De Gaulle's bezoek aan Londen Verwelkomd als „groot man en oude vriend" Speciale bevoegdheden voor Zuid-Afrikaanse regering Trein bij Sassenheim op lorrie gereden CHESSMAN'S POGING MISLUKT Soekarno in Z. Slavië Kardinaal Alfrink nam bezit van zijn titelkerk WOENSDAG 6 APRIL 1960 51ste JAARGANG No. 14984 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.— Advert.: 17 ct p. rn.m Telefoontjes f 1.50. Dat had DE GAULLE 20 jaar geleden ook niet gedacht Westelijke Drie m&ïten één zijn President De Gaulle heeft dinsdag op de eerste dag van zijn staatsbe zoek aan Londen enige verwarring veroorzaakt, toen hij van het proto col afweek om wat met de omstan ders te praten na de kranslegging bij het monument van maarschalk Foch. Fotografen, journalisten en andere toeschouwers omringden hem, maar de politie wist tenslotte de orde te herstellen. Op het Buckinghampaleis werden dinsdagmiddag cadeaus uitgewisseld. De koningin bood de Franse gasten een servies aan. DE JUISTE WEG Het debat dat gistermiddag naar aanleiding van de gebeurtenissen van de laatste weken in Zuid-Afrika door de Tweede Kamer is gehouden, heeft zijn juiste .ontknoping gevon den. In negatieve zin: door het niet aanvaarden van een voorstel van de socialistische fractievoorzitter, mr. Burger, die de regering overeen komstig weliswaar ieders scherpe afkeuring van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika tot zoiets als een „beleidsaanpassing" meende te moe ten aansporen. Alsof in het regerings beleid totnogtoe onvoldoende duide lijkheid ten opzichte van de rassen discriminatie te betreuren zou zijn geweest. De minister-president, prof. De Quay heeft in zijn verklaring van gisteren het tegendeel nog eens ten overvloede bewezen! De premier had daarbij volkomen gelijk met voor dit moment geen con crete nieuwe stap te willen aankon digen, zolang wij een eventuele na dere resolutie in het kader van de V.N. niet kennen. De Zuid-Afrikaan se kwestie is zeer onlangs door de Veiligheidsraad behandeld en in af wachting van een nieuwe ontwikke ling ginds kan Nederland kwalijk op eigen houtje een van het gangbare afwijkend beleid gaan voeren. Dat zou internationaal volkomen onge bruikelijk zijn, want ook geen enkel ander land heeft zulk een stap totnu- toe gezet. Dat de regering tegenover de Kamer in deze zaak de meest tactische en psycholiogisch verantwoorde weg heeft bewandeld, kan intussen niet worden gesteld. De minister-presi dent heeft namelijk de vorige week volstaan met op de schriftelijke vra gen uit de Kamer naar haar even tuele stappen slechts met een vrij koele, in nogal ambtelijke stjjl ge schreven brief te reageren. De rege ring had toen beter gedaan, aanstonds een mondelinge verklaring af te leg gen. waartoe de Kamer maar ook zij bleef in gebreke haar in de gelegenheid had behoren te stellen. Gisteren heeft de volksvertegen woordiging in alle geval echter wèl de juiste houding aangenomen door dus niet aan de suggestie van de heer Burger toe te geven, maar door zich rechtstreeks tot haar Zuid-Afri kaanse collega te wenden met een dringend beroep om bezinning op het ginds thans geldende beleid De heer Burger, die zich bevreesd toonde, dat buiten ons land misverstand zou kun nen ontstaan, wanneer de regering niet onmiddellijk andermaal tot een concrete stap zou overgaan, verwekte zelf méér gevaar voor een misver stand, wanneer de regering „eerst" op instigatie van de Kamer tot eni gerlei daad zou hebben besloten, als of zij zulk een aanmaning zou nodig hebben. Het was onverstandig van de heer Burger om na de afwijzing door regering en Kamermeerderheid van zijn motie haar toch te willen aanhou den en in stemming te doen brengen. Hij wist immers zeker, dat ze zou worden verworpen. Daardoor kan hier of daar, bij wie een niet be paald goedwillende interpretatie van de Kamer-uitspraken belieft te geven, „misverstand" ontstaan, als zou de regering een passend beleid met be trekking tot de gebeurtenissen ginds zonder meer van de hand hebben ge wezen. De heer Burger had dit de re gering, maar ook de Kamer in haar ge heel moeten besparen! Het valt ander zijds zeer te prijzen, dat ook de P. v. d. A.-fractie zich tenslotte bij de mo tie van prof. Romme en de overige fractieleiders heeft aangesloten. Dat er al aanstonds kwalijke kantteke ningen langs dit vrij gevaarlijke mo- tie-beleid werden gemaakt van de zijde van communisten en pacifis- lisch-socialisten, behoeft op zichzelf niet te verbazen, noch verontrustend tc zijn: het onderstreept wel het ge vaar. dat wij boven signaleerden. De verklaringen, die de premier heeft afgelegd, wafen inmiddels dui delijk genoeg. Reden temeer, waar om géén mot ie-van-aanmoediging no dig was en waarom de weg, die het nitiatief van prof. Romme aangaf, de enig juiste moest worden geacht in de gegeven omstandigheden. President De Gaulle schonk de ko ningin een tapijt en prins Philip een verzameling Franse wijnen en likeu ren. Later reden president en mevrouw De Gaulle naar Clarence House waar zij de thee gebruikten met koningin moeder Elizabeth. BESPREKINGEN MET MACMDLLAN In Buckingham Palace is dinsdag avond een banket gegeven ter ere van De Gaulle. T evoren had de Franse bezoeker een bespreking ge had met premier Macmillan. Van ge woonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat De Gaulle de Britse premier het volgende heeft medege deeld; 1. Op de topconferentie van vol gende maand met de Russen zullen de westelijke grote drie één geheel vormen. 2. Frankrijk is bereid mee te doen aan een internationale overeen komst tot beperking van kernontplof fingen, mits in zijn eigen behoefte aan atoomwapens voor de defensie voldoende is voorzien. 3. Samenwerking bij de hulpver lening aan onderontwikkelde gebie den is noodzakelijk ter handhaving van de wereldvrede. In een rede tijdens het banket zei De Gaulle, dat Frankrijk en Engeland zij aan zij zullen staan bij de oplos sing van de vraagstukken van het universum. De Gaulle bracht hulde aan Engeland voor wat het in de tweede wereldoorlog heeft gedaan. Tevoren had koningin Elizabeth gezegd, dat West-Europa en de ge hele beschaafde wereld welvaart zul len kennen als Frankrijk groot en sterk is. Door samenwerking in we derzijds vertrouwen, kunnen Frank rijk en Engeland nieuwe kracht aan Europa schenken. Groot man en oude vriend. De Londense avondbladen schre ven dinsdag in vriendelijke en bewon derende termen over De Gaulle. Het commentaar over de liberale „Star" was b.v.: „Wij verwelkomen De Gaulle niet slechts als een groot man, doch ook als een oude vriend." Zuid Afrika maakt zichzelf zwart Advertentie i Rustig is het nog niet De Zuid-Afrikaanse senaat heeft dinsdagavond de regering te Preto ria de bevoegdheid gegeven bepaalde Afrikaanse nationalistische organisa ties te verbieden. De senaat nam de wet op de illegale organisaties aan, die eerder reeds door de volksraad was goedgekeurd. Met de goedkeuring door de senaat is de parlementaire behandeling vol tooid. De wet geeft de gouverneur-gene raal, Swart, de bevoegdheid zonder opgave van redenen zekere organisa ties te verbieden. Organisaties als het Afrikaanse Nationale Congres en het Pan-Afrikaanse Congres worden niet automatisch door de inwerking treding van de wet verboden. De minister van justitie, Erasmus, zei, dat de wet wordt ingevoerd we gens de activiteit van de twee orga nisaties. Geen democratische staat zal toelaten, dat dergelijke organisa ties het bestaande gezag ondermij nen, zei hij. Er werd weer geschoten. De Zuid-Afrikaanse politie heeft dinsdagavond in het negerwoonoord Lamontville, vijftien kilometer' ten noorden van Durban, het vuur ge opend op een duizendtal negers van wie er één werd gedood en twee verwondingen opliepen. In de vroege ochtenduren zijn bij een schietpartij in het woonoord Njanga bij Kaapstad tenminste vijf negers, onder wie een kind, gewond, aldus heeft de politie dinsdag te Kaapstad bekendgemaakt. Een politiechef, Rheeder, heeft meegedeeld, dat dinsdagochtend een negerpolitieman in Njanga werd ge dood en twee blanke politiemannen verwondingen hebben opgelopen. De politiemannen waren in Njanga om werkwilligen te beschermen. Een ambtenaar van de Zuid-Afri kaanse spoorwegen heeft dinsdag ge zegd, dat wat de personeelsbezetting betreft, de toestand bijna weer nor maal is. Ook van andere zijden werd vernomen, dat het aantal werkwilli gen groter wordt. Arbeiders, die van hun werk te rugkeerden naar Lamontville, sneden stokken uit takken en rukten op naar de Afrikanen die op hen wachtten. Het kwam tot een vechtpartij, waar na blanke en niet-blanke politieagen ten optraden. „Geen onnodig geweld". „De beweringen, dat de Zuid- Afrikaanse politie onnodig geweld gebruikt bij haar optreden tegen rel letjesmakers en hen die anderen po gen te intimideren, zijn onbewezen", zo heeft de minister van justitie, Erasmus, dinsdagavond verklaard. Volgens hem heeft de politie opdracht zich strikt te houden aan de regels die voor haar op grond van de nood toestand gelden. Deze houden in dat de politie geweld mag gebruiken, als „de openbare veiligheid en de hand having van de openbare orde in ge vaar worden gebracht door rellet jesmakers en hen die anderen pogen te intimideren, mits het gebruik van geweld zoveel mogelijk beperkt wordt". Volgens hem mocht de politie niet met zwepen, maar alleen met wapen stokken gewapend zijn. Nigeriaanse boycot. De minister van handel en indus trie van Nigeria heeft dinsdag in het parlement meegedeeld, dat de rege ring de invoer van Zuid-Afrikaanse goederen zal verbieden en geen blanke Zuid-Afrikaan meer in het ambtenarenapparaat zal opnemen. Verscheidene leden van de rege ring en oppositie spraken van „on menselijke behandeling van onze broeders in Zuid-Afrika". Geen gewonden De trein van Vlissingen naar Am sterdam is vanmorgen om 9.45 uur bij Sassenheim tegen een lorrie op gereden. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De trein had 30 minuten vertraging. De trein die om 9.52 uur uit Lei den naar Amsterdam zou vertrekken moest worden opgeheven. Naar wij vernemen, gebeurde het ongeval ter hoogte van de spoorweg overgang nabij Sikkens' Lakfabrie ken. Een ploegbaas en vier wegwer kers waren bezig met werkzaamhe den aan de spoorbaan. Daarbij ge bruikten ze een kleine lorrie. Toen de trein naar Amsterdam naderde, konden ze het wagentje niet snel ge noeg van de rails verwijderen. Het werd door de trein vermorzeld. De trein werd beschadigd. Een stuk plaatwerk van de treincarrosserie werd in het aangrenzende bollenland geslingerd maar er werd niemand door de rondvliegende brokstukken getroffen. Chessmans jongste poging om de gaskamer te ontlopen is gisteren mis lukt. Het Hof van Beroep van San Francisco wees zonder commentaar Chessmans petitie voor voorgeleiding van de hand. Deze petitie was gebaseerd op over wegingen die al eerder door andere juridische instanties waren afgewe zen. Chessman, veroordeeld wegens be rovingen en aanrandingen, zal op 2 mei in de gaskamer moeten sterven als het hem tenminste niet voor de tiende maal in twaalf jaar gelukt zijn executiedatum uitgesteld te krijgen. Waarschijnlijk lukt dat niet meer. President Soekarno is voor een be zoek van vier dagen voor besprekin gen met president Tito in Zuid-Slavië aangekomen. De Indonesische president zal, naar verwacht wordt, besprekingen voeren over investeringskredieten en de mo gelijkheden om de wederzijdse han del te bevorderen. Na Zuid-Slavië zal Soekarno Bul garije, Hongarije en Roemenië bezoe ken. Bij de lokasies in Zuid-Afrika wordt door eenheden van het leger gepa trouilleerd. Foto: Bij een lokasie in Nyanga moet een arbeider zich aan een controle onderwerpen. DE GAULLE VEROVERDE LONDEN Gezeten naast H. M. koningin Elizabeth van Engeland rijdt president De Gaulle van Frankrijk in een open rijtuig van het Victoria station naar Buckingham Palage, toegejuicht door een grote menigte enthousiaste Lon- Kapel van Si. Willibrord Kardinaal Alfrink heeft dinsdag in de namiddag op plechtige wijze bezit genomen van zijn titelkerk van Sint Joachim. Daarbij waren de Ne derlandse ambassadeur bij de H. Stoel, graaf de Marchant et d'An- sembourg, en vele andere Neder landse autoriteiten kerkelijke en wereldlijke aanwezig. De kardinaal arriveerde, verge zeld van zijn ceremoniarius, van de rector van het Nederland be-ollege, mgr Damen, en de Ned(jln kan- nunik van de Sint Pietf^ .Kr Smit. Bij de deus werd hij ontvangen door de past'v,vr de parochie, pater Palombo, cn ae algemeen overste der Redemtoristen, pater Gaudreau. (Sint Joachim is een parochie van de Redem* toristen) Terwijl het koor het „Ecce sacerdos magnus" zong, begaf de kardinaal zich naar de ka pel van Sint Willibrordus, waar hij het H. Sacrament vereerde. Op de troon links van het hoofdaltaar aan hoorde hij de voorlezing van de be noemingsbul door de Apostolische Pronotaris, mgr Federici. Vervol gens betuigden de leden van de or de der Redemptoristen gehoorzaam heid en hield de rector een toe spraak. Kardinaal Alfrink uitte in zijn re de dankbaarheid aan de Paus voor deze titelkerk, die de Katholieken by het bisschopsjubileum aan Paus Leo XIII hadden aangeboden. Hij herinnerde er aan, dat de verschil lende kapellen van de kerk van Sint Joachim aan verschillende landen zijn toegewijd, een symbool van de een heid der Kerk, die open staat voor alle rassen, landen en talen. De kardinaal prees zich gelukkig te constateren, dat de Nederlandse kapel van zijn titelkerk, toegewijd aan Sint Willibrordus, ook een sym bool is van de eenheid der Kerk. Aan het einde van de zeventiende DE INVESTERINGSAFTREK. Minister Zijlstra wil zich -er niet over uitspreken, of de investerings aftrek geschorst moet worden. Op vragen van het socialistische Tweede Kamerlid Peschar zegt hij, dat het karakter van de investerings aftrek niet behoeft uit te sluiten, dat deze faciliteit om conjuncturele over wegingen geheel of gedeeltelijk ge schorst wordt. Om dit te beoordelen, moeten de structurele belangen, die eertijds tot instelling van de investe ringsaftrek geleid hebben, voortdu rend afgewogen worden tegen de conjuncturele. Hoge temperaturen De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven Rusland bevindt zich een hogedrukgebied, dat afgelopen 24 uur nog belangrijk in betekenis toe nam. In het centrum steeg de lucht druk tot boven de 1045 millibar. De invloed hiervan strekt zich uit tot over West-Europa, waardoor sto- ringsgebieden op de Oceaan zich dan ook van de Golf van Biscaye over Ierland en Schotland naar het noor den bewegen. Zuidelijke winden blijven voor de tijd van het jaar zeer zachte lucht over Spanje en Frankrijk aanvoeren. Koudere op de Oceaan aanwezige lucht dringt slechts uiterst langzaam naar het oosten op en hoewel deze Zuidwest-Engeland reeds bereikt heeft, zal ons land zich ook morgen nog in de zachte lucht bevinden, waar bij de maximumtemperaturen op de meeste plaatsen opnieuw en kele graden hoger zullen worden. De kans op regen blijft nog klein. eeuw uit Engeland, zijn geboorteland, vertrokken om het Evangelie te brengen aan de Friezen, ging Sint Willibrordus naar Rome om uit handen van Paus Serge de bisschops wijding te ontvangen. Voorts herinnerde hij eraan, „dat op een wand van de Nederlandse kapel de negentien martelaren van Gorcum zijn afgebeeld, apostelen van de trouw aan de Paus". Nadat de kardinaal zijn rede be ëindigd had, was de plechtigheid, die ongeveer een uur had geduurd, ten einde. De kardinaal begaf zich toen naar de pastorie, waar hij de „rogito" de acte van inbezitneming tekende. Het wapenschild van de kardinaal, dat aan de buitenkant van de voor gevel moet worden opgehangen, was wel aanwezig, maar het wapen van de Paus zelf was nog niet klaar. Beider geschilderde portretten zul len later in het interieur van de kerk worden opgehangen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer? (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Tempe raturen belangrijk boven nor maal. 7 april: zon op 06.02, onder 19.23; maan op 14.25, onder 04.04. Hoogwaterstanden 7 april: v.m. 12.27; n.m. Het weer in Europa HELSINKI onbew. 4 -12 STOCKHOLM zw. bew. 7 - 6 KOPENHAGEN zw. bew. 8 1 OSLO zw. bew. 7 1 ABERDEEN zw. bew. 16 8 LONDEN zw. bew. 14 8 AMSTERDAM zw. bew. 17 11 BRUSSEL zw. bew. 17 10 LUXEMBURG 1. bew. 16 6 PARIJS onbew. 16 7 BORDEAUX h. bew. 19 10 GRENOBLE onbew. 20 2 NICE onbew. 17 11 BERLIJN onbew. 10 - 2 FRANKFORT zw. bew. 18 6 MüNCHEN onbew. 15 1 ZüRICH onbew. 16 0 GENèVE onbew. 16 1 LOCARNO onbew. 19 2 WENEN zw. bew. 14 1 INNSBRUCK onbew. 15 - 1 ATHENE zw. bew. 11 ROME onbew. 7 AJACCIO onbew. 18 5 MALLORCA licht bew. 5 LISSABON 1. bew. 22 11 BELGRADO onbew. 13 3 Korreltje Als de wereld beter was, zou zij ook golukkiger zijn.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1