LWULGAT üéyimsw) Scherp Touwtrekken om door Duitsers terugbetaalde boete in de raad van Oegstgeest Aan de katholieke ouders van Leiden en omstreken Leerlingen van Leidse scholen slaagden voor zwemdiploma's Volop Frans-Russische besprekingen DONDERDAG 24 MAART 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 Het gaat om een kind Het gaat om 'n Kind!! Reeds enige jaren achtereen ko men in de maanden juli-augustus een groot aantal kinderen uit de Duitse noodgebieden, uit de vluch telingen kampen en uit Oostenrijk naar ons land. Steeds opnieuw wordt door sommige gezinnen, die reeds eerder 'n kind opnamen verzocht, dit zelfde kind wéér met vacantie te la ten komen. Wij voldoen gaarne aan deze verzoeken, omdat er dikwijls contacten gelegd worden, die op t verdere leven van 't kind grote in vloed hebben. Wij verwachten de ouders die 'n pleegkind ook DIT jaar weer willen opvangen, dit zo spoe dig mogelijk op te geven met naam en adres van 't pleegkind bij één van de onderstaande adressen vóór 31 maart. Uit Duitsland en Oostenrijk heb ben wij vernomen, dat duizende kin deren een onbekommerd en zorge loos verblijf in een goed gezin drin gend nodig hebben, zodat wij ons niet verantwoord achten, alleen een paar honderd vakantiekinderen ieder jaar hier te halen. Helpen wij deze kinderen niet, dan doen de commu nisten het wel, maar dan op hun ma nier. De communistische regering biedt n.l. deze kinderen ieder jaar een heerlijke vacantie in Oost Duits land, goed eten, recreatie, kleding etc. maar ook propaganda voor een leven zonder God. De communisten trachten de kinderen tijdens de va kantieperiode zo met communistische theorieën te bewerken, dat er een grote kans bestaat, dat zij voor hun hele verdere leven daarvan beïn vloed zullen blijven. Het is onze taak deze dreiging zoveel mogelijk te voorkomen en U kunt ons daar bij helpen! Nederlandse Katholieke ouders krijgen thans de gelegenheid, hier aan daadwerkelijk hun medewerking te verlenen. Het ligt in de bedoe ling om in de maanden juli en augus tus een zo groot mogelijk aantal kin deren uit Duitsland en Oostenrijk naar ons land te halen. Het zijn kin deren in de leeftijd van 5 -13 jaar, moreel en medisch gekeurd. Indien U voorkeur geeft aan een jongen of meisje, wordt in principe hieraan voldaan. Dit zijn enkele korte mede delingen en thans het woord aan U. Weest U ervan overtuigd, dat U door 't opnemen van een kind op lichamelijk en geestelijk gebied on betaalbaar werk doet. De Oostenrijkse kinderen komen van 5 juli-1 september. Poolse en andere vluchtelingenkinderen van 19 juli-30 augustus (spreken allen Duits). Kinderen uit 't Salzkittenge- Burcerlüke Stand Geboren: Patricia d. v. K. Gottmer en M. E. Meijer. Theodoor Adolf z. P. Verver en P. A. M. Spek. Paul Hugo z. v. P. Verver en P. A. M. Spek. Robert Charles Peter z. v. P. Ouwehand en T. Genemans Antonius Franciscus Gerardus Wilhelmus z. v. A. F. G. W. Nijs en H. Kühler. Hen- dricus Gerardus Cornelis Maria z. G. P. C. de Winter en P. H Devilee. Jeremias z. v. J. H. Meijers en F. C. Looij. Jacoba d. v. A. J. van der Meij en J. S. Voorzaat. Jacob z. v H. Kro- neman en D. A. van Putten Caroline Elizabeth d. v. A. Thomassen en M. C. Lagaaij. Rense z. v. A. Glasbergen en M. E. Meijer. Theodooor Adolf z. v. J. J. Hamming en L. Cleton. Me- lania Petronella d. v. J. A. M. Bo- kern en M. M. Nieuwesteeg. Overleden: H. Azier 63 j. echtge note van H. van Bakkum. J. M. Ro- zier 58 j. echtgenote van P. C. Bik. M. A. C. Schouten 44 j. echtgenote van S. F. van Ruiten. C. Voorbij 85 j. echtgenote van J. J. van de Vlist. M. S. den Blaauwen 79 j. vrouw. potlood on ■ooot i 1 1 2 3 U I 5 6 I 7 I 8 9 1° I 11 12 H'3 r IS 16] 17 18 - No. 537. Horizontaal: 1. gem. in Over., 5. metaalsoort, 6. kledingsstuk, 8. familielid, 9. zwaarvis, 10 meisjes naam, 13. bijwoord, 14. gem in Limb. 17. lied. 18. afstammeling van de voormalige leenadel, rijksgrote. Verticaal: 2. gebod, 3. zonder (Lat.), 4. boomloot, 6. zijtak Seine, 7. stad in Duitsl., 8. rivier in Italië, 11 slede, 12. moeder van Castor en Lollux, 15. oude lap, 16. telwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 536. Horizontaal: 1. latent, 5. do, 6. Ao, 7. ora, 9. urn, 10. Don. 11. grein, 13. ere, 15. ros, 17. kap, 19. ik, 21. at, 22. kansel. Verticaal: 1. lor, 2. te, 3. nar, 4. tong, 5. dom, 8. adres, 9. uniek, 12. prik, 14. Apt, 16. Oka, 18. aal, 20. os. gied van 2 juli-5 augustus (Rand van 't IJzeren Gordijn). Wilt U één van deze kinderen, of een U bekend kind, opnemen geeft U zich dan spoedig op, uitsluitend schriftelijk, en vermeld U erbij, op welke datum U uw pleegkind wilt hebben en hoe oud of hij of zij moet zijn. Nadere bericnten volgen. Namens de Kring Lelden van de Nederl. Kath. Kinderuitzending afd. R.K. Huisvestingscomité bijzondere Noden. Voorzitster: Mevr. G. v. Wely-v. Deene, Breestraat 12 Leiden. Secretaresse: Mevr. J. v. d. Veld- Bots, yeerstraat 39, Oude Wetering. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Een Staatsrechtelijk Laby rint", de heer J. v. d. Poel, geboren te Groenlo en thans wonende te Lei den. Geslaagd voor het cand.ex. Ge schiedenis de heer J. W. K. v. Wan delen te Den Haag. TRAIN INGSA VOND „DE BATAVEN" Wij herinneren ex nog even aan, dat hedenavond de tweede trainings avond door de RKAV „De Bataven" wordt gehouden in de zaal van de school aan het Schuttersveld. Zon der enige kosten kan men hieraan deelnemen. Voor jongens tot 17 jaar is deze training van 7 tot 8 uur, voor dames en meisjes van 8 tot 9 uur. en voor jongens boven 18 jaar en heren van 9 tot 10 uur. De trainingen worden geleid door de heer L. Westerkamp uit Den Haag. Ieder, die belangstelling heeft is van harte welkom. Leidse agenda DONDERDAG, 24 MAART. Abonnementsconcert. Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo. So liste Adrienne de Smet, viool Stads gehoorzaal, 8 u. nam. K. O. Haagse Comedie. „De Dolleman of de verliefde Reactionair" (Jean Anouilh). Schouwburg, 8 uur nam. D.E.V. Ledenvergadering. Café „Aniba", Herenstraat, 8 u. nam. K.A.B. Leiden. Jaarvergadering, 8 VRIJDAG, 25 MAART. K. O. Haagse Comedie. „De Dolleman of de verliefde Reactionair" (Vervolg van gisteren). Zoeterwoudsesingel (zr. Acuisia): diploma B: Anita Overdevest. V.G.L.O Pelikaanstraat (Bonnet): diploma A: Gerda Lelieveld, Jenne- ke Verver, Anneke de Bruin, Anne ke Raaphorst, Leny v. d. Elshout, Riet v .d. Schoonderwoerd, Anneke Zevenhoven, Coby van Abswoude, Corry Rotteveel, Willy v. d. Geest, Franny Witteman, Tetra Kossen, Anneke Boers, Netty Datema, Ria v. Seggelen, Marjari Rooyakkers, Ma rijke Gijbeis, Ineke Meyers, Willy Hoogkamer, Thea Preenen, Ineke Rijsdijk, Nelie Spring in 't Veld, Er na Berenf enger, Mar ja Weisz, Tony Juffermans. Diploma B: Agnes van Mourik, Netty Holswilder, Els Op dam, Thea Meyer, Gerda Kraakman, Lenie Volwater, Riet Hoek, Hermien Gordijn. Lusthoflaan (Hertogh): dipl. A: Petra Vinkestein, Carolina Rooden, Ati v. d. Holst, Janny van Tongeren, Anneke Brugmans, Joke van Velzen. Levendaal (zr. Mirjam): dipl. A: Charlotte Ysink Smeets, Els Verhoe_ ven, Marijke Koekenbier, Anna v. d. Steen, Ineke Koster, Ingrid Versteeg, Annelies Trel, Annemieke Bergers, Margriet Rozier, Carla Bonekamp, Lia Castelein, Renske Frielink. m V A O HORA EST Een PROMOTIE in Leiden is al weer iets griezeligs. Daar zijn om te beginnen in de se naatskamer de spiedende blikken van vier eeuwen hoogleraren-gene raties, die benepen kijken of alles wel eerlijk toe gaat. De muren zijn behangen met bleek-roze gezichten. De promovendus gaat op een stoel zitten, de paranimfen als engelbe waarders achter hem en dan komt de rij van nog-levende professoren binnen, die onder een verschoten vlag en achter een groene tafel plaats nemen en er in hun zwarte mantels met fluwelen kregen zeer dicht de inquisïtiesfeer '^benaderen. Fijntjes glimlachend begint een hooggeleerde opponent met volzinnen, waarvan de meeste belangstellenden na drie woorden de porté al kwijt zyn. Dat geeft even afleiding, want we menen duidelijk te horen, dat hij beweert, dat de schillenleer in overeenstem ming is met wat de wetgever van duivenmelkers heeft gezegd. Het is ten oprechte een surpificatie van de geleden schade". Zo gaat dat door, maar het grap pige voor de slechte verstaander is, dat intussen andere inquisiteurs naarstig zitten te knikken en zelfs het ritme van een zin aangeven. Zij knikken met het hoofd, fijntjes glim lachend en kijken dan op naar de promovendus om te zien of hij nog bij bewustzijn is. Hoe is de kleur op zijn wangen? Ademt hij nog? De opponent gaat door in de voor ons ongrijpbare taal: „heeft u dan geen rekening gehouden met de totale de valuatie van de lieverkoekjes, in plaats van lieverlee de bloemetjes te begieten met bessensap". De andere opponent lacht luidop. Een derde kruipt bijziende ip de tekst van de dissertatie, tuit de lip pen en begint hoofdschuddend een alinea door te nemen. Het is allemaal volgens goede oude zeden. Wat een nachtmerrie. Elk ogenblik verwacht de toeschouwer dat het torment in een wilde dans wordt omgezet waarbij de hoogleraren in hun fladderende zwarte toga's het ritme aangeven en de promovendus in een brandstapel jagen met de punt van hun ganzev|der. |"\e ergste kwelling van deze nacht- merrie is, dat de hooggeleerde opponent zich de vreugde van een welgebakken volzin goed laat sma ken. Hij proeft het zoete van het juiste woord te rechter plaats als ho nig op de tong en neemt er zijn tijd voor Tegen de tijd, dat hij goed en wel is uitgesproken, kijk de goede pedel Harteveld elders in het gebouw al eens op zijn horloge of hij nog geen „Hora est" moet gaan roepen. De arme promovendus wist pre cies wat op zijn opponent zou gaan zeggen; hij heeft zijn antwoorden punt voor punt op een rijtje, maar wil zich vooral niet overhaasten en niets overslaan. Hij begint zeer de- delijk bij het begin, maar als hij goed en wel op zijn paard zit en het beest de sporen wil geven onder stil hoera-gebrul van zijn supporters, merkt de rector magnificus op, dat de tijd verstrijkt en dat we „het kort moet maken". Zo gaat het altijd. De professoren weten het en de ongelukkige die op de hoogte van de verschrikkelijke kwellingen die hem te wachten staan desalniettemin besluit te promoveren weet het ook. Het hóórt erbij en we zijn allemaal blij als de pedel breed- glimlachend binnenkomt en zegt „Hora ést": het is weer zo laat. De zwarte heren gaan heen, ko men terug, bedekken zich het hoofd terwijl de rector-ma#uficus de jonge doctor zijn bul ovewiandigt. Iedereen wenst iedereen geluk en 's avonds aan het diner wordt onder een peinzende hap doperwtjes door de jonge doctor-de hooggeleerde op ponent onder een stortvloed van ar gumenten, het een al steekhouden der dan het andere, bedolven. Maar dan is het „Hora" al voorbij en komt de rest op tafel. Op de Maresingel is 'n twintig jarige Leidse slager met .zijn auto uit de bocht gevlogen. Het voertuig sloeg om en kwam tot stilstand te gen de gevel van twee percelen aan de Mauritsstraat. Waarschijnlijk heeft de bestuurder te snel gereden. Hij liep slechts een lichte verwon ding aan de rechterhand op. Muren plafonds en één deur werden aan beide huizen beschadigd. Gelukkig stond de wind in an dere richting anders had het er vanmiddag voor de St. Antonius- noodkerk aan de Boshuizerlaar. te Leiden slecht uitgezien. Nu dreven de vlammen var. de kerk af en slaag de de brandweer er vrij spoedig in het vuur, dat woedde in gras, on kruid en struiken op een terrein grenzend aan de noodkerk te blus sen. Een gebied over enige tientallen meters v. as toen al afgebrand. De vermoedelijke brandstichters werden door de politie met de auto meege nomen en op het bureau aan de tand gevoeld. Dr P. H. Pott, driecteur van het museum voor volkenkunde is be noemd tot lid van de Voorlopige Mo- numentenraad. NZH brengt Oegstgeest dichter bij Leiderdorp Uit het schriftelijk antwoord van b. en w. op vragen van het raadslid P. v. d. Voort (k.v.p.), gedaan In de raadsvergadering op 23 maart jl. blijkt dat de NZHVM het voorne men heeft, twee buslijnen door Oegstgeest te leggen. Lijn 1: OegstgeestLeidenLei derdorp en lijn 2: Oegstgeest (Rijnl. lyceum)Leiden (H Rijndijk). De route voor lijn 1 van Leiden zou zijn: Leidse straatweg, Gevers straat,. Nassaulaan, Terweeweg, Wyt- tenbachweg, Dorpsstraat, Uitewaar- de-, Grunerie- en Wassenaarlaan; naar Leiden (lijn 1); Wassenaarlaan, Dorpsstraat, Wyttenbachweg, Ter weeweg, Waldeck Pyrmontlaan, Oranjelaan. Rhijngeesterstraatweg, Geversstraat, Leidsestraatweg. De route van lijn 2 (van Leiden): Leidsestraatweg, Geversstraat, Leid se Buurt, Nassaulaan, Terweeweg, Emmalaan. Hofbrouckerlaan, Hof- dijck, Hazenbos-, Piet Hein-, en Adim. de Ruyterlaan; en naar Lei den (lijn 2): Adm. de Ruyterlaan, Karei Doormanlaan, Hazenboslaan, Hofdijck, Hofbrouckerlaan, Emma laan, Geversstraat, Leidsestraatweg. Nader vernemen wij dat de beide buslijnen als vervanging dienen voor de tramverbinding OegstgeestLei den v.v., die in het najaar van 1960 zal worden opgeheven. Het is de bedoeling, dat de bussen vanaf het beginpunt rijden met een frequentie van 12 minuten. Ze ko men samen bij de Leidse Buurt, waardoor een 6 minutenfrequentie ontstaat, die eerst beëindigd wordt aan de de Hoge Rijndijk. Vandaar gaat één van de lijnen met een 12 minutenfrequentie door naar Leider dorp. Tot dusver was Leiderdorp alleen te bereiken met lijn 30: Katwijk aan Zee, Valkenburg, Leiden, Leiderdorp v.v. Door de nieuwe regeling wordt nu de étappe Leiden-stationLei derdorp van deze lijn afgetrokken en wordt de dienst op Leiderdorp ge koppeld aan die vi- Leiden naar Oegstgeest. Zowel voor Oegstgeest als voor Leiderdorp betekent deze rege ling een grote verbetering. (Jean Anouilh). Schouwburg, 8 uur nam. K. en O. Optreden Metropole-orkest Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. ZATERDAG, 26 MAART. P.V. „Zaalberg", Feestavond. Stads gehoorzaal, 8 uur nam. Volgende week bevolkings-onder- zoek TBC aan boord van de salon- boot„Ursula", liggende in het Gal gewater bij de Blauwpoortsbrug op: maandag 21 maart 912 en 1416.30 dinsdag 22 maart 1416.30 en 19.45 21.30 uur; woensdag 23 maart 912 en 1416.30 uur. Donderdag 24 maart geen onder zoek. Onderzoek aan boord van de salon boot „Ursula", ligende in de Haven op: vrijdag 25 maart 1416.30 en 1921.30 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Douza, Doeza- straat 31, tel. 21313; apotheek Haven, Haven 18. tel. 20085. Krauwelsteeg (mej. Broerse): dipl. A: Janny Mölers, Wilma Hockx, Ge- ria Breugelmans, Marijke de Hollan der. Diploma B; Joke van Leeuwen, Tineke Bonnet, Corry Schellevis. V.G.L.O. Oude Vest Wilterdink) diploma A: Elly v. d. Nieuwendijk, Ria Cornet, Corry Hoogervorst, Tiny de Wit, Tiny Jongeleen, Marian Ot- ten, Janny v. d. Born Lia Moerland, Annie Mieloo, Annie Bentveld, Ria Kooistra, Anneke v. d. Stolpe, Li esje Borst, Ada van Leeuwen, Lenie Ver- mer, Frans Brederode, Wim Griek- kerk, Kees Stolpe, André Boomsma, Robert Paats, Rien Kluts, Arie Kom_ meer, Frans Brederode, Wim Griek- spoor, Jan v .d. Plas, Karei Vijlbrief, Wim Wolters, Til Leef lang, Han Gijsman, Jan Crama, Herbert Scheepmaker, Jan Kleijn, Ben Jon kers, Nel Filippo, Rob Kooien, Rijk Stoof. Dipl. B: Ben Delsasso, Hans Lar.gezaal, Kees v. d. Berg. V.G.L.O. Noordeinde (v. Leeuwen) diploma A: Marijke Polane, Diny Se- lier, Thea van Hout, W. Vogelenzang T. Maaskant, G. Gijzenij, J. v. d. Weijden. D. Bavelaai, M. Marijt, A. Massaar, R. Petersen. E. Bo.ersma, R. Bekooy, J. Haver, R. van Leeuwen, J. Kramp, I. Ryphorst, H. Mens, B. v. Genderen, W. Schouten. Du Rieustraat (Slegtenhorst): dipl. A. Els Zaadnoordijk, Lieke v. Werk. hoven, Mieke Smittenaar, Dolly Klein, Els Fluyt, Hans van Bovenen, Ysbrand Sorgedrager, Paul de Neef, Aad Burgers, Hans Hoogendoorn, Hans Hennes, Frans Lopez Cardozo. Diploma B: Hans Boef, Marian Privé Potgieterlaan (v. Oudenhoven): diploma A: Toos Aalders, Dicky van Paridon. Langebrug (v. d. Sluys): dipl. A: Rosemarie Wijsman, Ton van Delft. Rijnsburgersingel (Bronner): dipl. A: Ineke Harteveld, Geert Engels, diploma B: Rini Segaar. Munnikenstraat (Brittijn): Thijs v Varick, Jan Sonsbeek,- Rob Nagte- gaal, Bram Beekman, Rudi van As, Paul Rietkerk. Duivenbodestraat (Cossee): dipl. A: Rini Bos. Aalmarkt (Wisse), diploma A: Conny Hendriks, Anneke Burger hout, Laura Hansen, Lies van Ver- heyen, Marijke Moolen, Greetje van Burk, Henny Libochant, Hans Ub- bink, Bert Verhoop, Frits Dexel, Mia Sloos. Obrechtstraat (Noorduin): dipl. A: Nelly v. d. Weyden, Marjan Vis, Jo- han Ligtvoet, Peter van Bostelen, Laatste Berichten Tijdens het onderhoud tussen De Gaulle en Chroesjtsjef, bespraken de ministers van buitenlandse zaken van beide landen, Couve de Murville en Gromiko, zaken van gemeenschappe lijk belang. Ook Joeri Zjoekof, de Russische minister voor culturele betrekkingen met het buitenland, en Roger Sey- doux van het Franse ministerie van buitenlandse -zaken, overleggen met elkaar. Zij bespraken plannen voor een overeenkomst voor samenwer king op wetenschappelijk gebied in het bijzonder op het terrein van de atoomfysica die hetzelfde ka rakter moet hebben als de overeen komst op dit gebied tussen de Sow- jet-Unie en de V.S. Eens haar leerling Mevrouw Chroesjstjef is vanmor gen met mévrouw Joxe, de echtgenote van de Franse minister van onder wijs, naar de middelbare school voor meisjes „Claude Monet" in Parijs zuid gereden. Mevrouw Chroesjtsjef heeft zelf les op school gegeven. Zij heeft tegen journalisten gezegd, dat zij Chroesjt sjef heeft leren kennen op een school te Joezofka in het Donetzbekken, waaraan zij les gaf en waar Chroesjt- 'sjef toen de avondlessen volgde. Dick Ligtvoet. Diploma A: Marijke Sinke. Mieneke den Hollander. Stadhouderslaan (Streefkerk): di ploma A: Cobi Nagtegaal, Adrie de Reus, Mary Geskus, Greetje v. d. Eest, Marijke Stoppels, Ria van To ren, Joke Koenen, Koos Redegeld, Aart Mulder, Wim van Iterson, Hen_ ny van Hooven, Flip van Hooven. Boshuizerlaan (Duym): dipl. A: Elsje van Diest, John Halvemaan, Huub Gerrits, Loek"~van Tol. Oppenheimstraat (v. Iterson): di ploma A: Leny Waals, Annemieke Fonteyn, Joke Taconis, Yvonne Te- sink, Marianne v. d Hoeven,- Marjan Driesen, Pieter Regeer, Henk Bona- rius. DiplomS B: Marianne Lourier, Rob Piena. Telderskade (van Veen): diploma A: Elly Raimond, Bert Brouwer, Die- derik Daams, Henk Arnoldus. Storm Buysingstraat (Datema): dipl. A: Nico v. d. Wilk, Joke Mos terd, Nico Langezaal. Diploma B: Aad Passchier, Eric Stik^oort. „Geen geld om feest te vieren' De gemeenteraad van Oegstgeest kwam gisteravond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff. Na mededelingen van goedkeuring door Ged. Staten van een aantal raadsbesluiten, was de toekenning door G.S. van een woningwetbouw- contingent van 27 woningen voor de heer Blansjaar (Prot. Chraanlei ding te vragen of b. en w. wel ge noeg moeite hadden gedaan om een groter aantal te verkrijgen. De voorzitter zeide dat men alles had gedaan om dit te bereiken. Aan vankelijk was zelfs een aantal toege wezen, dat met één cijfer was te schrijven. Spr. bevestigde voorts op vragen van de heer Blansjaar, dat de marine voor deze huizen niet in aan merking komt. De marine heeft an dere plannen en besprekingen hier over -zullen plaats vinden. Voorts heeft de PTT medegedeeld, dat thans niet kan worden overgegaan tot plaatsing van meer openbare te lefooncellen. Na goedkeuring van het voorstel tot wijziging van het ambtenarenre glement, betreffende extra verlofda gen bij langdurig dienstverband, werd een lid benoemd voor het H. Geest armbestuur en van de commis sie van toezicht Bejaardencentrum. Hiervoor werden resp. gekozen: M. Pieterse en mej. A. Coebergh Het voorstel van b. en w. tot een krediet van 4950 voor de 5 mei viering gaf aanleiding tot uitgebrei de discussies. Als eerste spr. betreurde de heer v. d. Voort (KVP) het, dat de commissie van Openbare Werken niet gehoord was. „Dit geld komt ons niet toe". Hij nam vervolgens stelling tegen het onderdeel van het voorstel, waar bij een bedrag van 3342.voor festiviteiten wordt gebruikt Dit geld is afkomstig van een terugbetaalde boete, door de bezetter aan de inwo ners opgelegd, en spr. was van me ning dat dit geld beter besteed zou kunnen worden aan de oorlogsslacht offers. De heer Veen (P. v. d. A.) slqot zich hierbij aan. Hij hoopte, dat de raad zich ook aldus zou uitspreken. Als bestemming zag hij liever de „Stichting '40'45", het „Oorlogsgra- vencomité" of het revalidatiecentrum te Doorn. Ook mevr. Kramer (P. v. d. A.) en de heer Blansjaar deelden deze mening. De heer Bergmeyer (K.V.P.) en Brouwer (Prot. Chr.) waren van me ning, dat het geld de burgerij toe komt, maar overigens deelden zij de mening van de andere sprekers be treffende het niet horen der com- missiéi De voorzittér maakte hiervoor zijn excuses en zeide, van mening te zijn dat het vast moet staan dat over eenkomstig de wens der regering 5 mei op waardige wijze gevierd wordt. Hij zag geen bezwaar tegen deze bestemming van het geld. Voorts was het. volgens spr., niet mogelijk gezign de financiële toestand van de gemeente, op andere wijze het voor gestelde krediet te bereiken. Nadat enige raadsleden hadden voorgesteld de boekjes „Volk in Verdrukking en Verzet" uit dit geld te financieren, werd dit onderwerp in stemming ge bracht. Met 9 stemmen voor en 6 te gen besloot de raad tot de oorspron kelijke bestemming. Dit was voor de heer Veen (PvdA) aanleiding te verklaren, dat hét voor malig verzet stappen zal doen bij de Ver. van ex-politeke gevangenen, op dat dit geld aan deze bestemming wordt onttrokken. Bij de verdere behandeling van dit agendapunt stelde de voorzitter vast, dat dit krediet absoluut het maxi mum is dat ter beschikking staat. Help-Uzelf-feest. De middenstand die een bijdrage voor de braderie wenst, zal zich hier toe tot de Oranje vereniging moeten wenden, onder wier auspiciën de vie ring zal plaatsvinden. De heer v. Weizen (Prot. Chr.) vroeg wat hier onder te verstaan. Heeft de O.V. de vrije hand of zijn ér voorwaarden aan verbonden? De voorzitter en raadsleden waren van mening dat de O.V. alles zelf moet regelen doch zich zal moeten verstaan met alle organisaties ook met de middenstand die een bijdrage willen leveren aan de fees telijkheden. De heer v. Weizen vroeg zich af wat de middenstand zou vragen en wat er zou overblijven voor de O.V. Overigens was hij van mening dal het niet zeker was dat de braderie doorgaat gezien het nog niet bereikte minimum-aantal deelnemers. Dit agendapunt werd zonder stemming aangenomen. De extra-subsidie voor het Wit- Gele Kruis werd zonder veel discus sies aangenomen, evenals het krediet van ƒ2500,— voor het Bos van Poel geest. Op vragen van de heer Blansjaar noemde de voorzitter evenals voor het bos van Wijckerslaat verwaar lozing in de oorlog waardoor het bio logisch evenwicht is verstoord, de oorzaak van de achteruitgang van dit bos. Bij de behandeling van het voor stel tot het vorderen van de voorlo pige inbezitneming van gronden van de heer Th. Lubbe nabij de Wytten bachweg werden zodanige moeilijk heden ondervonden dat de raad be sloot, in aansluiting op de openbare vergadering, dit onderwerp „en co mité te behandelen. De heer Bouland (WD) had con tact gehad met de heer Lubbe en had geconstateerd dat de gemeente per brief van 31 aug. 1959 had afgezien van inbezitneming. Daar deze gronden in cultuur zijn gebracht zou het een aanzienijlke schadepost voor de gemeente bete kenen, indien men nu tot in bezitne ming overging. Verschil onoverbrugbaar De voorz. betoogde dat men heeft getracht, het verschil in schatting door de deskundigen van de gemeen te en de heer Lubbe te overbruggen. Het stond echter vast dat men niet lot overeenstemming kon komen. Het enige wat de raad kan doen. >s dit voorstel overnemen opdat de rechter termijn en bedrag van de in bezitneming vaststelt. De heer Veen (P.v.d.A.) en Nieuw koop (Prot. Chr.) waren aanvanke lijk vóór deze inbezitneming, doch ze wilden zich hier distanciëren, nu blijkt, dat na de commissievergade ring andere feiten naar voren komen. De heer Bergmeyer constateerde dat de raad geen volledig inzicht in de stukken heeft gekregen. Was dit wel gebeurd, dan zou men anders te genover deze zaak staan. Spr. stelde vast dat dit geval niet alleen staat. Hij maakte cr ernstig bezwaar tegen, dat niet alle stukken ter inzage wor den gelegd. De voorzitter betoogde, dat, als de raad het voorstel niet aanneemt, de woningbouw ernstig stagneert. Hierop besloot men deze kwestie verder in besloten vergadering te be handelen. Alle overige voorstellen werden zonder discussie aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer d. Voort (KVP), naar aanleiding van dienstregeling van de autobusdien sten der NZHVM of het besluit tot rijden door de Oranjelaan en Nassau laan definitief is en of het geen aan beveling verdient, een andere route vast te stellen om eventuele schade aan het wegdek in deze lanen te be perken- Spr. had van deskundigen gehoord, dat deze lanen een totaal ongeschikte fundering hebben voor dit busverl^er en dat ze binnen zes maanden totaal stuk gereden zouden zijn, terwijl grote schade dreigde aan en in de huizen. Spr. wenste een on derzoek van de fundering. De voorz. antwoordde da* de raads leden die de proefrit op 25 juli '59 hebben meegemaakt, toen geen be zwaren hebben laten horen. Mevr. Smits (WD) bestreed dit en zeide dat van de zijde der NZH VM geen aandacht aan de opmerkin gen van de raadsleden was geschon ken. De voorzitter zeide voorts dat de schade door autobusverkeer in het gehele land meevalt en ook in Oegst geest zal dit wel zo zijn. Andere we gen, zoals de Rijngeesterstraatweg. zullen zeker het zware verkeer slechter verdragen dan de lanen met gesloten wegdek.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2