DE ANDEREN „Goed kamp -1960" wekt heimwee naar een kleine tent 't Huis weer schoon fiets!,. Onderaardse gangen in Valkenburg ontdekt PAASBROOD EN EIERGERECHTEN ZATERDAG 9 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Vacantiehouden heeft drie heerlijke aspecten. Het eerste daarvan is het plannen-maken. Het tweede is de vacantie zelf en het derde is het nage nieten. De grens tussen het nagenieten en het maken van de nieuwe plan nen wordt aangeduid door de tentoonstelling „Goed Kamp", die nu al voor het achtste jaar gehouden wordt in de Houtrusthallen in Den Haag. Voor het achtste jaar kan men er het nieuwste van het nieuwste vinden, dat er op vacantiegebied is te bedenken. „Goed Kamp" is in die tijd ge worden tot méér dan een traditie. Het is een spiegel, waarin men ziet, hoe het Nederlandse volk zijn vacantietijd doorbrengt. Want niet alleen prikke len de exposanten de kooplust van de plannen-makende bezoeker, ze vol gen in hun expositie ook de smaak van de adspirant-koper. En na een bezoek aan „Goed Kamp-1960" moet het ons, die aan het echte „trekken" verslaafd zijn, van het hart, dat die smaak niet pleit voor de manier, waarop Nederland op vacantie gaat. DE echte, PIJNSTILLER Wéér die pijn?... dit, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! (Advertentie) - Met „rolpaleizen' Wel een mooie, stevige 2-persoons shelter. Metalen tentstokken buiten- om. Maar wie moet dit alles meene- komt men niet ver dat er cen au,°aan pas komt? Die manier getuigt namelijk van een grote mate van gemakzucht, die aan luiheid grenst. Daarvan kunnen reisbureaus en horeca-ondernemers meespreken. De ondernemingsgeest is weg. Het symbool daarvan kan men zien in de „caravan" en in min dere mate in de „bungalow-tent", die de kleinere tent, zijnde te primi tief, bijna verdrongen heeft. Wie zijn vacantie in een caravan wil doorbrengen, zal namelijk al gauw tot de ontdekking komen, dat het maar het beste is, een mooi plaatsje te zoeken, daar de wagen te parkeren en er eerst te vertrekken, wanneer het eind van de mooiste dagen van het jaar weer in zicht komt Het rij den met zo'n „blok-aan-het-been" is voor de automobilist te vermoeiend en bovendien moet men onderweg toch wel wat eten. Wanneer men in zijn rijdend hutje een echte keuken bezit, is het niet economisch, zijn maaltijden in een hotel te gebrui ken. Natuurlijk wordt voor het eten de wagen stil gezet en wie eenmaal staat, heeft er doorgaans geen be hoefte meer aan, de reis na de afwas te vervolgen. Rolpaleizen duurder dan hotel. De investeringen, die men maken moet, om met een caravan „op stap" te gaan, zijn wel zo hoog, dat men waarschijnlijk beter zijn vertier kan zoeken in een hotel. En dan spreken we nog niet over een caravan, die op „Goed Kamp" te pronken staat en die men tegen betaling van veertig mille mee naar huis mag nemen We willen alleen maar vaststellen, dat een caravan-reiziger zeker niet voor vol wordt aangezien door zijn collegae, wanneer hij niet tenminste een ijskast in zijn mobiele stolpje heeft. De tentoonstelling „Goed Kamp" geeft een goed overzicht van hetgeen op de Nederlandse markt aan kam peerwagens wordt aangeboden. Niet minder dan vijftig exposanten tonen tezamen zevenenzestig verschillende merken en ongeveer 150 typen in de Houtrusthallen. Daaronder zijn dertig ..primeurs", wagens die nor niet eer der in Nederland zijn geëxposeerd. De prijzen van deze wagens schommelen van 1195.voor de eenvoudigste tentwagen tot ƒ11.250.voor een kleine maar goed afgewerkte caravan. en dank zij HAMEA-GELEI, handen nog gaaf als bij 't begin Ad verten ut Moeilijkheden. De kampeerwagenindustrie heeft vooral de laatste jaren een stormach tige ontwikkeling doorgemaakt. Het caravan-toerisme werpt reeds proble men op omdat de eigenaars van een caravan hun kampeerwagen gaan be schouwen als een pseudo-bungalow. De meest aantrekkelijke kampeerter reinen veranderen in een parkeer plaats voor weekendhuisjes De ter reinbeheerders zien hierin doorgaans een vaste bron van inkomsten en voor de caravanbewoner is het kamp geld waarschijnlijk minder dan de huur van de garage. Het zal naar de mening van de ANWB noodzakelijk blijken, in de gemeentelij ke exploitatievoorwaarden op te nemen, dat onbewoonde kam peerwagens niet op de voor het kam- Een klein, licht en handelbaar wa gentje, waarin tent, bed en wat klei ne spullen zijn opgeborgen. Een eigen auto is geen eerste vereiste. Het ideaal voor de trekker, die per auto toch wat van de wereld wil zien. peren bestemde gedeelten van de kampeerterreine mogen blijven staan. Die dienen bij vertrek te worden sa mengebracht op een caravan-parkeer plaats op of nabij het terrein. In Engeland zijn de tentkampeer- ders er al aan gewend, dat de meest aantrekkelijke kampeerterreinen op deze wijze zijn gedenatureerd. De ca ravans zijn er vaak in keurige rijen tot „straatjes" aan elkaar geplaatst, zodat men er met de beste wil niet meer de illusie kan hebben vrij bui ten te zijn. En daar gaat het toch om. De wagen van de toekomst. Daarom blijven vyij zweren bij de gewone tent. De tent is echter op deze achttste „Goed Kamp" naar het tweede of mis schien wel naar het derde plan ver drongen. Er zijn juweeltjes bij van eenvoud, die gemakkelijk op de rug zak te vervoeren zijn. We zagen een „dubbeldaks", ruim genoeg voor een persoon en diens bagage,, die niét meer dan vier en een halve kilo woog. Maar er zijn er ook, die voor alles so lide zijn. We bedoelen: omgeven door een kooi van metalen huiswerk, te zwaar om mee te sjouwen en te klein om er een vacantie op één plaats door te brengen. Voor de „taberna kel"- en „bungalouwtenten" is zulk een zware uitvoering geen overbodige luxe. Maar met die soorten is men eigenijk aangewezen op een vaste standplaats, een vast kamp En daar aan kleven tal van problemen, zoals ook de staatssecretaris van O. K. en W. bij de opening van de tentoonstel ling opmerkte. De mooiste vorm van uiterst mo biel en toch royaal „kamperen" is wel die, met het kleine, lichte aanhang- wagentje, waarin opgevouwen over het bed de tent is opgeborgen, die binnen één minuut wordt opgezet. Primus, pannen, waterzak en andere kampeerbenodigdheden blijven in de auto, die het wagentje trekt. Ook zo'n ideaal wagentje vindt men op „Goed Kamp". Het is niet eens duur. Vijftienhonderd gulden maai. Gezien de grote vraag, die in Amerika en Canada waar men op dit gebied vier jaar voor is op Europa naar dit wagentje bestaat, gelover wij wel, dat deze rijdende tent zelfs voor niet-automobielbezitters in de toe komst de beste garanties biedt voor een in alle opzichten Goed Kamp. gezonde beweging Verjong Uzelf en ook Uw fiets! (Advertentie) Bij graafwerkzaamheden, achter de kabelzweefbaan te Valkenburg is een oud gangenstelsel ontdekt. In ver band met de bouw van een „pano rama" moest op deze plaats een enor me bouwpuj t worden gegraven, waarbij het gangenstelsel blootgelegd werd. Deze gangen, welke vele honder den meters lang zijn liggen boven de „fluwelen grot", die op haar beurt weer met haar gangenstelsel boven de gemeentegrot is gelegen. De nieu we grot heeft met geen enkele der beide andere grotten verbinding. Ook is zij niet, zoals de andere Valk en- burgse grotten, in kaart gebracht. Vermoedelijk is de ingang van de grot dichtgevallen, zodat zij in het ver geetboek is geraakt. Het is niet uit gesloten dat het gangenstelsel tot de oude vluchtgangen van het voorma lige kasteel van Valkenburg behoort, aangezien er enige gelijkenis bestaat met de in 1937 ontdekte vluchtgangen van dit kasteel MILITAIRE VRUSTELLINGSREGELS Bij beschikking van de Minister van Oorlog zijn de regelen, die leiden tot vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, uitgebreid met de bepaling dat deze vrijstelling zal worden verleend aan de enige of aan de oudste in leven zijnde zoon van hem, die als militair in Nederlandse krijgsdienst sneuvelt of is gesneu veld, dan wel die volgens het dienst plichtbesluit met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld. De betrokken zoon moet behoren tot het gezin van de niet-hertrouwde weduwe van de gesneuvelde, wil hij in aanmerking komen voor de vrij stelling van dienst. Deze beschikking is bekend gemaakt in een landmacht, order. De vrijstelling zal worden verleend, ongeacht of de belanghebbende in geschreven ten tijde van het sneu velen van zijn vader de eerste oefe ning nog moet aanvangen of tot het vervullen van die oefening reeds in werkelijke dienst is. De vrijstelling behoort door tussenkomst van de burgemeester van de gemeente, waar de ingeschrevene woonachtig is, te worden aangevraagd, zo spoedig mo gelijk na ontvangst van de oproeping ter inlijving c.q. tot opkomst in wer kelijke dienst voor de eerste oefe ning, of, in voorkomend geval, zo spoedig mogelijk na het sneuvelen van de vader. De dienstplichtigen op wie deze regeling van toepassing is en die thans voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn, moeten de aanvraag indienen binnen veertien dagen na de bekendmaking van deze regeling. KONINGIN ELISABETH VAN BELGlë NAAR NAARDEN H. M- Koningin Elisabeth van Bel gië zal op donderdag 14 april a.s. in de Grote Kerk te Naarden de uitvoe ring van de Matthaeuspassion door de Nederlandsche Bachvereeniging on der leiding van dr Anthon van der Horst bijwonen. Het jeugdsparen bij de Rijks postspaarbank verheugt zich, zo deelt de directie mede, in een toenemende belangstelling. Eind maart werd bij de R.P.S. de honderdduizendste jeugd- spaarrekening geopend. Zoals be kend, werd met deze nieuwe spaar- vorm op 1 oktober 1958 gestart. TROOSTRIJK ZIEKENBEZOEK Mevr. Klaver: „Eerlijk, het was een prettige avond gisteren bij de Smitten, alleen jammer, dat jij er niet bij kon zijn. Overigens sprak ik met een dame, die juist haar schoonmoeder verloren had. Kan kerEn ze hadden haar alleen gezegd, dat ze maagzweren had. Och, zoiets had je eigenlijk helemaal niet moeten vertellen. Pieker maar niet. we moeten er allemaal het beste van hopen, niet?" Het is niet te geloven, wat som mige mensen er kunnen „uitflap pen", als ze een zieke bezoeken. Ze hebben er geen idee van, dat hun onoverlegde praatjes een bijzonder sterke indruk achterlaten omdat de zieke toch al bezorgd is en niet over zijn gezonde weerstand beschikt. Als er in onze kennissenkring een dame is als mevrouw Klaver, moe ten wij haar op een flinke afstand honden als er een familielid ziek is geworden. Zij kan hele dagen, en vooral nachten, voor de zieke be- dervert, alleen omdat zij vijf mi nuten met hem heeft gesproken. Deze keukenkast is ingericht on der het motto: „Kruip niet bij de dingen in de kast, maar trek ze naar je toe". Bij voorbeeld: een plastic af druiprek onder een van de plan ken is een ideale bergplaats voor fruit en groenten. De flessen rollen niet meer om op de bodem van de kast, nu ze hun eigen plekje hebben, in een kistje war ze gemakkelijk uitgenomen kunnen worden. De hogere legplanken zijn U- vormig ingezaagd, opdat alles, wat erop staat gemakkelijk is te overzien en ook gemakkelijk uit te nemen. Daardoor wordt ook plaats gewon nen voor de kleine plankjes, die uitstekend geschikt zijn voor spe cerijenflesjes en andere kleine din gen, en die men nu aan de binnen kant van de kastdeur kan ophan gen. De kastachtige uitbouw onder de derde plank van boven vormt een hoofdstuk op zich, daar hij namelijk door een kleine opening in de kast rechtstreeks met de werktafel in verbinding staat. Hierin kunnen de vleesmolen en de mixer staan. Men kan ze er dan snel uithalen zonder de deur te openen of met de inhoud van de kast in conflict te geraken. Het is dus maar een kleine verbe tering, die men zonder moeite kan realiseren. Met Pasen hoort er een paasbrood op de dis en hoewel we het kant en klaar kunnen kopen, zal menig huisvrouw voor de verandering dit brood zélf wel eens willen klaar maken. Over het algemeen is eigen gebakken brood voedzamer dan brood uit de handel. Het werk dat er aan zelf bakken verbonden is, weerhoudt ons er echter van, maar wie de slag eenmaal „te pakken" heeft, heeft niet langer dan een half uur nodig. Indien ge van plan zijt een kg. bloem te verwerken, dan hebt ge daarbij nodig: 71/2 dl. melk, 20 g. gist, 20 g. zout, 150 g. krenten, 150 g. rozijnen, 2 eieren. 50 g. boter. Het beslag. Voor het maken van gistbeslag hebben we nodig de bloem, de melk, de gist, de eieren en de bo ter, plus het zout. In de bloem, die we in een kom doen, maken we een kuiltje. De met zeer lauwe melk vloeibaar ge maakte gist doen we in dat kuiltje, daarbij gieten we vervolgens nog een weinig melk. Vervolgens men gen we met een flinke lepel al roerende bloem en gist door elkaar, door telkens in het midden kleine beetjes melk bij te gieten, tot het beslag goed samenhangt. Dan gaan we over tot het „beslaan" Hier voor plaatsen we de kom een beet je schuin of tafel of op de schoot) slaan we de achterkant van de le pel op het deeg en halen dit met de lepel omhoog. Op deze wijze moe ten we het gehele beslag doorwer ken. Het rijzen. Daarna maken we de lepel en de rand van de kom vrij van deeg, dekken de pot goed dicht met een deksel of bord, een schone, witte doek en een wollen kleedje en laten het deeg op een warme plaats (b.v. achter de kachel) rijzen. Moet het Dolores ontwierp een strohoedje met bijbehorende oranje-gele sjaal van Soedanese katoen. De sjaal loopt om de bol van de hoed, gaat door de rand en wordt onder de kin ge strikt. meel snel rijzen, dan kunnen we de pot in warm, doch vooral niet ko kend, water zetten. Na het rijzen worden zout, krenten, rozijnen toe gevoegd. De eieren en de boter wor den er tegelijk met de gist en de melk doorgeklopt. Nu is het deeg (na ongeveer een half uur voor of achter de kachel gestaan te hebben) klaar en kun nen we er het broodblik of de broodvorm mee vullen. Het ver dient aanbeveling het deeg, nadat het in de vorm is gedaan, nog eens even te laten rijzen, waarna het in een gelijkmatig verwarmde oven in ongeveer uur gaar gebakken kan worden. Als u het brood uit de oven haalt, moet u onmiddellijk daarna de bovenkorst met een kwast met water bestrijken. Tenslotte wordt ons paasbrood afgewerkt met wat poedersuiker. Nu: aardappelpuree met eieren. Koude gekookte aaardappelen goed warm laten worden met melk en dan fijnwrijven met pureestam- per of stevige houten lepel. Ver mengen met boter, zout en nootmus kaat, tenslotte een paar flinke ge klopte eieren er door doen en dan op een zacht vuur nog even laten stoven. Hierbij voortdurend blijven roeren, anders schiften de eieren. Wie een oven heeft, kan de massa in een vuurvast schoteltje doen en er een korstje op laten komen. Eiersaus. Boter en bloem al roerend bij zachte verwarming tot een gladde massa maken. Daarbij langzaam aan wat nat van bonen of bouillon van vlees of vis voegen en nog 5 minu ten laten doorkoken. Een scheutje azijn erbij doen en het geheel on der flink roeren in de sauskom gie ten, waarin zich enige goed geklop te eieren bevinden. Schotse reep. Boter laten bruinworden in een koekepan. Daarin een aantal dunne sneetjes brood aan één kant licht bakken. Het brood omkeren, op elk stukje brood een ei breken en la ten bakken tot het wit dik geworden is. Oeufs a l'Imperatrice. Een keizerlijke naam voor een voudige spiegeleieren met kaas en uien. Neem een platte vuurvaste schotel, laat daarin een fijngehakte ui lichtbruin worden met boter. Dan moet er parmezaanse (of an dere) gemalen kaas over worden gestrooid en daarop moeten de eieren worden gebroken (dooiers heel laten!). Daarop weer een laagje kaas strooien en dan de eieren in de oven laten bakken tot het wit gestold is. Boerenomelet. Net zoveel of zo weinig eieren als u ervoor beschikbaar wilt stellen, worden door ellcaar geklopt met zout en peper en evenveel lepels water als er eieren zijn. Daarbij alle mogelijke groenteresten, des- Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Zondag is het Palmpasen. Op tal van plaatsen in ons land trekken de kinderen er dan met hun palmpaas jes op uit en men ziet ook steeds meer m de grote steden dit gebruik herleven. Het kost niet veel moeite om voor de kinderen zo'n fleurig versierd palmpaas te maken, waar bovenop het „kukelhaantje" prijkt. Veel bakkerijen maken tegenwoor dig tegen Palmpasen deze haantjes weer, maar zelf kan men het na tuurlijk ook doen. 15 g gist wordt hiertoe in 20 g suiker opgelost en door 250 g. bloem en iets zout geroerd. Daarna wordt er ongeveer 2 dl. melk door de bloem gemengd en wordt het deeg gekneed en beslagen om het mooi luchtig te maken. Wanneer het beslag op een warme plaats vol doende gerezen is, kan men er 5 haantjes van vormen. De staarten en kammen worden met een schaar ingeknipt en voor het oog wordt een krent of rozijn genomen. De haantjes worden nu in ongeveer 30 minuten in een matig warme oven goed gaar gebakken. ZONDAG: Toast met schelvislever, gegratineerde bloemkool met saucijsjes en aardappelen, citroen vla. MAANDAG: Kop bloemkoolsoep, roerei, brusselslof en veldsla, ge bakken aardappelen. DINSDAG: Stoofschotel kool met kaas, muesli. WOENSDAG: Gehakt, andijvie, aardappelen, fruit (witte bonen en tutti frutti in de week zeten). DONDERDAG: Witte bonen, toma- tenkaas-ragout, aardappelpurée, tutti frutti. VRIJDAG: Visgoulash, spinaziesla, rijst, gebakken banaan.. ZATERDAG: Nassi goreng, hangop. CITROENVLA: sap en dun afgeraspte schil van 2 citroenen, 2 eidooiers, 125 g suiker, yK L melk, 1 dl. room, 1 glad afge streken eetlepel aardappelmeel. Het aardappelmeel met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen en bin den met aardappelmeel. De pan van het vuur nemen en het mengsel vermengen met de eidooiers die met de suiker losgeklopt zijn. Daarna ook het citroensap, de rasp en de stijf geklopte room erdoor doen. VISGOULASH: 350 g. vis, 2 uien, 1 eetlepel papri kapoeder, zout, roomboter, bloem. De vis wassen en met zout in wrijven. De uien schoonmaken, snipperen en in de roomboter licht bruin bakken De vis in blokjes snijden en deze aan alle kanten lichtbruin en gaar bakken. De pa prika op het laatst even meebak- ken zonder donker te laten kleu ren. Zoveel water toevoegen, dat de vis half onder staat. Het geheel tegen de kook brengen en onge veer 10 minuten zachtjes laten sto ven. Het vocht met de aangemengde bloem binden. gewenst ook vleesresten doen, die hierbij passen. Dit moet natuurlijk noch voor het oog, noch voor het gehemelte een al te wonderlijke combinatie vormen, maar het behoeft nu ook weer niet al te kieskeurig te worden opgevat. In de koekepan, waarin boter lichtbruin wordt gemaakt, giet u nu deze hele voedzame mas sa. Telkens met een vork erin prik ken, om de naar boven drijvende boter weer gelegenheid te geven naar de bodem te lopen. Als de omelet vanzelf loslaat (en de on derzijde lichtbruin is) laat u ze op een verwarmde schotel overglijden. OIIOIIOMOIIOIIOtlOflOIIOIIOIIOIIOIIOIIOItOOIIOIIOIIOIIOIIOtlOIIOIIOIIOIIOI

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10