Nederland kan het conservenblikje niet meer missen Dokter Claudia (22) Floriade opent morgen haar poorten tj&LWmA DONDERDAG 24 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 EERSTE EXPORTEUR VAN MELKCONDENS: 150 JAAR BLIKCONSERVEN gulden; de uitvoer van groente- en Ter gelegenheid van het feit, dat fruitconserven rond 33 miljoen gul- het dit jaar 150 jaar is geleden dat den. De dir.-.generaal voor de voed de Engelsman Peter Durant daar- selvoorziening noemde export van toe gebracht door een uitvinding van vleeswaren in blik voor de boeren en de Franse kok Appert octrooi aan- wellicht ook voor de Nederlandse vroeg op het gebruik van vertind blik economie van enigszins groter be- bij het conserveren van levensmidde- lang dan de groente- en fruitconser- len en kort daarop „het blikje" zijn ven, vooral omdat in in Nederland een comité ,,150 jaar produkt is. blikconserven" gevormd uit alle be- Het rieten dak van de villa Na een val van een steiger is een goede gezondheid. Haar gezichtsver- hulp van deze kunstmaan de tot dus- Heer derend in de gemeente Heerde 67-jarige opperman uit Den Haag gis- mogen wordt minder, maar haar ge- ver grondigste studie van de dodelij- - s - vatte gistermiddag vlam toen von- teren in het gasthuis te Delft overle- hoor is nog vrij goed. Bij goed weer ke stralingsgordels rondom de aarde ken van een vuur in de tuin bij het den. De man was ruim zes weken maakt ze aan de arm van haar doch- willen maken. huis, waar men bezig was tuinafval geleden in de Krakeelpolder, te Delft, ter nog vaak een wandelingetje. landengroepen, die iets met het eon- Dank zij het conservenblik kunnen te verbranden, door de wind in de werkzaam in de woningbouw. Hij viel d Amerikanen servenblikje te maken hebben. Het wij ook met onze groenten een gro- richting van de woning werden ge- daarbij van een vier meter hoge stei- v" VERSCHERPTE SITUATIE IN HET comité heelt voor de viering van dit ter deel van de wereld bereiken, dreven. In een oogwenk brandde het ger en hep een halswervelfractuur °m ""ï™1 mislukt SFHILDFRSBEDRIIF 150-iarig jubileum plannen ontwor- Hoewel de Nederlandse consumptie door en door droge rieten dak fel. op. Sindsdien werd hij in het Gast- °,m d,e aarde te brengen, is mislu t SCHILDERSBEDRIJF nen van bier in blik valt te verwaarlozen De brandweerlieden slaagden erin huis verpleegd. doordat de derde trap van ae raxet is voor de export dit artikel van groot de brand tot het dak van de vliering zich met niet losmaakte van de De onderhandelingen over de col- Het hoogtepunt van de viering zal belang. Vorig jaar exporteerde ons te beperken. De inventaris van het Mevrouw Van Kampen-Wolden- de. De satelliet, die de naam „Ex- lectieve arbeidsovereenkomst voor een nationale voedingsdag zijn, in land voor ongeveer 75 miljoen gul- huis werd vrijwel geheel in veilig- dorp, Rozenlaan 3 te Ermelo hoopt plorer" 8 zou hebben gekregen, was het schildersbedrijf lopen niet naar september a.s. Verder zullen in de den aan bier, waarvan acht miljoen heid gebracht. De waterschade is zeer vrijdag haar honderdste verjaardag van de basis te Kaap Canaveral in wens. Weliswaar hebben de partijen loop van het jaar excursies naar blik. in blik. groot. te vieren. Ze geniet nog een vrij Florida gelanceerd. Men had met be- over een groot aantal punten over eenstemming bereikt, doch de werk en conservenfabrieken worden geor ganiseerd, de industrie zal deelnemen aan tentoonstellingen en manifesta ties, zoals de herdenkingsfeesten op 5 mei en het ligt in de bedoeling een ruime schenking te doen aan vluch telingen. In Nederland wordt 137.000 ton blik per jaar geproduceerd, waarvan echter 53.600 ton wordt geëxporteerd. Aangezien het blikverbruik hier 151.000 ton bedraagt, moest dus nog 67.000 ton worden ingevoerd. Neder land is de grootste eenporteur van melk in blik ter wereld, aldus ir Zaal berg, voorzitter van het comité. Verreweg de grootste verbruiker van blik in de voedingsmiddelensec tor is de zuivel. Bijna de helft van het in Nederland afgezette blik wordt in deze sector gebruikt, in hoofdzaak voor de gecondenseerde melk, maar ook voor melkpoeder en andere zui- velprodukten. In de wereldproduktie van condens staan wij, na de Ver enigde Staten op de tweede plaats, terwijl wij als exporteur nummer één zijn, met meer dan de helft van de totale wereldexport. HAAGSE POLITIERECHTER. „VERWAARLOOSDE" STENEN. Een 50-jarige employé bij een schrijfmachinefabriek te Leiden, had in de loop van 1959 regelmatig ste nen van de gemeente Leiden opge vist uit een vaart. Voor deze diefstal moest hij zich verantwoorden voor de Haagse Politierechter. De officier van justitie eiste één week voorwaarde lijke gevangenisstraf met een twee jarige proeftijd en een boete van 50 of tien dagen gevangenisstraf tegen hem. Verdachte beschouwde het gebeur de niet als een diefstal. Hij vond dat men „verwaarloosde" stenen gerust mocht meenemen. De totale schade bedroeg 204.Dit geld had ver dachte reeds afbetaald. Het vonnis luidde: 1. week voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van ƒ35.of zeven dagen gevangenisstraf. -T-JMT" tm gevers weigerden tot nu toe samen met de werknemers de CAO bij het college van rijksbemiddelaars in te dienen, omdat zij eerst de afloop van het conflict in het bouwbedrijf wil den afwachten. Bovendien zou er nog een gesprek met minister De Pous plaatsvinden over de doorbereke ning in de prijzen van de verbeterin. gen welke in de CAO zullen worden neergelegd. De drie bouwvakarbeidersbonden hebben, zo wordt thans door de r.k. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" in zijn bondsorgaan „Op de Steiger" medegedeeld, tijdens de laatste con ferentie die op 17 maart jl. werd ge houden en in een later schrijven, ge_ dateerd 18 maart 1960, aan de schil derspatroonsorganisaties medege deeld, dat zij er niet in kunnen be rusten dat de invoering van de nieu we CAO vertraagd zal worden door de reactie en werkwijze van de pa troonsbonden, aan wie, volgens hen, meer dan tijdig de nodige wijzigings voorstellen voor de CAO zijn voor gelegd. De drie bouwvakarbeidersbonden deelden daarbij aan de patroonsorga nisaties mede, dat zij niet zullen aar_ zelen met de hun ten dienste staande middelen een tijdige invoering van de CAO voor het schildersbedrijf te realiseren. De werkgevers werd tenslotte ver zocht, zich met spoed over de ont stane ernstige situatie te beraden. In werknemerskringen hoopt men dat het niet nodig zal zijn in het schildersbedrijf tot soortgelijke maatregelen te moeten overgaan als in het bouwbedrijf. „De schilderspatroons zullen ech ter dienen te beseffen, dat de bouw vakarbeidersbonden op het uitdruk- keijke standpunt staan, dat ook de schildersgezellen een rechtvaardig aandeel zullen moeten hebben in de stijgende nationale welvaart en wel binnen het raam van de algemene aanwijzingen van de regering en via een collectieve arbeidsovereenkomst, die zal moeten gelden vanaf 1 april 1660", aldus de bond „St. Josep". Boven: Een der vele buitenlandse inzendin gen op de Floriade. Een alleraardigst (tro pisch) hoekje. Foto links: Zo ont vouwt zich Rotterdam naar het noorden aan het oog van hen, die het zoeken in de hoge regionen der Euromast. Op de voorgrond het grote circuit over de toegangsweg tot de Maastunnel. Rechts het nieuwe ziekenhuis „Dijkzioht" met daar. achter het hoge gebouw der Unilever; rechts bovenaan ln het neve lig verschiet het Groot. handelsgebouw en Centraal Station. Foto rechts: Er is de afgelopen weken al heel wat aangeharkt in het „tuintje" rond de Euroreus.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11