er zullen minsten 10 ploegen met 70 renners deelnemen. De ronde. MOTORSPORT OOK SCOOTERS TOEGELATEN TOT INTERN. MOTORZESDAAGSE Het voorjaarscongres van de Interna tionale Motorsportfederatie (FIM) heeft toegestaan, dat aan de Internationale Motorzesdaagse (die dit jaar in Oosten rijk, in de omgeving van Bad Aussee, wordt gehouden) in het vervolg ook scooters zullen mogen deelnemen. Dit jaar zullen zij bij wijze van proef mogen vertrekken op een handicap-for mule. Aan deze motorzesdaagse zullen twee nieuwe klassementsproeven worden toe gevoegd. een bergproef en een cross country. De ene minuut speling aan de start zal worden uitgebreid tot twee mi nuten in verband met de vaak voorko mende opeenhoping van deelnemers die elkaar hinderen. Een Russisch voorstel tot het houden van speedway-wedstrijden op ijs een voorstel, dat door Polen, Finland. Zwe den en Noorwegen werd gesteund is aangehouden tot oktober in verband met het ontbreken van een ontwerp-regle- ment. Wel zal een speciale Internationale Trofee worden ingesteld voor snelheids wedstrijden in de 500 cc-klasse Deze zal voor de eerste maal in 1961 worden ver reden. Tevens boog het congres zich over de kalender van 1961, waarvan o.m. de vol gende data reeds werden vastgesteld: Grote Prijs van Frankrijk op 28 mei; Engelse TT (eiland Man) op 12, 14 en 16 juni; Nederlandse TT (Assen) op 24 juni; Grote Prijs van België op 2 Jpli; Grote Prijs van West-Duitsland op 16 juli. kens gekost. In het voorlopige plan zijn inmiddels weer wat wijzigingen aange bracht. In de voorlaatste étappe viel het tra ject van Vlissingen naar Goes uit. De renners, die te Vlissingen zijn aangeko men, zullen opnieuw starten in Kruinin- gen. Rotterdam bood onoverkomenlijke moeilijkheden met de tunneldoortocht. Daarom zullen de renners per pont naar Vlissingen worden overgebracht Het op nieuw starten biedt daarbij natuurlijk grote moeilijkheden, zodat overwogen wordt hier halve étappes te maken, n.l. Bergen op Zoom-Rotterdam en Rotter dam-Amsterdam. yiames Tere Babyderm-zeep (.Advertentie) VOETBAL MORGEN SPEELT UVS TEGEN DE ZWOLSE BOYS Het programma van de acht Tweede Divisieclubs, die in een extra competitie moeten uitmaken wie zich in het betaald voetbal zal kunnen handhaven, zal mor gen een aanvang nemen Ook voor UVS, want een beslissing op het ingestelde hoger beroep is nog niet gevallen. UVS speelt morgen in Zwolle tegen de Zwolse Boys met een nieuwe" midvoor, die voor de club zelf echter allerminst nieuw is. Doordat Cor v. d. Zeeuw noch Rijshouwer beschikbaar waren heeft men Hak op de midvoorplaats opgesteld Een experiment, waarvan we de resul taten nog moeten afwachten. Maar wel meer is gebleken, dat achterspelers lang geen slecht figuur maken in de voorhoede. Een all-round-speler moet daartoe ook in staat zijn. Temeer nog, nu UVS in nood is. We hopen, dat de Blauwwitten zich daarvan terdege bewust zijn en dat men ondanks alle tegenslagen van de laatste maanden bereid is alles in het werk te stellen om Leiden voor het betaald voetbal te behouden. Bij niet-slagen toch zal Leiden reeds zo een bescheiden plaats onder de ande re steden innemend nog verder wor den teruggedrongen. Dat mag niet gebeuren. Intussen zal de inzet van de Zwolse Boys ook niet gemakkelijk zijn. De ver eniging heeft n.l. bericht gekregen, dat Joh. Duim, de midhalf en een der beste krachten van het eerste elftal, voor een maand geschorst is, wat betekent, dat hij zes wedstrijden niet kan spelen. Voorts kreeg hij nog een maand voor waardelijk en een boete van 150 gulden, omdat hij als semi-prof tegen vergoeding de clubs WVF (4e klasse zaterdagvoet bal) en Slagharen (4e klasse KNVB) heeft getraind. Dit mag voor UVS evenwel geenszins een reden zijn de zaken morgen te licht op te vatten. De samenstelling van de Leidse ploeg zal dus zijn: Van Duyl, de Haas, Kluy- vers, Verkuylen, Theo v. Kampen, Filip- po, H. Bekkering, W. v. Kampen, Hak, v. d. Toorn, Devilee. Constant Vandenstock, de man, die het Belgische elftal samenstelt, heeft 15 spe lers geselecteerd voor de wedstrijd België-Chili, die woensdag 13 april in het Heysel stadion te Brussel wordt gespeeld Op Vic Mees na, die in het begin van de wedstrijd België-Zwitserland werd geblesseerd en nog niet fit is, zijn alle spelers die op 27 maart deel uitmaakten van het Belgische team in de ontmoeting met Zwitserland ook voor de wedstrijd tegen Chili opgeroepen. Het Belgische elftal speelt, zoals be kend, zondag 24 april in Antwerpen te gen het Nederlands elftal. De KNWU heeft een Belgische uitnodi ging geaccepteerd om vier Nederlandse amateurwielrenners af te vaardigen naar een vijflandenwedstrijd, die zondag 24 april in afwachting van de finish van Parijs-Brussel in het Kamerenbosch in Brussel wordt gehouden. In deze om niumwedstrijd zijn enkele olympische nummers (o.a. een ploegentijdrit) opge nomen. De Nederlandse ploeg is samen gesteld uit Piet van der Lans (Sassen- heim), Piet van der Touw, Marinus Paul en Wim Schuling (allen Den Haag). Chef d'équipe is de heer Bram Koop- mans. De deelnemende landen zijn, be halve België en Nederland, Frankrijk. Italië en West-Duitsland. De fraaie wisselbeker van de minister van O. K. W. is nu eens niet naar Delft gegaan. Nadat bij de vier voorafgaande studentensportkampioenschappen deze „hoofdprijs", die jaarlijks wordt uitge reikt aan de universiteit of hogeschool, die eerste wordt in het algemene klasse ment voor teams, steeds in het bezit van de Delftse studenten is gekomen, moesten de aspirant-ingenieurs bij de kampioen schappen van 1960 de beker een eeuwige wisselbeker eindelijk af staan. Het verschil was miniem. Met 0.75 punten wisten de Utrechtse studenten hun Delftse collega's te verslaan. Het was trouwens helemaal een goede dag voor Utrecht Immers, de damesstu denten uit de Domstad werden eerste in het algemene eindklassement voor da mesteams, wat Utrecht ook de wissel beker van de raad voor de lichamëlijke opvoeding van de gemeente Rotterdam opleverde. WANDELSPORT 44e VIERDAAGSE AFSTANDSMARSEN Het parool voor de 44e internationale Vierdaagse afstandsmarsen van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Licha melijke opvoeding, die van 26 tot en met 29 juli a.s te Nijmegen zullen worden gehouden, luidt „vrijheid". Dit staat te lezen in het voorwoord, dat de voorzit ter van de bond en leider van de mar sen, majoor b/d J. N. Breunesse, in het zo juist uitgekomen reglement schreef. Het reglement bevat verder voor de in siders niet zoveel nieuws. Er is weer een ere-comité met vele illustere namen en waarin als regeringsvertegenwoordiger zitting heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de algemene voorwaarden van deelneming, zowel voor burgers als militairen, worden nog een duidelijk onder de aandacht gebracht en boven dien de diverse categorieën van deel nemers. De inschrijving voor de vier daagse sluit onherroepelijk op 1 juli 1960 om 12 uur. De deelnemers dienen zich op maandag 25 juli tussen 10 en 17.30 uur te melden. Met het oog op de vlaggenparade, die op de vooravond van de vierdaagse in het Goffert-stadion wordt gehouden, worden de aanmel dingsbureaus te Nijmegen om 17.30 ge sloten. De inschrijving dient te geschie den bij het secretariaat van de KNBLO, Valkenbosplein 18 in Den Haag. De Belg Wafflard en de Nymegenaar Wijnen hebben in de vijfde ronde van het toernooi om het Europees biljartkam pioenschap anker kader 71/2 hun posities belangrijk verbeterd. Wafflard versloeg Ossorio en Wijnen won in 22 beurten van zijn grote concurrent Domingo, die daar door vrijwel werd uitgeschakeld voor de titel. Het is tussen Wijnen en Domingo een bijzonder boelende partij geworden, waarin de Nijmegenaar vrijwel voort durend een zeer kleine voorsprong had. Hij won tenslotte met slechts vijf punten verschil, ondanks een serie van 100 ca ramboles van de Spanjaard. Wafflard werd bijna verrast door Os sorio. De Belg speelde ditmaal zeer moeizaam en bleef ver onder zijn vorm van de voorgaande partijen. Hij had 20 beurten nodig voor zijn zege evenveel beurten als waarmee hij in zijn voor gaande partijen drie overwinningen be haalde. Spielmann 300 7 131 42.85 Guyot 76 7 21 10.85 Vingerhoedt 300 7 127 42.85 Witte 97 7 83 13.85 TAFELTENNIS DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN Anges Simon, die in de eerste ronde reeds een bye had, kwam door een walk over reeds in de derde ronde van het damesenkelspeL Agnes Simon won in de derde ronde in drie games 21-9, 21-15, 21-17 van de Russische Zakharjan. Ursula Artz moest echter na vier games (6-21, 24-26, 21-17, 12-21) haar meerdere erkennen in mej. Lida uit Polen en Nellie Visscher ver loor van de Roemeense Alexandru met 9-21, 21-17 11-21 en 10-21. Bij de heren won de als eerste geplaat ste Hongaar Berczik met 21-15, 21-13, 21-17 van Roland (België). Frans Schoofs handhaafde zich door een zege op de Oost-Duitse speler Lemke 21-18, 23-21 en 21-12. In de eerste ronde van het damesdub belspel wonnen Agnes Simon en Ursula Artz met 23-21. 21-19, 7-21 en 27-25 van mej. Müser en Kruze (West-Duitsland). Onze landgenote Nellie Visscher, die met de Zwitserse Roedelberger partner is, verloor van de Oost-Duitse speelsters Knappe en Hollmann met 19-21, 21-17, 21-18 en 21-11. Agnes Simon en Ursula Artz versloe gen in de tweede ronde de Tsjechische meisjes Grakova en Kroupova met 21-12, 21-15, 21-14, maar verloren in de derde ronde na een spannende strijd met 21- 19, 19-21, 21-15,21-14 van mej. Koczian en mej. Mathe (Hongarije). De dames Roseanu en Alexandru won nen in de tweede ronde in drie games van de Poolsen Lida en Szmidt en in de derde ronde hadden zij er opnieuw slechts drie games voor nodig om het paar Mossoczy (Hongarije) en Pittica (Roemenië) te verslaan. In het herendubbel verloren onze landgenoten Onnes en Schoofs met 21- 10, 21-11, 21-16 van Vogrinc (Zuid-Sl.) en Larsson (Zweden). Neglescu (Roem.) en Averin (Rusl.) versloegen de Zweden Lundmark en Almquist met 21-5, 21-5, 21-13. De zeilsport zoals die een eeuw ge leden in Friesland werd beoefend, zaJ herleven bij de viering van het 100-jarig bestaan van de zeilvereniging Frisia te Grouw, dat in juli as. wordt gevierd. Op 16 juli zullen wedstrijden worden gehouden in de stijl van 100 jaar ge leden. Oude schepen als boeiers, jach ten, tjotters en vissersboten zullen aan deze wedstrijden deelnemen en de zei lers zullen gekleed zijn in de kostuums van die tijd. Op een echt Fries skutsje zal een muziekkorps meevaren. Gisteravond boekte Wijnen zijn eerste verliespartij tegen Vingerhoedt. De uit slagen luiden: Ossorio 300 19 46 15.78 Spielmann 261 19 82 13 73 Witte 300 29 72 10.34 Guyot 288 29 46 9.93 Wafflard 300 11 113 27.27 Domingo 210 11 110 19.09 Wijnen 274 10 98 27.40 Vingerhoedt 300 10 146 30.— De stand na de zesde ronde: 1. Wafflard, 12 pnt., alg gem. 26.86; 2. Wijnen, 10 - 18.28; 3. Vingerhoedt 8 - 21.44; 4. Domingo 7 - 17.05; 5. Ossorio 4 - 13.37; 6. Witte 4 - 9.99; 7. Spielmann 2 - 14.66; 8. Guyot 1 - 11.51. RUGBY Het bestuur van de Nieuwzeelandse Rugby Unie houdt zich momenteel bezig met de vraag of het nationale rugby- team van Niew Zeeland, de „All blacks" de voorgenomen tournee door Zuid Afri ka zal aanvaarden of niet. De Zuidafrikaanse rugby bond heeft n.l. het besluit van vorig jaar, dat geen Maori's aan de tournee zullen kunnen deelnemen, gehandhaafd. De mogelijk heid bestaat, dat de Nieuwzeelandse Unie onder de huidige omstandigheden niet op de voorwaarden van de Zuid- Afrikaanse rugby-officials zal ingaan en de tournee zal afzeggen. SCHAKEN TAL WINT 11e PARTIJ De elfde partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen uitda ger Tal en Botwinnik eindigde in een overwinning voor Tal. Bij de 72e zet gaf Botwinnik zich gewonnen. De stand is nu 6Vi4*/* in het voordeel van Tal. KAMPIOENSCHAP LEIDSE SCHAAKBOND De uitslag van de vierde ronde, die gisteravond werd gespeeld gaf het vol gende resultaat: le klasse: Th. v .d. Oord jr.R. D. Wes- tra 01; J. van SteenisJ. J. Piket xx; A SmitDrs. P. Selier 10; Mr. A. J. MulderH. Th. Weiland »/srl/s\ R- A. G de Graaf—W. G. Demmendal 10; Th. Piket^Mr. Ir. J. Westra x—x; C. van DijkJ. Koet W. F. Schüs A P. J. M. Geijer l/tM. D. Etmans A. H. Hooijer 1—0; J. J. Bizot—E. Ketting Tweede klasse: Th. AussemsP. J. Pi ket 10; A MombergK. W. van der Willik 0—1; J. LigtvoetY. Hortensius 01; A. SpekF. van der Kaaij x—x; J W. Slieker—G. P. Sluijts 1J. G. BetheJ. G. L. Tervooren 01; C -J. VerbiestA G. van der Voorst 10. Horizontaal: 2 nors, 6. water in N. Brab., 10. de go iden bul (afk. Lat.), 12. donker, 14. voorzetsel, 15. sportterm, 17. altijd, 18. aardsoort, 19. bloedplasma zonder fibrinogeen, 21. metaalsoort, 23. iemand de ach ting geven, we'ke hem toekomt, 24. gehucht onder ae Dr. gen». Borger, 26. meisjesnaam, 27. de griekse letter d, 29. bloem, 31. "Ogel, 34. uitroep, 35. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 36. lengtemaat (afk.), 37. voorzetsel, 38. kienspel, 41. versterk te stad, 44. leisteenbergland ten N. v. d. Moezel, 47. plaats in Zeeland, 50. waterloop, geul (gewestelijk), 51. zijtak Elbe, 53. pern, in N. Brab. ,55. stad in Italië, 56. kleefmiddel, 57. dorp in Gelderl., 50. zuster, 61. ver voeging van een hulpwerkw., 62. bij woord, 64. sine dubio (afk.), 65. nu en dan, 66. kruipend dier. Verticaal: 1. tekengereedschap, 3. in het jaar onze* Heren (afk. Lat.). 4. deel van een schip, 5. snoer van een hengel, 6. onheilaanbrengende godin, 7. kent 1 en, 8. bijwoord, 9. oplopende vlakte, 11. roofdier, 13. griesmeel (Z.N.) 14. twijg. 16. meis jesnaam, 8. bijwoora, 20. telwoord (Fr.), 22. rivier ii Siberië, 24. ach ting, 25. gebnd, 27. bergzolder voor hooi of stro (Z. Nederl.), 28. gem. in Z.H., 29. vis, 30. voorzetsel, 32. plaats in Duitsland, 33. aanwijzend voor- naamw., 39. gem. in NII. 40. na kroost, 41 huid 42. gekesrd naar, 43. stad in Italië, 45. materiaal voor kof fers, 46. rijksgrote, 48. god der liefde, 49. en volgende (afk.), 51. voedsel, 52. zoon van S*~th, 54. andere naam v. Ezau, i5. plaats voor dieren, 58. godin van de geraad, 59. sluis- kolk, 621. van onderen (afk.), 63. voorzetsel. Ook deze week staan twee prijzen van vijf gulden elk ter beschikking van de puzzelende lezers van de Leidse Courant, die een goede op lossing insturen. Die oplossing moet binnen zijn bij de PUZZELREDAC TIE voor donderdagmorgen 12 uur. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. bos, 3. Glaukos, 9. hel, 11. taël, 12. Isar, 15. Doris, 16. Nimes, 18. ijk, 20. Ned, 21. rok, 22. li, 23. las, 25. Nemesis, 29. bas, 30. pos, 32. negus, 33. nok, 35. lam, 37. tal. 38. dal, 40. as, 41. tol, 42. ned, 43. al, 44. >at, 45. kit, 47. kip, 49. Dan, 50. batik, 52. rel, 54. Son, 55. gamelan, 57. neg, 59. in, 60. tel, 61. rem, 63. i.e., 64. pinas, 66. speer, 68. nota, 69. Eede, 71. wik, 72. Ta rente, 73. kan. Verticaal: 2. os, 3. garen, 4. Leiden, 5. als, 6. kin, 7. Osiris, 8. Samos, 10. en, 11. ten, 13. rek, 14. bijl, 17. wis, 19. kap, 22. lak, 24. sol, 26. met, 27. egalité, 28. sul, 29. Bol, 31. satan, 33. nadir, 34. ham, 36. mot, 38. dek, 39. els, 44. pan, 45. kam, 46. til, 48. pen, 49. Don, 50. balata, 51. karpet, 53. lei, 54. sik, 55. genot, 56. Neede, 58. gek, 60. tin, 62. mee, 65 sar, 66. sen, 67 ei, 70. na. De heer L. van Leeuwen, Molen laan 14 te Voorschoten en de heer C. J. Vreeburg. Mariënpoelstraat 5 te Leiden zijn degenen, die deze week de pot lichtten. Ze krijgen hun buit zo spoedig mogelijk thuisgezon- den. 33 „De scheidsrechter heeft juist een speler het veld afgestuurd". „Loop u eens eventjes gauw naar beneden en koop wat naaigaren, zus ter". „Ach, ik heb u nog niet verteld, dat de kippenfokkerij mijn nieuwste hobby is!" „Ja, natuurlijk is de bel kapot. Daar moest u toch ook voor komen?" van door DOUGLAS GREY „Och, zo heb ik mezelf nog nooit aangediend," antwoordde Van Duyle. „Maar om op de zaak terug te ko men... als jij vjjftigduizepd dollar van Farrington voor me los kunt krijgen, geloof ik die schaal te voor schijn te kunnen brengen." Hij zei die laatste woorden met on gewone hardheid in zijn stem en zijn gewoonlijk zo dromerige ogen flik- aanzag. kerden, terwijl hij de detective strak „Vijftigduizend dollar is een hele som," merkte Flint na een poosje koeltjes op. „Die offerschaal wordt op een half miljoen dollar geschat, en er zijn verzamelaars die er tweemaal zoveel voor over hebben," antwoordde Van Duyle. „Me dunkt, dat vijftigduizend voor Farrington de moeite niet waard is. In elk geval voel ik er niets voor verder met de zaak door te gaan, als me dat bedrag niet gegarandeerd wordt." „Waarom ga je met je verzoek niet rechtstreeks naar Farrington?" vroeg Flint verwonderd. Basil van Duyle schudde beslist het hoofd. „Nee. Warren denkt dat ik financieel onafhankelijk ben. Als hij wist dat ik die beloning opstreek, zou ik bij hem hebben afgedaan. En dat zou voor iemand van mijn stand en familie erger zijn dan de dood. Wil jij dit voor mij doen, Flint? Wil jij me die vijftigduizend dollar garan deren?" De detective dacht even na. Daarop zei hü weloverwogen en rustig: „Ja, Van Duyle, ik wil je die vijftigdui zend dollar garanderennatuurlijk op voorwaarde dat je op een eerlijke manier aan die schaal gekomen bent." Basil van Duyle begon luidruchtig te lachen, ging rechtovereind zitten en sloeg zich op de knie. „Grote goedheid, Flint, je denkt toch zeker niet dat ik die schaal gestólen heb?" „Ik heb dat alleen maar voor de vorm gezegd," antwoordde Flint. „Ik had natuurlijk de bedoeling niet, te insinueren dat je een dief bent. Maar dergelijke voorwaarden zijn nu een maal usance. Dat weet je als detec tive toch ook wel?" „In orde!" zei Van Duyle. „Ik ben er tevreden mee. Dus goed begre pen als ik de gestolen schaal aan mijnheer Farrington terugbezorgen kan, krijg ik vijftigduizend dollar. Ik bedoel natuurlijk de schaal, die zich in de brandkast van Lin Kitura be vond en „En die de oorzaak werd van de moord op Kitura," viel Flint hem in de rede. „Ja, ik neem de verantwoor ding op me, je dat bedrag in naam van Farrington toe te zeggen. Wan neer kim je die schaal te voorschijn brengen?" „Dat zal ik je met een paar minu ten vertellen." Basil begaf zich naar het andere einde van het ruime vertrek en opende een deur, die gedeeltelijk door zware gordijnen aan het oog onttrok ken was geweest Toen hij de gor dijnen opzij schoof, stapje êen man naar binnen en Basil van Duyle deed, blijkbaar volkomen verrast, een stap achteruit. - Het was Kitura! Zodacht Flint, dat was dus de reden, dat hij de Japanner niet op zijn kamer in het huis van de ban kier aangetroffen had. Misschien was hij daar de hele avond al niet ge weest. Opeens hoorde hij een half verstikte kreet van Van Duyle, die geen woord scheen te kunnen uit brengen en hij vroeg zich verbaasd af, in hoeverre diens plannen mislukt konden zijn. „Waarwaar is Matsu?" stot terde Van Duyle eindelijk. „Hij zei dat u me wenste te spre ken," klonk het scherp van de per kamentachtige lippen van de breed geschouderde, geheimzinnige man. Hij stond er stokstijf op de drempel en zijn zwarte ogen flikkerden in zijn strakke gelaat. „Matsu heeft me hierheen gestuurd. Hij zei, dat u die schaal wilde hebben." „Heb je die dan?" vroeg Flint, en deed een stap vooruit, als wilde hij Kitura te lijf gaan. „Een ogenblikje, Flint," zei Van Duyle. „Ik zal dat wel afhandelen." En zich streng tot Kitura wendend: „Waar is die schaal?" Voordat Kitura kon antwoorden werd hij echter opzijgeduwd en Matsu - keurig in zijn zwarte pak en naar gewoonte deftig onbewogen - kwam naar voren en ging voor Kitura staan. Op hetzelfde ogenblik wist hij met een handige beweging de portière te sluiten en Kitura aan het gezicht te onttrekken. „Hallo, Matsui" riep Van Duyle uit „Dus ben je toch gekomen?" „Ja, mijnheer Van Duyle," ant woordde Matsu rustig. „Ik had toch gezegd, dat ik komen zou?" „En, hoe staat het nu met die schaal?" „Welke schaal, mijnheer Van Duyle? De echte, of de nagemaakte?" Basil van Duyle keerde zich woe dend naar hem toe. „Wat is dat nou voor praat? Wat voor namaak? Er bestaat geen andere namaak, dan die in de verzameling van meneer Far rington! Ik bedoel natuurlijk de echte, die door Shorty Furer uit China is meegebracht" „Ja, het spijt me heel erg, mijnheer Van Duyle, maar de offerschaal die door Furer is meegebracht, is ver dwenen." „Verdwenen? Hoe bedoel je dat?" stoof Van Duyle op. „Een van mijn mensen had die in bewaring, maar het ding is weg." „Zeker een streek van Furer?" snauwde Basil. „Misschien. Ik weet niet waar Fu rer is." Matsu hield even op en ver volgde met blijkbare verlegenheid: „Ik zou u de andere schaal wel kun nen tonendie in het museum van mijnheer Farrington gestaan heeft." „Kun je werkelijk die schaal laten zien, Matsu?" vroeg Flint. „Al is het dan maar namaak, toch is het ding wel iets waard." „Ik denk van wel," antwoordde Matsu, „als ik even alleen weg mag gaan. Degene, die haar in handen heeft wil liever niet bekend worden. Dat zult u wel begrijpen. De politie zou het hem allicht lastig maken." „Schiet op, Matsu!" schreeuwde Van Duyle. „Je hebt me verteld dat je me de echte schaal kon brengen. Als je nu ook de nagemaakte in han den hebt, breng die dan hier dan kunnen we ze samen aan meneer Farrington terugbrengen." „Dat is, dunkt me, een goed Idee, mijnheer," zei Matsu, door de por tière verdwijnend en de deur achter zich sluitend. Basil van Duyle keek hem woedend na. Hij had Kitura niet meer gezien nadat Matsu hem achter het gordijn had doen verdwijnen. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3