TÏIGERïmmTm „Zwarte orde-verstoorders AANSLAG WK Prinses Beatrix aan de lijn schoten het eerst" VREEDZAAM, DE POLITIE OOK NIET Dinsdag komt Veiligheidsraad bijeen ZUID-AFRIKAANSE REL WAS GEORGANISEERD Chroes naar Parijse Opera Aanslag op synagoge in Amerika Damdoorbraak dreigt Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Brazilië Ontwapenings conferentie Zuurstof door algen in Adenauer in Tokio Korreltje Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPEN GRACHT 32 ZATERDAG 26 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14975 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015, 25594: Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f L50. Het Zuid-Afrikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een vrij- -• A dae uitgegeven bekendmaking, waarvan de tekst vrijdagavond te Londen heeft vrijdag geprotesteerd tegen het verbod op vergaderingen en het maandag a.s. door de minister van justitie Erasinus in te dienen wets ontwerp, waarin de gouverneur-ge- door het Zuid-Afrikaanse hoge commissariaat werd gepubliceerd, verklaard, dat de „beweringen van de Afrikaanse en Aziatische leden van de V. N„ volgens welke de ordeverstoorders te Vereeniging en Langa louter vreed zame bedoelingen hadden en ongewapend waren, volslagen vals zijn". „Op deze beweringen hebben genoemde V. N.-leden om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. De waarheid is echter dat, zoals uit het het werk op vele schepen worden ge- ingestelde onderzoek is gebleken, twintigduizend inboorlingen deelnamen staakt, toen de Afrikaanse bootwer- machtigd het Afrikaanse Nationale Congres, het Panafrikaanse Congres en verschillende andere organisaties te verbieden. In de haven van Kaapstad moest kers het werk neerlegden. aan een tevoren georganiseerde demonstratie. De demonstranten hebben de politie met verschillende wapens, waaronder vuurwapens, aangevallen en zij waren het, die de eerste schoten losten. De Protest van „Osservatore Romano' politie heeft toen, om zich te verdedigen en om erger onheil te voorkomen, teruggeschoten", aldus de verklaring van het Zuid-Afrikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" schrijft vrijdag, dat het do den van Afrikanen door Zuid-Afri kanen een ander doel moet hebben gehad dan alleen maar de bescher ming van de openbare rust. De Afri kanen waren niet van plan de orde te verstoren, aldus het blad. De politie heeft geen gebruik ge maakt van de moderne middelen die nu in alle beschaafde landen worden gebruikt: waterstralen, traangas en POLITIE HAD AL EERDER DODEN te Washington op een persconferen tie verklaard, dat de V. S. voorstan- w_ In de verklaring wordt er ook nog ders zijn van een bespreking door de gummistokken. Zij ging onmiddellijk op gewezen, dat op 24 januari j.l. ne- Veiligheidsraad van het door de re- over tot het schieten met vuurwa gen politiemannen, onder wie vier cente wanordelijkheden in Zuid- pens, waardoor niet alleen betogers blanken, door negers, inwoners van Afrika opgeworpen vraagstuk. maar ook vrouwen, bejaarden en kin- het nabij Durban gelegen dorp Cato De Zuid-Afrikaanse liberale partij deren werden neergemaaid. Manor, werden vermoord, toen zij nasporingen deden naar clandestiene stokerijen van sterke drank. De Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft vrijdag de Veiligheidsraad officieel verzocht, de toestand te bespreken, die ontstaan is uit „het doden op grote schaal van ongewapende en vreedzame betogers in Zuid-Afrika". De voorzitter van de Veiligheids raad, de Amerikaan Lodge, heeft be- raacL ae American Looge, neen De- f I Ll Algerië zal worden opgelost volgens kend gemaakt, d£Lii\V}%hnttraad ueen tweedracht zaaien het plan voor zelfbeschikking, zoals dinsdagmiddag bijeen zal komen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Herter heeft vrijdag Navo-depots in Denemarken president De Gaulle dat op 16 sep- De Sowjet-premier, die gisteren de .h<Left ?nt™uw.d-. gast was aan een lunch van de diplo- Het Russische standpunt ten aan- matieke pers, herhaalde daar, dat de 21en van de Duitse kwestie was, dat Sowjet-Unie er niet op uit is, aan de er voorgoed een eind dient te worden vooravond van de topconferentie gemaakt aan de tweede wereldoorlog, tweedracht tussen de westelijke geal- Daarom wilde Moskou een vredes- lieerden te laaien. „Wij nebben een verdrag met Duitsland sluitentta spreekwoord dat zegt, dat honderd deze Pogingen tevergeefs blijven, zul- vrienden beter zijn dan honderd roe- 'en wij genoodzaakt zijn een eenzu- bel. Wij willen dat onze vrienden de f verdrag te sluiten, wat zou be- Denemarken heeft met de Navo een vrienden van Frankrijk zijn en de tekenan dat vroegere akkoorden m- overeenkomst getekend, die voorziet vrienden van Frankrijk de onze", al- Efka heJj grondgebied van de (Oost)- in de vestiging van bevoorradings- dus Chroesjtsjef. Het voornaamste Duitse democratische republiek wor- depots voor het Westduitse leger in doel van de Russen op de topconferen- den geannuleerd aldus Chroesjtspaf. Jutland en opslagplaatsen voor de tie was volgens hem het vinden van Voor vrijdagavond stond een be- Britse marine in Deense havens, al- een gemeenschappelijke taal. zoek aan de °PeFa v°or e,en uitvoering dus verluidt in Kopenhagen. Hy herinnerde aan de FranS;Rus. geheel De vestiging van depots voor West- „"hl^infak zfoh'St v<ï£ Alle 2200 plaatsK1 in het gebouw Duitsland heeft in bepaalde Deense gen fjj11J55, ïJSST van de opera waren bezet met gen0" kringen kritiek gewekt. Zoveel mo- een vreedzaam naast elkaar leven, digden De uitvoering, met een grote gelijk zal het personeel van de depots zonder dat het ene land zich mengt rolbezetting, bood een zeer kleurrijk Sit Denen beStaan, aan wie wSar- ln d® binnenlandse aangelegenheden schoUwspel. schijnlijk een aantal Westduitse ver- van 1 anoere. operavoorsteling reden bindingsofficieren zal worden toege- In antwoord op vragen zei de Russi- Chroesjtsjef en zijn echtgenote terug voegd. sche leider te hopen, dat de kwestie- naar het ministerie van buitenlandse zaken. Zij werden toegejuicht door een menigte van drie- tot vijfduizend belangstellenden, die zich langs de „Avenue de l'Opera" hadden ge schaard. Een 41-jarige hoogleraar in de geschiedenis, Georges Laperches, is vrijdag het slachtoffer geworden van een aanslag in zijn woning te Luik. De hoogleraar had een post pakket ontvangen, waarin naar 't scheen een boek bevond. Bij het uitpakken deed zich een hevige ontploffing voor, die de eerste ver dieping van de woning verwoestte. Laperches is ernstig gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het parket vswi Luik heeft een onderzoek geopend en het schijnt, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten dat de aanslag op Laperches van politieke aard is en verband zou -kunnen houden met een aan slag, waarvan onlangs een Alge rijnse student in Brussel het slacht offer werd. Georges Laperches maakte deel uit van een linkse beweging, die sympathiseert met de FLN. Hij zou kort geleden een Algerijnse stu dent onderdak verleend hebben. Te Gadsden in de Amerikaanse staat Alabama is vrijdagavond een bo- imaanslag gepleegd op een synago ge, waar op dat ogenblik circa 180 mensen een dienst volgden. De bom, die vanuit een auto werd geworpen, kwam echter tegen een raamkozijn terecht en viel op straat. Op de mensen, die daarop naar bui ten kwamen om te kijken wat er aan de hand was, werd vanuit de auto geschoten. Een man werd ernstig ge wond. De politie, die onmiddellijk een uit gebreid onderzoek begon, heeft een jongeman gearresteerd. Zakenkabinet in Italië De demissionaire Italiaanse minis ter voor begrotingszaken Tambroni heeft een nieuwe, geheel uit christen democraten bestaande', Italiaanse re gering gevormd. President Gronchi heeft zijn goedkeuring gehecht aan het tijdelijke zakenkabinet dat een einde maakt aan een politieke crisis van 31 dagen. De conservatief Pella, die in de laatste twee kabinetten minister van buitenlandse zaken was, is vervangen door de vorige premier Antonio Seg- ni. Tambroni blijft naast premier schap ook de portefeuille van begro ting beheren. Op Pella na keren alle ministers uit het vorige kabinet, dat 13 maanden regeerde, terug. U.K.H. Prinses Beatrix, die vrijdagochtend in Rotterdam de „Floriade" heeft geopend, heeft na een bezoek aan de Euromast per kabelbaan een tocht ge maakt van het Heerenhuis op de tentoonstelling naar het voorplein van de Ahoy-hal. De foto toont de prinses in het gondeltje. Er moesi nog gesproeid worden „Bezem-vliegtuig". Behalve de drie Caravelle-vliegtui- gen, die gebruikt zullen worden voor de reis door Frankrijk van Chroesjt sjef, zijn gevolg en de journalisten, is een vliegtuig beschikbaar gesteld, dat in elke landingsplaats "de passagiers, die te laat komen en de journalisten die niet genoeg tijd hebben om hun verhaal door te bellen, zal moeten meenemen. Het extra-vliegtuig is het „Besem-vliegtuig" gedoopt. Toer door Frankrijk begonnen. Chroestjsjef is zaterdagmorgen zijn toer van zes dagen door Frankrijk begonnen. Hij vertrok van het vlieg veld Orly, waar een sterke politie macht aanwezig was, naar Bordeaux, de eerste etappeplaats van de toer. De Russische premier zal een twaalftal grote plaatsen bezoeken en o.m. fa brieken en een modelboerderij, waar de koeien op muziek worden gemol ken, bezichtigen. Proeven met muizen, die 21 dagen in een afgesloten ruimte hebben ge leefd op zuurstof, dat door algen werd afgescheiden, hebben aange toond hoe ruimtevaarders in de toe komst onbeperkte hoeveelheden zuur. stof kunnen krijgen, aldus heeft een Amerikaanse geleerde vrijdag te Da venport in de Amerikaanse staat Iowa meegedeeld. Het hoofd van het scheikundige laboratorium van de Bendixmaat- schappij, Perry, deelde mee, dat de volgende proeven met mensen geno men zullen worden. In de afgesloten ruimte werden twee tot vi^r muizen opgesloten te zamen met een bak met eencellige al gen. Met behulp van kunstmatig zon licht zetten de algen het door de mui zen uitgeademde koolzuur om in zuurstof, die door de ademhaling van de muizen weer werd omgezet in koolzuur. Op deze wijze kan hét eer- H.K.H. Prinses Beatrix wandelt over de zojuist door haar geopende Floriade, ste Amerikaanse ruimtestation van begeleid door de algemeen voorzitter van de Floriade, dr A, J. Verhage, zuurstof worden voorzien, aldus die de parapluie ophoudt. Perry. Rusland heeft vrijdag in Genève in feite het Amerikaanse voorstel op de ontwapeningsconferentie om volgen de week concrete besprekingen over het controlestelsel te beginnen, van de hand gewezen. Het meent, dat eerst overeenstemming zou moeten worden bereikt over de ter zake die nende ontwapeningsmaatregelen. De Russische afgevaardigde zei echter, dat beide partijen elkaar dicht genaderd zijn, zo verluidt in confe rentiekringen. De Sowjet-Unie is bereid controle maatregelen te bestuderen, maar eerst moet de conferentie concrete ontwapeningsmaatregelen bespreken zoals het verbod van kernwapens, het opheffen van de strijdkrachten en de buitenlandse bases. Hü zei dat hij bereid is het Russische plan te wij zigen en bijvoorbeeld grotere voor rang aan kernontwapening te geven. Over het westelijke voorstel tot een internationale politiemacht en een organisatie voor het bewaren van de vrede in een ontwapende wereld zei Zorin, dat de Sowjet-Unie bereid is het vraagstuk van de internationale betrekkingen na de voltooiing van het ontwapeningsprogramma volgens het Russische plan te bespreken. Maar deze kwestie kan niet worden opgelost door een nieuwe strijdmacht op te richten. Zij moet worden gere geld in het licht van het V. N.-Hand- vest. In Amerikaanse kringen verwierp men elk denkbeeld, dat de conferen tie in een impasse was geraakt. „Het Russische verzet tegen het bespreken van controle-maatregelen is een nor male openingsmanoeuvre", zo werd gezegd. Van westelijke zijde is men van mening, dat de communistische dele gatie zal weigeren over controlemaat regelen te praten tenzij het westen in beginsel instemt met het Russische plan. Uit Caracas wordt gemeld, dat de ruim 17.500 ton metende Panamese tankboot „Mobil Astral" vrijdag avond in de haven van La Cruz in de lucht is gevlogen. 23 Van de 56 bemanningsleden worden vermist. De brandweer zou met man en macht vechten om te voorkomen, da* de vlammen overslaan naar de olie opslagplaatsen op de wal. Vijf steden in de Braziliaanse staat Ceara met in totaal ruim 100.000 in woners lopen gevaar te worden weg gevaagd, doordat de stuwdam in de rivier de Jaguaribe bij Doros op door breken staat. Het daarachter gelegen stuwmeer bevat ongeveer 600 miljoen kubieke meter water. Sinds enkele dagen konden de slui zen van de dam het overtollige water van de rivier, die door aanhoudende zware regenval sterk gezwollen is, niet voldoende afvoeren. Het peil van het water was vrijdagochtend tot tachtig centimeter onder de rand van de veertig meter hoge dam ge stegen. Ingenieurs besloten daarop met dynamiet een kleine doorlaat in de dam te maken maar onder de enor me druk van het water ging het gat zich uitbreiden. Duizenden mensen uit de steden Li- moero, Arcati, Sao Joao, Ibicuitiba en Itaicaba hebben in allerijl hun toe vlucht in de omringende heuvels ge zocht. Vrijwel alle mensen in de bedreig de gebieden zijn door het leger ge- evacueerd. Bondskanselier Adenauer is vrij dag voor een officieel bezoek van ze ven dagen in Tokio aangekomen. Hij kwam met minister von Bren- tano uit de V. S. waar hij onder meer besprekingen over Berlijn heeft ge voerd. Het bezoek van de kanselier is het eerste van een Duits regeringshoofd aan Japan. WEINIG WIND De Bilt, zaterdag '10 uur. Het ho- gedrukgebied dat geruime tijd boven Scandinavië heeft gelegen, wordt nu zowel aan zijn noord- als zuidzijde geleidelijk verder aangetast. Aan de zuidzijde gebeurt dit door de kleine storing, die gisteren in ons land enige regen bracht. Het kleine regengebied trok over het noorden van het land weg. Het werd gevolgd door opkla ringen. tijdens welke vannacht plaat selijk mist ontstond. Er handhaaft zich een vore van lagedruk over West-Europa, die een uitloper vormt van een oude Oceaandepressie, die voor de; kust van Portugal is aange komen en die langzaam naar de Mid dellandse Zee koerst. In de vore van lagedruk, die de komende 24 uur het weer blijft beheersen, valt hier en daar wat regen, maar deze is over het algemeen van weinig betekenis. Er komen ook opklaringen voor en er heerst weinig wind, zodat in de komende nacht weer plaatselijk mist kan ontstaan. HOE (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZWAKKE WIND. Veranderlijke bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Geen regen van betekenis. Zwakke wind in hoofdzaak tus sen oost en noord. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets la gere. 27 Maart: zon op 06.27; onder 19.05; maan op 06.38; onder 19.26. 27 Maart: nieuwe maan 08.38. 28 Maart: zon op 06.25; onder 19.06; maan op 07.04; onder 20.34. Hoogwaterstanden 27 Maart: voorm. 3.36; nam. 3.54. 28 Maart: voorm. 4.14; nam. 4.32. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren weer max. min. HELSINKI licht bewolkt 7—7 STOCKHOLM onbewolkt 9—3 OSLO zwaar bewolkt 8 3 KOPENHAGEN onbewolkt 8 2 ABERDEEN geheel bewolkt 6 4 LONDEN geheel bewolkt 12 4 AMSTERDAM regen 9 6 BRUSSEL 14 5 LUXEMBURG „85 PARIJS 16 10 BORDEAUX geh. bew. 19 12 GRENOBLE licht bewolkt 18 5 NICE zwaar bewolkt 16 9 BERLIJN zwaar bewolkt 14 3 FRANKFORT zwaar bew. 14 4 MüNCHEN Ticht bew. 15 1 ZüRICH mist 18 6 GENèVE licht bewolkt 15 3 LOCARNO geheel bewolkt 12 6 WENEN onbewolkt 13 3 INNSBRUCK licht bew. 15 0 ATHENE zwaar bewolkt 14 -f- ROME zwaar bewolkt 16 8 AJACCIO zwaar bewolkt 17 8 MALLORCA licht bewolkt 19 9 LISSABON regenbui 15 9 Soldaten, die hun koning liefhebben, vechten betgr dan zij, die hem vrezen of haten.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1