S)e CaidóeSoti/ïci/ttf (hroesjtsjef houdt in Parijs toespraken E5KS3 Veiligheidsraad over Z.Afrika Zuid-Afrika komt »apart« te staan „Frankrijk en Rusland zijn natuurlijke bondgenoten'' Macmillan vliegt naar Washington Praten over Genève Betogingen in Londen Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: LC J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 VRIJDAG 25 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14974 Telefoon; Directie Abotmem. Drnkkeri] 20935; Red 20015, 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f L50. En proeft van de Franse keuken De bréje lach van Monsieur K De ontvangst van de Russische premier is donderdag wat hartelijker geworden dan tot nu toe het geval was tijdens zijn bezoek aan Parijs. Bij zijn aankomst bij het stadhuis voor een ontvangst juichten en zongen tien duizend mensen hem toe. De wachtenden in het koude, regenachtige weer waren meest arbeiders met rode en roodwitblauwe rozettes in het knoops gat. Kort voor de aankomst ontvouwden jonge demonstranten in een naburige straat een wimpel met het woord „Praag", waarna zij begonnen te zingen „Chroesjtsjef naar de galg". Maar omstanders grepen de wimpel en de politie nam een viertal demonstranten mee naar het bureau. se kwestie. Het overleg zal vrijdag ochtend worden voortgezet. Dan zul len ook enkele ministers aanwezig zijn. Na afloop van zijn gesprek met De Gaulle zag de Russische leider er verre van opgewekt uit. Na een rustpauze van drie kwar tier was Chroesjtsjef aan een lunch de gast van premier Debré in diens ambtswoning, hotel Matignon. De bré sprak over vrede en samenwer king tussen yerschillende politieke en sociale stelsels en zei dat Frank rijk rekende op de goede wil van de Sowjet-Unie bij het zoeken van waar borgen tegen het gevaar van een FRANS-RUSSISCH BONDGENOOTSCHAP Op de ontvangst pleitte Chroesjt sjef voor een Frans-Russisch bond genootschap als noodzakelijke voor waarde om de veiligheid van beide landen te verzekeren. Hij wilde geen scheuring teweeg brengen in het Franse bondgenootschap met Enge land en de Verenigde Staten, zei hij. Maar wel sprak hij zich uit tegen het „Duitse militarisme", een thema dat hij tot nu toe in al zijn toespra ken heeft aangeroerd. Hij zei, dat het „gevaarlijk is dit militarisme aan te moedigen". Op de ontvangst werden de Rus sische gasten geschenken aangebo den. De premier kreeg een zilveren sigarenkoker, mevrouw Chroesjt sjef een gouden poederdoos en de dochters kregen een flacon parfum. Eerder op de dag had Chroesjtsjef zijn eerste lange gesprek met de Franse president, dat slechts door twee tolken werd bijgewoond. Vol gens Franse woordvoerders gingen beide leiders diep in op de huidige vraagstukken met name op de Duit- (•Prachtige "Super Kinglon" I IRailcord-pantalons tegen daverend lage prijs STORM IN GLAS WATERI IJet voortgezet debat van de Twee- de Kamer over de beide wets voorstellen van de regering tot belas tingverhoging (terugbrengen van de grondbelasting op het peil van 1955 en een aanpassing van de personele belasting aan de a.s. huurverho ging, die door een amendement "al weer veel van haar betekenis heeft verloren) is gisteren heel wat nuch terder verlopen dan sommigen na de befaamde brief van minister Zijlstra in het begin van deze week meen den te moeten verwachten. Men heeft dus blijkbaar ten onrechte veronder steld, dat een Kamermeerderheid forser voet bij stuk zou houden dan minister Zijlstra deed, toen hij in zijn brief aankondigde, dat de regering van geen wijken wilde weten, omdat ze de onverbrekelijkheid tussen de huurverhoging en de belastingver zwaring niet wenste los te laten. Die afloop van het debat wil in tussen helemaal niet zeggen, dat de discussie van gisteren geen enigszins bewogen momenten kenden dié voor de verdere politieke geschiedenis vroeg of laat bepaalde consequenties zouden kunnen hebben. Een van de voornaamste onderde len van het tornooi was in dit op zicht namelijk wel naast een her haalde vrij scherpe afwijzing van de wetsvoorstellen door dr. Lucas de verklaring van prof. Romme, dat hij het optreden van de regering scherp afkeurde. Het „uiterste middel" in een parlementair debat, te weten een „onaanvaardbaar" van de regering onder bedreiging van aftreden (kabi netscrisis) is hier ten onrechte ge hanteerd, want een echt beginsel was niet in het geding, zo kan men het met de heer Romme eens zijn. De katholieke fractieleider had met die laatste opmerking immers zeker gelijk: zó belangrijk, dat de regering met een crisis moest gaan dreigen, was de gehele zaak stellig niet. Mi nister Zijlstra wie het blijkbaar wel eens wat te snel om een prestige- aangelegenheid te doen is gaf dat twee weken geleden zelf al toe, toen hij de Kamer bij wijze van compromis een geldigheidsduur van slechts één jaar voor de beide wetsvoorstellen suggereerde. Een en ander maakt overigens wel duidelijk, dat dit de bat al moeilijk zo belangrijk kón worden, als sommigen het beliefden voor te stellen. Wan de andere kant echter heeft zeker de waarschuwing betekenis, waarin prof. Romme de regering aan zegde, dat zij dat onaanvaardbaar heidsargument in het vervolg niet meer zo lichtvaardig moet hanteren. Er zouden dan immers wel eens grote moeilijkheden kunnen ontstaan, als een Kamermeerderheid (waarin de KVP-fractie) toch haar zin zou door zetten en dus uit een betrekkelijk ge ringe zaak een kabinetscrisis zou voortkomen. Daarvan zijn in het verleden ver scheidene voorbeelden aan te halen; niet de beste momenten uit de parle mentaire historie! In feite was eigen lijk de crisis van 1958 door de hou ding van de P. v. d. A.-fractie en de socialistische ministers ook zo een muis, waaruit ditmaal eens een berg voortkwam |"\e ironie van het altijd wat grillige politieke (nood)lot wilde gisteren, dat nu deels met betrekking tot een soortgelijk geding als dat cm de be lasting-duur van 1958 juist de so cialistische fractie de regering in het zadel hielp blijven Het was overigens de eerste maal, dat het kabinet-De Quay met dit nogal grove geschut ie velde kwam. Op de goede verhoudingen tussen re gering en Kamer moet dat wapen op de duur gn vooral als het te vaak wordt gebruikt getuige de geschie denis een kwade invloed hebben. Te hopen valt daarom, dat van beide zijden voortaan nauwkeurig zal wor den afgewogen, of er in de parlemen taire strijd werkelijk zulke belangrij ke zaken in het geding zijn, dat (over en weer met de meest krachtige middelen moet worden te werk ge gaan! 'Goedzittende" pantalons n uitmuntend model. Sterke soepele railcord, duurzaam en met ongeëvenaard weerstands vermogen. Praktische, fraaie broekceintuur van dezelfde stof. Nu, 5-10 iaar,y.j oliematen 11-16 jaar, 19 75 alle maten Herenmaten 14 Geen post-of telefoonbestellingen. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM; Kone Hoogstraat 11 Meent hk. Goudseilngel Katendi. Lagedllk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 (Advertentie). nieuwe wereldoorlog. Donderdagmiddag heeft de Rus sische premier de Franse Kamer van Koophandel toegesproken. Zijn ge hoor luisterde beleefd maar niet en thousiast, toen de Russische leider opnieuw protesteerde tegen het Westduitse voorstel tot vestiging van legerinstallaties in Spanje, pleitte voor steun voor zijn ontwapenings plan en sprak over de herbewapening van West-Duitsland en de dwaasheid van een raketbewapeningswedloop. Later sprak hij over het Russische zeven-jarenplan. „Natuurlijke bondgenoten" Donderdagavond bood de Russi sche premier aan de Franse presi dent en mevrouw De Gaulle een di ner aan in de vertrekken voor be langrijke gasten van het ministerie van buitenlandse zaken. De eetzaal van de Russische ambassade was niet groot gepoeg om de 150 genodig den te ontvangen. Volgens de voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering, Maurice Schumann, was de sfeer van het diner „uiterst vriendschappelijk". In een korte toespraak zei Chroesjt sjef aan het diner, dat Frankrijk en de Sowjet-Unie „natuurlijke bondge noten" waren. Op de barricades. De oude revolutionaire kreet „Naar de barricades" heeft een nieu we betekenis gekregen tijdens het Russische bezoek aan Parijs, want slechts via de barricades hebben de Parijzenaars enige mogelijkheid een glimp van de Russische leider of althans van zijn auto op te vangen. Overal waar hij gaat heeft de politie barricades opgericht, waarachter de voetgangers zich moeten terugtrek ken. Mevrouw Chroesjtsjef heeft met haar dochters een bezoek gebracht aan de meisjesschool „Claude Mo net". Later drongen talloze opge wonden vrouwen door de politie-af- zetting toen mevrouw Chroesjtsjef een warenhuis bezocht: „Viva Nina" riepen zij tot de Russische, die een kledingshow bijwoonde en de dak tuin bezocht. NAAR LENIN Chroesjtsjef heeft vrijdagmorgen in Parijs-Zuid het huis bezocht, waar Lenin „de vader van de Russische re. volutie" in ballingschap woonde vóór de grote opstand van 1917. Lenin heeft hier van 1909 tot 1912 de beschikking gehad over twee be scheiden kamers en een keuken. Van deze vertrekken is door communisti sche bewonderaars een museum ge maakt- Na afloop van het bezoek reed de Russische premier naar het Elysée om daar zijn besprekingen met De Gaulle voort te zetten. Koninklijk bezoek aan jubilerende Huishoudraad In hotel Matignon te Parijs hebben premier Chroesjtsjef en zijn echtge note met het echtpaar Debré de lunch gebruikt. V.l.n.r.: Premier Chroesjt sjef, mevrouw Debré, mevrouw Chroesjtsjef en premier Debré. De Britse premier Macmillan gaat morgen per vliegtuig naar Washing ton om met president Eisenhower te spreken over de stand van zaken op de conferentie te Genève over het stopzetten van kernproeven. In Londen wordt vernomen, dat de beide regeringsleiders zich zullen be raden over hun antwoord op het voorstel dat de Russen vorige week zaterdag in Genève hebben gedaan. De Sowj et-delegatie stelde toen voor onmiddellijk een verbod op alle kernproeven, met uitzondering vzyi ondergrondse ontploffingen van ge ringe omvang, af te kondigen. Intus sen zouden de kernmogendheden vrijwillig moeten afzien van het ne men van ondergrondse kernproeven van geringe omvang, hangende een gezamenlijk internationaal onderzoek naar de mogelijkheden om dergelijke proeven te ontdekken. Zoals bekend heeft Engeland tot dusver meer bereidheid getoond om met de Sowjet-Unie een akkoord aan te gaan waarbij ook kleine onder aardse atoomexplosies worden ver boden, dan de Amerikaanse regering. De Russen hebben verklaard da£ zij het door Amerika ingediende wes terse kernplan ook willen accepteren, als er maar een verbod op onder aardse kernexplosies in wordt opge nomen. De Amerikaanse regering meent dat kleine ondergrondse kernexplo sies moeilijk te ontdekken zullen zijn, omdat men ze niet kan onder scheiden van lichte aardbevingen. Dientengevolge, zo is het Ameri kaanse standpunt, zou de controle onuitvoerbaar zijn. In welingelichte kringen in Lon den is men van opvatting, dat Mac millan de Amerikaanse president zal trachten te overtuigen, dat het nood zakelijker is tot een overeenkomst, hoe onvolmaakt ook, te komen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's H.M. de koningin heeft donderdag in Diligentia te 's-Gravenhage de herdenking van het tienjarig bestaan van de Nederlandse huishoudraad bijgewoond. Foto: Enthousiast was H.M. de koningin over de bloemen, die haar door de 12-jarige Liesbeth Kortekaas werden aangeboden. De vertegenwoordigers van 29 Afri kaanse en Aziatische landen hij de Verenigde Naties hebben donderdag op een spoedvergadering besloten, te verzoeken om een onmiddellijke bij eenkomst" van de Veiligheidsraad ter bespreking van de onlusten in Zuid-Afrika. De huidige voorzitter van de Vei ligheidsraad, Cabot Lodge, heeft ver slaggevers meegedeeld, dat de raad maandag of dinsdag bijeen zal ko men. De juiste datum zou vastgesteld worden in overleg met de leden van de raad na ontvangst van de officiële brief van de Afrïkaanse-Aziatische groep. De Zuid-Afrikaanse minister van justitie, Erasmus, heeft donderdag alle bijeenkomsten van ongeacht welke bevolkingsgroep in Johannes burg, Durban, Pietermaritzburg en Kaapstad Zonder voorafgaande spe ciale toestemming verboden. Deze maatregel, die niet op kerkdiensten en begrafenissen slaat, blijft van kracht tot 30 juni. De dag van rouw, die het Afri kaanse nationale congres voor maan dag 28 maart ter nagedachtenis van de slachtoffers van de incidenten van maandag heeft uitgeroepen, zal een dag van algemene staking zijn. De staking is afgekondigd voor alle Afrikaanse arbeiders in geheel Zuid- Afrika. Te Njanga zijn donderdag maar enkele Afrikanen naar hun werk ge gaan. De toestand is nog steeds ge spannen en volgens leden van een afdeling pantserauto's in Njanga, is de spanning donderdag nog toegeno men. Duizenden Afrikanen zijn de straat op gegaan en verschillende po litiewagens zijn met stenen bekogeld. Daarentegen heeft negentig pro cent van de arbeiders te Langa het werk hervat. In Vereeniging keren langzamer hand weer normale toestanden te rug. De vraag naar vuurwapens is echter groot. Blanke mannen en vrouwen stonden donderdag in lange rijen voor het gerechtsgebouw om te proberen een vergunning voor een vuurwapen te krijgen. Wapenhande laars doen goede zaken. Inmiddels is donderdag op felle wijze op het Londense Trafalgar Square, voor de woning van de Zuid- Afrikaanse hoge commissaris, be toogd. Demonstranten riepen „Weg met apartheid en moord". Er ont stonden botsingen tussen een sterke politiemacht en een menigte, die haar solidariteit met de betogers be tuigde. De Britse socialistische partij heeft medegedeeld zondagmiddag a.s. een protestbetoging op Trafalgar Square te zullen organiseren. Koersdalingen op de beurs Op de effectenbeurs van Johan nesburg zijn de koersen der aande len donderdag sterk gedaald. Deze daling was niet een gevolg van eco nomische doch van politieke om standigheden in Zuid-Afrika. De koerswaarde der aandelen van mijnbouwbedrijven en financiële in stellingen daalde gisteren alleen al met .ongeveer 45 miljoen pond ster ling. Sedert het begin van de onge regeldheden op maandag is de koers waarde der aandelen met meer dan 90 miljoen pond sterling gedaald. Er was een massale drang om te verkopen, niet alleen van de zijde der buitenlandse maar ook van de binnenlandse aandeelhouders. De Zuid-Afrikaanse minister van justitie, Frangois Erasmufe, heeft vrijdag in het parlement meegedeeld, dat hij maandag een wetsontwerp zal indienen, dat de gouverneur-gene raal van Zuid-Afrika moet machti gen het Afrikaanse'Nationale Con gres, het Panafrikaanse Congres en verschillende andere organisaties te verbieden. Een groot hotel in Perpignan (Frankrijk) wordt toegerust met een warmwatervoorziening, waarbij van zonne-energie gebruik zal worden gemaakt. Men zal hiermee voor 80 pet- in de behoefte aan warm water kunnen voorzien. Op de dakterrassen worden 25 spiegels geplaatst. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot ra- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen en plaatselijk mist, maar ook en kele opklaringen. Weinig ver andering in temperatuur. 26 Maart: zon op 06.30; onder 19.03; maan op 06.12; onder 18.15. Hoogwaterstanden 26 Maart: voorm. 2.53; nam. 3.12. Het weer in Europa HELSINKI half bew. 7 - 5 STOCKHOLM onbew. 8 - 5 OSLO onbew. 10 1 KOPENHAGEN onbew. 6 1 ABERDEEN geh. bew. 9 2 LONDEN geh. bew. 13 8 AMSTERDAM regen 16 5 BRUSSEL geh. bew. 10 6 LUXEMBURG zw. bew. 13 6 PARIJS regen 12 7 BORDEAUX zw. bew. 18 10 GRENOBLE geh. bew. 16 7 NICE geh. tew. 15 12 BERLIJN onbew. 10 1 FRANKFORT zw. bew. 15 6 MüNCHEN mist 18 - 1 ZURICH zw. bew. 15 3 GENèVE geh. bew. 13 5 LOCARNO motregen 10 5 WENEN zw. bew. 12 2 INNSBRUCK zw. bew. 15 0 ATHENE geh. bew. 15 ROME regen 14 8 AJACCIO geh. bew. 16 6 MADRID motregen 15 7 MALLORCA geh. bew. 18 10 LISSABON regenbui 9 Korreltje Als de stoom maar uit de kookpot kan ontsnappen, bestaat er geen vrees, dat ze zal ontploffen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1