PeeksCloppenburg Prinses opende de Beatrix „Floriade Weer aardbeving in Marokko Algerijns complot verijdeld Nieuw elementair deeltje ontdekt vrijdag 25 maart 1960 DE LEIDSE COURANT BLOEMIGE Z OMERZEGELS '1 ne dei-: i.A ND y nederland 19 i2c-€p+8 nederland 30c^+10 I Nederland BABY MAAKTE VAL VAN TIEN METER Doordat hij uit de armen van zijn moeder gleed is in Rotterdam giste ren een tien maanden oude baby door een ruit op de derde etage 10 meter naar beneden gevallen op de straat. Het jongetje werd met erns tige hoofdwonden opgenomen in het Westerziekenhuis te Rotterdam. Koop nu IVOROL Dubbele tuben; Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Dit is de serie zomerzegels 1960, zoals deze vanaf 23 mei a.s. in de verkoop zal worden gegeven. De zegels zijn gewijd aan Nederlandse bloemen: V.l.n.r. de tulp „La Princesse" in grijs, groen en rood; een Caspeldoorn In rose, groen en geel, een witte waterlelie in blauw, groen en geel; een slanke klaproos in bruinachtig geel, rood en groen en een blauwe zeedistel in geel, groen en blauw. (Advertentie) Met het overhalen van een handle, waardoor een zandloper zijn taak kon gaan vervullen, heeft prinses Beatrix vanmorgen te Rotterdam de inter nationale tuinbouw tentoonstelling „Floriade" geopend. Deze zandloper zal nu worden opgesteld bij de hoofd Ingang en daar als zinnebeeld van de wenteling der tijden mede herinne ren aan het feit, dat de tuinbouw wortelt in het verleden. Na de onthulling speelde de mari- nierskapel, het Wilhelmus. Toen de tonen daarvan verklonken waren overhandigde de algemeen voorzit ter van de „Floriade", dr. A. J. Ver- ihage, de prinses een verkleind zil veren model van deze zandloper aan. Dit model is vervaardigd door de edelsmeden Brom uit Utrecht en be vat op de omranding van de platiRi de volgende tekst van Jan Engel man: „De tijd gaat ijlings, pluk de dag, strooi bloemen en ontplooi uw vlag". De prinses was tegen half elf op de Parkkade bij de ontvangsttent ge arriveerd, in gezelschap van haar particulier secretaresse mej. M. C. C. Wijnen en van de adjudant van H.M. de koningin, lt.-kolonel J. J. L baron Van Lynden. Ter ontvangst traden o.m. naar buiten de burge meester mr. G. E. van Walsum en de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Prinses Beatrix toonde zich blij verrast, toen de elfjarige Lidy Ver- hage haar een ruiker van de nieuwe „Floriade"-rozen aanbood, een varië teit van de Amerikaanse „Montezu ma"-roos. In zijn toespraak, waarin hij spe ciaal woorden van welkom richtte tot de prinses en voorts de doelstel ling van deze „Floriade" nog een in korte trekken memoreerde, wees dr. Verhage erop, dat het z.i. voor het eerst in de geschiedenis is, dat de ge hele tuinbouw op deze intenze wijze voor een tentoonstelling heeft sa mengewerkt. Hij betuigde zijn grote erkentelijkheid voor alles, wat de diverse commissies in de afgelopen voorbereidingsjaren hadden gedaan, hetgeen naar zijn overtuiging ook geldt voor diegenen uit het buiten land, die ervoor geijverd hebben om" het beste uit hun nationale tuinbouw te brengen. Grote steun was ook on dervonden van het Rotterdamse be drijfsleven, dat o.m. de „Euromast" als onderdeel van de tentoonstelling verwezenlijkte. yy „Wanneer deze expositie", zo be sloot hij, „een bijdrage zal leveren voor verdieping van inzicht in het werk va» de tuinbouwer en daardoor het begrip tussen de bevolking van de grote steden en die van het platte land zal winnen, zal dit op zichzelf al een beloning zijn voor de arbeid van allen, die hun gaven en energie in dienst van de „Floriade" hebben ge steld". Nog is alles niet in bloei op deze wel zeer uitgebreide oppervlakte van het tentoonstellingsterrein^ Prinses Beatrix bezocht bij het be gin van haar rondwandeling aller eerst de Clusiustuin, een copie van de tuin, die in de 16e eeuw in Leiden werd ingericht. Het was ongeveer half twaalf toen ze aan de Euromast kwam. De prin ses plaatste als eerste haar naam in het gastenboek en ging vervolgens met een van de liften naar het 100 m. hoger gelegen platform. Om tien minuten voor twaalf ging prinses Beatrix met de lift weer naar de begane grond. Nadat de prinsei de mast had verlaten, begaf zij zich langs het Herenhuis naar de kabel baan voor een gondeltocht naar de voortuin van de Ahoy'-hal. Hier be zichtigde ze tot slot de binneriexposi- tie „Feest der boibloemen", waar de hyacinthen volop geuren en de tul pen en narcissen in grote weelde bloeien. V00R- JAARS- M0E- HEID (Advertentie) DE „ROOFOVERVAL" IN VOORBURG Het gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen de vier mannen, die enV kele dagen voor Kerstmis 1066 op de Koningin Wilhelminalaan in Voor burg een moord hadden geënsceneerd ieder veroordeeld tot een geldboete van 100.en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand we gens het medeplegen van h^t doen plegen van een valse aangifte. De geënsceneerde moordpartij had zo echt geleken, dat voorbijgangers on middellijk de politie hadden gealar meerd. De procureur-generaal had veer tien dagen geleden tegen 'de vier mannen een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk gevorderd. Eerste KLM-straalvliegtuig op Schiphol aangekomen Een menigte van waarlijk duizen den belangstellenden is vanmorgen op Schiphol getuige geweest van een historisch moment voor de KLM: de aankomst van het eerste straalvlieg tuig, de DC-8 „Albert Plesman". Het sierlijke toestel met zijn vier gieren de straalmotoren presenteerde zich om half elf door laag over het vlieg veld te scheren waarna het koers zette naar Den Haag en Rotterdam. In Den Haag vloog het dicht over het hoofdkantoor van de KLM. Honder den personeelsleden stonden op het dak van het gebouw. Via Rotterdam keerde de-machine naar Schiphol te rug, waar gezagvoerder R. van der Honert de nieuwe aanwinst om elf uur aan de grond zette. Vannacht om drie Nederlandse tijd vertrok het toestel van New York voor de tocht over de oceaan die, zo als captain Van der Honert op Schip hol opmerkte, bijzonder gemakkelijk en rustig is verlopen. Op sommige stukken had men een gunstige staart- wind zodat soms snelheden van meer dan 1100 km. per uur werden be reikt. De schema-tijd waarop men was vertrokken bedroeg 6 uur en 22 mi nuten. Indien het gelukt was deze tijd te halen, zou de KLM een record over het traject New York-Amster dam hebben gevestigd, maar op het laatste deel van de reis ondervond de machine nogal veel tegenwind, zqdat de vliegtijd iets meer dan 7 uur bedroeg, toen d$ machine om half elf voor het eerst boven Schiphol verscheen. KARDINAAL ALFRINK RECIPIEERT OP 11 APRIL. Na zyn terugkeer in Nederland zal kardinaal Alfrink een officiële re ceptie houden in het Aartsbisschop pelijk Museum, Agnietenstraat 1, Utrecht, op maandag 11 april. Van 111 uur worden bij voorkeur pries ters en religieuzen verwacht, van half tot half zes bij voorkeur or ganisaties, van half zes tot half ze ven bij voorkeur particulieren. Zij, die op de voorkeurtijden verhinderd zijn kunnen van een andere tijd gebruik maken. Voor officiële persoonlijkhe den, die hiertoe uitgenodigd zijn, zal een officiële ontvangst plaats vinden in het Aartsbisschoppelijk Museum op zaterdag 9 april om vijf uur. Deze samenkomst heeft een strikt besloten karakter. Vanmorgen omstreeks kwart over acht is op de Maartendijklaan de taxi chauffeur W. J. Vos, oud 60 jaar, gewoond hebbend aan de Dedems- vaartweg te Den Haag, bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De heer Vos reed met zijn taxi in de richting van de Maarbergenstraat en is vermoedelijk als gevolg van een hartaanval tegen een lantaarn paal gereden. De heer De Vos werd naar het ziekenhuis Zuidwal ver voerd, doch hij was reeds overleden voor men daar aankwam. Twee kinderen in gesloten zwembad verdronken Te Barneveld zijn gisteren twee jon getjes, de zesjarige Roy Tuins en zijn kameraadje, de even oude Nico van de Molen in het zwembad, enkele ki lometers buiten het dorp, verdron ken. Gistermiddag waren de kinderen zoek geraakt. Omstreeks vier uur hadden vriendjes ze nog gezien, maar daarna waren ze spoorloos. Nadat de ouders urenlang hadden gewacht werd de politie gealarmeerd. Deze toog met een speurhond op pad. Men vermoedde, dat de jongetjes in „het Paradijs", een groot bos buiten Bar neveld, waar 's middags een brandje was geweest, waren verdwaald. Men vond echter niets. Weer op weg naar het dorp, pas seerde men het zwembad en men be sloot ook daar een onderzoek in te stellen. Daar zag men al gauw het lichaampje van Nico in het water drij ven. Zijn kleren en die van zijn vriendje Roy lagen netjes langs de kant. Hieruit trok men de conclu sie, dat ook Roy moest zijn verdron ken. De jongens moeten van plan ge weest zijn op deze mooie zomerse middag in het nog niet geopende bui tenbad te gaan zwemmen. Vermoede lijk door het lage water misleid, zijn zij in de diepe springkuil geraakt en verdronken. Met hulp van de brandweer vond men, na vele uren dreggen, vanmor- Ter gelegenhied van zijn zeventigste verjaardag is het Eerste Kamerlid gen omstreeks vier uur ook het prof. dr J. C. Beaufort onderscheiden als commandeur in de Orde van stoffelijk overschot van Roy. Beide Oranje Nassau. Ten huize van de minister van Buitenlandse Zaken werden drenkelingetjes kwamen uit een ge- de versierselen door mr J. M. A. H. Luns zelf uitgereikt. zin met meer kinderen. HEIDEBRAND BIJ RUINEN Gisteravond is bij de Boerveense plassen in de gemeente Ruinen een heidebrand uitgebroken. Ongeveer tien hectaren heide rondom 'n meeu wenkolonie brandden af. De brand weer uit Ruinen heeft het vuur be streden. De oorzaak van de brand is onbekend. Vier afgelegen bergdorpen in het Atlasgebergte, die reeds zwaar ge troffen waren door de aardbeving, welke op 29 februari Agadir ver woestte, hebben dinsdagnacht jl. op nieuw zware schade opgelopen door een krachtige aardschok. Twee van deze dorpen, Oe-Imi- Thiki eh Igoerdane, ten noorden van Agadir, werden volkomen vernield, terwijl de zuidelijker gelegen neder zettingen Agnoe en Massa, nabij Tiznit, minder schade opliepen. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. De weg- en telefoonverbindingen zijn vrijwel geheel vernield. De opperbevelhebber van het Ar gentijnse leger heeft donderdag be kend gemaakt, dat de strijdkrachten een samenzwering tot het overne men met geweld van de politieke macht hebben verijdeld. In 't kom- plot zaten merendeels aanhangers van de verdreven dictator Juan Pe- ron. Volgens een communiqué zijn 500 personen gearresteerd en is een grote hoeveelheid ontplofbare stof fen, vuurwapens en radio-uitrusting in handen van verdachte elementen aangetroffen. In het communiqué wordt gezegd, dat op 19 maart een golf van terreur ontketend had moeten worden om de voor zondag vastgestelde verkie zingen in het honderd te laten lopen. De Peronisten en de communisten mogen geen candidaten stellen voor de parlementsverkiezingen van zon dag. Zij hebben hun aanhangers aan geraden blanco biljetten in de stem bussen te deponeren. De Peronisten hopen zodoende het bewijs te kunnen leveren, dat zij de grootste politieke groepering in het land vormen. Tijdens de verbouwing gaat de verkoop normaal door (Advertentie) deeltje: het negatief-elektrisch gela den antihyperon. Hierdoor zou men op het spoor ge komen zijn van een nog onbekende soort atoomkernreacties. In hoeverre dit juist is zal door uitgebreide proefnemingen moeten worden uit gemaakt. De Russische mededelingen geven steun aan de opvatting van vele kernfysici, dat in de microkosmos alleen deeltjes voorkomen met hun tegenovergestelde. Naast het nega tieve elektron kent men het positieve positron en naast het positieve proton is het negatieve antiproton bekend. Het hyperon was al enige jaren be kend en de groep onderzoekers in Doebna heeft nu dus ook de „tegen voeter" van dit elementaire deeltje gevonden. KORTE golf De twee gevangenen, die in de gevangenis van Nashville 19 gijze laars vasthielden om hun vrijheid af te dwingen, hebben de gijzelaars donderdag vrijgelaten en zich over gegeven. Een van de gijzelaars, de gevangenis-psycholoog, heeft de ge vangenen daartoe weten te bewegen. De opstandigen hebben een schrifte lijke verklaring gekregen, dat zij naar een gevangenis op het platteland zul len worden overgebracht en dat de rebellie hun niet zal worden aangere kend. Een rechtbank te Praag heeft de katholieke bisschop Ladiwslav Hlad tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd beschuldigd van het leiden van een terroristische groep en van het heimelijk verrich ten van priesterwijdingen. Een Marokkaanse vrachtboot, die van Bulgarije op weg was naar Casablanca, heeft in de Zwarte Zee schipbreuk geleden, waarbij de der tien opvarenden om het leven kwa men. Zelfde temperaturen Terwijl het grote hogedrukgebied boven Scandinavië en West-Rusland zich handhaafde, drong een kleine storing uit Frankrijk langzaam naar ons land door, hetgeen gepaard ging met een toeneming van de bewol king en in het zuiden, midden en wes ten van het land ook met enige re gen. ..Vanmorgen was nog een zeer lang zame noordwaartse verplaatsing van de smalle regenzone waarneembaar. Een storing, die van Noord-Afrik* naar Italië koerst, veroorzaakte daar regen en daling van de luchtdruk. Ook in Frankrijk bleef de luchtdruk dalen. Dit hing samen met het op dringen van het front van een de pressie ten westen van Portugal, wel ke sinds donderdag snel in betekeni» is afgenomen. De doorgaande luchtdrukdalingen in het zuiden hebben tot gevolg dat de wind in ons land in de oosthoek blijft. Hier en daar zal de komende 24 uur nog wat regen vallen. In de tem peraturen komt niet veel verande ring. SPORT Een groep geleerden uit commu nistisch geregeerde landen, die in Doebna wetenschappelijk speurwerk verricht, heeft de ontdekking meege deeld van een nieuw elementair BRAND OP SLEEPBOOT. Aan boord van het schip, de „Signe", die voor sloop is aangekocht door de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel en die tijdelijk op de Lek voor Schoon hoven ligt, is vanmorgen om half twaalf brand ontstaan. Drie slopers waren bezig de hoog gelegen gedeelten van het schip los te branden, omdat het anders op zijn verdere tocht niet onder de brug bij Vianen door zou kunnen. Vonken van het snij apparaat moeten op brand bare plaatsen zijn gekomen, waardoor het voormalige verblijf van de be manning in brand geraakte OLYMPISCHE SPELEN DE KAARTVERKOOP IN ROME De organisatoren van de Olympisch» spelen te Rome hebben meegedeeld reed» 650.000 toegangskaarten voor de ver schillende evenementen te hebben ver kocht. WIELRENNEN GENUA—ROME Werd het eerste gedeelte van de vier de étappe van de wegwedstrijd Genua Rome een overwinning voor de Italiaan Nino Defilippis en schreef de Belg Hi- laire Couvreur het tweede gedeelte op zijn naam, de man die uit de vierde étappe de meeste profijt trok was de Belg Gilbert Desmet. Hij bleef niet al leen leider in het algemeen klassement, maar wist tevens zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten, de Italiaan Nen- cini, ruim 10 minuten achterstand, en Mahé (Fr.) en Simpson (GB), ruim drie minuten achterstand, te vergroten. Coen Niesten werd gisteren vierde, de Haan 15e. Kunstmatige duinen beschermen Breskens Tussen de Handelshaven en de nieuwe Veerhaven te Breskens is ter versteviging van de waterkering een kunstmatige duinenregel aangebracht, welke een hoogte heeft van ongeveer 11 meter NAP, bij een breedte van 30-38 meter op de kruin. Door deze beveiliging is ook het landschap en het toerisme gediend. De enorme hoeveelheden zand, welke voor deze kunstmatige duinenrij nodig zijn, zijn afkomstig van zandplaten in de Westerschelde. Met de voltooiing van de „kunst duinen" hoopt men deze zomer gereed te komen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3