Peek&Cloppenburg Normaal gebruik van haring isaante bevelen 39.75 Meisje vermoord gevonden in het huis van politie-inspecteur te Amsterdam HAAST U! VRIJDAG 8 APRIL 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 A.N.W.B.-Mohammed naar een berg publiek ^VLAGGETJESDAG- 60" De leden van de ANWB, die ver verwijderd wonen van een der dertien bondskantoren in het land, zullen binnenkort gebruik kunnen maken van een rijdend ANWB-kantoor, waar dezelfde diensten verleend worden als in de bestaande kantoren. De auto zal voor het komende reisseizoen het land doorkruisen; op het ogenblik is het opgesteld in de grote Caravanhal op de tentoonstelling „Goed Kamp" in de Haagse Houtrusthallen. Staatssecretaris opent „Goed Kamp" Kamperen-zonder-fantasie schept behoefte aan kampleiding" Als de vlucht, die het buitenleven genomen heeft, zich in het huidige tempo doorzet, zal het probleem van de leiding op het kampeerterrein niet meer incidenteel kunnen worden op gelost", aldus zei de staatssecretaris van O. K. en W., mr Y. Scholten, vanmorgen bij de opening van de ten toonstelling „Goed Kamp 1960". „Velen willen graag aan vormen van actieve vrijetijdsbesteding deel nemen, maar missen de fantasie om hierin zonder raad en daad zelf te kunnen voorzien. Als deze mensen, jongeren zowel als ouderen, in hun onvermogen tot tijdsbesteding of in hun verkeerd gerichte pogingen daar toe anderen tot hinder zijn, is daarin misschien verandering te brengen door leiders, die in sport, spel en buitenleven geoefend zijn", aldus de staatssecretaris. Hij stelde voor, naar Amerikaans voorbeeld een of ahdere vorm van opleiding tot recreatielei ders te overwegen, in "de eerste plaats leiders voor de grote kampeer - gelegenheden en vakantieverblijven en voor eventuele speciale jeugdkam- peerterreinen. De A.N.W.B., toont, mede door deze tentoonstelling „Goed Kamp", te strijden vöor behoorlijke recreatie voorzieningen en een omhoog bren gen van het peil van het kamperen. Jeugdluchtvaartdagen 1960 op vliegkamp Valkenburg Op woensdag 20 en donderdag 21 april a.s. houdt de Kon, Ned. vereni ging voor luchtvaart in samenwer king met de Marine Luchtvaartdienst en de Kon. Luchtmacht zgn. jeugd luchtvaartdagen op het marinevlieg kamp Valkenburg. Een groot aantal leerlingen uit-de derde en hogere klassen van scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs uit alle delen van het land en een aantal docenten van deze scholen zijn uitgenodigd. Verwacht wordt, dat op elk der beide jeugdluchtvaartdagen 1500 leerlingen en 50 docenten naar het vliegkamp Valkenburg zullen komen. De jeugdluchtvaartdagen, die voor de tweede wereldoorlog op touw zijn gezet, werden tot dusverre hetzij op een civiel vliegveld (Schiphol) hetzij op een militaire vliegbasis (Soester- berg) gehouden. Dat ook de regering aandacht voor dit onderwerp heeft, blijkt uit het hoofdstuk hierover in de sportnota, aldus mr Scholten. Op het terrein van kamperen en bivakkeren is nog iedere vorm van particulier initiatief mogelijk. De oveiheid wil dit initia tief niet doden door alles, wat door gebrek aan financiën niet tot stand gebracht kan worden, voor haar re kening te nemen. Lokale voorzienin gen echter, zoals waterleiding, electri. citeit en riolering, die vaak aan va- kantiebedrijven en grote kampemen ten ten goede komen, en die op een bepaald ogenblik bij de uitvoering van grote werken relatief goedkoop zijn aan te leggen, kunnen sinds kort door de regering uit een hiervoor uitgetrokken begrotingspost bekos tigd worden. Na deze toespraak verklaarde de staatssecretaris de tentoonstelling voor geopend. VOOR- JAARS MOE- HEID (Advertentie) De Nederlandse haring-drijfnet- vloot, die in vorige jaren altijd in twee groepen in de maand mei ter vis serij ging, zal dit jaar in één grote groep van ruim 200 schepen uit IJmui- den, Katwijk, Scheveningen en Vlaar- dingen beginnen. De krachtige en snelvarende trei- lers komen niet aan de jagerij te pas, zodat de strijd om de eerste maatjes aan land te brengen, zich als in vroe ger jaren zal afspelen tussen de mo tor- en stoomloggers, die met drijfnet ten vissen. De loggervloot zal op maandag 23 mei, 's middags om twaalf uur, van IJmuden, Scheveningen en Vlaar- dingen uit zee kiezen. De treilervloot gaat pas enige dagen later ter haring visserij. Ter gelegenheid van het uitvaren van de vloot wordt in de drie vis sersplaatsen weer „vlaggetjesdag" gehouden. Het landelijke, accent van de viering van deze dag valt op IJmuiden, waar de commissie „Vlag getjesdag" gistermiddag op een pers- conferentoe heeft bekend gemaakt hoe het programma er uit ziet. Naar aanleiding van publikaties over een darmaandoening bij de mens, veroorzaakt door een worm, welke in de haring voorkomt, deelt de direc teur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, het volgen de mede: „Het is geblek.n, dat in een tijd vak van vjjf jaren twaalf gevallen van deze aandoeningen zijn geconstateerd. Bij een voorlopig bij het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid ingesteld onderzoek bleek, dat het nog niet mo gelijk is om nauwkeurig vast te stel len onder welke omstandigheden de geconstateerde afwijkingen zijn ont staan en welke de maatregelen ter voorkoming van deze ziekte kunnen zijn. Er zijn aanwijzingen dat de hoe veelheid geconsumeerde haringen (tot 20 of meer per dag) een rol kan spe len. Een aantal vragen moet nog wor den opgelost, voordat men zich een juist oordeel over deze aangelegen heid kan vormen. Allereerst de vraag, wat de oorzaak is van het feit, dat slechts twaalf ziektegevallen werden geconstateerd in een tijdvak, waarin in Nederland 800 miljoen haringen zijn geconsumeerd. Voorts dat elf van de twaalf ziektegevallen in Rot terdam of omgeving voorkwamen, ter wijl in andere havenplaatsen en bij vissers geen gevallen zijn geconsta teerd. Onderzocht dient voort te wor den of de soort haring van invloed is, namelijk jonge, kleine haring of gro te, oudere haring, dan wel rauw licht- gezouten of sterker gezouten haring. Een nader onderzoek naar de samen hang tussen de besmetting van haring en ziekteverschijnselen bij de mens is thans nog gaande. Er bestaat in middels, gezien het zeer zeldzaam voorkomen van afwijkingen, zeker geen aanleiding om op grond van de nu bekende gegevens een normaal ge bruik van haring te ontraden." KASSIER SPOORLOOS Sedert dinsdagmiddag is de kas sier van de Boerenleenbank te Tie- tjerk, de ruim 60-jarige P. N. Jakobs, spoorloos verdwenen. Hij heeft dins dag zijn woonplaats per fiets verla ten, maar keerde niet terug. De jus titie heeft een onderzoek ingesteld naar mogelijke frauduleuze hande lingen van de kassier, maar er zijn geen onregelmatigheden in de boe ken geconstateerd. Vermoedelijk staat de verdwijning van de heer Jakobs in verband met een voorstel van het bestuur van de bank om hem vervroegd pensioen te verlenen. Gedacht wordt dat Jakobs dit voorstel heeft opgevat als een persoonlijke blaam en daarom met de noorderzon is vertrokken, voordat het bestuur hierover met hem in overleg zou treden. Zijn verblijfplaats is nog steeds niet bekend. Regenmantels .Spring-style 1960", prachtige Dri-sil poplins in modieuze pasteltinten 57.50 45.- Gentleroy Coats in .Parka-styte" geheel poplin gevoerd (Advertentie) Van dader Opnieuw viel een vliegtuig bij Beek geen spoor Gistermorgen kort na acht uur, is in de woning van de hoofdinspecteur van politie J. Schipper aan de Ter Gouwstraat in Amsterdam, het daar inwonende meisje E. Feenstra uit Leeuwarden dood op bed aangetrof fen. Het meisje woonde sinds een maand in Amsterdam, waar zij tele foniste bij de PTT was. Hoogstwaar schijnlijk is zij door een insluiper ge wurgd. Het bekend worden van het gru welijk gebeuren had een golf van geruchten tot gevolg. Zo word be weerd, dat hoofdinspecteur Schipper gearresteerd zou worden door de po litie van het bureau Linnaeusstraat, die de zaak in onderzoek heeft. Het is inmiddels wel vastgesteld, dat de heer Schipper niets met het misdrijf uitstaande heeft. Nadat ze op haar kloppen op de slaapkamerdeur geen gehoor kreeg, liep de dochter van de heer Schipper gistermorgen de kamer van haar vriendin binnen. Ze vond haar, dood op haar bed liggend. Terstond riep zij haar vader, die onmiddellijk zijn collega's waarschuwde. De heer Schipper doet namelijk geen dienst aan het bureau, dat de zaak behan delt maar werkt aan het bureau Marnixstraat, in het centrum van de stad. Geen spoor. Op het alarm rukte de recherche onmiddellijk uit. Er waren echter geen sporen te vinden en tot gister avond laat had ze nog weinig posi tiefs kunnen ontdekken. Aangenomen moet worden, dat de dader aan de achterzijde van het huis door een tuimelraam is binnenge klommen, zonder dat de hoofdin specteur een weduwnaar die al leen met zijn dochter in het huis woont er iets van heeft gehoord. Ook de dochter heeft niets gehoord. Het venster van de slaapkamer aan de achterzijde van het huis stond open. Noch in de achtertuin, noch in de kamer waar de gruwelijke daad moet zijn verricht, heerste wanorde. In de tuin heeft men geen voetstappen ge vonden. Deze kunnen echter door de regen die 's nachts is gevallen, zijn uitgewist. Ook over het motief van de moord tast men nog in het duister. Engelina Feenstra kwam uit een gezin met zeven kinderen. Ze was het afgelopen weekend nog thuis ge weest. Ze was zeer gezien bij haar collega's en had vele vrienden. Engelina was woensdagnacht om streeks middernacht thuisgekomen. Vooralsnog neemt men aan dat het meisje bezoek heeft gekregen van een van haar kennissen. Het blijft dan ook een raadsel, waarom de bezoeker door het ven ster gekomen is. Het onderzoek. De ouders van de overledene kon den eerst des middags op de hoogte worden gesteld van het vreselijke gebeuren. De rechercheurs van het bureau Linnaeusstraat gaan, onder leiding van hun afdelingschef, commissaris W. T. G. A. Binnendijk, onafgebro ken voort met het opsporen en ver horen van de uitgebreide vrienden kring van mej. Feenstra. Ook zijn vele kennissen verhoord. Tot gister avond toe heeft men evenwel geen enkele aanwijzing kunnen vinden, die kan leiden in de richting van de dader(s). Een aantal vrienden en kennissen kon de politie donderdag niet meer bereiken. Zij werden van daag verhoord. Opvallend is het dat opnieuw het afdelingsbureau in de Linnaeusstraat in Amsterdam-Oost een grote zaak te behandelen heeft gekregen. Tot de politieautoriteiten, die aan het on derzoek deelnemen, behoren de hoofdcommissaris H. J. v. d. Molen, commissaris W. F. G. A. Binnendijk, chef van bureau Linnaeusstraat, commissaris J. L. Posthuma, chef van de Amsterdamse recherche, de heer C. H. Siebeling van de dacty- loscopische dienst en voorts commis saris H. J. Moll van de centrale re cherche en hoofdinspecteur J. Stee- neveld van het bureau Linnaeus straat. Bij het onderzoek waren aanwezig .de officier van Justitie, mr. L. van den Berge, de rechter-commissaris mr A. W. Kamminga en dr J. Zel- denrust. De laatste heeft gisteroch tend een vluchtig onderzoek inge steld, maar kon toen nog niet mede delen op welk tijdstip de moord was gepleegd. Een intercontinentaal ballistisch projectiel van het'type Atlas in don derdagavond op de lanceerbasis Kaap Canaveral in Florida bij een poging het te lanceren ontploft. Er zou een nieuw besturingssysteem worden be proefd. De vorige proef met een Atlas is ook mislukt. Wij hebben nog slechts enkele camera's! BEAIJTYFLEX een 6x6 reflexcamera, welke wij U nu nog kun nen leveren voor de onge kende prijs van f.145— incl. par. tas KOM, ZIE EN KOOP HEM BIJ UW FOTOHANDELAAR fofo-CVW moicuuoK (Advertentie* tv I {tferjetvfüdit IWömvoerêers SnoeMenJdtöjQfy V/llkomunStttoonjfoo/IN!/ tullttiterierConlIin Tokiorinen Cnmr/ieren om iito/ivinie wereU met derhdoiie ml tw fanmtiïtomnmet.. dtpolitie1 Mooie Moelinsen te dmn- Donderdagochtend is een lesvliegtuig van de Rijkslncht vaartschool kort nadat het was vertrokken van het vliegveld Zuid-Limburg, neergestort in een boomgaard, vlak bij het vliegveld. Het toestel vloog in brand. De piloot, de 20-jarige leerling-vlieger L. Jongman uit Alkmaar, die een vlucht van 300 mijl zon makQp, kwam om het leven. De foto toont het vliegtuigwrak in de boomgaard. nmr iHiïusM mmtorii umnr. mötk Con- inmion rnn mm om ot Sritn Otium en. I miKwrwmimmio. vouoHetimmot fturt djwnv)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9