kussen sloop Radion Kardinaal Alfrink hield Italiaanse toespraak Nu een geborduurd bij Nieuwe CAO nog niet door NCAB getekend Gespannen verhouding in het schildersbedrijf over C.A.O. Fiscale loongrens wordt 1 7450 N.S. zullen tarieven niet verhogen DINSDAG 29 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Restauratie boven Ho(n)denpijl DE BUITENSCHOOL BINNEN De waarnemend president-curator van de Technische Hogeschool te Delft heeft gistermiddag de oorkonde en penning van het fonds Gijsberti Hodenpijl uitgereikt aan het gemeentebestuur van Delft. Deze onderschei ding werd het gemeentebestuur verleend voor de restauratie van het his torische pand „Huis Wapen van Savoye" aan de Oude Delft. Op de foto: Links dr ir F. Q. den Hollander, waarnemend president-curator, die de oorkonde overhandigt aan burgemeester D. de Loor. Kardinaal B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, die gristeren in het Nederlands college te Rome, waar hij in de kring van een twintigtal familie leden vertoefde, de officiële mededeling van kardinaalscreatie op het Ge heim Consistorie van maandagochtend ontving, heeft daarna een toespraak in het Italiaans gehouden, waarin hij zei: Wij, Katholieken van Nederland, wij worden stil wanneer ons hart door vreugde wordt overstroomd. Maar ik kan u slechts verzekeren, dat de gehele Nederlandse Katholieke bevol king, verenigd met haar aartsbisschop, de herinnering zal bewaren aan dit getuigenis van vaderlijke liefde, goedheid en welwillendheid. Ik kan met zekerheid zeggen dat alle Katholieken van Nederland zich door dit blijk van liefderijke zorg en vaderlijke goedheid nog nauwer en trouwer verbonden zullen voelen aan de Heilige Stoel en de verheven persoon van de Heilige Vader." De benoeming „in peciore" De kardinaal bracht zijn erkente lijkheid tot uiting tegenover de Ne derlandse Katholieken voor hun godsdienstzin, hun christelijke le venswijze, hun vroomheid en hun edelmoedigheid. „Het eerbewijs, dat de Paus mij heeft gegeven, vormt de bekroning van hun trouw, hun ijver, hun liefde voor de Kerk". In petto. Een bijzondere verrassing was wel de creatie van drie niet met name genoemde kardinalen. Paus Johan nes zei op het consistorie: „Wij heb ben nog drie illustere personen te be noemen tot lid van het Heilig Col lege, maar wij houden hen in petto". De 78-jarige Paus hield op het Con sistorie een toespraak in het Latijn. Hij verklaarde dat hij de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet, maar dat hij getroffen was door het zien van zoveel lijden, gebrek aan be grip en onzekerheid, waardoor het maatschappelijke leven wordt ver stoord en wantrouwen wordt gezaaid in de betrekkingen tussen de rege ringen. In verband met de door hem ge creëerde kardinalen in Azië en Afri ka merkte de Paus op, dat alle nieu we kardinalen gelijkelijk gecreëerd zijn tot glorie van de Heer, die de volkeren zonder onderscheid van taal, afkomst en kleur heiligt. Waarnemers in Vaticaanstad me nen, dat één van de drie kardinalen „in petto" misschien aartsbisschop Josef Beran van Praag is, die 9 jaar geleden door de Tsjechische com munisten is gearresteerd. Wanneer de Paus kardinalen cre- eert „in pectore" of „in petto" bete kent dit, dat hij de namen niet eer der bekend zal maken, dan wanneer hij de tijd er toe gekomen acht. De H. Vader heeft hierbij gebruik ge maakt van een oud recht van de Paus, dat door Paus Martinus V (1417-1431) ingesteld is. De laatste Paus, die van dit recht gebruik heeft gemaakt, is Paus Pius XI geweest. De „in pectore"-gecreëerde kardina len nemen in de rangschikking van de leden van het college van kardi nalen de plaats in, die z?j zouden gekregen hebben, als zij op het Con sistorie van gisteren benoemd zou den zijn. Al het overige, dat de benoeming tot kardinaal met zich meebrengt, geldt eerst op de dag, waarop de na men bekend worden gemaakt. Het reisfonds „Wij komen" heeft wederom twee moeders in de ge legenheid gesteld haar naar Austra lië geëmigreerde kinderen te bezoe ken. De blinde mevrouw J. Karstens, thans enigszins herstellende van heimwee, gaat naar haar zoon. Haar arts ziet hierin het beste geneesmid del. Voor deze reis verleent ook de gemeente Blaricum medewerking. Mevrouw W. Schiffers uit Hilversum gaat naar haar ernstig zieke dochter. De Rijkspostspaarbank heeft nu meer dan 2000 spaarboekjes voor het reisfonds „wij komen" uitgegeven. Zij wil witle jongen krijgen Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER 3 De Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem wil 1 januari 1962 de vijf daagse werkweek volledig invoeren. Met de vakbonden is hierover een voorlopige afspraak gemaakt. Een eerste begin om te komen tot deze vijfdaagse werkweek kan wor den gezien in het feit, dat bepaalde afdelingen, die daarvoor in aanmer king komen, al vrijaf hebben op elke derde zaterdag in de maand. Vóór 1960 zullen dat dus in totaal twaalf zaterdagen zijn. Volgend jaar zullen dit er 24 worden, waarna men dus met ingang van 196? de vijfdaagse werkweek volledig wil doorvoeren. Nasleep van conflict De Ned. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonslbond heeft de nieuwe CAO in de bouwnijverheid nog niet getekend. Dit is een gevolg van het verzet van de overige orga nisaties van aannemers tegen onder tekening door de Christelijke patroons van eenzelfde contract, dat zij reeds met de werknemers hebben getekend. Deze vreemde situatie vloeit voort uit het conflict in de aannemerswerei® tijdens de bouwstaking. De NCAJ3 besloot wel de CAO te tekenen, ter wijl de overige organisaties dit ble ven weigeren. Tijdens een spoedver gadering werd het bestuur van de NCAJ3 toen gedwongen af te treden. Formeel moeten de christelijke aan nemers dus nog lagere lonen betalen, zoals deze bij de vorige CAO waren vastgesteld. De 81-jarige mevrouw A. M. de Jong-van der Zijden uit de Kogel vangerstraat te Rotterdam, is gister avond, toen zij op bezoek kwam bij haar dochter in de Van Oosterzee straat, daar van de trap gevallen. Zij is aan de bekomen verwondingen overleden. Op de Purmerschool in Nieuwendam is een nieuwe les op het rooster gekomen, welke door de leerlingen van de twee zesde klassen ademloos wordt gevolgd: „Kampeerles!". Niet alleen de techniek van het kamperen wordt hier onderwezen, doch ook de manier, waarop een goed kampeerder zich gedraagt. Op de foto zien we hoe de jongens en meisjes luisteren naar de vader van een hunner, de heer Schmidt, die de fijne trekjes van de tent uit de doeken doet. kening van de reeds geheven loonbe lasting ook nog een aanslag in de inkomstenbelasting zal worden opge legd, heeft een louter administratief- technische grondslag. Voor het be houd van de gelijkheid van deze fis cale grens met de loongrens voor de De drie werknemersorganisaties in werktijdverkorting en verhoging van sociale verzekering pleit slechts de de hout- en bouwnijverheid hebben de prestatiebeloning. daarmede bereikbare administratief- aan het eind van de vorige week aan De werkgevers hebben intussen technische vereenvoudiging. Het voor de bonden van schilderspatroons nieu- meegedeeld, dat naar hun mening stel van de staatssecretaris van so- we loonvoorstellen voorgelegd. Deze alle nog aanwezige mogelijkheden ciale zaken en volksgezondheid om de eisen worden door de werkgevers, om een conflict te voorkomen aan- loongrens voor de sociale verzekering hoewel zij minder ver gaan dan de gegrepen moeten worden. met ingang van 1 januari 1960 van aanvankelijke voorstellen door de 6.900 tot f 7.450 te verhogen is werkgevers onaannemelijk geacht. De schileerspatroons beschikken voor staatssecretaris van financiën In de nieuwe voorstellen is de loons- niet over productiviteitscijfers, maar aanleiding geweest een gelijke verho- verhoging van vijf procent gehand- wel over enkele rentabiliteitscijfers, 8In2 va:i de fiscale grens voor te stel- haafd, doch de werknemers hebben die aantonen dat een loonsverhoging ten- afgezien van hun wensen tot verbete- zonder doorberekening niet mogelijk Uit de nota van de staatssecretaris ring van een aantal secundaire ar- is. Men neemt daarnaast in overwe- v?n financiën blijkt, dat de aangekon- beidsvoorwaarden, waarover met de ging dat de markt voor schilderwerk digde nota inzake de algemene her- werkgevers geen overeenstemming een plafond heeft vooral onder in- ziening van de belastingen naar inko- kon worden bereikt. vloed van de doe-het-zelf-ververs men, winst en vermogen met de dat de patroons tot voorzichtigheid daarbij behorende nota's van wijzi- In een gistermiddag te Utrecht ge- met de prijzen dwingt. gteg op de reeds ingediende wetsont- houden vergadering van Chr. Schil- De voorzitter van de Chr. Patroons- werpen, alsmede de nodige nieuwe derspatroons is meegedeeld dat de bond, de heer J. Koster, wees er in wetsontwerpen met memories van nieuwe voorstellen in totaal een ver- de vergadering op, dat men dringend toelichting, inmiddels het departe- hoging van 9 procent inhouden. Dit is behoefte heeft aan cijfers over de pro- ment van financiën hebben verlaten, volgens de werkgevers nog steeds veel ductiviteit in het schildersbedrijf. La te hoog. ten wij er als georganiseerd bedrijf De besprekingen met mmister De voor zorgen, dat onze bond vaster in Pous over de eventuele mogelijkhe- de schoenen staat en dat we kunnen den van doorberekening zullen aan aantonen, dat we de werknemers niet de werknemers tegenvoorstellen kunnen geven wat zij vragen. worden gedaan. - - - - - Er zijn wijzigingen aangekondigd in de subsidieregeling voor gezinsverzor ging en gezinshulp. Met terugwer kende kracht tot 1 januari 1959 zal de overheid in de kosten van de leiding en de salarissen van de gezinshelp sters gaan bijdragen op basis van het werkelijk uitbetaalde salaris tot een De staatssecretaris jan financiën vastgesteld maximum. 1957, verhoging van de rijwielver- hee" m een nota aan de Tweede Ka- Tot dusver was het aantal in dienst goeding, toekenning van een uitrus- mer naar aanIeiding van het verslag zijnde krachten voor de leiding en het Eenvoudiger subsidie voor gezinsverzorging In deze vergadering werd medege deeld dat de voorstellen van de werknemers, naast een loonsverho ging van vijf procent onder andere inhouden het optrekken van het uur loon met drie cent om dit op het zelfde peil te brengen als de lonen in het bouwbedrijf een integrale verwerking van de huurcompensatie tingstoeslag van 3 cent per uur Reeds in de tweede week van februari begon deze duif zijn takjes te verzamelen voor het nest. De bewoners bij wie de duif is komen aanvliegen, hebben de was de deur uit totdat de duif is uitgebroed De inzinking, die de Nederlandse Spoorwegen in 1958 doormaakten de winst daalde toen van drie en een half miljoen tot een kwart miljoen gulden iis het vorig jaar weer over wonnen. Vooral in de tweede helft van het afgelopen jaar is de winstmarge weer sterk toegenomen, aldus heeft de president-directeur, ir. J. Lohmann verklaard tegenover het weekblad „Zakenwereld". Men heeft deze betere uitkomsten bereikt door het invoeren van bezuinigingen. Er wordt meer werk verricht met minder mensen; de arbeidsproductiviteit is sinds 1950 jaarlijks met vier percent toegeno men. Van grote invloed op de bezui niging is de „ontstoming" geweest. De besparing op het personeel wordt doorgevoerd door middel van de auto matisering, voornamelijk op het ge bied van het seinwezen. Ten gevolge van de bredere winst marge kan' de loonsverhoging per 1 april a.s. zonder enige tariefsverho ging worden doorgevoerd. Niettemin heeft de directie van de N.S. ernstige zorgen over het getal van 32.000 peroneelsleden; de groot ste moeilijkheid schuilt bij de weg werkers en stationsassistenten. De heer Lohmann sprak de hoop uit, dat ondanks de toenéme van het wegtransport het reizigersver- voer met twee percent per jaar ral blijven toenemen. HISTORISCH MUSEUM Na veiling ,Dreesmansiukken' Naar aanleiding van de veiling van de beroemde „collectie Dreesmann" OP ZN ACHTERSTE BENEN van de Kamercommissie over het aantal praktijkjaren voor de help- wetsontwerp tot wijziging van de sters bepalend. loon- en de inkomstenbelasting me- Door de wijzigingen hoopt minister degedeeld, dat hij het ongewenst acht Klompé (Maatschappelijk Werk) te A MCTCDn A kA CTIf"UT de 'iscale inkomensgrens automatisch bereiken, dat de administratie van de Anjl tKUAM J I ILn I te doen aanPassen aan he* indexcijfer instellingen en de controle van Rijks van de lonen en dat van de kosten wege wordt vereenvoudigd, van levensonderhoud, zoals voor de De gezinsverzorging en gezinshulp loongrens voor de sociale verzekering in Nederland kost per jaar ongeveer- is voorgesteld. twintig miljoen gulden. Rijk en ge meenten betalen hiervan elk onge- De fiscale inkomensgrens, die mede veer zes miljoen. De resterende acht Naar aanleiding van de veiling van besliss™d is voor de vraag of vol- miljoen worden door de instellingen -e beroemde „collectie Dreesmann- stajn wordt met het heffen van loon- zelf opgebracht, onder andere in retri- is, op initiatief van mi. Van Hail, bur- belastmg dan wel of onder verre- buties van wie geholpen werden, gemeester van Amsterdam, een „stich ting tot bevordering van de inrich ting van een nieuw historisch mu seum" in het leven geroepen. Voorzitter van de stichting is de voorzitter van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel, mr. D. A. Del- prat. De bedoeling was, een aantal voor de hoofdstad belangrijke stukken aan te kopen en deze onder te brengen in een nieuw museum. De stichting nu, heeft, geadviseerd door prof. dr. J. Q. van Regteren Al- tena, directeur van het Rijksprenten kabinet te Amsterdam, op de deze week gehouden veiling een aanzien lijk aantal schilderijen, zilverwerk, kunstvoorwerpen en curiosa aange kocht, alle betrekking hebbend op Amsterdam. Tot deze aankoop beho ren zeven schilderijen waaronder: een klein doek „dienst in een Portu gese Synagoge" van Johannes Bos boom 14.500), een doek „Doorbraak in de Raadhuisstraat" van Breitner 37.000) en een groot schilderij van Jacob Maris, voorstellende de Prins Hendrikkade met de Schreierstoren (ƒ25.000). In deze actie hebben zowel de ge- meente als het bedrijfsleven belang rijke steun verleend. Een gebouw, De chauffeur van een grote truck met oplegger, maandagavond van Hoeve- waar de collectie, aangevuld met wat laken onderweg naar Amsterdam, zal wel wit om zijn neus geworden zijn zich reeds in het bezit van de ge- toen hn bij Muiden plotseling moest remmen: zijn grote aanhanger slipte, meenite bevindt, wan worden geëxpo- kantelde, met het gevolg, dat de truck opeens met de koplampen de wol- BilJ' seetd, k nog niet aangewezen. ken beeobeen...... Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7