STERLING SHAG De zilveren Rector van Duinzigt ffloster De heer F. A. van Hees nam na ruim 25 jaar afscheid van bestuurswerk in de KAB-Leiden Kikvors-Louis landde in IJsselmonde VRIJDAG 25 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 zaam duidelyk gemaakt in toespraak jes, liedjes, wensjes en voordracht- jes, die door grote en kleine bewo ners van „Huize" op de jubilaris zul len worden afgevuurd. Voor mij is wel het meest sprekend bewijs, dat het met de Rector op Duinzigt goed zit, het feit, dat hij altijd vol lof is over de zusters van Duinzigt en het niet kan laten de Congregatie van Roosendaal uitbundig te prijzen! Ja, dat kan ik zo niet nader uitleggen; dat moet men aanvoelen; maar het zegt alles!! De „zwakke" Rector beperkt zyn werkzaamheden echter niet tot Rhijn- geesterstraatweg no. 35. Zijn werk- terrein strekt zich ver over de gren- Dekenaat Leiden heeft gedaan. En zen van ons landje uit als hu con- d gressen, studiedagen etc. niet alleen En wie dat nog eens pers00nlijk 8 O SupeA kwaiiteit Altijd vers in 5 AVPPkl IIIB II II 1 II plastic shagbeurs Spaar de voetbalclub-emblemen bezoekt maar er een werkzaam aan- wil doen, kan a.s. zondag terecht op Tradities, nog stammend uit de tijd van de legendarische Broere, bleven op het klein-seminarie Hage- veld, toen het nog gevestigd was te Voorhout, angstvallig gehandhaafd. Zo hoorde het, dat bij de prijsuitde- ling op het eind van het studiejaar een der oudste studenten een La tijnse rede weggaf over een of ander gewichtig onderwerp, welke oratie een goed half uur diende te duren, terwijl een andere in een lijvig po- eem blijk gaf van zijn kunnen in de edele dichtkunst. Dat een 12-jarig studentje van de kleine figuur met zijn gedachten meer bij het berstens vol gestouwde vakantiekoffertje om de hoek van de zaal vertoefde dan bij de klassieke volzinnen en alexandrij nen met of zonder enjambementen, die op hem werden losgelaten, laat zich begrijpen. Ik herinner mij van al die Latijnse oraties alleen nog maar, dat in het exordium de aan spraak diende af te dalen van Re- verendissime ac Illustrissime Domine (de bisschop luisterde altijd met de hand aan het oor) tot carissimi soda les (de enige keer, dat je door een medestudent met carissime werd aangesproken) en dat de Rhetor slechts dan de palm der welspre kendheid kon, wegdragen als hij zijn vernuftig geconstrueerde volzinnen de nodige keren met een Ciceroni aans „esse videatur" wist te beslui ten. Van de gedichten herinner ik mij ondanks het feit, dat zij in de moedertaal werden voorgedragen er maar één en dat was dat van de eerste dichter van het studiejaar 19181919. Die had kans gezien om in zijn dichterlijk gewrocht de dag orde van de Hageveldse student zo levendig te schilderen, dat je de stilte van de kapel kon voelen, het schelletje, dat het einde van de les of studie aangaf, hoorde rinkelen en de jonkheid hals over kop de speel plaats op zag hollen. Die dichter was een slanke student met golvend haar die ik toen echt nog niet met Her man durfde aanspreken. Wat waren in die tijd de oudere studenten toch altijd vreselijk lang, beslist veel lan ger dan tegenwoordig! Ik had tijdens het treurspel in dat zelfde jaar met open mond naar diezelfde rijzige ge stalte zitten staren, die als een trotse Lucifer het toneel op werd gereden en terwijl hij de teugel liet vallen vanaf zijn oorlogswagen zijn trawan ten toesprak met „Ghij snelle Geesten, houdt nu stant met onze waegen: Al hoog genoegh in top Godts Morgenstar gedraegen" Zulke lui vond je als jong studentje zowel lichamelijk als geestelijk reu zen. En toch behoorde de boven be schreven student, Herman Sondaal, tot de zg. pitten! Een „Pit" noemden wij de medestudent, die van zulk 'n zwakke gezondheid was dat hij in stand moest gehouden worden met glaasjes melk en op wiens ontbijt bordje weieens een paar plakjes rookvlees lagen. Ik zeg plakjes; maar ik vond in die tijd velletjes of vlies- jes al veel te euphemistisch uitge drukt en sprak liever van pagina's, zo dun wist de hooggestemde Jan de kok ze te snijden (intussen moes ten de niet-pitten immer ongemeubi leerde sneetjes bruinbrood kauwen). KTa de seminarietijd verliest men el- kaar vaak uit het oog, totdat je toevallig in de praktijk buurman of collega van elkaar wordt. Kape laan Sondaal had vanwege ziekte al wat omzwervingen door het Bisdom gemaakt, Haarlem, Nootdorp, Al phen) toen ik als kapelaan in Rot terdam Zuid hem in dezelfde confe rentie ontmoette als kapelaan van het Noordereiland, dat Rotterdam Noord en Zuid scheidt. Zijn pastoor en collega waren ook niet van de sterksten, zodat de vlijmscherpe de ken Hees wijk bij voorkeur sprak van „het driepitsstel" in de Lourdespa- rochie. Na het nog eens als kapelaan in Limmen geprobeerd te hebben leek het monseigneur Aengenent maar beter zo'n pit rector te maken. En zo geschiedde op de 23e maart 1935 met de boodschap aan Moeder Overste van Duinzigt te Oegstgeest er bij: dat hij dit rustige standje kreeg, omdat hij toch maar één jaar te leven had! Nu schijnt je meestal juist een lang leven beschoren te zijn, als je er in je jeugd gezegd wordt, dat je geen blijvertje bent. Ga de levensbeschrij vingen maar eens na van vele be roemdheden, die een gezegende leef tijd bereikt hebben. Let maar eens op. IJoe het ook zij, rector H. Sondaal vierde eergisteren zijn zilveren feest als rector van Huize Duinzigt en doet dat a.s. zondag nog eens dun netjes over. En is het bereiken van dit 'jubilé ook te danken aan glaas jes melk en pagina's (of snijdt de keukenzuster boekdelen dik?) rook vlees en aan het feit, dat de non netjes de rector in de watten hebben gelegd hebben? Och laten we ons niet bekommeren om de tafel of het bed van de rector! Feit is, dat hij nu 25 jaar lang ondanks de operaties, die hij in dat verrel eeuw onderging, gewerkt heeft op de historische plaats waar eens Mgr. Cornelius Lu- dovicus Baron van Wyckersloot leef de en werkte. Deze naam wekt re miniscenties aan de tijd der emanci patie van de Nederlandse katholie ken in de vorige eeuw. Meer nog dan het feit, dat het bos van Duinzigt 'n 10 jaar geleden de naam van bos van Wyckersloot kreeg wordt deze eman cipator hierin geëerd, dat juist op zijn Duinzigt een 100 jaar na zyn dood het secretariaat van het Willi- brordus Apostolaat in Nederland ge vestigd werd. „Het Curium" zo noemden wy als seminarist Duinzigt en wezen op wandelingen altijd naar het bos en zeiden dan „daar ligt Curium" zon der ons af te vragen in welk wereld deel het eens door de Paus bedoelde Curium eigenlijk moest liggen. Deze benaming van Duinzigt vond immers hierin zijn oorzaak, dat de Doorluch- te Stichter van het Huis mgr. v. Wy ckersloot, in 1833 tot Bisschop van Curium werd gewijd, omdat hij Apostolisch Vicaris werd van een land, dat toen nog in Rome tot de gebieden van de ongelovigen (i.p.i.) gerekend werd. Strijk en zet werd bij het gaan langs Duinzigt een anec dote verteld over dr van Dillen, eens de rector van Huize Duinzigt. Deze bestond het b.v. om een -hooiwagen dwars over de weg te laten plaatsen om de tocht van de Bisschop op vormreis te stuiten, zodat de kin deren van Duinzigt hun grijze Her der een aubade zoudeivkunnen bren gen. Hoe de theologanten tegenwoor dig over Duinzigt spreken weet ik niet, maar allicht zal men naar het huis wijzen en opmerken: „hier woont de grote Sondaal" en als er een anecdote te vertellen valt dan is het zeker die over de rector met zijn sten gun van uit de oorlog. Toen dé rector n.L eens na het da len van de zon thuis kwam (dat kan zo wel eens gebeuren) en licht door de gordijnen van zijn kamer zag schijnen, rook hy onraad. Langs een andere weg ging hij het huis bin nen zocht zijn sten gun van de on dergrondse tijd op en sloop gewa pend naar zyn kamer. Toen hij de deur opende vond hy zijn eigen non netjes op blote voeten en met op gestroopte mouwen en zo druk doen- de met het si.oppen van een hevige lekkage. Tableau! 25 jaar lang dan werkt de zil veren jubilaris op het oude land goed van v. Wyckersloot. Zyn werk betreft allereerst de bewoners van het Huis. Dat doet hij natuurlijk voortreffelijk; dat wordt hem en zijn gasten bij de viering wel genoeg- deel aan heeft. Wie kent niet zyn „Qn hatf ten^met tenirdLïw^dÏÏ'^lottfoen «nTot Maar deStT aa geschreven? Waar "eeffe dl ReSor Ddae, al niet gepreekt of gespeecht in Ne- weggaan, pas op voor de derland en wie heeft van hem voor al tijdens en vlak na de oorlog al geen behartenswaardige waarheden voor zijn leven meegekregen bij ver- loofden- of bezinningsweken, alles met bloemrijke en bezielende woor den opgediend. Rector Sondaal is de oprichter en huidige Diocesane en Dekenale Hoofdredacteur van Sur- sum Corda en van de Analecta voor de Bisdommen Haarlem en Rotter dam. Hij was de man van „Neder lands Volksherstel", hij is lid van het Instituut voor voorlichting in de ziel zorg en voor de K.A. in de beide Bisdommen. Eens was hij hoofdre dacteur van het naoorlogse blad „De Burcht" en zo voort; maar vooral niet te vergeten zijn ontzaglijk werk als secretaris van St. Willi- brord Vereniging en St. Willibrordus Apostolaat. ^Tu kan ik aan dit staatje nog een heel staartje aanbreien maar doe dit niet om hier vooral de verdien sten, die zilveren Sondaal voor stad en dekenaat Leiden 25 jaar lang heeft gehad, te belichten. •En dan wijs ik als pastoor van de Lodewijk op de eerste plaats op zijn functie als voorzitter van de inmid dels in de top opgeloste situerings- commissie voor het Dekenaat Lei den. Als die Commissie er niet was geweest en als rector Sondaal daar van geen voorzitter was geweest, zou de Lodewijk nu geen parochie en de kenale kerk zijn en brandde er in de erg prillè ochtend van de 25e maart 1960 geen licht op de eerste verdieping van pand Steenschuur no 19!!! Van Bisschop tot gewone ge lovige is men hem hier nog dank baar voor. Hoe de charitas in Lei den hem ter harte ging is gebleken uit zyn grote activiteit bij de op richting van de Katholieke Gezins zorg voor Leiden en omgeving en het Kleuterdagverblijf „Margriet". Pauselijk gouden erekruis zijn beloning Een recente foto van H.M. konin- x-s i II gin Ingrid van Denemarken, die op \~JpQ6V0lQQ QOOT Dat hij in de oorlogstijd bij de on- 00 CA dergrondse geen onbekende was maart haar 50e verjaardag viert. zijn zoon Mevr. Van Hees speldt haar echt genoot de pauselijke onderscheiding op. Achter haar: voorzitter K. de Bree; geheel links de nieuwe pen ningmeester: de heer J. van Hees jr. blijkt wel uit de anecdote met de - stengun. En wat heeft hij in die bar re tijd niet gedaan voor de voedsel- NEDERLANDSE LIFTERS Na ruim vijf en twintig jaar in het voorziening etc. etc. Nu ziet hij zelfs BEROOFDEN BELG katholiek verenigingsleven te Leiden heer De Bree onder meer over de nog kans om geestelijk-adviseur- bestuursfuncties bekleed te hebben onvolprezen wijze, waarop de pen- schappen etc. waar te nemen. Vraagt Twee Nederlanders, die de vorige heeft de heer F. A. van Hees gister- ningmeester de verkoop van het per- het maar aan de leden van de St. maand een Belg van zijn auto had- avond in de algemene ledenvergade- ceel Steenschuur 15 tot stand bracht. Augustinus Vereniging te Leiden, den beroofd, zijn donderdag door de rinff van de KAB-afdeling Leiden, be- Ook mevrouw Van Hees deelde in Als ik nu ophoud met opsommen rechtbank in Namen tot gevangenis- dankt voor zijn laatste ambt. dat van de glorie, zij ontving een bloemen- weet ik zeker, dat ik veel onver- straffen van een en twee jaar ver- penningmeester van de K.A.B., welk hulde. De heer De Bree spelde de meld laat. Wat de Rector van Duin- oordeeld. ambt hij zeven jaar bekleed heeft, scheidende penningmeester het bij de zigt 25 jaar lang voor Leiden heeft Op 4 februari kregen zy in de om- Evenals de heer Van Hèes destijds onderscheiding behorende strikje op. betekend, kan ik niet beter aange- geving van Namen een „lift" van een het voetspoor van zijn vader volgde, De geestelijk adviseur, kapelaan G. ven dan met te vragen: Wie kent in Belgische automobilist. Op een ver- zo werd hij thans door zijD zoon, de W. Lemmers overhandigde de heer Leiden Rector Sondaal niet? laten gedeelte van de weg dwongen heer Jan van Hees, als penningmees- v. Hees de aan de medaille verbonden zij hem de auto te verlaten. Twee ter opgevolgd, na een verkiezing bij oorkonde, wijzende op het feit, dat En nu gaan we feliciteren! Als Uur later reden zij echter in de ar- acclamatie door de vergadering. ook de Kerk trots gaat op mannen Deken van Leiden wil ik het echter men van de Belgische politie. die hun gehele persoon inzetten voor met alleen by een felicitatie laten, De 27-jarige A. T. uit Nijmegen zag dankbaarheid voor het vele hun ideaal maar namens geheel Katholiek Lei- 2jch door de boetstraffelijke recht- Roede. w,erf; da' de ">eer Van Hees De heer Van Hees k tenslotle den de hartgrondige dank uitspre- bank te Namen veroordeeld tot twee voor de katholieke zaak heeft gedaan een karteink en verzorgd dank- ken voor alles, wat hij naast zijn jaar en de 34-jarige D. W. uit Ara- w"d hij gisteravond onderschelden w00rdi waarin hij nogmaals blijk elf werk in Huize Duinzigt voor het hem tot een jaar gevangenisstraf. ™ct bet Pauselijk gouden erekruis, van zi n bescheidenheid, maar niet L'LheidTne hL al'. - ""o'""' ™nder van Zijn gevoel voor humor. 8 „Mensen die praten denken niet", zei te op de horst werd gespeld. hij iilnensen die denken pratcn J,iet de^erA^e^Mi^ vo£^Ter de heer K. de Bree, die mededeling i} eezeed is Nadat allen van de ve rf ine Van 0626 Pauseli^ke ond€rschei- legenheid gebruik gemaakt hadden r?' j j het scheidende bestuurslid de hand te ov^tloneef applaus^oó^hy tot deze mededeling kwam had de heer De g g oyeen. Bree een schildering gegeven van de e "eer ,an Hees, die ook geschen- grote verdiensten van de heer Van ken *n gelukwensen ontving van het Hees hoofdbestuur, werd gisteravond te- Hij beschreef hem als een trouwe .Y®ns bÜ benoemd ere- en eerlijke vriend, een man. die elke d van de KA..B. lof en huldiging met een handgebaar van zich wegwuift, maar intussen veel presteerde, hard werkte en de juiste weg weet te vinden tussen zijn warme idealisme en nuchtere zake- tie) lijkheid. Met bewondering sprak de c~lDijnen en Gjediót'dleerd LEIDEN - STEENSTRAAT 8 - TEL.! 21561 HERENSTRAAT 6 HAARLEMMERSTR. 204 De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag de algemene beraadslaging over de wetsontwerpen tot wijzi ging van de grond- en personele belasting vo ortgezet Foto: De heer Lucas aan het woord. Vanmorgen is de Franse kikvors man Louis Lourmais om half zes uit Dordrecht vertrokken- De stroming was bijzonder gunstig en reeds om negen uur vanochtend kon Lourmais bij IJsselmonde aan land gaan. Morgenochtend om ongeveer negen uur zullen Lourmais en zijn vrouw Liliane samen zwemmend de laatste étappe tot Rotterdam afleg gen. Ze starten op de plaats waar Lourmais in IJsselmonde aan land ging, ongeveer ter hoogte van café Claus. Om ongeveer elf uur 's ochtends zal het Franse kikvors-echtpaar aan de Parkkade bij café-restaurant „Bel- levue" aan wal komen. Daar zal hun een grootse ontvangst wachten. De Franse consul te Rotterdam, de heer A. Bernard, zal het echtpaar op de kade verwelkomen. Voorts zal de Ne derlandse zwemster Cocky Gaste laars, zowel Liliane als Louis een krans aanbieden. Bovendien zullen verschillende nationale- en Rotter damse watersportverenigingen aan wezig zijn. Ook ligt het in de bedoe ling, het echtpaar de laatste kilome ters door een aantal Nederlandse kik vorsmannen te laten begeleiden. Na de ontvangst op de Parkkade zal het echtpaar Lourmais de gast zyn van de Franse consul op het Franse consulaat. Westersingel 91 in Rotterdam. Tot besluit zal hy aan een lunch aanzitten in „Bellevue". Het Franse gezelschap zal vermoede lijk reeds in de middag naar Parijs vertrekken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9