Van de wal in de sloot kan tot tevredenheid stemmen NIET ALLEEN RADELOZEN WONEN OP HET WATER Wie zijn hoed is dit wie zijn hoed wordt dat? MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA Wanneer het dak van de miniatuurark wordt afgenomen, heeft men een overzicht van het hele ark-interieur. Geheel links de bijkeuken met voldoende ruimte om wasmachine en fietsen op te bergen. Daarnaast het toilet annex douchecel en aan de voorkant van de ark de keuken met een tegelvloer, die bestand is tegen water en huishoudelijke chemicaliën. In het midden de woonkamer met de zithoek rond de haard geprojecteerd en de eethoek voor een der ramen. Rechts van de woonkamer bevindt zich de kinderkamer met twee boven elkaar geplaatste bedden. Vanuit de hal komt men ook in de slaapkamers der ouders, waarin een tweepersoons bed gemak kelijk plaats vindt. zend gulden per meter lengte, indien u een breedte van vier meter aan houdt. Dat is dus rond 250 gulden per vierkante meter. Natuurlijk is dit maar een gemiddelde; voor de meer luxueuze arken ligt deze prijs wat hoger en voor de eenvoudige wat la ger. Een normaal ruime woonark heeft een oppervlak van ca. 56 m2. Aan de hand van deze door noest knutselwerk tot stand gekomen mi niatuurark kon nu de meest prakti sche en gezellige indeling worden uitgeknobbeld. Naast een woonkamer, slaapkamer en keuken moest ook een kinderkamer in het bouwplan wor den opgenomen. Nu was de hiervoor beschikbare ruimte eigenlijk niet vol- dende voor twee normale bedden en daar kleine kinderen ook groot wor den, was dit toch wel wenselijk. Een oplossing werd gevonden door twee bedden boven elkaar te plaatsen. Het onderste bed is opklapbaar en laat in opgeklapte toestand een aardige speelruimte voor de kinderen. Boven dien werd de onderkant van dit bed voorzien van een schoolbord en een zachtboard prikbord, waarop de kinderen naar hartelust hun fantasie kunnen uitleven. Een los kastje biedt de noodzakelijke bergruimte voor speelgoed e.d. De grote tegenslag Toen het hele plan pasklaar was om aan de bouwer gegeven te wor den met de opdracht nu maar te gaan bouwen, kwam de grote tegenslag. In geen enkele gemeente bleek een ligplaats beschikbaar, zodat de fa milie plotseling met de handen in het haar zat. Wat nu te doen? Het enthou. si asme voor wonen op het water was zo sterk geworden tijdens het bou wen van de miniatuurark, dat zij be sloten dan maar een ark met lig plaats en al over te nemen., Na vele -weken trouw advertenties naspeu ren, werd eindelijk het geduld be loond; van iemand, die naar een min der waterrijk deel van ons goede landje ging verhuizen kon een ark mèt ligplaats worden overgenomen. Gelukkig had ook de gemeente te gen deze overname geen bezwaar en zo stond men voor een nieuwe opga ve. Hoe kon van deze bestaande ark met zijn bestaande kamerindeling een gezellig woonoord worden gemaakt? Er werd gepast en gemeten, een deur door een gordijn vervangen en de heer Dekens offerde twee weken va kantie op aan het hanteren van verf kwast en hamer Zo ontstond langza merhand een geheel nieuw interieur. In de woonkamer van 4X4 nieter De gezelige zithoek, die niet onder vonden de gemakkelijke stoelen en doet voor de zithoek in een moderne de zithoek een plaatsje, een wollen smyrnakleed voltooide de aankleding van de zithoek en toen de nieuwe vitrage achter de dubbele ramen hing, was een interieur ontstaan, dat niet onderdeed voor een modern flat- interieur. Bergruimte voor de garderobe en speelgoed van de jongste arkbewoner. Een ark als luxe flat WIE DE WATERRIJKDOM van ons land kent en daarbij weet hoe hoog de prijs van het nog resterende land geworden is, verbaast zich niet meer over de mensen, die op 't water wonen. Voor de oorlog moest je een excentrieke zonderling zijn om je woonverblijf op het water te kiezen. Alleen schippers met hun familie werden geacht beroepshalve op het water te wonen en te werken. Na de oorlog echter ontstond een sterk groeiende klasse van woonarkbewo ners, die door de woningnood gedre ven, zich een drijvend onderdak gin gen zoeken. Op deze wijze werden zelfs afgedankte torpedoboten tot woonverblijf getransformeerd. Zoals vaak het geval is met alles, wat maar enigszins naar het nieuwe neigt, ontstonden over deze nieuwe vorm van wonen de meest zonderlin ge gedachten. Velen zagen in de ark bewoner een door woningnood tot ra deloosheid gedrevene, die in volsla gen wanhoop dan maar het water had opgezocht om in een ark zijn le ven te leiden in kou, vocht en petro- leumstank, door het verstoken zijn van alle elementaire gemakken, die deze technische eeuw ons biedt. Om daarbij dan nog maar te zwijgen van het sanitaire ongemak Voor woonschepen nu blijkt Aalsmeer een dorado te zijn. Behalve dat Aals meer rijk is aan bloemenkwekers, is het ook voorzien van een formidabel aantal slootjes en sloten, die uitmon den in de Westeinderplas. Mede door deze overvloed aan water telt de ge meente Aalsmeer vele arkbewoners onder haar ingezetenen. Zo ligt er ergens een vrolijk rood met wit ge schilderde ark, die de naam „Jenny" draagt. Niet bepaald het onderko men van een tot uiterste wanhoop ge drevene. Naast de deur hing een rood koperen scheepslantaarn, die ons toch wel weer het idee gaf een schip te betreden, doch de bel was geen scheepshoorn, maar een gewone elec- trische huisbel. Binnentredend in het knusse hal letje waren wij toch wel even ver baasd: niets wees op het ons vaak afgeschilderde gruweltoneel van een onder reumatiek en lage plafonds ge bukt gaand gezin. Slechts huiselijke gezelligheid kenmerkte de werkelijk ruime woonkamer. Het einde van de inwoning „Kijk", vertelde onze toen we he^n vroegen hoe hij ark bewoner was geworden, „zo'n drie jaar geleden wilden we gaan trouwen en gezien de eindeloze lijsten van woningzoekenden was voor ons de enige mogelijkheid om dan maar er gens in te gaan wonen". Het bleek voor het prille huwelijks geluk van de familie na zo'n twee jaar verblijf op twee veel te kleine kamertjes een bittere noodzaak eens om te gaan zien naar een beter woon oord. Nu was goede raad ook hier duur: het kopen van een huis ging boven de begroting uit en de kans op een betaalbare huurwoning was nog steeds uitermate klein. Tot op een dag het oog van de krantlezende heer des huizes viel op de advertentie van een arkbouwer. Deze schilderde in fraaie bewoordin gen het genot van een „eigen home cp het water", waarbij bovendien bleek, dat de bouwkosten aanzienlijk lager waren dan die van een huis. Na er nog eens een nachtje over ge slapen te hebben, besloot de familie, dat dit dan maar de oplossing moest worden en hoe meer ze er over spra ken hoe enthousiaster ze voor dit plan werden. Onze gastheer besloot, eerst eens inlichtingen te gaan inwinnen ever de mogelijkheden van een lig- plaats* alvorens een ark te laten bou wen. VERSCHILLENDE GEMEENTEN werden aangeschreven en in af wachting van de resultaten, die deze brieven moesten opleveren, begon de a.s. arkbewoner in zijn vrije uren aan de bouw van een miniatuur- woonark. Het gehele meubilair maak te hij op dezelfde schaal na en zo kon het toekomstig onderdak al worden ingericht, nog voor met de bouw was begonnen. Als punt van uitgang werd de beschikbare „bak" genomen. Een mille per meter Op deze betonnen of stalen bak wordt dan later de eigenlijke woning Achter de eethoek bevindt zich een gebouwd uit dubbelwandige houten ingebouwde boekenkast, waar ook het constructies. Om u nu een idee te t.v.-apparaat een plaatsje vond. De geven, wat het laten bouwen van een fraaie Zaanlander klok is gekozen in woonark kost, kunnen we u vertel- contrast met het moderne meubilair, len, dat u moet rekenen op zo'n dui- CN ZO RUSTIG PRATEND met een *-i gelukkig wonend gezin zou het je haast ontgaan, dat je eigenlijk op een boot bent. Wij vroegen onze gast vrouw die het grootste deel van de dag „aan boord'' is, of het nu nog te merken was, dat er onder je voeten geen heipalen maar alleen het zacht kabbelend water van de Westeinder plas aanwezig was. „Het moet al heel erg waaien, wil je iets van deining merken", vond zij. „en dan nog kun je het alleen zien door uit het raam naar de wal te kijken". „Alleen de oliehaard is voorzien van een scheepscarburator", ver klaarde haar man. maar zolang de haard in het midden van de boot staat, is dat eigenlijk niet eens nodig". Natuurlijk gingen we ook even kij ken in het domein van de huisvrouw, de keuken. Hier wordt voor bet ko ken gebruik gemaakt van een gas- toestel, dat is aangesloten op een fles butagas, die achter een fleurig gor dijntje aan het oog onttrokken is. Ook zou electrisch koken mogelijk zijn, want zoals oo de meeste ligplaatsen is de woona-k gewoon aangesloten' op het gemeentelijk lichtnet en de drinkwatervoorziening. De slaapkamer der ouders was ruimschoots groot genoeg voor een royaal tweepersoons bed. Uit de kin derkamer klonk het hongerig ^eluid van de jongste arkbewoner. Behalve zijn wieg was hier een opklapbed ge plaatst, waarboven een met vrolijke Walt Disney-figuren beschil-'erde bergruimte voor baby's speelgoed en garderobe. In de zomermaanden 's morgens neemt de heer des huizes eerst een duik in de Westeinderplas alvorens naar zijn werk te gaan. Zo kunt u ervaren dat ook wonen op het water zijn gezellige eigen sfeer heeft, een gezelligheid die niet in 't minst voor wonen op de wal be hoeft onder te doen. „LAMPEKAP"-HOEDJE VAN SISAL-VEZEL Ontwerper Jaccoud uit Londen ge bruikte voor dit hoedje in zijn col lectie voor het komende voorjaar een weefsel van sisal-vezel. De „Lampc- kap"-hoed is afgewerkt met een grote strik van grof wit lint. HOOFDZAAK Dit diadeem van de Londense ont werper Steiner heeft als specialiteit een viertal lampjes dat echt kan branden. Een uiterst klein schake laartje in het sieraad en een batte rijtje, dat in het kapsel verborgen is maken dit mogelijk. „MONNIK-LIJN" IN DUBLIN Nelli Mulcahy in Dublin toont in deze mantel en rok van fijne tweed, de z.g. Monnik-Lijn, welke het dui delijkst uitkomt in de kap op de mantel. Het materiaal voor dit en semble werd in Avoca, in de „Coun ty" Wicklow, met de hand geweven door veteranen in dit moeilijke vak van tachtig jaar en ouder Nelli Mul cahy exporteert haar modellen o.m. naar Frankrijk en voorziet ook de Engelse markt. „La Garbo" is de wel zeer toepasse- Arir oir nimcu lijke naam van dit in Londen op de LLUBb markt gebrachte hoedje, een leuke Het Tiroler hoedje Inspireerde de En- cloche van bruin, op bont gelijkend, gelse ontwerper die dit charmante t .wee „.e,. vUt' De eni«e verslering bestaat uit modelletje „Ace of Clubs" maakte. n J "NGE DICK HOLTHAtJS 1969 geborduurd rijden driepuntige ster- Het hoedje is van bontvilt, afgezet Connne Rotsehaefer, gefotografeerd in een couture-tailleur van grijre ren, die de bol in model houden en met een zwarte band. Natuurlijk flanel. de rand doen golven. mocht het veertje niet ontbreken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4