triomf van Rudi Carrell op één na laatste in het Eurovisie-Songfestival te Londen j S AANKOOP 50 STARFIGHTERS DOOR TWEEDE KAMER GOEDGEKEURD Naiuur bij recreatie niet door mensen laten verdringen Franco en don Juan WOENSDAG 30 MAART 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 WAT EEN (ON)GELUK: V00R- JAARS M0E- Door zenuwen overmand Na alle rumoer, dat de afgelopen weken heeft geklonken rondom het liedje „Wat een Geluk", kon het voor de Nederlandse televisie-kijkers nau welijks een teleurstelling meer zijn, dat Rudi Carrell gisteravond bij het vijfde internationale songfestival „Grand Prix d'Eurovision 19,60" te Londen, niet in de prijzen viel. Hoewel Rudi zijn bijdrage na alle wederwaardigheden vóór zijn reis naar Londen al „Dat vervelende lied je" genoemd had, moet het voor hem toch een grote teleurstelling geweest zijn, dat hij als twaalfde van de der tien deelnemers werd gekwalificeerd. Hoe kon het ook anders: ondanks alle gekonkel of misschien wel juist daardoor hadden de zenuwen hem in hun macht, toen hij voor het publiek moest verschijnen. Wie zou met zo'n vijftig miljoen televisiekij kers in dertien landen vóór zich geen plankenkoorts krijgen? Prijzen. Winnares werd de Frangaise, Jacqe- line Boy er, met het liedje „Tom Pili- libi". Het was een fris en simpel din getje tekst van Pierre Cour en compositie van André Popp maar het maakte toch niet de indruk, dat iedereen het deze zomer zal fluiten. Het zangeresje dat reeds dikwijls voor de radio is opgetreden, werd be geleid door het orkest van Frank Pourgel, die het vorig jaar het in ternationale songfestival begeleidde. Jacqueline was met haar 18 jaren de Benjamin van het feest. Het ge heim van haar overwinning was waar schijnlijk, dat zij haar'liedje, als een klein meisje in een petty coat, méér dan charmant voordroeg. Haar charme stak stralend af te gen de omgeving. Het podium wekte door de bizarre décors en gordijnen ongeveer de indruk van een chapelle ardente. De Engelse zanger, Bryan Johnson, die als gastheer de rij van zangers opende, scheen zich in Royal Festival Hall wel thuis te voelen. Hij zong met uiterst beheerste voordracht en pret tige stem zijn „Looking high, high, high". (Tekst en muziek van de on derwijzer John Watson), begeleid dooi- het orkest van Eric Robinson. Johnson trad na de oorlog vaak op in musicals. Hij werkte ook als ac teur; later kwam hij als zanger bij het orkest van Geraldo en ten slotte werd hij evenals Rudi Carrell, 'n be kende figuur in de cabaretwereld. Ook Johnson trak dikwijls op voor radio en t.v. De derde prijs ging naar Frangois Deguelt uit Monaco, die als een vol leerd toneelspeler de beguin „Ce Soir-la" voordroeg. De tekst was van Pierre Dorsey, muziek van Hubert Giraud. Weinig overtuigend. Over het algemeen kan men zeg gen, dat het de meeste liedjes ont brak aan overtuigingskracht. Te dik wijls werden ze wat magertjes „ge bracht" en schenen de grote handge baren van de zangers en zangeressen daardoor wat overdreven. De lengte van de stukjes maakte het alles bij elkaar genomen wel wat moei lijk om de toeschouwers to* het eind te boeien. Daartegenover stond, dat de regie door de ruim 40-jarige pro ducer Harry Carlisle vlot verliep en dat de beoordeling door de jury snel werd afgewikkeld. Het Franse zangeresje Jacqueline Boyer heeft het Eurovisie Songfes tival gewonnen. Hier ziet u haar met BBC-dirigent Eric Robinson voor haar optreden gefotografeerd. Maar voor het zover was, kwam eerst Rudi Carrell nog voor de len zen. Het moet gezegd worden, dat het melodietje van zijn bijdrage in vergelijking met wat toen al gezon gen was, nog zo'h gek figuur niet sloeg. Maar van louter zenuwen had Rudi zijn stem verloren en zong hij tegen de toon aan. Hoewel hij een goed ca baretier is, zijn zijn vocale vermo gens toch al wat beperkt. Maar nu raakte Rudi oo>k nog zijn jongens achtige bravour kwijt, waarmee hij het in het Nederlandse festival tot de finale gebracht had. Hij eindigde op de twaalfde van de, dertien plaatsen. Jammer voor Rudi Scholte, uitnodigde om de beker want hij had beter verdiend. Maar na reiken, dit festival komt er wel weer een! De spanning, die in de grote zaal Het Engelse publiek toonde, dat en in de vele huiskamers voelbaar het door en door objectief was door was, ontlaadde zich pas, toen Enge- voor Rudi Carrell, die als clown op land als laatste zijn puntenwaarde- kwam, niet minder hard te applau- ring bekend had gemaakt en de bij- diseren dan voor alle elf deelneem- zonder charmante Catherine Boyle ster en deelnemers, die voor hem de winnares van het vorig jaar, Ted- kwamen. Order van f 740 miljoen voor Nederlandse vliegtuigbouw NOBEL - ZUIVER - TROUW (Advertentie) Na een uitvoerig debat heeft de Tweede Kamer z.h.st. haar goedkeu ring gehecht aan de aanschaffing van de eerste 50 Starfighters voor de Kon. Luchtmacht, waarmee een totaal be drag van 310 miljoen gemoeid is. In het begrotingsjaar 1960 wordt voor dit doel 110 miljoen besteed uit zgn. overloopbedragen en ruim 76 miljoen als aanvullend begro tingsbedrag uitgetrokken. Veertig procent van de voor ons land be stemde nieuwe straaljagers zal door de Nederlandse vliegtuigindustrie worden vervaardigd. In het geheel moeten er 200 Starfighters beschik baar komen, waarvan de totale kos ten f miljard zullen bedragen. Minister Visser wees er op, dat al leen het Starfighter-project de Ne derlandse en Belgische industrie in staat heeft gesteld een gedeelte van de voor West-Duitsland bestemde straaljagers te bouwen. Voor ons land betekent dit een extra order van 740 miljoen. Staatssecretaris Calmeyer gaf de verzekering, dat dit straaljagertype de beste keuze is geweest en dat de VESTIGINGS BE S LUITEN VOOR GROOTHANDEL SIERGEWASSEN Het bestuur van het Produktschap voor siergewassen heeft zijn goed keuring gehecht aan een nota, waar in gepleit wordt voor de invoering van vestigingsvergunnnigen voor de groothandel in bloembollen, bloem- kwekerijprodukten en boomkweke rij produkten. De uit 194)1 daterende erkennings reglementen voor de groothandel in deze produkten zullen te zijner tijd vervallen. Vice-admiraal b.d. H. C. W. Moor man (KVP), die voor het eerst het woord voerde als Kamerlid, oefende namens zijn fractie kritiek uit. De minister had de Kamer meer tijd moeten gunnen om tot een be zonnen oordeel te komen. Het gaat immers om de aanloop tot de beste ding van meer dan een miljard aan nieuwe vliegtuigen, zei de heer Moor man. De KVP-fractie ziet niet zonder zorg de snelle technologische ont wikkeling van raketten en geleide projectielen- Daarom dient volgens admiraal Moorman iedere nieuwe vervangingsfase bij de luchtmacht af zonderlijk in de kamer te worden be handeld. Haarlem krijgt beeld van „Kleine Johannes" Frederik van Eeden herdacht Ter gelegenheid van de herden king van de honderdste geboorte dag op 3 april van Frederik van Eeden heeft 't gemeentebestuur van Haarlem aan de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen opdracht gegeven tot het maken van een beeld, voorstellende „De kleine Jo hannes" uit het gelijknamige boek van Van Eeden. De beeldhouwer heeft de opdracht aanvaard en het beeld zal geplaatst word én in de om geving van het voormaliêfe-oqderlijk huis van Frederik van Eeden aan het Frederikspark te Haarlem. Delftse politie liep achter Jaarlijks is er in maart, aan de vooravond van de' diesviering van het Delftsch Studenten Corps, een sportieve strijd in Delft tus sen politie en studenten. De eerste probeert dan te ver hinderen dat de laatsten de hele binnenstad 's nachts volplakken met pamfletten. Mikpunten zijn steeds het bureau van politie en de politievoertuigen en het is eens gebeurd dat een politie auto werd volgeplakt. Dit jaar meende de politie een glansrijke overwinning te heb ben behaald, maar nu, een week na de nachtelijke strijd merkte men dat op de kalender in de wachtkamer van het politiebu reau zo'n pamflet op maart was geplakt. Dit tot in de Herman- dads heiligdom doorgedrongen pamflet was nog niet eerder ont dekt, doordat op de Kalender het blad met de maanden januari en februari nog niet was afge scheurd. De Nederlandse jury voor het Songfestival bijeen in studio II waar via een paar t.v.-ontvangers en een monitor het programma uit Londen gevolgd kan worden. In het midden de voorzitter, de heer S. van der Zee. Ie Zuidh. Verkeersdag Tijdens de beantwoording van de vragen, die gisteren op de le Zuid hollandse verkeersdag te Gouda aan een forum werden gesteld, zei ir. N. P. H. J. Roorda von Eysinga, direc teur van de stichting „Het Zuid-Hol landse Landschap", dat de huidige voorstellen over recreatievorming al te vaak met het woord roofbouw kunnen worden betiteld. Hij raadde daarom aan met het ontsluiten van mogelijke recreatiege bieden de grootst mogelijke voorzich tigheid te betrachten. Willen wij de toekomstige generatie gezonde, recreatiegebieden nalaten, zo zei de heer Roorda van Eysinga, dan is het zaak de natuur dienstbaar te maken aan de mens en de natuur niet door de mens te laten verdrin gen. Op een vraag aan het forum of het mogelijk al dan niet wenselijk zou zijn in verband met de toenemende verkeersdrukte in sommige recrea tiegebieden in Nederland een tijde lijke afsluiting van het toerisme van buitenlanders in de maanden juli en augustus te bevorderen, achte mr R. H. Woltjer, directeur van de provin ciale vereniging voor vreemdelingen verkeer in Zuid-Holland, het raad zaam ermee rekening te houden, dat deze afsluiting averechts zou werken op onze nationale economie. In deze tijd van Europese eenwording pleitte de heer Woltjes wel voor een inter nationale vacantiespreiding. Op de fiets... fijne vacantie! Generaal Franco, het Spaanse staats hoofd, heeft dinsdag een onderhoud gehad met de Spaanse troonpreten dent, don Juan oan Bourbon. Op het laatste ogenblik werd de plaats van samenkomst gewijzigd, kennelijk om journalisten en persfotografen te ver mijden. De bijeenkomst zou aanvankelijk op een buitenplaats nabij de Portu gese grens worden gehouden, maar de 67-jarige Franco en de 46-jarige don Juan ontmoetten elkaar in het paleis van Las Cabeza, 200 k.m. ten zuid westen van Madrid. Naar verluidt ging het gesprek over de verdere opleiding van don Carlos, een zoon van don Juan, die Franco als zijn opvolger zou willen zien op geleid. In gewoonlijk welingelichte krin gen verluidt, dat Franco tevreden is met de resultaten van de dinsdag ge voerde besprekingen en dat belang rijke besluiten genomen zouden zijn. Remedie tegen angst voor spinnen Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft een bespre king gewijd aan een memorandum van de Europese Siertelersorganisa- tie AEPH over de gemeenschappelijke EEG-politiek voor de niet-eetbare tuinbouwprodukten. Het bestuur van het produktschap besloot verder, een financieringsfonds bestrijding tulpestengelaaltje in het leven te roepen, waarvoor aan de be langhebbenden heffingen zullen wor den opgelegd. Een uit vertegenwoordigers van het produktschap en van andere organi saties bestaande commissie heeft aan bevolen aan de kweker, wiens voor raad bollen of plantgoed wegens aan tasting door het tulpestengelaaltje geheel of gedeeltelijk moet worden vernietigd, honder procent van de marktwaarde van het vernietigde te vergoeden. Het bestuur van het pro duktschap ging met dit advies ac- coord. Er is op het ogenblik geen bestrij dingsmiddel tegen dit aaltje bekend. Het achtjarig zoontje van de fa milie Grüters uit Belfeld is gister middag bij het spelen onder de ach terwielen van een zware vrachtauto geraakt. Het jongetje werd vrijwel op slag gedood. „Gablonzer", de bekende fabriek van imitatie-juwelen, welke na de oorlog uit Tsjecho-Slowakije naar Enns in Opper-Oostenrijk is verhuisd, is op de markt gekomen met een nieuwe serie sieraden, speciaal bestemd om in het haar te worden gedragen. Hoewel het hier dus geen echte juwelen en edele metalen betreft, vertegenwoordigen de bijoux een vrij hoge waar de, omdat zij bijna alle met de hand zijn gemaakt. De foto toont een model uit de collectie.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7